kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Münir Özkul Filmleri: Ustanın En Beğenilen 10 Filmi

Münir Özkul Filmleri: Ustanın En Beğenilen 10 Filmi
26.08.2023
637
A+
A-

Münir Özkul filmleri, Türk sinema dünyasının en beğenilen filmleri arasındadır. Genellikle aile ve toplum ilişkilerinin ana tema olarak alındığı filmler, geçmişten günümüze kadar izlenmeye devam etmektedir.

Ekranların karşısında kimi zaman “Mahmut hoca” tiplemesiyle güldürürken kimi zaman da “Yaşar Usta” karakteriyle izleyicileri duygu seli yaşattı.

Münir Özkul filmleri

Türk izleyicilerin gönlünde taht kuran Münir Özkul, girdiği her karakterin hakkını fazlasıyla verip Yeşilçam sinemasına ışık tutmuştur. İsminden çok girdiği karakterlerle tanıdığımız Usta sanatçımızın unutulmaz filmlerini kaleme aldık.

En Çok Beğenilen Münir Özkul Filmleri

1-Hayat Sevince Güzel (1971)

2-Sev Kardeşim (1972)

3- Oh Olsun(1973)

4- Salak Milyoner (1974)

5- Mavi Boncuk (1974)

6-Hababam Sınıfı (1975)

7-Bizim Aile (1975)

8- Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)

9- Gülen Gözler (1977)

10- Neşeli Günler (1978)

1-Hayat Sevince Güzel (1971)

Hayat Sevince Güzel

Başrollerde Zeynep Değirmencioğlu, Münir Özkul ve Semra Sarın yer aldığı hayat sevince güzel filminin yönetmenliğini Temel Gürsü’nün kaleme aldığı, 1971 yılında yapılmış bir filmdir. Münir Özkul filmleri arasında en çok beğenilen filmlerden biri olan “Hayat Sevince Güzel” mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.

Filmin Konusu;

Genç bir kız olan Ayşe annesi ve babasının ölümünden sonra teyzesi olan Handan’ın yanına taşınmak durumunda kalır. Hayat dolu bir genç kız olan Ayşe kermese gideceği sırada bir kaza geçirir.  Tüm kasaba tarafından benimsenen Ayşe tedavi olamamakta ısrarcıdır. Ayşe’nin tedavi olması için inadını kırmaya çalışan tüm kasaba seferber olup, elinden geleni yapacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kuzuların Sessizliği Filmi Konusu ve Film Karakterleri

2-Sev Kardeşim (1972)

Sev Kardeşim Fİlmi

Münir Özkul filmleri arasında sevilerek izlenen “Sev Kardeşim” filminin yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği  “Sev Kardeşim “ filmi Yeşilçam’da bir döneme damga vurmuş birçok isim yer alır.  Başrolde Tarık Akan, Hülya Koçyiğit ve Münir Özkul gibi usta sanatçılar oynuyor. Aradan uzun yıllar geçse bile eskimeyen ve her dönemde izleyiciyi ekranlara kilitleyen, Sev Kardeşim, Münir Özkul’un oynadığı filmler arasındadır.

3- Oh Olsun (1973)

oh olsun

Başrollerde Yeşilçam’ın usta oyuncuların yer aldığı Tarık Akan, Hale Soygazı, Münir Özkul, Adile Naşit’in yer aldığı “Oh Olsun filmi” sağlam kadrosuyla dikkatleri üzerine çekiyor. En çok beğenilen Münir Özkul filmleri arasında da yer alan sinema filminin yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı 1970’lerin romantik- komedi filmleri arasında yer alan Oh olsun filminin müziklerini seslendiren başarılı sanatçı Füsun Önal olmuştur.

4-Salak Milyoner (1974)

Salak Milyoner

Türk sinemasının ve özelde Münir Özkul filmleri arasında en sevilenler arasında yerini almış olan Salak Milyoner filmi’nin yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapmıştır. Başrollerinde Kemal Sunal, Zeki Alasya, Halit Akçatepe, Metin Akpınar, Münir Özkul gibi usta sanatçıların yer aldığı bu film seyirci tarafından keyifle izlenen bir film olmuştur.

Filmin Konusu 

Dört kardeşin köyde define haritasında bulduğu altınların nasıl paylaştırılacağına bir türlü karar verememesiyle kardeşler arasında yaşanan komik olayları seyirciye aktarıyor.

5-Mavi Boncuk (1975)

Mavi Boncuk Filmi

1 Ocak 1975 yılında vizyona girmiş olan Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini ve yapımcılığı üstlendiği sinema filmidir. Senaristliğini Zeki Alasya ve Sadık Şendil’in birlikte üstlendiği ve başrollerinde Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Münir Özkul, Kemal Sunal, Adile Naşit gibi usta yıldızların oynadığı komedi filmidir.

Filmin Konusu;

6 Arkadaş Emel Sayın’ın çalıştığı gazinoya giderler. Ceplerindeki para gazinoda harcadıkları yemeklere yetmeyince  gazino sahibiyle tartışmaya girerler ve  sinirlenip Emel Sayını kaçırmaya karar vermesiyle filmin seyri komik bir hâl almaya başlar.

6- Hababam Sınıfı (1975)

Hababam Sınıfı

Münir Özkul filmleri arasında yediden yetmişe her kesin severek izlediği, Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz’ın eserinden sinemaya uyarlanan film serisidir. Unutulma sinema filmleri arasında yer alan Dünyada en çok izlenen komedi filmleri arasında yer almıştır. Usta oyuncuların Hababam sınıfı filmiyle birleşip harika bir komedi film serisi ortaya koymuşlardır.

Münir Özkul’un “Mahmut Hoca” tiplemesiyle, Kemal Sunal’ın Şaban karakteri, Halit Akçetepe’nin Güdük Necmi’si, Adile Naşit’in Hafize Ana ve daha nice oyuncuların oynadığı Hababam sınıfı Yeşilçam sinemasının unutulmazları arasında yerini altın harflerle yazmıştır.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi

7-Bizim Aile (1975)

Bizim Aile

Münir Özkul filmleri arasında sevilerek izlenen ve Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasında yer alan “Bizim Aile” filminde birçok usta oyuncu yer alıyor. Aile, dram ve komedi türündeki bu filmde Adile Naşit ve Münir Özkul başrolleri paylaşıyor.

Filmin Konusu;

Yaşar Usta ile aynı mahallede yaşayan Melek Hanım 3 çocuğu ile dul kalmış ve çocuklarını yetişirmek için birçok zorluğa göğüs germiştir. Yaşar usta’da aynı durumdadır ve mahalledeki komşusu ikisinin arasını yapmaya çalışmasıyla film izleyicilerini ekrana kilitlemeyi başarır.

İlginizi Çekebilir: Unutulmayan Yeşilçam Replikleri: Şakir’e Çay Yok!

8- Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Hababam sınıfı serisin olan ve yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in üstlendiği sinema filminde başrollerinde Münir Özkul, Kemal Sunal, Şener Şen, Tarık Akan, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Ergin Orbey, Feridun Şavlı yer aldığı bu film de Münir Özkul filmleri arasında en çok izlenen ve beğenilen filmlerden biridir.

Filmin Konusu;

Sahte diplomalarla Mahmut Hoca’yı kandıran “Hababam Sınıfı” her zamanki gibi sınıfta kalmıştır ve kürkçü dükkânı misali Özel Çamlıca Lisesi’ne dönmüştür. Komedi ve dram filmleri arasında yer alan Habam Sınııfı Sınıfta Kaldı filmi seyirciyi güldürürken bir yanda ağlatmayı başarmıştır.

9- Gülen Gözler (1977)

Gülen Gözler

Yeşilçam sinemasında unutulmazları arasında yer alan Gülen Gözler filminin oyuncu kadrosunda Adile Naşit, Münir Özkul, Müjde Ar, Şener, Ayşe Gruda ve Itır Esen gibi usta isimler yer alıyor. Geniş kadrosuyla Gülen Gözler filminin konusu evlilik çağına gelmiş beş kızı olan  bir marangoz ustasının, uslanmaz damat adaylarının komik hayat öyküsünü anlatıyor.

Münir Özkul filmleri arasında ailece izlenebilecek en güzel filmlerden biri olan Gülen Gözler, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: Münir Özkul Kimdir? Hayatı ve Oynadığı Filmler

10- Neşeli Günler(1977)

Neşeli Günler

Neşeli Günler, 1978 yapımı Türk filmidir. Senaryosunu Sadık Şendil’in yazdığı yönetmeni Orhan Aksoy’dur. Başrollerinde Türk sinemasının emektar sanatçılarından biri olan Münir Özkul ve Adile Naşit yer alıyor. Güçlü oyuncu kadrosuyla Münir Özkul filmleri arasında ve 1970’lerin başarılı Türk Komedi filmleri arasında yer almıştır.

Turşu suyu en iyi limonla mı yapılır yoksa sirkeyle mi? bilinmez ama Münir Özkul ile Adile Naşit’in başrollerini paylaştığı “Neşeli Günler” filmi çok sevildi. Tam bir aile filmi olan ve döneminden izler taşıyan bu film muhteşem oyuncu kadrosuyla her döneme damga vurdu.

SSS

Münir Özkul hangi tür eserlerde yer almıştır?

Münir Özkul, tiyatro, sinema ve televizyon alanında başarılı işlere imza atmıştır. Birçok tiyatro oyununda sahne almış, Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden olmuş ve televizyon dizilerinde rol almıştır.

Hangi eserlerle tanınmıştır?

Münir Özkul, “Hababam Sınıfı” serisi, “Neşeli Günler” gibi önemli Türk filmlerindeki rolleriyle ve “Davacı” gibi tiyatro oyunlarındaki performansıyla tanınmıştır. Ayrıca “Bizimkiler” adlı popüler Türk televizyon dizisindeki Gırgır Ali karakteriyle de hatırlanmaktadır.

Münir Özkul'a hangi ödüller verilmiştir?

Münir Özkul, uzun ve başarılı kariyeri boyunca birçok ödül kazanmıştır. En dikkat çeken ödüllerden biri 1998 yılında Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından verilen “Onur Ödülü”dür. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Sanat Büyük Ödülü gibi prestijli ödüllere de layık görülmüştür.

Münir Özkul'un en bilinen eserleri hangileridir?

Münir Özkul’un en bilinen eserleri arasında “Hababam Sınıfı” serisi, “Neşeli Günler”, “Davacı”, “Gırgır Ali” gibi çalışmaları sayabiliriz. Bu eserler, Türk kültürünün önemli parçalarından biri haline gelmiştir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.