kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Anlamlı, Kısa En Güzel Nietzsche Sözleri

Anlamlı, Kısa En Güzel Nietzsche Sözleri
15.07.2023
2.305
A+
A-

Ünlü felsefeci Nietzsche sözleri, insanoğlunun varlık sancısını en etkileyici biçimde anlatan nitelikte sözlerdir. İşte en anlamlı Nietzsche sözleri…

Felsefe dünyasının önemli isimlerinden biri olan Friedrich Nietzsche, söylediği sözlerle günümüze kadar anlamını en çok koruyan düşünürlerden biridir. Sözlerine geçmeden önce kısaca düşünür hakkında bilgi vermenin daha kaydadeğer olacağını düşünüyoruz.

En Bilinen Nietzsche Sözleri 

En bilinen Nietzsche sözleri ile nihilzm anlayışını benimseyen yazarın gözünden dünyaya bakma zevkini tadabilirsiniz. Dünyaya farklı bir bakış açısı ile bakmanın bir diğer adı olan Nietzsche sözleri, hayatınızın her alanına farklı yönde ilham verecek.

Nietzsche sözleri

“İnsan ağaca benzer. Ne kadar yükseğe ve aydınlığa çıkmak isterse kadar kök salar yere, aşağılara, karanlığa, derinlere kötülüğe.

“Gerçekten kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz”

“İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir.”

“Hoşlanmadığımız bir düşünceyi öne sürdüğü zaman bir düşünürü daha sert eleştiririz. Oysa bizi pohpohladığında onu daha sert eleştirmek uygun olacaktır.”

Nietzsche sözleri

“Sahip olunması zorunlu tek şey var: Ya yaradılıştan ince bir ruhtur bu, ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh…”

Nietzsche sözleri

“Tüm idealistler, hizmet ettikleri davaların her şeyden önce dünyanın tüm öteki davalarından üstün olduğunu düşünürler. Kendi davalarının biraz olsun başarılı olması için, bu davanın tüm öteki insan girişimlerine gerekli olan aynı pis kokulu gübreye açıkça ihtiyacı olduğuna inanmak da istemezler.”

“Bir kez yürünmüş bir yola düşenlerin sayısı çoktur, hedefe ulaşan az…”

“Küçücük bağışlarla büyük mutluluklar kazanmak büyüklüğün bir ayrıcalığıdır.”

Nietzsche sözleri

“İnsan, diğer insanlardan hiçbir şey istememeye, onlara hep vermeye alıştığı zaman, elinde olmadan soylu davranır.”

Nietzsche sözleri

“Acıların bölüşülmesi değil, sevinçlerin bölüşülmesidir dostluğu yaratan…”

“Bir şeyden hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu, bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır.”

“Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.

“Hakikatin temsilcisinin en az olduğu zaman, onu dile getirmenin tehlikeli olduğu zaman değil, can sıkıcı olduğu zamandır.”

Nietzsche sözleri

“Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki…”

En Güzel Nietzsche Sözleri

Nietzsche sözleri

Hayatı ve hayata bakışı ile insana ilham veren Nietzsche, kaleme aldığı kitapları ve söylediği sözleriyle hayata farklı bir boyut kazandırıyor. En güzel Nietzsche sözleri, muhakkak bir yerde sizin de hayatınıza değecektir. İşte Nietzsche’nin en güzel sözleri…

“Uygarlaşmış dünya ilişkilerinde herkes, hiç değilse bir konuda kendini başkalarından üstün hisseder. Genel iyi yüreklilik buna dayanır. Çünkü durum elverirse herkes yardım edebilir, o halde bir utanç duymaksızın bir yardımı da kabul edebilir.”

“Yapacak çok şeyi olan insan inançlarını ve genel düşüncelerini hemen hemen hiç değiştirmeksizin korur.”

“İnsan dilediği kadar bilgisiyle şişinip dursun, dilediği kadar nesnel görünsün, boşuna! Sonunda her zaman ancak kendi yaşam öyküsünü elde edecektir.”

Nietzsche sözleri

“İnsanların tarih boyunca farkına vardıkları aşılmaz zorunluluk, bu zorunluluğun ne aşılmaz ne de zorunlu olduğudur.”

En Unutulmaz Nietzsche Sözleri

Nietzsche sözleri

Hayata farklı bir pencereden bakması ile yaşadığı dönemden bu yana iz bırakmayı başaran Nietzsche, sarf ettiği sözleri ile her insanın bir şekilde dünyasına dokunmayı başarabilmektedir. En unutulmaz Nietzsche sözleri ile siz de hayata dair farklı bir perspektif sunabilirsiniz.

“Bugün artık kimse ölümcül hakikatlerden ölmüyor; çok fazla panzehir var.”

Nietzsche sözleri

“Uygarlık tarafından yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir uygarlık çağını yaşıyoruz.”

“Sevilmiş olma isteği kendini beğenmişliklerin en büyüğüdür.”

Nietzsche sözleri

“İnsanları şiddetle kendi üzerine çeken, bir oyunu her zaman kendi lehine çevirmiştir.”

“Çok düşünen ve uygulamalı düşünen, kendi maceralarını kolayca unutur, ama başından geçenlerin çağrıştırdığı düşünceleri hiç unutmaz.”

Nietzsche sözleri

“Biri kendi düşüncesine bağlı kalır; çünkü ona kendi kendine ulaşmış olduğunu sanır. Öteki ise, onu zahmetle öğrendiği ve onu anlamış olmakla övündüğü için bağlıdır düşüncesine. Sonuç olarak, her ikisi de kendini beğenmişlik…”

En Unutulmaz Nietzsche Sözleri

Nietzsche sözleri

Bazı insanlar vardır ki söyledikleri sözleri ile tarih boyunca kendinden söz ettirmeyi başarırlar. 19. yüzyılın ünlü düşünürlerinden olan ve sözleri ile hayatın her alanına dokunmayı başaran Nietzsche sözleri, bugünün dünyasına da ışık tutmayı başarmaktadır. Ünlü düşünürün kaleminden bugüne kadar ulaşan ve insanlara yön verme konusunda son derece başarılı olan en unutulmaz Nietzsche sözleri, bakış açınıza farklı anlamlar yükleyecektir.

“İçine doldurulacak çok şey olduğu zaman, günün yüzlerce cebi vardır.”

“Bir düşmanla savaşarak yaşayan kişinin, düşmanını hayatta bırakmakta yararı vardır.”

Nietzsche sözleri

“Açıklanmamış karanlık bir konu apaçık bir konudan daha önemli sanılır.”

“Sadece karşıtları can sıkıcı olmayı sürdürdükleri için, arada bir, bir davaya bağlı kalırız.”

Nietzsche sözleri

“Bir insan kendini hep çok büyük işlere adadığında, onun başka bir yeteneğinin olmadığı pek görülmez.” – Nietzsche sözleri

“Açıkça büyük amaçlar tasarlayan ve daha sonra bu amaçlar için oldukça yetersiz olduğunu gizlice kavrayıveren kimse, çoğu zaman bu amaçlardan vazgeçecek kadar da güçlü de değildir. İşte o zaman ikiyüzlülük kaçınılmazdır.”

En Anlamlı Nietzsche Sözleri

Nietzsche sözleri

Bakış açınızı değiştirecek ve hayata yeni anlamlar yüklemenizi sağlayacak en anlamlı Nietzsche sözleri ile ruh dünyanıza farklı bir sezgi sunacak. Yaşadığı dönemden bu yana iz bırakmayı başaran sözleri ile felsefe dünyasının en bilindik isimlerinden biri haline gelmeyi başarabilen Nietzsche sözleri ile kendi yönünüzü daha rahat bulacaksınız.

“Gür ırmaklar kendileriyle birlikte birçok çakıl ve çalı çırpıyı da sürükler; güçlü ruhlar da birçok aptal ve mankafayı.” 

Nietzsche sözleri

“Bir insanın gerçekten ele almış olduğu düşünce özgürlüğü ile onun tutkuları ve hatta arzuları da gizli gizli kendi üstünlüklerini göstereceklerini sanırlar.

Nietzsche sözleri

“Bir insan yoğun ve kılı kırk yararak düşündüğü zaman, sadece yüzü değil gövdesi de çekinceli bir havaya bürünür.”

“Ruh arayanda, hiç ruh yoktur.”

Nietzsche sözleri

“İnsan yığınlarının davranış biçimlerini önceden kestirmek için, onların güç bir durumdan kendilerini kurtarmak için hiçbir zaman çok önemli bir çaba göstermediklerini kabul etmek gerekir.”

“İnsan kahkahalarla güldüğü zaman, kabalığı ile tüm hayvanları geride bırakır.”

“Eylem ve vicdan genellikle uyuşmazlar. Eylem, ağaçtan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onları gereğinden çok olgunlaşmaya bırakır, ta ki yere dökülüp ezilinceye kadar.” 

“Aşk ve nefret kör değillerdir; ama kendileriyle birlikte taşıdıkları ateş yüzünden kör olmuşlardır.” – 

“İnsan hatasını bir başkasına itiraf ettiğinde unutur onu; ama çoğu kez öteki kişi bunu unutmaz.” – 

Nietzsche sözleri

“Alev, başka şeyleri aydınlattığı kadar aydınlatmaz kendini. Bilge de böyledir.” 

“Bir konu hakkında hazırlıksız sorguya çekildiğimizde, aklımıza gelen ilk düşünce çoğu zaman bizim kendi düşüncemiz değildir; ama bizim sınıfımıza, konumumuza ve soyumuza ait olan sıradan bir düşüncedir sadece. Öz düşünceler pek ender olarak su yüzüne çıkarlar.” – Nietzsche sözleri

“Bizzat kendimizde olan bir değeri övdüğü, okşadığı zaman mucizeyi de, usdışını da kabul ederiz.”

“Yarı-bilim tam bilimden daha üstündür. O, sorunları olduklarından daha kolay görür ve bununla görüşünü daha anlaşılır, daha inandırıcı kılar.” 

Nietzsche sözleri

“Çok düşünen partici olmaya uygun değildir; o, parti arasında düşüncesini çok çabuk sızdırır.” – 

“Kötü belleğin iyi tarafı, aynı şeylerden birçok kez, ilk kez gibi yararlanmaktır.”

“Bir kurbanın yoldaşı o kurbandan daha çok acı çeker.” 

Friedrich Nietzsche Kimdir?

Friedrich Nietzsche Kimdir?

Nietzsche, uzun ismi Friedrich Wilhelm Nietzsche’dir. Alman filozof olan Nietzsche, 15 Ekim 1844’te, Prusya Devleti’nde, Lützen’de doğdu.

Babası ve dedesi rahip olan Nietzsche, Prusya kralı IV. Friedrich Wilhelm’in yaş gününde doğduğu için bu isimle vaftiz edilmiştir. Alman düşünürün babası, “beyin yumuşaması” adı verilen bir hastalıktan dolayı ölünde, Nietzsche’nin çocukluğu annesi, kız kardeşi, anneannesi ve iki teyzesi ile birlikte geçmiştir.

Dindar, iyi eğitilmiş ve biraz da şımartılmış bir çocuk olarak büyüyen Nietzsche, 13 yaşında Pforta eyalet okulunda okumaya başlamıştır. Okulda “küçük Protestan papazı” olarak adlandırılan Alman düşünür, derslerinde son derece başarılı bir çocuktur.

Tarihe not düşecek birçok söze imza atan Alman düşünür Nietzsche, günümüzde de sözleri ve yazdığı eserleri ile yakından takip edilen, bazı yazarların sözleri ve düşüncelerini kaynak olarak kullandıkları bir kişidir.

Küçük İskender SözleriInstagram Biyografi Sözleri

SSS

Nietzsche Kimdir?

Friedrich Nietzsche (1844-1900), Alman filozof ve yazarıdır. Nietzsche, modern düşünce tarihinde önemli bir figür olarak kabul edilir ve felsefe, kültür eleştirisi ve edebiyat alanlarında derin etkiler bırakmıştır.

Nietzsche Neden Öldü?

Nietzsche, yakalandığı zatürre hastalığı nedeniyle ölmüştür.

Nietzsche Ne Zaman Öldü?

En önemli felsefecilerden Nietzsche, 25 Ağustos 1900 tarihinde hayatını kaybetti.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.