Tarih

Ayasofya’nın Tarihi: Özellikleri ve Mimari Yapısı

Günümüzde oldukça popüler olan Ayasofya’nın tarihi hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler vardır. Ayasofya Camisi aynı zamanda hem Türkiye için hem de dünya için oldukça büyük bir öneme sahip olan tarihi bir yapıdır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan Ayasofya, günümüzde camiye çevrilmesiyle oldukça gündemde olan bir konudur.

Ayasofya’nın tarihi herkes tarafından oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Ayasofya ne zaman yapıldı, Ayasofya’nın tarihi nedir? Tüm sorularınızın cevaplarını bu yazımızda vereceğiz.

Ayasofya’nın Tarihi

Ayasofyanın tarihi

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan ve tarihi yarımadada bulunan Ayasofya, Sultanahmet meydanın bulunan bir yapıdır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethetmeden önce kilise olan Ayasofya, o dönemde Bizans’ın en büyük kilisesi konumundaydı. Ayasofya ilk yapıldığı zaman “Büyük Kilise” adını almış. V. yüzyıl itibariyle de Kutsal Hikmet olarak adlandırılmıştır. Bazilikal ve ahşap çatıya sahip bir yapı olan Ayasofya, 404 yılında halkın çıkardığı ayaklanma sonucunda yakılarak talan edilmiştir. Daha sonra başa geçen İmparatorlar ise oldukça fazla işçi kullanarak Ayasofya Kilisesi’ni yeniden inşa ettirmişlerdir.

İlginizi Çekebilir: Sonbaharda Gezilecek Yerler: Türkiye’de Gezilecek 50 Yer (Tıklayın)

Ayasofya’nın Camiye Dönüştürülmesi

Ayasofyanın camiye dönüştürülmesi

İstanbul’un en önemli tarihi yapılarından biri olan Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle gerçekleşmiştir. Osmanlı Dönemi’nde fetih bittikten ve savaş kazanıldıktan sonra bir fetih sembolü seçilirdi. 1453 yılında İstanbul’un fethedilmesinin ardından da bu fethin sembolü olarak Ayasofya camiye dönüştürülmüştür.

İlginizi Çekebilir: Rüya Tabircisi, Osmanlı Âlimi İmam Nablûsi Kimdir? (tıklayın)

Ayasofya, fetihten dolayı harap bir haldeyken Fatih Sultan Mehmet emir vererek bir an evvel Ayasofya’nın temizlenmesini ve camiye çevrilmesi emrini verdi. O dönem Osmanlı’da inşa edilen yapılarda taş kullanılırdı fakat Ayasofya’nın en kısa sürede tamamlanabilmesi adına tuğla kullanımı ile Ayasofya tamamlanarak camiye dönüştürüldü. Ayasofya’nın minarelerinden birini II. Bayezid ekletmiştir. Daha sonra ise başa geçen hükümdar Kanuni Sultan Süleyman, fethettiği Macaristan’da mevcut bulunan bir kiliseden iki dev kandili alarak Ayasofya’ya getirmiştir. Kanuni Sultan Süleyman’ın Macaristan’dan getirdiği dev kandiller, günümüzde Ayasofya’da bulunan mihrabın iki yanında yer alıyor.

Ayasofya Mimar Sinan Tarafından Sağlamlaştırıldı

Ayasofya II. Selim’in döneminde eskimiş ve dayanıksız olduğuna dair belirtiler gösterdiğinde, dünyanın ilk deprem mühendislerinden biri olarak sayılan Mimar Sinan tarafından restorasyonu yapılmış ve daha sağlam bir hale getirilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Ayasofya Hakkında İlginç Efsaneler (Tıklayın)

Ayasofya’nın Müzeye Dönüştürülmesi

Ayasofya müzesi

Ayasofya’nın müze olması, Ayasofya hakkında en çok merak edilen konulardan biridir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından fetih sembolü olarak camiye dönüştürülen Ayasofya, Cumhuriyetin ilk yıllarında cami olarak kalmaya devam etse de, 1931 yılında kapatıldı. Amerikalı arkeolog olan Thomas Whittemore, Ayasofya’daki mozaiklerin yeniden bulunabilmesi için Türkiye yönetiminden izin istedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Amerikalı arkeolog Thomas Whittemore’a izin vermesinin ardından çalışmalara başlandı ve bu çalışma tam tamına 15 yıl sürdü. Ayasofya’da yapılan çalışmaların 1947’de tamamlanmasının ardından bir süre geçtikten sonra kapatılmış durumda olan Ayasofya, Bakanlar Kurulu’nun verdiği karar üzerine müze olarak yeniden açılmasına izin verildi.

İlginizi Çekebilir: İstanbul’u Bir Turist Olarak Gezmek (Tıklayın)

Ayasofya Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

ayasofya

Ayasofya’nın oldukça köklü bir tarihe ve geçmişe sahip olması, birçok hikâyesinin bulunmasına neden olmuştur. İşte Ayasofya hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler

1- Üç Kez İnşa Edildi

Ayasofya hakkında en yaygın olan bilgilerden biri de Ayasofya’nın üç kez inşa edilmesidir. Ortaya çıkan ayaklanmalar sonucunda yanarak harap bir hale gelmesinin arından yeniden inşa edildi ve yeniden inşası tam tamına üç kez oldu. Günümüzde ise hâlâ sapa sağlam bir şekilde ayakta.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka Okumanız Gereken En İyi 15 Macera – Polisiye Romanlar [ ✅ 2021] (Tıklayın)

2- Sütunları ve Mermerleri

Dönemin İmparatoru, Ayasofya’nın yeniden inşasını yaparken eski yapılardan ve antik kentlerden toplattığı malzemelerle Ayasofya’yı yeniden inşa etti.

3- Mozaiği apsisi

Ayasofya hakkında fazla bilinmeyen Apsis Mozaiği, Ayasofya’da kullanılan ilk figürlü mozaiktir. Ayasofya’da mevcut olan mozaikte Hz. Meryem’in gösterişli bir tahtta kucağında Hz. İsa’yı tutarak oturduğu betimlenmiş.

4- Viking Yazısı

Ayasofya’nın güney galerisinin orta kısmında bulunan mermerlerin üzerinde bir Viking yazısı bulunuyor. Mermerlerin üzerinde bulunan Viking yazısının 9. yüzyıla ait olduğu araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Ayasofya’daki mermer korkulukların üzerine yazılan yazıyı paralı asker olarak Doğu Roma ordusunda yer alan bir Viking askeri tarafından yazıldığı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka İzlenmesi Gereken İlham Verici 10 Biyografi Filmi (Tıklayın)

5- Komutan Henricus Dandolo’nun Mezar Taşı

Ayasofya’da Deisis Mozaiği’nin karşısında bulunan mezar taşı, 1205 yılında Haçlı Seferi’ni yöneten komutan Henricus Dandolu’ya ait bir mezar taşıdır.

6- Sunu Mozaiği

Ayasofya hakkında bilinmesi gereken bilgilerden biri de Ayasofya’nın güney yönünde bulunmakta olan Güzel Kapı’nın üzerinde yer alan Sunu Mozaiği’nde İmparatorların kiliseyi ve şehri korumak için Hz. Meryem’e kiliseyi ve şehri sunmalarını betimliyor.

Ayasofya Camiisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ayasofya Nerede?

Oldukça popüler bir tarihi yapı olan Ayasofya, İstanbul'un Fatih ilçesinde yer almaktadır.

Ayasofya Müzesi Kimlere Ücretsiz?

Ayasofya'ya daha öncesinde müzekart ile ücretsiz bir şekilde girilebiliyorken yapılan son düzenlemeler neticesinde girişler yerlilerden ve yabancı turistlerden ücret alınmayacağı belirtildi.

Ayasofya Camii Kim Yaptı?

Ayasofya camiisinin mimarları; Mimar Sinan, İsidoros ve Anthemios'tur.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu