kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Sonbaharda Gezilecek Yerler: Türkiye’de Gezilecek 50 Yer

Sonbaharda Gezilecek Yerler: Türkiye’de Gezilecek 50 Yer
05.09.2020
397
A+
A-

Türkiye’de sonbaharda gezilecek yerler, tüm yılın stresini ve gerginliğini atmanızı, ruhunuzu dinlendirmeyi ve yepyeni yerler keşfetmenizi sağlayacak.

Bahar aylarının gelmesiyle yeşil rengin yerini sarıya bırakmasıyla gözleri üzerinden alamayacağınız manzaralar ortaya çıkıyor. Peki, Türkiye’de sonbaharda gezebilecek en güzel 50 yer neresidir?

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Türkiye’de sonbaharda gezilecek yerler, en çok ziyaretçi çeken ve ülkenin mutlaka gidip görmeniz gereken yerleridir. Haftasonu tatilinde ailenizle harika bir vakit geçirmek istiyorsanız mutlaka gezmeniz gereken yerler önerilerimizi değerlendirebilirsiniz. İşte Türkiye’de sonbahar aylarında gezilecek 50 yer.

1- Abant Gölü

Sonbaharda gezilecek yer abant gölü

Bütün yılın stresini atabileceğiniz muhteşem doğasıyla Bolu‘nun Mudurnu ilçesine bağlı Abant Gölü, sonbahar aylarında gezebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Doğal ve egzotik havasıyla sakinleştirici ve ruhu dinlendiren etkisi sağlayan Abant Gölü’nü mutlaka görmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Belgesel Önerisi (tıklayın)

2- Bozcaada

bozcaada

Çanakkale’nin göz alıcı güzellikleri arasında yer alan Bozcaada, Türkiye’de Eylül’de gidilecek en güzel yerler arasındadır. Bozcaada’ya gidip de hayranlık duymamak pek mümkün değildir.

3- Alaçatı

Alaçatı

İzmir ilinde yer alan Alaçatı, tarihi görünüşü ve şirin sokakları ile sonbaharda gezilecek en popüler yerlerden biridir. Alaçatı, İzmir’de gezilecek en güzel yerler arasında yerini alıyor.

4- Ağva

Ağva

Eşsiz doğal görünümü ve yeşilliğiyle İstanbul‘da yer alan Ağva, sonbahar aylarında mutlaka görmeniz gereken en güzel yerlerden biridir. Ağva’ya giderken dikkat edin, çünkü ayrılmak oldukça zor olacak.

5- Kapadokya

Kapadokya

Uçan balon ve gün batımında ortaya çıkan renkler ile hayranlık uyandırıcı bir etki yaratan Kapadokya, Nevşehir’de yer alıyor. Bunun yanı sıra Kapadokya’ya gidip de Peri Bacaları’nı görmeden dönmemenizi de tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir: Kuzuların Sessizliği Filmi Konusu ve Film Karakterleri (tıklayın)

6- Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller milli parkı

Yedigöller Milli Parkı, eşsiz doğasının sonbahar aylarında yeşilliğin yerini sarı ve kahverengi rengine bırakması ile hayranlık uyandırıcı bir görüntüye sahip oluyor. Karadeniz Bölgesi’nin en güzel yerlerinden biri olan Yedigöller Milli Parkı, sonbahar aylarında mutlaka gidip görmeniz gereken yerlerden biridir.

7- Belgrad Ormanı

Belgrad ormanı

Belgrad Ormanı’nın ününü duymayan kalmamıştır diye düşünüyoruz fakat yine de eşsiz bir doğaya sahip olan Belgrad Ormanı’ndan bahsetmeden geçmemeliyiz. İstanbul’un en güzel doğal bölgelerinden olan Belgrad Ormanı’nı görmediyseniz vakit kaybetmemenizi öneririz.

8- Maşukiye

maşukiye

Maşukiye’ye gidip de sonbaharda oluşan o unutulmaz görüntüye unutabilen kimsenin olmadığını düşünüyoruz. İstanbul’a yakın en güzel ve huzur verici doğal ortamlardan biri olan Maşukiye, sonbaharda gezebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: Münir Özkul Kimdir? Hayatı ve Oynadığı Filmler (tıklayın)

9- Acarlar Longozu

Acarlar longozu

Sakarya ilinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük longozları arasında yerini alan Acarlar Longozu, sonbaharda mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında.

10- Safranbolu

Safranbolu

Tarihi Safranbolu, Dünya Mirası listesinde yerini alıyor olmasıyla ne kadar eşsiz yerlerden biri olduğunu söylememize gerek bile bırakmıyor. Karabük merkeze 5 kilometre uzaklıkta yer alan Safranbolu, muhteşem görüntüsüyle sonbaharda gezilecek en güzel yerlerden biridir.

11- Yuvacık

Yuvacık

Türkiye’nin İzmit sınırları içerisinde yer alan Yuvacık, kendine has eşsiz güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor. İzmit’e gidip de nehir ve şelalelerinin hayran bırakacağı Yuvacığı görmeden dönmemenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi (tıklayın)

12- Cunda Adası

Cunda adası

Aşıklar Tepesi’ni de içerisinde bulunduran Cunda Adası, eşsiz lezzetleriyle sizi bekliyor. Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası, sonbahar aylarında mutlaka gidip görmeniz gereken  yerlerden biridir.

13- Kaz Dağları

Kaz dağları

Çanakkale ve Balıkesir’in arasında yer alan Kaz Dağları‘na hâlâ gitmediniz mi? Hem deniz hem de orman manzarasını sonbahar aylarında en güzel şekilde size sunacak olan Kaz Dağları, mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken en güzel yerler arasında.

14- Kaçkar Dağları

Kaçkar dağları

Karagöl’ü de içinde bulunduran Kaçkar Dağları, şimdiden sarı rengini almaya başladı bile. Türkiye’de sonbahar aylarında gezebileceğiniz en muhteşem yerlerden olan Kaçkar Dağları sizi inanılmaz derecede etki altına alacak.

15- Çamlıhemşin

Çamlıhemşin

Karadenizlilerin de bildiği üzere, sonbaharın tadı en güzel Çamlıhemşin’de çıkar. Yeşilin eşsiz tonlarıyla Çamlıhemşin, sizi ağırlamayı bekliyor.

İlginizi Çekebilir: Her İzlendiğinde Güldüren En İyi Yeşilçam Komedi Filmleri (tıklayın)

16- Gökçeada

Gökçeada

Gün batımı manzarasının hayranlık uyandıran görüntüsünü izlemek isteyenlerin ilk tercihleri arasında, Ege Bölgesi‘nde yer alan Gökçeada mutlaka yerini almalı. Gökçeada, Ege Bölgesi’nde gezilecek en güzel yerler arasındadır. Sonbaharın eşsiz güzelliğini Gökçeada’da görebilirsiniz.

17- Eğirdir Gölü

Eğirdir gölü

Güllerin şehri olarak bilinen Isparta’nın en güzel yerlerinden biri Eğirdir Gölü, farklı zamanlarda değişik renklere bürünme özelliğine sahip. Yılın her günü unutulmaz manzaralara ev sahipliği eden Eğirdir Gölü’nü görmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

18- Cumalıkızık

Cumalıkızık

Sonbahar aylarına en uygun havasıyla Bursa’da yer alan Cumalıkız, unutamayacağınız bir kahvaltı hizmeti sunuyor. Sakinlik ve huzur arıyor, kafa dinlemek istiyorsanız sonbahar aylarında bir başka güzel olan Cumalıkızık Köyü’nü mutlaka görmelisiniz.

19- Köyceğiz

Köyceğiz

Köyceğiz, yemyeşil doğası ve eşsiz görünümü ile özellikle de kamp yapmak isteyenler için mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. Aynı zamanda Fethiye ile arasında 1 saat mesafe olan Köyceğiz, sonbahar aylarının vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor.

20- Atatürk Arboretumu

Atatürk arboretumu

İstanbul’un en gözde yerlerinden biri olan Atatürk Arboretumu, sonbahar dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir. Üç adet yapay gölün yer aldığı Atatürk Arboretumu, sonbahar aylarında yeşilden sarıya dönen renkleriyle büyüleyici bir görünüme kavuşuyor. Mutlaka gitmelisiniz…

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu (tıklayın)

21- Yıldız Parkı

Yıldız parkı

İstanbul’un en büyük korusu olarak bilinen Yıldız Parkı, sonbahar aylarının keyfini çıkarmak için en uygun yerlerden biridir. Birçok farklı ağaç türünü bünyesinde barındıran Yıldız Parkı, özellikle de sonbaharın verdiği rengarenk görüntü ile sizi büyülemeyi kolaylıkla başarabilir.

22- Polonezköy

Polonezköy

İstanbul ilinde yer alan Polonezköy, eşsiz doğa ortamı ve boğaz manzarasının büyücü etkisi karşısında görenleri hayrete düşürmeyi başarıyor. Sonbaharın tadını çıkarmak isteyenler için vazgeçilmez yerlerden biridir.

23- Fenerbahçe Parkı

Fenerbahçe parkı

Sonbahar aylarının tadını çıkarmak isteyip de Fenerbahçe Parkı’na gitmemek olmaz. İstanbul’da yer alan Fenerbahçe Parkı, üç tarafı denizle kaplı eşsiz doğal ortamıyla sizleri büyüleyecek.

24- Ayder Yaylası

Ayder yaylası

Karadeniz’in en güzel yerlerinden biri Ayder Yaylası’dır. Oldukça ciddi bir turizm kapasitesi ve popülaritesi olan Ayder Yaylası, ahşap bungalov evlerinde kalma fırsatını sunuyor. Ayder Yaylası, muhteşem doğa manzarasıyla sonbaharda gezilecek yerler listemizin vazgeçilmezlerinden.

25- Gito Yaylası

Gito yaylası

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Gito Yaylası, Karadeniz bölgesi’nin en popüler yaylalarından bir tanesidir. Ahşap evleri ve eşsiz doğa manzarası ile görenleri adeta büyülüyor. Sonbahar aylarının tadını en güzel şekilde çıkarmak istiyorsanız, Gito Yaylası rotanızda mutlaka yer almalı.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural (tıklayın)

26- Ihlara Vadisi

Ihlara vadisi

Kapadokya’da yer alan Ihlara Vadisi’nin ününü bilmeyen yoktur. Özellikle de sonbahar aylarında kusursuz bir görünüme kavuşan Ihlara Vadisi’nde güzel bir yürüyüş, ruhunuzu yenilemenizi sağlayacak. Tüm yılın stresini Ihlara Vadisi’nin eşsiz güzelliğine bırakın.

27- Mençuna Şelalesi

Mençune şelalesi

Artvin ilinde yer alan Mençuna Şelalesi’ne gitmediyseniz vakit kaybetmeyin. Doğal ortamın en güzel yanlarını kusursuz bir şekilde yansıtan Mençuna Şelalesi, 1 kilometrelik bir yürüyüşün ardından güzelliği sizi hayrete düşürecek.

28- Petran Yaylası

Petran yaylası

Rize ilinin İkizdere ilçesinde yer alan Petran Yaylası’nı hâlâ görmeyenlerin olması üzücü bir durum. Hayretlere düşüren bir manzaraya sahip olan Petran Yaylası gibi bir yeri dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Petran yaylası, Karadeniz Bölgesi’nde gezilecek en güzel yerler arasında yer alıyor.

29- Nemrut Dağı

Nemrut dağı

Adıyaman sınırları içerisinde yer alan Nemrut dağı, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış yerlerimizden biridir. Nemrut Dağı’nın eşsiz gündoğumu manzarasıyla görenleri hayrete düşüren bir güzelliği var.

İlginizi Çekebilir: Başarılı İnsanların 33 Ortak Özellikleri: Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir? (tıklayın)

30- Manavgat Şelalesi

Manavgat şelalesi

Manavgat Şelalesi, Antalya ilinin Manavgat ilçesinde yer alıyor. Manavgat Şelalesi’nin büyüleyici güzelliğinin yanı sıra restoranlarının lezzetlerinden de faydalanmadan dönmemenizi öneririz.

31- Cennet Cehennem Obrukları

Cennet cehennem obrukları

Silifke’de yer alan Cennet Cehennem Obrukları, tırmanış yapmak için Türkiye’nin en seçkin ve gözde yerlerinden biridir. Ekipmanlarınızı da yanınıza alarak eşsiz bir deneyim yaşamak için Cennet Cehennem Obrukları’nı ziyaret edebilirsiniz.

32- Galata Kulesi

Galata kulesi

İstanbul’da yer alan Galata Kulesi’nin ünü tüm dünya tarafından bilinir. Rivayete göre, Galata Kulesi’ne birlikte çıktığınız sevgilinizle evlenirsiniz. Galata Kulesi’nin kusursuz manzarasının yanı sıra içerisinde yer alan restoranlarda da keyif verici yemekler yiyebilirsiniz.

33- Rumeli Hisarı

Rumeli hisarı

İstanbul’da yer alan Rumeli Hisarı, yılın her mevsiminde büyüleyicidir fakat sonbahar aylarında bir başka oluyor. Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan Rumeli Hisarı, tüyleri diken diken eden tarihi olaylara tanık etmesi nedeniyle farklı bir anlam kazandırıyor.

34- Yedikule Zindanları

Yedikule zindanları

İstanbul’da yer alan Yedikule Zindanları, Bizans Dönemi’nden kalma bir yapıdır. Göz alıcı deniz manzarasına sahip olan Yedikule Zindanları, şaşırtıcı ve etkileyici bir tarihe sahiptir.

35- Aya Yorgi Tepesi

Aya yorgi tepesi

Büyükada’nın tepesinde yer alan Aya Yorgi’ye çıkmak yaya iseniz oldukça zahmetlidir fakat sonucunda ulaşacağınız manzara buna değer…  Aya Yorgi Tepesi’ne çıktığınızda aynı zamanda Aya Yorgi Kilisesi de sizi karşılıyor olacak.

36- Kız Kulesi

Kız kulesi

İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Kız Kulesi, Üsküdar’da yer alıyor. İçerisine girmeseniz bile vapurla önünden geçerken bile muhteşem görüntüsü zaten sizi büyülemeye yetiyor.

İlginizi Çekebilir: Kariyerinizde Nasıl Gelişebilirsiniz? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin Okunması Gereken 13 Kitap (tıklayın)

37- Bektaş Yaylası

Bektaş yaylası

Dereli ilçesinde yer alan Bektaş Yaylası, ulaşım kolaylığı açısından da ziyaret edilmesi oldukça kolay ve keyiflidir. Sonbahar ayları geldiğinde yemyeşil rengini sarıya bırakmaya başlamasıyla büyüleyici bir renge sahip oluyor. Yılın her mevsiminde eşsiz bir manzaraya sahiptir fakat sonbahar aylarında kavuştuğu güzelliği ayırt etmemek olmaz.

38- Perşembe Yaylası

Perşembe yaylası

Perşembe Yaylası, Ordu’nun Aybastı ilçesinde yer alıyor. Perşembe Yaylası, kamp yapmak için en güzel yerlerden biridir. Uyandığınızda karşınızda Perşembe Yaylası’nın kusursuz manzarasını görmeniz, sizde unutulmaz hisler yaratacak.

39- Pierre Loti Tepesi

pierre loti tepesi

İstanbul’da yer alan Pierre Loti Tepesi’ne giderek günbatımının büyüleyici manzarasını izleyebilirsiniz. Yılın her mevsimi çok fazla ilgi gören Pierre Loti Tepesi, sonbaharda bambaşka bir manzara sunuyor.

40- Çamlıca Tepesi

Çamlıca tepesi

Sonbaharda İstanbul’da gezilecek en güzel yerler neresidir? diye merak ediyorsanız, Çamlıca Tepesi’ni görmenizi öneririz. Marmara Denizi’nin eşsiz maviliğini ve Boğaz manzarasını seyredebileceğiniz Çamlıca Tepesi, sonbaharda gezilecek en güzel yerlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: Depresyondan Kurtulmanın 20 Yolu (tıklayın)

41- Çambaşı Yaylası

Çambaşı yaylası

Ordu’nun Kabadüz ilçesine bağlı olan Çambaşı Yaylası, tablo gibi bir manzaraya sahip. Tertemiz havasıyla insanın ruhunu dinlendiren Çambaşı Yaylası, sonbaharda gezebileceğiniz en etkileyici yerlerden biridir.

42- Gülhane ParkıGülhane parkı

Nazım Hikmet’in şiirine konu olan o park… Kim bilir kaç aşk hikâyesine şahit oldu. İstanbul’un göbeğinde yer alan Gülhane Parkı’nda yürüyüş yapmak, çay içmek, dinlenmek size oldukça iyi gelecektir.

43- Maçka Parkı

Maçka parkı

Maçka Parkı’nın muhteşem doğasını detaylıca görmek için, içerisinde hizmet veren teleferiklere binebilirsiniz. İstanbul’un en gözde parklarından biri olan Maçka Parkı ile sonbaharın tadını çıkarın.

İlginizi Çekebilir: Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti (tıklayın)

44- Emirgan Korusu

Emirgan korusu

Lale dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Emirgan Korusu’dur. İstanbul’da yer alan Emirgan Korusu, Boğaz’ın dinlendirici havası ile size eşsiz bir gezi fırsatı sunuyor.

45- Avşa Adası

Avşa adası

Balıkesir’e bağlı olan Avşa Adası, Rum ve Bizanslıların etkilerini hissettirebilecek tarihi bir adadır. Sonbahar aylarında bambaşka bir güzelliği olan Avşa Adası’na hâlâ gitmediyseniz vakit kaybetmeyin.

46- Sapanca Gölü

Sapanca gölü

Eşsiz güzelliğe sahip olan Sapanca Gölü, Sapanca ilçesinde yer alıyor. 16 km uzunluğuna sahip olan Sapanca Gölü’ne gittiğinizde dilediğiniz gibi kamp, yürüyüş ya da piknik yapabilirsiniz. Sonbahar aylarının vazgeçilmez güzelliklerinden biri olan Sapanca Gölü, Türkiye’de görülecek yerler arasında en güzel yerlerdendir.

47- Lavanta Vadisi

Lavanta vadisi

Keçiborlu ilçesinde yer alan Lavanta Vadisi, yılın her mevsiminde eşsiz güzelliğe sahip olsa da sonbaharda bir başka oluyor. Lavanta Vadisi’ne gidip de muhteşem manzara ve etrafa yayılan lavanta kokuları karşısında ruhunuzu dizginlemek kolay olmayabilir.

48- Efes Antik Kenti

Efes antik kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, çok eski bir tarihe sahiptir. İçerisinde Celsus Kütüphanesi’ni ve Efes Antik Tiyatrosu’nu barındıran Efes Antik Kenti, eski dönemlerin kalıntılarını etkileyici bir biçimde sunuyor.

49- Asansör

İzmir asansör

İzmir’i tepeden izlemeye ne dersiniz? O halde tarihi asansörü mutlaka ziyaret edin. Sonbahar aylarında İzmir’in güzelliğini izlemenin en güzel yolu tarihi asansördür.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumanın Faydaları: Mutlaka Okunması Gereken 40 Kitap Önerisi (tıklayın)

50- Sonbahar Aylarında Gezilecek En Güzel Yer: Şirince Köyü

Şirince köyü

İzmir’de yer alan Şirince Köyü, adı gibi gerçekten de çok şirin bir köydür. Eski yapıları ve tarihi ile sonbaharda gezebileceğiniz en güzel yerlerden biridir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 2]
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.