Kültür ve Sanat

Kuzuların Sessizliği Filmi Konusu ve Film Karakterleri

Thomas Harris’ın kaleminden Kuzuların Sessizliği romanı Jonathan Demme tarafından sinema perdelerine uyarlanarak, 1922 yılında en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi sahne uyarlaması, en iyi kadın ve erkek oyuncu gibi toplam beş dalda Oscar alan üçüncü film olarak tarihe damga vurmuştur.

Korku ve gerilim türünün en başarılı örneklerinden biri olan Kuzuların Sessizliği, Anthony Hopkins, Jodie Foster gibi isimlerin mükemmel oyunculuklarıyla ortaya koyduğu film, sinema tarihinde adını altın harflerle kazımayı başarmıştır. Tamamen insan psikolojisi üzerinden giden film psikanalitik izler taşıyor.

Kuzuların Sessizliği Konusu

Kuzuların Sessizliği Konusu

Buffolo Bill isimli bir seri katil şehirde gözüne kestirdiği tüm kadınları öldürmeye başlar. Öldürdüğü kadınların derisini yüzen katilin ne yapmaya çalıştığını anlamak için görevlendirilen Clarice, katil hakkında bilgi almak için Hannibal Lecter ile röportaj yapar. Hannibal çok tehlikeli bir seri katildir vein hayatının 8 yılını kurşungeçirmez ve camdan korunan hücrede geçirir.

FBA, Buffalo Bill’i yakalamak için genç ve güzel ajan Clarice Starling’i Hannibal’ın yanına gönderir ancak röportaj istediği gibi geçmez. Clarice, 8 yılını hücrede geçirmekten sıkılan Hannibal’dan bilgi almanın oldukça zorlayıcı olacağının sinyallerini ilk görüşmesinde anlamıştır.

İlk görüşmelerinde aralarında geçen konuşmalar şunlardır:

+ İlk prensipler, Clarice. Basitlik… Aradığın adam, ne yapıyor?

– Kadınları öldürüyor…

+ Hayır. Bu tesadüf. Yaptığı ilk ve asıl şey nedir? Öldürerek hangi ihtiyacına hizmet ediyor?

– Öfke, sosyal olarak kabul görme, cinsel eziklik…

-+Hayır. O imreniyor. Onun doğası bu. Nasıl imrenmeye başlarız, Clarice? İmrenecek şeyleri arar mıyız? Şimdi cevaplamaya çalış.

– Her gün gördüğümüze imrenerek başlarız. Vücudunda gezinen bakışları hissetmez misin Clarice? Ve gözlerin istediğin şeyleri aramaz mı?

Clarice, katil hakkında detaylı bilgi almak için Dr. Lecter ile bir anlaşma yapar. Alacağı her bilgiye karşılık kendi hayatıyla ilgili Dr. Lecter’a bilgi verecektir.

Kuzuların Sessizliği Konusu

“Catherine’i kurtarırsan, kuzuların çığlıklarını da kesilebileceğini düşünüyorsun değil mi?” diyen Dr. Lecter, Clarice’nin çocuklukta yaşamış olduğu travmasının bugününe yansımasını net bir şekilde görebildiğini bu sözleriyle dile getirmiştir.

Clarice’nin çocukken babasının ölmesinin sebebinin kendi olduğu düşündüğü için bu travmayla büyür. Buffolo Bill en son Catherine’yı kaçırır ve onu kurtarmak isteyen Clarice anacak geçmişiyle hesabının bu şekilde kapanacağını düşünür.

İlginizi Çekebilir:Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Belgesel Önerisi

Katil öldürdüğü herk kadının ağzına kelebek kozalarını koyarak izler bırakır. Kıvrak zekası ile olayı çözebilecek tek kişi olan Clarice, kelebeğin ne anlama geldiğini anlamaya çalışır. Yakaladığı ipuçlarıyla filmin sonunda Buffolo Bill’in insan derilerinden yaptığı elbiseyi tamamlayıp giydiğinde kadın olacak ve tıpkı bir kelebek gibi yeniden doğacaktır. Yani katilin kendi dönüşümünün simgesi Kelebektir. Yaşlı kılığına girerek Clarice isimli bir kadını kaçırarak evinin binmeyen gizli bir odasında tutmaya başlar. Filmde en çarpıcı nokta belki de aynanın karşısında kadın kıyafeti giyerek dans etmeye başlamasıdır.

Kuzuların Sessizliği Karakter Analizi

Thomas Harris’in aynı adlı romanından uyarlanan Kuzuların Sessizliği, psikolojik gerilim türünün en iyi baş yapıtlarından biridir.

1- Hannibal Lecter

Filmin en çarpıcı karakterlerinden biri olan Hannibal Lecter, psikiyatristtir. Ancak filmde mesleğini yapmayan öldürdüğü insanların etini yiyen bir seri katil olarak seyircilerin karşısına çıkıyor. Zeki katillerin başlıca örneği diyebiliriz.

 

2- Clarice Starling

Clarice Starlin FBI akademisinde bir öğrencidir. Hocası olan, Jack Crawford, geleceği parlak bir psikiyatrist olduğu için bir görev verir. Hapishane’de seri bir katil olan Dr. Hannibal ile röportaj yapmak için görevlendirilir. Zeki ve sabırlı bir kadın olan Clarice bu görevi başarılı bir şekilde tamamlar.

 

3- Buffolo Bill

Çocukken yaşadığı travma sonucunda kadınlara büyük bir kin besleyen Buffolo Bill, kadınları öldüren bir seri katildir. Özellikle kendisini terk eden eski sevgilisine benzeyen kadınları kurban olarak seçer. Kurbanlarının derilerini yüzerek kendine kadın kıyafeti diken psikopat ruhlu biridir.

 

 Kuzuların Sessizliği – Unutulmaz Diyalog Sahnesi

Filme yöneltilen tüm eleştirilere rağmen, Kuzuların Sessizliği tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olmaya devam ediyor. Kuzuların Sessizliği’ni izlerken, devasa performanslar, tüyler ürpertici dramlar ve görsel hikâye anlatmanın ustaca yöntemleri gözler önüne serilmiştir. İnsanların adeta ufkunu açacak nitelikte olan Kuzuların Sessizliği, kadınının gücünü, katillerin psikolojik sorunlarını ve deha ile delilik arasında kalan kişileri tema olarak almıştır. Hiçbir film mükemmel nitelikte değildir ancak Kuzuların Sessizliği mükemmele en yakın filmlerden biridir.

Sık Sorulan Sorular

Kuzuların Sessizliği Kaç Saat?

Kuzuların sessizliği 2 saat 18 dakikadır.

Kuzuların Sessizliği Oscar Aldı mı?

Kuzuların Sessizliği toplam 5 dalda Oscar ödül almıştır

Kuzuların Sessizliği Ne Zaman Çekildi?

onathan Demme'nin yönetmenliğini yaptığı film 1991 yılında çekilmiştir

Sessizliği Filminin Senaristi Kimdir?

Kuzuların Sessizliği filminin senaristi Ted Tally'dir.

Kuzuların Sessizliği Filminin Türü Nedir?

Sessizliği Filminin türü korku ve gerilimdir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu