Edebiyat

Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural

Başarılı olmanın yolları, bireylerin benlik algısını geliştirerek yaşadığı travmalar ve olumsuz durumlar karşısında bir duvar gibi güçlü olmasını sağlar. 

Dünyada başarma potansiyeline sahip ve bunun farkında bile olmayan milyonlarca insan var. Kendi köşesine çekilmiş ve bir yaprak gibi oradan oraya savrulan… Kim bilir? Belki sen de onlardan birisindir. Fakat bu durum seni korkutmasın. Eğer gerçekten ulaşmak istediğin bir hedefin varsa başarmak hiç de imkânsız değil. Başarılı insanların ortak özellikleri hakkında bilgi edindiğinizde de bunu görebilirsiniz.

Konu İçeriği

İnsanlar Neden Başarısız Olur?

Başarılı olmanın yolları

Başarısızlık, kimi zaman çocukluk yıllarında yaşanan travmaların etkilerinden kaynaklanıyor olsa da değiştirilemez bir mantıkla bakılamaz. Bu duruma şöyle bir örnek vereceğim.

Alkolik bir babanın iki çocuğu varmış. Bu çocuklar hayatları boyunca babasının psikolojik ve fiziksel şiddetlerine maruz kalmışlar. Çocuklar büyüdüğünde biri avukat diğeri de alkolik olmuş. Alkolik olan çocuğa neden alkol bağımlısı olduğunu sorduklarında, “Babam da böyleydi, o yüzden ben de böyle oldum.” yanıtını vermiş. Avukat olan çocuğa da aynı soruyu sorduklarında ise, “babamı gördükten sonra  asla böyle biri olmayacağım dedim kendime. Şimdi de avukat oldum.” demiş.

Burada anlatmak istediğim şey, yaşanan travmalar ve olumsuz koşullar kötü alışkanlıklar ve kararlar için bir bahane değildir. Hayatında alacağın kararlara ve elde edebileceğin başarılara geçmişte yaşadığın olayların engel olmasına izin verip vermemek tamamen senin elinde.

İlginizi Çekebilir: Başarılı İnsanların 33 Ortak Özellikleri: Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir? (Tıklayın)

“İnsanlar Ne Düşünür?” Sorunsalı

Başarısız olmanın bir diğer nedeni ise, “İNSANLAR NE DÜŞÜNÜR?” sorusudur. Hayatın bir çıkmaza girmiş ve o karanlık yerden çıkamıyorsan, bil ki sen de bu mantığını ele geçiren korkuya sahipsindir. Vereceği her kararda insanların ne düşüneceğine göre hareket eden insanlar, başkalarının tasarladığı hayatı yaşamaya mahkum olurlar. Sana tek bir soru sormak istiyorum, 

            Başkalarının tasarladığı hayatı mı yaşamak istersin, yoksa kendi hayal ettiğin hayatı mı?

Eğer hayalindeki hayatı yaşamayı seçiyorsan diğer insanların ne düşündüğünü artık umursamamalısın. Çünkü şunu unutma, dünyanın en zeki insanı yarışması yapılsa ve dünyanın en zeki insanı seçilse, insanlar yine de eleştirecek bir şey bulurlar.

Başarısız olmanın en büyük etkenlerinden biri de özgüven eksikliğidir. Potansiyelinin düşük olduğunu inandırmaya çalışan bu sisteme karşı dimdik durmayı başaramaz ve güçlü bir karakter olamazsan, koyun sürüsü gibi çobanının peşinde koşturmaktan başka bir şey yapamazsın. Peki, seni bir yaprak gibi oradan oraya savurmak isteyen rüzgâra karşı nasıl dimdik durabilirsin? Cevap basit, güçlü bir karaktere ve içi dolu bir özgüvene sahip olmalısın.

İlginizi Çekebilir: Okuduğunuzda Ufkunuzu Açacak 45 Kişisel Gelişim Kitabı

Özgüven Nasıl Gelişir?

Özgüven nasıl gelişir

Özgüven kaybı, genellikle geçmişte yaşanan sarsıcı olaylar sonucunda kişinin kendine olan güvenini ve kimi zaman da kendine olan sevgisini kaybetmesidir. Kişinin yaşadığı olayların sorumlusunun kendisinin olduğunu düşünmesi, özgüven kaybının başlıca nedenlerindendir. Halbuki kendini suçlamak yerine yeni bir tecrübe edindiğini düşünerek şükredip gülümsemek, daha güçlü ayağa kalkabilmeyi sağlar.

Herhangi bir nedenle özgüvenini kaybettin. Peki, kendine olan güvenini yeniden nasıl kazanabilirsin, özgüven kazanmanın yolları nelerdir?

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu

1- Sınırları Aş!

Sınırları aş

Yapılan yanlışlar karşısında ister istemez yavaş yavaş hayatının çevresine duvar örmeye başlarsın. Daha sonra bir bakmışsın ki insanların senin için tasarladığı hayatı yaşıyorsun. Fakat özgüvenini geri kazanmak istiyorsan, duvarları yık! Salıncağa bindiğinde hızlanmak için ileri geri gitme çabası gösterdiğin gibi, “yapamazsın!” dediklerinde de göster.

İlginizi Çekebilir: Kariyerinizde Gelişmenin Yolları? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin 13 Kitap Önerisi

2- Yenilen!

Yenilen

Sonbahar mevsimi geldiğinde ağaçların yapraklarını dökmesi ve daha sonra yeniden çıkarması gibi üzerindeki karanlığı at ve yeniden doğmaya başla. Seni bir kaldırım kenarına çöküp ağlayacak hale getiren acıların üstesinden gelmek için dipçik gibi sağlam durmalısın ayakta. Değişime kapılarını her zaman açık tut ve hayatına girip çıkan her insandan sonra seni tekrar gördüklerinde tanıyamayacakları kadar değiş. Fakat değişim tamamen potansiyelini yükseltmek adına olsun.

Bir şeyleri kaybetmek, yenilmek değildir. Yenilmek, içindeki vicdan ve merhametin kaybolmasına izin vermektir. 

Gerçek özgüven ve güçlü bir karakter, vicdan ve merhameti kaybetmeden kendine olan güvenini yeniden kazanmaktır.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumanın Faydaları: Mutlaka Okunması Gereken 40 Kitap Önerisi

3- Dış Etkenlerle Arandaki Zinciri Kır

Dış etkenlerle arandaki zincirleri kır

İnsanlar her zaman mutlu olmak için bir şeylerin gerçekleşmesinin gerektiğine inanırlar. “Şu işim hallolsun daha rahat olacağım, o beni severse çok mutlu bir hayatım olur, şu okul bittiğinde başarılı biri olabilirim.” Sıkılmadın mı kendini kandırmaktan? Neden bir şeylerin iyiye gitmesi için başka nedenlere bağlı kalıyorsun? Kendine güvenmeyi dene. Eğer mutlu olmak istiyorsan dış etkenlere bağımlı kalmamalısın. O kişi seni sevmediğinde de mutlu olabilirsin, başarısız olduğunda her şey bitmiş olmaz, istediğin bir şeyi elde edemediğinde tüm fırsatları kaçırmış olmazsın. Dış etkenlere bağlı olan zincirlerini bir an önce kır!

4- Olumsuz Etkenleri Kapının Ardına Koy

Olumsuz etkenleri kapının ardına koy

Olumsuz etkenler, hayallerinin ve hedeflerinin önündeki en büyük engellerdir. Negatif insanlar, iç karartıcı ortamlar, sevmediğin bir iş, seni mutlu etmeyen bir okul ve bölüm… Tüm bunlar potansiyelini zamanla körertir.

Bilim adamları bu konuya örnek olabilecek bir deney gerçekleştirmişler. Bir fanusun içine pireleri koymuşlar. Kapağı her açtıklarında pireler zıplayarak kaçmışlar. Daha sonra fanusun kapağını bir süre kapalı tutmuşlar. Ve açtıklarında ise pirelerin dışarıya çıkamadığını ve yalnızca fanusa koyulan cam engeline kadar zıplayabildiklerini görmüşler. Fanusun kapağının böceklerin zihninde oluşturduğu engeller gibi olumsuz insanların ve olumsuz ortamların potansiyelinin önünde bir duvar gibi durmasına izin verme. Çünkü olumsuz düşüncelere sahip olan insanlar kendilerinin yapamayacaklarına inandıkları gibi, seni de yapamayacağına ikna etmeye çalışırlar.

İlginizi Çekebilir: Kariyerinizde Gelişmenin Yolları? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin 13 Kitap Önerisi

5- Sosyalleş

Sosyalleş

Sosyalleşmeyi sürekli gezip eğlenmek olarak algılama. Bu, tiyatroya gitmek, yeni bir dil kursuna başlamak ya da kendini daha fazla geliştirebileceğin şeyler keşfetmek ve değerlendirmek de olabilir. Kendini ne kadar geliştirmeye çalışırsan, hem yaptığın şeylerin kendine olan güvenini arttırdığını hem de işe yarıyor olmanın gururuyla kendini daha fazla sevdiğini göreceksin. Sosyalleşmek, özgüvenini arttıracak ve bunun sonucunda daha başarılı bir insan olabileceksin.

Başarılı Olmanın Yolları Nedir?

Başarılı olmanın yolları

Başarılı olmak, yalnızca maddi anlamda elde edilen başarılardan ibaret değildir. Bir kuşun yaralanan kanadını onarmak, bir sınavı geçmek, sevmek, sevilmek, para kazanmak, bunların hepsi birer başarıdır. Başarıyı yalnızca maddiyat olarak gören insanların gerçekten başarılı olabileceğine inanmıyorum. Sevgi olmadan hiçbir konuda gerçek bir başarı elde edilemez.

İlginizi Çekebilir: Başarılı İnsanların 33 Ortak Özellikleri: Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir?

Başarılı olmak için öncelikle zihninin önüne çıkardığı engelleri aş. Peki, başarının önünde zırhlı bir asker gibi duran engeller nasıl aşılabilir?

 1. İrade,
 2. Disiplin,
 3. Mücadeleci bir ruh,
 4. Alkışlayan olmak mı, alkışlanan olmak mı?
 5. Bedeni onarmak,
 6. Hızlı harekete geçmek,
 7. Kendine karşı nazik olmak,
 8. Pes etmemek,
 9. Hatalardan ders çıkarmak,
 10. Duyguların mantığın önüne geçmemesi,
 11. Gelişmeleri takip etmek,
 12. Kendine zaman ayırmak,
 13. Kendinden emin olmak,
 14. Bahanelerin arkasına saklanmamak,
 15. Hedef belirlemek,
 16. Kolaya kaçmamak,
 17. Hata yapmak,
 18. Bıkmadan denemeye devam etmek,
 19. Beden dili ve hareketlerinin kişiliği yansıtması,
 20. Ön yargılardan kurtulmak.

Altın Kural 1: İrade

Başarının anahtarı: irade

İrade, kişilerin yaşadığı herhangi bir durumu, kendi isteği doğrultusunda yönlendirebilmesidir. Hayatta her şeyi başarmak için süper güçlere ihtiyacın yok. İradenin güçlü olması, zaten seni bir “süper kahraman” yapacak ve başarmak için ihtiyacın olan birçok şeye sahip olmuş olacaksın.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi

Altın Kural 2: “Disiplin” Hayat Felsefeniz Olsun

Disiplin hayat felsefen olsun

Disiplin, seni başarıya götürecek en büyük etkenlerdendir. Başarmak için yeterli güce sahip olmayabilirsin. Fakat elindeki gücü doğru kullanmayı bilirsen başarı annesinin peşinden koşan bir yavru gibi peşinden gelecektir. Şunu unutma,

                                   “Kayayı delen suyun akış hızı değil, suyun devamlılığıdır.” 

Altın Kural 3: Mücadeleci Bir Ruha Sahip Ol!

Mücadeleci bir ruha sahip ol

Mücadeleci bir ruha sahip olman, hayata her zaman umut dolu bir pencereden bakmanı sağlar. Mücadeleci olan insan, zorluklar karşısında kolay pes etmez ve bir şeyi istiyorsa, hiçbir engel onu yıldıramaz. Başarı sana kendiliğinden gelsin istiyorsan, olduğun yerde beklemeye devam et, ama asla gelmeyecek. Başarıyı istiyorsan onu “sen” almalısın. Bunu da ancak ve ancak mücadeleci bir ruha sahip olarak yapabilirsin.

Altın Kural 4: Alkışlayan mı Olmak İstiyorsun Alkışlanan mı?

Alkışlayan mı olmak istersin alkışlanan mı

Alkışlayan olmak her zaman en kolaydır. Birileri hayallerine ve hedeflerine ulaşır ve sen de “ne güzel başarmış” diyerek alkış tutarsın. Fakat içten içe o spot ışıklarının senin üzerinde olduğunu hayal edersin. Birçok insan yaşamıştır bu durumu. Neden alkışlanan sen değilsin biliyor musun? Çünkü cesaret edemedin. Eğer alkışlanmak istiyorsan cesur ol ve istediğini al.

“Hayallerini gerçekleştirmeye cesaret edemezsen, başkalarının hayal ettiğin hayatı yaşamalarını seyredersin!”

Altın Kural 5: Bedenini Onar Ruhun İyileşsin

Bedenini onar ruhun iyileşsin

Bedenin olgunlaşması ve iyileşmesi, zihni de doğrudan etkileyen bir faktördür. Başarılı olmak için olumlu ve iyi beslenen bir ruha sahip olman gerekir. İyi bir ruha sahip olmanın yolu ise, bedenine güzel bakmaktan geçer. Egzersiz, yürüyüş ve dengeli beslenme gibi durumlar sürekli olarak devam ettikçe gerek evde, gerekse de iş hayatında daha başarılı olmaya başladığını fark edersin. Ne demiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk;

“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur.”

Altın Kural 6: Hızlı Harekete Geç!

Altın kural 6: hızlı harekete geç

Başarılı biri mi olmak istiyorsun? O halde hemen karar ver ve hızlı harekete geç. Hayat korkaklardan yana değil, cesurlardan yanadır risk almaktan korkma, kaybetmekten ve başarısız olmaktan korkma, yalnızca yap!

İlginizi Çekebilir: Atatürk Sözleri: Atatürk’ün Tarihe Geçen 110 Sözü

Altın Kural 7: Kendine Karşı Nazik Ol

Altın Kural 7: kendine karşı nazik ol

Başarılı olmanın altın kurallarından biri de kendine karşı nazik olmandır. Başarısız olmuş olabilirsin, yenilmiş olabilirsin, güvendiğin insanlar yüzünden düşmüş olabilirsin ama bu nedenlerden dolayı kendini suçlamak yerine yalnızca ayağa kalkmaya odaklan! Çünkü sen düştüğünde ilerlemeye devam edersen, diğerleri düştüğü yerde kaldığında onların önüne geçmiş olacaksın. Tüm başarısızlıklarının ardından kendini suçlamayı bırak ve kendine, “olsun, yapamamış olabiliriz ama bunun da üstesinden geliriz” de.

Altın Kural 8: Asla Pes Etme!

Altın Kural 8: Asla pes etme

Bazen hayat karşına aşamayacağın engeller çıkarabilir ve böyle durumlarda plan değişikliğine gidilebilir fakat asla pes edilemez! İnsanlar sana yapamayacağını söyleyecekler mutlaka, onlara kulak asma ve hedeflerinin peşinden koş. Ve;

“Yıldızları hedef al, en olmadı gökyüzüne yükselirsin.”

Altın Kural 9: Hatalarından Ders Çıkar 

Altın Kural 9: Hatalarından ders çıkar

Hatalar, senin başarısız ve beceriksiz olduğunu göstermez. Hatalar, başarılı insanlar için bir motivasyon kaynağıdır ve sen de başarılı olmak istiyorsan bir hata yaptığında krizi fırsata çevirmeyi bilenlerden ol!

İlginizi Çekebilir: Dostoyevski Sözleri ve Dostoyevski Kitaplarından Alıntı Sözler [Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala]

Altın Kural 10: Duyguların Mantığının Önüne Geçmesin

Altın Kural 10: Duyguların mantığının önüne geçmesin

Duygularıyla hareket eden insanlar başarılı olamazlar. Çünkü algı yönetimi ve manipülasyonların hakim olduğu bu sistemde en çok kullanılan strateji duygulara hitap etmektir. Eğer duygularının mantığının önüne geçmesine izin verirsen, hiçbir zaman istediğin hedefe ulaşamazsın.

Altın Kural 11: Gelişmeleri Takip Edin

Altın Kural 11: Gelişmeleri takip edin

Bir işin üstesinden gelip bitirmek önemlidir fakat bitirmek kadar takip etmek de çok önemlidir. Yaptığın işi takip etmek ve analiz etmek, daha önce fark etmediğin yanlışları ve eksiklikleri görmeni sağlar. Bu sayede hem işini teslim ettiğin kişilerin memnuniyetini kazanacak, hem de kaliteli işler yapan başarılı bir insan olacaksın.

İlginizi Çekebilir: Franz Kafka Sözleri ve Kafka Kitaplarından 200 Alıntı Söz [Milena’ya Mektuplar, Dava, Şato, Dönüşüm]

Altın Kural 12: Kendine Zaman Ayır 

Altın kural 12: kendine zaman ayır

Başarılı olmak için çok çalışmak gerekir kabul ama eğer kendine gereken zamanı ayırmaz ve gerektiği zaman eğlenmeyi bilmezsen sürekli sinir ve stres içerisinde kaybolabilirsin. Gerektiği zaman gerektiği yerde gereken şeyi yaparsan, mutlaka başarıyı elde edersin.

Altın Kural 13: Kendin Emin Ol 

Altın kural 13: kendinden emin ol

Kendinden emin olmak, başarılı insanların en önemli özelliklerindendir. Fakat kendine olan güvenini doğru şekilde kullanmayı bilmezsen tam tersi bir şekilde başarısızlığa yol açabilir. Çünkü kendine aşırı güvendiğinde hatalarının daha az farkında olur ve istemeden daha kalitesiz işler yapabilirsin. Bu nedenle kendinden emin ol, fakat egoist olma.

Altın Kural 14: Bahanelerin Arkasına Saklanma!

Altın kural 14: bahanelerin arkasına saklanma

Bahanelerden uzak durmak, başarılı insanların ortak özelliklerindendir. Onlar gerek akademik hayatında, iş hayatında gerekse de sosyal hayatlarında bahaneler üretmenin hiçbir fayda sağlamayacağının farkındadırlar. Bu nedenle bahanelerin arkasına sığınmak yerine tamamen çözüm odaklı olurlar. Eğer sen de başarılı bir insan olmak istiyorsan bahanelerin arkasına saklanmaktan vazgeç! Eğer çözüm odaklı olursan engellerin üstesinden gelebilirsin, bahane üreterek değil…

İlginizi Çekebilir: Özdemir Asaf Sözleri ve Şiirleri: Bir Şair 32 Şiir

Altın Kural 15: Hedef Belirle 

Altın kural 15: bir hedef belirle

Hedef belirlemek en büyük motivasyon kaynaklarındandır. Ne kadar yürüyeceğiniz belli olmadığında yürümek sizi hemen yorar fakat 5 kilometre yürüyeceğinizi bildiğinizde 3 kilometreyi tamamladığınızda geriye kalan 2 kilometre size az gelecektir. Her zaman bir hedefiniz olsun, bu sizi başarıya daha kolay ulaştıracaktır. Peki, nasıl hedef belirlemeliyiz, hedef belirlerken nelere dikkat etmeliyiz? 

 1. Kendini tanı: Kendini tanımadan bir hedef belirleyemezsin. Nelerden hoşlandığını, ne yapmak istediğini ya da yapmak istediğin şeyin seni mutlu edip etmeyeceğini anlamadan belirlediğin hedef seni istemediğin yollara saptırabilir. Bu nedenle bir hedef belirlemeden önce ne yapmak istediğini ve hayallerinle hedeflerinin aynı yola çıkıp çıkmadığına dikkat et.
 2. Hedeflerin ulaşılabilir olsun: Hedeflerini belirlerken en çok dikkat etmen gereken şey, hedefinin ulaşılabilir olması. Hedefin ne kadar zor olursa olsun fakat ulaşılabilir olsun. Çünkü ulaşamayacağın hedefler belirlediğinde ve gerçekleşmediğinde büyük bir motivasyon kaybı yaşayabilirsin.
 3. Küçük adımlarla büyük hedefe ilerle: Hedeflerini ilk oluşturmaya başladığında uçuk davranman hiç doğru olmaz. Direkt olarak büyük şeyler hedeflediğinde hem karşındaki engelin büyüklüğü hem de hedefin uzak oluşu seni ürkütebilir ve motivasyon kaybı yaşayabilirsin. Bu nedenle seni büyük hedefe ulaştırabilecek küçük hedefler belirle. Böylelikle hem sürekli hedeflerine ulaşabiliyor olmanın gururunu yaşarsın hem de büyük hedefe gitgide daha çok yaklaşırsın.
 4. Engellere karşı esnek ol: Bazen hedeflerine ulaşmak için elinden geleni yapsan da aşamadığın engellerle karşılaşabilirsin. Bu durumda sakın pes etme fakat engellere karşı plan değişikliği yapabilmeyi de bil.

Altın Kural 16: Kolaya Kaçma!

Altın Kural 16: Kolaya kaçma

Belki de listenin en önemli maddelerinden biri, kolaya kaçmamak. Sizden bir şey yapılması istendiğinde kesinlikle kolaya kaçan biri olmayın ve hatta kolaya kaçmak seni rahatsız etsin. Bir iş yaparken elinden gelenin en iyisini yap ve kolay yol sana makul görünmesin. Zor olanı başardığında kendi potansiyelini görecek ve çok şaşıracaksın.

Altın Kural 17: Hata Yapmazsan Başarılı Olamazsın

Altın Kural 17: Hata Yapmadan Başarılı Olamazsın

İş dünyasındaki anlayışa bakıldığında iş yapanın hata yapar anlayışının ne kadar yaygın olduğunu görebilirsin. Eğer iş yapıyorsan, hata da yapıyorsundur ve hata yapmayan biri iş yapmıyor denilebilir. Biyografi kitapları ya da makaleleri okumayı seven biriysen fark etmişsindir, başarılı insanların hepsi zamanında hata yaparak yükselmiştir. Hata yapmaktan korkma! Dibe batmadan kendini ittirip yukarı çıkamazsın.

İlginizi Çekebilir: Ölümsüz Şair Nazım Hikmet Sözleri ve Şiirleri

Altın Kural 18: Tekrar Tekrar ve Tekrar Dene

Altın Kural 18: Tekrar tekrar ve tekrar

Tüm dünyada tanınan Thomas Edison ampulü kaçıncı denemesinde buldu dersin? 1000. denemesinde… Evet şaka değil, Edison ampulü bulmak için tam 1000 kere hata yaptı ve denemeye devam etti. Eğer 999 kez hata yaptım diye denemekten vazgeçseydi ampulü icat debilir miydi? Edison’a “999 kez hata yapmanıza rağmen, bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz?” diye sorduklarında Edison, “Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu.” demiştir.

Altın Kural 19: Beden Dilin ve Hareketlerin Seni Yansıtsın 

Altın Kural 19: Beden dilin ve hareketlerin seni yansıtsın

Başarılı olmak için beden dili ve hareketler olmazsa olmazlardandır. Gerek iş görüşmesinde olsun, gerek bir sunumda ya da sosyal ortamda seni daha iyi yansıtan ve daha özgüvenli gösteren şeyler beden dilin ve hareketlerindir. Kendi beden dilini o kadar iyi geliştir ki, bir işi istediğinde konuşmana bile gerek kalmasın. Çünkü psikolojik açıdan bakıldığında, kişilerin dış görünüşü karşısındaki insanın onun hakkındaki fikirlerini büyük ölçüde etkiliyor.

Altın Kural 20: Ön Yargılarından Kurtul!

Altın Kural 20: Ön Yargılarından Kurtul

İş hayatında, akademik hayatında ya da sosyal hayatında olsun ön yargılı olmak sana her zaman kaybettirecektir. Tamamen şüphesiz ya da kritik yapmadan değerlendir demiyoruz fakat ön yargı, karşındaki insanın potansiyelini fark etmeni engeller.

Başarılı olmak büyük bir yetenektir fakat başarılı olabilecek insanlar yaratmak daha büyük bir yetenektir.

Altın Kural 21:Başardığını Hayal Et

Altın kural 21: başardığını hayal et

Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir. Başarmak istediğin şeyi başardığınızı hayal edersen ona ulaşman daha kolay olur. Mühendisler ve mimarlar bir yapıyı tasarlamadan önce hayal ederler ve daha sonra tasarlarlar. Sen de aynı stratejiyle önce nasıl gerçekleşeceğini ve gerçekleştiğinde neler olacağını hayal et.

Altın Kural 22: Başarmanın Tanımını Keşfet

Altın kural 22: başarmanın tanımını keşfet

Başarmanın senin için ne demek olduğunu biliyor musun? Bilmiyorsan gerçekleştiğinde başardığını anlayamazsın. Küçük de olsa başarmak istediğini ve seni gerçekten tatmin edecek şeyin ne olduğunu keşfet. Daha sonra ona ulaştığında başarmış olmanın keyfini çıkar.

Altın Kural 23: Hedefine Ulaştıracak Araçları Keşfet

Altın kural 23: hedefine ulaştıracak araçları keşfet

Hedeflerine ulaşmak için öncelikle seni o hedefe daha kolay ulaştıracak araçları keşfetmelisin. Örneğin, araba üreteceğin zaman araba parçalarına sahip olman gerekir. Hedeflerine ulaşmak için de aynı mantıkla seni hedefe ulaştıracak gerçek araçlara sahip ol. Bu şekilde başarıya daha çabuk ulaşırsın. Bir ihtiyaç listesi hazırlayarak bir yerden başlayabilirsin.

İlginizi Çekebilir: Türk Edebiyatı’nın Kilit İsmi Sabahattin Ali Sözleri ve Şiirleri

Altın Kural 24: Başarılı İnsanlar Meraklıdır

Başarılı insanlar meraklıdır

Meraklı olmayan bir insan başarılı da olamaz. Bir hedefin varsa öğrenmeye ve keşfetmeye aç biri olman gerekir. Meraklı insanlar, bir şeyin cevabını merak eder ve onu mutlaka öğrenir. Meraklı insanların başarıya ulaşmalarının sırrı da budur. Her şeyin cevabını öğrenmeye çalışmaları ve bilgiye olan ilgileriyle sağlam bir bilgi birikimi oluşturarak hedefledikleri şeylere daha hızlı ulaşırlar. Bu yüzden meraklı ol ve hedeflerine hızla götürecek her şey hakkında bilgi edinmeye çalış, bu şekilde başarıya daha hızlı ulaşabilirsin.

Altın Kural 25: Çevrende Başarılı İnsanlar Olsun

Altın kural 25: etrafında başarılı insanlar olsun

Hz. Ömer’in bir söz vardır, “kişinin arkadaşı aklının kılavuzudur” diye. Etraındaki insanlar başarıyı senin kadar önemsemiyor ve bir yaprak gibi rüzgarın savurduğu yere gidiyorsa bu insanlar değil seni başarıya ulaştırmaya çalıştırmak, başarmana engel bile olurlar. Bu yüzden etrafında hep başarılı insanlar olsun. Çünkü bu insanlar başarmanın önemini ve stratejilerini bilirler ve seni de bu konuda her zaman desteklerler.

Altın Kural 26: Çalışma Arkadaşlarına Güven

Altın kural 26: çalışma arkadaşlarına güven

Çalışma arkadaşlarının bir işi ya da bir görevi düzgün yerine getiremeyeceğini düşünüp kendin yapmaya çalışıyorsan gerçekten başarılı olamazsın. Çünkü işbirliği, başarmanın en önemli yollarındandır. Kimse başarıya tek başına ulaşamaz bu yüzden birlikte bir yolda yürüdüğün insanlara güvenmelisin.

Altın Kural 27: Örnek Aldığın Biri Olsun

Örnek aldığın biri olsun

Başarılı insanların hemen hemen hepsi, başarmak istediği alanda en iyi olan kişileri örnek alırlar. “Birine özenmek değil kendim olmak istiyorum” diye düşünebilirsin. Fakat bu özentilik değildir. Zamanında o insanlar da senin olduğun yerlerden geçerek oralara geldiler ve bu konuda neler yapmaları gerektiğini iyi biliyorlar. Eğer onları örnek alırsan ne yapman gerektiğini de bilirsin.

İlginizi Çekebilir: Ünlü Düşünür Sözleri : Hayatınızın Seyrini Değiştirecek Sözler

Altın Kural 28: Başarı Her Zaman Mutlu Olmaya Yetmez

Başarı her zaman mutlu olmaya yetmez

Başarmak insanı çoğu zaman mutlu eder fakat “mutlu olmak için başarılı olmalıyım” anlayışı seni başarıdan daha fazla uzaklaştırır. Mutluluğu başarıya ulaşmak için bir araç olarak kullan, başarıyı mutlu olmak için değil. Her zaman mutlu olabilirsin ve mutlu olmak için yalnızca başarıya ulaşman gerekmez. Çünkü başarısız da olabilirsin ve bu durumda mutlu olman seni yılmadan yoluna devam etmen için motive edecektir. “Her zaman mutluyum” de, “mutlu olacağım” değil.

Altın Kural 29: Hedef ve Hedefin Son Tarihini Belirle

Hedef ve hedefin son tarihini belirle

Bir hedefe ulaşmak için kendine sınırsız vakit tanırsan o hedefe ulaşmak için gerçek bir çaba harcamazsın. Şöyle düşün, okulda bir ödev verildiğinde ve son tarih verildiğinde son güne bıraktığında bile mutlaka tamamlarsın değil mi? Peki ödev için belirli bir süre verilmese bu kadar hızlı tamamlamış olur muydun? Başarıyı da böyle düşün ve son tarih geldiğinde mutlaka yapmış ol.

Altın Kural 30: Kişisel Bakımına Özen Göster

Kişisel bakımına özen göster

Kişisel bakım ve başarının arasında nasıl bir alaka olacağını merak ediyorsun. Kişisel bakımına önem vermen, kendini daha iyi hissetmeni ve daha öz güvenli olmanı sağlayacağı gibi dışarıdan bakan insanların da size karşı aynı duyguları beslemesini sağlar. Bu da sizi başarıya daha hızlı ulaştıracak bir yoldur.

İlginizi Çekebilir: Çekici Olmanın Yolları: Daha Çekici Olmak İçin Yapılması Gereken 25 Şey

Altın Kural 31: Ne Yaparsan Yap Aşk ile Yap

Ne yaparsan yap aşk ile yap

Sevmediğin bir şeyi yaptığında hem motivasyonun düşük olur hem de kendini o işe tam veremezsin. Sevmediğin ve tutkuyla yapmadığın bir şeyde de başarılı olman pek mümkün olmaz. Bu yüzden “ne yaparsan yap aşk ile yap.”

Altın Kural 32: Güçlü Yanlarını Keşfet

Güçlü yanlarını keşfet

Başarılı olmak istiyorsan öncelikle güçlü yanlarını keşfetmelisin. Hangi konularda daha iyiysen ve hangi konularda kendine daha çok güveniyorsan o yöne doğru ilerle. Bu strateji en etkili başarılı olma yöntemleri arasında yer alıyor.

Altın Kural 33: Engelleri Ortadan Kaldır

Engelleri ortadan kaldır

Başarılı olmak istediğin alanda ilk yapman gereken şey engelleri ortadan kaldırmaktır. Engeller, senin yaptığın birçok şeyin çöpe gitmesine neden olabilir. Hem ne demiş Mustafa Kemal Atatürk;

“Ben bir işte nasıl başarılı olacağımı düşünmem. O işte neler engel olur diye düşünürüm. Engelleri kaldırdım mı iş kendi kendine yürür.”

Altın Kural 34: Bekleme ve Erteleme

Bekleme ve erteleme

Hayat korkakları sevmez. Hayat, cesurlardan yanadır. Bekleme ve her zaman bir şeyler yap. Yerinde saymayı bırak çünkü düşünen değil, yapan bu yarışı kazanır.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Olmanın Yolları: Nasıl Daha Sağlıklı Olunabilir? [13 Yöntem]

Altın Kural 35: Sezgilerine Güven

Sezgilerine güven

Sezgiler, işler çıkılmaz bir hâl aldığında en büyük yol göstericilerimizden olur. İş hayatında müşterilerinle ilgili, akademik hayatında derslerinle ilgili ve sosyal ortamlarda da arkadaşlarınla ilgili birçok fikre sezgilerinle sahip olabilirsin. Mantık kadar işe yaramasa bile birçok konuda sana yol gösterecektir.

Altın Kural 36: Güvenilir Ol

Güvenilir ol

Özellikle de iş hayatında vaatler sunup yerine getirmeyen çok fazla insan var. Bu şekilde belki kısa süreli kazanç elde edebilir ya da o anı atlatabilirsin fakat ilerleyen zamanlarda bu durum sana büyük engeller oluşturacaktır. Güvenini kaybettiğin kişiler seninle bir daha iş yapmak istemeyecek ve başarılı olman da bu şekilde mümkün olmayacaktır.

Altın Kural 37: Seçici Ol

Seçici ol

İş ortamında ya da sosyal çevrende yanında bulunduğun kişilere karşı her zaman seçici biri ol. Çünkü negatif düşünen kötümser ve her konuda seni aşağıya çeken insanları yanında bulundurduğunda değmeden geçmen pek mümkün olmaz ve mutlaka etkilenirsin. Bu da seni başarılı olmak yerine daha da başarısız biri olmana neden olur.

Altın Kural 38: Kurslara Katıl

Kurslara katıl

Kurslara gitmek, en etkili başarılı olma yollarındandır. Yukarıda da bahsettiğimiz eksikliklerini keşfetme maddesini uyguladıktan sonra keşfettiğin eksikleri geliştirme yollarını dene. En kısa ve etkili yöntem ise kurslara gitmektir. Ek takviye alarak alanında daha fazla bilgi edinebilir ve daha başarılı bir birey olabilirsin.

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu

Altın Kural 39: Süreden Çok Kaliteye Odaklanın

Süreden çok kaliteye odaklanın

Başarılı olmak için zaman yerine yaptığınız işin kalitesine odaklanmak daha önemlidir. Örneğin bir blog yazısı yazıyorsunuz. Daha çok yazmak yerine daha iyi yazdığınızda daha yazınızın daha başarılı sonuçlar doğurduğunu göreceksiniz. Bu yüzden sonuca odaklanın.

Altın Kural 40: Kısa Yolları Değerlendirin

Kısa yolları değerlendirin

Kısa yolları değerlendirmek, hem diğer işlerinize daha çok odaklanabilmenizi hem de aynı anda birçok işi halledebilmenizi sağlar. Mümkün olduğu kadar çok işi otomatiğe bağlayarak zaman tasarrufu kazanabilir ve daha başarılı işler ortaya koyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Okuduğunuzda Ufkunuzu Açacak 45 Kişisel Gelişim Kitabı

Bir Mucize 5 Kitap: Başarılı Olmak İçin Kitap Önerileri 

Bazı insanlar başarıya ulaşmayı yalnızca hayal ederler, bazıları ise irade zincirlerini kırarak hayatının direksiyonunu kendi ellerine alır. Peki, hayal eden mi olmak istiyorsun yoksa elde eden mi? Bahsedeceğim kitaplar elbette ki bir anda seni başarıya ulaştıracak değil, fakat başarıya ulaşmak için bir tohum atar. Bu tohumları besleyip ağaç haline getirmek tamamen senin elinde. Başarıya ulaşma yolunda kitaplar en etkili rehberlerdir. Fakat şunu da söylemeden geçmeyelim, zorlukların üstesinden gelmenin gerçek yolu kalbinden geçer. Gelelim içindeki ışığı hayatına yansıtmanı sağlayacak kitap önerilerine…

1- Nikola Tesla Kendini Anlatıyor – Nikola Tesla

Nikola tesla kendini anlatıyor

Başarılı olmanın yolları cümlesini, tüm dünyanın tanıdığı mucit Nikola Tesla’dan dinlemiş miydiniz? Nikola Tesla’nın kendi fikir, düşünce ve tecrübelerini anlattığı Nikola Tesla Kendini Anlatıyor kitabını okuduğunuzda hayata bakış açınızın değiştiğini göreceksiniz. Bu kitap aynı zamanda en başarılı CEO’ların önerdiği kitaplardandır. Hayatınızın yönünü değiştirmek için motivasyon kaynağına mı ihtiyacınız var? O halde bu kitap size beklediğiniz motivasyonu verecek.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumanın Faydaları: Mutlaka Okunması Gereken 40 Kitap Önerisi

2- Atlas Vazgeçti – Ayn Rand

Atlas vazgeçti

Şimdiye kadar okuduğunuz tüm kitapları unutun. Çünkü Atlas Vazgeçti, hiçbir kitabın yapamadığı kadar sınırlarınızı zorlayacak ve kabuğunuzdan dışarı çıkmanızı sağlayacak. Bir insanı, fikirlerini ve düşüncelerini yalnızca bedenini öldürerek durduramazsınız. Bir insanı durdurabilmek için ruhunun öldürülmesi gerekir. Harekete geçmeni istemeyen bu sisteme karşı durmak ve ruhunu dinç tutan tüm etkenleri aktif hale getirmek istiyorsan bu kitabı mutlaka okumalısın.

3- Dünya Doğru – Thomas L. Friedman

Dünya haklı

Yirmi birinci yüzyılın saklı sırlarını ve tarihini Amerikalı politik yorumcu ve yazar olan Thomas L.Friedman’dan dinledin mi? Dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar arasında uzun süre yer alan Dünya Düzdür, hedeflerinle arandaki engelleri görebilmeni ve dünyaya farklı bir açıdan bakabilmeni sağlayacak eşsiz bir kitap.

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Belgesel Film Önerisi

4- Checklist Manifesto-İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi – Atul Gawande

İşi doğru yapmanın basit bilimi

Atul Gawande tarafından kaleme alınan İşi Doğru Yapmanın Basit Bilimi, Twitter ve Square kurucusu olan yazılım mimarı ve iş adamı Jack Dorsey, tüm işe alımlarda bu kitabı bir rehber olarak yanında taşır.

“Yıllardan beri bu kadar etkileyici bir kitap okumamıştım. Gawande muhteşem bir yazar ve bu kitabın iddialı amaçları var.” – MALCOLM GLADWELL

“İçtenlikle söylüyorum, bu kitap dünyaya bakışımı değiştirdi.Yıllardır okuduğum en iyi kitap.” STEVE LEVITT

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Çocuk Kitapları: Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

5- Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Çavdar tarlasında çocuklar

Holden Caulfield’in okuldan atıldıktan sonra psikiyatriye gitmesiyle başlayan öyküsünü anlatan muhteşem bir kitaptır. J. D. Salinger tarafından kaleme alınan Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı okurken Caulfield’la birlikte samimiyetsiz olan her şeye başkaldıracaksın. Hayata karşı bakış açını değiştirecek ve daha özgür hissetmeni sağlayacak bu kitap, kitaplığında mutlaka olmalı.

İlginizi Çekebilir: Okunan Kitaplar Neden Unutulur? En Etkili 8 Kitap Okuma Tekniği

Başarılı Olmanın Yolları Hakkında Sık Sorulan Sorular

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

İş hayatınızda başarılı olmak için kendinizi o anda devamlı olarak geliştirmeli ve her zaman disiplinli bir duruş sergilemelisiniz.

Başarılı Olmak Ne Demek?

Başarılı olmak, bir şeyi zamanında yapabilmiş olmak anlamına gelir. Aynı zamanda belirlenen bir hedefin gerçekleştirilmiş olması anlamına gelmektedir.

İş Adamı Nasıl Davranmalı?

Çalışanlarınızı özenle seçmeli ve kişisel gelişim anlamında yeteri kadar ilerlemiş olmalı, insanların psikolojisinden de anlamalısınız. Otoriter bir iş adamı olabilirsiniz fakat aşırı baskıcı olarak elemanlarınızı zor durumda bırakmamalısınız.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu