ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Stephen King Hayatı ve Stephen King Kitapları

Stephen King Hayatı ve Stephen King Kitapları
11.12.2020
239
A+
A-

Korku gerilim kitap türünün en çok kitabı satılan yazar, Stephen King; zekâsı ve mükemmel işleyen hayal gücü sayesinde büyük bir hayran kitlesine ulaşmıştır.  Kariyeri boyunca 60’da fazla roman kaleme alan usta yazarın birçok eseri, film ve televizyonlarda uyarlanarak, seyirci tarafından beğeni toplamayı başarmıştır.

Yazdığı romanlar, yayınlandığı andan itibaren yok satmıştır ve “Korku ve gerilim türünün en çok satan yazarı” unvanına sahiptir. Onu bu alanda yazmaya iten şeyse çocuk yaşlarda Howard Phillips’in bir romanından etkilenerek 16 yaşında kitap yazmaya başladığını biliyor muydunuz?.  Yalnızca Amerika’nın değil dünyanın en iyi yazarı olan  Stephen King hayat hikayesiyle karşınızdayız….

Kitapları

Sadist Kara Ev Uykusuzluk Yeşil Yol Duma Adası
22/11/63 Mahşer Hayvan Mezarlığı O Medyum

Stephen King Kimdir?

Stephen King Kimdir

Stephen King, 21 Eylül 1947 yılında, Amerika’da Portland eyaletinde doğmuştur. Annesi Portlan Maine ve babası Donald Edwin çiftinin oğlu olarak doğduğunda ailesi, ona “Stephen Edwin King” adını verdi.

Yazarımız henüz 2 yaşındayken annesi ve babası boşanmıştır ve kardeşi David ile birlikte Annesi Portlan Maine yanına taşınmışlardır.  Çocukluk yılları babasının yaşadığı yer olan Indiana Fort Wayne ile annesinin oturduğu yer olan Portlan Main arasından mekik dokumakla geçmiştir.

11 yaşına geldiğinde annesi ve kardeşi ile Durham’a eyaletine taşındı ve burada eğitimine başladı.  Daha sonra 1966 yılında mezun olduktan sonra Orono Maine Üniversitesi‘nde Bilim okumaya başladı ve ileride hayat arkadaşı olacak eşi olacak Tabitha Spruce ile burada yolları kesişti.

Stephen King Romana Geçiş Yaptığı Yıllar

Romanlarını Yazmaya Başladığı Yıllar

Usta yazar, ilk eserlerini 1963 yılında henüz 16 yaşındayken yazdı ancak bunları 20 yaşındayken yayımladığı “Startling Mystery Stories” adlı romanında derleyerek okurlarıyla paylaşma fırsatına erişti. İlk olarak yazarlığına öyküyle başladı ancak zamanla kısa öykülerden uzaklaştı.

Bu noktadan sonra, kendini daha da geliştirdi ve daha iyi romanlar yazmaya başladı. Ardından senaryo çalışmalarına yöneldi ve senaryosunu yazdığı bazı filmlerde oynadı ve bunun yanı sıra yönetmenlikte yaptı.

Stephen King Üniversitede tanıştığı Tabitha Spruce ile tutkulu bir aşk yaşamaya başladı. Onların aşkı büyük bir aşk olacaktı ki okulları bittikten hemen sonra evlenme kararı alarak, 1972 yılında dünya evine girdiler. Bu evlilikten Owen ve Joe Hill isminde iki erkek çocukları ile Naomi adını verdikleri bir kızları oldu.

Bu cümle, Stephen King’in “Yeşil Yol” sinematografik romanından alıntıdır;

“Televizyon fena değil, ona karşı değilim, ama insanı dünyadan koparıp yalnızca kendi camına bağlamasını sevmiyorum. En azından o bakımdan radyo daha iyiydi”.

Gerçekten de Bu düşüncede bir hayat benimseyen Stephen King, Tabitha ile Maine’deki evlerinde kendi kurdukları üç radyo istasyonu vardı.

ilginizi çekebilir: Dostoyevski Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Stephen King Romanları

Romanlarıyla Hayatı Değişmeye Başladı!

1973 baharında “Carrie” (Göz) adını verdiği romanını yayımladı ve resmi olarak literatürdeki ilk romanıdır. Daha sonra yeni romanını yazmaya başladı. Bunun için Colorado’ya taşındı ve “Shining” (Medyum) adını verdiği romanını bir yılda tamamladı.

Medyum romanıyla kitlesini oluşturan Stephen King, tekrar evine, Maine’ye geri döndü.  Bir yıl dolmadan üçüncü romanı “The Stand”i de (Mahşer) yayımladı. Kariyeri boyunca “Kujo”, Hayvan Mezarlığı”, “Christine” ve “Sadist” gibi romanlarıyla büyük hayran kitlesi oluşturan yazarımız sayısız korku ve gerilim romanlarına imza atmıştır.

King’in ayrıca, “Ejderha’nın Gözü” ve “Kara Kule” serisi de fantezi kategorisinde yer alan en sevilen eserleri arasında yer almaktadır. “Esaretin Bedeli” ve “Yeşil Yol” gibi başyapıt olan romanları sinemaya uyarlanarak sinema filmlerinin yazarı olarak anılmaya başladı. Yeteneğini tüm dünyaya ispat eden King’in, belki de en büyük başarısı ‘sinematografik roman’ tarzını uyarlamadaki başarısıdır…

Stephen King’in Sinematografik Romanları

1967 yılında başladığı yolculuğunda şu ana kadar 60’dan fazla roman ve öykü yazmıştır. Bu romanlarının insan üzerindeki etkisi o kadar büyüktü ki birçok eseri beyaz perdeye uyarlanmıştır. Hatta sinemada yayınlanmakla kalmamış dizi şeklinde getirilen öyküleri 70’ i geçmeye başlamıştır.

İlk sinema uyarlaması, 1976’da Brian dfe Palma tarafından çekilen “Carrie” idi. En çok bilinen eselerinin uyarlaması ise, 1980’de çekilen, yönetmen koltuğuna Stanley Kubrick’in oturduğu “Shining” oldu. Daha sonra en çok beğeni toplayanlar arasında, 1990’da “Misery”, 1994’te “The Shawshank Redemption”, 1999’da “Green Mile” (Yeşil Yol) – ki başrolünde Tom Hanks vardı – 2004’te “Secret Window” (Gizli Pencere) – başrolde Johnny Deep – 2007’de “1408” – başrolde John Cusack ve Samuel Jackson –  yine 2007’de “The Mist” geldi.

Sinema ve dizi sektöründe adeta bulunmaz hint kumaşı haline gelen Stephen King, dünyanın en zengin yazarları arasında ismini geçirmeyi başarmıştır. Neredeyse bütün kitapları her dilde çevrilmiştir ve çoğu insan alt yazılı filmleri onunla sevmeye başladı.

Dünya’ da birçok kişi tarafından büyük bir hayran kitlesine sahip olan yazarımızın belki de herkes tarafından bu kadar fazla sevilmesinin nedeni; hiçbir sınıfın inançlarına, yaşama biçimine ya da görüşlerine en ufak bir alaycı eleştirisel tavırla yaklaşmadan olayları en yalın şekilde anlatmasıydı….

ilginizi çekebilir: Lev Tolstoy Kimdir? Tolstoy’un Hayatı, Kitapları ve Edebi Kişiliği

En Çok Okunan 10 Stephen King Kitapları

En Çok Okunan 10  Stephen King Kitapları

Stephen King yazdığı eserlerle evrensel yaralara parmak basması kuşkusuz, sessizliğin sesi olarak tüm coğrafyalarda yankılanmasını sağlamıştır. Her ne kadar coğrafya kader olarak bilinse de bu yazarımızın hayatını baz aldığımız da insan kaderine, kendi yön verebildiğini en salt şekilde anlayabiliyoruz. Peki, ünlü yazarımızın en çok okunan kitaplarını incelemeye ne dersiniz?

Sadist 1- Sadist – 1987

Stephen King’in kaleminden çıkan ve psikolojik gerilim türündeki romanı, 1988 yılında Dünya Fantezi Ödülleri‘ne aday olmuştur.  Daha sonra beyaz perdeye 1990 yılında  uyarlana roman, sinema uyarlamasında Annie Wilkes karakterini Kathy Bates oynayarak  “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar’ını kazanmıştır.

Kara EV2- Kara Ev- 2001

Peter Straup ile yıllar sonra bir araya gelerek yazdıkları ikinci romandır. İkilinin İlk romanları 1984 yılında Tılsım ismini verdikleri eseri yayınlanmıştır. Daha sonra 2001 yılında toplanaral romanın devamı olan Jake Sawyer’ın hikayesini yazdılar ve orta çok iyi bir sonuç çıkarmışlardır.

Uykusuzluk3- Uykusuzluk- 1993

Stephen King’in 1990-1993 yılları arasında tam olarak 3 yılda bitirdiği bu roman, ustanın Yazma Sanatı isimli kitabında “Yazmış olduğum ilk ve tek planlı romandır” şeklinde bahsetmiştir.

Yeşil Yol4- Yeşil Yol- 1999

Bu filmden bahsetmeme bile gerek yoktur çünkü Stephen King’ tanıyan ya da tanımayan herkes bu filmi bir kere olsa bile izlemiştir. Seyirciyi büyük bir hüzne boyan film, Oscar adaylığı alarak büyük beğeni toplamıştır.

Duma Adası5- Duma Adası- 2008

Son dönemlerde popüler olan kitaplar arasında yerini alan Duma adası, 2008 yılında Stephen King tarafından yayımlanmıştır. Çıktığı andan itibaren yok satan bu eseri, korku ve gerilim dalında, kitapseverler tarafından büyük bir beğeniyle karşılanmıştır.

22/11/636- 22/11/63- 2012

Yine yazarımızın son dönemlerde yazdığı eserlerden biridir. İsminden de anlaşılacağı gibi roman Amerika’nın 33.Başkanı J.F.Kennedy’nin suikastinden bahsediyor. Severek okuyacağınız bu roman, kitapseverlerin  mutlaka kütüphanesinde bulunması gerekir.

Mahşer7- Mahşer- 1978

Stephen King’in en beğenilen ve en ünlü eserlerinden olan Mahşer,  yazarın 1978 yılında yayınlanan dördüncü romanıdır. Yaklaşık bin sayfanın üzerinde olan kitap, iyi-kötü savaşına farklı bir renk getirmeyi başarmıştır.

Hayvan Mezarlığı8- Hayvan Mezarlığı- 1982

Stephen King, en çok okunan kitaplarından biri olan Hayvan Mezarlığı, 1982 yılından yayımlanmıştır. Bu roman gerilim kategorisinde birçoğumuzun ilk okuduğu kitap olabilir. Bu nedenle ilk defa Stephen King romanı okutacaklar için bu romanını tavsiye ediyorum.

O9- O- 1986

Usta yazarın 1986 yılında yayımladığı bu romanı sıra dışı konusuyla Amerika’da büyük bir başarı elde etmiştir ve yılın en çok satan kitabı olmuştur.

 

Medyum10- Medyum – 1977

Stephen King’in yayınlanan üçüncü romanı olan Medyum ile sinemaya da uyarlanılarak büyük bir başarı toplamıştır. 1977 yılında yayınlanan roman korku ve gerilim alanında dikkat çekmeyi başarmıştır.

ilginizi çekebilir: Stefan Zweig Kimdir, Stefan Zweig Kitapları [✅ Satranç Kitabı Özeti]

Stephen King Hakkında Sık Sorulan Sorular

Stephen King Nereli*

Stephen King Amerikalı hikâye ve roman yazarıdır.

Stephen King Kaç Yaşında?

Stephen King 73 yaşındadır.

Stephen King Yabancı Kaç Sayfa?

Stephen King Yabancı adlı romanı 544 sayfadır.

Yeşil Yol Kitabının Yazarı Kimdir?

Stephen King'in 1996 tarihli romanı The Green Mile (Yeşil Yol) romanı, Fransız asıllı yönetmen Frank Darabont tarafından 1999 yılında sinemaya uyarlandı.

Yeşil Yol Kaç Sayfa?

Yeşil yol kitabı 400 sayfadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.