ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Sağlıklı Olmanın Yolları: Nasıl Daha Sağlıklı Olunabilir? [13 Yöntem]

Sağlıklı Olmanın Yolları: Nasıl Daha Sağlıklı Olunabilir? [13 Yöntem]
05.08.2020
257
A+
A-

Nasıl daha sağlıklı olunacağı birçok insanın merak ettiği bir konudur. Sağlıklı olmanın yolları ile hayat kalitenizi hızlı bir şekilde yükseltebilirsiniz. 

Günümüzde oldukça yaygınlaşan fast food yiyecekler ve ardından gelen hareketsizlik birçok sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu da daha sağlıklı bir yaşamın önemini bize açıkça gösteriyor. Sağlığını kaybeden birine sorarsanız hayattaki en büyük pişmanlıklarından birinin sağlığına dikkat etmemek olduğunu söyler. Peki, siz de her şey için bu kadar geç olmasını mı bekleyeceksiniz?

Yol yakınken daha sağlıklı olmak için bir çaba sarf etmeyecek misiniz? Eğer daha sağlıklı bir yaşam arayışı içerisindeyseniz tam yerine geldiniz. Bu yazımızda nasıl daha sağlıklı bir yaşam süreceğinizin yollarını anlatıyoruz.

Sağlıklı Olmanın Yolları

 1. Egzersiz yapmak
 2. Yeterli uyumak
 3. Bolca su tüketmek
 4. Bilincinizi arındırmak
 5. Meyve ve sebze tüketmek
 6. Dinlenmek
 7. Sağlıklı beslenmek
 8. Teknolojik aletlerle çok zaman geçirmemek
 9. Adım atmak
 10. Temiz hava
 11. Güneş ışığı
 12. Ölçülü olmak
 13. Kötü alışkanlıklardan uzak durmak

İlginizi Çekebilir: Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Belgesel Önerisi (tıklayın)

1- Egzersiz Yapmayı Bırakmayın!

Egzersiz yapmak

Günümüzde oldukça yaygınlaşan yanlış bir düşünce sistemi vardır. Egzersizin yalnızca kilo dengesini sağlamak için yapıldığını düşünen kişi sayısı oldukça fazla. Fakat egzersiz yalnızca kilo vermek için yapılmaz, sağlığınızı korumak için de yapılır.

İnsanlar kilo verdikten sonra birdenbire egzersizler bırakılır ve bu durum hem verdiğiniz kiloları yeniden almanıza neden olur hem de daha sağlıklı ve mutlu yaşamanızı engeller.

Uzmanların araştırmaları üzerine egzersizin fiziksel katkıları olduğu gibi ruhsal yönden de kattığı birçok şey vardır. Her gün düzenli yaptığınız egzersizler sizi gün içerisinde hem daha enerjik hem de daha mutlu ve neşeli biri haline getirir. Egzersizin faydalarını yalnızca kilo vermek olarak düşünmeye son vererek sağlığınız için düzenli egzersizler yapmaya devam edin.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural (tıklayın)

2- Yeterli Uyuyun

Yeterli uyumak

Birçok insanın yaptığı hatalardan biri de düzensiz uyumak. Geceleri uyumayarak sabaha karşı uyumaya başlayan insanlar hem gün içerisinde yaşayacağı birçok güzellikten kendini mahrum eder hem de gece uyumamanın yan etkilerine maruz kalır. Özellikle gece 11 ve 3 saatleri arasında uyunmasını gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Eğer gece uyumazsanız uykunuzu tam alamayarak daha halsiz, daha yorgun ve daha mutsuz biri olarak günlerinizi harcarsınız. Bu yüzden düzenli uyku en önemli maddelerimizden biri arasındadır.

3- Bolca Su Tüketin

Bol su tüketmek

Bol su tüketmenin önemini her yerde duyarsınız. Gün içerisinde tükettiğimiz yiyecek ve içecekler vücudumuzdaki su miktarını azaltmaktadır. Bu da metabolizmamız ve çeşitli organlarımız için önemli bir tehdittir.

Yoğun gündelik işler arasında insanlar su içmeyi unutabiliyor. Bunun için düzenli su içmeye yönelik eğlenceli ve hatırlatıcı etkenler bulabilirsiniz. Sağlığınızı kaybettiğinizde bunun geri dönüşü olmayacağını unutmayın ve çevrenizde bu durumlara maruz kalarak sağlığından olan insanlardan her zaman ders çıkarın.

4- Bilincinizi Temizleyin

Bilinci arındırmak

Meditasyon, dua, ibadet… İsmine ne derseniz. Bunlar sizi yoran günlük hayatın sinir ve stresinden sizi bir an olsun uzaklaştıracak ve dinlendirecektir. Bilincinizi sizi kötü etkileyen şeylerden arındırarak daha fazla rahatlamaya çalışın. Kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği bir yere geçerek gerçekleştirebilirsiniz. Daha mutlu ve relax hissedeceğinizden eminiz.

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu (tıklayın)

5- Meyve ve Sebze Tüketmeyi İhmal Etmeyin

meyve ve sebze tüketmek

Meyve ve sebze tüketiminin öneminden her zaman ve her yerde çokça bahsedilir. Meyvelerin ve sebzelerin lezzetinin yanında içinde bulunan besinlerin de size oldukça yarar sağlayacağı kesin. Gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi kazanmak için meyve ve sebzelerin sizlere sunduğu ayrıcalıkları mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

6- Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Dinlenmenin önemi

Gün içerisinde yoğun iş hayatınızda, yoğun ev hayatınızda veya sizi yoran olayların arasında kendinize dinlenmek için yeterli vakti ayırıyor musunuz? Birçok sorumluluğunuz olabilir fakat dinlemeyi ihmal etmemeniz bu sorumluluk ve işlerinizi daha enerjik ve istekli bir şekilde halletmenize destek olur. Ayrıca hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirerek daha sağlıklı bir yaşam örneğine sahip olursunuz. Herkesin sorumlulukları vardır fakat bu sorumluluklar arasında kendinize vakit ayırmanın önemini hatırlatmak isteriz. Siz de unutmayın ve günlük yoğun tempo arasında vücudunuzun ve ruhunuzun dinlenmesine izin verin.

İlginizi Çekebilir: Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti (tıklayın)

7- Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek

Sağlıklı beslenmenin önemi, hayatınız için büyük bir önem taşıyor. Bazı insanlar üşenir bazıları da vakti olmadığından yakınarak hazır gıdalar ve fast foodlar tüketmeye başlar. Bu obeziteye ve kilo artışına neden olarak hayatınızı sizden çalarak ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Şirketlerin kazanmak için yaptığı birçok manipülasyona maruz kalarak zararlı olan çoğu yiyecek gözümüze o kadar güzel gelir ki ne kadar sağlıksız olduğunu hatırlamak bile istemeyiz. Hatta birileri bize nasıl üretildiğini anlattığına bile bir kulağımızdan girer bir kulağımızdan çıkar! Sağlıksız beslenmenin verdiği zararların yol yakınken farkına varın ve daha sağlıklı besinler tüketin.

8- Teknolojik Cihazlara Olan Bağımlılığınızdan Kurtulun

Teknolojik aletlerden uzak durmak

Günümüzde oldukça yaygınlaşan teknolojik cihazlar, beraberinde teknoloji bağımlılığını da getirdi. Fakat teknolojinin yararları olduğu kadar zararları da vardır. Bu cihazların zararlarından biri de sağlığımıza olan etkisidir. İnsanlar olduğu yerden hareket etmeden saatlerce teknolojik cihazlarıyla vakit geçiriyor ve bu da dengesiz kilo alımına ve hareketsizlikten dolayı ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Özellikle de çocukların bilinçsiz kullanımına izin verdiğinizde hem sağlık sorunlarıyla baş etmek zorunda kalırlar hem de yeterli sosyalleşmeyi gerçekleştiremeyerek depresyon riskine yakalanırlar. Teknolojik bağımlılıktan kurtulmak için boş vakitlerinizde bol bol kitap okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumanın Faydaları: Mutlaka Okunması Gereken 40 Kitap Önerisi

9- Uzmanlar Söylüyor: Adım Atın!

Adım atmak

Gün içerisinde daha hareketli ve aktif olmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre günlük 7500 ve üzeri adım atan insanlar günlük yaşamında daha sağlıklı ve daha aktif oluyorlar. Günlük hayatın yoğunluğu arasında yürüyüş yapmaya vakit bulamıyorsanız, trafikte harcayacağınız vakti uygun şekillerde yürüyüş yapmaya ayırın. Bu size kendinizi daha iyi hissettirecek, hem daha sağlıklı hem de daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

10- Temiz Hava Alın

Temiz hava almak

Günlük hayatın yoğun stres ve sıkıntısı nedeniyle mutsuz ve yorgun mu hissediyorsunuz? Bir mola verip açık havaya çıkarak temiz oksijeni içinize çekin. Bu hem sağlık açısından hem de ruhsal olarak size çok iyi gelecektir. İş hayatınızda işlevinizi yükseltecek ve daha büyük başarılara sahip olmanızda size destek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Depresyondan Kurtulmanın 20 Yolu (tıklayın)

11- Güneş Işığına Çıkın

Temiz hava almak

Güneş ışığına çıkmanın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 1. Güneş ışığına çıkmak deri altındaki kolesterolün D vitaminine dönüşmesini sağlar.
 2. Güneş ışığı, virüs ve bakterileri yok eder.
 3. Tansiyonunuzu düşürür
 4. Güneş ışığı akyuvarların sayısını arttırır

12- Ölçülü Olun

Ölçülü olmak

Ölçülü olmayı bilmek yaşamınızda daha sağlıklı olabilmenizi sağlar. Nasıl ölçülü olmanız gerektiğini merak ediyorsanız bu madde tam da size göre.

Ölçülü Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

 1. Sağlıklı besinler tüketin ve size zarar verecek yiyeceklerden uzak durun.
 2. Sıkı bir kahvaltı ve öğlen yemeği yiyin fakat akşam yemeği yerken öğününüzün hafif olmasını sağlayın.
 3. Atıştırmalıkları sevenlerden olabilirsiniz fakat yemek öğünlerinizin aralarında çokça atıştırmalık yemekten uzak durun.
 4. Bir öğünde birçok çeşit yemek yemeyin.
 5. Yemeğinizi yerken yavaş yavaş ve o yemekten zevk alarak yiyin.

13- Kötü Alışkanlıklardan Uzak Durun

Kötü alışkanlıklardan uzak durmak

Kötü alışkanlıklar ve tutkularda aşırıya kaçmak sağlığımızı aldığı gibi hayatımızı da elimizden alabilir. Birçok türü olan alışkanlıklar genelde tek seferliğine ya da kısıtlı şekillerde uygulanarak ilerletilir ve alışkanlığa dönüşür. Bu insanlar sağlıklarını kaybettiğinde çok pişman olsalar da, alışkanlıkların verdiği zararın geri dönüşü pek mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle daha sağlıklı bir hayat sürdürmek istiyorsanız yapmanız gerekenlerden biri ve hatta en önemlilerinden biri olan kötü alışkanlıklardan uzak durmayı başarmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: Hayatınızı Geri Kazanın: Sigarayı Bırakmanın En Etkili Yolları

Sağlıklı Yaşam Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı olmak için kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmalı ve düzenli olarak egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Nasıl Sağlıklı Yaşanır?

Daha sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız teknolojik aletlerden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız.

Sağlıklı Olmak İçin Neler Yemeliyiz?

Sağlıklı olmak için daha az yağlı besinler tüketmeli ve bol bol su içmelisiniz. Bunun yanı sıra kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız da yaşam kalitenizi arttıracak ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.