Kişisel Gelişim

İş Yerindeki Motivasyonunuzu Yükseltmenin 20 Yolu

Yorucu iş temposu bireylerin işyerindeki motivasyonunun azalmasına ve iş kalitesini düşürmesine neden olabiliyor. Daha başarılı bir kariyere ve iş hayatına sahip olmak için yüksek motivasyona sahip olmanız gerekir. İşyerinizdeki motivasyonunuzu ve başarınızı arttırabilecek 20 yöntemi sizlere sunuyoruz.

İşte işyerinizdeki motivasyonunuzu yükseltmenin 20 yolu

 1. Sebebini anlamak
 2. Kolaydan başlamak
 3. Zaman planı yapın
 4. Pomodoro tekniğini kullanmak
 5. İşlerinizi daha anlamlı hale getirmek
 6. İş değiştirmek ya da amaç bulmak
 7. Hikayenizi yazmak
 8. Geçmişi hatırlamak
 9. Büyük düşünmek
 10. Bir model belirlemek
 11. Başarı hikayelerini okumak
 12. Motive edici filmler izlemek
 13. Yeterli uyumak
 14. Sürekli öğrenmek
 15. Hedeflere çalışmak
 16. Hedeflerinizin nedenlerini anlamak
 17. Beyin fırtınası yapmak
 18. Arkadaşlarınızı doğru seçin
 19. Geleceğinizi hayal edin
 20. Ulaşılabilir hedefler belirleyin

1-Sebebini Anlamaya Çalışın

Stresin sebebi

 

İşyerinizdeki isteksizliğinizin nedeni nedir? Önce bunu çözümlemekten başlayın. Başınız mı ağrıyor? Hasta mısınız? Sizi böyle isteksiz yapan şey nedir? Önce sebebini anlamaya çalışın. Çünkü bir sorunu çözümlemek için önce sebebini bilmek gerekir.

2-Kolaydan Başlamak

Çalışırken plansız başlamak insanı daha çok strese sokar ve bu da motivasyonunuzun düşmesine neden olabilir. Öncelikle işlerinizin planlamasını yapın ve listenizin başına en kolay işleri koyun. Kolaydan zora doğru giderseniz hem daha kolay gelir hem de işlerinizin bitmeye başladığını gördüğünüzde bu daha fazla motivasyona sahip olmanızı sağlar.

3-İşlerinizi Zaman Planlamasıyla Yapın!

Zaman planı yapmak

Çalışırken yapılacak işlerin planlamasını yaptıktan sonra bunu öğleden önce ve öğleden sonra yapılacaklar olarak ikiye bölün.

İlginizi Çekebilir  Zeka Nasıl Geliştirilir, Zeka Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

4-Pomodoro Tekniğini Kullanmak

Pomodoro tekniğinde, her 25 dakikada bir 5 dakikalık mola vermeniz gerekiyor. Her yarım saatte bir pomodoro tamamlamış oluyorsunuz. 4 pomodorodan sonra ise 15-20 dakikalık bir ara veriyorsunuz. Bu pomodoro tekniği sayesinde motivasyonunuzu düşürmeden daha verimli ve daha uzun süre çalışmış oluyorsunuz.

5-Yaptığınız İşleri Daha Anlamlı Hale Getirin

İşinizi anlamlı hale getirmek

 

Eğer işe karşı motivasyonunuz düştüyse yapmanız gereken ufak tefek işlerinizi (fatura ödemek vb. işler) halledip bitirin. Bu kendinizi daha iyi hissetmenizi ve işinize daha fazla konsantre olabilmenizi sağlayacaktır.

6-İşinizi Değiştirin Ya Da Bir Amaç Bulun

Sevmediğiniz işte çalışmak size sevdiğiniz işte çalışmaktan daha zor gelir. Eğer işinizi sevmiyorsanız en kolay işler bile size çok zor gelmeye başlayabilir ve bu da sizin hem motivasyonunuzu düşürür hem de daha mutsuz biri yapar. Bundan dolayı sevmiyorsanız eğer, işinizi değiştirin. Eğer işinizden memnun iseniz bir amaç belirlemek sizi daha fazla motive edecektir.

7-Hikayenizi Yazın!

Kendi hayat hikayenizi yazmak

Kendinize bir kâğıt ve bir kalem alarak gelecekte olmak istediğiniz kişiyi, olmak istediğiniz yeri ve yapmak istediğiniz iş gibi birçok şeyi yazın. Aynı zamanda da şuanki bulunduğunuz konumu yazın. Bu hem sizi daha motive edecek hem de daha pozitif hale getirecektir.

8-Geçmişinizi Hatırlamak

Geçmişi hatırlamak bazen ne kadar acı veriyor olsa da olumlu yönleri de vardır. Şuanda bulunduğunuz konuma ve geçmişte bulunduğunuz konuma bakın. Ne kadar ilerlemiş olduğunuzu görmek sizi çok mutlu edecektir.

9-Her Zaman Büyük Düşünün!

Büyük düşünmek

En başarılı işler ve başarılı insanlar da sizin bulunduğunuz başlangıç çizgisinden başladı. Steve Jobs, Apple’ı kurmadan önce hiçbir serveti yoktu ve hatta okumak için ailesinin desteğine muhtaç biriydi. Madonna bir garsondu, sadece bir garson. Şimdi ise dünya starı! Bunları asla unutmayın ve hedeflerinize koşmaktan asla vazgeçmeyin. Hedeflerinizi küçük tutmayın “ben yapamam” demeyin! “Buralara kadar gelemem” diye düşünmeyin. Eğer “ben yapamam!” derseniz, gerçekten de haklı çıkarsınız. Eğer “ben yapabilirim” derseniz, işte o zaman yine siz haklı çıkarsınız.

10-Bir Model Belirleyin

Kendisi gibi olmak istediğiniz ve saygı duyduğunuz birini rol model aldığınızda tekerleği yeniden keşfetmek yerine onu geliştirmekten devam edersiniz.

11-Başarı Hikâyelerini Okumak

Başarı hikayeleri okumak

Başarı hikâyelerini okumak ve onlar gibi olmayı istemek… Birilerinin başardığını görmek sizi her zaman daha fazla motive edebilir. Çünkü bilirsiniz ki siz de onlarla aynı başlangıç çizgisinden başladınız. Onlar o konumdan bu konuma gelebiliyorsa siz de gelebilirsiniz ve başarı hikâyelerini okurken bu dediğime siz de hak verirsiniz.

12-Motive Edici Filmler İzlemek

Kendinize sizi motive edeceğine inandığınız filmlerin bulunduğu bir liste hazırlayın. Onların nasıl imkânsızlık engellerini yıktığını seyretmek ve neler başarabildiğini görmek size de motive sağlayacaktır.

13-Yeteri Kadar Uyuyun!

Yeterli uyumak

Uyku bütün hayatımıza etki eden bir etkendir. Çoğunlukla her yerde uyku düzeninize dikkat etmeniz söylenir. Yeteri kadar uyumalısınız. Ne az ne de çok… Az uyumak bütün gününüzü halsiz ve yorgun geçirmenize neden olur. Çok uyumak ise zamanınızı çarçur etmenize ve tembelleşmenize neden olur. Hiçbir başarı yattığınız yerden gelmez… Bunu sakın unutmayın!

14-Sürekli Öğrenmek

Değerli dostlar, öğrenmenin ne yaşı, ne de sınırı yoktur! Nereye gelmiş olursanız olun, hangi kişi ya da konumda olursanız olun öğrenmeye her zaman aç olun! Hep daha fazlasını isteyin. Okuyun, dinleyin, gezin… Asla durmayın!

15-Hedeflerinize Çalışın

Hedefe koşmak

Belirlediğiniz hedefler hayatınızın her alanında gelişiminiz ve girişimciliğiniz için önemli bir rol oynamaktadır. Ne demiş Earl Wilson, “Başarı mı? Başarı tamamen şansa bağlıdır. İnanmazsanız başarısız insanlara sorun!” 

Hedeflerinize koşmaktan asla vazgeçmeyin, hata yapmaktan korkmayın ve hedefleriniz sizi başarıya, başarı ise mutluluğa ulaştırsın.

16-Hedeflerinizin Nedenlerini Sorgulayın

Neden bu hedefleri belirlediğinizi ve bu hedeflerin size ne kattığını sorgulayın. Eğer kolayca cevabını bulamıyorsanız listenizden atın ve yeni hedefler belirleyin.

17-Beyin Fırtınası Yapın!

Beyin fırtınası yapmak

Beyin fırtınası yapmak için gereken tek şey, kimsenin olmadığı bir ortam, bir kâğıt ve bir de kalem. Sonra aklınıza gelen her şeyi yazın. Hedeflerinizi, hayallerinizi, pişmanlıklarınızı ve bu pişmanlıklardan almanız gereken dersleri, yaptığınız bir şeyi nasıl daha iyi yapabileceğinizi ve daha birçok şeyi yazın. Yazmayı bıraktığınızda belki saatler içinde belki de dakikalar içerisinde birçok şey konusunda farkındalık ve yepyeni hedefler kazanmış olacaksınız.

18-Arkadaşlarınızı Doğru Seçin

Arkadaş seçimi insan hayatını oldukça etkileyen bir karardır. Arkadaşlarınızın kim olduğu sizin de kim olduğunuzu belirler ya da kim olacağınızı. Çünkü zamanla çevrenizdeki ortama ve o ortamdaki insanlara benzemeye başlarsınız. Eğer arkadaş seçiminizi kötü yaptıysanız, onların kıskançlığı ve kendilerinin başaramadığı şeyleri sizin başarmanızı kaldıramamaları yolunuzda hep engel olarak kalacaktır. Sizin de motivenizi düşürecek ve her zaman yapamayacağınız konusunda sizi ikna etmeye çalışacaklardır. İster istemez bu konudan etkileneceğiniz için arkadaş seçimi bu yazının en önemli maddelerinden biridir.

19-Geleceğinizi Hayal Edin!

Geleceğinizi hayal etmek

Kimsenin olmadığı bir yerde kendinizle birlikte kalın. Ve geleceği düşünün, yalnızca geleceği. Ne olmak istiyorsunuz? Gelecekte kim olmak istiyorsunuz? Şuanki hayatınızdan memnun musunuz? Neler daha farklı olabilir? Her şeyi detaylıca düşünün. Geçmişte ne yapmak ya da ne olmak istiyorsanız bunu başardığınızı ve başarırken ne yollardan ne engellerden geçtiğinizi hayal edin. “Düşünmek başarmanın yarısıdır” derler.

20-Ulaşılabilir Hedefler Belirleyin!

Ulaşamayacağınız hedeflerden uzak durmaya çalışın ve gerçekçi olun. İstanbul’daysanız Ardahan’a gitmek zordur fakat Erzurum’a giderseniz Ardahan’a gitmek daha kolaydır. Yani hedeflerinizi hep ulaşabileceğiniz yerlerde tutun. Bu hem daha motive olmanızı sağlayacak hem de başardığınızı görmek sizin daha çok harekete geçmenizi sağlayacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu