ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Agatha Christie Kitaplarının Özeti ve Karakterleri

Agatha Christie Kitaplarının Özeti ve Karakterleri
01.10.2023
890
A+
A-

Agatha Christie kitapları, Polisiye roman türünde en çok okunan yazarlarından biridir. Özellikle  ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ ve ‘Mavi Trenin Gizemi’ gibi eserleriyle dünyanın en çok satan yazarları arasındadır.

Agatha Christie Kitapları

Ölüm Sessiz Geldi (1920)Gizli Düşman (1922)Dersimiz Cinayet (1923)
Kahverengi Elbiseli Adam (1924)Köşkteki Esrar (1925)Roger Ackroyd Cinayeti (1926)
Büyük Dörtler (1927)Mavi Tren’in Esrarı (1928)Yedilerin Gizemi (1929)
Ölüm Çığlığı (1930)S. Malikanesi’nin Gizemi (1931)Son Evdeki Tehlike (1932)
L. Edgware’yi Kim Öldürdü (1933)Doğu Ekspresi’nde Cinayet (1934)Neden Evans’a Sormadılar?
Üç Perdelik CinayetÖlüm Diken ÜstündeCinayet Alfabesi
Gece Gelen ÖlümBriç Masasında CinayetSessiz Tanık
Nil’de ÖlümÖlümle RandevuNoel’de Cinayet
Zehiri Kim VerdiOn Küçük ZenciEsrarengiz Sanık
İskemlede Beş CesetÖlüm OyunuN veya M
Cesetler MerdiveniBeş Küçük DomuzCinayet Reçetesi
Sıfıra DoğruYılan İçini DöktüŞampanyadaki Zehir
Hollow Malikanesi CinayetiŞeytan DönemeciÇarpık Evdeki Cesetler
Cinayet İlanıBağdat’a GeldilerBayan McGinty’nin Ölümü
Zarif Bir Cinayet GecesiCenazeden SonraPorsuk Ağacı Cinayeti
Bilinmeyen HedefÜç Yanlış Üç CesetSonuncu Kurban
16.50 TreniŞahidin GözleriKapı Tekrar Vuruldu
Ölüm BüyüsüKırık Ayna (Ve Ayna Kırıldı)Ölüm Saatleri
Ölüm AdasıCinayetler OteliÜçüncü Kız
Geceyarısı CinayetiPembe Evdeki ÖlüElmayı Yılan Isırdı
Frankfurt YolcusuÖlüm MeleğiFiller de Hatırlar
Kader KapısıVe Perde İndiUyuyan Ölüm

1- Ölüm Sessiz Geldi Özeti

Ölüm Sessiz Geldi - Agatha Christie kitapları

Agatha Christie kitaoları arasında yer alan ve en çok okunan kitaplarından biri olan, 1926 yılında yazdığı “Ölüm Sessiz Geldi” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun ilk romanlarından biridir. Roman, İngiltere’nin Styles St. Mary köyündeki Styles Köşkü’nde geçmektedir.

Köşkün sahibi yaşlı Bayan Inglethorp, bir gün aniden ölür. İlk başta kalp krizi sonucu öldüğü düşünülür, ancak tıbbi araştırmalar sonucunda zehirlendiği anlaşılır.

Bayan Inglethorp’un ölümünden sonra, üvey oğlu John Cavendish, kızı Mary Cavendish, üvey oğlu Lawrence Cavendish, Bayan Inglethorp’un sekreteri Cynthia Murdoch, Bayan Inglethorp’un eski kocası Bay Alfred Inglethorp ve Bayan Inglethorp’un yardımcısı Bayan Evelyn Howard gibi birçok kişi şüpheli olarak görülür.

Poirot, olayı araştırmak için Styles Köşkü’ne gelir. Poirot, ipuçları ve mantık yürütme yeteneği sayesinde cinayeti kimin işlediğini ortaya çıkarır.

Cinayetin faili, Bayan Inglethorp’un ikinci kocası Bay Alfred Inglethorp’tur. Bay Inglethorp, Bayan Inglethorp’un ilk kocasından olan çocuklarına miras kalmasını engellemek için onu öldürmüştür.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra Bay Inglethorp’u tutuklatır. Böylece, Styles Köşkü’ndeki cinayet aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, miras ve zenginlik hırsıdır. Bayan Inglethorp’un ölümünün nedeni, miras ve zenginlik hırsıdır. Bay Inglethorp, Bayan Inglethorp’un ilk kocasından olan çocuklarına miras kalmasını engellemek için onu öldürmüştür.

2- Gizli Düşman Özeti

Gizli Düşman Özeti

Agatha Christie kitaplarından en çok beğenilen, 1922 yılında yazdığı “Gizli Düşman” adlı romanı, Tommy Beresford ve Prudence “Tuppence” Cowley adlı iki genç maceracının maceralarını anlatmaktadır.

Roman, 1915 yılında, RMS Lusitania adlı yolcu gemisinin Alman denizaltıları tarafından batırılmasıyla başlar. Gemide bulunan bir adam, önemli bazı belgeleri bir genç Amerikalı kadına gizlice verir. Bu kadının adı Jane Finn’dir.

Savaş bittikten sonra, Tommy ve Tuppence, Jane Finn’i bulmak için bir iş ilanı yayınlarlar. Julius P. Hersheimmer adında bir Amerikalı milyoner, Jane Finn’i aramaktadır. Hersheimmer, Jane Finn’in kuzenidir ve onu bulmak için her şeyi yapmaya hazırdır.

Tommy ve Tuppence, Hersheimmer’ın teklifini kabul eder ve Jane Finn’i bulmak için işe koyulurlar. Yolculukları onları İngiltere, Fransa ve Amerika’ya götürür.

Bu süreçte, Tommy ve Tuppence, birçok tehlikeli durumla karşı karşıya kalırlar. Ancak, zeki ve cesur olmaları sayesinde, her defasında kurtulmayı başarırlar.

Romanın sonunda, Tommy ve Tuppence, Jane Finn’i bulurlar. Jane Finn, bir casustur ve Almanlar tarafından kaçırılmıştır. Tommy ve Tuppence, Jane Finn’i kurtarmayı başarır ve onu Hersheimmer’a teslim ederler.

3- Dersimiz Cinayet Özeti

Dersimiz Cinayet Özeti

Agatha Christie kitapları arasında en gizemli cinayet serüvenini konu alan, 1923 yılında yazdığı “Dersimiz Cinayet” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, Fransa’nın Merlinville kasabasında geçmektedir.

Romanın kahramanı olan milyoner Paul Renauld, bir gün kendisine gelen bir mektuptan sonra, Hercule Poirot’dan yardım ister. Renauld, mektupta, bir sır yüzünden tehlikede olduğunu ve öldürülebileceğini yazmaktadır.

Poirot, Renauld’un evine geldiğinde, Renauld’u öldürülmüş olarak bulur. Renauld, golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştır.

Poirot, olayı araştırmaya başlar. Renauld’un karısı, metresi ve oğlu gibi birçok kişi şüpheli olarak görülür. Ancak, Poirot’nun araştırmaları sonucunda, cinayeti kimin işlediği ortaya çıkar.

Cinayetin faili, Renauld’un metresi olan Madame Daubney’dir. Madame Daubney, Renauld’u öldürerek, Renauld’un karısı olan Madame Renauld’un mirasını elde etmek istemiştir.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Madame Daubney’i tutuklatır. Böylece, Dersimiz Cinayet aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, aşk ve ihanettir. Madame Daubney, Renauld’u öldürerek, Renauld’un karısı olan Madame Renauld’un sevgisini kazanmak istemiştir. Ancak, Madame Daubney’nin planı başarılı olmaz ve Madame Renauld, kocasının ölümüne neden olan kişinin Madame Daubney olduğunu öğrenince, onu reddeder.

4- Kahverengi Elbiseli Adam Özeti

Kahverengi Elbiseli Adam Özeti

Agatha Christie kitaplarından belki de en önemlisi, 1924 yılında yazdığı “Kahverengi Elbiseli Adam” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun yer almadığı bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin Londra kentinde geçmektedir.

Roman, Bay Macready adlı bir adamın, Hercule Poirot’ya yazdığı bir mektupla başlar. Macready, bir cinayetin işlendiğini ve katilin kendisini tehdit ettiğini söylemektedir. Poirot, Macready’nin yardım talebini kabul eder ve cinayeti araştırmaya başlar.

Poirot, cinayeti araştırmaya başladığında, cinayetin işlendiğini öğrenememektedir. Ancak, cinayetin işleneceğini belirten bir mektup bulur. Mektup, “Kahverengi Elbiseli Adam” imzasıyla yazılmıştır.

Poirot, olayı araştırmaya devam eder ve cinayetin planlı bir şekilde işlendiğini ortaya çıkarır. Cinayetin failleri, Bay Macready’nin eski ortağı olan Bay Green ve Bay Green’in karısı olan Bayan Green’dir.

Bay Green ve Bayan Green, Bay Macready’nin servetine konmak için onu öldürmeyi planlamıştır. Bay Green, Bay Macready’yi öldürmek için bir tetikçi tutmuştur. Ancak, tetikçi cinayeti gerçekleştiremeden yakalanır.

Bay Green ve Bayan Green, cinayeti işledikleri için tutuklanır. Böylece, Kahverengi Elbiseli Adam cinayeti aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, hırstır. Bay Green ve Bayan Green, Bay Macready’nin servetine konmak için onu öldürmeyi planlamıştır. Bu plan, hırslarının bir sonucudur.

5- Köşkteki Esrar Özeti

Köşkteki Esrar Özeti

En çok okunan Agatha Christie kitaplarından, 1925 yılında yazdığı “Köşkteki Esrar” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin Cornwall kentinde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Anthony Cade, arkadaşı James McGrath’dan onun adına bir teslimat yapmasını ister. Cade, teslimatı yapmak için Cornwall’a gider.

Cade, teslimatı yaptığında, McGrath’ın bir gün önce öldürüldüğünü öğrenir. McGrath’ın öldürülmesi, bir kalp krizi sonucu gerçekleşmiş gibi görünmektedir. Ancak, Cade, McGrath’ın öldürüldüğüne inanmaktadır.

Cade, McGrath’ın ölümünü araştırmaya başlar. Araştırmaları sonucunda, McGrath’ın ölümünün arkasında bir komplo olduğunu öğrenir. Bu komplonun amacı, Herzoslovakya’da monarşinin tekrar kurulmasını engellemektir.

Cade, komployu araştırırken, Hercule Poirot ile tanışır. Poirot, Cade’e yardım eder ve cinayeti çözer.

Cinayeti kimin işlediği ortaya çıkar:

  • Cinayetin faili, Herzoslovakya’nın eski kralı olan Kral Karol’dur. Kral Karol, monarşinin tekrar kurulmasını engellemek için McGrath’ı öldürmüştür.
  • Kral Karol, McGrath’ı öldürmek için bir suikastçi tutmuştur. Suikastçi, McGrath’ı kalp krizi geçirmesine neden olan bir zehir vermiştir.

Cade, cinayeti çözdükten sonra, Kral Karol’u tutuklatır. Böylece, Köşkteki Esrar aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, ihanettir. Kral Karol, Herzoslovakya’nın monarşisini yeniden kurmak için, bir arkadaşı olan McGrath’ı öldürmüştür. Bu ihanet, Kral Karol’un karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

6- Roger Ackroyd Cinayeti Özeti

Roger Ackroyd Cinayeti Özeti

En kompleks cinayet vakasını anlatan Agatha Christie kitaplarından, 1926 yılında yazdığı “Roger Ackroyd Cinayeti” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin King’s Abbot köyünde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Dr. James Sheppard, King’s Abbot köyünde yaşayan bir doktordur. Sheppard, bir gün, köyün zenginlerinden biri olan Roger Ackroyd’un öldürüldüğünü öğrenir. Ackroyd, Sheppard’ın kız kardeşi Caroline ile evlilik planları yapmaktadır.

Cinayetin aydınlatılması için, Scotland Yard’tan dedektifler görevlendirilir. Ancak, dedektifler, cinayeti kimin işlediğini bulamaz.

Poirot, cinayeti araştırmak için King’s Abbot köyüne gelir. Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Dr. Sheppard’ın kız kardeşi Caroline’dir. Caroline, Ackroyd’u öldürmüştür çünkü Ackroyd, Caroline’in sevgilisini öldürmüştür.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Caroline’i tutuklatır. Böylece, Roger Ackroyd Cinayeti aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, aşk ve ihanettir. Caroline, sevgilisini öldürdüğü için Ackroyd’u öldürmüştür. Bu ihanet, Caroline’in karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

7- Büyük Dörtler Özeti

Büyük Dörtler Özeti

Agatha Christie kitapları arasında yer alan ve 1927 yılında yazdığı “Büyük Dörtler” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin Londra kentinde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Hercule Poirot, bir gün, Londra’nın en zenginlerinden biri olan Sir Charles Cartwright’ın öldürüldüğünü öğrenir. Cartwright, bir günlüğüne Londra’dan ayrılmış ve eve döndüğünde, odasında ölü bulunmuştur.

Cinayetin aydınlatılması için, Scotland Yard’tan dedektifler görevlendirilir. Ancak, dedektifler, cinayeti kimin işlediğini bulamaz.

Poirot, cinayeti araştırmak için Londra’ya gelir. Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Sir Charles Cartwright’ın dört hizmetçisidir. Hizmetçiler, Sir Charles Cartwright’ın vasiyetini değiştirdiğini ve servetini onlara bıraktığını öğrendiklerinde, onu öldürmeye karar vermişlerdir.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, hizmetçileri tutuklatır. Böylece, Büyük Dörtler cinayeti aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, hırstır. Hizmetçiler, Sir Charles Cartwright’ın servetine konmak için onu öldürmüştür. Bu hırs, hizmetçilerin karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

8- Mavi Tren’in Esrarı Özeti

Mavi Tren'in Esrarı Özeti

En çok okunan Agatha Christie kitaplarından, 1928 yılında yazdığı “Mavi Trenin Esrarı” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, Fransa’nın Nice kentinden başlayıp, İsviçre’nin Monte Carlo kentine giden Mavi Tren’de geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Hercule Poirot, Mavi Tren’de seyahat ederken, trenin içinde bir cinayet işlendiğini öğrenir. Cinayetin kurbanı, Amerikalı bir kadın olan Ruth Kettering’dir. Kettering, trenin bir vagonunda, yüzü parçalanmış bir şekilde ölü bulunmuştur.

Cinayetin aydınlatılması için, Poirot, trenin yolcularından oluşan bir komite kurar. Komite, cinayeti çözmek için birlikte çalışır.

Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Kettering’in kocası olan Derek Kettering’dir. Derek, Kettering’i öldürmüştür çünkü Kettering, onu aldatmıştır.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Derek Kettering’i tutuklatır. Böylece, Mavi Trenin Esrarı aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, aşk ve ihanettir. Derek, Kettering’i öldürmüştür çünkü Kettering, onu aldatmıştır. Bu ihanet, Derek’in karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

9- Yedilerin Gizemi Özeti

Yedilerin Gizemi Özeti

Oldukça gizemli bir cinayet vakasının konu alındığı Agatha Christie kitaplarından biri de 1930 yılında yazdığı “Yedilerin Gizemi” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin Surrey kentinde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Hercule Poirot, bir gün, Surrey’de bulunan Chimneys Köşkü’nde bir cinayet işlendiğini öğrenir. Cinayetin kurbanı, köşkün sahibi olan Sir Horace Blatt’tır. Blatt, köşkte ölü bulunmuştur ve başından bıçaklanmıştır.

Cinayetin aydınlatılması için, Scotland Yard’tan dedektifler görevlendirilir. Ancak, dedektifler, cinayeti kimin işlediğini bulamaz.

Poirot, cinayeti araştırmak için Chimneys Köşkü’ne gelir. Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Sir Horace Blatt’ın torunu olan Anne Meredith’tir. Anne, Blatt’ı öldürmüştür çünkü Blatt, Anne’in annesini öldürmüştür.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Anne Meredith’i tutuklatır. Böylece, Yedilerin Gizemi aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, intikamdır. Anne, annesinin intikamını almak için Blatt’ı öldürmüştür. Bu intikam, Anne’in karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

10- Ölüm Çığlığı Özeti

Ölüm Çığlığı Özeti

Agatha Christie kitapları önerileri arasında yer alan, 1930 yılında yazdığı “Ölüm Çığlığı” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin St. Mary Mead köyünde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Miss Marple, St. Mary Mead köyünde yaşayan yaşlı bir kadındır. Marple, bir gün, köyün papazı olan Bay Haydock’un evinde bir cinayet işlendiğini öğrenir. Cinayetin kurbanı, köyün en zenginlerinden biri olan Albay Protheroe’dur.

Cinayetin aydınlatılması için, Scotland Yard’tan dedektifler görevlendirilir. Ancak, dedektifler, cinayeti kimin işlediğini bulamaz.

Poirot, cinayeti araştırmak için St. Mary Mead köyüne gelir. Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Albay Protheroe’nun genç ve güzel karısı olan Mrs. Protheroe’dur. Mrs. Protheroe, Albay Protheroe’yu öldürmüştür çünkü Albay Protheroe, onu aldatmıştır.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Mrs. Protheroe’yu tutuklatır. Böylece, Ölüm Çığlığı aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, ihanettir. Mrs. Protheroe, Albay Protheroe’yu öldürmüştür çünkü Albay Protheroe, onu aldatmıştır. Bu ihanet, Mrs. Protheroe’nun karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

11- Sittaford Malikanesi’nin Gizemi Özeti

Sittaford Malikanesi'nin Gizemi Özeti

Agatha Christie kitapları tavsiyeleri arasında yer alan 1931 yılında yazdığı “Sittaford Malikanesi’nin Gizemi” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin Devonshire kentinde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Hercule Poirot, bir gün, Devonshire’de bulunan Sittaford Malikanesi’nde bir cinayet işlendiğini öğrenir. Cinayetin kurbanı, malikanenin sahibi olan Albay Trevelyan’dır. Trevelyan, malikanede ölü bulunmuştur ve başından vurulmuştur.

Cinayetin aydınlatılması için, müfettiş Narracott görevlendirilir. Ancak, müfettiş Narracott, cinayeti kimin işlediğini bulamaz.

Poirot, cinayeti araştırmak için Sittaford Malikanesi’ne gelir. Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Albay Trevelyan’ın malikanesini kiralayan Güney Afrikalı bir anne-kızdır. Anne-kız, Trevelyan’ı öldürmüştür çünkü Trevelyan, anne-kızın sırrını öğrenmiştir.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, anne-kızı tutuklatır. Böylece, Sittaford Malikanesi’nin Gizemi aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, sırdır. Anne-kız, Trevelyan’ı öldürmüştür çünkü Trevelyan, anne-kızın sırrını öğrenmiştir. Bu sır, anne-kızın karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

12- Son Evdeki Tehlike Özeti

Son Evdeki Tehlike Özeti

Agatha Christie kitaplarında arasında yer alan ve 1932 yılında yazdığı “Son Evdeki Tehlike” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin Cornwall sahillerinde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Hercule Poirot, bir gün, Cornwall sahillerinde bulunan bir villada yaşayan genç bir kadın olan Nick Buckley’den yardım ister. Nick, başına gelen bir dizi kazadan kıl payı kurtulmuştur ve bu kazaların kimin tarafından düzenlendiğini öğrenmektedir.

Poirot, Nick’in güvenliğini sağlamak için villaya gelir. Poirot, villayı araştırmaya başlar ve kısa sürede, kazaların kimin tarafından düzenlendiğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Nick’in kuzeni olan Maggie Buckley’dir. Maggie, Nick’in mirasını ele geçirmek için onu öldürmeyi planlamıştır.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Maggie’yi tutuklatır. Böylece, Son Evdeki Tehlike aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, mirastır. Maggie, Nick’in mirasını ele geçirmek için onu öldürmeyi planlamıştır. Bu miras, Maggie’nin karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

13- Lord Edgware’yi Kim Öldürdü Özeti

Lord Edgware'yi Kim Öldürdü Özeti

Agatha Christie kitapları arasında yer alan, 1933 yılında yazdığı “Lord Edgware’yi Kim Öldürdü?” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, İngiltere’nin Londra kentinde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Hercule Poirot, bir gün, Londra’da yaşayan Lord Edgware’nin öldürüldüğünü öğrenir. Edgware, evinde ölü bulunmuştur ve boğazı kesilmiştir.

Cinayetin aydınlatılması için, Scotland Yard’tan dedektifler görevlendirilir. Ancak, dedektifler, cinayeti kimin işlediğini bulamaz.

Poirot, cinayeti araştırmak için Londra’ya gelir. Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, Lord Edgware’nin eşi olan Lady Edgware’dir. Lady Edgware, Lord Edgware’yi öldürmüştür çünkü Lord Edgware, onu boşanmak için tehdit etmiştir.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Lady Edgware’yi tutuklatır. Böylece, Lord Edgware’yi Kim Öldürdü? aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, evliliktir. Lady Edgware, Lord Edgware’yi öldürmüştür çünkü Lord Edgware, onu boşanmak için tehdit etmiştir. Bu evlilik, Lady Edgware’nin karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

15- Doğu Ekspresinde Cinayet Özeti

Doğu Ekspresinde Cinayet Özeti

Agatha Christie kitaplarından 1934 yılında yazdığı “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” adlı romanı, ünlü Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun başrolde olduğu bir polisiye romanıdır. Roman, Doğu Ekspresi’nde geçmektedir.

Romanın kahramanı olan Hercule Poirot, bir gün, Doğu Ekspresi’nde seyahat ederken, trende bir cinayet işlendiğini öğrenir. Cinayetin kurbanı, Amerikalı bir milyoner olan Ratchett’tir. Ratchett, boğazı kesilerek öldürülmüştür.

Cinayetin aydınlatılması için, Poirot, trendeki yolculardan oluşan bir komite kurar. Komite, cinayeti çözmek için birlikte çalışır.

Poirot, cinayeti araştırmaya başlar ve kısa sürede, cinayeti kimin işlediğini bulur.

Cinayeti işleyen kişi, 14 yıl önce Ratchett tarafından öldürülen bir çocuğun annesi olan Anne de la Roche’dir. Anne, Ratchett’in cinayetinden intikam almak için onu öldürmüştür.

Poirot, cinayeti çözdükten sonra, Anne de la Roche’u tutuklatır. Böylece, Doğu Ekspresi’nde Cinayet aydınlanmış olur.

Romanın ana temalarından biri, intikamdır. Anne, Ratchett’in cinayetinden intikam almak için onu öldürmüştür. Bu intikam, Anne’nin karakterinin karanlık yönünü ortaya koymaktadır.

Agatha Christie Ünlü Karakterleri

Agatha Kitap

Agatha Christie kitapları, yazarın belirlediği karakterlerle yola çıkarak birçok gizemli olayı çözer. Eğer sıkı bir Agatha Christie okuyucusuysanız ünlü karakterlerinin uluslar arası bir üne sahip olduğunu bilirsiniz.

Yarattığı birkaç tipleme ile okuyucuya farklı serüvenlere götüren yazarın ortaya çıkarttığı karakterler çok fazla sevildi.  Agatha Christie kitaplarından birçoğu sinema dünyasında beyaz perdede yerine aldı ve büyük bir kitleye sahip oldu. 7’den 70’e her yaş skalasına sahip kişilerin severek okuduğu karakterleri incelemeye ne dersiniz?

Herkül Periot

Herkül Periot

Hercule Poirot, Agatha Christie kitaplarında ortaya çıkardığı bir tiplemedir. Dünyaca büyük bir üne sahip kurgusal karakter olan Poriot,  bıyıklı Belçikalı özel dedektiftir. Karakter yapısı itibariyle zekâ düzeyi çok yüksektir ve bu özelliği onu suçluları yakalamasındaki en büyük etkendir.

Eskiden polis olan Belçikalı özel bir dedektif olan Poriot, tüm dellleri toplamayı ve davayı nasıl çözdüğünü yavaşça açıklamayı sever. Günümüzde 30’dan fazla Poirot romanı ve 50’den fazla kısa hikâye var.

Zengin biridir ve aldığı her karar kanunlara dayalıdır. Bu roman, cinayetin serbest bırakıldığı iki Christie kitabından biridir. Özel dedektif olan bu yaşlı adam adaletsizlikle mücadele savaşacak güce ve beyne sahiptir. Tabiri caizse ahlaklı ve entelektüel bir süper kahraman olarak da adlandırabiliriz.

Miss Marple

Miss Marple

Miss Marple, Agatha Christie kitaplarında ortaya çıkan ve en az Hercule Poirot kadar ünlü hayali bir dedektiftir.  Birçok kez sinema perdelerine ve televizyon dizilerine uyarlananan bu karakter, 7’den 70’e çok sevildi.

Jane Marple, ilk kez 1927 yılının Aralık ayında, The Royal Magazin’deki kısa bir öyküde çıktı. Daha sonraki çıkışı ise, 1930 yılında Agatha Christie kitapları arasında yer alan “The Murder at the Vicarage” (Ölüm Çığlığı) adlı romanla oldu.

Sivri dilli, aşırı meraklı, zeki ve dedikoducu olma özelliği onu sıra dışı  bir dedektif yapar. Yaşlı ve yalnız yaşayan bu karakter herşeye burnunu sokmaktan, konuşmaları gizlice dinlemekten, sabah akşam etrafı gözetlemekten, çalıştıkları aileler hakkında bilgi toplamaktan hoşlanır. 

Aşırı meraklı olan bu yaşlı kadının en kötü özelliğiyse insanları rencide edecek şekilde imalı konuşmasıdır. Yani düşündüğü şeyi dile getirirken bunu direkt olarak yapmaz dolaylı yoldan, o şeyi çağrıştıracak şekilde söyler. Her ne kadar kırıcı olabilse de insanlar bu karakteri çok başarılı buldu ve okumaktan büyük keyif aldı.

Kitap Okumanın FaydalarıOkumakla İlgili Sözler

SSS

Agatha Christie kimdir?

Agatha Christie, 15 Eylül 1890’da İngiltere’nin Torquay kentinde doğdu. 1919’da evlendi ve eşinin mesleği nedeniyle İngiltere’nin farklı yerlerinde yaşadı. 1920’de ilk romanı “The Mysterious Affair at Styles”‘ı yayınladı. Bu roman, Hercule Poirot karakterinin ilk çıkışıydı. Christie, yaşamı boyunca 80’den fazla roman, 190’dan fazla kısa hikaye ve 20 oyun yazdı. 12 Ocak 1976’da İngiltere’nin Oxfordshire kentinde öldü.

Agatha Christie'nin en ünlü karakterleri kimlerdir?

Agatha Christie’nin en ünlü karakterleri şunlardır: Hercule Poirot: Belçikalı bir dedektiftir. Miss Marple: St. Mary Mead köyünde yaşayan yaşlı bir kadındır. Tommy ve Tuppence Beresford: Genç bir çifttir. Harley Quin: Bir hayalettir. Parker Pyne: Bir özel dedektiftir.

Agatha Christie'nin polisiye romanları nasıldır?

Agatha Christie’nin polisiye romanları, genellikle kapalı oda cinayetleri veya gizemli cinayetler üzerine kuruludur. Romanlarında, Hercule Poirot veya Miss Marple gibi dedektifler, cinayeti çözmek için mantık ve gözlem güçlerini kullanırlar.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 1]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.