kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Bakımı Kolay, En Sevimli Büyümeyen Kedi Cinsleri

Her zaman küçük kalan büyümeyen kedi cinsleri hakkında yazdığımız yazımızı okuyarak kedi seçimine karar verebilirsiniz.

Bakımı Kolay, En Sevimli Büyümeyen Kedi Cinsleri
23.12.2022
474
A+
A-

Tamamen büyüdüklerinde bile küçük kalma eğiliminde olan birkaç kedi ırkı vardır. Özellikle küçük kedi cins severler için ideal olan bu kediler, hem bakımları daha kolay hem de beslenmelerinin daha kolay olmasından dolayı tercih edilirler.

Büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan ve dünyada en çok beslenen kedi cinslerini listelediğimiz bu yazımızı inceleyerek evinize alacağınız yeni arkadaşınızı daha kolay bir şekilde seçebilirsiniz.

Büyümeyen Kedi Cinsleri Hangileridir?

Büyümeyen kedi cinsleri

Kedi ırkları, farklı karakter yapısına sahip oldukları gibi fiziki özellikleri de farklıdır. Bazı kediler, büyüdüklerinde bile küçük kalabilirler. Bunlar, yaşlarının ilerlemesi ile boyutları değişmeyen ve küçük kalan kedi cinsleridir.

İşte büyümeyen kedi cinsleri…

  • Munchkin
  • Singapura (Singapur Kedisi)
  • Devon Rex
  • Cornish Rex
  • Japon Bobtail
  • Balinese
  • American Curl

Her Zaman Yavru Gibi Kalan Kedi Cinsleri

Evinize bir kedi almak istiyor ancak sürekli küçük kalmasını istiyorsanız, özellikleri ile birlikte sizlere sunacağımız kedi cinslerini inceleyin. İşte sevimlilikleri ile büyümeyen kedi cinsleri…

1- Munchkin

Munchkin

Munchkin kedisi, kısa bacaklarıyla karakterize edilen bir evcil kedi cinsidir. Büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan Munchkin kedisinin kısa bacakları ile karakterin kısa boyu arasındaki benzerlik nedeniyle adını L. Frank Baum’un “The Wizard of Oz,” kitabındaki Munchkin karakterinden almıştır.

Munchkin kedileri, bacaklardaki kemiklerin kısalmasına neden olan doğal olarak oluşan genetik bir mutasyonun sonucudur. Munchkin kedileri genellikle sağlıklıdır ve diğer evcil kedi ırklarına benzer bir yaşam süresine sahiptir. Oyuncu ve sevecen doğalarıyla tanınırlar ve benzersiz ve alışılmadık büyümeyen kedi arayanlar için harika bir seçenektir.

2- Singapura (Singapur Kedisi)

Singapur Kedisi

Singapur kedileri, Singapur’da ortaya çıkan küçük bir evcil kedi cinsidir. Büyük, yuvarlak gözleri, kısa bacakları ve şık, kaslı yapıları ile benzersiz görünümleriyle bilinirler. Büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan bu ırk, dünya genelinde yavru kalan kedi cinsi arayışında olanların en çok tercih ettikleri türlerden biridir.

Singapur kedileri zeki ve aktiftir ve dışa dönük ve arkadaş canlısı kişilikleriyle bilinirler. Ayrıca oyuncu doğaları, tırmanmayı ve keşfetmeyi sevmeleriyle de bilinen Singapur kedilerinin sağlık prolemi genel olarak yoktur.

Küçük boyutları ve sevecen hareketleri ile dikkatleri üzerine çeken Singapura, ortalama 15 yıllık bir yaşam süresine sahip, büyümeyen kedi ırkları arasındadır.

3- Devon Rex

Devon Rex

Büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan Devon Rex, benzersiz bir görünüme ve oyuncu bir kişiliğe sahip evcil bir kedi cinsidir.

Kısa ve dokunulduğunda yumuşak olan dalgalı, kıvırcık tüyleri ve büyük, etkileyici gözleri ile tanınan Devon Rex kedileri genellikle küçük boyutludur ve ince, atletik bir yapıya sahiptir.

Zekaları ve oyuncu doğaları ile tanınırlar ve sahiplerine olan sadakatleri ve sevgileri açısından köpeğe benzetilen bu kediler, büyümeyen kedi ırkı arayışı içinde olanlar için en iyi önerilerden biridir.

Devon Rex kedileri genel olarak sağlık problemi olmayan kedilerdir. Ortalama 12-15 yılları arasında yaşayan büyümeyen kedi ırkı, sevecen yapısı ile dikkat çekicidir.

4- Cornish Rex

Cornish Rex

Hiç büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan ve sevimliliği ile dikkatleri üzerine çeken Cornish Rex, ince bir görünüme sahip ve oyuncu bir kişiliği ile dikkat çekici ve ev kedisidir.

Kısa ve dokunulduğunda yumuşak olan dalgalı, kıvırcık tüyleri ve büyük, etkileyici gözleriyle tanınan Cornish Rex kedileri küçük boyutludur ve ince, atletik bir yapıya sahiptir.

Zekaları ve oyuncu doğaları ile tanınırlar ve sahiplerine olan sadakatleri ve sevgileri sayesinde aileye çok rahat ayak uyduran Cornish Rex kedileri, genel sağlık durumları iyi kediler arasında yer alır.

Farklı görünüşleri ile dikkatleri üzerine çeken Cornish Rex kedi cinsi, 12-15 yılları arasında yaşarlar.

5- Japon Bobtail

Japon Bobtail

Her zaman yavru kalan büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan Japon Bobtail, kendine özgü kısa, kıvırcık kuyruğu ile bilinen bir evcil kedi cinsidir. İnce, atletik bir yapıya ve yuvarlak bir yüze sahip orta büyüklükte olan bu kediler, oyuncu ve enerjik kişilikleriyle bilinen zeki ve meraklı kedilerdir.

Japonya’da ortaya çıktığı bilinen Japon Bobtail kedi cinsleri, zekaları ve sevecenlikleri ile kısa sürede yeni ailesine ayak uydurabilen ve aynı zamanda çocuklarla da son derece iyi iletişim kurabilen kedilerdir.

Hiç büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan Japon Bobtail cinsi kedi, ortalama 12-15 yıl kadar yaşarlar. Genel olarak solunum yolu enfeksiyonu, göz sorunları gibi sık görülen hastalıklara yatkın olan bu kediler, düzenli olarak bakım yapıldığında mükemmel bir arkadaş olma potansiyeline sahiptir.

6- American Curl Kedisi

American Curl Kedisi

Hiç büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alan American Curl kedisi, yapısı ve görünüşü ile ilgi çeken kedi cinsleri arasında yer almaktadır.

İnsanlarla iletişimi son derece iyi olan ve çocuklarla iyi geçinen bu kedi cinsleri, dünya genelinde popülaritesi yüksek kedi ırkları arasında yer almaktadır. Her zaman yavru kalan kedi cinsi arayışı içinde olanlara önerilebilecek American Curl kedisi, sahibi ile zaman geçirmeyi seven, günlük ihtiyaçları dışında sesi pek çıkmayan bir kedi cinsidir.

Ortalama 10-13 yıl arasında yaşayan American Curl kedisi, genel olarak sağlık durumu iyi olan kediler arasında yer alır. Büyümeyen kedi cinsi arayışı içinde olanlar için önerilebilecek bir kedi türüdür.

7- Balinese

Balinese

Orta büyüklükte bir kedi cinsi olan Balinese kedisi de büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alır. Tabi ki diğer küçük boyutlu kedi cinslerine göre biraz daha büyük olsa da yine de büyüyen kedi cinsleri gibi olduğunca büyüyen bir kedi cinsi değildir.

Siyam kedilerinin farklı bir cinsi olarak bilinen Balinese cinsi kediler, İran ve Ankara kedileri gibi uzun tüylere sahip son derece sevimli bir kedi türüdür. Siyam kedisinin atası olarak da bilinen bu kedi türlerinin bakımının kolay olması, sahiplenmek isteyenlerin sayısını arttırıyor. Özellikle büyümeyen kedi cinsleri arasında yer alması ile dikkat çekici bir kedi olması da ayrıca Balinese kedisinin tercih edilmesini etkilemektedir.

Büyümeyen Kedi Cinslerinin Bakımı Zor mu?

Kedilerin bakımı genel olarak aynıdır. Yani kedinin cinsinin büyük ya da küçük olması bakım konusunda pek bir fark yaratmaz. Fakat kedilerin küçük boyutlu olması duygusal anlamda onlarla daha fazla ilgilenmeyi gerektirir. Zaten büyümeyen kedi cinsleri edinen kişiler, ister istemez daha merhametli davranıyorlar.

Beslenme konusunda büyümeyen kedi cinsi sahiplenenlerin biraz daha dikkatli davranmaları önemlidir. Onlar için özel mama seçiminde bulunmak, kedilerin daha sağlıklı bir şekilde büyümelerini etkileyecektir.

Büyümeyen kedi cinsleri genel olarak incelendiklerinde, tüyleri yoğun olan kediler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da sahiplerinin tüy bakımı konusunda diğer kedilere göre biraz daha dikkatli ve özenli davranmalarını gerektirmektedir.

Büyümeyen kedi ırkı besleyen kişilerin elbette ev içerisinde ya da kediyi beslediği yerlerde daha dikkatli olmaları ve gerekli güvenlik önlemlerini almaları önemlidir. Üzerlerine düşecek bir eşyanın bu kedilere zarar vermeleri olağan bir durumdur. Bu yüzden dikkatin elden bırakılmaması önemlidir.

Diğer kedi cinslerinde olduğu gibi büyümeyen kedi cinsleri için de dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında veteriner hekim kontrolünün aksatılmadan yaptırılmasıdır. Bu onların sağlıkları açısından daha doğru olacaktır.

Büyümeyen Kedi Cinslerinde Sağlık Problemleri

Genel olarak tüm kediler bazı genetik durumlarından dolayı hastalıklara yatkındırlar. Bu yüzden onların sağlık durumunu sürekli olarak gözden geçirmek, olumsuz bir durum karşısında veteriner hekim kontrolünden geçmelerini aksatmamak gerekir.

Nezle, idrar yolu enfeksiyonu, Mide Enfeksiyonu, Böbrek Hastalıkları, Apse Hastalığı, Diyabet., Hastalıkları ve Kulak Yolu İltihabı gibi kedilerde sık görülen hastalıklara karşı büyümeyen kedi cinslerini de koruma altına almak önemlidir.

Bakımları düzenli şekilde yapıldığında ve veteriner hekim kontrolü düzenli olarak yapıldığında, büyümeyen kedi cinsleri beslemek, diğer boyuttaki kedilere göre daha ideal olacaktır.

Büyümeyen Köpek CinsleriApartman Dairesinde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

SSS

Kucak kedisi hangisi?

Kucak kedisi, genel olarak büyümeyen kedi cinsleri için kullanılan isimdir. Munchkin, Singapura kedisi, Devon Rex kedisi, Cornish rex kedisi, Birman kedisi gibi kediler, kucak kedisi olarak tanımlanmaktadır.

En uysal kedi cinsi hangisidir?

Genel olarak büyümeyen kedi cinslerinin tamamı uysal olurlar. Ancak aralarında özel bir seçim yapılacak olursa Siyam kedisinin en uysal kedi olduğunu belirtebiliriz.

Büyümeyen kedi cinsi bakımı zor mu?

Kedi bakımı, hem büyümeyen kedi cinsleri hem de diğer kedi cinsleri için aynıdır. Yani düzenli olarak beslenmeleri, sağlık kontrolünden geçirilmeleri gibi durumlara dikkat edilmesi halinde bakımları zor olmaz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.