kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Büyümeyen Köpek Cinsleri: Evde Beslenebilecek Köpek Türkeri

Apartman dairesinde besleyebileceğiniz büyümeyen köpek cinsleri listemizi inceleyerek en iyi kararı verebilirsiniz.

Büyümeyen Köpek Cinsleri: Evde Beslenebilecek Köpek Türkeri
29.08.2023
2.667
A+
A-

Büyümeyen köpek cinsleri, adeta kalıcı bir yavru görünümü sunar. Chihuahua, Pomeranian gibi türler minyatür büyüklükleriyle sevimliliği taçlandırır.

Köpek edinirken, bakabileceğiniz ve bakımını üstlenebileceğiniz bir köpek cinsi seçmeniz gerekir. Büyümeyen köpek cinsleri, bu anlamda tercih edebileceğiniz ilk seçiminiz olmalıdır. Bakımı, beslenmesi ve ihtiyaçlarının giderilmesi açısından büyük ırk köpek cinslerine göre daha zahmetsiz olan büyümeyen köpek cinsleri, apartman hayatına da daha fazla uyum sağlarlar.

Bu yazımızda, aileniz için yeni bir üye seçerken hem büyüklerin hem de evdeki çocukların çok sevecekleri büyümeyen köpek cinsleri hakkında derlediğimiz bilgileri, köpeklerin özellikleri, beslenme ve bakımları hakkında bilgilere yer verdik.

Konu İçeriği

Hiç Büyümeyen Köpek Cinsleri

Köpek CinsiEgzersiz İhtiyacıOyunculukBakım gerekliğiSahibi ile uyumu
Pomeranian BooOrtaİyiYüksekÇok iyi
Poodle ToyYüksekÇok iyiÇok yüksekİyi
ChihuahuaÇok yüksekİyiOrtaİyi
Yorkshire TerrierDüşükİyiYüksekİyi
PapillonOrtaÇok iyiYüksekOrta
DachshundOrtaOrtaDüşükİyi
Malta TeriyeriDüşükİyiOrtaorta
Shih-TzuOrtaOrtaİyiOrta
Charles SpanielYüksekİyiOrtaÇok iyi
French BulldogOrtaİyiOrtaİyi
English CockerYüksekOrtaİyiİyi
Maltese TerrierOrtaİyiYüksekİyi

Apartman Dairesine Uygun Büyümeyen Köpek Türleri

Büyümeyen köpek cinsleri, safkan ya da kırma olması çok da bir şey değiştirmiyor. Boyutlarının küçük olması onlarla daha güzel vakit geçirmeyi sağlıyor ya “bu bana yeter” demek geliyor insanın içinden.

Tabi ki köpek seçerken sağlık koşullarına, ömrüne ve genel özelliklerine dikkat ederek seçmek de önemlidir. Kısa sürede kaybedeceğiniz bir dostunuz için çok üzülmemek için ömrü uzun küçük köpek cinsleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

İşte en çok tercih edilen büyümeyen köpek cinsleri…

1- Pomeranian Boo

Pomeranian Boo

Listemizin ilk sırasında Pomeranian Boo köpeğine yer vermek istedik. “Bunun nedeni ne?” diye sormayın, sadece tatlı göründüğü için seçtik ama detaylarına baktıktan sonra “iyi ki seçtik” demekten kendimizi alamadık.

Pomeranian Boo, Nordic ve Spitz en minik süs köpeği olarak biliniyor. Boyu küçük olsa da büyük düşünmeyi seven ve yetişkin köpeklerdeki cesarete sahip olması ile dikkatleri üzerine çeken Pomeranian, en beğenilen büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alıyor.

Girdiği ortamlarda kısa sürede tüm ilgileri üzerine çekmeye başlayan ve büyümeyen köpek cinsleri arasında hem pahalı ve pahalı olduğu kadar da fiyatına değer bir cinstir.

Neden Pomeranian Boo?

Tüy yumağı bir köpek olması ile ilk bakışta bile dikkatleri üzerine çeken Pomeranian Boo, orta seviyede bir enerjiye sahip, orta seviyede egzersize ihtiyaç duyan bir ırktır.

Bakımı diğer köpeklere göre daha kolay olsa da dişlerinin fırçalanması ve Pomeranian boo tüy bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Aslında işin özetinde; “kendinize bir dost ya da arkadaş arıyorsanız, büyümeyen köpek cinsleri arasında pomerainan listenizin başında olması gerekir.

Yapıları ve karakterleri ile dikkat çeken büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Pomeranian Boo cinsi hakkında paylaştığımız videoyu izlemenizi öneririz.

Pomeranian Boo Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Pomerainan boo, uzun soluklu dönemlere sahip bir köpek olsa da Kraliçe Victoria tatil yaptığı İtalya bölgesinde Pomeraniana karşı aşırı ilgi duymasıyla popülaritesi artmaya başladı.
 2. Pomerainan köpek cinsinin birçok tüy rengi bulunmaktadır. Ancak hepsinin temel özelliği; yanı sıra, kalın, bakımlı ve güçlü tüylere sahip olmalarıdır.
 3. Eğer büyümeyen köpek türleri arasından Pomeranian köpek cinsi tercih ediyorsanız eğitimine bir hayli özen göstermeniz gerekir. Aksi halde çocuklarla ilişkisinin kontrol altında tutulması gerekir.

2- Poodle Toy

Poodle Toy

Erkeklerde boyut; 25 ila 26 cm, dişilerde; 25 ila 26 cm, erkek ve dişilerde 3-4 kg. ağırlığında olan Poodle Toy da büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alıyor.

Bir yere giderken kolaylıkla yanınızda götürebilmek için tercih edebileceğiniz Poodle kaniş ırkının en küçük cinsi olarak bilinmektedir.

Tüy yumağı bu köpek, büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok tercih edilen köpeklerden biridir.

Neden Toy Poodle?

Apartman yaşamına uygun köpek cinsi arayanlar için en ideal seçeneklerden biri olan Poodle Toy, farklı renklerde tüylere sahip, insan canlısı türlerdir.

Dışarı çıkarken ya da seyahat ederken sizi zorlamayacak, diğer insanlarla hemen kaynaşmaya başlayacak Toy Poodle cinsi köpek, bakımı kolay olmasına ek olarak besleme maliyeti de düşük bir köpek cinsidir.

Kısa sürede ortama ayak uydurabilen Toy Poodle, büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alır. Aşağıdaki videoyu izleyerek köpek cinsi hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Poodle Toy Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Poodle toy köpek cinsi, köpek Showlarında sergilenen ilk uzun tüylü köpek cinsidir.
 2. Tüyleri çok kısa sürede uzayan bu köpek cinsinin yıl içinde en az birkaç defa tıraş edilmeleri gerekir.
 3. Melez köpeklerin ortaya çıkmasında günümüzde en sık kullanılan köpek cinsi, poodle toy köpeğidir.

3- Chihuahua (Şivava)

Chihuahua

6 kilo ağırlığında Meksika kökenli bir ırk olan Chihuahua ya da diğer adıyla “şivava” dünyanın en küçük köpeği unvanına sahiptir.

Boyuna göre büyük kulakları ile dikkat çeken bu sevimli ve aynı zamanda güçlü köpek, apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilecek köpekler arasında yer almaktadır.

Diğer köpek türlerine göre son derece hareketli ve enerji dolu olan Chihuahua köpeği, yalnız bırakılmaması gereken köpeklerdir. Ancak buna mecbur kalacaksanız mutlaka oynayacağı bir şeylerin yanında olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Son derece sempatik tavırları ile sahiplerinin ve çevresinin ilgisini üzerine çekmeyi başarabilen Chihuahua köpeği, büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok tercih edilen isimlerin başında gelir.

Neden Chihuahua Köpeği?

Şehir hayatında kendinize bir dost edinmek istiyor ve aynı zamanda onunla her türlü aktiviteyi yapmak istiyorsanız Chihuahua köpeği tam size göre.

Çünkü bu köpek cinsi, oyuncu ve bir o kadar sahibi ile uyumlu bir cinstir. Bakımı kolay olması ve mama maliyetinin de düşük olması, Şivava köpeğini beslemeyi değerli kılıyor.

En sevimli büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Şivava, kesinlikle tercihleriniz arasına almanızı önerdiğimiz bir ırktır.

Chihuahua Köpeği Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Chihuahua köpek cinsi, boyu küçük olmasına rağmen son derece cesur bir köpektir.
 2. Erken dönemde eğitilmeleri, özellikle dışarıda zaman geçirirken sürekli kucağınızda taşımak zorunda kalmanızı engeller.
 3. Kediler ve diğer hayvan türleri ile uyum sağlarlar. Ancak erken dönemde köpek sosyalleştirme eğitimi verilmesi gerekir.

4- Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier

Cesur, enerjik ve kaşiflik ruhu ile yakından tanınan Yorkshire Terrier köpeği, büyümeyen köpek cinsleri arasında en yakınan cinslerin başında gelir.

Bu köpek türü, sevimli görünümü ile herkesin ilgisini çekebilecek türden bir cinstir. Çocuklarla iyi anlaşması, apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilmesi ve bakımı diğer köpek cinslerine göre daha kolay olması onu edinmek isteyenlerin sayısının artmasındaki en büyük nedenlerden biridir.

Neden Yorkshire Terrier?

Eğitimi konusunda sabırlı olunduğunda son derece anlaşılır ve sosyalleştirilebilir bir köpek türüne dönüşebilen Yorkshire Terrier, büyümeyen köpek türleri arasında en sevimli dostlardan biridir.

Çocuklarla iyi geçinebilen, diğer hayvanlarla kısa sürede sosyalleşebilen Yorkshire Terrier köpek cinsi, şehir hayatı yaşayanlar için en ideal seçeneklerden biridir.

Evinize yeni bir dost alıyorsanız hem beslenmesinin kolay olması hem de büyümeyen köpek cinsleri arasında en iyilerinden olmasından dolayı Yorkshire tercih edebilirsiniz.

Yorkshire Terrier Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Yorkshire Terrier köpek cinsi, Maltese ırkı ile karıştırılması sonucunda ortaya çıkmıştır.
 2. Bu köpek cinsini edinenlerin en çok dikkat etmeleri gereken şey, günlük egzersizlerini aksatmadan yaptırmalarıdır.
 3. Dikkat ve ilgi isteyen Yorkshire Terrier köpek türü, uzun süre tek başına bırakılmamalıdır.
 4. Yabancı insanlara karşı farklı tutumlar sergileyebildikleri için küçük yaşta sosyalleştirme eğitimi verilmesi gerekir.

5- Papillon

Papillon

Büyük kulakları, uzun kuyruğu ve son derece sevimli görünümü ile büyümeyen köpek türleri arasında en çok dikkatleri üzerine çeken Papillon köpeği, sevimliliği ile kısa sürede kendini ailesine kabullendirmeyi başarabilen bir köpek türüdür.

Son derece insan canlısı ve sıcakkanlı köpek türleri olmalarına rağmen Papillon köpeği bazen çok agresif hareketler sergileyebilir bu nedenle erken dönemde eğitilmeleri gerekir.

Apartman dairesinde beslenmeleri kolay olmasının yanı sıra dışarıda vakit geçirirken de sahibini bunaltmayan büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Papillon, kesinlikle tercihleriniz arasında olmalıdır.

Neden Papillon Köpeği?

Biraz havlama problemleri olsa da apartman dairesinde beslenmeye uygun köpekler olan Papillon köpek cinsi, özellikle zil çaldığında ya da eve yabancı biri geldiğinde daha fazla havlamaya meyilli olabilirler.

Fakat erken yaşta sosyalleştirme eğitimi verilirse bu huylarını en aza indirebilirler. Tüylerinin uzun olmasından dolayı her gün taranmaları gerekebilir ancak bunu alışkanlık haline getirdiğinizde kesinlikle bu zor olmayacaktır.

Her köpek gibi bazı olumsuz yönleri olsa da büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Paplillon köpeği hakkında aşağıda verdiğimiz videoyu izleyerek cins hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Papillon Köpeği Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Papillon köpeği, eğitime duyarlık bir köpek cinsidir. Erken dönemde eğitime başlanması tabi ki önemlidir.
 2. Sahibine karşı son derece sıcakkanlı davranan büyümeyen köpek cinsi Papillon; yabancılara karşı tam aksi tavırlar sergileyebilir.
 3. Küçük çocuklarla pek araları iyi olmasa da biraz daha büyük çocuklarla son derece uyumlu köpeklerdir.

İlginizi Çekebilir: Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

6- Dachshund

Dachshund

Büyümeyen köpek cinsleri arasında sevimliliği ile dikkatleri üzerine çeken Dachshund köpeği; baskın kızıl, kızılımsı kahverengi, siyah veya çikolata rengi tüy renkleri ile dikkatleri üzerine çeken köpek türlerinden biridir.

Apartman dairesinde beslenmeye uygun olan büyümeyen köpek türü Dachshund, bu özelliğine karşın hareketli ve enerjik bir yapıya sahip olduğu için evde başka bir evcil hayvan besliyorsanız, dikkatli olmanızı gerektirebilir.

Bakımının kolay olması, hastalıklara diğer köpek türlerine göre daha az yatkın olması, edinmeyi hak ettiren bazı özellikleridir.

Neden Dachshund Köpeği?

Büyümeyen köpek cinsleri arasında sevimliliği ile ön plana çıkmayı başaran ve sergilediği tavırları ile kısa sürede sahibinin ve çevresinin ilgi odağı olmayı başaran Dachshund köpeği, beslenmesi ve bakımı kolay köpek türlerinden biridir.

Haftalık olarak tüy bakımının yapılması bu köpek türleri için yeterli olacaktır. Son derece enerjik bir yapıya sahip olmasından dolayı evde uzun süre vakit geçirmek yerine beraber doğa gezisi yapmanız daha uygun olacaktır.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında bir tercih yapacaksanız kesinlikle bu cinsi de listenize almanızı öneririz.

Dachshund Köpeği Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Küçük boylu köpek ırkları arasında yer almasına rağmen Dachshund köpeği, son derece enerjik bir cinstir.
 2. Daha önce bu köpek türleri, iyi koku almalarından dolayı av köpeği olarak kullanılmıştır.
 3. Oldukça sevecen ve aile dostu bir ırk olan Dachshund, büyümeyen köpek türleri arasında en çok tercih edilen köpektir.

7- Malta Teriyeri

Malta Teriyeri

Evde köpek beslemek için uygun bir ırk arayışı içerisinde iseniz kesinlikle tercihleriniz arasına almanız gereken cinslerden biri de Malta Teriyeri olmalıdır.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan bu cins, sevimli yüzü, uzun tüyleri ve etrafına sevimlilik saçan bir türdür. Safkan köpek türleri arasında yer almasından dolayı tüyleri uzun olsa da az tüy döken köpek cinsi olarak bilinmektedir.

Apartman dairesinde beslemeyi düşünüyorsanız erken dönemde tuvalet eğitimi vermeniz, daha sağlıklı şekilde köpeğinizi beslemenize yardımcı olacaktır.

Sevimli, neşeli ve bir o kadar da sahibine düşkün olan Malta Teriyerler, büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok tercih edilen ırktır.

Neden Malta Teriyeri?

Kendinden büyük köpeklerle bile iyi anlaşabilen Malta Teriyeri, sosyalleştirme eğitimi verildiğinde son derece uysal bir köpeğe dönüşür. Küçük olmasına karşın son derece enerjik bir yapıya sahip olan bu köpek türü, çok fazla tüy bakımı gerektirmez. Ancak ölü tüylerinin belli zaman aralıkları ile alınması, köpeğin  daha rahat etmesini sağlar.

Malta Teriyeri Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Hassas ve kırılgan bir yapıya sahip olan Malta Teriyeri, eğitim verilirken sert sözler ve tutumlardan uzak durulmasını gerektirir.
 2. Erken dönemde eğitildiklerine hem çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla gayet uyumlu olabilirler.
 3. Malta Teriyeri köpeği; eğitilmeye uygun bir köpek olduğu için kısa sürede çevreye uyumlu bir köpek haline gelebilir ve çocuklarla gayet iyi anlaşabilir.

8- Shih-Tzu

Shih-Tzu

Büyümeyen köpek ırkları arasında dikkatleri, sevimliliği ile çeken Shih-Tzu, köpek güzellik yarışmalarında sıkça karşımıza çıkan köpeklerden biridir.

Orta düzeyde bir enerjiye sahip olan köpekler, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla son derece uyumlu ırktır. Neşeli, sosyal ve sevecen olmasına ek olarak büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alması, özellikle apartman dairesinde köpek beslemek isteyenler için ideal bir seçim olmasını gerektiriyor.

Hem sevimli hem de sempatik büyümeyen köpek cinsleri arıyorsanız, Shih-Tzu köpeğini kesinlikle listenize eklemenizi öneririz.

Neden Shih-Tzu?

Sevimli olmalarının yanında aile ortamına ayak uydurmayı başaran ve sevecen yüzü ile kısa sürede kalpleri kazanabilen Shih-Tzu köpeği, doğru şekilde eğitildiğinde, diğer insanlar ve diğer evcil hayvanlarla son derece iyi anlaşabilen bir köpek türüne dönüşebilmektedir.

Tırnak bakımı ve tüy bakımına dikkat edilerek beslenmesi gereken Shih-Tzu köpeği, bu kurallara uyulduğu sürece uzun süre hayatınızda yer edinebilir.

Shih-Tzu Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Shih-Tzu köpeği, uzun tüylü olmasından dolayı mutlaka düzenli olarak tüy bakımı gerektiren bir köpektir.
 2. Boyunun küçük olması, cesur olmayacağı anlamına gelmez, çünkü bu köpekler sahiplerini başkalarıyla paylaşmaktan hiç haz etmezler.
 3. Eğitilmeleri son derece kolay olan bu köpekler, oldukça zeki ve çeviktirler.

9- Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel köpeği, uzun tüyleri, aşağı doğru sarkık kulakları ve sevimli yüz ifadesi ile büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok dikkat çeken köpek türlerinden biridir.

Apartman dairesinde beslenmeye uygun bir köpek olan Cavalier, sabırlı ve eğitime karşı bir o kadar duyarlı bir köpek türüdür. Beslenmesi ve bakımı diğer köpek türlerine göre daha rahat olmasından dolayı tercih edilen köpekler arasında yer almaktadır.

Apartman dairesinde beslenebilecek büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Cavalier, sıcaklığı ile sizi de kendine hayran bırakacak.

Neden Cavalier King Charles Spaniel?

Apartman dairesinde beslenebilecek köpek türleri arasında yer alan Cavalier Kİng, çocuklarla son derece uyumlu geçinebilen ve diğer evcil hayvanlara karşı da sıcak tavırlar sergileyebilen bir köpek türüdür. Arkadaş canlısı olmasının yanında eğitime açık olması, kısa sürede sosyalleştirme eğitimine alışmasını sağlar.

Cavalier King Charles Spaniel Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Enerji seviyesi orta düzeyde olan Cavalier köpeğinin bakımı diğer köpek türlerine göre daha kolaydır.
 2. Sabırlı ve bir o kadar öğrenmeye açık bir köpek olmasından dolayı kısa sürede eğitilebilir.
 3. Çocuklarla arası iyi olsa da küçük çocuklarla yalnız bırakılmamaları gerekir.

Büyümeyen köpek cinsleri hakkında verdiğimiz bu bilgilerin işinize yarayacağına ve köpek edinmek istediğinizde listemizden faydalanacağınızı umuyoruz.

10- Poddle Toy

Büyümeyen Köpek Türü: Poddle Toy

Poddle cinsinin en küçük üyeleri olan poddle toylar ilk bakışta kıvırcık tüyleri ve duruşuyla peluş oyuncak zannedilebilir. Zeki ve sevecen bir yapıya sahip olan toy poddle’lar yeni insanlarla tanışmak ve çocuklarla anlaşmak konusunda güçlük çekmezler.

Aile ve bina yaşantısına uyum sağlayabilirler. Temel eğitimler verilmediği ve belirli bir otorite sağlanmadığı sürece şımarmaya meyilli bir türdür. Boyutları 24 cm ile 28 cm arasında değişiklik gösterir. Ağırlıkları 1,5 ve 3 kilo arasında değişir. Yaşam süreleri ise 12-18 yıl arasındadır.

Kıvırcık tüyleri ile sempatikliğini en iyi şekilde ifade eden ve büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok tercih edilen bu ırkı, listenizin ilk sıralarına almanızı öneririz.

Neden Toy Poddle?

Yapısal ve karakter özellikleri bakımından aile ve bina yaşantısına uygun olan toy poddle’lar boyutlarının küçük olması sebebiyle bakımı ve yönetimi de daha kolaydır. Yumuşak bir karakter yapısına sahip olması ve zeki olmasıyla bilinirler. Eğitim almaları ve uyum sağlamaları daha kolay olduğu için birlikte yaşanabilir bir canlıdır.

Toy Poodle Hakkında Kısa Bilgiler

1- Enerjik ve sevecen bir türdür.
2- Zeki ve öğrenmeye açık bir tür olmasına rağmen belirli bir otorite sağlanmadığı sürece çabuk şımarabilir.
3- Fazla hareketli bir poodle a şahit oluyorsanız, enerjisini atabileceği yeterince alan ve fırsat tanınmamış demektir.

11- French Bulldog

French Bulldog

French bulldog türü, Sosyal, neşeli ve sabırlı yapısıyla gönüllerde taht kurmuş bir diğer küçük ırk köpek türüdür. Sahibine olan bütün bu iyi özelliklerinin dışında aynı zamanda inatçı ve çabuk arkadaş edinebilen bir tür değildir.

Kedilerle daha iyi arkadaşlık kurabilirler özellikle yavruyken alınan french bulldoglar beraber büyüdüğü kedi arkadaşıyla sıkı bir dost olabilir. Yabancılar karşısında nötrdürler. Ortalama ömürleri 12-14 yıl arasında ve kilo almaya çok müsait bir köpek türüdür.

Son derece sevecen yapısı ile dikkat çeken ve büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Bulldog, tercih edebileceğiniz bir diğer türdür.

Neden French Bulldog?

Sakin ve sevecen yapıları ile aile ile birlikte yaşamaya müsait bir köpek türüdür. Çocuklarla, kedilerle olduğu gibi iyi anlaşırlar ve oyuncudurlar. Zaman zaman inatçı olmalarının yanında eğitimleri verildiği takdirde komutları tam olarak alıp uygulayabilirler. Yakın olduğu insanlarla sürekli temas halinde olmayı severler.

French Bulldog Hakkında Kısa Bilgiler

1- Basık burunları nedeniyle nefes problemleri çekebilirler. Bu nedenle uyurken çoğunlukla horlarlar.
2- Kısa bacakları ve ağır kafaları nedeniyle çok iyi yüzemezler. Boğulma tehlikeleri yüksektir.
3- Tüyleri çok kısa olduğu için haftada 1 defa taramak tüy bakımı için yeterli olur.
4- Fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Günde yarım saat yürüyüş, egzersiz ve tuvalet ihtiyacı için yeterli olacaktır.
5- Kilo almaya çok meyilli bir tür olduğu için beslenmesine çok dikkat edilmesi gerekir. Fiziki yapısından dolayı alacağı fazla kilolar sağlığını çok kötü ve ani şekilde etkileyebilir.

12- Pug

Pug cinsi köpek

Sevimliliği ile kendinden söz ettiren ve köpek edinmek isteyenlerin tercihleri arasına girmeyi başaran Pug cinsi köpek, büyümeyen köpek türleri arasında yer alır.

“Süs köpeği” olarak kendinden söz ettirmelerine rağmen kalın yapılı olmaları ile dikkat çekici köpek cinsleri arasına girmeyi başaran Pug cinsi köpekler, vücut ölçülerine göre büyük kafaları, küçük burunları ve basık yüzleri ile dikkat çekici köpek türlerindendir.

Ortalama 12-15 yıl arası ömürleri olan Pug cinsi köpekler, genellikle koyu renklidir. Safkan Pug köpeklerinin kulakları kesinlikle siyah renktedir.

Neden Pug Köpeği?

Geçmişi oldukça uzun dönemler öncesine dayanan Pug cinsi köpekler, kraliyet dönemlerinde, saraylılar tarafından bir hayli ilgi görmüştür.

Hatta Kraliçe Victoria ve İmparatoriçe Josephine hâricinde Pug sahibi olmuş I. William ve Marie Antoinett gibi isimlerin de Pug köpeği besledikleri bilinmektedir.

Apartman hayatına kolay ayak uyduran, çocuklarla arası iyi olan ve diğer evcil hayvanlarla da kısa sürede uyum sağlayabilen Pug cinsi köpekler, doğru bakıldığında kesinlikle en samimi ve sıcak dostunuz olabilir.

Bu yüzden büyümeyen köpek cinsleri hakkında araştırma yapıyor ve tercihte bulunmak istiyorsanız kesinlikle pug cinsi köpek, liste sıralamanız olmalıdır.

Pug Cinsi Köpek Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Pug cinsi köpeklerin gözleri genellikle koyu renklidir.
 2. Süs köpekleri arasında yer alan Pug, kalın yapısı ile dikkat çekicidir.
 3. Pugların kuyrukları küçük ve buklelidir.
 4. Pug cinsi köpekler, en çok tüy döken köpekler arasında yer alır.
 5. Puglar, yaşadıkları ortama çok kolay adapte olarak uyum sağlayabilirler.

13- English Cocker

English Cocker

Hem zeki hem de büyümeyen köpek türleri arasında yer alan English Cocker, çabuk kavrayan köpek türüdür. Apartman dairesine kolaylıkla ayak uydurması, ev halkı ile iyi ilişki kurabilmesi özelliği gibi dikkat çekici özelliklere sahip olan English Cocker, sahibini mutlu etmeye adapte olur.

İlk eve getirildiğinde eğitim verilmeye başlanması takdirde, daha kısa sürede eğitimleri kapabilen bir ev arkadaşı haline gelebilen English Cocker, egzersizlerine dikkat edilerek kademeli şekilde yapıldığında sağlık konusunda herhangi bir problem çıkartmaz.

Bir köpek sahiplenmek istiyorsanız ve bunun büyümeyen köpek cinsleri arasında yer almasını istiyorsanız, English Cocker olabilir.

Neden English Cocker?

Büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alması ve kökeninin de çok uzun dönemler öncesine dayanması belki de English Cocker’ların tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biridir.

Sıcak ve soğuk havalara adapte olabilen köpek cinsi, her şehrin iklimine kolaylıkla ayak uydurabilmesi sayesinde, sıcak ya da soğuk şehirlerde kolaylıkla tercih edilebilir bir türdür.

Apartman dairesinde beslenmeye uygun olmasının yanında, sahibi ile ilişkilerinin kuvvetli olması, English Cocker cinsi köpeklerin tercih edilmesindeki önemli etkenlerden biridir.

English Cocker Hakkında Kısa Bilgiler:

 1. Zeki ve kısa sürede kapma odaklı olan English Cocker, kolay eğitilebilir köpek cinsleri arasında yer alır.
 2. Köpek, eve ilk getirildiği andan itibaren eğitilmelidir.
 3. Koruyucu aşıları tamamlanıncaya kadar insanlarla çok fazla sosyalleşmemesine dikkat edilmelidir.
 4. Avcılık ruhuna sahip olan English Cocker’lar, bazen duyduğu bir ses karşısında aniden yerinden fırlayabilir.
 5. Üzücü bir durum ile karşılaşmamak için çok erken yaşta “Dur” komutunun öğretilmesi gerekir.

14- Maltese Terrier

Büyümeyen Köpek Türü: Maltese Terrier

Büyümeyen köpek cinsleri arasında en dikkat çeken ırk olan maltese terrier’ler küçük boyutları ve enerjik yapısıyla birlikte oldukça zeki hayvanlardır. İnsanlarla ve yabancılarla çok çabuk ilişki kurabilirler.

Diğer hayvanlarla da çok çabuk bağ kurup arkadaş olabilirler. Tam bir sevgi bağımlısı olan Maltese Terrier’ler aynı zamanda sevgi gösterisi yapmayı da çok severler.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında en çok tercih edilen bu köpek ırkı, son derece sempatik tavırlarıyla dikkat çekicidir.

Ev ve aile yaşamına çok çabuk adapte olabilirler. Aile sakinleri ve oyun çağındaki çocuklarla çok iyi anlaşabilirler fakat küçük bebekler konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.

Kıskanç bir yapıya sahip oldukları için ütün sevgi ve ilgi kendi üzerlerinde olsun isteyeceklerdir. Eğer küçük bir bebekle aynı evi paylaşmaları gerekirse, kısıtlamadan ve ufak alıştırmalarla tanışmalarında fayda var.

Neden Maltese Terrier?

Çok hızlı kavrama ve çok hızlı öğrenme özelliklerine sahiptirler. Sahiplerine karşı oldukça itaatkar ve iyi huylu hayvanlardır. Ev içinde size iyi bir arkadaş olurlar.

Konuşmayı çok severler bu da apartman hayatında zaman zaman sorun olabilir fakat apartman hayatına geçildiği gibi eğitimlerine dikkat edilirse bunu da çok çabuk anlayarak bu şartlara göre davranacaktır.

Küçük boyutları ve oldukça düşük kilolara sahip olması nedeniyle gezdirme ya da taşıma konusunda problem yaşamazsınız.Aynı şekilde ev hayatında da bu konuda rahat edersiniz.

Maltese Terrier Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Çok zeki hayvanlardır. Verilen eğitim ya da farklı komutları çok kısa sürelerde kavrayabilirler.
 2. Zaman zaman fazla sahiplenici ve kıskanç tavırlar sergileyebilirler. Bütün odağın kendisinde olmasını isteyebilir.
 3. İstedikleri şeyleri yaptırmak konusunda oldukça ısrarcı ve konuşkan olabilirler.
 4. Koruma iç güdüsüne sahip oldukları için çocuklarla kuracakları arkadaşlıklar güvenilir olacaktır.
 5. Çok sosyal hayvanlar olmasının yanında bu özelliklerinden uzak kalmaları halinde agresifleşebilirler.

15- Minyatür Pinscher

Minyatür Pinscher

Küçük bir dobermana benzeyen, pinscher, hem cesareti hem de sahiplenme güdülerini uygulayışıyla görenleri hayrete düşürmektedir.

Boyutlarının bu kadar küçük olmasına rağmen bekçi köpeği olarak da kabul görebilen minyatür pinscher’lar, korkusuzluğunun yanında bir o kadar da eğlenceli ve oyuncu köpeklerdir.

Bu cins köpeklerin doberman ırkına benzetilmesinin bir sebebi de, ortaya çıkarılan ırkın atalarının da doberman olmasıdır. Görüntü olarak benzerlikleri hayli şaşırtıcı.

Minyatür pinscher cinsi köpeklerin boyları yaklaşık olarak 23-31 santim arasında ve 3- 4,5 kilogram ağırlığındadır. Tüy dökme problemi yaşanmayan bu cinslerin tüyleri kısa ve pürüzsüzdür.

Neden Minyatür Pinscher?

Bu küçücük ve oyuncu görüntüleri, aile hayatına sağlayacağı uyumun garantisidir. Aile hayatında oldukça sevgi dolu ve aynı zamanda sevgi bekleyen bir hayvandır.

Çocuklarla çok çabuk uyum sağlayabilir fakat yabancılara alışması biraz zaman alabilir. Oyunculuğunun yanında aynı zamanda beklenmedik kadar cesaretlidir. Sizi, tıpkı büyük ırk köpekler gibi korumak ve kollamak isterler. Gelebilecek tehlikelere karşı çok atılgandırlar.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan minyatür pinscher ile sıcak ve samimi bir dostluk kurabilirsiniz.

İtaatkar ve zeki hayvanlardır. Eğitim verilirken pek zorluk yaşanmaz. Temel eğitimleri, ev hayatına başlar başlamaz verilmelidir. Aksatıldığı takdirde ev hayatına alıştıktan sonra inatçı yapıları ile eğitimi alsalar ve öğrenseler dahi inat edip uygulamayabilirler.

Minyatür Pinscher Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Zeki hayvanlardır. Komut alma ve uygulama hızı yüksektir.
 2. Duruma göre, özellikle yabancılara karşı zaman zaman gergin tavırlar sergileyebilirler.
 3. Aile hayatına çabuk uyum sağlarlar.
 4. İnatçı kişiliği ile cesareti birleşince, çok daha büyük köpeklere karşı bile saldırgan olabilir.
 5. Karakteri zor bir hayvandır. Sinirlenmeye çok meyilli hayvanlar olduğu için yavruluğundan itibaren sosyalliğe ve dış hayata alıştırılması gerekir.
 6. Avcılık oyunlarında çok iyidir. Yakalama ve geri getirme oyunlarını sever ve kaslı vücut yapısı bu işlemler için uygundur.
 7. İletişime geçmeyi ve hatta sürekli iletişim halinde bulunmayı severler ve bu nedenle biraz fazla havlayabilirler.

16- Beagle

Beagle

Büyümeyen köpek cinsleri denilince akıllara ilk gelen isim olan beagle’lar, İyi huyları ve sevecen kişilikleri ile çocuklara ve evde bulunan yetişkinlere çok iyi arkadaş olurlar.

Ataları avcı köpeklerdir. Avcı atalarından gelen güdüleri nedeniyle avcılık oyunları ve hatta avcılık konusunda hala yardım alınan köpeklerdir. Görev bilinci yüksektir.

Komut alma ve uygulama konusunda oldukça hızlıdır. Ortalama köpek zekasından çok daha üst bir zeka seviyesine sahiptir. Verilen eğitimi ve komutları çok hızlı öğrenir. Zeka oyunlarında oldukça başarılıdır.

Sahiplerine ve çocuklara karşı oldukça koruyucudur. Yabancılarla da çok çabuk iletişim kurabilirler. Sevgi dolu hayvanlardır ve aynı şekilde ilgi beklerler.

Neden Beagle?

Beagle cinsi köpekler, aile ve bina yaşantısına da oldukça uygundur. Enerjileri yüksek olan bu köpeklerin günlük olarak yürüyüşe ve oyuna ihtiyaçları vardır. Çocuklar ve hayvanlarla iyi anlaşırlar.

Büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Beagle cinsi köpekler, apartman dairesine çok kolay bir şekilde adapte olabilirler.

Yabancılarla iletişime geçmeyi severler. Yavruyken eğitime başlanmasıyla birlikte diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar. İtaatkar ve size zorluk çıkarmayacak hayvanlardır. Avcılık güdüleri giderildiği takdirde av içinde sorun çıkarmazlar.

Beagle Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Avcı atalarından dolayı avcılık iç güdülerine sahiptir.
 2. Verilen komutlar konusunda çok itaatkardır.
 3. Hayat dolu ve çok sevecek canlılardır.
 4. Ne istediğini bilen kararlı sakin ve duruma göre hareket edebilen hayvanlardır.
 5. Kısa tüylü olmaları nedeniyle sık tüy bakımı yapılması gerekmez. Haftada 1 defa taramak yeterli olacaktır.

17- AffenPinscher

AffenPinscher

Tüylü ve minik görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken affenpinscher’lar oyuncu, sevecen ve meraklı hayvanlardır. Çok tüylü ve genellikle koyu renk tüylere sahip bir köpek ırkıdır. Boyutlarına bakılarak olağan üstü bir cesaretleri vardır.

Sahiplerine karşı aşırı korumacı özellikleriyle bilinirler. Meraklı hayvanlardır ve çevreyi keşfetmekten zevk alırlar. Diğer bütün köpek ırklarında olduğu gibi bu ırkın da küçük yaştan itibaren eğitim alması gerekir. Anlık uyumsuzluklarının kontrol altına alınabilmesi için eğitim şarttır.

Var oluşundan itibaren çok sosyal bir köpek olmasa da küçük yaşlardan itibaren insanlarla birlikte yaşamaya alıştırıldığı sürece oldukça sosyal bir köpek haline gelecektir.

Neden AffenPinscher?

Büyümeyen köpek cinsleri arasında en üst sıralarda yer alan affenpinscher’lar, günlük yaşama uyum sağlamaları bakımından aile yaşamı için çok uygun hayvanlardır.

Boyutları nedeniyle ev içerisinde yaşamasında hiçbir sorun oluşmaz. Çok havlayan hayvanlar değillerdir. Yavruluklarından itibaren sahiplenip, çocuklarla büyüdüğü takdirde çocuklarla çok iyi anlaşan bir oyun arkadaşı haline gelebilir.

Sürekli temas halinde olmaktan hoşlanmayan affenpinscherlar, özellikle olgun yaşlarında sahiplenildiği takdirde küçük çocuklarla yalnız bırakılması önerilmez fakat yavruluk çağından itibaren sahiplenildiyse bu konuda bir problem yaşanmaz.

AffenPinscher Hakkında Kısa Bilgiler

 1. Vücut ağırlıkları ortalama 3 ile 4,5 kilogram arasındadır.
 2. Ortalama yaşam süreleri 12- 15 yıl aralığındadır.
 3. oldukça meraklı bir kişiliğe sahip olması nedeniyle yeni yerleri keşfetmek konusunda ısrarcı olabilir.
 4. Bina yaşantısına uygun ve insanlara rahatsızlık vermeyecek bir köpek ırkıdır. Çok az havlar ve olabildiğince dengeli hareketler sergilemeye çalışır.
 5. Çok tüylü bir köpek olması sebebiyle tüyleri haftada 3 ya da 4 defa taranmalıdır. Aynı şekildyüzünde bulunan tüyler de çok çabuk uzayabildiği için tüyleri uzadığında uygun şekilde kesilmelidir.

Eleştiri: Köpek cinsleri fiyatları normal şartlarda boylarına ya da kilolarına göre belirlenerek fiyatlandırılır ve dünya genelinde küçük köpek cinsleri, daha uygun fiyatlarla satılırken maalesef ülkemizde bu konuda biraz suiistimal ediliyor.

Bakım masraflarının az olması, daha az mama ile beslenebiliyor olmaları gibi nedenlerden dolayı büyümeyen köpek türleri, daha pahalı satılabiliyor. Her ne kadar bu durum hoşumuza gitmese de gerçek bu!

18- Maltipoo

Maltipoo

Büyümeyen köpek cinsleri arasında yer alan Maltipoo cinsi köpek de apartman dairesinde beslenecek köpekler arasında yer almaktadır.

Tek katmanlı, yumuşak, dalgalı ve ipeksi tüylere sahip olan Maltipoo, az tüy dökmesi sebebi ile evde kolaylıkla beslenebilecek köpekler arasında yer alır.

Köpek tüyüne karşı alerjisi olanlar için ideal bir cins olmasının yanı sıra boyut olarak çok fazla büyümemesi, Maltipoo’nun tercih edilmesi için güzel bir etkendir.

Maltipoo Özellikleri

 1. Beslenmesi diğer köpek cinslerine göre daha kolaydır
 2. Mama seçiminde doğru mama seçilmesi halinde ömrü daha da uzun olur.
 3. Günlük egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması daha uygundur.
 4. Akıllı ve yeni şeyler öğrenmeye açık olan Maltipoo cinsi köpek eğitimi nispeten diğer cinslere göre daha rahattır.
 5. Kalp Muayenesi, Patella Değerlendirmesi, Göz Doktoru Değerlendirmesi yapılması halinde daha uzun yaşarlar.

Neden Küçük Köpek?

Büyümeyen Köpek cinsleri

Veteriner uzmanlar, köpek besleme konusunda önerilerde bulunurken, “Köpek seçerken onu sadece bir canlı olarak görmemek, bir dost, bir arkadaş ya da ahbab olarak görmek gerekir.

Onu sahiplenmek demek sadece mamasını vermek, su kabını doldurmaktan ibaret değil, gittiğiniz her yerde beraberinizde götürmek ve ona yakın ilgi duymaktır. Bu nedenle büyümeyen köpek cinsleri, şehirde yaşayanlar için daha idealdir” açıklamasında bulunuyorlar.

Köpek sahiplenmek isteyenler, köpek özelliklerini değerlendirirken en çok önem verdikleri detaylardan biri de boylarıdır. “Küçük köpek cinsleri”, hem taşınması kolay hem de bakımlarının kolay olmasından dolayı şehir hayatında özellikle de apartman dairesinde yaşayanların daha çok tercih ettikleri köpek türleri oluyor.

Seyahat etmek, veteriner kontrolüne götürmek, beraber spor ya da yürüyüş yapmak büyümeyen köpek cinsleri ile daha kolay olduğu için genel olarak bu tür köpekler daha fazla tercih edilir.

Büyümeyen köpek cinsleri ile ilgili olarak araştırma yaparken aslında biraz da apartman dairesine uygun olup olmadığını araştırmanız gerekir.

Köpek sahiplenmek isteyenler, apartman dairesinde pet bakacakları için hem çevrenin rahatsız olmasını engellemek hem de yer kaplamamasına dikkat etmeleri gerekir.

Büyümeyen köpek cinsleri listesine geçmeden önce, köpek satın alacaksanız kesinlikle belgesi olan yerlerden almayı tercih edin.

Büyümeyen Köpek Irkları Listesi

 1. Pomeranian Boo
 2. Poodle Toy
 3. Maltese Terrier
 4. Cavalier King Charles
 5. French Bulldog
 6. Yorkshire Terrier
 7. Chihuahua
 8. Pekinez
 9. Shih Tzu
 10. Pug
 11. American Cocker
 12. Beagle
 13. Havanese
 14. Minyatür Pinscher
 15. English Cocker
 16. Bichon Frise
 17. İngiliz Bulldog
 18. Maltipoo
 19. Papillon: Sporcu
 20. Dachshund

Hiç Büyümeyen Köpek Cinsi Var mı?

Evet, bazı köpek cinsleri normalden daha yavaş büyüyebilir ve daha uzun süre boyunca küçük kalmaya devam edebilir. Bu tür köpekler genellikle “oyuncak” veya “minyatür” olarak adlandırılırlar. İşte bazı örnekler:

 1. Chihuahua: Chihuahua cinsi köpekler genellikle oldukça küçük boyutlarda ve hafif ağırlıklıdır. Yetişkin boyutları genellikle 1-3 kilogram arasında değişebilir.
 2. Pomeranian: Pomeranian cinsi köpekler, tüylerinin kabarık olması nedeniyle daha büyük görünebilir, ancak genellikle 1.5-3 kilogram arasında gelirler.
 3. Yorkshire Terrier: Bu cins köpekler de küçük boyutlarıyla bilinirler. Ağırlıkları genellikle 1.5-3 kilogram arasında değişir.
 4. French Bulldog: French Bulldog’lar, vücut yapıları nedeniyle küçük boyutlarda olan köpeklerdir. Yetişkin bir French Bulldog’un ağırlığı genellikle 8-14 kilogram arasında değişir.
 5. Shih Tzu: Shih Tzu cinsi köpekler de küçük ve kompakt bir yapıya sahiptir. Yetişkinlerin ağırlıkları genellikle 4-7.5 kilogram arasındadır.

Bu köpek cinsleri genellikle daha uzun süre boyunca yavru görünümünü korurlar, ancak yine de yaşlandıkça bazı fiziksel değişiklikler olabilir. Unutmayın ki her köpek birey olarak farklılık gösterebilir, bu yüzden belirli bir cinsin büyüme özellikleri konusunda veterinerinizden bilgi almanız önemlidir.

En Az Havlayan Köpek CinsleriApartman Dairesinde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

SSS

Evde bakılacak köpek cinsleri hangileridir?

Evde bakabilecek köpek cinsleri, büyük cins köpekler de olabilir. Fakat apartman dairesinde büyümeyen köpek cinsleri beslemek daha uygun olacaktır. Golden Retriever, Chivava (Şivava), Maltesa , Boston Terrier, Beagle ve Pomeranian Boo cinsi köpekler evde beslenebilecek köpek cinslerinden bazılarıdır.

Hangi köpek tercih edilmeli?

Köpek tercih ederken besleyeceğiniz alana göre seçim yapmanız önemlidir. Büyümeyen köpek türleri, ilk olarak tercih edebileceğiniz köpeklerdir. Ancak apartman dairesinde beslenmeye uygun büyük köpek cinsleri de tercih edilebilir.

Apartman köpekleri nelerdir?

Apartman köpekleri, cins bakımından çok fazladır. Fakat bakımının daha kolay olmasından dolayı apartman dairesinde küçük köpek cinsleri tercih edilebilir.

Havlamayan köpek cinsleri hangileridir?

Havlamayan köpek cinsi aslında yoktur. Her köpek havlar fakat köpek sosyalleştirme eğitimi verildiğinde daha az havlarlar.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.