Yaşam

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Belgesel Önerisi

COVID-19 salgınının devam ettiği bugünlerde evde kalmayı tercih edenler için hazırladığımız gelmiş geçmiş en iyi 10 belgesel önerisi ile karşınızdayız.

Korona virüs nedeniyle evde tıkılıp kaldığımız şu dönem’de sizde evde izleyecek bir şey bulmayanlardan mısınız? Peki, doğanın en güzel şekilde bize sunduğu görsel şöleni sizde yakından takip etmek ister misiniz? Sizin için gelmiş geçmiş en iyi belgeselleri hazırladık. Arkanıza yaslanın ve bu muhteşem belgeselleri izlemenin tadını çıkarın.

1-Dünya Gezegeni /  Planet Earth 1 – 2(2006,2016)

Planet Earthy Belgeseli

İki bölümden oluşan Planet Earth 1 – 2 belgeseli birinci bölümünün çekimi beş yıl sürmüştür. Planet Earth 1 seyirciler tarafından çok beğenilince yapımcı ikinci bölümünü çekmek için kollarını sıvadı.  İkinci bölümü tam 10 yıl sürmüştür. Bu süreç sonrasında ekranlara gelen belgesel izleyicilerden tam not almıştır.

Planet Earth, HDTV’nin bulunmasına yol açmıştır.Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Belgesel Önerisi arasında birinci sırada yer alan Planet Earth,  Doğa olayları (buz dağları, okyanuslar,çöller) inanılmaz açılardan çekmişlerdir. Belgesel sevenler için yüksek çözünürlükte izleyebileceğiniz, Planet Earth 1-2 belgeselini tavsiye ediyoruz.

2- Apollo 11 / (2019)

Apollo 11 Belgeseli

Astronomiye ilgisi olanları izlemesi gereken belgeseller arasında yer alan Apoll 11,Todd Douglas Miller yönetmenliğini üstlenmiş. Tam 50 yıl önc Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay’ın yüzeyine iniş yaptı. İnsanoğlunun  yüzyıllardır hayali olan uzaya gitme hedeflerini Apollo 11 ekibi gerçekleştirdiği için tarihi bir olaydır.

İlginizi Çekebilir  Kolay Diyet Nasıl Yapılır, Diyet Nasıl Yapılır?

Yönetmenliğini Todd Douglas Miller üstlenmiştir.Belgeselde daha önce hiç bir yerde görüntülenmemiş resimler ve ses kayıtları vardır. Apollo 11 belgeseli Ay’a ayak basan astronoglarımızın görevlerini izleyicilerin karşısına birebir çıkarmıştır. İzleyenleri adeta büyüleyen belgeseli mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

3-Katil İle Sohbetler: Ted Buny Bantlar (2019)

Katil Ted Buny Tapes Belgeseli

Netflıx’in en ilginç konusu olan Teddy Buny Bantlar belgeseli, izleyiciler tarafından çok fazla ilgi gördüğü için devamı gelebileceği söyleniliyor.

Korkunç bir katilin hayatını konu alan  belgesel bütün dikkatleri kendi üzerine çekmeyi başarmıştır. Sadist ruhlu katil olan tedd bunny hayatını ele alan bu belgesel izleyenleri ekrana kitlemeyi başarmıştır. Bir gazeteci ile yaptığı konuşmadaki kasetleri derleyip yakalanma ve idam süreçlerini konu alan netflıx belgeseli yayınladığından itibaren çok fazla kitlenin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

4- La 92 (2016)

La 92 isimli belgesel

National Geograpic’in hazırladığı La 92  belgeseli , İlk gösterimi ABD 2016 yılında gerçekleşmiştir. Irkçılığı iliklerimize kadar hissettiren bu belgesele,1992 yılında Rodney King isimli  siyahî bir vatandaşın polisler tarafından linç edilmesiyle yaşanan olayları derleyip izleyicilerimizin karşısına sunmuşlardır.

Belgeselde beklide en can alıcı söz ‘şehirlerimizdeki bu hastalıklı zihniyeti iyileştiremediğimiz sürece Ay’a insan göndermenin ülkemize ne faydası var’ sözü aslında olup biteni durumu gözler önüne seriyor.

rodney bükme

Abd her insanın hayallerindeki ülke gibi lanse edilse bile, geçmişte ten ayrımı yüzünden milyonlarca kişiye zor zamanlar yaşatmışlardır. İnsana  insan olarak bakmayı, renklerin, kültürlerin sadece bir harften ibaret olduğunu öğrendiğimiz zaman gerçekten gelecek nesile güzel bir dünya bırakabileceğimizi düşünüyorum. Umarım bu belgeselden sonra herkes öz eleştiri yapmayı dener.

5- Diego Maradona (2019)

Diego Maradona

Hepimizin yakından tanıdığı futbol tarihinde adını altın harflerle kazımış Diego Maradona, Napolideki yaşamış olduğu günleri ele alınan bir belgesel çekilmiştir.

1980 dönemlerinde İtalya’da futbolun nasıl bir değere sahip olduğunu, izleyicilerimizi güzel bir şekilde aktarmışlardır.. Dünya kupasında birden parlayan Arjantin milli takımında oynamış Maradona futbol zekâsı ve tekniğiyle unutulmayan isimler arasında yerini almıştır. Sizde bir futbol tutkunuysanız kısa boylu fakat sahada devleşen Maradona’yı izlemenizi tavsiye ederiz.

6-Into The Inferno/ Cehenneme Doğru (2016)

Into The Inferno Belgeseli

Yönetmenliğini Werner Herzog ve Volkan bilimci Clive Oppenheir üstlendiği 28 Ekim 2016 yılında netflıx’te Into The Inferno belgeseli yayınlanmıştır. Volkanik olayların insanlık tarihi üzerinde sarsıcı bir etki bıraktığını ve insanlara verdiği yeni şekilleri konu alan unutulmaz bir belgesel olmuştur.

İnsanlığın varoluş tarihinden  itibaren karşılaştığı volkan patlamalarının bilimsel bir nedenle anlayabilmemiz malesef son bir kaç yüzyılla sınırlı kalıyor.  Elinde hiçbir bilimsel veri olmadan korkunç bir volkan patlamasıyla karşılaşan ilk çağ insanı daha çok mistik bir değerle volkanik patlamalarını açıkladığını bu belgeselde görebilirsiniz. Ayrıca yönetmen volkanik dağların en çok gidilebileceği yere kadar inmiş ve sizlere sunmuştur. Keyifle izleyebileceğiniz bir belgeseldir.

8-Through The Wormhole/ Solucan Deliğinden(2010)

Solucan Deliği Belgeseli

5 sezon boyunca yayınlanan bu belgesel Morgan Freemen’ın anlatımıyla da canlılık kazanıyor. Solucan deliği belgeseli bir varoluşsal sorgulama, evrenin yaratıcısına dair sorular ve bu soruların bilinçaltına etkisini konu olan muhteşem bir belgeseldir.

9-Life Story/ Yaşam Öyküsü(2014)

Life Story Belgeseli

Emmy ödülü almış bu seri belgesel hayvanların yaşam öyküsünü ayrıntılı bir şekilde konu alıyor. Onların gücünü ve muhteşem yeteneklerini çok yakından görmemizi sağlayan Life Story , İnsanoğlunun  hayvanların mucizevî yeteneklerine bir kez daha anlamamızı sağlıyor.Life Story belgeselini siz hayvan tutkunları için derledik.En iyi hayvan belgeselini olan Yaşam Öyküsü belgeselini izlemenizi tavsiye edip şimdiden iyi seyirler dileriz.

10- Afrika/ Africa(2013)

Afrika Belgeseli

Son 50 yılın pek çok belgeseline imza atan BBC 83 yılını geride bırakmıştır. Sir David Attenboroughs nefes kesici bir yolculukta türlü türlü cinste canlıların yaşadığı Afrika ‘da, vahşi hayvanların doğadaki savaş mücadelesini seyircilerimizin karşısına çıkarmışlardır. 6 bölümlük Africa belgeseli canlıların gücünü yeniden keşfetmemizi sağlıyor. Vahşi hayvanların doğadaki yaşam mücadelesi hakkında bilmediğiniz birçok bilgiyi bu belgeselde öğreneceksiniz.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu