kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler
DOLAR
18,6492
EURO
19,7419
ALTIN
1.076,30
BIST
4.855,92
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
17°C
İstanbul
17°C
Hafif Yağmurlu
Cumartesi Çok Bulutlu
20°C
Pazar Hafif Yağmurlu
16°C
Pazartesi Yağmurlu
15°C
Salı Hafif Yağmurlu
10°C

Franz Kafka Sözleri ve Kafka Kitaplarından 200 Alıntı Söz [Milena’ya Mektuplar, Dava, Şato, Dönüşüm]

Franz Kafka Sözleri ve Kafka Kitaplarından 200 Alıntı Söz [Milena’ya Mektuplar, Dava, Şato, Dönüşüm]
21.12.2020
0
A+
A-

Franz Kafka sözleri ile dünden bu güne insan ruhunun en derinliklerine kadar inebilen ve hayata farklı bir bakış açısıyla bakabilmeyi başarmıştır.

Franz Kafka’nın en anlamlı sözleriyle hayatınıza ve yaşantınıza daha fazla anlam katabilirsiniz. Franz Kafka aşk sözleri ile sevdiklerinizin yüreğine dokunabilir ve bu sözleri onlarla paylaşabilirsiniz.

Yalnızca bizi yaralayan ve bıçaklayan türden kitaplar değil, sözleri de okumalıyız. Çünkü anlamlı sözler ve şiirler, bu dünyada insanı en iyi anlayan ve anlatabilen etkenlerdir.

En Etkileyici Franz Kafka Sözleri

En etkileyici Franz Kafka sözleri, dünyada konuşmadan da anlaşılabileceğinin en iyi kanıtıdır. Dünyaca bilinen yazar tarafından kaleme alınan Franz Kafka sözleri ile iç dünyanızın çözümlenmesinin nasıl bir his olduğunu tadabilirsiniz.

En Etkileyici Franz Kafka Sözleri

Olmamasına razıyım. Oluyormuş gibi olmasın yeter.

En kötü şey öldürmeyen acılardır.

Her şey olması gerektiği gibi: Üzüntülü ve ağır…

Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış.

Çünkü sen benim için her şeyin ölçütüydün.

“Hayat engelleri göze almaktan ibarettir.”

Hayat bir sabır oyunundan fazlasıdır.

Senin başkalarına karşı duyduğun kuşku, benim kendime duyduğum güvensizlik kadar fazla olamaz.

Her şeyim tastamam. Sadece bir daha kendime ihtiyacım var.

Avunacak bir şeylerde bulamıyorum gözlerinde artık.

Benim yalnızlığım insanlarla dolu…

Huzur mu istiyorsun? Az eşya, az insan.

Yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum; tek istediğim, yüzümü kucağına koymak, başımın üzerinde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza dek öyle kalmak.

Odamda günlerdir yalnızım,  ziyanı yok dünyada da yıllarca yalnız değil miydim?”

Ama bütün dumanların altında ateş vardır.

Bence istediğin zaman yalnız kalabilmek mutluluğun en önemli nedenlerinden biridir.

Kötüye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık.

Gerçek bölünemez, bu yüzden kendini tanıyamaz; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır.

Gerçek düşmandan sınırsız bir cesaret akar içinize.

Belki bir şeylere sahipsin, ama kendi varlığın yok savına verdiği cevap, bir titreme ve yürek çarpıntısı oldu sadece.

İlginizi Çekebilir: Franz Kafka Kimdir? Kafka Kitapları ve Edebi Kişiliği (tıklayın)

Seninle dünya arasındaki bir kavgada dünya üzerine bahse gir.

Dalgaların bir su damlasını kaldırıp kıyıya atması, denizdeki ezeli dalgalanma olayını asla engellemez; hatta denizdeki dalgalanma, kıyıya atılan damlaya borçludur varlığını.

Sonsuzluk olsam bile kendimin içinde çok darım.

Giyotin gibi bir inanç. Onun kadar ağır, onun kadar hafif.

Sanatımız, gözümüzün gerçek’le kamaşmasıdır.geri geri kaçan ucube maskelere vuran ışıktır gerçek, başka bir şey değil.

Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?

İnsanlar sabırsız oldukları için cennetten kovuldular, tembel oldukları için geri dönemiyorlar.

Kötü’nün ondan bir şeyler gizleyebileceğinize inanmanızı sağlamasına izin vermeyin.

Yasama başladığın anda iki görev; sınırlarını her an daraltmak ve bu sınırları aştığın anlarda da gizlenmeyi başarıp başaramadığını her an sorgulamak.

Bir kitap, içimizdeki donmuş denize inen balta gibi olmalı.

Kıyamet günü’nü böyle adlandırmamızın nedeni ancak bizim zaman kavramımızdandır; aslında o bir tür sıkıyönetim mahkemesidir.

İlginizi Çekebilir: Ünlü Düşünür Sözleri : Hayatınızın Seyrini Değiştirecek Sözler (tıklayın)

Franz Kafka 5 Kitap Alıntısı  

Franz Kafka kitap alıntıları, yazarın iç dünyasına inerek neler hissettiğini yaşamından onlarca yıl geçmesine rağmen dünyaya hangi bakış açısıyla baktığınızı anlatır. Franz Kafka sözleri ve kitap alıntıları ile hayata farklı bir pencereden bakabilirsiniz.


1- Aforizmalar – Franz Kafka

İnsanın belli başlı iki günahı vardır, öbürleri bunlardan çıkar: sabırsızlık ve tembellik.

Sabırsız oldukları için Cennet’ten kovuldular, tembelliklerinden geri dönemiyorlar. Ama

belki de belli başlı sadece bir günahları var: Sabırsızlık. Sabırsızlıklarından ötürü kovulmuşlardı,

sabırsızlıklarından ötürü geri dönemiyorlar.

Franz Kafka – Seçme Eserler Kitabını Satın Almak İçin Tıklayın. 


2- Milena‘ya Mektuplar – Franz Kafka

Bir çırpıda yüreğimle açtığım bu yolu kapatmak, ağır ağır dönmek, vazgeçmek zor geliyor biraz. Elbet yüreğim sızlar. Gene de -sözünü edebildiğime göre- o kadar zor gelmedi anlaşılan. Çok bilmiş bir köstebek gibi yeni yollar açarım gerekirse, ne yapalım!

 

 

Franz Kafka – Milena’ya Mektuplar Kitabını Satın Almak İçin Tıklayın 


3- Babaya Mektup – Franz Kafka

Senin karşında bir parça da olsa direnebilmek için, kısmen de bir tür intikam olarak, çok geçmeden sende farkettiğim küçük, gülünç şeyleri gözlemlemeye, biriktirmeye abartmaya başladım. Sözgelimi senin çoğu zaman yalnızca görünüşte senden üstün olan kişilere kolayca hayran kalmanı ve bunları, diyelim bir imparatorluk müşavirini ya da bunun gibi bir şeyleri durmadan anlatabilmeni diğer taraftan senin, babamın kendi değeri için, böyle değersiz onaylara ihtiyaç duyması ve bunlarla böbürlenmesi üzerdi de beni.

 

 


4- Mavi Oktav Defterleri – Franz Kafka

Mavi Oktav Defterleri

Umudu tükenmiş bir adam küçük bir kayıkla Ümit Burnu’nu dolaşmaya çabalıyordu. Sabahın erken saatlerinde sert bir yel esiyordu. Küçük yelkeni açan adam huzurla ardına yaslandı. Pek derin olmayan bu tehlikeli sularda, canlı bir varlık gibi kayalıklardan sıyrılıp geçen bu kayığın içinde neden korkacaktı ki?

 

 

Franz Kafka – Aforizmalar Kitabını Satın Almak İçin Tıklayın. 


5- Milena ‘ya Mektuplar – Franz Kafka

Bak, Milena, Robinson bir gemiye tayfa yazılı o tehlikeli yolculuğa çıkmış, gemi batmış ve daha bir sürü şey geçmişti başından. Oysa yalnızca seni kaybetmem yeter, Robinson’un durumuna düşerdim ben de. Hatta onunkinden de kötü olurdu durumum. Onun bir adası, çalışmayıp dinlendiği bir cuması ve daha pek çok şeyi vardı, sonunda da bir gemi adadan yine alıp götürdü kendisini ve başından geçenleri bir düşe dönüştürdü. Ama seni yitirdim mi hiçbir şey kalmaz benim elimde, adım bile kalmaz, onu da sana verdim çünkü.

 

Milena’ya Mektuplar Kitabını Satın Almak İçin Tıklayın.


Franz Kafka Kitap Alıntı Sözleri

Franz Kafka kitap alıntı sözleri, varoluşun sancısını en iyi şekilde anlatmayı başarıyor. Geçmişten günümüze kadar herkesin kendinden bir şeyler bulduğu Franz Kafka sözleri, insan ruhunun derinliklerine inmeyi başararak kelimelerle anlaşılmanın nasıl bir his olduğunu anlamanızı sağlar.

Franz Kafka Kitap Alıntı Sözleri

İnsan bazı anlarda çalışamayacak halde olabilir, ama bu anlar eski başarıların hatırlanması ve daha sonra, engel ortadan kaldırıldığında, insanın şüphesiz daha bir azimle ve gayretle çalışacağının düşünülmesi için de en iyi zamandır.

Doğru yol gergin bir ip boyunca gider; yükseğe değil de, hemen yerin üzerine gerilmiştir  bu ip. Üzerinde yürünmek değil de, insanı çelmelemek içindir sanki.

Evlenmek, bir aile kurmak, gelecek tüm çocukları kabullenmek, onları bu güvensiz dünyada yaşatmak ve hatta biraz da yol göstermek, benim inancıma göre bir insanın başarabileceği en yüce şeydir.

Neler çevirdiği bilinmeyen entrikacı bir doğa; rüzgar gibi anlamsız görünen uğraşlar içinde, uzaklardaki, yabancı birinin adına, iç yüzü hiçbir zaman bilinemeyen hizmetlerin peşinde.

Bizi sen şikayet ettiğin için cezalandırıyorlar. Eğer şikayet etmeseydin, suçumuzu bilseler de bir şey yapmazlardı bize…

…ben olduğum halimle, senin eğitiminin ve kendi itaatkarlığımın bir sonucuyum (temel yapım ve hayatın etkileri dışında tabii).

Kötü’nün elindeki en ayartıcı silah, savaşa çağrıdır. Kadınlarla yapılan savaşa benzer, ki sonu yatakta biter.

Düşünceleri fazla dikkate almamalısın. Yazı değişmez, düşünceler ise çoğu kez sadece yazı karşısındaki aczin ifadesidir.

Yalnızca aptal oldukları için bu denli kendilerinden emin konuşabiliyorlar. Dengim olan bir insanla konuşacağım birkaç sözcük, her şeyi bunlarla yapılacak en uzun konuşmalarla karşılaştırılamayacak ölçüde aydınlatacaktır.

Bu erken kalkmak yok mu, diye düşündü, insanı aptala çeviriyor.

Her ne kadar onun ufak bedeninin özel bir hassasiyete sahip olduğunu itiraf ediyor olsam da, biz, işçilerden oluşan bir halkız ve Josephine bizden biri. Eğer bedenimizdeki çürüklere dayanarak topallamaya kalkışsaydık, bütün bir halkın topallaması asla durmazdı.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumanın Faydaları: Mutlaka Okunması Gereken 40 Kitap Önerisi (tıklayın)

Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.

İşkence görenler bedenlerini küçümsemezler, çarmıha kadar çıkarılmasına izin verirler. Böylece işkenceleriyle aynı fikirde olurlar.

“Ölen bir insanın ardından, bir an için yeryüzüne yararlı bir sessizlik çöker; dünya üzerindeki uğraşlar bitmiş, gelecek ölümü beklemekten kurtulunmuş, sanki bir yanlışlık telafi edilmiştir…”

Sonsuzluk olsam bile kendimin içinde çok darım.

Kendini insanlığa bakarak sina. Şüphe edeni şüpheye, inananı inanca götürür bu.

Bir kitap, içimizdeki donmuş denize inen balta gibi olmalı.

Belirli bir noktadan sonra geri dönüş yoktur. Bu noktaya erişmek de gerekir.

Kötü’nün elindeki en ayartıcı silah, savaşa çağrıdır. Kadınlarla yapılan savaşa benzer, ki sonu yatakta biter.

Yasama başladığın anda iki görev; sınırlarını her an daraltmak ve bu sınırları aştığın anlarda da gizlenmeyi başarıp başaramadığını her an sorgulamak.

Kötüye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık.

…ben olduğum halimle, senin eğitiminin ve kendi itaatkarlığımın bir sonucuyum (temel yapım ve hayatın etkileri dışında tabii).

Bu değerbilmezliğe, dünyanın değerbilmez oluşuna karşı koymak mümkün değildi.

Yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum; tek istediğim, yüzümü kucağına koymak, başımın üzerinde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza dek öyle kalmak.

İlginizi Çekebilir: Dostoyevski Sözleri ve Dostoyevski Kitaplarından Alıntı Sözler [Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala] (tıklayın)

Belki bir şeylere sahipsin, ama kendi varlığın yok savına verdiği cevap, bir titreme ve yürek çarpıntısı oldu sadece.

Seninle dünya arasındaki bir kavgada dünya üzerine bahse gir.

İyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir.

Şüphe edenin şüphesini, inananın inancını besler bu…

Gerçek bölünemez, bu yüzden kendini tanıyamaz; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır.

Bir kafes, kuş aramaya  çıkmış.

Değersizdim, mahkum edilmiş, çiğnenmiştim, başka bir yere kaçmak için büyük çaba gösteriyordum gerçi, ama bu bir iş değildi, çünkü sahip olduğum güçlerle ulaşamayacağım, imkansız bir şeydi söz konusu olan.

Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?

Ama bütün dumanların altında ateş vardır.

Önceleri sorularıma neden cevap alamadığımı anlayamıyordum, şimdiyse soru sorabileceğime nasıl inanabildiğimi anlayamıyorum.ama gerçekte inanmıyordum ki, soruyorum sadece.

Kargalar, bir tek karganın göğü yok edebileceğini ileri sürer. Ona kuşku yok; ama göklerin kulağı duymaz böyle bir savı, çünkü gökler kargaların yokluğu demektir.

Dünyayla arandaki savaşımda, dünyanın yanında ol.

İlginizi Çekebilir: Varoluşsal Sancıların Sesi Tolstoy’un Hayatı ve Edebi Kişiliği: Lev Tolstoy Kimdir? (tıklayın)

Kendimden başka hiçbir eksiğim yok.

Sanatımız, gözümüzün gerçekle kamaşmasıdır. Geri geri kaçan ucube maskelere vuran ışıktır gerçek, başka bir şey değil.

Kötü’ye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık.

Eğer bir hedefiniz varsa ama ona ulaşma yolunu göremiyorsanız, o yolun adı ‘tereddüt ‘tür.

Kötü’ye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık.

Ölümün olduğu bu dünyada hiçbir şey ciddi değildir aslında…

Her şey bir aldatmacadır: en az yanılmaya bakmak, normal ölçüler içinde kalmak, en aşırının peşinden gitmek.

Aylar sonra ilk defa gözlerim bir işe yarayacak, seni görerek.

”Ot gibi yaşamaktansa, uykusuz kalmak daha iyi.”

Umut olmasına var. Sınırsız denecek kadar çok umut var. Ama bizim için değil.

Bir topluluğu kontrol etmek, bireyi kontrol etmekten kolaydır.

Kendini insanlığa bakarak sına. Şüphe edeni şüpheye, inananı inanca götürür bu.

Seninle dünya arasındaki bir kavgada dünya üzerine bahse gir.

En kötüsü de sahip olmadığın şeylere ait olmandır.

Alelacele koşup yaşama sığınmıyorsa insan, yaşamdan zevk alabilir mi?

Doğru yol gergin bir ip boyunca gider; yükseğe değil de, hemen yerin üzerine gerilmiştir bu ip. Üzerinde yürünmek değil de insani çelmelemek içindir sanki.

Bir merdivenin üzerine basılmaktan yeterince çukurlaşmamış basamağı, basamağın kendi açısından, işsiz çakılmış bir tahta parçasıdır yalnız.

Bu dünya için koşumlarını takınman gülünç.

Bu dünya için koşumlarını takınman gülünç.

İlginizi Çekebilir: Ölümsüz Şair Nazım Hikmet Şiirleri ve Sözleri (tıklayın)

Franz Kafka Aşk Sözleri

Franz Kafka sözleri (aşk), aşkın tanımını en güzel şekilde açıklar. Ruhunuzun dışa vuramadıklarını Franz Kafka sözleri ile yansıtabilir ve aşkın içinde biriktirdiği zehri okuyarak atabilirsiniz. Franz Kafka aşk sözleri, kalbinizin ve ruhunuzun derinliklerine inerek anlaşılmanın nasıl bir his olduğunu tadmanızı sağlar.

Franz Kafka Aşk Sözleri

Milena, sen başkaydın. Hasta bir adamı sevecek kadar hastaydın!”

”Ah! Milena, pek çok şeyin bambaşka olmasını isterdim…”

Evet seviyorum seni anlayışı kıt kız, için rahat etti mi? Koca deniz dibindeki küçücük taşı nasıl severse benim de sevgim öylesine yığılıyor üstüne. Tanrı isterse o küçük taş ben olurum bir gün.

Seni kaybetmekten o kadar çok korkuyorum ki Milena. Bazen düşünüyorum da eğer gerçekten insanlar mutluluktan ölebilselerdi benim çoktan ölmüş olmam gerekecekti. Ama ben aksine mutluluk sayesinde tekrar hayata döndüm.

‘Öyle zaman olur ki, odada yalnızken bile “yok oluverir” insan, bunun nedenleri çoktur, kişi yaşarken bile ölebilir.

”…Kalbim artık atmıyor, yalnızca çarpan bir kas yığını oldu bedenimde, söküp atmak geliyor içimden….”

Senin için masumiyet olan şey, benim için suç olabilir ya da tersi; sende hiçbir etki yaratmayan şey, benim mezarım olabilir.

İki saattir kanepede uzanmış yatıyorum ve bu süre boyunca senden başka hiçbir şey düşünmedim…

“Ya hep ya hiç” sözü ne kadar büyük bir söz. Sen de ya benimsin ya değilsin. Benimsen eğer hiç mesele yok her şey yolunda demektir. Ama benim değilsen hiçbir şey yok demektir. Farkındayım bir insana böylesine bağlanmak bayağılığın da ötesi bir şey. işte bu yüzden aklıma bu düşünce geldiğinde durmadan bir korku çöküyor yüreğime…

İlginizi Çekebilir: Aliya İzzetbegoviç Sözleri (tıklayın)

Kafka sözleri

Sanki bir hafta boyunca hiç ara vermeden bir taşa çivi çakmakla görevlendirilmişim gibi; üstelik işçi de çivi de bizzat benim. Milena!

İlginizi Çekebilir: Lev Tolstoy Anna Karenina Romanı [Kitap İncelemesi ✔] (tıklayın)

Evet sen temelde iyi kalpli yumuşak bir insansın,ama her çocuk o iyiliği bulana kadar arayacak sabır ve korkusuzluğa sahip değildir.

Senin başkalarına karşı beslediğin kuşku bile, benim kendime yönelik kuşkumdan daha büyük değil, beni sen böyle eğittin.

Yüreğimin kuytusunda birazcık küslük bulunsun size karşı dengeyi sağlar.

Her ne kadar onun ufak bedeninin özel bir hassasiyete sahip olduğunu itiraf ediyor olsam da, biz, işçilerden oluşan bir halkız ve Josephine bizden biri. Eğer bedenimizdeki çürüklere dayanarak topallamaya kalkışsaydık, bütün bir halkın topallaması asla durmazdı.

Yalnızca aptal oldukları için bu denli kendilerinden emin konuşabiliyorlar. Dengim olan bir insanla konuşacağım birkaç sözcük, her şeyi bunlarla yapılacak en uzun konuşmalarla karşılaştırılamayacak ölçüde aydınlatacaktır.

Düşünceleri fazla dikkate almamalısın. Yazı değişmez, düşünceler ise çoğu kez sadece yazı karşısındaki aczin ifadesidir.

Yine de gönderiyorum sana merhabamı, ne olur ki. Gerekirse kapının önünde düşüversin yere, belki daha da güçlenerek kalkar.

“Bu gecede sana mutlu uykular dilerken her şeyimi sana veriyorum bir solukta! Benim mutluluğum sende erimektedir.” – Franz Kafka sözleri

İlginizi Çekebilir: Özdemir Asaf Sözleri ve Şiirleri: Bir Şair 32 Şiir

Geceyi uyku yerine mektuplarınla geçirdim. Her gün yazışmak, güçlendirecek yerde güçsüz kılıyor insanı. Eskiden bir solukta içerdim mektuplarını. Fakat şu an mektubunu okurken dudağımı kemiriyorum, şakaklarımın ezildiğini duyuyorum. Buna da boyun eğebilirim ama yokluğuna asla…

Odanda seni her gün gören dolap olsaydım keşke. Koltukta oturuşunu, mektup yazışını, yatmanı, uykuya dalmanı seyrederdim. Ama iyi ki de değilim, çünkü son günlerde çektiğin acıları, Viyana’dan ayrılışını izleseydim kederden yere yıkılırdım. – Franz Kafka sözleri

Kıskanmıyorum sanma, hayır kıskanmıyorum, ama ya dünya çok küçük, ya biz çok iriyiz, sığamıyoruz. Hem kıskandığım kim ki!

Sana yazarsam uyuyamıyorum ve bitkin oluyorum. Yazdığımda ise yaşadığım tedirginlik ve korku beni çatlatıyor.

Evlenmek, bir aile kurmak, gelecek tüm çocukları kabullenmek, onları bu güvensiz dünyada yaşatmak ve hatta biraz da yol göstermek, benim inancıma göre bir insanın başarabileceği en yüce şeydir.

Yani eğer dünya yalnızca senden ve benden ibaretse, ki yakın olduğum bir düşünceydi bu, o zaman bu dünyanın arınmışlığı seninle sona eriyor ve senin öğüdün sayesinde benimle kirlilik başlıyordu. – Franz Kafka sözleri

Şu duygu: “Burada demirlemeyeceğim” ve anında kabarıp coşan ve insanı sarmalayan dalgaları hissediş.

Evet seviyorum seni anlayışı kıt kız, için rahat etti mi? Koca deniz dibindeki küçücük taşı nasıl severse benim de sevgim öylesine yığılıyor üstüne. Tanrı isterse o küçük taş ben olurum bir gün. – Franz Kafka sözleri

Yaşama becerisinden yoksunsun; ama hayata rahatça, kaygısızca ve kendini suçlamadan yerleşebilmek için, tüm yaşama becerini elinden aldığımı ve kendi cebime koyduğumu kanıtlıyorsun.

Franz kafka sözleri

İlginizi Çekebilir: Stefan Zweig Kimdir, Stefan Zweig Kitapları [✅ Satranç Kitabı Özeti] (tıklayın)

Dünyanın acılarından uzak tutabilirsin kendini, bu sana kalmış olup doğana uyar, ama tam olarak bu uzak duruş belki kaçınabileceğin yegane acıdır. – Franz Kafka sözleri

Bu değerbilmezliğe, dünyanın değerbilmez oluşuna karşı koymak mümkün değildi.

Milena, aslında mesele o değil; sen benim için bir kadın değil, bir kız çocuğusun, senden daha safını görmedim, sana elimi uzatmaya cesaret edemem küçük kız; bu kirli, titrek, pençeyi andıran, dengesiz, kararsız, soğuk soğuk terleyen eli…

Senin için masumiyet olan şey, benim için suç olabilir ya da tersi; sende hiçbir etki yaratmayan şey, benim mezarım olabilir.

Seni kaybetmekten o kadar çok korkuyorum ki Milena. Bazen düşünüyorum da eğer gerçekten insanlar mutluluktan ölebilselerdi benim çoktan ölmüş olmam gerekecekti. Ama ben aksine mutluluk sayesinde tekrar hayata döndüm. – Franz Kafka sözleri

İnsan bazı anlarda çalışamayacak halde olabilir, ama bu anlar eski başarıların hatırlanması ve daha sonra, engel ortadan kaldırıldığında, insanın şüphesiz daha bir azimle ve gayretle çalışacağının düşünülmesi için de en iyi zamandır.

İlginizi Çekebilir: Türk Edebiyatı’nın Kilit İsmi Sabahattin Ali Sözleri ve Şiirleri

Düşündürücü Franz Kafka Sözleri

En düşündürücü Franz Kafka sözleri, daha önce sorgulamadığınız her şeyin altında aslında göremediğiniz birçok anlamın yattığını gösteriyor. Franz Kafka sözleri hem düşündüren hem de sorgulatan niteliktedir.

Düşündürücü Franz Kafka Sözleri

Senin başkalarına karşı beslediğin kuşku bile, benim kendime yönelik kuşkumdan daha büyük değil, beni sen böyle eğittin.

Yüreğimin kuytusunda birazcık küslük bulunsun size karşı dengeyi sağlar.

İki saattir kanepede uzanmış yatıyorum ve bu süre boyunca senden başka hiçbir şey düşünmedim…

“Ah, Milena! Gece çöktü yine; Boş bir karanlıkla boş bir beyaz kağıdı öpmek aynı şey sanki, ama yalnızlığa da alıştım, karanlığa da.” – Franz Kafka sözleri

Doğru yol gergin bir ip boyunca gider; yükseğe değil de, hemen yerin üzerine gerilmiştir  bu ip. Üzerinde yürünmek değil de, insanı çelmelemek içindir sanki.

İlginizi Çekebilir: Dostoyevski Kimdir? Hayatı ve Eserleri (tıklayın)

Neler çevirdiği bilinmeyen entrikacı bir doğa; rüzgar gibi anlamsız görünen uğraşlar içinde, uzaklardaki, yabancı birinin adına, içyüzü hiçbir zaman bilinemeyen hizmetlerin peşinde.

“Ya hep ya hiç” sözü ne kadar büyük bir söz. Sen de ya benimsin ya değilsin. Benimsen eğer hiç mesele yok her şey yolunda demektir. Ama benim değilsen hiçbir şey yok demektir. Farkındayım bir insana böylesine bağlanmak yağılığın da ötesi bir şey. işte bu yüzden aklıma bu düşünce geldiğinde durmadan bir korku çöküyor yüreğime…

“Bu gecede sana mutlu uykular dilerken her şeyimi sana veriyorum bir solukta! Benim mutluluğum sende erimektedir.” – Franz Kafka sözleri

Bizi sen şikayet ettiğin için cezalandırıyorlar. Eğer şikayet etmeseydin, suçumuzu bilseler de bir şey yapmazlardı bize…

Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.

Bu erken kalkmak yok mu, diye düşündü, insanı aptala çeviriyor.

Evet sen temelde iyi kalpli yumuşak bir insansın,ama her çocuk o iyiliği bulana kadar arayacak sabır ve korkusuzluğa sahip değildir. – Franz Kafka sözleri

Odanda seni her gün gören dolap olsaydım keşke. Koltukta oturuşunu, mektup yazışını, yatmanı, uykuya dalmanı seyrederdim. Ama iyi ki de değilim, çünkü son günlerde çektiğin acıları, Viyana’dan ayrılışını izleseydim kederden yere yıkılırdım.

Sana yazarsam uyuyamıyorum ve bitkin oluyorum. Yazdığımda ise yaşadığım tedirginlik ve korku beni çatlatıyor.

Kıskanmıyorum sanma, hayır kıskanmıyorum, ama ya dünya çok küçük, ya biz çok iriyiz, sığamıyoruz. Hem kıskandığım kim ki!

Kapımın eşiğinden atılan mektuplarının üzerinden atlıyorum her gün. Açmıyorum, okumuyorum. Daha fazla özleyeyim diye. – Franz Kafka sözleri

Sanki bir hafta boyunca hiç ara vermeden bir taşa çivi çakmakla görevlendirilmişim gibi; üstelik işçi de çivi de bizzat benim. Milena!

Geceyi uyku yerine mektuplarınla geçirdim. Her gün yazışmak, güçlendirecek yerde güçsüz kılıyor insanı. Eskiden bir solukta içerdim mektuplarını. Fakat şu an mektubunu okurken dudağımı kemiriyorum, şakaklarımın ezildiğini duyuyorum. Buna da boyun eğebilirim ama yokluğuna asla… “ Sev beni Milena..! ”

Milena ne olursun beni yanlış anlama, sadece sev beni! “ Sev beni Milena..! ”

Yine de gönderiyorum sana merhabamı, ne olur ki. Gerekirse kapının önünde düşüversin yere, belki daha da güçlenerek kalkar.

İlginizi Çekebilir: Küçük İskender Sözleri (tıklayın)

En Güzel Franz Kafka Sözleri

En güzel Franz Kafka sözleri ile kendi iç dünyanız ve yaşayışınızla birebir uyumlu birçok şey bulabilirsiniz. Franz Kafka sözleri, konuşarak anlaşılamayışınızı okuyarak başarmanızı sağlar niteliktedir.

En Güzel Franz Kafka Sözleri

Bu dünya için koşumlarını takınman gülünç.

Sonsuzluk olsam bile kendimin içinde çok darım. – Franz Kafka sözleri

Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?

Bir kitap, içimizdeki donmuş denize inen balta gibi olmalı.

Kıyamet günü’nü böyle adlandırmamızın nedeni ancak bizim zaman kavramımızdandır; aslında o bir tür sıkıyönetim mahkemesidir.

Yasama başladığın anda iki görev; sınırlarını her an daraltmak ve bu sınırları aştığın anlarda da gizlenmeyi başarıp başaramadığını her an sorgulamak. – Franz Kafka sözleri

Kötü’nün ondan bir şeyler gizleyebileceğinize inanmanızı sağlamasına izin vermeyin.

İnsanlar sabırsız oldukları için cennetten kovuldular, tembel oldukları için geri dönemiyorlar.

Dalgaların bir su damlasını kaldırıp kıyıya atması, denizdeki ezeli dalgalanma olayını asla engellemez; hatta denizdeki dalgalanma, kıyıya atılan damlaya borçludur varlığını.

Seninle dünya arasındaki bir kavgada dünya üzerine bahse gir. – Franz Kafka sözleri

Belki bir şeylere sahipsin, ama kendi varlığın yok savına verdiği cevap, bir titreme ve yürek çarpıntısı oldu sadece.

Gerçek bölünemez, bu yüzden kendini tanıyamaz; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır.

Kötüye bir kere kapılarını açmaya gör, kendisine inanılmasını beklemez artık.

Gerçek düşmandan sınırsız bir cesaret akar içinize. – Franz Kafka sözleri

İlginizi Çekebilir: Nietzsche Sözleri (tıklayın)

En Anlamlı Franz Kafka Sözleri

En anlamlı Franz Kafka sözleri ile yazarın iç dünyasındaki yalnızlığa misafir olabilirsiniz. Franz Kafka sözleri, yalnızlığın insan hayatıyla nasıl iç içe olduğunu en iyi şekilde göstermektedir.

En Anlamlı Franz Kafka Sözleri

Huzur mu istiyorsun? Az eşya, az insan.

Yorgunum, hiçbir şey bilmiyorum; tek istediğim, yüzümü kucağına koymak, başımın üzerinde dolaşan elini hissetmek ve sonsuza dek öyle kalmak. – Franz Kafka sözleri

“Ve gece yazdığın mektup orada işte, nasıl okunabileceğini aklım almıyor, bir göğüs havayı solumak için böyle nasıl daralıp genişliyor, aklım almıyor, senden nasıl uzak kalınır, aklım almıyor.

Yaşama becerisinden yoksunsun; ama hayata rahatça, kaygısızca ve kendini suçlamadan yerleşebilmek için, tüm yaşama becerini elinden aldığımı ve kendi cebime koyduğumu kanıtlıyorsun. – Franz Kafka sözleri

“Şu anda çekilmez bir haldeyim. Yorgunum, uykusuz, hüzünlüyüm. Sanki bir şey beni engelliyor ve özgürleşemiyorum.”

Bu dünya için koşumlarını takınman gülünç.

”Palto giymeye üşenirken bu koca dünyayı sırtımda nasıl taşırım ben? İçinde bulunduğum durumu kimseye anlatamam. Sen de anlamazsın Ben bile anlamıyorum ki başkasına nasıl anlatırım?”

Milena, aslında mesele o değil; sen benim için bir kadın değil, bir kız çocuğusun, senden daha safını görmedim, sana elimi uzatmaya cesaret edemem küçük kız; bu kirli, titrek, pençeyi andıran, dengesiz, kararsız, soğuk soğuk terleyen eli…

”Sevgili, eğer kollarımızı kullanamıyorsak, birbirimize şikayetlerimizle sarılalım…” – Franz Kafka sözleri

“Ah Milena, yazmadığınıza bakılırsa iyi olmalısınız. Bizler çoğunlukla iyi olduğumuz zaman susarız.”

İlginizi Çekebilir: Martin Luther King Sözleri (tıklayın)

Franz kafkanın sözleri

”Olmamasına razıyım. Oluyormuş gibi olmasın yeter.”

Yani eğer dünya yalnızca senden ve benden ibaretse, ki yakın olduğum bir düşünceydi bu, o zaman bu dünyanın arınmışlığı seninle sona eriyor ve senin öğüdün sayesinde benimle kirlilik başlıyordu. – Franz Kafka sözleri

Yani eğer dünya yalnızca senden ve benden ibaretse, ki yakın olduğum bir düşünceydi bu, o zaman bu dünyanın arınmışlığı seninle sona eriyor ve senin öğüdün sayesinde benimle kirlilik başlıyordu.

Bu gece de sana mutlu uykular dilerken her şeyimi sana veriyorum bir solukta. Benim mutluluğum sende erimektedir. – Franz Kafka sözleri

“Evet, seni seviyorum budala! Tıpkı denizin, kendi dibindeki bir çakıl taşını sevmesi gibi… Evet,  işte sevgim seni böyle kaplıyor! Ve Tanrı izin verirse, senin yanında bu kez ben çakıl taşı olacağım…”

Ve sen gelmiyorsun, çünkü gelmeye kendin ihtiyaç duyana kadar bekliyorsun…

İstasyonda bana bakan yüzünü düşündüm, unutamayacağım bir doğa olayıydı bu…

“..Bak Milena, ‘En çok seni seviyorum.’ diyorum, ama gerçek sevgi bu değil belki, ‘Sen bir bıçaksın, ben de durmadan içimi deşiyorum o bıçakla’ dersem, gerçek sevgiyi anlatmış olurum belki. – Franz Kafka sözleri

…Ah Milena , bugün yağmur göz kapaklarıma yağıyor..”

İlginizi Çekebilir: Felsefe Kitapları Nasıl Okunmalıdır?, En iyi 5 Felsefe Kitabı [✅ÖNERİLER] (tıklayın)

En Manalı Franz Kafka Sözleri

En manalı Franz Kafka sözleri, mutluluğun ve yalnızlığın anlamını en iyi şekilde yansıtmayı başarıyor. Franz Kafka sözleri ile hayata farklı bir pencereden bakabilirsiniz.

En Manalı Franz Kafka Sözleri

Bir tek şey biliyorum: Gürültü, patırtı istemiyorum, karanlık olsun istiyorum, bir yerlere gizleneyim diyorum, bunu istiyorum işte, bunu arıyorum, bunun ardırdan gideceğim, elimde değil.

“Milena, yeterince sevgi gösteremedim sana diyorsun, daha ne yapacaktın ki? yanımdaydın, bundan büyük sevgi, saygı olabilir miydi hiç?” – Franz Kafka sözleri

Susuyorsun demek? Doğru, hiç birşey kolay değildir bu dünyada, mutluluk da öyle, hatta gerçek mutluluk korkunç bir yüktür.

Bir aydır hiç bir işe yaramayan gözlerim seni görecek! Mektuplarını okumayı ya da pencereden bakmayı saymıyorum elbet.. – Franz Kafka sözleri

”Kötü bir geceden sonra insan her şeyi sorabilir ve hatta sonsuza kadar sormayı da isteyebilir; hem uyumamak sormak demektir; eğer insanın cevabı olursa uyuyabilir…”

”Kötü bir geceden sonra insan her şeyi sorabilir ve hatta sonsuza kadar sormayı da isteyebilir; hem uyumamak sormak demektir; eğer insanın cevabı olursa uyuyabilir…”

”Ve senin yanında öylesine huzurlu öylesine huzursuz, Öylesine baskı altında ve öylesine özgürüm ki…”

Benim ruhum sallanıp duran bir mutsuzluktu, dokunulmaya görsün, dokunanın üzerine yıkılır hemen. – Franz Kafka sözleri

İlginizi Çekebilir: Toplumu Aydınlatan Bir “Sabah Yıldızı” Sabahattin Ali Kitapları (tıklayın)

Franz Kafka Kısa Sözler

Franz Kafka sözleri, dünyaca bilinen bir yazar olan Kafka’nın iç dünyasını en iyi şekilde yansıtan niteliktedir. Kafka sözleri ile yazarın insanın iç dünyasını yansıtışını en iyi şekilde görebilirsiniz.

Franz Kafka Kısa Sözler

Biraz daha uyusam da bütün bu saçmalığı unutsam.

Söylediğin her şey sıkıcı ve anlaşılmaz ancak bu, söylediğin şeyin doğru olduğu anlamına gelmez.

İnsanlık tarihi, bir gezginin attığı iki adım arasındaki andır. 

İçinde inanç olduğu sürece, en küçük bir hareket bile kutsaldır.

Sadece bizi yaralayan ve bıçaklayan türden kitaplar okumalıyız.

Yazmak, mutlak bir yalnızlıktır; kendi içindeki buz gibi uçurumlara düşmektir.

Belli bir noktadan sonra, artık geri dönmek gibi bir seçenek kalmaz. Bu noktaya ulaşılması gerekir.

Sahip olmayıp ihtiyaç duymaktansa, ihtiyaç duymayıp sahip olmak daha iyidir.

Benden daha yükseğe koyabileceğim ve böylece erişemeyeceğim bir şeyi sevebilirim sadece.

İnsanlara yakın olmak, kişiyi kendisini gözlemlemeye iter.

Bütün hayatımı, onu sonlandırma arzusuna karşı koyarak harcadım.

Rahatça yaşamak için değil, rahatça ölmek için insanlardan uzak duruyorum.

Anladığım kadarıyla okul, kişinin bireyselliğini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Yazılanlar, deneyimlerin ardından kalan tortulardır sadece.

Gerçek bilginin altında bir perişanlık ve perişanlıktan doğan çocuksu bir mutluluk yatar.

Umudunu yitirme, umudunu yitirmeyeceğin konusunda bile.

Don Kişot’un talihsizliği hayal gücü değil, Sanço Panza’ydı.

Ararsan bulamazsın fakat aramadığın şey elbet bulunacaktır.

Bir varış noktası var ama ortalıkta yol yok; bizim yol diye kastettiğimiz şey tereddüttür.


Franz Kafka Kitapları

Roman

 1. Dava, (1925)
 2. Şato, (1926)
 3. Kayıp, (Amerika) (1927)

Franz Kafka – Dava Kitabını Satın Almak İçin Tıklayın. 


İlginizi Çekebilir: Franz Kafka Kimdir? Kafka Kitapları ve Edebi Kişiliği (tıklayın)

Hikâye

 1. Dönüşüm,
 2. Değişim, (1915)
 3. Bir Savaşın Tasviri
 4. Taşrada Düğün Hazırlıkları
 5. Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu
 6. Ceza Sömürgesi (1919)
 7. Çin Seddi
 8. Bir Akademiye Rapor

Franz Kafka – Dönüşüm Kitabı Satın Almak İçin Tıklayın. 


Mektuplar

 1. Milena’ya Mektuplar
 2. Babaya Mektup
 3. Günlükler
 4. Günlük 1-2
 5. Aforizmalar
 6. Tüm Eserleri

 


Kafka’nın Yaşadığı Dönemde Yayımlanan Eserleri

 1. 1909 – Ein Damenbrevier
 2. 1909 – Gespräch mit dem Beter (Dua Eden Adamla Sohbet)
 3. 1909 – Gespräch mit dem Betrunkenen (Sarhoşlarla Sohbet)
 4. 1909 Die Aeroplane in Brescia (Brescia’daki Uçaklar)
 5. 1912 – Großer Lärm (Büyük Gürültü)
 6. 1913 – Betrachtung (Gözlem)
 7. 1913 – Das Urteil (Yargı)
 8. 1913 – Der Heizer (Ateşçi) Amerika olarak bilinen romanın ilk bölümü
 9. 1915 – Die Verwandlung (Dönüşüm)
 10. 1915 – Vor dem Gesetz (Yasanın Önünde) Dava adlı romanın bir bölümü
 11. 1918 – Der Mord (Cinayet); Kardeş Katili öyküsünün ilk hali (1919)
 12. 1918 – Ein Landarzt (Bir Köy Hekimi) 13 öyküden oluşan bir kitap; aralarında On Bir Oğul ve Bir Akademiye Rapor öyküleri de bulunmaktadır
 13. 1919 – In der Strafkolonie (Ceza Sömürgesi)
 14. 1921 – Der Kübelreiter
 15. 1924 – Ein Hungerkünstler (Açlık Sanatçısı)

Kafka’nın Ölümünden Sonra Yayımlanan Eserleri

 1. 1904-1905 – Beschreibung eines Kampfes (Bir Savaşın Tasfiri)
 2. 1907-1908 – Hochzeitsvorbereitungen auf dem Lande (Taşrada Düğün Hazırlıkları)
 3. 1914 – Erinnerungen an die Kaldabahn (Kaldabahn Hatıraları)
 4. 1914-1915 – Der Dorfschullehrer (Köy Öğretmeni)
 5. 1915 – Blumfeld, ein älterer Junggeselle
 6. 1916-1917 – Der Gruftwächter
 7. 1916-1917 – Die Brücke (Köprü) Brod’un Başlığı
 8. 1917 – Eine Kreuzung
 9. 1917 – Der Schlag ans Hoftor (Çiftlik Kapısına Vuruş) Brod’un Başlığı
 10. 1917 – Der Jäger Gracchus (Avcı Gracchus) Brod’un Başlığı
 11. 1917 – Beim Bau der Chinesischen Mauer (Çin Seddi’nin İnşaasında)
 12. 1917 – Eine alltägliche Verwirrung Brod’un Başlığı
 13. 1917 – Der Nachbar (Komşu) Brod’un Başlığı
 14. 1919 – Brief an den Vater (Babaya Mektup)
 15. 1920 – Heimkehr Brod’un Başlığı
 16. 1920 – Die Abweisung (Geri Çevrilme)
 17. 1920 – Zur Frage der Gesetze (Yasalar Sorunu Üzerine)
 18. 1920 – Das Stadtwappen (Kent Arması) Brod’un Başlığı
 19. 1920 – Kleine Fabel (Küçük Fabl) Brod’un Başlığı
 20. 1920 – Die Truppenaushebung
 21. 1922 – Forschungen eines Hundes (Bir Köpeğin Araştırmaları) Brod’un Başlığı
 22. 1922 – Das Ehepaar
 23. 1922 – Der Aufbruch (Gezinti)
 24. 1922 Gibs auf Brod’un Başlığı
 25. 1923-1924 – Der Bau Brod’un Başlığı
 26. 1925 – Der Prozess (Dava)
 27. 1926 – Das Schloss (Şato)
 28. 1927 – Der Verschollene (Amerika) İlk olarak 1912 yılında Kayıp olarak tasarlandı, fakat Brod tarafından Amerika olarak yayımlandı.

Franz Kafka Hakkında Sık Sorulan Sorular

Franz Kafka Ne Zaman Doğdu?

Franz Kafka, 3 Temmuz 1883 yılında dünyaya gelmiştir.

Franz Kafka Ne Zaman Öldü?

Dünyaca tanınan yazar Franz Kafka, 3 Haziran 1924'te hayatını kaybetmiştir.

Franz Kafka Neden Öldü?

Verem olduğunu öğrenen Kafka, grip olduktan sonra hastaneye yattı fakat çok uzun süre dayanamadı ve 3 Haziran 1924 yılında hayatını kaybetti.

Franz Kafka Nereli?

Kafka, Avusturya Çekoslovakya vatandaşlığına sahip bir yazardır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

 1. İbrahim Cengiz dedi ki:

  Franz Kafka sözleri arasında en çok ruhuma dokunan sözü “Olmamasına razıyım. Oluyormuş gibi olmasın yeter.” Bence her şeyi anlatıyor. Olmasa da olur ama oluyormuş gibi olmasın yeter. Franz Kafka hayatı da franz kafka sözleri de kesinlikle okunması ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba İbrahim Cengiz Bey, destekleyici yorumunuz için teşekkür ederim.