Kişisel Gelişim

Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti

Gizli depresyon, herkese için farklı etkiler yaratabilir. Kimi insanlar depresyonu gizli yaşarken kimileri de yaşadığı depresyonu açık açık belli edebilir.

Birçok insan depresyona girdiğinde bunun farkına varmaz. Farkında olmadığınız bir şeye engel olmak da mümkün değildir. Size bu yazımızda gizli depresyonda olan kişilerin gösterdiği belirtileri anlatacağız. İşte gizli depresyon yaşayan kişlerin gösterdiği belirtiler…

Gizli Depresyonda Olan Kişilerin Gösterdiği Belirtiler

Gizli depresyonda olan kişiler, depresyonda olduklarının farkına varamayabiliyorlar. Depresyon, farkına varılmadığında ve düzeltilmediği süre içerisinde zamanla beyine hasar vermeye devam ederek hayatınızda karşılaşacağınız zorluklarda daha fazla zarar görmenize, belki de atlatamamanıza neden olabilir. Yazımızı okuduktan sonra “bu belirtiler bende var, ben gizli depresyondayım” gibi yanlış tespitlerde bulunmamak da oldukça önemlidir. Bu belirtileri gösteren herkesin gizli depresyon yaşadığını söylemek kesinlikle doğru olmaz. Fakat gerçekten zor bir dönemden geçiyor ve kendinizde ruhsal bozukluklar olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle bir uzmana başvurmanız gerekir.

1- Alışılagelmiş yöntemlere sahiptirler

Meditasyon

Depresyonla başa çıkmanın bir sürü yöntemi vardır. Gizli depresyonda olan kişilerin ise kendilerine ait alışılmış bir yöntemleri vardır. Gizli depresyonda olan insanlar, genelde ruhsal sıkıntılarının nedenini çözemediklerinden yaşadıkları durumun çok normal olduğunu düşünürler. Ve ruh hallerinin gidişatını değiştirmek adına kendilerince bir çözüm geliştirirler. Bu çözümlerden bazıları şunlardır:

  1. Müzik
  2. Egzersiz
  3. Meditasyon
  4. Temizlik
  5. Kitap okuma
İlginizi Çekebilir  Kariyerinizde Nasıl Gelişebilirsiniz? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin Okunması Gereken 13 Kitap

2- Daha İyi Görünmek İsterler

Gizli depresyonda olan insanlar bunun farkında olmasalar bile ruh hallerinin kötü olduğunu bilirler ve bu durumu diğer insanlara yansıtmamak için herkesten daha iyi gözükme konusunda çaba gösterirler

3- Terk Edilme Sorunları Bulunur

Terk edilme sorunları

Terk edilme sorunu depresyonda olan birçok insanda bulunur. Sırf sevdiklerini kaybetmemek için daha iyi görünmeye çalışırlar. Ve genelde de terk edilme durumundan kurtulamazlar.

4- Uyku Düzenleri Bozuktur

Gizli depresyon yaşayan insanların genelde uyku düzenleri bozuktur. Gece geç yatarlar ve sabah da erken kalkamazlar. Çektikleri sıkıntıları unutmak için daha fazla uyumak isterler fakat geceleri çok düşünmekten dolayı uyuyamazlar sabah da aksine uyanmak istemezler ve geç saatlere kadar uyurlar. Bazıları ise bu durumun aksine hep az uyuyabilirler.

5- Beslenme Alışkanlıkları Yoktur

Yeme bozukluğu

Beslenme konusu, yalnızca depresyon için değil sağlık açısından da oldukça önemli bir maddedir. Fakat özellikle gizli depresyon yaşayan insanlar yeme alışkanlığı edinmezler ve hem düzensiz beslenirler hem de sağlıksız. Ne yediklerine dikkat etmeyen bu kişiler, depresyonun ruhsal sıkıntıları arasında aynı zamanda sağlık sorunlarına da katlanmak zorunda kalabilirler. Bu nedenle ne olursa olsun beslenme alışkanlığı kazanın ve yediklerinize her zaman dikkat edin.

6- Gizleme Konusunda Uzmanlaşmıştırlar

Gizli depresyonda olan kişiler genelde ruhsal durum bozukluklarını gizleme konusunda oldukça uzmanlaşmış olurlar. Depresyon sürecinde olduklarının farkında olmadıklarından ruh hallerinin nedenini anlayamazlar ve bu durumu insanlara da yansıtmaktan kaçınırlar. Bu nedenle gizleme konusunda oldukça iyiler.

7- Farkındalıkları Daha Fazladır

Farkındalıkların fazla olması

Her şeyi bilmek güzeldir fakat her şeyin farkında olmak bazen de bir lanettir. Gizli depresyon yaşayan insanlar diğerlerine göre bazı durumların daha fazla farkındadırlar ve bu durumlara karşı olan hassasiyetleri onlara ciddi anlamda zararlar verebilir.

8- Özel Bir Yetenekleri Vardır

Özendiren hayatlar yaşayan, aktör, müzisyen ve daha birçok yetenekli insanlar genelde akıl hastalıklarından muzdarip olurlar. Bu tür insanlar ruhlarının sergilediği gölgeleri olumlu yönde kullanarak kendilerini yükseltme ve spot ışıklarını üzerlerinde tutma konusunda oldukça iyidirler.

9- Bir Amacın Peşindediler

Amaç belirleme

Herkes hayatında bir amacın olmasını ve o amaç doğrultusunda ilerlemeyi ister. Fakat depresyonda olan kişilerde genellikle bu durum daha yoğun yaşanır. Genelde yaşadıkları depresyonu atlatmak için belirledikleri amaç yönünde daha emin adımlarla ilerlemeyi tercih edenler gizli depresyona sahip olan kişilerdir. Mutluluğun peşinde olan ve daha fazlasını isteyen bu kişiler, hayatlarında mutlaka bir amaca sımsıkı tutunurlar. Ve bu kişiler motivasyon yükseltmek için durmadan çaba harcama yöneliminde bulunurlar.

10- Yardım Çığlıklarını Nadiren Duymanıza İzin Verirler

Yaşadıkları durumun ağırlığını bazen tek başına kaldıramayabilen kişiler, nadiren birilerine güvenirler ve güvendikleri insanların kendi yardım çığlıklarını duymalarına izin verirler. Bu durumu yaşayan kişiler çoğunlukla reddetseler de depresyonu tek başına atlatmak kişiye oldukça büyük zararlar verebilir ve bunun farkına vardıklarında güvendikleri kişilerden manevi yönde destek bekleyebilirler.

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Depresyon belirtilerin neler olduğunu ve sizde de bu belirtilerin bulunup bulunmadığını internet aracılığıyla öğrenebilirsiniz fakat net bir tanı koyulması için bir uzmana başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu