kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Depresyondan Kurtulma Yolları: Depresyondan Nasıl Çıkılır? [20 Öneri]

Depresyondan Kurtulma Yolları: Depresyondan Nasıl Çıkılır? [20 Öneri]
24.08.2020
255
A+
A-

Depresyondan kurtulma yolları, hayat standartlarınızı değiştirecek ve duygu bozukluğunuzu  minimum seviyeye düşürecektir. Sizin için araştırdığımız bu yazımızda, depresyondan kurtulmanın yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Depresyon, günümüz şartlarında en çok rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Beynin yapısını bozan bu rahatsızlık, müdahale edilmediği takdirde ciddi zararlara yol açabilir.

Depresyon, kişilerin duygularını düşüncelerini davranışlarını ve bedenini etki altına alarak çoğu zaman çevresiyle ilişkisini kötü etkiler. Aynı zamanda günlük rutin işleri aksatmaya neden olan depresyondan kurtulma yolları yazımızı sizin için hazırladık. İşte depresyonun nedenleri ve depresyondan kurtulma yolları

Depresyona Neden Olan Etkenler

depresyondan kurtulmanın yolları

Depresyona neden olan birçok etken vardır. Gerektiğinde yapılan müdahaleler sayesinde bu rahatsızlığı atlatabilmeniz mümkündür. Ama öncelikle bu hastalığın nedenlerini görelim. Depresyona neden olan etkenler şunlardır:

 1. Psikolojik etmenler
 2. Biyolojik etkenler
 3. Davranışsal etkenler
 4. Sosyal faktörler

İlginizi Çekebilir: Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti (tıklayın)

1- Depresyonda Psikolojik Etkenler

Birçok insan, üzgün olduğu dönemde depresyonda olduğunu söyler. Ancak gerçek bir depresyon, kendini üzgün hissetmekten daha ciddi bir durumdur. Aileden birinin vefat etmesi, boşanma, travma, stres ya da işini kaybetmek gibi olumsuz durumlar depresyon rahatsızlığını tetikler. Fakat bunlar gerçek bir “depresyona kesinlikle neden olur” diye bir kaide kesinlikle söz konusu değildir.

2- Biyolojik Etkenlerin Depresyon Üzerindeki Etkisi

Depresyon üzerinde psikolojik etkenler kadar biyolojik etkenlerin etkisi de büyüktür. Biyolojik depresyonun nedeni, ailenizden birinde depresyon gibi duygudurum bozukluğu bulunuyorsa, sizin de depresyon rahatsızlığına yakalanma riskiniz oldukça yüksektir. Şizofreni, bipolar, obsesif kompulsif bozukluk gibi diğer zihinsel hastalıklar da depresyon riskini oldukça yüksek seviyelere taşır. Bu rahatsızlıklara yakalanan birçok insanın bu hastalıklara yakalanma nedeni biyolojik etkenlerden kaynaklıdır.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Olmanın Yolları: Nasıl Daha Sağlıklı Olunabilir? [13 Yöntem] (Tıklayın)

3- Depresyonda Davranışsal Etkenler

Kullanımı oldukça fazla yaygınlaşmış olan bağımlılık yapıcı maddelerin de depresyona neden olduğunu biliyor muydunuz? Kimi zaman iyi hissetmek için, kimi zaman yaşanılanları unutmak için kimi zaman da “bir kerelikten bir şey olmaz” denilerek kullanılan bu maddeler, yaşamınızda depresyona yakalanmanıza neden olan etkenler arasında olan gizli bir düşmandır.

4- Depresyonda Sosyal Faktörlerin Etkisi

Akranlarla ve aileyle olan bağların zayıflaması veya kopmasıyla birlikte kişinin sosyal dengesinin bozulması da depresyona neden olabilir.

Depresyondan Kurtulma Yolları

Depresyona karşı alınabilecek 10 önlem

Depresyona neden olan etkenleri inceledik. Depresyondan kurtulma yöntemlerine geçmeden önce, depresyona karşı alınabilecek önlemleri inceleyelim.

 1. Bedeninizi sürekli olarak aktif tutun.
 2. Stresinizi ve üzerinizdeki yükü hafifletin
 3. Aktivitelere katılın
 4. Yeni hobiler ve ilgi alanlarınızı keşfedin
 5. Bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durun
 6. Sabırlı olun
 7. Psikolojik destek alın
 8. Uzman psikoterapistinizin tavsiyelerine uyun
 9. Umutsuzluğa kapılmayın
 10. Arkadaş ve aile bireylerinizle aktif bir şekilde iletişim kurun

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu (Tıklayın)

Depresyondan Kurtulmanın 20 Yolu

Depresyondan kurtulmanın yolları

Depresyon, kişilerin duygu, düşünce ve davranışlarında bozukluklara yol açar. Depresyon döneminde üzgün ve stresli olma süresi yaklaşık 2 hafta civarında devam eder. Üzüntü göreceli bir kavramdır bu nedenle üzgün olan bir kişiye depresyon tanısı koyulmadan önce yaşadığı benzer durumlara aynı tepkiyi verip vermeyeceği belirlenmelidir.

Uyku veya iştah hususunda artış veya düşüş yaşanması, yorgunluk, suçluluk, konsantrasyon bozukluğu, depresif duygular ve intihar eğilimi gibi nedenlerin sürmesi 15 günü geçerse, kişileri depresyon tanısı koyulabilir. Peki, depresyondan kurtulma yolları nelerdir? İşte depresyondan kurtulma yolları… 

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi (Tıklayın)

Depresyondan kurtulmanın yolları

1- Sevdiklerinizle Daha Fazla Vakit Geçirin

Depresyondan daha kısa sürede kurtulmak için sevdiklerinizle ve ailenizle daha fazla vakit geçirin. Aile bağları kuvvetli olan ve sosyallik anlamında daha iyi olan insanlar, depresyona girmezler.

2- Yalnız Kalmayın

Yalnızlık, kişinin depresyona girmesine en çok neden olan durumların başında gelmektedir. Uzmanlar, kişilerin yalnız kalmamasını önermektedir.

3- Evde Fazla Zaman Geçirmeyin

Depresyon sürecinde kişi evden çıkmak istemediği gibi içinden hiçbir şey yapmak da gelmez. Eğer bu sorunları beslerseniz ve üzerine gitmek yerine evde oturup geçmesini beklerseniz, depresyonun risk oranını arttırabilirsiniz. Bu nedenle içinizden gelmese dahi aktivitelere ve sosyalleşmeye özen göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural (tıklayın)

4- Geçmişe Takılı Kalmayın

Geçmişe takılı kalmayın, size ait olan insanlar geçmişte başkasına aitti ve gelecekte de başkasına ait olabilir. Sizin üzerinize düşen bu durumu kabullenmek ve acınızı potansiyelinizi yükseltmek adına bir merdiven olarak kullanmak.

5- Duygularınızı Ciddiye Almayın

Depresyon döneminde duygularınız dengesiz olabilir, bu durumu normal karşılayın. Çünkü bu tip durumlarda duygu karmaşasının olması çok doğaldır, üzerine gitmeniz durumunda depresyona girebilirsiniz.

6- Düzenli Yürüyüş Yapın

Açık havada düzenli yürüyüş yapmak antidepresanlarla aynı etkiyi taşır. Bu nedenle düzenli olarak her gün açık havada yürüyüş ve egzersiz yapın. İçinizden gelmese bile bu aktiviteyi sürdürmeye devam edin ve bir süre sonra üzerinizde nasıl etkili olduğunu seyredin!

İlginizi Çekebilir: Başarılı İnsanların 33 Ortak Özellikleri: Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir? (tıklayın)

7- Hareketsiz Kalmaktan Kaçının

Ev içerisindeki sorumluluklarınızı arttırın ve hareketsiz kalmaktan mümkün olduğu kadar kaçının.

8- Uyku Düzeni Oluşturun

Uyku düzeninizi ayarlayın ve günün aydınlık saatlerinden kendinizi mahrum bırakmayın. Gece erken yatın ve sabah erken kalkın. Eğer erken kalkmak istemiyorsanız erken kalkmak için kendinize bir neden yaratın.

9- Olumsuz Şeyler Düşünmeyin

Sürekli olumlu düşünmeye çalışın. Negatif sözcüklerden ve duygulardan mümkün olduğu kadar dilinizi ve zihninizi uzak tutun.

İlginizi Çekebilir: Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti

10- İşinize Odaklanın

Hangi işle uğraştığınız önemli değil, işinize sımsıkı sarılın ve çalışmayla zihninizi meşgul etmenin depresyona ne kadar olumlu etkilerinin olduğunu görün.

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu

11- Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

En çok yapılan hatalardan biri de kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktır. Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınız sürece depresyondan kurtulsanız bile mutlu olamazsınız. Ne kadar değerli olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın ve özgün olmanın keyfini çıkarın.

12- Pozitif İnsanlarla Zaman Geçirin

Çevrenizde her zaman pozitif şeylere ve pozitif insanlara yer verin. Etrafınızda olan insanların duygularınızın durumunu ne kadar etkilediğini görebilseydiniz eğer, bu insanların çevrenizde olmasına asla izin vermezdiniz.

13- Sosyal Medyayı Çok Kullanmayın

Depresyondan kurtulma yolları arasında en önemli maddelerinden biri de sosyal medyadır. Sosyal medyayı mümkün olduğu kadar az kullanmak, duygudurum bozukluğunuzu oldukça iyi bir şekilde etkileyecektir.

14 – Sosyal Medya Hesaplarınızı Kapatın

“Sosyal medyada vakit geçirmekten kendimi alıkoyamıyorum” diyorsanız, imkanınız varsa sosyal medya hesaplarınızı kapatın ve gerçek hayata daha fazla uyum sağlayın.

15- Beklentilerinizi Minimize Edin

Beklentilerinizi minimum seviyeye indirin. Yanlış anlaşılmasın, bu hedeflerinizi de kısa tutun manasına gelmez. İnsanlara karşı olan beklentilerinizin olmamasından bahsediyoruz. Onlardan gelen her şeye hediye alıyormuş gözüyle bakın. Kimseye size hediye vermediği için kızmazsınız.

İlginizi Çekebilir: Zeka Nasıl Geliştirilir, Zeka Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

16- Size Zarar Veren İnsanlardan Uzak Durun

Size zarar veren insanlardan ve ilişkilerden kendinizi mümkün olduğu kadar uzak tutun. Sizin ne kadar zarar gördüğünüzü görüp de seyirci kalmaya devam eden insanların motivasyonunuzu düşürmesine izin vermeyin.

17- Günlük Tutun

Depresyondan kurtulmak üzerine en etkili yöntemlerden biri de günlük tutmaktır. İçinizi günlüklerinize dökün fakat olumsuz olmayın. Pozitif kelimeleri günlüklerinizin haricinde hayatınızın her bölümünde sıkça kullanın.

18- Depresyon Konusunu Araştırın

Depresyon üzerine yazılmış makaleler ve videolar izleyin. Bu deneyiminiz, uzmanların sundukları görüşlerle pekiştirilince, kendinizi daha iyi hissetmenize ve depresyondan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

19- Komik Videolar İzleyin

Sizi neşelendirecek ve komik bulduğunuz içerikleri ve videoları izleyin. Bu şekilde davranmanız, canınızı sıkan durumlara karşı biraz da olsun mola vermenize yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi (tıklayın)

20- Önyargılı Olmayın

Önyargılarınızından kurtulun ve sık sık kitap okuyun. Okuduğunuz kitapların kişisel gelişiminize katkı sağlayacak türden olmasına özen gösterin.

Depresyon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Neden Depresyona Girilir?

Depresyona girmenin 4 temel nedeni vardır. Bunlar; psikolojik etmenler, biyolojik etmenler, davranışsal etmenler ve sosyal faktörlerdir.

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyondan kurtulmak için umutsuzluk ve karamsarlık duygusunu üzerinizden atmalı, hayata daha pozitif bir pencereden bakarak koyduğunuz hedeflere odaklanmalısınız.

Depresyon Genetik Olabilir mi?

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde depresyonun genetik nedenlerden de kaynaklanabildiği gözlemlenmiştir.

Depresyon Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Depresyon tedavi edilmez ise beyinde oluşabilecek hasarlara sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra aşırı kilo alma ya da verme durumları görülebileceği gibi aynı zamanda çeşitli sağlık sorunları ve kötü alışkanlıklara yönelim de artabilmektedir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.