kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler

Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler
14.08.2020
340
A+
A-

Türk ve DÜnya Edebiyatçılarının eserlerini kaleme alırken birbirinden farklı alışkanlıklartı oldunuğunu biliyor muydunuz? Dostoyevski, Franz Kafka gibi Dünya Edebiyatının önemli simgeleri arasında olan yazarlarında içinde yer aldığı yazarlar hakkında ilginç bilgiler sizin için derledik.

Kitaplarını severek okuduğumuz yazarların, hayatlarını hiç merak ettiniz mi, yada birbirinden ilginç huylarını hiç duydunuz mu? Bir romanı kaleme alırken yazarlarımızın başlarına envai çeşit olaylar geliyor. İşte! daha önce hiç duymadığınız, bilinmeyen yönleri ile yazarlar ve yazdıkları kitaplar hakkındaki bilgileri gelin birlikte inceleyelim.

1-Orhan Pamuk- Kar

Orhan Pamuk- Kar

Nobel Edebiyat ödülünü kazanan ve Türk milli duygularımızı kabartıp bizleri gururlandıran Orhan Pamuk roman yazarken ki ritüllerini bizzat kendisi bahseder. Yazdığı bütün romanlarını, çok uzun süreler uğraş vermiş ve her roman tam anlamıyla yıllarını almıştır. Mükemmel kitaplar ortaya çıkarmak sonuçta aceleye gelmez, iyi bir bilgi birikimine sahip olunması gerekiyor.

Ünlü Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler arasında olan  Orhan pamuk kar adlı eserini ortaya çıkartırken adete karakterle birlikte seyahate çıkmıştır. Yazarın bir röportajında  “ilk ve son romanım” dediği kar kitabı hakkında şöyle bir bilgi vermiştir. Romanın bir kısmı Karsta diğer kısmı ise Almanya’da geçiyor. Orhan pamuk Kar kitabının karakteriyle bütünleşmek için iki yerde de bir müddet yaşamıştır. Kısacası Orhan Pamuk bir kitap yazmadan önde o kitapta geçen yerleri deneyimleyip sonrasında kaleme döker.

İlginizi Çekebilir: Oğuz Atay Kimdir? Hayatı, Kitapları ve Edebi Kişiliği

2- Fyodor Mihayloviç Dostoyeski       

Fyodor Mihayloviç Dostoyeski    

Rus Dünya Klasiklerinin efsane isimlerinden bir tanesi olan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, hakkında bilinmeyenleri kaleme aldık. Gerçek kitap severlerin, kitaplarını bayılarak okuduğu Rus yazar Dostoyesvski’nin kötü bir alışkanlığı vardı.

Ünlü Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler arasında olan Dostoyevski, başarılı yazarın sosyal hayatında çok fazla kötü alışkanlığı bulunan birisiymiş. Çevresi tarafından, kumar bağımlısı olarak bilinen Dostoyevski, kumar borçlarını ödeyemediği zamanlarda karısının biriktirdiği paraları çalıyormuş. Çocukluğunda oldukça zor bir hayat geçiren ve asıl mesleği bir mühendis olan yazarımızı bu kötü özelliklerine rağmen minnetle anıyoruz.

İlginizi Çekebilir: Dostoyevski Kimdir? Hayatı ve Eserleri

3-Jack London- Martin Eden

Jack London- Martin Eden

Hayatı boyunca yazar olmayı düşleyen ve bu yolda birçok fedakarlıklar yapan Martin Eden karakteri ve romanı Jack London’un baş yapıtları arasındadır. Yarı otobiyografik niteliği taşıyan bu eser ABD 1900’lü yıllarda geçer. Romanın bir bölümünde sosyalist ve işçi sınıfının retorik bir söylemle nutuk attığı bir Belediye parkı vardır. Kitapta geçen karakter Martin Eden’ın bir dinleyici olarak katıldığı bu gösterilere yazar Jack London’ da katılmış, entelektüel bir çevre edinmiştir. Yarattığı Martin Eden karakterinin aksine, Jack London’da kitaptaki belediye parkında çok ateşli bir nutuklar atmıştır.Ünlü Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler kısmında Jack London’da yerini alıyor.

İlginizi Çekebilir: Friedrich Nietzsche Kimdir? Bengi Teorisi ve Kitapları

4-İskender Puşkin

Alexander Puşkin

Rus edebiyatının başarılı isimlerinden biri olan Alesandr Puşkin, köklü bir ailede doğmuştur. Çok fazla kültürel bir aileye yapısına sahip olan Puşkin ilkokul eğitimini anne ve babası tarafından almıştır. Soylu bir ailede doğan yazarımızın eğitim hayatı da oldukça parlaktır. Alesandr Puşkin hakkında bilinmesi gereken en garip bilgi gittiği tek ülke Türkiye’nin sınırları içinde olan Erzurum şehridir. Osmanlı döneminde, katıldığı Rus ordusu ile birlikte Erzurum’a gitmiştir. Bu şehirde geçirdiği günlerini  “Erzurum Yolculuğu” adlı kitabında bahsetmiştir.

İlginizi Çekebilir: Lev Tolstoy Anna Karenina Romanı [Kitap İncelemesi ✔]

5-Franz Kafka

Franz Kafka

Ünlü Yazarlar Hakkında İlginç Bilgiler arasında yer alan edebiyatçı Kafka, kendine has tarzıyla binlerce kişi tarafından eserleri okunuyor. Eserlerini okuduktan sonrada anlayabileceğiniz gibi Kafka oldukça mutsuz bir hayat sürdürmüştür. Bu mutsuz edebiyatçımızın bilinmeyen bir diğer özelliği Kafka otoriter bir babaya sahiptir. Bundan kaynaklı özgüven sorunu yaşayan bir çocukluk geçirmiştir. Bu dönemde yaşadığı psikolojiyi “Babaya Mektup” adlı eserinde kaleme almıştır.

Franz Kafka’nın bir diğer ilginç özelliği ise öldükten sonra üne kavuşmasıdır. Eserlerinin hepsi kendisi hayata gözlerini yumduktan sonra basılmıştır. Ölmeden önce en yakın arkadaşı Max Brod’a eserlerinin hepsini yakmasını istemiştir. İyi ki Kafka’yı dinlemedi şu an kitaplarını hayranlıkla okuma şansına eriştik.

Ölüm sebebi tüberküloz olan yazarımızın hayatı oldukça sorunlu geçmiştir. Yoğun bir uyku problemi vardı ve şizofreni belirtileri gösteriyordu. Vejetaryen olan Kafka, et yemeyi cinayetle eş değer tutuyordu. Yaşadığı dönemde edebi şöhrete kavuşamayan yazarımızı bu harika eserleri kaleme aldığı için minnetle anıyoruz.

İlginizi ÇekebilirFranz Kafka Kimdir? Kafka Kitapları ve Edebi Kişiliği

Bu Video İlginizi Çekebilir!

Sık Sorulan Sorular

Dostoyevski Kumarbaz mıdır?

Dünya Edebiyatının önemli isimlerinden olan Dostoyevski, kumar oynamayı para kazanmaktan daha çok severdi.

Orhan Pamuk Nobel Ödüllü Kitabı Hangisi?

Nobel Ödülü kazanan en genç yazarlardan birisi olan Orhan Pamuk Kar adlı romanıyla ödüle layık görülmüştür.

Orhan Pamuk Hangi Akım?

Orhan Pamuk postmodernizm akımında yer almaktadır.

Kafkanın mezarı nerede?

Franz Kafkanın mezarı New Jewish Cemetery, Prag, Çekyadadır.

Kafka Hangi Dilde Yazdı?

Franz Kafka eserlerini Almanca dilinde yazmıştır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.