ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kore Cilt Bakımı: Pürüzsüz, Işıldayan ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Sırlar

Kore Cilt Bakımı: Pürüzsüz, Işıldayan ve Sağlıklı Bir Cilt İçin Sırlar
15.09.2023
282
A+
A-

Koreli kadınlar, son dönemlerde gliss skin (cam gibi cilt) ile kendilerinden çokça söz ettirmeye başladılar. Kore cilt bakımı olarak da adlandırılan bu yöntem, Kore’den başlayarak kısa bir sürede dünyada popülaritesini arttırdı ve arttırmaya devam ediyor.

Koreli kadınlar çok mu güzel yoksa cilt bakımını doğru şekilde uyguladıkları için genç kalmayı mı başarıyorlar?

İşin sırrı nedir dersiniz? Sizin için araştırdık, üşenmeden okumak da size kalsın.

Adım Adım Kore Cilt Bakımı

Her kadının hayalinde parlak bir cilt yatar ve bunu en doğru şekilde başaranlar, Kore cilt bakımı uygulayan kadınlardır. Yazımızın bu bölümünde adım adım Kore cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap vereceği.z

1- Cildini 2 Aşamalı Temizle

Cildini 2 Aşamalı Temizle

Cilt temizliğine hepiniz önem veriyorsunuz değil mi? Hele ki bir kadınsanız ve çalışma hayatının içinde iseniz kesinlikle dikkat ediyorsunuzdur ama ne kadar dikkat ediyorsunuz?

Asıl sorun burada. Kore cilt bakımının temel taşını tabi ki cilt temizliği oluşturuyor. Ama bu bildiğimiz tarzdan bir cilt temizliğinden daha farklı? Nasıl yani, cildimi çamaşır suyuyla mı yüzümü yıkayım? Tabi ki hayır, iki aşamalı cilt temizliği yaparak! Peki, ama nasıl?

Akşam eve geldiğinde cildin çok güzel görünebilir, çünkü makyajını tazelemeden işyerinden ayrıldığını hayal bile edemiyorum, bu yüzden güzel görünebilirsin ama yüzündeki yağ bazlı makyajı çıkartırsan gerçek yüzün ortaya çıkacak. Şaka tabi ki…

Eve geldiğinde öncelikle yağ bazlı cilt temizleyici ile cildini temizle ardından su bazlı bir cilt temizleyici ile bir daha temizle. Kore cilt bakımı yapmak istiyor ve cam gibi bir cilde sahip olmak istiyorsan cilt temizliğinin bu işte temel yapı taşı olduğunu unutma!

2- Cildini “Gerçekten Arındır!”

Cilt arındırma

Sabah işe gideceksin ve dinlenmeye çok ihtiyacın var ama güzelliğini perdeleyecek bir şeyin hayatında olmasını da istemiyorsun. O zaman ne yapacaksın? Tabi ki cildini ölü deriden arındıracaksın. Kore cilt bakımının en önemli adımı da bu.

“Ne yani cildimde ölü deri de mi var?” dediğini duyar gibiyim. Tabi ki güzelim! Kullandığın onca makyaj malzemesinden sonra cildinin hâlâ bebek cildi gibi capcanlı kalmasını mı bekliyorsun, ya da yaşın 20’nin üstüne geldi, bu güzelliğin baki mi kalacak sanıyorsun?

Yanılıyorsun, cilt bakımında en çok dikkat etmen gereken şey, cildine makyaj ya da bakım yapmadan önce cildini ölü deriden arındırmalısın.

Glass skin (cam gibi cilt) için önemli ikinci adım peeling uygulamaktır. Ama tabi bu gözünü korkutmasın, sabah kalkarken akşam uyumadan önce bunu yapmana gerek yok. Haftada bir defa rutin şekilde bunu yapman yeterli olacaktır. Peki, bunu yapmak için ne kullanabilirsin? Tabi ki bu iş için en iyi ürünler, şeker içeren peeling ürünleri olacaktır.

3- Cildini Dengele!

Cilt dengeleme

Evet, cildinin dengede kalması, glass skin için önemli bir diğer adımdır. Yani cildini kirlerden tamamen ve doğru şekilde arındırman!

Bunun için eğer kullandığın toniğe güveniyorsan eyvallah, ama öylesine aldığın bir tonik ise kesinlikle bunu değiştirmeli, yerine gerçekten cilt dengeleyen bir tonik alman gerekecek. Piyasada çok sayıda farklı markanın bulunmasına aldırış etme, araştır, dene, sor, yorumlara bak ve kararını ver.

Kore cilt bakım ürünleri

Tonik ile cildini dengelemek için öncelikle bir pamuğa ihtiyacının olduğunu unutma. Çünkü cildin çok narin ve hassas davranman, cam gibi cilde sahip olman için en temel şartlardan biri.

4- Cildini Hazırla!

Cilt maskesi

Tabi bunca şeyi yaptıktan sonra “oh be! Glass skin uygulamaya başlayabilirim” diye düşünüyorsundur ama yanılıyorsun. Taaa Korelerden buraya kadar gelebilmeyi başaran bir moda akımının basit birkaç adımda oluşabileceğini mi düşündün! Hazırlanmaya devam… Kore cilt bakımı için daha yolun başındasın.

Cildinin cam gibi cilt için hazır hale gelmesi için dördüncü adımda cildini hazırlaman gerek. Bunu yapmak için esans kullanabilirsin.

Cilt bakımında adından çok söz ettirmese de cildinin nemlenmesi için tercih ettiğin maske ya da serumun gerçek anlamda cildinin kendi ışıltısını gösterebilmesi için ve daha aydınlık ve parlak gösterebilmesi için serum ve nemlendirici arasında esans kullanabilirsin.

5- Serumu Uygula

Cilt serumu

Kore cilt bakımı yapmak istiyorsan, cildini öncelikle buna hazır hale getirmen şart! Sadece basit bir bakımla ya da temizlemeyle bu işin biteceğini düşünme. Cildinin temiz ve cilt problemlerinden arınabilmesi için serum uygulaman gerekir. Ama sıradan bir serum ile bunu yapamazsın.

Hyalüronik asit veya c vitamini içeren bir serum ile cilt bakımı yapman gerekir. Peki, neden hyalüronik asit kullanmalısın. Çünkü bu asit, cildinde görülmeye başlayan çizgilerin yok olmasına karşın etkin bir mücadele veriyor. Yani glass skin için bir hazırlık aşaması olarak düşünebilirsin.

Kore cilt bakım ürünleri

6- Nem Glass Skin İçin Olmazsa Olmazdır

Cilt nemlendirici

Cilt bakımı yaparken sadece kullandığın ürünlerin cildinin genç ve taze görünmesini sağlayabileceğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Cam gibi bir cilt için Kore cilt bakımı tercih ediyorsan cildinin nem dengesinin tam sağlanmış olması gerekir.

Maksimum cilt nemlendirici bir kreme sahip olmak için tabi ki araştırma yapman lazım. İster sosyal medya sitelerinden ister, güzellik ve makyaj ürünü aldığın mağazadan bu konuda fikir almalısın ve aldığın ürünü bir rutin haline getirerek kullanmalısın. Ancak bu şekilde glass skin bir cilde sahip olabilirsin.

7- Güneş Koruyucu Krem Uygula

Güneş koruyucu

Cilde zarar veren tek şeyin makyaj ürünleri olduğunu mu düşünüyorsun? Böyle düşünüyorsan yanılıyorsun ve sadece bunlara karşı önlem alıyorsan Kore cilt bakımı yapmak için hazır değilsin.

Cilde zarar veren çevresel faktörlerden biri de güneş ışınlarıdır. UVA/UVB ışınları, mevsimlerden ister yaz olsun ister kış olsun cildine zarar verir ve sen, cildini buna karşı korumak zorundasın.

Hele ışıltılı bir cilde sahip olmak istiyorsan ya da glass skin cilde sahip olmak istiyorsan bunu yapmadan işe koyulamazsın. Bunun için de yine güçlü bir güneş koruyucu ürüne sahip olman gerek.

8- Cilt Kapatıcı Ürün

Cilt kapatıcı ürün

Kore cilt bakımının adımlarının en önemli ve olmazsa olmaz adımlarından biri de kullandığın cilt bakım ürünüdür. Ama kullanacağın ürün öylesine bir ürün olmayacak. Hem cildine bakım yapacak hem de cildindeki kusurları kapatacak özelliklere sahip olması gerekecek.

Bunun için de yine cilt bakım ürünü önerisi alabilir ya da mağazada bir satış danışmanından fikir alarak ama gerçekten cildine iyi gelebilecek bir ürün seçmen gerekir. Yoksa cam gibi bir cilde sahip olmayı bekleme!

9- Aydınlatıcı Kullan

cilt aydınlatıcı

Yavaş yavaş cam gibi bir cilde sahip olmanın ve Kore cilt bakımı yapmanın son aşamasına geliyoruz. Köprüden önce son çıkış olarak da değerlendirebileceğin bu maddede aydınlatıcı kullanmanın önemine değineceğiz. Likit aydınlatıcı, cildine aydınlık vermesi için mutlaka kullanman gereken bir ürün.

Bunun için de yine alanında başarısını kanıtlamış bir ürün kullanmak, kaçınılmaz olmalıdır. Yüzünün yüksek noktalarına uygulayacağın likit aydınlatıcı ile yüzün daha parlak görünecek.

Kore cilt bakım ürünleri

10- Makyaj Sabitleme Spreyi Kullan

makyaj sabitleyici

Kore cilt bakımının tüm adımları başarılı bir şekilde yaptın ve istediğin güzelliğe de ulaştın ama bunun kalıcı olması da tabi ki isteklerin arasında yer alıyor değil mi?

Glass skin yapmanın son adımında makyaj sabitleme spreyi kullanmalısın. Cilde verdiği doğal parlaklığı ile K-Pop starları gibi parlak görünmene yardımcı olacak bu ürünü kesinlikle kullanmadan “makyajım bitti” dememen gerekiyor.

Sabah Cilt Bakım Ritüeli

Sabah Cilt Bakım Ritüeli

Pürüzsüz ve sağlıklı ciltleriyle anılan Kore Kadınlarının, sabah uyandıklarında ne tür bir cilt bakım ritüeli yaptıkları olukça merak konudur? Sende bebeksiz bir yüze sahip olmak istiyorsan, Kore kadınlarının sabahları ritüeli haline gelen cilt bakımlarında ne tür bir yol izlediklerini bu yazımızın devamında okumalısın.

1. ADIM: Yüzünüzü Soğuk Suyla Yıka!

Kore kadınları sabahları uyandıklarında yaptıkları ilk iş yüzlerini soğuk suyla yıkamaktadır. Soğuk su ile cildi yıkamak cilt üzerinde oluşan ölü derileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sizde cam gibi bir cilde sahip olmak istiyorsanız sabah uyandığınızda ilk işiniz soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Böylelikle su, gece boyunca yüze çöken kirleri arındırarak cildin nemli tutmasını sağlar.

Kore cilt bakım ürünleri

2. ADIM: Yüze Tonik Uygula!

Yüzünüzü canlandırdıktan sonra yapman gereken şey tonikle desteklemektir. Bu sayede cildinin ph değerini dengeleyerek bir sonraki ürünlerin kolaylıkla emilmesini sağlayabilirsin

3. ADIM: Cilde Esans Uygula

Her yaş skalasındaki Kore kadınlarının, ciltlerinin bu kadar genç görünmesindeki sırlarından biri yüze esans uygulamaktır. Esans, tonik ve serum arasındaki geçişi sağlar dolayısıyla cildiniz nemlendirerek genç bir görüntüye ulaşmanızı sağlar. Kızlar! Pandoranın kutusu yavaş yavaş açılıyor dikkatlice okumaya devam edin.

4. ADIM: Cilde Göz Kremi Uygula!

Henüz gencim daha erken deyip göz kremlerine karşı vurdumduymaz olmayın. Hangi yaşta olursanız olun erken tedbir alırsanız geri dönüş olarak ayna gibi bir ciltle karşı karşıya kalacaksın. Bu mükemmel sonuç için göz çevrenize “göz kremi” sürmeyi sabah uyandığınızda ritüelleriniz arasında olsun. Gün boyu göz çevrenizi nemli tutmak, kırışıkların oluşmasını engeller. Ne demiştik!  önce önlem…

5. ADIM: Cilt Dostu Nemlendirici Kullan!

Tüm bu işlemlerden sonra yüzünü iyice nemlendirme pürüzsüz bir cilde kapıları açıyor. Bu aşamaları sabah uyandığınızda yaşam tarzınız haline getirdiğinde mükemmel dönütler alacaksın. Gözle görülür derecede yaşayacağın değişiklik beklentilerin üstünde. Kore kadınları gibi bebeksi bir cilde sahip olmak artık çok kolay. Basit,  etkili ve son derece ufak dokunuşlarla cam gibi artık mümkün!

Kore cilt bakım ürünleri

 Gece Cilt Bakım Ritüeli

Gece Cilt Bakım Ritüeli

Gün boyu dış etkenlerden maruz kalan cilt, yaşlanmayı hızlandırır. Kore kadınları, Kore cilt bakımı yaparken gün sonunda ciltlerine uyguladıkları işlemler sayesinde ciltleri genç, parlak ve ışıltılı durur. İşte, Kore kadınlarının cam gibi cilde sahip olmak için gün sonunda ciltlerine uyguladıkları işlemler…

1. ADIM: Yağ Bazlı Ürün Kullan!

İşe başlamadan önce makyaj veya gün ciltte oluşan kirleri yağ bazlı ürünler kullan. Bu gece sonu temek cilt basamaklarından biridir. Eğer cildimizi doğru şekilde temizlemez ve kirden arındırmazsak cildimiz, cilt bakım rutinimizde kullandığımız diğer cilt bakım ürünlerini kolayca ememez ve cilt bakım rutinimizi etkisiz hale getirir.

2. ADIM: Cildini Çift Aşamalı Temizle

Koreli kadınların ciltlerini kirlerden arındırmanın etkili yolu “ikili temizleme” metodudur. Bu metotta ilk aşmasında cildimizi yağ bazlı ürünlerle temizledikten sonra su bazlı cilt temizleyicileri kullanarak cildimizi iki kere temizliyoruz. Bu sayede cildimiz kirden tamamen arınmış olur. Kore cilt bakımı için de önemli bir adım olduğunu unutma.

3. ADIM: Gözeneklerin Sıkılaşması İçin Peeling Uygula

Peelini, ciltteki ölü hücreleri temizleyerek cildimizin mat bir görünmesini sağlar.Kore kadınları, ciltlerini  tamamen kirden arındırdıktan sonra yüze uyguladığı peeling sayesinde bebeksi bir cilt elde ediyor.

4. ADIM: Kağıt Maske Kullan

Kore cilt bakımının vazgeçilmez bir ürün haline gelen kağıt maskeler Asya sınırlarından çıkıp her ülkenin vazgeçilmez ürünleri arasında yerini almıştır. Tüm cilt tipine uygun olan bu ürün cildimizi derinlemesine nemlendirerek yaşlanmaya karşıtı bir maskedir.

5. ADIM: Göz Kremi Kullanarak Kırışıklıkları Önle!

Göz çevresi ince bir yapıya sahip olduğundan Kore kadınları göz çevresinin nem dengesini sağlamak adına düzenli olarak   göz kremi uygular. Bu sayede göz çevrelerinde kırışıklıklar oluşmasını engelleyerek cam gibi bir cilde sahip olurlar. Mükemmel bir cilde sahip olmanın sırrını Kore kadınlarından öğrenerek bu aşamaları günlük ritüellerin haline getirerek sende bebeksi bir cilde kavuşabilirsin.

Kore cilt bakım ürünleri

Bebekliğinizi hatırlıyor musunuz? Muhtemelen hayır! Ama bebeklik resminizi görmüşsünüzdür. Cam gibi bir cilt, pürüzsüz bir güzellik.

Neden Kore Cilt Bakımı Yapılır?

Kore cilt bakımı glass skin

Herkes size hayran, herkes etrafınızda pervane… Ama yaşınız 20’yi geçti ve artık etrafınızda pervane olan insanlar için sıradanlaştınız. Neden? Çünkü cildiniz bebeksi değil ve cam gibi de parlamıyor. Ne yani, bundan sonra dikkat çekici olamayacak mıyım?

Bu tamamen sana bağlı. Eğer sen de Koreli kadınlar gibi doğru yöntemlerle cilt bakımı yaparsan, yaşın seni ele vermez aksine yıllanmış şarap gibi daha da güzelleşirsin. Yani doğru uygulanmış Kore cilt bakımı ile…

Genç kalmanın sırrını keşfeden Koreli kadınlar, “gliss skin” diye trend haline gelen cam gibi cilt bakımını sence nasıl yapıyorlar? Çok fazla para harcayarak mı, yoksa evde rutin cilt bakımı yaparak mı? Ben senin için araştırdım, öğrenmek istiyorsan okumaya devam et.

Elbette her bölgenin mizaç özellikleri farklı olabildiği gibi güzellik ölçüleri de farklıdır. Ama bakım yapmadan tamamen doğal haliyle cam gibi cilde sahip olan tek kişiler bebeklerdir, bunu unutmamak gerekir.

Sen de biliyorsun ki zaman sular seller gibi akıp geçiyor ve sen 10 yaşındaki cilde sahip değilsin. Yaşın henüz genç, özgüvenin zirve yapmış olabilir ama cilt bakımı dediğin şey, orta yaşlardan sonra değil, erken yaşta başlar.

Koreli kadınların ciltlerinin cam gibi olmasının sırrı da bu değil mi zaten? Onlar, erken yaşta ciltlerine özen gösterirler, ilerleyen yaşlara gelseler bile yaşlarını ele vermezler.

Yeni Bir Bildiriminiz Var: Kore Cilt Bakımı Trendi!

Tabi ki cep telefonuna böyle bir bildirimin gelmesini bekleme, komik duruma düşersin. Ama internette son günlerde böyle bir alarmın varlığından da haberdar ol! Hazır kış sezonunun gelmesine de az bir zaman kala biraz merak duygularını harekete geçir ve glass skin trendi nedir, öğren derim.

Moda, ilk olarak 1900’lü yıllarda ortaya çıkan bir kavramdır. 1900 yılında modern yüzyılın terzilerinden Charles Worth’un yanında çalışan Paul Poiret dört yıl sonra Paris’te kendi atölyesini açtıktan sonra bir trende imza attı ve Poiret, kemeri yukarı taşıyarak göğüslerin yumuşaklığını açığa vurdu. Bundan sonra “moda” kavramı hayatımızın tam merkezinde yer almaya başladı.

Glass skin trendi, Uzakdoğu’da çıkarak kısa sürede dünya trendi haline geldi. Peki, kısa sürede kadınların dikkatini bu kadar yoğun bir şekilde çeken glass skin nedir?

Türkçede “cam cilt” anlamına gelen glass skin, kısaca “cam gibi cilde sahip olmak” anlamına gelir. Peki, bir insanın cam gibi bir cilde sahip olması mümkün mü? Koreli kadınlara göre tabi ki “evet” peki, ama nasıl?

İlk defa Güney Kore’den güzellik ya da diğer adıyla K-Beauty ile kadınların hayatına girmeye başlayan glass skin terimi, kısa sürede tüm dünyada popüler bir akım haline geldi.

Yağ bazlı temizleyici, balm, serum, ampul, maske ve nemlendiriciler gibi cilt bakımında önemli olan birçok ürünün bulunduğu bu yelpazenin temel amacı, güzellik amacı ile Kore’den ithal edilen ürünleri kullanmak olarak da değerlendirilebilir.

Her ne kadar bir ürün grubu olarak hayatımıza girse de bu akımı hayatımıza sokan birilerinin olmadığını düşünmek sanırım herkesçe “aptalca bir iddia” olarak karşılanır.

Evet, glass skin kavramını hayatımıza sokan K-Beauty olsa da bir anlamda ön plana çıkan kişiler, erkeği ile de kızı ile de parlak cilde sahip olan K-Pop müzik grubu olduğunu belirteyim. Neyse hikayenin bu kısmı sanırım çok kişiyi ilgilendirmeyecek ama kültürel bilgi edinmek isteyenler K-Pop hakkında detaylı bilgilere yer verdiğim bu yazıma göz atabilirler.

SSS

Cilt bakım rutini nedir ve neden önemlidir?

Cilt bakım rutini, cildinizi temizlemek, nemlendirmek, korumak ve genç ve sağlıklı görünmesini sağlamak için düzenli olarak yapmanız gereken adımların bir kombinasyonudur. Bu rutini uygulamak, cildinizin sağlığını ve görünümünü iyileştirmenize yardımcı olur.

Cilt tipimi nasıl belirlerim?

Cilt tipinizi belirlemek için cildinizin yağlı, kuru, karma veya normal olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, bir dermatologdan veya cilt uzmanından yardım alarak cilt tipinizi daha kesin bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Hangi temizleyiciyi kullanmalıyım?

Cilt tipinize uygun bir temizleyici seçmelisiniz. Yağlı ciltler için hafif ve yağsız temizleyiciler, kuru ciltler için nemlendirici özelliklere sahip temizleyiciler tercih edilir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

  1. kayla dedi ki:

    Yüksek kaliteli kozmetiklerin ne kadar önemli olduğunu biliyorum, bu yüzden sadece Kore kozmetiklerini seçiyorum. Özellikle cilt bakım ürünlerini çok seviyorum. Üstelik Türkiye’de uygun fiyata tüm fonları online mağazada bulabilirsiniz.