kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Dostoyevski Sözleri ve Dostoyevski Kitap Alıntıları

Dostoyevski Sözleri ve Dostoyevski Kitap Alıntıları
25.09.2023
2.488
A+
A-

Yaşam üzerinde sorgulatan Dostoyevski sözleri, geçmişten günümüze kadar her yaştan ve her kesimden insana rehberlik edebilecek nitelikte sözlerdir. Yaşamı sorgulamayı öğreten düşünür, sözleri ve kitapları ile dünya genelinde en bilinen isimlerdendir.

Anlamlı Dostoyevski Sözleri

“Sırf kalp kırmamak, kendime yakışanı yapmak için cevap veremediğim herkes kendini haklı zannetti…”

Anlamlı Dostoyevski sözleri

“Bir fikir ayrılığına rağmen karşındakine saygı duyabiliyorsan, insan olmuşsun demektir.” – Dostoyevski Sözleri 

“Her mutsuzluğun ötesinde yine yaşam bekler; ama insana özgü bir yeteneksizliktir yaşayamamak. Yoksa hangi balık boğmuş kendini, hangi serçe atlamış damdan.” – Dostoyevski Sözleri 

“Hiçbir zaman doğru insan çıkmaz karşına. Ya zaman yanlıştır ya da insan.” – Dostoyevski Sözleri 

Anlamlı Dostoyevski sözleri

“İnsanın ruhunu yücelten acı, ucuz bir mutluluktan daha değerlidir.”

“Evlenme boşanma işi sırf kadınların elinde olsaydı, bir tek nikah sağlam kalmazdı.” – Dostoyevski Sözleri 

“İnsan gayeye ulaşmak için çalışmayı sever, fakat ulaşmayı pek istemez; bu hal hiç şüphesiz çok gülünçtür.”

“Hiçbir şeye şaşmamak, çok akıllı olmanın belirtisidir derler; bence aynı ölçüde ve aynı güçte ahmaklık belirtisidir de.” – Dostoyevski Sözleri 

Anlamlı Dostoyevski sözleri

“Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.”

“İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır.” – Dostoyevski Sözleri 

“Düştüğünde yanında olan değil, kalkman için el uzatan dosttur. Unutma, kötü günde katkısı olmayanın iyi günde hissesi yoktur.” – Dostoyevski Sözleri 

“Seni benden koparıyorlar. Hayır, hayır! Seni değil; kalbimi koparıp götürüyorlar. Nasıl iştir bu? Hem ağlıyor, hem gidiyorsun.” – Dostoyevski Sözleri 

Anlamlı Dostoyevski sözleri

“Bir kadının yaşamı; herhangi bir erkeğe boyun eğip bağlanmak için bir arayıştan başka bir şey değildir.”

“Herkesin yanlış yaptığı şeyi sen doğru yaparsan; Herkesin yaptığı doğru, senin yaptığın yanlış olur.” – Dostoyevski Sözleri 

“Bir anne için, evladının kapısında durup, ondan sadaka ister gibi sevgi dilenmekten daha onur kırıcı bir şey olamaz.”

“Bil ki, İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir. Unutma, Yokluğu bir şey değiştirmeyenin, varlığı gereksizdir.” – Dostoyevski Sözleri 

“Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.”

Anlamlı Dostoyevski sözleri

“Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini! Evet, böyledir!”

“İnsanın zihni neyle meşgulse rüyasında onu görür. Hele içiniz rahat olmadı mı, gerçeğe ne kadar da uyar rüyalarımız!”

“Ağlaya sızlaya da olsa alışmışlar. İnsanoğlu denen aşağılık yaratığın alışamayacağı hiçbir şey yok galiba!”

“Ben bir insanım, yanıldığım için insanım. En azından on dört defa hatta belki de yüz on dört defa yanılmadan insan hiçbir gerçeğe ulaşamaz.”

Anlamlı Dostoyevski sözleri

“İnsan aklı, algılaması, tutkuların tutsağı oluyor çoğu kez. Ben belki de ondan çok kendime kıydım…”

“İnsan ne kadar isterse istesin, unutması olanaksızdır. Her şeyin, geçilmesi tehlikeli olan bir sınırı vardır. Bu sınır bir aşıldı mı artık geriye dönüş yoktur.”

“İnsan bazen öyle bir sınıra gelir ki, onu aşamaz mutsuz olur; aşar, bu kez belki daha mutsuz olur!”

“Beni kıyametin kopmasıyla çaysız kalmam arasında bir seçime zorlasalar, dünyanın batmasını umursamaz, çayımdan vazgeçmeyeceğimi haykırırdım.”

Dostoyevski kitap alıntıları

“Kullanabildiğim tek dış etki ise okumak, yine okumaktı. Okumanın bana çok yardımı dokunuyordu; coşku veriyor, zevk veriyor, acı veriyordu.”

“Böyle bir aşk için her şeyini verecek, bile bile ölüme gidecek erkekler vardır. Ya seninkinin değeri nedir?”

“Kişi uygarlığa bulaştıkça eskisinden daha iğrenç olmasa, daha fazla kan dökmese bile, daha kötü can aldığı bir gerçektir.”

“Eskiden insanlar hak için kan dökerler, bu yüzden rahatça birbirlerini öldürürlerdi. Çağımızdaysa, insan öldürmek suç sayıldığı halde yine de cinayetlerin ardı arkası kesilmiyor.”

Dostoyevski kitap alıntıları

“Fakat, bilir misin, bir babanın gözüne en çok kızının gönül verdiği erkek kötü görünür. Bu, her yerde böyledir. Ailelerin çoğunda o yüzden anlaşmazlıklar çıkar.”

“Kolay elde edilmiş bir saadet mi, yoksa insanı yücelten ıstırap mı daha iyidir?” – Dostoyevski Sözleri 

“Elimizden kitapları alsalar o saat şaşkınlık içinde kendimizi kaybederiz. Ne tarafa yürüyeceğimizi, kimden yana çıkmak, kimi saymak, kimi hor görmek gerektiğini bilemeyiz…”

“Dostluğa ise hazırım, işte size elimi uzatıyorum… Ama aşk kesinlikle olmaz, size yalvarıyorum!”

“Yüreğim konuşurken ben susmayı beceremem.”

“En güzel yıllarımı heba etmişim! Artık bunun farkındayım ve fark etmiş olmaktan acı duyuyorum.”

Dostoyevski kitap alıntıları

“Bu mektupta size ne bir sitem ne bir suçlama okuyacaksınız. Yüreğinizde yer edemediğim için sizi suçlamam. Yazgım böyleymiş.”

“Kasvetli, yağmurlu, karanlık bir gündü, tıpkı yaklaşan yaşlılığım gibi.”

“Mutluluk ve neşe, insanı nasıl güzelleştiriyor! Yürek, sevgiyle nasıl da kaynıyor! Sanki kendi yüreğini alıp bir başkasının yüreğine dökmek istiyorsun. Herkesin neşelenmesini, herkesin gülmesini istiyorsun. Mutluluk, nasıl da bulaşıcı.”

“Her şey bir başkasına aitken, hiçbiri benim için değilken nasıl bu kadar kör olabilirim? Hatta bana karşı sevecenliği, alakası, sevgisi bile, kısa süre sonra birisiyle buluşacak olmanın verdiği bir mutluluk ve bu mutluluğu benimle paylaşma arzusundan başka bir şey değilken?”

“Böyledir, mutsuzken başkalarının mutsuzluğunu da daha çok hissederiz. Bu, seyrelmeyen, tersine, yoğunlaşan bir duygudur…”

Dostoyevski kitap alıntıları

“Mutlu bir insan çekilmez oluyor bazen.” – Dostoyevski Sözleri 

“O kadar iyi bir insansınız ki bunu hissetmemek için taş yürekli olmak gerek. Biliyor musunuz şimdi aklıma ne geldi? İkinizi kıyasladım. Neden o, siz değil? Neden o da sizin gibi değil? O sizden daha kötü biri ama onu sizden fazla seviyorum.”

“Tanrım, her şey nasıl bitti böyle! Nasıl bir son bu!” – Dostoyevski Sözleri 

“…söylediklerim ne denli bayat, ne denli bayağı, gülünç olursa olsunlar, gerçeğin ta kendisidirler.”

“Yalnızca yaşama değil , kişisel olduğu kadar toplumsal çıkarlara da yabancı kalmış, geçmişinizle tüm bağlarınızı koparmışsınız. Kazanma hırsıyla dolmuş içiniz.”

Dostoyevski kitap alıntıları

“Ah şu kendini beğenmiş insanlar; ne geveze olurlar!”

“Kumarbazlar insanın bir gün boyunca elinden iskambil kâğıtlarını bırakmadan, hatta sağına soluna bile bakmadan bir sandalyede oturabileceğini gayet iyi bilir.”

“Erkeklerin hepsi horoz gibidir; bıraksaydınız da dövüşselerdi.”

“Belki de kazanmaya çok ihtiyacınız vardı. Tıpkı uçuruma düşen birinin bir tutam ota sarılması gibi.”

“Kurnaz insanlar böylesi basit şeylerden tuzağa düşerler. İnsan ne kadar kurnazsa, basit şeylerden tuzağa düşürüleceğinden o kadar az kuşku duyar. Çok kurnaz bir insanı özellikle de en basit şeylerden tuzağa düşürmek gerekir.”

“Bu dünyadan insan insana ancak kötülük edebiliyor, anlamsız birtakım biçimcilikler nedeniyle bir damla olsun iyilik yapabilme hakkına sahip değiliz.”

“Her şey insanın içinde yaşadığı ortama, koşullara bağlıdır: Her şeyi belirleyen ortamdır, insansa bir hiçtir.”

Uzun Dostoyevski Sözleri

“İyi yürekli akılsız bir aptal, kötü yürekli akıllı aptallar kadar mutsuzdur. Bilinen bir gerçek bu. İşte ben iyi yürekli, akılsız aptalın biriyim. Sen de zeki, kötü yürekli bir aptalsın. İkimiz de mutsuzuz, ikimiz de acı çekiyoruz.” – Dostoyevski Sözleri 

Uzun Dostoyevski sözleri

“Dünyada herkesten çok kendini sev, çünkü dünyada her şey kişisel çıkarlara dayalıdır. Eğer bir tek kendini seversen, işini gerektiğince yaparsın, kaftanın da bölünmeden, bütünüyle senin üzerinde kalır. Bu arada ekonomi, bu bilimsel gerçeğe şunu ekliyor; Toplumda ne kadar çok insanın işleri yolunda olursa, diğer bir deyişle, kaftanlar ne kadar bütün kalırsa, toplumun temelleri de o kadar sağlam ve genel gidiş o kadar yolunda olur.”

“Burada insanın en ağrına giden ne biliyor musun? Onların yalan söylemeleri değil; yalan her zaman bağışlanabilir, tatlı bir şeydir çünkü yalan, insanı önünde sonunda gerçeğe götürür. Burada insanın ağrına giden şey, onların yalan söylemeleri değil, söyledikleri yalana kendilerinin de inanmaları.”

Uzun Dostoyevski sözleri

 “Yoksulluk ayıp değildir, doğru, ama sarhoşluk da erdem değildir kesinlikle. Fakat sefalet ayıptır. İnsan yoksul da olsa ruhundaki asaleti koruya bilir. Fakat, sefalete düşünce asla… Bir kimseyi sopa ile toplumun dışına atamazlar, daha da alçaltmak için süpürürler. Doğrudur da… Çünkü sefalete düşünce kendimi ilk suçlayacak benimdir. İnsan kendi yüzünden meyhaneye düşer.”

“Bana bir yalan söyle, ama bu yalan senin olsun, senin uydurduğun bir şey olsun, alnından öpeyim! Kendine ait bir yalan, başkalarına ait gerçekleri tekrarlamaktan belki de daha iyidir. Birincisinde sen bir insansın, ikincisinde ise bir papağan! Biz şimdi neyiz? Biz şimdi ayrıcalıksız hepimiz, bilimde, gelişmede, düşüncede, buluşta, ülküde, istekte, liberalizmde, akılda, tecrübede, her şeyde, her şeyde, her şeyde daha kolej hazırlık sınıfındayız! Başkalarının aklıyla yetinmek hoşlarına gidiyor, alışmışlar bir kez!”

“Hepimiz bir parça deliyizdir. Şu küçük farkla ki, ‘hastalar’ bizden biraz daha delidirler. Burada bu küçük noktanın altını çizmek gerekir. Kusursuz insanlara gelince, doğrusu bunlar hemen hemen yok gibidir. On binde, belki de yüz binde bir rastlanır böylelerine, üstelik de oldukça zayıf örnekler olarak…”

Uzun Dostoyevski sözleri

“Son âna dek, bir insanı sırf iyilikten tavuskuşlarıyla süslerler, kötü bir şey gelmez akıllarına; madalyonun öbür yüzünü hissetseler bile, daha önceden kendilerine tek bir kelime etmezler; tek bir düşünceye saplanırlar; iki elleriyle birden uzaklaştırırlar gerçeği, ta ki süsledikleri kişi onlara kendi burnunu gösterinceye kadar.”

“Senin en büyük günahın kendini boş yere öldürmen, kendini harcamandır. Böyle korkunç bir şey olamaz! Hem nefret ettiğin böyle bir çirkefin içinde yaşıyorsun, hem de bu davranışınla hiç kimseye en ufak bir yardımın dokunmadığını hiç kimseye en ufak bir yardımının dokunmadığını, hiç kimseyi hiçbir şeyden kurtarmadığını biliyorsun. Bundan daha korkunç bir şey olabilir mi?”

“Biliyor musun, o sıralar durmadan kendime şunu sorardım: Neden böyle aptalım ben? Madem başkaları aptal ve ben onların aptal olduklarını kesin olarak biliyorum, öyleyse neden onlardan daha akıllı olmak istemiyorum? Sonra, herkesin akıllı olmasını beklemenin çok uzun süreceğini anladım. Bir de bunun hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini…

Uzun Dostoyevski sözleri

“İnsanların değişmeyeceğini, onları değiştirebilecek kimsenin bulunmadığını ve bunun için çaba göstermeye değmeyeceğini! Ya, böyle işte! Akılca ve ruhça kim sağlam ve güçlüyse, insanlara onun buyuracağını biliyorum artık! Kim daha yürekliyse, haklı olan da odur. Her şeyin içine tükürmekte, aldırmazlıkta en ileri gidenler, yasa koyucu olurlar. Herkesten daha gözü pek olan, herkesten daha haklıdır! Bugüne kadar böyle gelmiş, bu bundan sonrada böyle gidecek! Bu gerçeği ayırt edemeyenler kördür!”

“Ne tuhaf oluyor şu insanlar! Kimse, içinden mucize olduğuna inansa bile itirafa yanaşamaz! Siz bile, ‘Belki de yalnızca rastlantıdır,’ diyorsunuz: Kendi düşüncelerine karşı öyle büyük korkuları oluyor ki insanların, tahmin edemezsiniz!”

Uzun Dostoyevski sözleri

“Ben yalanı severim! Yalan, insanların bütün öteki yaratıklara karşı biricik üstünlüğüdür! Yalan söylersin ve böylece gerçeğe ulaşırsın! Ben yalan söylediğim için insanım. Önceden on dört kez, hatta belki de yüz on dört kez yalan söylemeden hiçbir gerçeğe ulaşılmamıştır. Ve bu kendine göre onurlu bir iştir. Oysa biz yalanı bile kendimiz kıvıramayız!

Kısa Dostoyevski Sözleri

“Her insan herkes karşısında her şeyden sorumludur.” – Dostoyevski Sözleri 

“Zamana güven, her şey unutulur.” – Dostoyevski Sözleri 

“Sevmek; Güzel birinde aşkı aramak değil, Bir başkasında; ‘Kendini bulmaktır.”

Kısa Dostoyevski sözleri

“Yanlış kişiden samimiyet beklediğin an, kırılıyorsun.

“Sevgi ile kin kalpte uzun süre barınamaz.” – Dostoyevski Sözleri 

“Sıkıntı çekmek, insanı olgunlaştırır, terbiye eder.”

“Dünya hassas kalpler için cehennemdir.”

“Hayatta hep mutlu olursam hayalini kuracak neyim kalır?”

Kısa Dostoyevski sözleri

“Tok olan açın halinden anlamaz derler; ama bazen, aç olan da açın halinden anlamıyor…!” – Dostoyevski Sözleri 

“Sevgi her zaman karşılık görür, kin de.”

“Düşmanların mı var? Ne hoş. Bu hayatta bazı konularda karakterli bir duruş sergilemişsin demektir.”

“İnsanlara saygın sonsuz fakat sabrın sınırlı olsun.”

“İyi adamlar yalnızlıktan ölüyor. İyi kadınlarsa kötü adaların balkonlarından gökyüzüne bakarken.” – Dostoyevski Sözleri 

Kısa Dostoyevski sözleri

“İçten, güzel olan her şey, daima bağışlatır kendini.” – Dostoyevski Sözleri 

“Eğer kirli bir ırmağı içine alıyorsan, bozulmadan kalabilmen için deniz olmalısın.”

“Olgunlaşmak; Hiçbir şeye şaşırmamaktır…” – Dostoyevski Sözleri 

“İnsan aklı çoğaldıkça, can sıkıntısı artar.” – Dostoyevski Sözleri 

“Tanrı olmasaydı her şey mûbah olurdu.” – Dostoyevski Sözleri 

Kısa Dostoyevski sözleri

“Kalbi olup da aklı olmayan bir kadın, aklı olup da kalbi olmayan bir kadın kadar mutsuzdur.”

“İnsanoğlu çok derin bir varlıktır. Ben tanrı olsaydım bu kadar derin yaratmazdım.”

“Bu dünyadaki en zor şey, kendi kendine sadık kalmaktır.”

“Rus’u kazıyın, altından kesinlikle Kazak çıkar.” – Dostoyevski Sözleri 

“Bir katilden daha cani insanlar gördüm. Umudumuzu öldürenleri gördüm.”

“Nefrete sevgiden fazla güvenirim. Çünkü, nefretin sahtesi olmaz!”

Dostoyevski Kitap Alıntıları

“Ah Tanrım ne uzun bir zaman dilimidir insan ömründe bir anlık mutluluk. Sırf bunun için bir ömür yaşamaya değmez mi?” – Beyaz Geceler

Dostoyevski kitap alıntıları

“Her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; hem de tam anlamıyla, gerçek bir hastalık.” – Yeraltından Notlar

“Pederlerim ve hocalarım , bazen, “Cehennem nedir ?” diye düşündüğüm olur. Bence cehennem, sevememekten doğan bir acıdır.” – Karamazov Kardeşler

“Baylar, yemin ederim, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; hem de tam anlamıyla, gerçek bir hastalık. Normal bir insanın anlayış gücü çok olmamalıdır.” – Yeraltından Notlar

Dostoyevski kitap alıntıları

“Ezilen bir adama, etrafındaki herkesin velinimet kesilmesi son derece ağır gelir.” – Karamazov Kardeşler

“Olaylar elle tutulur, olaylar kendini belli eder, olaylar her şeyi açığa vurur ama duygular başka şeydir.” – Karamazov Kardeşler Cilt: 2

“Olaylar elle tutulur, olaylar kendini belli eder, olaylar her şeyi açığa vurur ama duygular başka şeydir.” Karamazov Kardeşler Cilt: 2

“Mantığın durduğu yerde şeytan yardım eder.” –  Suç ve Ceza

“Bazı garip dostluklar vardır. İki dost ellerinden gelse birbirlerini yerler ya, yine de içtikleri su ayrı gitmez ömürleri boyunca. Birlikte olmadan edemezler. İkisinden biri aklına esip de bu dostluk bağını koparayım dese, hemen ertesi gün yatağa düşer, belki kederinden ölebilir bile.” – Cinler

Dostoyevski kitap alıntıları

“Bizim gibi basit ve ölümlü insanlar en nihayetinde kaybediyordu.” – Kumarbaz

“Olaylar elle tutulur, olaylar kendini belli eder, olaylar her şeyi açığa vurur ama duygular başka şeydir.” – Karamazov Kardeşler Cilt: 2

“Baylar, yemin ederim, her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; hem de tam anlamıyla, gerçek bir hastalık. Normal bir insanın anlayış gücü çok olmamalıdır.” – Yeraltından Notlar

“Ah Tanrım ne uzun bir zaman dilimidir insan ömründe bir anlık mutluluk. Sırf bunun için bir ömür yaşamaya değmez mi?” – Beyaz Geceler

“Her şeyi fazlasıyla anlamak bir hastalıktır; hem de tam anlamıyla, gerçek bir hastalık.” – Yeraltından Notlar

Dostoyevski kitap alıntıları

“Pederlerim ve hocalarım , bazen, “Cehennem nedir ?” diye düşündüğüm olur. Bence cehennem, sevememekten doğan bir acıdır.” – Karamazov Kardeşler

“Gerçekçinin imanı mucizeden doğmaz; iman, mucizeleri doğurur.” – Karamazov Kardeşler

“Kardeşlerim sevgi eğitici bir güçtür, ancak elde edilmesi zor, aşırı çaba isteyen bir iştir. Çünkü belirli bir an için değil sonuna kadar sevebilmek gerekir…” Dostoyevski – Karamazov Kardeşler

Dostoyevski kitap alıntıları

“Ne ben herhangi birine benziyordum, ne de herhangi biri bana benziyordu. Ben tek başımaydım, onlarsa hep birlikteler diye derin düşüncelere dalıyordum…” Dostoyevski – Yer Altından Notlar

“Ruhumuzda aynı anda iki sonsuzluk vardır. Biri sayısız yüksek ideallerle doludur, öbürü ayaklarımızın altında en alçakça, en adice şeylerle dolu olan bir uçurumdur.” Dostoyevski- Karamazov Kardeşler Cilt: 2

“Kimi zaman insanda ‘hayvanca’ bir zalimlik olduğundan dem vurulur ama hayvanlara yapılan korkunç bir haksızlık, bir hakarettir bu. Bir hayvan asla insan gibi zalim olamaz; böylesine ustalıklı, böylesine sanatsal bir zalimlik insanda olur sadece.” Dostoyevski- Karamazov Kardeşler

“İnsanlık, üstün asta insanca davranması, memur yazıcıya, yazıcı kapıcıya, kapıcıdan köylüye kadar herkesin toplumsal düzende kendinden aşağıda olanlara iyi davranması beklenen devrimin, yeniden doğuşun temel taşı olabilir.” Dostoyevski – Öyküler

Dostoyevski kitap alıntıları

“Şimdi neyim ben? Bir sıfır. Yarın ne olabilirim? Yarın, dirilip yeniden yaşamaya başlayabilirim! Tümüyle mahvolup gitmeden önce, içimdeki insanı bulabilirim.” – Kumarbaz

“Aşk!.. Aşk her şeydir. Aşk bir kızın, değeri elmaslarla ölçülemeyecek servetidir. Böyle bir aşk için her şeyini verecek, bile bile ölüme gidecek erkekler vardır. Ya seninkinin değeri nedir?” – Yeraltından Notlar

“Her aşk geçicidir ama uyumsuzluk bakidir.” – Ezilenler

“Burada aptalca sayılan bir şey, yarın komünde akıllıca görünecek; burada şimdiki şartlar altında doğal olmayan bir şey, orada tamamen doğal sayılacaktır…” – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“Kimi zaman hayatta hiç tanımadığımız kişilerle öyle karşılaşmalar olur ki, kendileriyle daha bir kelime konuşmadan ilk bakışta onlarla ilgilenmeye başlarız. – Suç ve Ceza

“Acı ve üzüntü, vicdan ve derin bir yürek için her zaman zorunludur.” Dostoyevski- Suç ve Ceza

“Başkalarının zavallılığına bakıp kendi haline şükredenlerden tiksiniyorum.” – Suç ve Ceza

“İnsan ne kadar kurnazsa, basit şeylerden tuzağa düşürüleceğinden o kadar az kuşku duyar.” – Suç ve Ceza

“İnsanın ruhunu yücelten acı, ucuz bir mutluluktan daha değerlidir.” Dostoyevski- Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“Sonsuz bir karanlığın sonsuz bir denizin ortasında ayakta durabilecek bir kaya parçasının üstünde sonsuza kadar durmaya razıydı, bile bile ölmektense. Yaşamak, sadece yaşamak! Hayat ne olursa olsun yaşamak…” Dostoyevski – Suç ve Ceza

“Kendine ait bir yalan, başkalarına ait gerçekleri tekrarlamaktan belki de daha iyidir.” Dostoyevski- Suç ve Ceza

“Acı ve ıstırap daima büyük bir zeka ve derin bir yürek için kaçınılmazdır. Gerçekten büyük insanlar, sanıyorum ki, yeryüzündeki en büyük üzüntüye sahiptir.” – Suç ve Ceza

“Bir insanı, hele hele bir çocuğu iyi yola sokmak istiyorsan itip kakmayacaksın onu… Çocuklara bir kat daha özenle davranmak gerekir. Ah siz ilerici kafasızlar, dünyadan haberiniz yok! İnsana saygınız yok.” – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“İktidar, ancak eğilip onu almak cesaretini gösterenlere verilir. Bir tek şey söz konusuydu burada, cesaret!” – Suç ve Ceza

“Önce biraz ağladılar ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!” – Suç ve Ceza

“Sevimli bir şeydir yalan, çünkü gerçeğe götürür bizi. Hayır, kötü olan, yalan söylerken söyledikleri yalana kendilerinin de inanmaları.” – Suç ve Ceza

“İnsanın zihni neyle meşgulse rüyasında onu görür. Hele içiniz rahat olmadı mı, gerçeğe ne kadar da uyar rüyalarımız!” – Suç ve Ceza

“Her şey insanın içinde yaşadığı ortama, şartlara bağlıdır. Herşeyi belirleyen çevredir, insansa bir hiçtir.” – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“Zeka, bence parlak bir varlık, tabiatı güzelleştiren bir süs, hayatın bir tesellisidir.” Dostoyevski- Suç ve Ceza

“Çok doğru bir görüş, dedi doktor. Bu anlamda gerçekten de hepimiz, hem de çokluk hepimiz deliyiz. Ne var ki “hastalar” bizlerden biraz daha fazla delidirler. İşte bu ince çizgiyi unutmamalıyız. Aslında ruh dünyası uyum içinde olan insan hemen hiç yoktur. Bir gerçektir bu. Onlarca, belki yüzlerce insanda bir rastlanır böylesine, onun bile tam anlamıyla uyumlu değildir ruh dünyası…” – Suç ve Ceza

“Çok ufak şeyler” ama önemli olan da bu ufak şeyler. İşte her zaman bu ufak şeyler mahveder her şeyi…” – Suç ve Ceza

“… ama karı koca ya da iki sevgili arasında geçen olaylar üzerine asla kesin konuşmayın. Bu işlerde yalnızca ikisinin bildiği, dünyada başka hiç kimsenin bilmediği, haberinin olmadığı gizli bir nokta her zaman vardır.” – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“Hayat, çok usta bir yalancı,” dedi Raskolnikov…” – Suç ve Ceza

“Her şeyi konuştular mı, yoksa konuşmaya gerek kalmadan mı anlaştılar? Çünkü kimi zaman böyle olur; Sözler hiçbir işe yaramaz. İnsanlar, birbirlerinin fikrini gözlerinden anlarlar…” – Suç ve Ceza

Gece ne kadar karanlıksa yıldızlar o kadar parlaktır, keder ne kadar derinse Tanrı o kadar yakındır. – Suç ve Ceza

Bazen bize tümüyle yabancı kişiler ilk bakışta dikkatimizi çeker, bir şekilde aniden, hiçbir söz konuşulmadan hem de… . – Suç ve Ceza

Bazen bize tümüyle yabancı kişiler ilk bakışta dikkatimizi çeker, bir şekilde aniden, hiçbir söz konuşulmadan hem de…”  – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

Acı ve ızdırap, derin bir yürek ve üstün bir zekâ için kaçınılmazdır. Büyük insanlar dünyaya dair büyük üzüntüler içinde olsalar gerek. – Suç ve Ceza

Düşlerle avutup duyuyorum kendimi. – Suç ve Ceza

Gece ne kadar karanlıksa yıldızlar o kadar parlaktır, keder ne kadar derinse Tanrı o kadar yakındır. – Suç ve Ceza

Bazen bize tümüyle yabancı kişiler ilk bakışta dikkatimizi çeker, bir şekilde aniden, hiçbir söz konuşulmadan hem de… – Suç ve Ceza

Bir çocuğun ölümünü görmektense, dünyaya geliş biletimi iade etmek isterim.” (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

Dostoyevski kitap alıntıları

Cehennem nedir? Zannımca sevememektir. (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

İnsanlığı bir bütün olarak ne kadar sevsem tekil olarak insandan o kadar nefret ediyorum. (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

Güneşi görebiliyorum ama göremiyor olsaydım bile varlığını bilirim. İşte güneşin orada olduğunu bilmek, yaşamaktır. (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

İnsanın varlığının gizemi sadece yaşamak değil yaşamak için bir neden bulmasındadır. (Karamazov Kardeşler, Dostoyevski)

“İnsanın önünden geçtiği bir ağacı görebildiği için mutlu olmamasına şaşırıyorum.” (Budala, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

Dostoyevski kitap alıntıları

‘Korkak, korkar ve kaçar… Korkan, ama kaçmayan, henüz korkak değildir.” (Budala, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“En kötüsünü bilip mutsuz olmak, boş hayallerle mutlu olmaktan iyidir.” (Budala, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“Dünyayı güzellik kurtaracak.” (Budala, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“Belki de düşündüklerinizin en önemlisini başkasına açmadan bu dünyadan göçer gidersiniz.” (Budala, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“…biz insanlar, gökteki kuşların kaygısız ve masum mutluluğunu da kıskanmalıyız.” (İnsancıklar, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

Dostoyevski kitap alıntıları

“Sen ne dersen de iki gözüm; toplumun yoksul insana saygısı yoktur.”  (İnsancıklar, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“Hem gülmek hem ağlamak geliyor içimden!” (İnsancıklar, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“Kafamdaki düşünceler de tuhaf, onların da bir ağrısı var sanki.” (İnsancıklar, Dostoyevski)

“Anıların güzel olanları da kederli olanları da insanı hep hüzünlendirir.” (İnsancıklar, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri

“Gelecek demek benim için yalnızlık, gereksiz varoluş, bayat bir yaşantıdan başka bir şey değil.”

Dostoyevski kitap alıntıları

“İster budalaca, ister akıllı sözler olsun, yanınızda durmadan konuşmak, konuşmak, konuşmak istiyorum.” (Kumarbaz, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“Bizim gibi basit ve ölümlü insanlar en nihayetinde kaybediyordu.” (Kumarbaz, Dostoyevski)

“Ben sizden akıllı öğüt değil, beni sanki bütün hayatı boyunca sevmiş birinden kardeşçe anlayış bekliyorum.” (Kumarbaz, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“İnsan bazen en imkansız, en çılgın düşünceye, sanki bir şeyler olacakmışçasına öyle bir inanır ki, gerçek olması için olmadık fikirler geçer aklından.” (Kumarbaz, Dostoyevski)

“Ama nasıl olur da anlatacak bir hikayeden olmadan yaşayabiliyorsun?” (Beyaz Geceler, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

Dostoyevski kitap alıntıları

“Sevmek, acı çekmektir, yoksa sevmek olmaz.” (Yer Altından Notlar, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“İnsan sadece dertlerini sayar da mutluluğunu hesaplamaz.” (Yer Altından Notlar, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“Tanrım, bir anlık saadet neden bir ömre yetmez?” (Beyaz Geceler, Dostoyevski) – Dostoyevski Sözleri 

“Hiç tanımadığınız birinin gülüşü daha ilk karşılamanızda hoşunuza giderse, karşınızdakinin iyi bir adam olduğundan tereddüt etmeyiniz.” (Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski

“Doğruluk yolundan ayrılmayanların, ermişlerin ve din uğruna ölenlerin hepsi mutluydu.” – Karamazov Kardeşler

“Bizler günahla, haksızlıkla, çeşitli dalaverelerle kapalıyız, ama dünyanın bir köşesinde kutsal, büyük birisi var; o, hak yolundadır, hakka ulaşmıştır, öyleyse dünya da hak vardır; günün birinde bize de gelmesini bekleyebiliriz. Kitapların vaat ettiği gibi, bir gün bütün dünyada hükmünü sürmeye başlayacaktır.” – Karamazov Kardeşler

“Ne ben bir kimseye benziyordum, ne de bir başkası bana. “Onlar hep birlikte, bense onlardan farklıydım” diye derin düşüncelere dalıyordum. Bundan da anlaşılıyor ki, henüz çok toydum.” – Yeraltından Notlar

Dostoyevski kitap alıntıları

“Böylece çok ilgi çekici, değerli yönleri olan, meraklı, yer yer gizemli hatta birçok fantastik olaylarla dolu hikayem tam bir melodram dekoru içinde geçtiği halde, ben inadına düpedüz, silik, belki de aptalca bir çocuktan başka bir şey değildim.” – Netoçka Nezvanova

“İnsan yapıcıdır, yeni yollar açmayı sever; bu su götürmez bir gerçektir.Fakat neden acaba bir yandan da yıkmaya, her şeyi kaos haline getirmeye bayılır?” – Yeraltından Notlar

“Büyük düşünceler büyük bir zekâdan çok, büyük bir kalpten doğarlar.” – Kadın Budalası

“Bir insanı, hele hele bir çocuğu iyi yola sokmak istiyorsan itip kakmayacaksın onu… Çocuklara bir kat daha özenle davranmak gerekir. Ah siz ilerici kafasızlar, dünyadan haberiniz yok! İnsana saygınız yok.” – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“Aslında para insana yetenek bile kazandırdığı için aşağılık, nefret edilecek bir şeydir.” – – Budala

“İnsanlara sevgim uğruna çalışmaktan beni soğutacak tek şeyin nankörlük olduğunu.’ söyledi ” – Karamazov Kardeşler

“Hayır efendim, asaleti olmayan bir harekete yanaşmazdım ben..” – Yeraltından Notlar

“Asıl kötülüğüm nereden geliyor bilir misiniz baylar ? En büyük kepazeliğim her an, en kızgın anlarda bile, hiç de kötü, hırçın bir insan olmadığımı, sadece serçeleri ürküten kaynana zırıltıları misali kuru gürültü çıkardığımı utana sıkıla idrak etmemdir.” – Yeraltından Notlar

“Kendimi türlü türlü şekillere sokarak hırpalamamın , işkence etmemin sebebini soracak olursanız, size, boş durmaktan canım sıkıldığı için çeşit çeşit marifetleri denedim, diye cevap veririm ki, gerçekten de öyle. Siz de kendinizi iyice bir yoklayacak olursanız, bunun böyle olduğunu anlarsınız baylar.”– Yeraltından Notlar

Dostoyevski kitap alıntıları

“İnsan kendisine olan saygısını, onurunu ve güvenini yitirdiği an işi bitmiş demektir. Alabildiğine bir baş aşağı düşüş yaşar.” – – İnsancıklar

“Bir kere kendini duygularına kaptır, bir anlığına şuurunu susturup, düşünmeden , esas aramadan hareket et, nefret et, sev, daha doğrusu boş durmamak için bir şeyler yap bakalım. En geç öbür gün bu bilinçli kandırmaca yüzünden kendi kendini küçümsemeye başlarsın. Sonuç : sabun köpüğü ve adalet.” – Yeraltından Notlar

“Amacına ulaşmak için hiçbir şeyi hor görme. Tam ulaşamazsan bile dene; belki başarırsın… Hepimizin güvenimizi bağladığımız şu “belki” hiç de azımsanmayacak bir umuttur.” – Netoçka Nezvanova

Dostoyevski kitap alıntıları

“Fakat en çok dokunan da her yerde ve her zaman haklı ya da haksız bir çeşit doğa yasasına boyun eğer gibi, herkesten önce kendimi suçlu görüyor olmamdı.” – Yeraltından Notlar

“Övülmekten hoşlanmayan bütün temiz, mert, iyi yürekli insanlar gibi sözlerimden sıkılmıştı :- Çay ister misiniz ? diye sözü değiştirdi.” – – Ezilenler

“Evet, sadece bizim ülkemizde en aşağılık, en adi insanlar aynı zamanda çok namuslu olabilirler.” – Yeraltından Notlar

“Bir sihir ya da mucizeli bir güç, son yıllarda geçirdiklerimi unutturabilse, dinç bir kafayla, yeni bir güçle her şeye yeniden başlasam…” – – Ezilenler

“Yılları bir uyur gezer gibi peş peşe harcamak, dünyadan bihaber yaşamak , ne bedbahtça!” – İnsancıklar

Dostoyevski kitap alıntıları

“Gerçek hayat da zorlu, ıstıraplıydı… Biri göğsünden kalbini söküyormuşçasına acı çekiyordu…” – – Öteki

“İyiyi, “yüce ve güzel her şeyi” anladıkça bataklığıma daha çok batıyor, canlılığımı daha çok yitiriyordum.” – Yeraltından Notlar

“Bence, şeytan diye bir şey gerçekte yoksa, insanoğlu uydurmuşsa onu; kendine bakarak, kendisini örnek alarak uydurmuştur.” – Karamazov Kardeşler

“Gözlerimden yaşlar boşandı. Sanırım, ömrümde ilk kez oluyordu böyle bir şey. Gözyaşlarımı bir türlü tutamıyordum.” – Kumarbaz

“Ah, keşke hemen düşebilsem yollara! Yarın yeniden doğmuş gibi olabilsem!” – Kumarbaz

Dostoyevski kitap alıntıları

“Sonra şöyle dedi: Konuşmak istiyor, konuşamıyordum.” – Beyaz Geceler

“… ama karı koca ya da iki sevgili arasında geçen olaylar üzerine asla kesin konuşmayın. Bu işlerde yalnızca ikisinin bildiği, dünyada başka hiç kimsenin bilmediği, haberinin olmadığı gizli bir nokta her zaman vardır.” – Suç ve Ceza

“İktidar, ancak eğilip onu almak cesaretini gösterenlere verilir.” Dostoyevski – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“Bir insanın sevilmesi için kendini göstermemesi gerekir; yüzünü gösterdi mi sevgi ortadan silinir.” – Karamazov Kardeşler

“Anacığım, hayatın gerçek yüzünü yazar adı verilen kâğıt karalayıcılarından değil benden öğrenebilirsin.” – – İnsancıklar

“Zaten insanlar mutsuz olmadıkça başkalarının mutsuzluğunu anlamıyor. Mutsuz bir insanın hassasiyeti çok daha kuvvetli oluyor.” – Beyaz Geceler

Dostoyevski kitap alıntıları

“Ama toplum, muhafazakarlık görevini yerine getirmek için çok kez bu insanları asıp kesiyor ya da her türlü hareket imkanından mahrum ediyor. Ama yine aynı toplum, bir nesil sonra bu astığı insanların anıtını dikip onlara tapıyor… İlk bölüm şimdinin adamıyken, ikinci bölüm, hep geleceğin adamıdır. Birinciler dünyayı korur ve onun nüfusunu çoğaltır, ikincilerse onu hareket ettirir ve asıl amacına doğru yürütürler.” – Suç ve Ceza

“Bizim gibi basit ve ölümlü insanlar en nihayetinde kaybediyordu.”Fyodor Dostoyevski – Kumarbaz

“Kapılarını kilitlemelerini gerektirecek bir şeyleri olmayan insanlar ne mutludurlar, değil mi?”- Suç ve Ceza

“Demek beni sevmiyorsun?.. Dünya, hayır anlamında başını salladı. Svidrigaylov umutsuzlukla fısıldadı:- Beni… Sevemez misin? Hiçbir zaman?” – Suç ve Ceza

Dostoyevski kitap alıntıları

“Yapayalnız olmanın, tek başına kalmışlığın sonsuz acı verici karanlık duygularıyla doluvermişti birden yüreği.” – Suç ve Ceza

“Hepsinin halinde, en yakınlarının beklenmedik bir felaketi karşısında bile insanlarda her zaman görülen tuhaf bir sevinç duygusu vardı.” – Dostoyevski – Suç ve Ceza

“Olmaz, bakarsın bir süre sonra ona sarıldığımı hatırladığında, diye düşündü, belki de tiksintiyle ürperir, onun hak etmediğim öpücüğünü çaldığımı düşünür!” – Suç ve Ceza

Dostoyevski Kimdir?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 11 Kasım 1821’de Moskova’da doğdu. Altı çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuydu. Babası alkolik ve sinirli bir insan olduğu için çocukluğu mutsuz geçti.

Dostoyevski, 1846 yılında ilk romanı olan “İnsancıklar”ı yazdı. Bu roman, Rus edebiyatında realizmin öncülerinden biri olarak kabul edilir.

1849 yılında, bir siyasi komploya karıştığı iddiasıyla tutuklandı ve ölüm cezasına çarptırıldı. Ancak, cezası sürgüne çevrildi ve dört yıl Sibirya’da hapis yattı.

Sürgünden döndükten sonra, “Suç ve Ceza”, “Kumarbaz”, “Yeraltından Notlar”, “Karamazov Kardeşler” gibi dünya klasikleri haline gelen romanlarını yazdı.

Dostoyevski, 9 Şubat 1881’de Sankt-Peterburg’da öldü.

Dostoyevski Yeraltından Notlar KonusuOkumak ile ilgili sözler

SSS

Dostoyevski nasıl öldü?

Dünyaca ünlü yazar Fyodor Dostoyevski, ciğer kanamasıyla yatağa düştükten sonra 1881 yılında hayatını kaybetti.

Dostoyevski evlendi mi?

Dostoyevski hayatı boyunca 2 kez evlenmiştir. Bu evliliklerinden biri Maria ile diğeri ise Annayla’dır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Yorumlar

 1. Merve dedi ki:

  Dostoyevski gerçekten çok iyi bir yazar ve sözlerini okurken çok farklı şeyler hissettim. Ayrıca yazıların arasındaki videolar da çok ilgi çekici ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım, yorumunuz için teşekkür ederim. Dilerseniz sitemizde yer alan ” Dostoyevski Kimdir? ” yazımızı okuyabilir ve Dostoyevski hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:)

 2. Selin dedi ki:

  Dostoyevski’yi ilk olarak lise zamanlarımda okumaya başladım ve aşırı sevdiğim bir yazar. Onun sözleri gerçekten de editörün söylediği gibi farklı bir bakış açısıyla bakılmasını sağlıyor mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Zaten sitede de Dostoyevskinin hayatı var ordan okuyabilirsiniz

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Selin Hanım, geliştirici yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

 3. Malik dedi ki:

  Görsel anlamda insanı hiç yormayan bi yazı olmuş ve aralara eklenen şeyler de çok hoş duruyo sonbilge başarılı bi siteymiş sevdim ??

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Malik Bey, destekleyici yorumunuz için teşekkür ederim.

 4. hilal cengiz dedi ki:

  Dostoyevski sözleri konusunda yapılan paylaşımlardan ötürü sizlere çok teşekkür ediyorum. Dostoyevski hayatı hakkında da bir yazınız var o da çok iyi kaleme alınmış. Başka bir konuda Dostoyevski kimdir, Dostoyevski kitap sözleri, Dostoyevski en çok okunan kitapları şeklinde makaleler yazmanızı bekliyorum.

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Hilal Hanım, geliştirici yorumunuz için teşekkür ederim:)

 5. Asaf Bera Cengiz dedi ki:

  Dünya klasikleri yazarları arasında beğenerek okuduğum yazarlardan biridir Dostoyevski. Gerçekten de yaşamı sorgulatan bir kalemi var, kim bilir kendi döneminde nasıl bir hayat yaşamış. Neyse genel olarak güzel bir yazı olmuş. Dostoyevski sözleri konusunda biraz daha detaya yer verebilirsiniz.

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Asaf Bey, geliştirici yorumunuz için teşekkür ederim:)

 6. Belgin dedi ki:

  Dostoyevski çok sevdigim bi yazar bakış açısı çok ilginç geliyor. Bütün sözlerini yazınızda bulabildim ayrıca eklediğiniz videolar da çok ilgi çekici ellerinize saglik

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Belgin Hanım, destekleyici yorumunuz için teşekkür ederim. Dilerseniz Franz Kafka’nın sözlerinin yer aldığı yazımıza da göz atabilirsiniz. İlginizi çekebileceğini düşünüyorum:)

 7. Kumsal Altun dedi ki:

  Dostoyevski’nin sözleri çok güzel olmuş. Hepsi birbirinden güzel ve farklı olmuş. Daha fazla Dostoyevski sözleri paylaşmanızı bekliyorum.

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Kumsal Hanım, geliştirici yorumunuz için teşekkür ederim.

 8. İbrahim dedi ki:

  Dostoyevski sözlerini bu kadar kapsamlı bir şekilde ilk defa bir arada gördüm. Teşekkür ederim.