kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi

Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi
09.11.2020
1.139
A+
A-

Biyografi filmi, hiçbir engel tanımadan hayallerinin peşinden yalın ayak koşan insanların ihtiyacı olan motiveyi ve edinmesi gereken tecrübeleri daha yolun başındayken edinmelerini sağlar. IMDb puanı en yüksek olan en güzel biyografi filmlerini sizin için derledik.

Öncelikle şunu sormalıyım, biyografi filmlerini neden izliyorsun? Yalnızca vakit geçirmek için mi, motive olmak için mi yoksa hedeflerinin ve hayallerinin peşinde koşarken daha güçlü olmak istediğin için mi? Bu filmleri izleme nedenin ne olursa olsun elde edeceksin fakat neden bu başarı öykülerini hayatın zirvesini görmek ve başarının keyifli hazzına ulaşmak için bir merdiven olarak kullanmayasın?

Hayallerinizi ve mutluluğunuzu “nasibim varsa olur” diyerek ihtimallere bırakarak bir yaprak gibi rüzgârın sizi oradan oraya sürüklemesine dur deyin. Birazdan bahsedeceğim biyografi filmleri yalnızca bir film değil, belki de hayatınızı değiştirecek o dönüm noktası olacak. Bu yüzden yazacağım başarı öykülerini izlemek için değil, “bu hayatta ben de varım!” diyebilen cesur ve yürekli biri olmak için kullanın. Umarım yararlı olur ve bir kişinin de olsa hayallerine dokunuş yapma fırsatı bulabilirim. İyi seyirler…

? İlginizi Çekebilir: IMDb Puanı En Yüksek 10 Dedektif Filmi (tıklayın)

Gelmiş Geçmiş En İyi Biyografi Filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi biyografi filmleri

Bahsedeceğim biyografi filmlerinin hepsi gerçek yaşam öykülerinin uyarlanmasıyla yapılmıştır. İzleyeceğiniz her şey gerçek! Yani bu, şu demek, bir zamanlar sizin bulunduğunuz yerde olan insanların öyküsü. Siz de onlarla aynı yerden hatta belki de daha iyi koşullardan başlayacaksınız. Bu filmlerin hayata karşı bakış açınızı değiştireceğinden ve hayalleriniz için yeni bir adım atmanızı destekleyeceğinden hiç şüphem yok. Hazırsanız başlayalım! İşte IMDb puanı en yüksek biyografi filmleri:

 1. Yeşil Rehber (2018) IMDb: 8,2
 2. American Sniper (2014) IMDb: 7,3
 3. Patch Adams (1998) IMDb: 7,2
 4. First Man (2018) IMDb: 7,3
 5. Tolkien (2019) IMDb: 7,2
 6. Yapay Oyun: Enigma (2014) – IMDb: 8
 7. Her Şeyin Teorisi (2004) – IMDb: 7,7
 8. Malcolm X (1992) – IMDb: 7,7
 9. Sol Ayağım (1989) – IMDb: 7,9
 10. Beethoven’ı Anlamak (2006) – IMDb: 6,8

? İlginizi Çekebilir: IMDb Puanı Yüksek 10 Türk Yapımı Korku Filmi (tıklayın)

1- Yeşil Rehber (Green Book) Filminin Konusu (2018) – IMDb: 8,2

Yeşil Rehber Filmi Fragmanı ?


Orijinal adı Green Book olan Yeşil Rehber, tüm zamanların en iyi biyografi filmlerindendir. Nick Vallelonga, P.J. Byrne, Brian Stepanek, Don Stark Sebastian Maniscalco, Linda Cardellini, Viggo Mortensen ve Mahershala Ali’nin yer aldığı müthiş oyuncu kadrosuyla çekilen film, o kadar büyük bir beğeni almıştır ki, tam 2 kez vizyona girmiştir.

Piyanist olan Don Shirley’in hayatını konu alan Yeşil Rehber (Green Book), biyografi filmi severler için listemizin ilk sırasında yer alıyor. Tony Lip’in oynadığı rolün hikayesinin gerçek sahibi ise Oscar ödülüne aday gösterilmiş olan Viggo Mortense’nin ta kendisidir.

? İlginizi Çekebilir: IMDb Puanı Yüksek 10 Yabancı Korku Filmi

Yeşil Rehber’in konusu, bir piyanist ve onun şoförü Tony’nin yaşadıklarıdır. Konsere hazırlanan piyanist, kendisiyle birçok farklı şehri gezebileceği bir şoför arıyordur. Derken işsiz olan Tony’yi şoför olarak alır ve Tony, güvenli rotayı oluşturabilmek için “The Green Book” adındaki kılavuzdan destek alır.  Piyanist siyahidir ve çıktıkları yolculukta farklılıklarla ilgili birçok sıkıntı ve zaman zaman da nezaketle karşı karşıya gelecekler. Bu zorlu yolculuk süresince farklı özelliklerin tümünü tamamen rafa kaldırmak zorunda olurlar.

Yeşil Rehber – Green Book Filminin Türü: Dram/Komedi-drama

2- American Sniper Filminin Konusu (2014) – IMDb: 7,3

American Sniper Filmi Fragmanı ?

American Sniper biyografi filmi, Kyle’nin Irak’taki savaş sırasında yüzlerce Amerikan askerinin hayatını kurtardığı kahramanlık hikayesini anlatıyor. Irak Savaşı’nın bilinmeyen yönleriyle beyaz perdeye uyarlandığı bu film, gösterime girdiği anda tarihi bir rekor kırdı. Gösterime girdiği ilk hafta 90 milyon dolarlık bir hasılat yapan American Sniper biyografi filmi, aynı zamanda Oscar’a aday olmuştur.

Kyle’nin savaş serüveni, aile ve iş hayatını düzene sokmak üzerine başlamış olsa da zamanla bu asker, ülkesini ve halkını kurtarmak ve korumak için hayatını ortaya koymak zorunda kalacağı olaylarla karşı karşıya kalır. American Sniper, tamamen gerçek olay ve karakterler üzerinden uyarlanmıştır. Kyle’nin eşi bu filmi izlediğinde gururlanmış, mutlu olmuş, duygulanmış ve şu şekilde yorum yapmıştır; “Filmi izlemeden önce biraz huzurluydum ama izledikten sonra üzerimde hala bir yük taşıdığımı ve bu kusursuz filmle birlikte yüklerimden tamamen kurtulduğumu hissettim. Film Chris’i, iyisiyle ve kötüsüyle, çok iyi anlamış ve anlatmış. Artık tüm dünya bunu görebilir ve bence filmin en güzel tarafı da bu.” 

? İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Film Önerisi (tıklayın)

American Sniper Filminin Türü: Savaş/Aksiyon

3- Patch Adams Filminin Konusu (1998) – IMDb: 7,2

Patch Adams Filmi Fragmanı ?

Tamamen gerçek hikâyeden alıntılanmış Patch Adams, oldukça dramatik bir biyografi filmidir. Sevgi dolu ve merhametli bir doktorun hikayesini izlerken gözlerinizden gelen yaşları durduramayabilirsiniz. Bu muazzam doktorun hastalarıyla ne kadar ilgili olduğunu, sevgisi ve uğraşlarıyla onları nasıl iyileştirmeye çalıştığını izlerken de aynı zamanda sizi gülümsetecek olan bir filmdir.

Patch’in hayata karşı hiçbir umudu ve beklentisi yoktur. Bir gün kendisinin intihara eğilimli olduğunu fark eder ve hemen gidip kendi isteğiyle akıl hastanesine yatar. Orada tanıştığı şizofreni hastası Rudy’nin korkunç sincaplar yüzünden tuvalete gidemediğini görür ve o sincapları görüyormuş gibi yaparak çeşitli silahlarla o hayali korkunç sincapları öldürür. Rudy, artık sincaplardan temizlenmiş yolda tuvalete gidebiliyordur. Başkalarına yardım etmenin kendisini ne kadar mutlu ettiğini gören Patch Adams, insanlarla olan iletişim gücünün farkına varır. Ve 35 yaşında tıp fakültesini kazanır.

? İlginizi Çekebilir: Çocuklarınızla Birlikte İzleyebileceğiniz En Eğlenceli Animasyon Filmler

Doktorların 3.sınıfa kadar hastalarla iletişime girmeleri yasaktır fakat Patch, bu kuralı görmezden gelerek onlarla görüşmek için hastaneye gitmeye başlar. Patch, tüm hastalara yardım etmeye ve onların dileklerini yerine getirmeye çalışırken üniversitenin dekanı sorunuyla karşılaşır. Dekan, bu durumdan rahatsız olmuştur. Patch hem hastalara yardım etmeye hem de onunla baş etmeye çalışır.

Patch Adams Filminin Türü: Dram/Komedi

4- First Man (Ay’da İlk İnsan) Filminin Konusu (2018) – IMDb: 7,3

First Man Filmi Fragmanı ?

NASA’nın test pilotu Neil Armstrong, 30 aylık kızı Karen’i kurtarmaya çalışan bir babadır. Onu kurtarmak için her türlü tedavi yöntemini araştırır fakat hiçbiri işe yaramaz. Bir süre sonra kızı Karen hayatını kaybeder. Bunun üzerine Neil Amstrong, kendini çok çaresiz hisseder fakat hayatına devam etmek zorunda kalır. Bir gün Neil’e bir görev verilir ve pilotluk yapması istenir. Bu görevi kabul eder fakat karşılaştığı sorunlar karşısında zar zor hayata tutunur. Bu görevin ardından dünyanın en tehlikeli test denemelerinden biri için seçileceğini henüz bilmiyordur.

Bir fırlatma testi sırasında mürettebat ölür ve Neil, NASA’yı temsil ettiği sırada bu haberi öğrenir. Bir sonraki yıl ise ölme riskinin çok yüksek olduğu bir göreve seçildiğini öğrenir. Neil Armstrong, ilk aya iniş denemesinde görev alacaktı. Derken Neil çok meşgul olmaya başlar ve duygusal anlamda ailesinden gitgide uzaklaşır. Test zamanı yaklaştığı sıralarda Neil, eşine bu test denemesinin risklerinden bahseder. Ve bu riskleri çocuklarına da açıklamasını ister.

? İlginizi Çekebilir: 12 Eylül Darbesini Konu Alan 5 Yerli Film (tıklayın)

Test sürüşünün başlama vakti gelmiştir ve Neil’in de içinde olduğu mürettebat aya fırlatılmıştır. Fırlatıldıktan 3 gün sonra ayın yörüngesine girmeyi başarırlar ve aya inmeye başlarlar. Fakat beklemedikleri bir durumla karşı karşıya kalırlar. Ay, beklediklerinden daha da engebelidir. Bunun üzerine manuel kontrolü eline almak zorunda kalan Neil’in ne yapacağı merak konusu.

First Man – Ayda İlk İnsan Filminin Türü: Dram/Tarih

5- Tolkien Filminin Konusu (2019) – IMDb: 7,2

Tolkien Filmi Fragmanı ?

Profesör unvanlı akademisyen, şair, filolog ve yazar J.R.R. Tolkien’ın hayatını konu edinen Tolkien, çocukluk döneminde yetim kalışını ve gelecekteki hayatında karşısına çıkacak zorlukları anlatıyor. Annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Güney Afrika’dan İngiltere’ye taşınmak zorunda kalan Tolkien, orada müthiş zekasıyla kimsenin akıl edemeyeceği diller, mitolojik evren ve şaşırtıcı yaratıklar oluşturur. Daha sonra gittiği okulda tanıştığı arkadaşı ve büyük aşkı sayesinde hayatı değişir.

Yüzüklerin Efendisi filminin yazarı J.R.R. Tolkien, yine sinema sektörüne imza atacak bir eser ortaya koymuştur.

? İlginizi Çekebilir: Mutlaka Okumanız Gereken En İyi 15 Polisiye – Macera Romanları [ ✅ 2021] (tıklayın)

Tolkien Filminin Türü: Savaş/Dram

6- Yapay Oyun: Enigma (2014) – IMDb: 8

Yapay Oyun – Enigma Filmi Fragmanı ?


Benedict Cumberbatch , Keira Knightley , Matthew Goode gibi yıldızların başrol oyunculuğunu yaptığı Yapay Oyun: Enigma biyografi filmi, Nazi Almanyası’nı konu edinen bir biyografi filmidir.

II.Dünya Savaşı, Nazi Almanyası’nda hız kesmeden birçok cephede devam ediyorken, İngiliz İstihbarat kolları da aynı hızla Almanların kullandığı Enigma şifre sistemindeki iletişim şifresini çözmeye çalışıyordur. Fakat İngiliz İstihbaratı’nın yolladığı hiç kimse bu Enigma şifresini çözemiyordur. Almanya’nın bu çözülemez şifresi muhalefet ülkelere karşı çok ağır kayıplara neden olmuştur.

? İlginizi Çekebilir: Münir Özkul’un En Çok Beğenilen 10 Sinema Filmi (tıklayın)

İngiliz kuvvetleri daha keskin bir çözüm gerektiğini düşünmüş ve ülkedeki en iyi şifre çözücüleri ve kriptoloji alanında uzmanlaşmış devasa beyinleri toplamıştır. Bu muazzam şifre çözücülerden biri ise kendi yöntemlerinden dışarı asla çıkmayan ve kendince yöntemler bularak işlerini tamamlayan Alan Turing’in ta kendisidir. Devasa beyin Alan Turing’in ekibe katılması dengeleri sarsacak fakat şimdiye kadar hiç denenmemiş yöntemler denenecektir.

Senaryosu Benedict Cumberbatch tarafından yazılan, Benedict Cumberbatch yönetmenliğinde sinema severlere sunulan biyografi filmi Yapay Oyun: Enigma, 233.6 milyon dolar hasılatla beyazperdeye eşsiz bir film sunmuştur.

Yapay Oyun – Enigma Filminin Türü: Savaş/Dram 

7- Her Şeyin Teorisi (2004) – IMDb: 7,7

Her Şeyin Teorisi Filmi Fragmanı ?

İngiliz fizikçi, teorisyen, astronom, yazar ve evrenbilimci, dünyanın zekâ dehası Stephan Hawking’in hayatını konu alan Her Şeyin Teorisi, mutlaka izlenmesi gereken biyografi filmi listesinde en önemli başyapıtlardandır.

Muhteşem deha Hawking’in üniversiteden itibaren hayatını ve eşiyle olan birlikteliğini anlatan Her Şeyin Teorisi, Cambridge Üniversitesi’nin dikkat çeken öğrencisiyken hayat arkadaşı Jane Wilde ile tanışmasını konu ediniyor. Mutlu bir birliktelik süren çiftin dengesi, Hawking 21 yaşına geldiğinde ortaya çıkan hastalığıyla farklı bir dengeye giriyor.

? İlginizi Çekebilir: Her İzlendiğinde Güldüren En İyi Yeşilçam Komedi Filmleri (tıklayın)

Her Şeyin Teorisi Filminin Türü: Romantik/Dram

8- Malcolm X (1992) – IMDb: 7,7

Malcolm X Filmi Fragmanı ?

Biyografi filmi denilince akla gelen ilk yapımlardan biri Malcolm X‘tir. Zorlu hayatın üstesinden gelerek İslam dini ile tanışmasıyla nasıl da adaletin peşinde koştuğunu görmek insana büyük bir haz veriyor.

Malcolm X’in babası, Ku Klux Klan tarafından öldürüldükten sonra zenci olan Malcolm, diğer yaşıtları gibi çaresizlik ve umutsuzluk duygularıyla birlikte büyümek zorunda kalır. Hedonist (hazcı) bir hırsız olmaya sürükleyen hayat, bir gün onun hapse girmesine de neden olur. Malcolm X, hapse girdikten sonra orada İslam dinine mensup kişilerle aynı ortamda kalarak İslam öğretilerini benimsemeye başlar. Hapisten çıktığında ise kendisini ve diğer zenci yaşıtlarını suçlu yapan adaletsiz düzene karşı başkaldıracaktır.

Malcolm X Filminin Türü: Dram/Drama

Not:

1992 yapımlı biyografi filmi, Alex Haley’in kaleminden çıkan Malcolm X kitabından uyarlanmıştır. 

9- Sol Ayağım (1989) – IMDb: 7,9

Sol Ayağım Filmi Fragmanı ?

Sol Ayağım adlı biyografi filmi, Christy Brown adındaki beyin felciyle doğan bir çocuğun tekerlekli sandalyeyle yaşam savaşı verişini anlatıyor.

Bir gün sol ayağının bu felçten etkilenmemiş olduğunu fark etmesiyle hayatı farklı bir boyut alır. Sol ayağının felçten etkilenmemiş olmasını bir şans olarak gören Christy Brown, felcin etkilerini atlatmaya çalışacak azme sahiptir artık.

Christy Brown’un yalnızca sol ayağının felçten etkilenmemesi onun için mucizevi şanslar ortaya çıkaracaktır. Yazacağı romanlar ve şiirler ile İrlanda edebiyatında önemli mevkilere gelmesini sağlayacaktır. Brown, tüm bunların sonucunda insanlar için imkânsız diye bir şey olmayacağını kanıtlayacaktır. Umut ve azmin hikâyesi olan Sol Ayağım biyografi filmi, evrensel içerikte birçok mesaj verecek. Brown’un bunca şeyi yapabiliyor olması yalnızca sol ayağının hastalığından etkilenmemiş olması değildi, onun sabrı ve kararlılığıydı. Eğer bir hedefiniz varsa o hedef uğruna şartları görmezden gelmelisiniz. Sonucunda imkânsız diye bir şey olmadığını ve insanın sınır diye bir kavramı tanımayacağını göreceksiniz. Sol Ayağım adlı biyografi filmi, zaman zaman duygulandırdığı gibi gülümsetecek de.

Sol Ayağım Filminin Türü: Dram/Komedi-drama

Not:

Sol Ayağım biyografi filmi, Christy Brown’un kendi eseri Sol Ayağım kitabından uyarlanmıştır. 

10- Beethoven’ı Anlamak (2006) – IMDb: 6,8

Beethoven’ı Anlamak Filmi Fragmanı ?

Beethoven’ı Anlamak adlı biyografi filmi, dünyaca ünlü piyanist Beethoven’ın hayatını ve beste çalışmaları sürecini anlatıyor.

Sanatçıların en büyük sorunlarındandır başarıyı aynı ölçüde devam ettirememek. Sanatsal deha Beethoven da aynı sorundan muzdaripti. Bir türlü eski başarısını yeniden yakalayamıyor ve son başarılı eserinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen üzerinde çalıştığı eserini tamamlayamıyordu. Bunun sıkıntısını uzun zaman çeken Beethoven’ın sağırlığı ise git gide artıyordu. Üzerinde çalıştığı bestesini ise belirttiği tarihte tamamlayabilmesi için çalışmalarını kopyalayacak birine ihtiyaç duyuyordu. Nihayet Beethoven, kendisine yol arkadaşlığı yapacak Anna Holtz ile karşılaştı. Anna Holtz elinden gelen her şeyi yapmaya çalışacaktır fakat Beethoven çok zor biridir.

? İlginizi Çekebilir: IMDb Puanı En Yüksek 10 Dedektif Filmi

Beethoven’ı Anlamak Filminin Türü: Dram/Müzik 

Biyografi Filmleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Green Book (Yeşil Rehber) Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Yeşil Rehber, piyanist Don Shirley’in gösteri için şehir şehir gezdiği sırada şoförü Tony ile yaşadıkları anlatılıyor.

American Sniper Filminin Kısaca Konusu Nedir?

American Sniper biyografi filmi, Kyle’nin Irak’taki savaş sırasında yüzlerce Amerikan askerini kurtarmasını anlatıyor.

Patch Adams Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Patch Adams, intihar etme eğilimini fark etmesi üzerine akıl hastanesine yatmasını ve ardından hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor.

First Man Filminin Kısaca Konusu Nedir?

First Man biyografi filmi, aya ilk ayak basan Neil Armstrong’un hayat hikâyesini anlatıyor.

Tolkien Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Tolkien filmi, J.R.R. Tolkien’ın çocukluğundan başlayarak tüm hayatını konu edinen bir yapımdır.

Yapay Oyun Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Yapay Oyun, II.Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nı konu edinen bir filmdir.

Her Şeyin Teorisi Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Her Şeyin Teorisi, Stephan Hawking’in yaşam öyküsünü, hastalığa yakalanma sürecini ve hayatının aşkını konu edinen bir yapımdır.

Malcolm X Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Yetim bir çocuk olan Malcolm X’in İslam dinini bulmasıyla yaşanan adaletsiz sisteme başkaldırışını konu edinen bir yapımdır.

Sol Ayağım Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Sol Ayağım filmi, felçli bir çocuğun sol ayağının felçten etkilenmediğini fark etmesiyle nasıl edebiyat alanında ismini altın harflerle yazdırdığını anlatıyor.

Beethoven’ı Anlamak Filminin Kısaca Konusu Nedir?

Gittikçe sağırlığı artan Beethoven’ın son bestesini yazarken aşık olmasını anlatıyor.

Biyografi Filmleri İnsanlara Ne Katar?

Biyografi filmleri, ihtiyacınız olan motivasyonu ve başarı tecrübelerini en etkili ve açık şekilde sağlayan yapımlardır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
ETİKETLER: , ,
Yorumlar

 1. film dedi ki:

  Sol Ayağım ve Malcolm X filmlerini izledim gerçekten de çok güzeller… Bir şeye inandığında kapıların sana nasıl bir anda açıldığını en güzel şekilde anlatan iki film. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim çok güzel filmler önerilmiş ?

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim ☺

 2. Merve dedi ki:

  Biyografi filmleri gerçekten insanın hayata karşı bakış açısını değiştiriyo… Karantina döneminde izleyecek iyi bir biyografi filmi arıyodum hem fragmanını hem de konusunu görebiliyorum bilgilendirici bi makale olmuş elinize sağlık??

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım, destekleyici yorumunuz için teşekkür ederim ☺