kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kariyerinizde Gelişmenin Yolları? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin 13 Kitap Önerisi

Kariyerinizde Gelişmenin Yolları? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin 13 Kitap Önerisi
06.08.2020
311
A+
A-

Kariyerinizde gelişmenin yolları ile iş hayatınızda çok daha yüksek zirvelere adım adım ilerleyebilirsiniz. İyi bir kariyer ve başarı için yalnızca motivasyon gerekmediğini kendinize aşılamalı. İnsanlar her zaman ihtiyacı olan motivasyonu içinde bulamayabilir ve temin edemeyebilir. Fakat başarı kapılarını açan şeyin temelinin motivasyon değil, disiplin olduğunu anlamalısınız.

Hiçbir zaman ilerlemekten korkmamalısınız. Eğer koşamıyorsanız yürümeli, yürüyemiyorsanız emeklemeli, emekleyecek kadar bile güç bulamıyorsanız sürünerek ilerlemelisiniz fakat hiçbir zaman aynı yerde kalmayıp devamlı ileriye doğru hareket etmelisiniz.

Birçok insanın hayat felsefesinin içerisinde kariyeri ve başarıları vardır. Herkes işinde daha iyi olmak ve daha büyük başarılar elde etmek ister. Siz de kariyerinizde yükselme hedefine sahip ve daha başarılı olmayı amaçlayan bir bireyseniz bu yazımızda kendinize geniş bir yer bulabilirsiniz. Gelin hep birlikte nasıl daha başarılı olabilirsiniz ve kariyerinizde nasıl gelişebilirsiniz öğrenelim.

İlginizi Çekebilir: Okuduğunuzda Ufkunuzu Açacak 45 Kişisel Gelişim Kitabı

Kariyerinizde Gelişmenin Yolları

Kariyerinizde ilerleme kaydetmek

Bunun cevabı çok basit aslında. Kariyerinizde gelişmek için önce kişisel anlamda da gelişme göstermeniz gerekmektedir. Kendiniz ne kadar değişir ve gelişirseniz ufkunuzu da o kadar açarak daha yenilikçi ve başarılı bir iş hayatına sahip olabilirsiniz. Peki, kendinizi geliştirebilmenizin ve daha başarılı olabilmenizin yöntemleri nelerdir? İşte daha başarılı olmanın yöntemleri…

Başarısızlıklarınızdan Ders Çıkarın

Başarısızlıklardan ders çıkarmak

Başarmanın en önemli başlangıcı başarısızlıklarınızın farkında olmak ve bunlardan ders çıkarabilmektir. Sizlere başarısızlıklarınızdan ders çıkarmak için kendinize sormanız gereken soruları hazırladık. İşte başarısızlıklarınızın farkına varmak ve ders çıkarmak için kendinize sormanız gerekenler.

 1. Başarısızlıkla karşılaştığınızda başa çıkma stratejiniz var mı? Varsa bu strateji nedir?
 2. Şimdiye kadar yaptığınız ve başkalarının da yapmasını önlemek istediğiniz hatalar ve başarısızlıklarınız nelerdir?
 3. Geçmişte başınıza gelen başarısızlıklar sonucunda çıkardığınız dersler neler?
 4. Yapılan yorumların ve yargıların neye göre dikkate alınması gerektiğini düşünüyorsunuz ya da dikkate alıyor musunuz?
 5. Bir şeylerin peşinden koşarken vazgeçmeniz gereken zamanı fark edebiliyor ve zamanı geldiğinde de kendinize “dur!” ya da “devam et!” diyebiliyor musunuz?
 6. Yapılan yorumları ve geri dönüşleri hayatınızda nasıl kullanıyorsunuz?
 7. Zayıf yönlerinizin farkında mısınız?
 8. Zayıf yönlerinizi ve eksiklerinizi nasıl tamamlayabileceğinizin bilincinde olan bir birey misiniz?
 9. Yaptığınız büyük bir hatayı ya da başınıza gelen bir başarısızlığın üstesinden nasıl gelmiştiniz?

Bu soruları kendinize sorduktan sonra farkındalıklarınız artacak ve belki de ayaklarınızı yere daha sağlam bir şekilde basarak yolunuza devam edeceksiniz. Ne demişler; “geçmişinden ders almayan, geleceğine yön veremez!”

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural (Tıklayın)

Başarılı Olma Yolunda Size Yardımcı Olacak Stratejiler

Başarılı olmak için stratejiler

Başarılı olma yolunda size yardımcı olacak stratejiler, bir şeyleri değiştirmeye karar verdiğinizde, nerden başlamanız gerektiğini ve nasıl yönlendirmeniz gerektiğini bilmediğiniz noktalarda sizin en büyük destekçiniz olacaktır. Peki, bu stratejiler nelerdir? İşte başarılı olma yolunda size yardımcı olacak stratejiler.

 1. Hangi kararınız ya da aldığınız risk sizi kariyerinizde birkaç adım öne taşıdı?
 2. Kariyerinizde ve işinizde başarıya ulaşmak için kullandığınız stratejileriniz var mı?
 3. Hatalarınızı ve başarılarınızı listeliyor ve hatalarınıza çözümler yazıyor ya da başarılarınızı geliştirme yöntemleri arıyor musunuz?
 4. İnsanın başarılarının üzerinde arkadaş etkeni oldukça yüksektir. Peki, siz arkadaş seçimi yaparken kariyerinizin ve başarılarınızın nasıl etkileneceğini göz önüne getiriyor musunuz?
 5. İhtiyacınız olan network konusunda nasıl gelişeceğinizi ya da neler üretebileceğinizi öğrenmeye çalışıyor musunuz?
 6. Bilmelisiniz ki küçük başarıların getirdiği çok büyük kazançlar olabiliyor. Peki, sizin küçük başarılarınız sonucunda edindiğiniz büyük başarılarınız oldu mu?
 7. Kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmek için nasıl stratejiler uygulayabileceğiniz konusunda araştırmalar yapıyor musunuz? Kariyerinizde nasıl gelişebilirsiniz?
 8. Yaptığınız işte ya da bulunduğunuz sektörde nasıl fark yaratabileceğiniz ve nasıl daha başarılı olabileceğiniz konusunda araştırmalar yaparak ufakta olsa adımlar atıyor musunuz?
 9. Çalıştığınız alanda ve kariyerinizde beklentilerinizi karşılayacak seviyeye ulaşmanız için ne kadar zamana ihtiyacınız var? Bu zaman içerisinde yükselmek için yeteri kadar çalıştığınızı düşünüyor musunuz?
 10. Kariyerinizde bulunduğunuz seviyede başarılı olduğunuzu düşündüğünüz noktalar nelerdir?
 11. İşinizde ve kariyerinizde bir üst seviyelere ulaşmak ve hedeflediğiniz yere gelebilmek için şuanda en çok odaklanmanız gereken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

İlginizi Çekebilir: Başarılı İnsanların 33 Ortak Özellikleri: Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir?

Kendinizi Dışarıdan Bakan Bir Göz Gibi Değerlendirin

Kendinize dışarıdan bakmak

Bazen içinde olduğumuz durum dahilinde farkına varamadığımız durumlar olabilir. Bundan dolayı dışarıdan gelen yorumları eleştiri süzgecinden geçirerek gerçekçi ve doğru olanları dinlememiz ve kendimizi geliştirmemizin önemi büyüktür. Peki, dışarıdan bir yorum alamayacak bir süreçteyseniz ya da kendinizi dışarıdan değerlendirmek istiyorsanız bunu nasıl yapacağınızı biliyor musunuz? Şimdi siz başkası olun ve başkası da siz olsun yani kendinize tamamen karşıdan bakın ve bu listeyi bu konuma göre yanıtlayın.

İşte kendinizi doğru bir şekilde eleştirebileceğiniz yöntemler.

 1. Onun yerinde olmuş olsaydınız, kendinize kesinlikle yöneltmeniz gereken sorular neler olurdu?
 2. Karşınızdakinin yerine geçseydiniz değiştireceğiniz ilk şey ne olurdu?
 3. Ona yönlendirilen eleştirileri ve geri dönüşleri hakkıyla değerlendirdiğini düşünüyor musunuz?
 4. Kariyeri konusunda ve kendisi hakkında değiştirmesi gereken hataları ve yanlışları nelerdir?
 5. Karşınızdaki kişi kariyerinden ve işinden memnun mu? Hayal ettiği işi mi yapıyor?
 6. Onun hangi noktada nasıl sıçrayışlar yapması gerektiğini düşünüyorsunuz ya da daha başarılı olmak için neleri değiştirmelidir?
 7. Planlı çalışıyor mu? Önceliklerinin sırası sizce doğru mu? Yoksa yanlış konu ve kişilere mi öncelik tanıyor?
 8. Yetersiz olduğu konular nedir? Sizce eksiklerini nasıl kapatabilir?
 9. Sizce çevresi tarafından nasıl karşılanıyor ve nasıl görülüyor? Gerçekten olduğu kişiyi yansıtabiliyor mu ya da insanlara doğru kişiliğini mi yansıtıyor?
 10. Şu anda işinde ve kariyerinde birdenbire atması gereken adımlar nedir?
 11. Hangi konularda risk almalı ve hangi konularda risk almamalı?
 12. Çalışma stratejisi doğru mu?

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu

Bütün bu soruları başka birisi konumuna geçerek kendinize sorduysanız ve “kariyerinizde nasıl gelişebilirsiniz?” sorusuna yanıt bulduysanız birçok şey hakkında farkındalık yakalamış ve kafanızda bir çok stratejik fikirler oluşturmuşsunuzdur. Gerisi tamamen sizin çabalarınıza ve bu stratejik değerleri uygulayıp uygulamadığınıza kalmış.

Başarılı Bir Kariyer Hayatı İçin Okunması Gereken 13 Kitap

Kariyerinizde gelişmeniz için önereceğim kitapların yaşam kalitenizi arttıracağı gibi bir şey söylemem kesinlikle doğru olmayacaktır. Çünkü gerçekten başarıyı istiyorsanız konforunuzu terk etmeniz gerektiğini söyleyerek size daha realist vaatlerde bulunmak istiyorum. Şimdi başarılı bir kariyer için okunması gereken kitaplara değinelim.

1- Poke The Box / İş Dünyasının Bilinen Sınırlarını Aşmak – Seth Godin

İş dünyasının bilinen sınırlarını aşmak

Eski köye yeni adet getirmek deyimi dilimizde çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. İş Dünyasının Bilinen Sınırlarını Aşmak kitabında bu deyimin tam aksine yeni şeyler üretmekten ve yeni kurallar getirmekten korkmayan ve hayatı tam anlamıyla cesur ve hayal gücü yüksek bir şekilde yaşayan insanlar anlatılıyor. Seth Godin tarafından kaleme alınan İş Dünyasının Bilinen Sınırlarını Aşmak, iş dünyasında mevcut kuralların ve anlayışların karşısında duran bir kitaptır. Bu kitabı okuduğunuzda iş hayatındaki uyumun güncel hayatta artık bir şey ifade etmediğini anlayacak ve büyük başarıların önünü açmak için hem diğerlerinin hem de kendinin konforunu biraz aşmanız gerektiğini fark edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi

Bu kitabı yalnızca alanında uzmanlaşmış, kendini ispatlamış başarılı insanların okuması gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kendinizi sakın hafife almayın. Unutmayın ki dünyanın en başarılı insanı olma potansiyeline sahipsiniz. İlkokul öğrencisinden tutun, ev kadınından üniversite öğrencisine kadar her kesimden ve her yaştan olanların okuyabileceği bir kitaptır İş Dünyasının Bilinen Sınırlarını Aşmak.

Başarılı olmak için asıl gerekli olan çaba, merak ve soru sormak olmalıdır. Bu kitap ile başlangıç düğmesine basacak, farklı olmanın ve başarı merdivenlerini tek tek tırmanmanın hazzını hissedeceksiniz.

“Yeni düzende başarı istiyorsan, iş yerinde diğerleriyle uyumlu olman artık bir şey ifade etmiyor: Tersine değişimi getirmek için başkalarının ve kendinin rahatını kaçıracaksın; sürekli olarak yeni fikirleri ve yöntemleri uygulamak için insanları dürteceksin; bilinmeyeni keşfetmek için sorular soracak ve cevapları aldıkça bunları uygulayacaksın!”

2- İş Hayatının 21 Gizli Kuralı – Vural Çakır

İş hayatının 21 gizli kuralı

İş Hayatının 21 Gizli Kuralı’nda yalnızca başarı merdivenlerini tırmanıp zirveye ulaşmış olanlar değil, daha sürecin başında olan insanların da öğreneceği birçok şey var. Vural Çakır tarafından kaleme alınan İş Hayatının 21 Gizli Kuralı, iş hayatının gizemli stratejilerinin yıllarca gidip geldiğiniz okullarda başarının yollarının ve iş hayatının taktiklerinin öğretilmediğini anlatıyor. Vural Çakır, iş hayatı süresince yüzlerce kez iş alımlarına şahit olmuş ve tüm kendi deneyimlerini ve gözlemlerini bu kitapta bir araya getirmiştir.

İlginizi Çekebilir: Çocuğunuza Sınır Koyma 1 Kitap Özeti [Detaylı İnceleme]

Eğer potansiyeliniz olduğunu düşünüyor ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız İş Hayatının 21 Gizli Kuralı ile kendinize deneyimli ve etkin bir rehber sağlayacaksınız. Potansiyeliniz olmadığını düşünüyorsanız da bu kitabı okuduğunuzda içinizdeki ışığın ne kadar parlak olduğunu fark edeceksiniz.

3- Strateji Sanatı / Oyun Kuramı ile İş Hayatında Başarı – Avinash K. Dixit, Barry J. Nalebuff

Strateji sanatı

Ekonomi profesörü Avinash K. Dixit ve iş yönetimi profesörü Barry J. Nalebuff tarafından kaleme alınan Strateji Sanatı / Oyun Kuramı ile İş Hayatında Başarı kitabı, belki de hayatınızın seyrini değiştiren o mucizevi dokunuş olacaktır. İş hayatının her türlü şartlarını görmüş ve deneyimlemiş, daha sonra alanlarında uzmanlaşmış olan Avinash K. Dixit ve Barry J. Nalebuff, bu kitapta yalnızca iş hayatının stratejik faktörlerinden değil, her alanda kullanabileceğiniz tekniklerden de bahsediyor. Bu teknikleri öğrendikten sonra farklı bir bakış açısı kazanacak ve günlük hayatınızda karşınıza çıkan engellere ve olaylara karşı her zaman baktığınızdan daha farklı pencerelerden bakmayı öğreneceksiniz. Çünkü hayata karşı aynı pencereden bakarak farklı sonuçların oluşmasını beklemek pek mantıklı olmaz. Ne demiş ünlü fizikçi Albert Einstein;

“Aynı şeyi tekrar tekrar yapmak ve farklı sonuçlar beklemek deliliktir.”Albert Einstein

4- Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri – Art Markman

Akıl yoluyla başarılı olmanın ilkeleri

Art Markman tarafından kaleme alınan Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri kitabında düşünce, zihinsel yapı ve öğrenmenin, mühendislik, yapay zeka, felsefe ve psikoloji gibi alanlarla birlikte çalışarak başarıya ulaşılmasını hedefleyen bir bilgi birikimi söz konusudur. Art Markman, kognitif bilim (bilişsel bilim) alanında yaptığı araştırmalar ve çalışmaların sonucunda edindiği bilgileri Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri kitabında kendi potansiyeli üzerinde bir devrim başlatmak isteyen insanlar için sunmuştur. Yalnızca araştırma sonucunda edindiği bilgileri paylaşmakla da kalmayıp, bu stratejik bilgileri gündelik hayatınıza nasıl uyarlayabileceğinizin yollarını da etkili bir şekilde anlatmıştır.

İlginizi Çekebilir: Agatha Christie Kitaplarının Özeti ve Karakterleri

Akıl Yoluyla Başarılı Olmanın İlkeleri kitabını okumaya başladığınız andan itibaren kariyer hayatınızda başarılı olabileceğiniz stratejiler ve ipuçlarıyla karşılaşacak ve potansiyeliniz yansıttığı ışığı dışa vurabileceksiniz. İster öğrenci olun, ister yönetici, ister psikolojik anlamda kendini yetiştirmek isteyen bir birey olun, bu kitaptan öğreneceğiniz çok fazla şey olacak.

“Nasıl sağlıklı yaşamın gereği olarak vücudunuzu öğrenmek, doğru beslenmek ve egzersizi hayatınızın düzenli bir parçası yapmak için gayret göstermeniz gerekiyorsa, akıllıca düşünmek de beyninizin nasıl çalıştığını öğrenmek ve günlük düşünme alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret sarf etmenizi gerektirir.”

5- Nezaket Avantajı / İş Yaşamında Başarı İçin Kişisel Beceriler – Peter Post

Nezaket avantajı

Kariyerinizde gelişmenin yolları yalnızca stratejik eylemler ve taktiksel unsurlar mıdır? Peki, kariyer hayatınızda nezaketin etkisinin ne kadar yüksek olabileceğini de düşündünüz mü?

Peter Post tarafından kaleme alınan Nezaket Avantajı / İş Yaşamında Başarı İçin Kişisel Beceriler kitabı, kariyer anlamında başarılı olmak ve karşı karşıya kalabileceğiniz olağanüstü durumlar için yol gösterici bir rehber niteliğinde. Nezaketin sağladığı avantajlar, hem kariyer hayatınızda hem de sosyal hayatınızda diğer insanlarla kurduğunuz iletişimlerin daha başarılı olmasını sağlayacak. Bu da gerek toplantılar olsun gerekse de iş görüşmeleri, her anlamda yüksek başarı kazanmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Franz Kafka Sözleri ve Kafka Kitaplarından 200 Alıntı Söz [Milena’ya Mektuplar, Dava, Şato, Dönüşüm]

Karşılaşılan durumlar karşısında ne tür davranışlar sergilemeniz gerektiğini ve olaylara nasıl bir müdahalede bulunmanız gerektiğini biliyor olmanız sizi hayatta karşılaşacağınız her türden duruma karşı bir adım öne taşıyacak ve problemleri daha kolay çözmenizi sağlayacaktır. Nezaket Avantajı / İş Yaşamında Başarı İçin Kişisel Beceriler kitabı, her ortamda farkınızı ortaya koymanız ve ilerleyebilmek için atmanız gereken adımları bilmeniz için en etkili rehberdir.

“Yalnızca anlayışlı, saygılı ve dürüst olmak yeterli değil; bu ilkelere uyarken içten olmalısınız. Bu yoksa, insanlar maske taktığınızı fark eder.”

6- İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu – David Novak

İş hayatında başarıyı yakalamanın 14 yolu

Dünya çapında kariyer anlamında çok etkin bir öğretmen ve lider olan David Novak, İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu ile kariyer hayatınızda liderlik yönünüzü etkin bir şekilde kullanmanızı ve yönetim konusunda etkili bir yönetici olmanızı öğretecektir. İster bireysel gelişiminiz üzerinde farklı değişiklikler yapmak, kendinizi geliştirmek isteyin isterseniz de mevcut işinizi büyütmek ya da sıfırdan başlamak istiyor olun, David Novak’ın başarılı kitabı İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu kitabından öğreneceğiniz çok fazla şey var.

İlginizi Çekebilir: Dostoyevski Sözleri ve Dostoyevski Kitaplarından Alıntı Sözler [Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala]

“Yaklaşık otuz beş yıllık kariyerim boyunca farklı birçok yönetici ile çalıştım. Bunlardan çok azı gerçek liderdir. David Novak bu nadir bireylerden biridir. İster kariyerinize yeni başlıyor olun isterse birkaç basamak çıkmış olun, İş Hayatında Başarıyı Yakalamanın 14 Yolu kitabında verilen dersler tam yerindedir ve işte ya da yaşamda ilerlemek isteyen herkes tarafından evrensel olarak kucaklanmalıdır. Tek başınıza başarılı olamazsınız. Ve ellerinden gelenin en iyisini yapma konusunda sürekli olarak ve saygılı bir şekilde birbirlerine meydan okuyan parlak insanlar tarafından etrafınız kuşatılmış durumdayken bu yolculuk çok daha ilginç olur.” Howard Draft, yönetim kurulu başkanı, Draftfcb

7- Kendini Keşfet Hedefe Ulaş / Her Meslek İçin Etkili Performans Önerileri – Paul Falcone

Kendini keşfet hedefe ulaş

İnsan kaynakları alanında uzman, liderlik danışmanı ve performans yöneticisi olan Paul Falcone, alanında ne kadar uzmanlaşmış olduğunu ve kariyer hayatının “en” leri arasında yerini aldığını Kendini Keşfet Hedefe Ulaş / Her Meslek İçin Etkili Performans Önerileri kitabı ile bize gösteriyor. İletişimde uzmanlaşmak ve ilerlemek, liderlik özelliğinizi güçlendirmek, zamanı iyi yöneten biri olmak ve müşterilere karşı yansıtacağınız tavırları belirlemek ve daha birçok konuda kendinizi geliştirip kariyer hayatınıza nasıl yansıtacağınızı öğrenmek istiyorsanız okuduğunuz kitaplar arasında mutlaka yer almalı.

İlginizi Çekebilir: Stephen King Hayatı ve Stephen King Kitapları

Paul Falcone tarafından kaleme alınan Kendini Keşfet Hedefe Ulaş / Her Meslek İçin Etkili Performans Önerileri kitabı, kariyerinizde gelişmeniz üzerinde en etkili rehber olacaktır. Özellikle de girişimciliğe yeni ayak basmış ya da mesleğinde başarı merdivenlerini daha hızlı tırmanmak isteyen bir bireyseniz, bu kitabı okuyarak kişisel gelişiminiz ve kariyer hayatınızdaki gelişiminiz arasındaki en sağlam köprüyü kurabilirsiniz.

8- Feng Shui / İş Yaşamında Başarıya Götüren Yol – Raphael Simons

İş yaşamında başarıya götüren yol

Raphael Simons tarafından kaleme alınan Feng Shui / İş Yaşamında Başarıya Götüren Yol kitabı, kariyerinizde ve kişisel gelişiminizde daha iyi olmak için okuduğunuz hiçbir kitaba benzemiyor. Olağanüstü bir stratejiyle yazılmış olan Feng Shui / İş Yaşamında Başarıya Götüren Yol, doğum tarihiniz üzerinden hangi alanda çalışırsanız daha başarılı olacağınızı ve negatif yüklü enerjilerden kurtulmak için kişiliğinizin rengini size söylüyor. Tüm bunların yanı sıra farklı yıllar ve aylardaki kariyer hayatınızda ne tür sorunlarla karşı karşıya kalabileceğinizi ve iş ortamınızın ne şekilde düzenlenmesi gerektiğini de söylüyor. Feng Shui / İş Yaşamında Başarıya Götüren Yol, kariyer hayatınızda daha başarılı olmak için mutlaka okumanız gereken kitaplar arasında yer alıyor.

9- Başarının Anahtarları – Napoleon Hill

Başarının anahtarları

Napoleon Hill tarafından kaleme alınan Başarının Anahtarları, kariyer hayatınızda bir üst kademeye geçmenizi sağlayacak 17 etkili stratejik yoldan bahsediyor. Başarının Anahtarları’nı okurken içerisinde kişilik analizi, zihinsel egzersiz teknikleri ve başarı stratejilerinin yanı sıra dünyaca ünlü moda tasarımcısı Donna Karan ve yatırımcı, girişimci, yazılımcı ve yazar Bill Gates’in kariyer hayatlarında zirveye ulaşma süreçlerinden ve başarı hikâyelerinden de örnekler veriyor.

İlginizi Çekebilir: Okuduğunuzda Ufkunuzu Açacak 45 Kişisel Gelişim Kitabı

10- İş Dünyasında Başarı İçin Astların ve Üstlerin Rolü – Gonca Elibol

Astların ve üstlerin rolü

İş dünyasındaki üstler, yani zirvedeki yöneticiler daha bilinen bir marka olmak ve büyüyüp gelişmek gibi hedefler belirliyorken astlar, kariyerinde daha iyi olmak ve daha iyi bir gelir elde etmek üzerine hedefler belirliyorlar. Peki, hayatınız boyunca diğer astlar gibi yalnızca daha iyi bir gelir elde etmek için mi çalışmak istersiniz yoksa paranın hiçbir önemi olmadığı, yalnızca daha iyi bir başarı için hedefler belirlemek mi istersiniz? Yönetmek mi istersiniz, yönetilmek mi?

İlginizi Çekebilir: En İyi 10 Çocuk Kitapları: Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Gonca Elibol tarafından kaleme alınan İş Dünyasında Başarı İçin Astların ve Üstlerin Rolü kitabında, profesyonel bir kariyer elde etmek ve bu profesyonel kariyer hayatının stratejilerini ve gereklilikleri anlatılıyor.

11- Her Şey Seninle Başlar! – Mümin Sekman

Her şey seninle başlar

Başarılı yazar Mümin Sekman tarafından kaleme alınan Her Şey Seninle Başlar kitabı, çaresizliğin öğrenildiği gibi, başarılı ve lider olmanın da öğrenebileceği gerçeğini okuyuculara aşılamayı en etkili bir şekilde sağlıyor. Potansiyelinizin ve başarılı bir hayatın kapılarını açan en etkili şeyin yeni ve iyi kullanılan bir aklın olduğunun henüz farkında olmayabilirsiniz.

Başarılı bir kariyer için hepsinden önce bir adım atmış olmanız gerekir. Başarılı olmak istiyor fakat hangi noktada bir adım atacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Bu durumda şunu bilmelisiniz ki, doğru şeyleri yapmak istediğinizde yanlış zaman diye bir kavram olmaz. Rüzgârın sizi bir yaprak gibi savurmasına göz yummak yerine yelkenleri nasıl kullanacağınızı öğrenin. Unutmayın, zirvede her zaman bir kişi için yer vardır. Diğerleri yaptıysa siz de yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Oğuz Atay: Tehlikeli Oyunlar Kitap Özeti [?KARŞILAŞTIRMA]

Kim bilebilirdi ki garson kadının bir gün dünyaca ünlü Madonna olacağını, kim bilebilirdi maddi durumu olmadığı için okulu bırakan gencin bir gün Apple’ın kurucusu Steve Jobs olacağını… Onlar da bir zamanlar tam da senin başladığın yerdeydiler. Şimdi yola çık ve geriye dönme. Ve yalnızca ders çıkarmak istediğin zaman arkana bak. Unutma, her şey seninle başlar!

“Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var. Her şey seninle başlar! Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın. Hayatta ya tozu dumana katarsın, Ya da tozu dumanı yutarsın.”

12- Akıllı Yatırımcı – Benjamin Graham

Akıllı yatırımcı

Başarılarıyla her yerde adını duyuran Benjamin Graham, kariyer gelişimi alanına devrim niteliğinde bir kitap bırakmıştır. Üstün başarıları ve etkileyici kariyer hayatı boyunca çıkardığı dersleri, öğrendiği stratejileri, teknikleri ve başarılı öykülerini göz önünde bulundurarak oluşturduğu bilgi birikimiyle yazdığı Akıllı Yatırımcı kitabı, amatör girişimcilerin yapacağı olası hatalara karşı önceden bir kırmızı alarm veriyor ve tedbirli olmalarını sağlıyor.

Benjamin Graham tarafından kaleme alınan Akıllı Yatırımcı, özellikle de borsa ve yatırım alanında bir başucu kitabı olarak nitelendiriliyor. Akıllı Yatırımcı, kariyerinizde gelişmenin yolları arasında en iyi rehber olacak kitaptır.

13- Savaş Sanatı – Sun Tzu

Savaş sanatı

Sun Tzu, M.Ö. 500’lü yıllarda yaşamış Çinli bir komutandır. Aynı zamanda askeri bir bilge olan Tzu’nun milattan öncesine kadar dayanan eseri Savaş Sanatı, günümüze kadar ulaşmış en iyi strateji kitaplarındandır. Sun Tzu tarafından kaleme alınan Savaş Sanatı eseri o kadar güçlü ve etkili bir kitaptır ki, günümüzde bile hâlâ askeri strateji alanında yaygın bir şekilde kullanılıyor. Özellikle de casus kullanımı ve karşı düşmanları zayıflatma ve yenme stratejilerini en etkili şekilde anlatıyor. Askeri stratejilerin yanı sıra insan yönetimi ve kariyer hayatınızda da birçok konuda hayatınızın seyrini değiştirebilecek dersler veriyor.

İlginizi Çekebilir: Okunan Kitaplar Neden Unutulur? En Etkili 8 Kitap Okuma Tekniği

Filozof olan Sun Tzu, bilgeliğini ve askeri alandaki uzmanlığını Savaş Sanatı adlı eserinde kesin bir şekilde ortaya koymuştur. Sun Tzu için savaşı kazanmak, savaş yapılmadan önce belli olur. Bu yüzden düşmanın zayıf yönlerini bulma ve stratejileri iyi kullanma gibi konuların üzerine detaylıca düşmüştür.

“En büyük ustalık zayıf ve beceriksiz gözükmektir.” – Sun Tzu

“Yetersizsen savun, fazlan varsa saldır.” – Sun Tzu

“Uçarken yükselen kuşlar bir pusunun işaretidir. Korkmuş hayvanlar, ani bir saldırının geldiğini gösterir.” – Sun Tzu

Sun Tzu – Savaş Sanatı eserini almak için tıklayın.

Kariyerinizde Gelişmenin Yolları Hakkında Sık Sorulan Sorular

İş Görüşmesindeki Sorular Nasıl Cevaplanmalı?

Bir iş görüşmesine gittiğinizde iyi bir şekilde giyinmiş olmalı ve her daim kendinizden emin bir duruş sergilemelisiniz.

Kariyerimde Gelişmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kariyerinizde gelişmek için o alan hakkında sıkı bir araştırma yapmalı ve kitaplar okumalısınız. Bunun yanı sıra iş bitirici olmalı ve yaptığınız işin niceliğine değil niteliğine önem vermelisiniz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.