ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kişisel Gelişimin Anahtarı: 45 Kişisel Gelişim Kitabı Önerisi

Kişisel Gelişimin Anahtarı: 45 Kişisel Gelişim Kitabı Önerisi
15.08.2023
418
A+
A-

Kişisel gelişim kitapları, sosyal hayatında, kariyer hayatında ve daha birçok alanda kişilerin kendini öne çıkarabilmesi ve karşısına çıkan fırsatları doğru değerlendirebilmesi konusunda yol gösterici niteliğindedir. Hayatınızın seyrini değiştirecek olan kişisel gelişim kitapları, tekdüze giden her şeye artık son vermenizi sağlayacak. Yeniden doğmaya hazır mısınız? 

Zekâ, doğuştan gelen bir özellik olabilir fakat sonradan kazanılamaz diye bir şey söylemek söz konusu bile olamaz ve sonradan da kazanılabilir. Beyninizin %100’ünü kullanamazsın, fakat ne kadarını kullanabileceğin tamamen sana bağlı!

Konu İçeriği

En Etkili Kişisel Gelişim Kitapları

Bireylerin her yönden gelişimine katkı sağlayan bu kitaplar, yaptıracağı alıştırmalar ve bahsedeceği tecrübelerin ışığında kişisel farkındalık kazandırarak hedeflerinize koşmanız konusunda size “haydi!” diyecek niteliktedir. İşte ufkunuzu açacak kişisel gelişim kitapları…

1- Aklını En Doğru Şekilde Kullan – Dr. Carol S. Dweck

Aklını En Doğru Şekilde Kullan - Dr. Carol S. Dweck

Dr. Carol S. Dweck’in yazdığı Aklını En Doğru Şekilde Kullan, dünyanın en iyi ve en çok bilinen yazarlarından olan Bill Gates’in önerdiği kişisel gelişim kitabıdır.

Kendinizi tanımanızı sağlayacak ve gelişiminiz üzerinde büyük etkiler yaratacak olan bu kitap, size oldukça faydalı bir rehber olacaktır. Bu kitabı okuduğunuzda hayatınızın nasıl değiştiğini net bir şekilde göreceksiniz.

Aklını en doğru şekilde kullan, değişmez fikirlerinizin sizin ve diğer insanların üzerinde nasıl etkiler yarattığından da bahsediyor. Eleştirel bir tutum sergilemek yerine tamamen sorunlarınızın çözümüne odaklanıyor. Kendinizi kitaba bırakın ve evriminizin başlangıcını keyifle izleyin…

2- Konuşarak İkna Psikolojisi – Kevin Hogan

Konuşarak İkna Psikolojisi - Kevin Hogan

Yazarı Kevin Hogan olan Konuşarak İkna Psikolojisi, kelimelerin gücüyle neler yapabileceğinizi size göstermeyi amaçlıyor. Çok severek okuyacak ve ikna yeteneğinizi ileri seviyelerde geliştirmeye başlayacaksınız.

İkna yeteneğine sahip olan insanların birçoğu bu yeteneğe doğuştan sahip olmaz, sonradan da kazanabilen bir şeydir. 20 yıllık bir tecrübeye sahip olan Kevin Hugan, iş hayatınızda, sosyal hayatınızda ve kişisel hayatınızda ikna sırlarını nasıl kullanabileceğiniz yönünde rehberlik eden bir kitap yazmış. Bu yeteneğinizin hızla gelişmesini istiyor ve kişisel gelişim hususunda bir evrim geçirmek istiyorsanız Konuşarak İkna Psikolojisi, sizin için etkili bir yönlendirici olacaktır.

3- Anlayarak Hızlı Okuma – Peter Kump

Anlayarak Hızlı Okuma - Peter Kump

Peter Kump tarafından kaleme alınan Anlayarak Hızlı Okuma, bir şeyi okumanızın üzerinden aylar geçtiğinde bile hâlâ aklınızda kalabilmesini sağlar.

Muhteşem teknik bilgiler aracılığıyla daha hızlı bir okuyucu olmanıza ve daha farklı bir bakış açısına sahip olabilmenize yardımcı olur.  Artık hızlı okumak hiç de zor olmayacak…

Yeteneklerinizi geliştirmek ya da yeni bir yetenek kazanarak kişisel gelişiminize katkı sağlamak isteyen bir bireyseniz, Anlayarak Hızlı Okuma kitabını mutlaka okumalısınız. Kısa bir sürede ne kadar hızlı geliştiğinizi görmek sizi de oldukça fazla şaşırtacak.

4- Zihin Gücüyle İyileşme – Debbie Shapiro

Zihin Gücüyle İyileşme - Debbie Shapiro

İnsan zihni o kadar güçlüdür ki, bir fiziksel acıyı bile zihninizin gücü sayesinde yok edebilirsiniz. Debbie Shapiro tarafından kaleme alınan Zihin Gücüyle İyileşme, ruhsal sıkıntılarınızı nasıl kontrol altına alabileceğinizi etkili bir şekilde anlatıyor.

Duygusal durumunuzun fiziksel özellikleriniz üzerinde etki yarattığını biliyor muydunuz? Zihin gücüyle İyileşme, kişilerin ruhsal durumunun nelere yol açtığını detaylı ve yalın bir şekilde anlatıyor.

Aynı zamanda bu kitabı okuyarak düşünce ve duygularınızın hangi fiziksel rahatsızlıklara yol açtığını da görebileceksiniz. Duygu yoğunluğunu hafifletecek faktörlerin neler olduğunu ve nasıl gerçekleştireceğinizi Zihin Gücüyle İyileşme kitabını okuyarak öğrenebilirsiniz. Zihin gücüyle iyileşme oldukça etkili bir kişisel gelişim kitabı.

5- Etkili İnsan Olmak – John C. Maxwell

Etkili İnsan Olmak - John C. Maxwell

Hayatınızın geldiği konumdan memnun değilsiniz ve kişisel gelişim kitabı ile hayatınızın seyrini değiştirmek mi istiyorsunuz? O halde tam yerine geldiniz! John C. Maxwell ve Jim Dornan tarafından kaleme alınan Etkili İnsan Olmak, birçok fikir liderlerinin desteğiyle hazırlanmış muhteşem bir kişisel gelişim kitabı.

Herkes gelecek hakkında birçok hayal kurar. Peki, hayallerinizi gerçekleştirmeye yetecek kadar cesaretiniz ve istikrarınız var mı? Eğer yoksa Etkili İnsan Olmak, hayallerinizi gerçekleştirme konusunda size cesaret verecek ve istediğiniz her şeyi elde edebileceğiniz konusunda sizi aydınlığa kavuşturacak.

6- 3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız? – Kevin Hogan

3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız? - Kevin Hogan

Birçok insanın küçüklükten beri hayal ettiği sihirli bir yetenek vardır, zihin okumak… Kevin Hogan tarafından kaleme alınan 3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız? kitabı, belki size bir sihirli yetenek yükleyemez fakat mevcut kabiliyetinizle insanları en kısa sürede nasıl anlayacağınız konusundaki birçok stratejiyi öğretebilir.

Birçok insan anlaşılmak için kelimeleri kullanmak istemez, bir şeyler söylemeden de anlaşılmak ister. Ve bunu başarabilen insanlar genelde göze daha çekici gelir. Bunun yanı sıra bu kitabın size katacağı birçok fayda var. İnsanları ilk zamanlarda çözmek pek kolay değildir fakat iyi bir analiz stratejisiyle neler düşündükleri az çok tahmin edilebilir.

3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız? kitabı ise size bu stratejileri en kolay şekilde kazandırmayı hedefliyor. Mutlaka okumanız gereken kişisel gelişim kitabı olan 3 Saniyede Karşınızdaki İnsanı Nasıl Anlarsınız?, aynı zamanda gelişiminiz üzerinde de hızla bir etki yaratmayı başaracak bir kişisel gelişim kitabı.

7- Kendini Yeniden Keşfet – Steve Chandler

Kendini Yeniden Keşfet - Steve Chandler

Steve Chandler tarafından yazılan bu kitabı okuduktan sonra geçmişte yaşadıklarınızın yalnızca sizi geleceğe taşıyan bir araç olduğunu net bir şekilde göreceksiniz. Birçok zorluktan geçiyor olabilir ya da çok fazla yara almış olabilirsiniz, fakat her ne olursa olsun durmamalı ve yürümeye devam etmelisiniz.

Gerekli olan motivasyonu nasıl sağlayacağınızı düşünüyorsanız artık buldunuz. Kendini yeniden keşfet, olmuş olana değil, tamamen olacak olana odaklanmanızı sağlayan bir kitaptır.

8- Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Her Şey Seninle Başlar - Mümin Sekman

Çocukluğunuzdan gençliğinize kadar birçok felaketle karşı karşıya kalmış olabilirsin. Bu yaşadıkların sonucunda çaresizlik duygusunu yavaş yavaş tanır ve ona alışmaya başlarsın. Acının da alışkanlık yaptığı gibi çaresizlik duygusu da bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve sürekli istersin.

Mümin Sekman tarafından kaleme alınan bu kitap, çaresizlik duygusunun alışkanlık haline gelebileceği gibi başarının da alışkanlık haline gelebileceğinin mümkün olduğunu öğretiyor. Rekor sayıda satış yapan Her Şey Seninle Başlar kitabı, gerçekten de dünyanın merkezinin siz olduğunuzu ve dünyayı değiştirebilecek gücün içinizde yer aldığını gösterecek.

Her zaman söylediğimiz gibi, tohum ekmek bize, ağaç etmek ise size kalıyor.

“Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren! Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Her şey seninle başlar! Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.

Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın.”

9- 59 Saniye – Richard Wiseman

59 Saniye - Richard Wiseman

Richard Wiseman tarafından kaleme alınan 59 Saniye kitabı, bilimsel verilerin ışığında gerçek bir motivasyon kazanmanızı sağlayacak. Kişisel gelişim kitabı denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan 59 Saniye, hayatınızın gidişatını değiştirecek ve “ben bu zamana kadar neden bekledim?” diyeceksiniz.

Her insan zorluk çeker, önemli olan aldığınız yaralara rağmen ilerlemeye devam etmektir. Canınız çok yanıyor olsa bile ilerlemeye devam edin, koşamıyorsanız yürüyün, yürüyemiyorsanız emekleyin, emekleyemiyorsanız sürünerek gidin ama ilerlemekten vazgeçmeyin!

Zorlukları ardında bırakıp ilerlemeye devam ettiğinde nasıl o zorlukların geride kaldığını ve daha da güçlü ayağa kalktığını göreceksin.

Richard Wiseman’ın yazdığı 59 Saniye, size bu zorlu hayat sürecinde yaşam koçu etkisi gösterecektir. Tek yapmanız gereken okumak ve atılan fidan tohumunu besleyerek büyütmek. Unutmayın, başarılı insanların hepsi karşısına çıkan zorlukta pes etmeyen ve acılarına rağmen ilerlemeye devam edenlerdir.

“Nihayet, doğru dürüst araştırmalara dayalı bir kişisel gelişim rehberi. İşi başından aşkın, meraklı, zeki insanlar için mükemmel bir kitap.” – Simon Singh

“Kişisel gelişimin yanlış yönlendiren mitleri üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış tavsiyelerin bir zaferi. İddialı, moral verici ve geç kalmış bir kitap.” – Derren Brown

10- Her Şey Zihinde Başlar – Jack Addington, Cornelia Addington

Her Şey Zihinde Başlar - Jack Addington, Cornelia Addington

Jack Addington ve Cornelia Addington tarafından kaleme alınan Her Şey Zihinde Başlar, ilerlemene engel olan ve seni kısıtlayan her türlü olumsuz durumu zihin gücüyle yok edebileceğini gösterir. Tek yapman gereken bu gelişim kitabını okumaya başlamak.

Ardından irade ve çabaların sonucunda yepyeni bir insan olmanın tadını çıkarabilirsin. Fakat unutma ki, istediğin gibi biri olmak ve başarılı bir hayata sahip olmak hiç de kolay bir süreç olmayacak ve çok da zorlayıcı olacak. Pembe yalanlarla kendini kandırma ve gelişim süreci içinde karşılaşacağın zorlukların farkında ol ve her zaman hazırlıklı ol.

11- İyi Hissetmek – David Burns

İyi Hissetmek - David Burns

Gerçek değişimlerin temelinde yatan şey inançtır ve zihnin hayatının merkezidir. Nasıl ki dünyayı değiştirmek için önce kendinden başlaman gerekiyorsa, hayatını değiştirmek için de önce hayatının merkezi olan zihninden başlaman gerekiyor.

Psikiyatrist David Burns tarafından kaleme alınan İyi Hissetmek, depresyon, anksiyete gibi ruhsal sorunların kuytu köşesinden çıkmanızı ve hayata daha farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak.

12- Büyük Düşünmenin Büyüsü – David J. Schwartz

Büyük Düşünmenin Büyüsü - David J. Schwartz

Hayatınızda size zarar veren negatif olayların ve kişilerin varlığını unutun ve kendinizi nasıl bir üst kademeye taşıyacağınıza odaklanın. Çünkü bu kitabı bulmanız bir tesadüf değildi, artık hayatınız hiçbir zaman eskisi gibi olmayacak ve siz eski savunmasız o kişi olarak kalmayacaksınız.

Özgüvenli ve kendinden emin bir hayat yolculuğuna hazır olun! David J. Schwartz tarafından kaleme alınan Büyük Düşünmenin Büyüsü, basmakalıp kişisel gelişim sözlerinden sıkılan ve zirveye ulaşma vaatlerinden sıkılanların kitabıdır. Okuduğunuzda hayatınızın değiştiğini net bir şekilde göreceksiniz.

13- Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? - İlber Ortaylı

İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan Bir Ömür Nasıl Yaşanır, sarsılacağınız bir mesaj veriyor:

“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.”

14- Anlamlı ve Coşkulu Bir Yaşam için Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Anlamlı ve Coşkulu Bir Yaşam için Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

“Seni diğerlerinden farksız yapmaya tüm gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş başladı mı artık hiç bitmez.”

15- Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır – Ahmet Şerif İzgören

En iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer alan Benlik algısı, alışkanlıklar, karar alma, üretmek, anlamak gibi daha birçok başlık altında yüreğinizi ısıtacak ve hayatınıza büyük ölçüde etki edecek hikâyelerden oluşan Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, karşılaştığınız zorlukların ve başarısızlıkların nedenlerini sorgulamanızı ve birtakım çözümler üretmenizi sağlayan bir kitaptır.

Ahmet Şerif İzgören tarafından kaleme alınan Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır’ı okurken içinizdeki harekete geçmeyi bekleyen kişiyi uyandıracaksınız.

16- Beden Dili – Joe Navarro

Beden dili joe navarro

FBI’dan emekli olan bir ajan olan Joe Navarro’nun (57), kariyer hayatı süresince elde ettiği deneyimleri en etkili şekilde anlattığı Beden Dili kitabında insanların hangi durumlarda beden dilini nasıl kullandıkları hakkında bilgiler edineceksiniz. Bunun yanı sıra daha önce duymamış olduğunuz ve sizi şaşırtacak bilgilerle dolu olan Beden Dili’ni okurken daha önce keşfetmediğiniz birçok şeyi yavaş yavaş öğreneceksiniz.

17- Eşitler Evi – Üstün Dökmen

Eşitler evi üstün dökmen

Üstün Dökmen tarafından kaleme alınan Eşitler Evi, ataerkil yapının aksine daha demokratik bir aile yapısına nasıl sahip olunabileceği hakkında stratejiler gösteriyor. Esir olmaktan sıkıldınız fakat bulunduğunuz yeri terk edemiyor musunuz? O halde orayı istediğiniz şekilde değiştirebilmeyi öğrenmelisiniz. Eşitler Evi ile daha demokratik bir ailenin temellerini atmaya başlayacaksınız.

18- Aklını En İyi Şekilde Kullan – Tony Buzan

Aklını en iyi şekilde kullan

Beynimizin sağ kısmı ve sol kısmının yanı sıra daha birçok işlevinin geliştirilebileceği bölgeleri vardır. Daha hızlı okuma özelliğine sahip olmak ister misiniz? O halde beyninizin ilgili bölümlerini geliştirmelisiniz. Tony Buzan tarafından kaleme alınan Aklını En İyi Şekilde Kullan, beynimizin kullanamadığımız kapasitesini nasıl kullanabileceğimizi öğretiyor.

19- Negatif Limanlardan Pozitif Sulara – Oğuz Saygın

Negatif limanlardan pozitif sulara

Oğuz Saygın tarafından kaleme alınan Negatif Limanlardan Pozitif Sulara, herkesin hayatta mutlaka başarılı olabileceğini fakat bunun için bir nedene ihtiyacı olduklarını anlatır. Hayatta başarılı olmak için bir nedeninizin yani bir hedefinizin olması gerekir. Eğer bir hedefiniz yoksa, ulaştığınızda başardığınızı anlayamazsınız.

Negatif Limanlardan Pozitif Sulara kitabını okuduktan sonra harekete geçmek için önünüzde duran tek engelin zihniniz olduğunu göreceksiniz. Hayalleriniz ve hedeflerinizin önünde dağ gibi duran tek engel kendinizsiniz. Kendi önünüzden çekilmeyi öğrenirseniz, imkansız diye hiçbir şeyin olmadığını canlı bir şekilde görebilirsiniz. En iyi kişisel gelişim kitapları arasında yer alan bu kitabı okuduktan sonra bir şeylerin ışık hızıyla değiştiğini göreceksiniz.

20- İnsan Olma Yolculuğu – Osho

İnsan olma yolculuğu

Osho tarafından kaleme alınan İnsan Olma Yolculuğu, hayatta karşılaştığımız olumsuz duyguları nasıl geçici bir tecrübe olarak görebileceğimizi ve bu zorluklarla nasıl başa çıkabileceğimizi bize en etkili şekilde anlatan en iyi kişisel gelişim kitapları arasındadır.

“Mutlu bir insana kıyasla, mutsuz bir insanın daha yoğun egosu bir vardır. Mutlu bir insanın egosu olamaz, çünkü insan ancak ego olmadığında mutlu olabilir…”

21- Beynine Format At – M. Barış Muslu

Beynine format at

Beyin, tamamen yönlendirildiği gibi işleyen bir sisteme sahiptir. Beyninizi yönetmeyi ve kullanmayı bilirseniz hedeflerinize ulaşırken önünüzde duran engelleri kolaylıkla aşabilirsiniz. M. Barış Uslu tarafından kaleme alınan Beynine Format At, zihninizde oluşan tüm olumsuz duygulardan kurtulmak için aşama aşama yol gösteriyor. Kitabın kapağında da yazıldığı gibi size çiçek bahçesi vaat ediyor!

“Biz şimdi birlikte bambaşka bir şey yapacağız.Gerçek bir temizlik operasyonuyla “ilkel” programlarından bir türlü vazgeçmek istemeyen beynimize format atacağız!”

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Belgesel Film Önerisi

22- Kendine İyi Bak Enneagram İle Kişilik Analizi – Uğur Batı

Kendine iyi bak uğur batı

Uğur Batı tarafından kaleme alınan Kendine İyi Bak Enneagram ile Kişilik Analizi kitabı, kendini gerçekten tanımak isteyenler için gerçekten de çok etkili bir kitap. İki bölümden oluşan bu kitapta önce Enneagram kişilik analizi ve daha sonra da Enneagram kişilik tipleri anlatılıyor. Enneagram insan ruhu modeline göre hayatı anlama ve hayata bakış açısıyla dokuz farklı kişilik tipi vardır. Bu dokuz kişilik tipi şunlardır:

– Özgün / Bireyci

– Araştırmacı / Gözlemci

– Başarı Odaklı / Motive Edici

– Yardımsever / Şefkatli

– Mükemmeliyetçi / Reformcu

– Sadık / Sorgulayıcı

– Maceracı / İstekli

– Meydan Okuyan / Lider

– Barışçı / Uzlaştırıcı

23- Etkili Konuşma Sanatı – Emin Özdemir

Etkili konuşma sanatı Emin Özdemir

Emin Özdemir tarafından kaleme alınan Etkili Konuşma Sanatı, beş aşamadan oluşan ve bu beş aşamada size nasıl etkili konuşabileceğinizi öğreten kişisel gelişim kitabıdır.

24- Güçlü Hafıza – Ahmet Yıldız

Güçlü hafıza ahmet yıldız

Beyni etkili ve doğru kullanmayı öğrendiğinizde, hafızanız yavaş yavaş gelişmeye ve kapasitesini arttırmaya başlayacak. Ahmet Yıldız tarafından kaleme alınan Güçlü Hafıza kitabı size hafızanızı güçlendirmenin formülünü söylüyor.

“Dünyadaki en hızlı ve güçlü bilgisayarlardan birisi: NASA’nın kullandığı CRAY’dır. Yaklaşık olarak 7 ton ağırlığında olan bu bilgisayar, saniyede yarım milyona yakın işlem gerçekleştirebilmektedir. CRAY’in “100 sene” çalışarak gerçekleştirebileceği toplam işlem sayısını, iki kilogramdan hafif beynimiz ise sadece “iki saatte” gerçekleştirebilmektedir.”

“Unutkan insan yoktur,hafızasının nasıl çalıştığını bilmeyen insan vardır.”

25- Evrenden Torpilim Var – Aykut Oğut

Evrenden torpilim var

Aykut Oğut tarafından kaleme alınan Evrende Torpilim Var, insanların istediği her şeyi başarabileceği gücü içinde bulundurduğunu anlatıyor. 150 kg’de birinin dillerini bilmediği halde Amerika’ya gittiğini ve 70 kg’ye düştüğünü anlatan kişisel gelişim kitabını okuduktan sonra “ben neden yapmayayım?” diyecek ve hayatınızı değiştirmek için harekete geçeceksiniz.

26- Einstein Gibi Düşünmek – Peter Hollins

Einstein gibi dusunmek

Kişisel gelişim kitapları dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de Einstein Gibi Düşünmek kitabıdır. Tüm dünyanın tanıdığı ünlü fizikçi Einstein’in dünyaya hangi pencereden baktığını görmek ister misiniz? Peter Hollins tarafından kaleme alınan Einstein Gibi Düşünmek, hayata ünlü fizikçinin gözünden bakabilmenizi sağlayacak. Bu kitabı okuduktan sonra karşılaştığınız engellerle nasıl daha sağlam başa çıkabileceğinizi öğrenecek, eleştirel ve sezgisel düşünme kabiliyetinizi arttıracaksınız.

27- Ferrari’sini Satan Bilge – Robin Sharma

Ferrari'sini satan adam

Robin Sharma tarafından kaleme alınan Ferrari’sini Satan Bilge, bir zamanlar en çok okunan kişisel gelişim kitaplarındandı. Kariyerinde elde ettiği başarıların sonucunda hâlâ eksik hissetmeye devam eden bir avukatın mutlu olmak için aslında neye ihtiyacımız olduğunu anlattığı bir kişisel gelişim kitabıdır.

           “Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın.”

28- The Secret (Sır) – Rhonda Byrne

The secret

Rhonda Byrne tarafından kaleme alınan The Secret (Sır), çok ilginç bir kitaptır. Byrne, bu kitapta size bir sırdan bahsediyor ve bu sırrın yavaş yavaş dünyaya açıldığını söylüyor. Bu sırrı çözdüğünüzde gerçek başarıyı ve mutluluğu elde edebileceğinizden bahseden bu kişisel gelişim kitabı, hayata farklı bir pencereden bakmanızı sağlayacak.

  “Şu an yaşadığınız hayat, geçmiş düşüncelerinizin yansımasıdır.”

29- Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Etkili insanların 7 alışkanlığı

Kişisel, ailesel ve kariyer anlamında yaşanan tüm sorunların çözümüne değinen Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, size sorunlara karşı farklı bir pencereden bakmanızı gösterecek. 15 milyondan fazla satılan bu kitap, hayatı tekdüze giden birçok insanın hayatını değiştirmeyi başarmıştır.

“Unutmayın ki, öğrenmek ve yapmamak, aslında öğrenmemektir. Bilmek ve yapmamak, aslında bilmemektir.”

30- İktidar Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası – Robert Greene

iktidar

İnsan nasıl güçlü olur, güçlü bir insan olmak için ne yapılmalıdır? Robert Greene tarafından kaleme alınan Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası, sosyal hayatınızda nasıl daha güçlü ve etkili biri olabileceğiniz konusunda size yol gösterecek.

İlginizi Çekebilir: Kariyerinizde Gelişmenin Yolları? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin 13 Kitap Önerisi

31- Ufak Şeyleri Dert Etmeyin – Richard Carlson

Ufak tefek şeyleri dert etmeyin

Richard Carlson tarafından kaleme alınan Ufak Şeyleri Dert Etmeyin kitabı, bir yılda tam tamına 5,7 milyon satış yaparak en çok rağbet gören kişisel gelişim kitaplarından biri oldu. Oldukça akıcı olan bu kişisel gelişim kitabını okurken elinizden hiç bırakmak istemeyeceksiniz. Bu kitaptan çıkardığınız derslerden sonra hayatınızda birçok şeyin artık eskisi gibi ilerlemediğini göreceksiniz.

32- İçimizdeki Çocuk – Doğan Cüceloğlu

İçimizdeki çocuk

Onlarca bilimsel makale yazmış olan Psikolog Doğan Cüceoğlu, kişilerin duygu ve düşüncelerinin nasıl davranışlarına ve kararlarına yansıdığını detaylı bir şekilde ve etkileyici bir üslupla anlatıyor. Neden yanlış kararlar aldığınız ya da bazı şeylerin daha farklı yönde ilerlemesi gerektiğini fakat ilerlemediğini düşünüyorsanız bu durum duygu ve düşüncelerinizin etkisiyle gerçekleşiyor olabilir. Bu kitap, duygularınızın etkisini ve nasıl kontrol altında tutmanız gerektiğini anlatacak. Okurken elinizden bırakmak istemeyebilirsiniz…

33- Stres Kendine Güven Mücadele Ruhu – Cengiz Erşahin

Stres kendine güven

Cengiz Erşahin, birçok kişisel gelişim kitaplarının aksine okuyucuya vermek istediği mesajı eğlenceli ve karşı tarafı sıkmayacak şekilde veriyor. Hayatınızı değiştirmek için tohum atacak hikâyelerden oluşan Stres Kendine Güven Mücadele Ruhu’nu okurken mutlaka kendinizden bir şeyler bulacaksınız.

34- Mutluluk Bir Alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Mutluluk bir alışkanlıktır

Psikoloji alanı dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Dr. Maxwell Maltz, mutluluğun ulaşmanız gereken bir şey olmadığını, mutluluğun bulunduğunuz anda olduğunu anlatıyor. 30 milyondan fazla okunan Mutluluk Bir Alışkanlıktır kitabını okuduktan sonra mutluluğu istemeyecek, mutluluğa sahip olacaksınız.

35- Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Duygusal zeka eq

Amerikalı psikolog Daniel Goleman tarafından kaleme alınan Duygusal Zeka kitabında duygusal zekanın IQ’dan daha önemli olduğunu anlatıyor. Hayata karşı bakış açınızı değiştirecek bir kişisel gelişim kitabı arıyorsanız, onu buldunuz. Kişisel gelişim kitapları arıyorsanız bu vazgeçilmez seçeneği mutlaka değerlendirmelisiniz.

36- İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay

Nüvit Osmay İnsan Mühendisliği

Düşünce Atlası kitabının yazarı Nüvit Osmay tarafından kaleme alınan İnsan Mühendisliği, adeta yaşam koçu niteliğinde bir kişisel gelişim kitabıdır.

Nüvit Osmay, modern başarı kültürünü ülkemize aşılayan etkileyici bir kişiliktir. Osmay, İnsan Mühendisliği’ni yazarken amacı neydi bilmiyoruz fakat bu kişisel gelişim kitabını okuyan herkeste bir şeyleri değiştireceği çok açık…

37- Yaşam Koçum Aristo – Jules Evans

Yaşam koçum aristo

2000 yıl öncesine gidip tüm dünya tarafından tanınan Aristo, Platon, Sokrates, Epikuros gibi filozoflardan hayat hakkında dersler aldığınızı düşünün.

Günümüzde kişisel gelişimle alakalı tartışılan birçok konu, çok eski zamanların da güncel konuları arasındaydı ve her zaman tartışılmaya devam eden bir konu oldu. Kişisel gelişimde en büyük sorun varoluşsal algılarda meydana gelen sorunlardır. Eğer derin ve parlak bir düşünce sistemi geliştirmeyi başarırsanız kişisel gelişiminiz de aynı yönde aktif bir şekilde gelişecektir. Bu süreçte en iyi rehber kişisel gelişim kitapları olacaktır.

38- İnsanın Anlam Arayışı – Victor E. Frankl

İnsanın Anlam Arayışı - Victor E. Frankl

Psikiyatr Victor E. Frankl tarafından kaleme alınan İnsanın Anlam Arayışı, tüm dünyada 12 milyondan fazla satıldı. Bu kitabı okuduktan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını fark edecek ve hayata karşı bakış açınız değişecek. “Anlam arayışı” döngüsünde olan biriyseniz İnsanın Anlam Arayışı’nı mutlaka okumalısınız.

39- Akıllı Yaşama Sanatı – Baltasar Gracian

Akıllı Yaşama Sanatı - Baltasar Gracian

İspanyol yazar ve filozof Baltasar Gracian tarafından kaleme alınan Akıllı Yaşama Sanatı, çağları aşmış bir kitaptır. Çok eski zamanlardan bugüne kadar ulaşmış bu kitap, birçok devirde başarılı insanların hayatını değiştirecek etkiler yaratmıştır. Duygu yönetimi, liderlik ve arkadaşlık konularında hayat derslerine mi ihtiyacınız var? O halde Akıllı Yaşama Sanatı’nı mutlaka okumalısınız…

40- Yaratıcı Beyin – Nancy C. Andreasen

Yaratıcı beyin

Yaratıcılık doğuştan mı gelir yoksa sonradan var olan bir yetenek midir? Nancy C. Andreasen tarafından kaleme alınan Yaratıcı Beyin, “yaratıcılık” teriminin kaynağının nereden geldiğini etkileyici bir üslupla anlatıyor. Andreasen’e göre yaratıcılık, zeka ve yetenekten bağımsız çalışır. Sizce de öyle mi? Bu kitabı okuduktan sonra yaratıcılıkla ilgili tüm bildikleriniz değişebilir…

41- Kendime Düşünceler – Marcus Aurelius

Kendime düşünceler

En kaliteli eserler, yalnızca kendi çağına hitap etmeyen ve uzun yıllar sonra da gereken ilgiyi gören eserlerdir. Bir yazar, yazdığı eserlerin tüm devirlere hitap etmesini sağlamalı. Marcus Aurelius da tam olarak bunu başarmıştır. Kendime Düşünceler kitabını 1848 yıl önce yazmış olmasına rağmen günümüzde hâlâ birçok insana yol gösterici ve hayat ışığı niteliğindedir.

42- Dinle Küçük Adam – Wilhelm Reich

Dinle küçük adam

Psikiyatri tarihinin en radikal kişilerinden Wilhelm Reich, Dinle Küçük Adam adlı kitabında okuyucuların irkilerek farkındalık yaşamasını sağlıyor. Kişisel gelişim kitapları ile hayata farklı bir pencereden bakmaya hazır olun.

“Gerçek büyük adamdan tek bir farkın var: Büyük adam da bir zamanlar küçük adamdı, fakat sadece tek bir özelliğini geliştirdi; nerede küçük ve kısıtlı düşünmesi ve davranması gerektiğin biliyordu. Herhangi bir görevin baskısı altında, zamanla küçüklüğünün ve önemsizliğinin nasıl mutluluğu tehdit ettiğini hissetmeyi öğrendi. 

Demek ki büyük adam, nerede ve ne zaman küçük adam olacağını bilir. Küçük adam ise küçük olduğunun farkında değildir ve bunun farkına varmaktan da korkar.”

43- Az Seçilen Yol – Dr. M. Scott Peck

Az seçilen yol

Dr. M. Scott adlı Amerikalı psikolog tarafından kaleme alınan ve kişisel gelişim kitapları arasında en iyilerden olan Az Seçilen Yol, uzun yıllardır en çok satılan kişisel gelişim kitapları arasında yerini koruyor. Eğer harekete geçmek için bir ilham kaynağına ihtiyacınız varsa işte o “Az Seçilen Yol” dur.

44- Beşinci Disiplin – Peter M. Senge

Beşinci disiplin

Kişisel gelişim kitapları, insan hayatına ekilen bir tohum gibidir. Bu kitaplardan biri olan Beşinci Disiplin, başarı potansiyelini arttırmak mı isteyenlerin kitaplığında mutlaka yer alması gereken bir kişisel gelişim kitabıdır. İnsanlar dünyayı kökten değiştiremiyor olsalar bile kendi dünyalarını değiştirebilecek gücü içinde barındırıyor. Tek yapılması gereken bu potansiyelin keşfedilmesini sağlamak. Peter M. Senge, en başarılı yapıtlarından biri olan Beşinci Disiplin ile içinizdeki potansiyeli dışa yansıtmanızı sağlayacak niteliktedir.

45- Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Bazı alışkanlıklar, hedefleriniz ve hayalleriniz arasında büyük bir engel teşkil eder. Charles Duhigg, Alışkanlıkların Gücü adlı yapıtında alışkanlıkların neden oluştuğunu ve nasıl değiştirilebileceğini etkili bir dille anlatıyor.

Bu kitabı okuduktan sonra potansiyelinizin önünde duran engellere karşı dipçik gibi sağlam durabilmeyi öğreneceksiniz. Kişisel gelişim kitapları arasında en iyilerden olan Alışkanlıkların Gücü kitabını okuduktan sonra önünüze birçok farklı dünyalar çıkacağını fark edeceksiniz.

Neden Kişisel Gelişim Kitapları Okunmalıdır?

Hayatta iz bırakmak isteyenlerdensen, yapman gereken tek şey kendine inanmaktır. “Ben bu kadarım, daha fazlası olmaz” diye mi düşünüyorsun? O zaman haklı çıkacaksın. Çünkü yapamam dersen de haklı çıkarsın, yaparım dersen de.

Bu tamamen kendine olan güvenin ve sürdürdüğün istikrarına bağlıdır. Kişisel gelişim kitapları, insanların benlik saygısını arttırmasına ve ufkunun açılmasına yardımcı olur fakat yalnızca kişisel gelişim kitaplarıyla yetinmemek gerekir. Kişisel gelişim kitapları bir tohum niteliğindedir, o tohumu besleyip bir ağaca dönüştürmek ise senin üzerine düşüyor. Bizim yapacağımız şey ise o tohumu atmanızı sağlamaya çalışmak.

Hayatının gidişatından memnun değil misin? Bence bir şeyleri değiştirmenin vakti geldi. Senin için araştırdığımız alanında en iyi olan kişisel gelişim kitapları ile kişisel gelişimini hızlandıracak ve daha etkileyici bir birey olmayı başaracaksın.

Kişisel gelişim kitaplarına geçmeden önce, bilgi alt yapının sağlam olmasını istiyoruz. Bu nedenle öncelikle seni kişisel gelişim ve kişisel gelişim kitapları hakkında bilgilendireceğiz. Hazırsan başlayalım.

Kişisel Gelişim Nedir?

Her insan kendine has kişisel özelliklere ve potansiyele sahiptir. Bu kişilik özelliklerinin zamanla gelişmesine kişisel gelişim denir. İnsanlar yaş aldıkça fiziksel anlamda geliştiği gibi, kişilik ve karakter bakımından da gelişme gösterirler.

Yaşadığı olaylar, kazandığı tecrübeler ve daha birçok etken kişilerin gelişmesinde ve hayatının geri kalanında nasıl bir karaktere sahip olacağı üzerinde etkili olur. Fakat nasıl bir karaktere sahip olacağınız, sizin istekleriniz doğrultusunda değişim gösterebilir.

İnsanların kendini daha iyi tanımak ve geliştirmek için harcadığı çabaların tamamı kişisel gelişim sağlar. Gelişim sürecinde kişilerin karşısına çıkan fırsatları, stratejileri geliştirmesi ve doğru yönde kullanması, süreci etkileyen en önemli etkenlerdir. Peki, bu fırsatları nasıl değerlendirmelisiniz, kişisel gelişim neden önemlidir ve nasıl sağlanabilir? Tüm bunlardan yazımızın devamında bahsedeceğiz.

Kişisel Gelişim Neden Önemlidir?

Hayatında daha başarılı ve verimli olmak isteyen herkesin kişisel gelişimine önem vermesi gerekir. Hayatta karşınıza birçok durum çıkabilir ve bu durumlarda nasıl davrandığınız, gelecekteki yaşantınızı da etkileyecektir.

Kişisel gelişim, insanların öz güvenini ve gücünü arttırma konusunda çok etkilidir. İletişim ve etkileşim yönünüzü geliştirmek için mevcut potansiyelinizi arttırmalısınız. Bunu da kişisel gelişiminizi hızlandıracak yöntemleri uygulayarak sağlayabilirsiniz. Gelişim sürecindeki en etkili yollardan biri kişisel gelişim kitaplarıdır.

Kimi insanlar kişisel gelişim kitaplarını gereksiz buluyor ve gerçekten geliştirmediğini düşünüyor. Siz bu söylemlere pek kulak asmayın, çünkü insanlar kendi yapamadığı şeyleri ve aşamadığı engelleri başkalarının da aşamayacağına inanır ve bu yönde fikir verme eğiliminde olurlar.

Kişisel gelişim kitapları bir anda sizi geliştirmeyebilir fakat bu süreçte nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda yol gösterici olur. Önemli olan da her türlü fırsatı değerlendirerek gelişim merdivenlerini tek tek çıkmak değil mi?

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural

Kişisel Gelişim Kitapları Neden Okunmalı?

Kişisel gelişim kitapları, belki hayatınızı değiştirmez fakat hayatınızı değiştirmeniz için sizi büyük ölçüde bilinçlendirir. Mevcut durumunuzu kabullenemiyor ve yaşadığınız hayattan memnun değilseniz kişisel gelişim kitapları size “haydi, harekete geç!” der. Kişisel gelişim kitapları, birçok insan tarafından etksizi ve işe yaramaz görülebilir fakat durum tam olarak öyle değildir. Bu kitaplarda kişisel deneyimler ve tecrübeler yazar, bu da ders çıkarabileceğiniz ve hiç beklenmeyen bir zamanda size kapı aralayabilecek olduğu anlamına gelir. Kişisel gelişim kitaplarının daha birçok yararı var.

1- Doğal ve Akıcıdırlar

Kişisel gelişim kitapları, bilimsel verilere dayanmayan bir kitapsa karşılıklı muhabbet etmek gibidir. Okurken yazarla sohbet ediyor gibi hissedersiniz ve ne olduğunu anlamadan bir bakarsınız ki kitap bitmiş ve hayatınızı değiştirmenin ilk adımlarını atmak için gerekli olan motivasyona sahip olmuşsunuz.

2- Farklı Pencereden Bakmanızı Sağlar

İşin içinden çıkamadığınız durumlarda çoğunlukla o işi tecrübe etmiş birine gidip ne yapacağınızı sormak istersiniz. Kişisel gelişim kitapları da böyledir işte. Yaşadığınız zor durumları önceden tecrübe etmiş kişilerin izlediği yolları takip etmek, işin içinden daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. Ben lise zamanlarıma kadar sosyal ortamlarda çekingen ve atılgan olmayan bir çocuktum.

Daha sonra kişisel gelişim kitaplarıyla tanıştım ve o günden sonra hayatım bir daha eskisi gibi olmadı. Şuanda bana “özgüvenini nasıl kazandın?” diye sorsalar, “kişisel gelişim kitaplarıyla başladı her şey” derim.

Fakat “başladı” derim, kişisel gelişim kitapları sayesinde oldu diyemem. Çünkü dediğim gibi, kişisel gelişim kitapları hayatınızı değiştirmez fakat farklı bir bakış açısı kazandırır ve hayata daha farklı pencerelerden bakmanızı sağlar.

3- Motive Eder

Gelişim kitapları, birçok deneyim kazanmış olan kişilerin başarılarını görerek daha fazla motive olmanı sağlar. Bu sayede hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirecek güç uyanmaya başlamış olur. Sana düşen ise atılan motivasyon tohumunu besleyerek büyütmek.

4- Alıştırma Yaptırırlar

Bu kitaplarda sizden farklı farklı alıştırmalar yapmanız istenir ve siz bunları uyguladığınızda yavaş yavaş zihniniz gelişmeye başlayacaktır ve yaptığınız kişisel gelişim egzersizleri ile harekete geçmeye başlamış olacaksınız.

5- Mutlaka Alacağınız Bir Ders Vardır

Kişisel gelişim kitapları, birilerinin yaşamındaki tecrübeleri ve hayat şartlarını anlatır. Bu nedenle bu kitapları okurken mutlaka herkesin alacağı bir ders vardır.

SSS

Kişisel gelişim kitapları nedir?

Kişisel gelişim kitapları, bireylerin kendilerini geliştirme, motivasyonlarını arttırma, hedeflerini belirleme, iş ve ilişkilerini geliştirme gibi konularda yardımcı olan kitaplardır. Bu kitaplar, genellikle kişisel gelişim uzmanları veya deneyimli insanlar tarafından yazılmaktadır.

Kişisel gelişim kitapları neden önemlidir?

Kişisel gelişim kitapları, insanların kendilerini daha iyi tanımalarını, olumlu düşünme alışkanlıkları geliştirmelerini, motivasyonlarını yükseltmelerini, özgüvenlerini artırmalarını ve daha başarılı bir yaşam sürmelerini sağlar. Bu kitaplar, insanların potansiyellerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olur.

Hangi kişisel gelişim kitaplarını okumalıyım?

Kişisel gelişim kitapları arasında birçok farklı konu bulunmaktadır. Okunacak kitaplar, kişinin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. Herhangi bir konuyla ilgili olarak öneriler almak için kitap incelemelerini, rehberlik yazılarını veya uzmanların tavsiyelerini takip edebilirsiniz.

Kişisel gelişim kitaplarını nasıl anlamalıyım?

Her kişinin kitaptan çekeceği anlamlar farklı olabilir. Ancak, kişisel gelişim kitaplarını okurken dikkate almanız gereken bazı ipuçları şunlardır:

  • Kitabın konusuna ve amacına dikkat edin.
  • Kitapta anlatılan fikirleri ve yöntemleri hayatınıza nasıl uygulayabileceğinizi düşünün.
  • Kendinizi yargılamadan açık bir zihinle okuyun.
  • Kitaptaki fikirleri denemek ve pratiğe dökmek için zaman ayırın.
Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.