Kitap

Agatha Christie Kitaplarının Özeti ve Karakterleri

Agatha Christie kitapları, Polisiye roman türünde en çok okunan yazarlarından biridir. Özellikle  ‘Doğu Ekspresinde Cinayet’ ve ‘Mavi Trenin Gizemi’ gibi eserleriyle dünyanın en çok satan yazarları arasındadır.

Agatha Christie Hayatı

Agatha Christie

Agatha Christie, 15 Eylül 1890’da İngiltere’nin güneybatısındaki Devon, Torquay’de doğmuştur. B abası Frederick Alvah Miller, Agatha henüz küçük yaştayken öldü. Annesi Mary Clarissa Miller tarafından eğitilmiştir. Üç kardeşin en küçüğü olan Agatha, annesi tarafından yazmaya teşvik edildi. Christie çocukken fantastik oyunlardan ve karakterler yaratmaktan hoşlanıyordu ve 16 yaşındayken vokal ve piyano çalışmak için bir süre Paris’e taşınsa da belli bir süre sonra bu fikirden vazgeçerek geri döndü. 1914’de pilot Albay Archibald Christie ile evlendi ve tekrar Fransa’ya gitti.

Agatha Christie Kitapları

Roger Ackroyd Cinayeti Ölüm Sessiz Geldi Nil’de Ölüm Briç Masasında Cinayet Doğu Ekspresinde Cinayet

Agatha Christie 1920’li yıllarında yazmaya başlayarak 1970’lere kadar devam etmiştir. Kitapları neredeyse İngiliz üst kesimlerinin arasında yer alır ve gizemleri biri olarak adlandırılır.  Agatha, romanlarında işlediği olay örgüsü ve sıra dışı konularla,  diyaloglara odaklanarak, basit anlatım tekniği kullanmıştır. Genel olarak belirlediği karakterler ya polis memuru ya da dedektiftir. Bu kahramanlar verilen ipuçlarıyla gizemli olayları çözerek okuyucuya yeni bir soluk getirmeyi başarmıştır.

Agatha Christie Kitapları Seti Satın Almak İçin Tıklayın

Agatha Christie Ünlü Karakterleri

Agatha Kitap

 

Yazar, kitaplarında belirlediği karakterlerle yola çıkarak birçok gizemli olayı çözer. Eğer sıkı bir Agatha Christie okuyucusuysanız ünlü karakterlerinin uluslar arası bir üne sahip olduğunu bilirsiniz. Yarattığı birkaç tipleme ile okuyucuya farklı serüvenlere götüren yazarın ortaya çıkarttığı karakterler çok fazla sevildi.  Birçok kitabı sinema dünyasında beyaz perdede yerine aldı ve büyük bir kitleye sahip oldu. 7’den 70’e her yaş skalasına sahip kişilerin severek okuduğu karakterleri incelemeye ne dersiniz?

Herkül Periot

Herkül Periot

Hercule Poirot, Agatha Christie ortaya çıkardığı bir tiplemedir. Dünyaca büyük bir üne sahip kurgusal karakter olan Poriot,  bıyıklı Belçikalı özel dedektiftir. Karakter yapısı itibariyle zekâ düzeyi çok yüksektir ve bu özelliği onu suçluları yakalamasındaki en büyük etkendir. Eskiden polis olan Belçikalı özel bir dedektif olan Poriot, tüm dellleri toplamayı ve davayı nasıl çözdüğünü yavaşça açıklamayı sever. Günümüzde 30’dan fazla Poirot romanı ve 50’den fazla kısa hikâye var.

Zengin biridir ve aldığı her karar kanunlara dayalıdır. Bu roman, cinayetin serbest bırakıldığı iki Christie kitabından biridir. Özel dedektif olan bu yaşlı adam adaletsizlikle mücadele savaşacak güce ve beyne sahiptir. Tabiri caizse ahlaklı ve entelektüel bir süper kahraman olarak da adlandırabiliriz.

Miss Marple

Miss Marple

Miss Marple, Agatha Christie’nin ortaya çıkarttığı ve en az Hercule Poirot kadar ünlü hayali bir dedektiftir.  Birçok kez sinema perdelerine ve televizyon dizilerine uyarlananan bu karakter, 7’den 70’e çok sevildi.

Jane Marple, ilk kez 1927 yılının Aralık ayında, The Royal Magazin’deki kısa bir öyküde çıktı. Daha sonraki çıkışı ise, 1930 yılında Agatha Christie tarafından yazılan The Murder at the Vicarage (Ölüm Çığlığı) adlı romanla oldu. Sivri dilli, aşırı meraklı, zeki ve dedikoducu olma özelliği onu sıra dışı  bir dedektif yapar. Yaşlı ve yalnız yaşayan bu karakter herşeye burnunu sokmaktan, konuşmaları gizlice dinlemekten, sabah akşam etrafı gözetlemekten, çalıştıkları aileler hakkında bilgi toplamaktan hoşlanır.  Aşırı meraklı olan bu yaşlı kadının en kötü özelliğiyse insanları rencide edecek şekilde imalı konuşmasıdır. Yani düşündüğü şeyi dile getirirken bunu direkt olarak yapmaz dolaylı yoldan, o şeyi çağrıştıracak şekilde söyler. Her ne kadar kırıcı olabilse de insanlar bu karakteri çok başarılı buldu ve okumaktan büyük keyif aldı.

En İyi Agatha Christie Kitapları

Agatha Christie, polisiye romanlarının en büyük temsilcidir. Eşsiz edebi yeteneği sayesinde her yaşa, ırka, sınıfa ve coğrafya’ya ulaşarak milyonlarca kitlenin kalbini kazanmayı başarmıştır. Sınırını aşan yazar, kurgusal tiplemeleri geliştirdi ve yeni bir soluk getirdi. Hayal gücü gerçekten hayattan çok farklıydı ve bu özelliği onun günümüzde en çok okunan yazarlar arasında yerini almasını sağlamıştır.

1- Roger Ackroyd Cinayeti

Roger Ackroyd Cinayeti

Agatha Christie‘nin Roger Ackroyd Cinayeti adlı romanı, 1926 yılında yayımlanan ve polisiye türünde yazılmış önemli eserler arasındadır. Roman birinci tekil şahsın ağzından anlatır ve karakter, köyün sevilen kişisi Dr. Sheppard’dır.  Poirot’la komşu olan karakter Ackroyd’un yakın dostudur. Ayrıca köyde büyük bir üne sahiptir.  Mükemmel kurgusu karşısında birçok kitap eleştirmenin şapka çıkardığı türden bir romandır ve ülkemizde yok sattı.

2- Doğu Ekspresinde Cinayet

Doğu Ekspresinde Cinayet

Roman, Agatha Christie’nin ortaya çıkardığı ünlü kurgusal karakterlerinden biri olan Hercule Poirot’un trende yaşanan cinayeti çözebilmek için karşılaştığı zorlukları anlatır. Sürükleyici bir romandır ve nasıl sonlanacağını asla tahmin edilmez. Karakter, ince zekâsı sayesinde cinayeti nihayete ermesini sağlamıştır ve bunu yaparken vagonda yer alan tüm konukları toplayarak cinayeti açılar.

3- Ölüm Sessiz Geldi

Ölüm Sessiz Geldi

Styles St. Mary köyündeki Styles Köşkü’nde son zamanlarda garip olaylar meydana gelmektedir. Sonunda bir gün, köşkteki yaşlı Bayan Inglethorp’un sağ kolu olan Evelyn, “Zavallı Emily… Hepsi, ama hepsi köpekbalığından farksızlar,” diye mırıldanarak evden dışarı fırlar. Varlığıyla Bayan Inglethorp için bir güvence oluşturan Evelyn’in gidişi, köşkün havasını tümüyle değiştirir. Artık koca evde sonsuz bir kuşku ve ürkütücü bir kötülük havası esmeye başlar… Kırık bir kahve fincanı, bir damla mum yağı, Begonya tarhı…

Dedektif Poirot, zekâsını kullanarak ipuçlarını bulduğu sürükleyici romanıdır….

4- Nil’de Ölüm

Nil'de Ölüm

Belçikalı dedektif Hercule Poirot’u nehir vapurunda geçen Mısır tatili esnasında ortaya çıkan bir cinayet sonucunda ipuçları toplar. Dışarıdan mükemmel görünen bir çiftin huzurlu balayı trajik bir şekilde yarıda kesilir ve katili aramak için kahraman kolları sıvar.

5- Briç Masasında Cinayet

Briç Masasında Cinayet

Agatha Christe’nin mükemmel serilerinden biri olan Briç Masasında Cinayet, okuyucuyu farklı bir maceraya sürüklüyor. Ünlü dedektif Hercule Poirot mükemmel suçluların peşine düşüyor. Haksızlığa karşı adeta süper kahraman gibi karşısında duran kahramanımız bir sır perdesini daha çözmeyi başarıyor.

“Cinayetin kraliçesinden soluk kesen iki hikâye daha… Briç Masası’nda Cinayet’te ünlü dedektifimiz Hercule Poirot mükemmel suçluların peşine düşüyor. Gri hücreleri bir kez daha işbaşı yapan Porirot, cinayet işleyip de yanına kâr kalanları bir bir ortaya çıkarıyor.Cinayet bir rahipevinde işlenince çözmek de rahibe kalıyor, tabii ki Miss Marple’ın yardımıyla! Ölüm Çığlığı’ndaki rahibin deyimiyle Miss Marple her zaman haklı çıkıyor.”

Sık Sorulan Sorular

Agatha Christie Kaç Tane Kitabı Var?

Agatha Christie, toplamda 66 dedektif romanı ve 14 kısa öykü kaleme aldı

Agatha Christie Ne Tür Roman Yazar?

Agatha Christie polisiye edebiyatın en önemli isimlerinden biridir.

Agatha Christie Ne Zaman Öldü?

Agatha Christie 12 Ocak 1976 yılında ölmüştür.

Roger Ackroyd Cinayeti Kaç Sayfa?

Roger Ackroyd cinayeti 304 sayfadır.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu