kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Korku Filmlerinin Çekimleri Sırasında ve Sonrasında Yaşanmış Olan Ürkütücü Olaylar

Korku Filmlerinin Çekimleri Sırasında ve Sonrasında Yaşanmış Olan Ürkütücü Olaylar
13.08.2020
530
A+
A-

Korku filmleri, korku filmi izleyen insanlarda korku, dehşet ve tiksinme uyandırma amaçlı yapılan bir film türüdür.

Dünyada korku üzerine çekilmiş sayısız film vardır. Kimi zaman kurgu olan filmlerin gerçeğe dönüşmesi ya da filmin çekildiği esnada yaşanan korkunç olaylar ortaya çıkmıştır. Hatta bazen öyle korkunç bir kurgu yapılır ki, filmin oyuncuları filmin çekiminden bile oldukça fazla etkilenebilir.

Korku filmleri

Türkiye’de oldukça fazla bilinen dabbe filmi çıktığında sinema salonunda tek başına izleyene ödül verileceği bile söylenmiştir. Fakat korku filminin farklı bir zevki vardır. Bunu da en iyi korku filmi sevdalıları bilir. Korku filmi türü de Türkiye’de gittikçe ilerleyen bir türdür. Bu türün en iyi örnekleri; Dabbe, Musallat, Siccin serileridir. Fakat korku filmi türünün en iyi örnekleri yabancı korku filmleridir. Bu filmlerin çekimi esnasında da oldukça tüyler ürpertici olaylar yaşanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Kuzuların Sessizliği Filmi Konusu ve Film Karakterleri (Tıklayın)

İşte korku filmlerinin çekildiği esnada yaşanan ürkütücü olaylar

1-The Amityville Horror ( Dehşet Sokağı ) – 2004


Ryan Reynolds’un oynadığı filmde oyuncular ve film ekibi çalışmalara devam ederken gece yarısına gelindiğinde saat 3 civarı nedeni açıklanamayacak bir şekilde kalkıyorlardı. Tamamen gerçeğe dayanan bu olay, filmin içerisinde de yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi (Tıklayın)

2- Texas Chain Saw Katliamı (İnsan Eti) – 1974


Türün en güzel örneklerinden olan Texas Chain Saw Massacre( İnsan Eti ) filminde Gunnar Hansen, farkında olmadan Maarilyn Burns’un parmağını koparmıştır. Sizin de tüylerinizin yavaş yavaş ürpermeye başladığını hissedebiliyorum. Bu olayın nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Yapılan açıklama ise Gunnar Hansen’ın çok yorgun olduğu ve ortamın karanlık olmasından dolayı göremediği ve Maarilyn Burns’un parmağını kopardığının farkına varamadığı şeklindedir.

İlginizi Çekebilir: Her İzlendiğinde Güldüren En İyi Yeşilçam Komedi Filmleri

3- Exorcist ( Şeytan ) – 1973


1970’li yıllarda çekilen korku filmi Exorcist ( Şeytan ) filminde Exorcist’te radyoloğun asistanı rolünü oynayan Paul Bateson, 1970’li yılların sonunda 6 eşcinsel erkeği parçalayarak vahşice ve acımadan öldürmüştür.

4- The Conjuring ( Korku Seansı ) – 2013


En dikkat çeken korku filmi olaylarından biri de The Conjuring ( Korku Seansı ) filminde yaşanmıştır. Bu filmde yaşanan olay gerçekten de aklın sınırlarını zorlayacak nitelikte. The Conjuring ( Korku Seansı) filminin çekildiği ilk günün sonunda filmin oyuncusu olan Vera Farmiga’nın cildinde açıklanamyan nedenlerden dolayı pençe izleri oluşmuştur. Farmiga’nın açıklamasına göre “sivrisinek ısırığı olamayacağına göre kendi parmağımla çizdim” idi. Fakat yine de bu açıklamanın gerçekliği üzerinde oldukça büyük şüphelerimiz var.

İlginizi Çekebilir: Münir Özkul’un En Çok Beğenilen 10 Sinema Filmi

5- Aliens ( Yaratık ) – 1986


Korku filmlerinin yalnızca kurgusu değil, çekim esnasında karşılaşılan olayları da tüyler ürperticidir. James Cameron’un unutulmaz filmlerinden olan Yaratık filmindeki yaratıkları tasarlayan sanatçı, bu tasarım için gerçek insanların kafataslarından yararlanmıştır. Arka yüzlerinde ne olduğunu bilmediğimiz halde bu kadar ürkütücü olan korku filmlerinin bir de arka yüzünü bilsek akıl sağlığımızı koruyamayız diye düşünüyorum.

İlginizi Çekebilir: Münir Özkul Kimdir? Hayatı ve Oynadığı Filmler

 6- Annabelle – 2014


Korku filmi denince ilk akla gelen filmlerden biri de Annabelle’dir. Herkesin tüylerini ürperten bebek Annabelle, gerçekte Ragged Ann bebeğine dayanıyor. Ürkütücü bir bebek olan ve içinde insanlık dışında bir ruh olduğu düşünülürken aynı zamanda gerçek Ed ve Lorraine Warren, evine ait gizli bir müzede bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: IMDb Puanı En Yüksek 10 Dedektif Filmi

7- Exercist ( Şeytan ) – 1981


Korku filmleri çekilirken gerçekten aklın alamayacağı olaylar ve yöntemlerle karşılaşılıyor. Oyuncuların o filmlerde yaşanılan olayların üzerine nasıl hâlâ sağlam bir akıl sağlığına sahip olabildikleri gerçekten tartışılması gereken bir konu. Exercist ( Şeytan ) filminde yönetmen William Friedk, oyunculardan otantik tepkiler alabilmek için av tüfeği getirerek etrafa rast gele ateş edilmesini söylemiştir.

İlginizi Çekebilir: IMDb Puanı Yüksek 10 Türk Yapımı Korku Filmi

8- The Silence of the Lambs ( Kuzuların Sessizliği ) – 1991


The Silence of the Lambs ( Kuzuların Sessizliği ) adlı filmde karşımıza çıkan Hannibal, gerçek hayatta takma adı Dr. Salazar olan Dr. Alfredo Ballí Treviño isimli biriymiş. Bu adam, eşcinsel sevgilisini öldürdükten sonra vahşi bir şekilde parçalara ayırarak toprağa gömmesinin ardından yakalanarak 20 yıl hapis cezasına çarptırılmış. Hannibal, hapishanede yatan kişilerden sorumlu olmasıyla tam da kişiliğini ortaya çıkartacak bir rol seçmiştir.

İlginizi Çekebilir: IMDb Puanı Yüksek 10 Yabancı Korku Filmi

9- Amityville Horror ( Dehşet Sokağı ) – 2005


Gerçekten de bazı olayların yalnızca korku filmlerinde gerçekleşmesi mümkün olabilseydi çok güzel olurdu. Amityville Horror ( Dehşet Sokağı ) filmi çekilirken, setin yakınında yüzen bir ceset bulundu

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Film Önerisi

10- Poltergeist ( Kötü Ruh ) – 1982


Korku filmlerinde ve sonrasında yaşanan en garip olaylardan biri de Poltergeist ( Kötü Ruh ) filminde gerçekleşmiştir. Filmin çekildiği sırada ve daha sonrasında yaşanan olaylar gerçekten de tüyler ürpetici. Kötü Ruh filminin oyuncuları çekim sırasında ve daha sonrasında trajik şekillerde öldü. Filmde küçük kızı canlandıran Heather O’rourke de dahil olmak üzere birçok oyuncu hayatını kaybetti.

Korku filmlerinin ürpertici olduğu kadar gerçek hayatı da bu denli etkilemesi gerçekten de akılları zorlayan bir durum. Bunlar ve daha yaşanan bu gibi birçok olay hâlâ yaşanmaya devam etmekte. Dediğimiz gibi, korku filmlerinin gerçek yüzünü bilseydiniz eminiz ki filmin ürkünç olma seviyesi oldukça yüksek olacaktı.

İlginizi Çekebilir: 12 Eylül Darbesini Konu Alan 5 Yerli Film

Korku Filmleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Korku Filmi Neden Sevilir?

Yapılan araştırmalara göre yoğun bir şekilde anksiyete bozukluğu yapan bireylerin korku filmlerinde daha fazla huzur bulduğu gözlemlenmiştir.

Korku Filmi Neden İzlenir?

Korku filmi, yaşattığı gerilim ve korkunun verdiği zevkten dolayı arkadaşlarla yapılacak en eğlenceli aktivitelerdendir.

Korku Filmleri Neden Korkutur?

Korku filmlerinde verilen ses efektleri, yaşanan olaylarla birlikte oldukça gerilimli bir hava yaratır ve insanların korkmasına neden olur.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.