ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti

Depresyon Belirtileri Nelerdir? Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti
20.08.2020
232
A+
A-

Gizli depresyon, herkese için farklı etkiler yaratabilir. Kimi insanlar depresyonu gizli yaşarken kimileri de yaşadığı depresyonu açık açık belli edebilir.

Birçok insan depresyona girdiğinde bunun farkına varmaz. Farkında olmadığınız bir şeye engel olmak da mümkün değildir. Size bu yazımızda gizli depresyonda olan kişilerin gösterdiği belirtileri anlatacağız. İşte gizli depresyon yaşayan kişlerin gösterdiği belirtiler…

Gizli Depresyonda Olan Kişilerin Gösterdiği Belirtiler

Gizli depresyonda olan kişiler, depresyonda olduklarının farkına varamayabiliyorlar. Depresyon, farkına varılmadığında ve düzeltilmediği süre içerisinde zamanla beyine hasar vermeye devam ederek hayatınızda karşılaşacağınız zorluklarda daha fazla zarar görmenize, belki de atlatamamanıza neden olabilir.

Yazımızı okuduktan sonra “bu belirtiler bende var, ben gizli depresyondayım” gibi yanlış tespitlerde bulunmamak da oldukça önemlidir. Bu belirtileri gösteren herkesin gizli depresyon yaşadığını söylemek kesinlikle doğru olmaz. Fakat gerçekten zor bir dönemden geçiyor ve kendinizde ruhsal bozukluklar olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle bir uzmana başvurmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Depresyondan Kurtulma Yolları: Depresyondan Nasıl Çıkılır? [20 Öneri]

1- Alışılagelmiş yöntemlere sahiptirler

Meditasyon

Depresyonla başa çıkmanın bir sürü yöntemi vardır. Gizli depresyonda olan kişilerin ise kendilerine ait alışılmış bir yöntemleri vardır. Gizli depresyonda olan insanlar, genelde ruhsal sıkıntılarının nedenini çözemediklerinden yaşadıkları durumun çok normal olduğunu düşünürler. Ve ruh hallerinin gidişatını değiştirmek adına kendilerince bir çözüm geliştirirler. Bu çözümlerden bazıları şunlardır:

  1. Müzik
  2. Egzersiz
  3. Meditasyon
  4. Temizlik
  5. Kitap okuma

İlginizi Çekebilir: Okunan Kitaplar Neden Unutulur? En Etkili 8 Kitap Okuma Tekniği

2- Daha İyi Görünmek İsterler

Gizli depresyonda olan insanlar bunun farkında olmasalar bile ruh hallerinin kötü olduğunu bilirler ve bu durumu diğer insanlara yansıtmamak için herkesten daha iyi gözükme konusunda çaba gösterirler

İlginizi Çekebilir: Çekici Olmanın Yolları: Daha Çekici Olmak İçin Yapılması Gereken 25 Şey

3- Terk Edilme Sorunları Bulunur

Terk edilme sorunları

Terk edilme sorunu depresyonda olan birçok insanda bulunur. Sırf sevdiklerini kaybetmemek için daha iyi görünmeye çalışırlar. Ve genelde de terk edilme durumundan kurtulamazlar.

İlginizi Çekebilir: Eski Sevgiliye Söylenecek En Kapak Sözler

4- Uyku Düzenleri Bozuktur

Gizli depresyon yaşayan insanların genelde uyku düzenleri bozuktur. Gece geç yatarlar ve sabah da erken kalkamazlar. Çektikleri sıkıntıları unutmak için daha fazla uyumak isterler fakat geceleri çok düşünmekten dolayı uyuyamazlar sabah da aksine uyanmak istemezler ve geç saatlere kadar uyurlar. Bazıları ise bu durumun aksine hep az uyuyabilirler.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Olmanın Yolları: Nasıl Daha Sağlıklı Olunabilir? [13 Yöntem]

5- Beslenme Alışkanlıkları Yoktur

Yeme bozukluğu

Beslenme konusu, yalnızca depresyon için değil sağlık açısından da oldukça önemli bir maddedir. Fakat özellikle gizli depresyon yaşayan insanlar yeme alışkanlığı edinmezler ve hem düzensiz beslenirler hem de sağlıksız. Ne yediklerine dikkat etmeyen bu kişiler, depresyonun ruhsal sıkıntıları arasında aynı zamanda sağlık sorunlarına da katlanmak zorunda kalabilirler. Bu nedenle ne olursa olsun beslenme alışkanlığı kazanın ve yediklerinize her zaman dikkat edin.

İlginizi Çekebilir: D Vitamini Eksikliği Nedir, D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

6- Gizleme Konusunda Uzmanlaşmıştırlar

Gizli depresyonda olan kişiler genelde ruhsal durum bozukluklarını gizleme konusunda oldukça uzmanlaşmış olurlar. Depresyon sürecinde olduklarının farkında olmadıklarından ruh hallerinin nedenini anlayamazlar ve bu durumu insanlara da yansıtmaktan kaçınırlar. Bu nedenle gizleme konusunda oldukça iyiler.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi

7- Farkındalıkları Daha Fazladır

Farkındalıkların fazla olması

Her şeyi bilmek güzeldir fakat her şeyin farkında olmak bazen de bir lanettir. Gizli depresyon yaşayan insanlar diğerlerine göre bazı durumların daha fazla farkındadırlar ve bu durumlara karşı olan hassasiyetleri onlara ciddi anlamda zararlar verebilir.

İlginizi Çekebilir: Zeka Nasıl Geliştirilir, Zeka Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

8- Özel Bir Yetenekleri Vardır

Özendiren hayatlar yaşayan, aktör, müzisyen ve daha birçok yetenekli insanlar genelde akıl hastalıklarından muzdarip olurlar. Bu tür insanlar ruhlarının sergilediği gölgeleri olumlu yönde kullanarak kendilerini yükseltme ve spot ışıklarını üzerlerinde tutma konusunda oldukça iyidirler.

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu

9- Bir Amacın Peşindediler

Amaç belirleme

Herkes hayatında bir amacın olmasını ve o amaç doğrultusunda ilerlemeyi ister. Fakat depresyonda olan kişilerde genellikle bu durum daha yoğun yaşanır. Genelde yaşadıkları depresyonu atlatmak için belirledikleri amaç yönünde daha emin adımlarla ilerlemeyi tercih edenler gizli depresyona sahip olan kişilerdir. Mutluluğun peşinde olan ve daha fazlasını isteyen bu kişiler, hayatlarında mutlaka bir amaca sımsıkı tutunurlar. Ve bu kişiler motivasyon yükseltmek için durmadan çaba harcama yöneliminde bulunurlar.

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu

10- Yardım Çığlıklarını Nadiren Duymanıza İzin Verirler

Yaşadıkları durumun ağırlığını bazen tek başına kaldıramayabilen kişiler, nadiren birilerine güvenirler ve güvendikleri insanların kendi yardım çığlıklarını duymalarına izin verirler. Bu durumu yaşayan kişiler çoğunlukla reddetseler de depresyonu tek başına atlatmak kişiye oldukça büyük zararlar verebilir ve bunun farkına vardıklarında güvendikleri kişilerden manevi yönde destek bekleyebilirler.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural

Depresyonda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Depresyon belirtilerin neler olduğunu ve sizde de bu belirtilerin bulunup bulunmadığını internet aracılığıyla öğrenebilirsiniz fakat net bir tanı koyulması için bir uzmana başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.