Hata Yapmaktan Korkmayın

0
54

Çoğu insan, gündelik işlerinde bile geri planda durmak ister. Nedeni ise hata yapmaktan korkmaktan başka bir şey değil. Özellikle de her şeyin “mükemmel” olmasını isteyen mükemmeliyetçilerde bu durum biraz daha abartılıdır.

Oysa hata yapmaktan korkmamak, yapılacak işin üzerine, hata yapılacağı pahasına gitmek gerekir.

Bir konuşma yaparken, bir işe başlarken veya yeni bir aktivite içerisine girmek için hazırlanırken insanların en çok korktukları şey, işle ilgili yapabilecekleri hataların olmasıdır. Oysa hata yapmak insana mahsustur ve hata yapmaktan kaçınan insanlar, hiçbir işi yapamazlar veya yaptıkları en eğlenceli işten bile zevk alamazlar.

Hata Yapmaktan Korkmayın

Hata yapmaktan korkarsanız yürüyemezdiniz

Herkes çocukluğunun bir bölümünü hatırlar. Özellikle 80 ve önceki kuşaklarda hata yapılmayacağına dair beyne işlenmiş sabit kodlar daha fazladır. Ebeveynler, çocukları okula giderken derslerinde başarılı olmalarının bir şart olduğunu, mahallede top oynarken düşmemesi gerektiğini, bir iş yaparken kesinlikle hataya pay vermemeleri gerektiğini çocuklarına bir şekilde aşılıyorlardı. Biraz daha şanslı olan çocuklarda bu durum biraz daha iyi idi. Ama genel olarak bu kuşaklarda yetişmiş insanlarda hata yapmak bir ayıp işmiş gibi algılanıyordu. Neyse ki şimdilerde öyle değil. Düşünsenize hata yapmaktan korkar hale gelmişsiniz ve bu dönemde yürümeyi öğreniyorsunuz. Hata yapmak ayıp ya… Düşmek de bir hata olduğuna göre o zaman yürüyemezdiniz, çünkü düşüp hata yapmaktan korkacaktınız.

Her şey beyinde başlar

Günlük hayatımızın her saniyesi, her adımı, her hareketi fiile geçmeden önce beynimizde canlanır. Kahve içmek için uzanmak, sevgiliye mektup yazmak için düşünmek, marketten alışveriş yapmak için akılda listeyi hazırlamak vs. tüm bunlar günlük işlerimiz olduğu gibi harekete geçmeden önce şöyle bir tartarız değil mi? Peki, tüm bunları yaparken hata yapma olasılığı üzerinde düşüncelerimizi pekiştirirsek ne olur?

İlginizi Çekebilir  Araç Kamera Sistemi Almadan Önce Mutlaka Bir Göz Atın

“Kahvemi yudumlayacağım ama ortam çok kalabalık, ya üzerime dökülürse?”

“Sevgilime mesaj yazacağım ama ya yazdığım cümleleri yanlış anlarsa?”

“Marketten alışveriş yapacağım ama ya eksik bırakacağım bir şey olursa?”

Tüm bu “ya” ile başlayan soruların tek nedeni, hata yapmaktan korkmaktır. Düşünsenize gündelik en basit işlerde bile hata yapmaktan korkan bir insan olsanız ne olurdu?

Kahvenizi içemezdiniz

Sevgilinize mesaj yazamazdınız

Marketten alışveriş yapamazdınız.

Yani hayatını tam bir kâbusa dönecek ve hayatın sizin için herhangi bir anlamı kalmayacaktı.

Tabi ki bu verdiğimiz örnekler çok basit ve sıradan işler olabilir. Ama hata yapmak, sadece basit işlere mahsus değildir. Bazen çok önemli işlerde de insan hata yapabilir. Büyük bir şirketin yöneticisi de hata yapabilir, bir anne çocuğuna eğitim verirken de hata yapabilir, bir kaptan, bir pilot, bir şoför de hata yapabilir. Yani hata yapmak, insanın doğasında vardır ve insan hata yapmaktan korktuğu için yapacağı işlerden vazgeçerse hiçbir şey yapamaz. O yüzden hata yapmaktan korkmayın, yapmak istediklerinizin üzerine hata yapma pahasına gidin. O zaman hayatın daha anlamlı olduğunu göreceksiniz…

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here