kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kediler Ne Yer?, Mama Dışında Kedilerin Yiyebilecekleri Yiyecekler

Kediler Ne Yer?, Mama Dışında Kedilerin Yiyebilecekleri Yiyecekler
10.08.2021
322
A+
A-

Yeni bir kedi edindi iseniz ya da edinmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen aklınıza gelecek ilk sorulardan biri “kediler ne yer?” sorusu olacaktır.

Kediler, vahşi doğada etçil hayvanlardır. Küçük hayvanları avlayarak çiğ etlerle beslenirler. Fakat bitkilerden özellikle çimenden de destek alırlar. Çimen, sindirim sistemini düzenleme aracı olarak kullanılır. Sindirimi zor olan çiğ et ya da ağır yemekler, çimen yardımıyla kolaylıkla sindirilir. Fakat kediler ne yer dediğimizde, aklımıza sokak kedileri de gelmelidir.

Vahşi doğaya karışamayarak sokaklarda yaşayan küçük dostlarımız, insanların beslenmeleri için uygun gördüğü besinler ve yemek artıklarıyla beslenirler. Bu yüzden yaşam süreleri, ev kedilerine göre daha kısadır.

İnsanlar için üretilen gıdaların içinde bulunan enzimler ve sindirime yarayan maddeler, kedilerin vücudunda tembelliğe yol açar. Bu da kedilerin yaşam kalitesini düşürür ve sağlığı bozar. Bu yüzden her kedi sahibinin kediler ne yer sorusuna yanıt bulması gerekir.

Evcil hayvanlar için en etkili beslenme şekli, evde özel olarak yapılan mamalar ve dışarıdan elde edilebilecek, kedinize uygun kuru ve yaş mamalardır. Peki, kediler mama dışında ne yer?

Kedilere Mama Dışında Verilebilecek Yiyecekler

Kedinizi mama ile beslemeniz en doğrusudur. Ancak kedi maması yoksa, kedilerin yiyebilecekleri başka yiyecekler de verebilirsiniz. Aşağıda ayrıntılarıyla sıraladığımız yiyecekler, kedinizin severek tüketecekleri besinlerdir.

Et

et

Kedilerin en çok severek tükettikleri besinlerin başında hiç şüphesiz et gelir. Besin değeri açısından zengin olması, kedilerin beslenme ihtiyacını tam olarak karşılamayı sağlamaktadır. Ancak her et türü kedilerin yiyebilecekleri ya da sürekli tüketebilecekleri bir besin değildir. Mesela Omega-3 kaynağı olmasına rağmen kedilerin sürekli olarak balık eti tüketmeleri sindirim sisteminde problemlerin oluşmasına neden olabilir. Ya da kırmızı et, kuzu etine göre kedilerde daha sağlıklıdır.

Sığır eti, kedilerin iştahta yedikleri bir et türüdür. Tavuk eti, protein açısından zengin bir besin olduğu için kediler tavuk eti de yerler. Protein miktarı açısından düşük proteinli olan tavşan eti, diyet yaptırılan kediler için en sağlıklı yiyecekler arasında yer alır.

Kedi maması seçerken de tek bir et türü içeren mamalar yerine daha fazla et türü içeren mamaları tercih edebilirsiniz. Bu, hem kedinizin daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur hem de besin ihtiyaçlarını daha doğru şekilde karşılamalarına yardımcı olur.

Somon balığı, bedensel ve zihinsel gelişim için fazlasıyla faydalı bir balık çeşididir. Doğal protein kaynağı olan ve birçok yararlı yağı bünyesinde fazlasıyla barındıran somon balığı, kediler için kusursuz bir besindir.

Somon balığını kediniz için hazırlarken kılçıklarının iyice temizlendiğinden ve tem olarak pişirildiğinden emin olun. Kılçıklar kedinizin ağzına batabilir ya da yemek borusunda tahrişe yol açabilir. Pişmemiş etler de özellikle evcil hayvanlar için çeşitli hastalıklara yol açabilir.

Tavuk eti, diğer et türlerine göre daha kolay sindirildiği için özellikle kedinin yavruluk döneminde tercih edilmelidir. İçeriğindeki protein ve vitamin değerleri kedinizin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak hafif bir öğün olacaktır.

Tavuk etini kediniz için hazırlarken, kemik ve kıkırdaklarını aldığınıza ve eti iyice pişirdiğinize emin olun. Tavuk etinde bulunan ince kemikler özellikle yavru kedilerde, yemek borusu ve ağız içinde tahrişe ve yaralanmalara neden olabilir.

Kas ve vücut gelişimi için oldukça etkili olan hindi eti, kediler için de aynı görevde ve direnç artırıcı görevde kullanılabilir. Hindi göğüs ya da yine aynı şekilde çok yağ içermeyen kısımlarını tamamen haşlayarak kedinize verebilirsiniz.

İçeriğindeki protein yoğunluğu ve çeşitli takviyeler, enerji yönetimi, direnç artırma ve kas gelişimi için kediniz üzerinde oldukça etkili olacaktır.

Yumurta

yumurta

Kedilerin protein ihtiyacını karşılaması için yumurta, kedilere verilmesi gereken besinlerden biridir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de doğal beslenme yöntemi olarak yumurta önerilmektedir.

Fazla yumurta tüketimi kedilerde sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Kedinize yedirmek istediğiniz yumurtanın tamamen piştiğine emin olun. Çiğ ya da ez pişmiş yumurta, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi sorunlarına yol açabilir.

Kediler Sebze Yer mi?

Kediler Sebze Yer mi?

Kediler, kendi doğalarında ne kadar etçil olsalar da onlar için kullanılabilecek ve severek tüketebilecekleri pek çok sebze bulunur.

Sebzeler, kedilerin sağlıklı beslenmesi için verilebilecek besinlerdir. Fakat her sebzenin kediye verilmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Kediler ne yer konusunda yanıt veren Kedi besleme uzmanları, kedilerin yiyebilecekleri sebzeleri şu şekilde sıralamaktadır.

Farklı şekillerde pişirebileceğiniz havuç, kedinin sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, göz ve diş sağlığı için son derece faydalı bir besindir. Tek kural, aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Demir ve çeşitli mineraller bakımından zengin olan yeşil fasulye, özellikle yavru kediler için oldukça besleyici bir sebzedir. Fiziksel ve zihinsel gelişimleri için aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz. Demir, çinko ve mineraller yönünden zengin olan ıspanak, kedilerin kemik ve kas gelişimleri için oldukça önemlidir. Kedilerin severek tüketeceği bu sebzeyi kontrollü şekilde vermeniz gerekir. Aşırıya kaçıldığı takdirde böbrek problemleri yaşatabilir.

B grubu vitaminleri yönünden özellikle B11 yönünden zengin olan bezelye, küçük dostlarınızın enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Ölçülü şekilde verildiği takdirde vücut ihtiyaçlarını karşılar. Ancak bezelye konusunda da aşırı kaçmamanız gerektiğini unutmayın. Özellikle yaşlı kedilerde oluşabilen kemik ve eklem ağrıları için kullanılan karnabaharı, haşlayarak öğün halinde ya da kedinizin mamasına küçük parçalar halinde çiğ olarak karıştırarak verebilirsiniz.

Kedilerin yiyebilecekleri sebzeler arasında brokoli de yer almaktadır. Özellikle orta yaş ve yaşlı kedilerde kanserden korunma ve besin takviyesi için kullanılabilir. Çok sayıda antioksidan içeren brokoli, fazla tüketildiği takdirde kedilerde ishal, kusma ve halsizliğe neden olabilir. Kedinize iyice haşlandığından emin olarak vereceğiniz küçük parçalardan oluşan kuşkonmaz, pek çok vitamin ve lif içermektedir. Özellikle sindirim sistemini düzene sokarak hafif bir beslenme sağlar.

Bal kabağı, kedilerde sindirim problemleri için tedavi amacıyla bile kullanılan bir besindir. Özellikle kabızlık tedavisi için bal kabağının lifli yapısından ve içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerden destek alınır. Aynı zamanda kedilerdeki tüy kusma konusunda da yardımcı olur. Bal kabağı, yutulan tüylerin kusarak değil dışkı yoluyla rahatlıkla atılmasını sağlar. Kedilerin yiyebilecekleri sebzeler arasında yer alan balkabağı,  kedinizin birçok besin ihtiyacını doğrudan karşılar.

Kediler Meyve Yer mi?

Kediler Meyve Yer mi?

Kediler, sebzeye ek olarak meyve yemeyi de seven hayvanlardır. Pek çok insan gibi siz de kedilerle ilgili bir başlıkta meyve gördüğünüz için şaşırabilirsiniz. Fakat bazı meyveler kedilerin sağlığı açısından önem taşır. Uzmanlar, sık sorulan kediler ne yer sorusuna karşılık kedilerin yiyebilecekleri meyvelerde vardır. İşte kedilerin yiyebilecekleri meyveler.

Özellikle kabızlık probleminde kullanabileceğiniz kavun, kedilerin severek tükettiği meyveler arasındadır. İçerdiği A ve C vitamini, gelişimlerine katkıda bulunurken sindirim sistemlerini de kontrol altında tutar. Aşırıya kaçmadan, çekirdeksiz ve ufak parçalar halinde verilmelidir. Kedilerin severek tükettiği çilek, bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir. Kediler üzerinde yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir. Yeni hücre oluşumunu destekleyen çilek, kas oluşumu ve kas gelişimi yönünden de destek sağlar. Ancak kediye çilek verirken çok küçük miktarlarda ve gözetim altında verilmelidir. Çünkü bazı kedilerde alerjen reaksiyonlar gösterebilir. Çilek yedikten sonra, hapşırma, öksürük, hırıltı, kusma, ishal gibi durumlar görüldüğü takdirde bir veterinere danışılmalıdır.

A, C ve E vitamini yönünden zengin olan özellikle kırmızı elma, 3 aylıktan büyük kediler için takviye gıda olarak kullanılabilir. Yavru kediler için püre halinde yetişkin kediler için de çok küçük parçalar halinde ve küçük öğünler halinle kullanılabilir. Pek çok vitamin ve mineral yönünden zengin olan muz, ek gıda olarak kedileriniz için uygundur. Kedilerin severek tükettiği muz, ölçülü derecede ve kontrol altında verilmelidir. Yüksek şeker içermesinden dolayı fazla tüketilmemesi gerekir.

Kedilerde kanser hastalığına yakalanma oranını düşüren ve kedileri kanserden koruyan yaban mersini, çok sayıda antioksidan ve lif bakımından zengindir. İdrar yolları ve bağışıklık sistemini koruması açısından da gönül rahatlığıyla ölçülü miktarda kullanabilirsiniz.

Kediler Tahıl Yer mi?

Kediler Tahıl Yer mi?

Tıpkı insanlar gibi kediler de belirli protein ve karbonhidrat oranlarına ihtiyaç duyarlar. Günlük olarak alınması gereken protein ve karbonhidrat ihtiyacını da en iyi şekilde karşılayabilecek besinler tam tahıllardır. İşte kedileriniz için kullanabileceğiniz tam tahıllı besinler.

Kedilerin günlük karbonhidrat ihtiyacını karşılayabilen mısır, kediler tarafından da çokça sevilir. Diğer hayvan cinsleri için de  protein ve karbonhidrat kaynağı olarak da kullanılır. Kedilerin mamasına karıştırarak ya da küçük parçacıklar halinde öğün olarak verebilirsiniz. İçeriğinde yoğun olarak bulunan protein, kedilerin özellikle büyüme ve gelişme döneminde büyük fayda sağlayan yulaf, olgun ya da yaşlı kedilerde ise sindirim sistemi problemlerini gidermek için mamasına karıştırarak ya da evde mama hazırladığınızda içerisine yulaf ekleyerek verebilirsiniz. Hazır kedi mamalarının da içerisinde çokça bulunan tatlı patates, kedinizin severek tüketeceği ve günlük karbonhidrat ihtiyacını karşılayacak değerli bir besindir.

Kedilerin Yememesi Gereken Zararlı Yiyecekler

Kedilerin Yememesi Gereken Zararlı Yiyecekler

Kediler ne yer konusunu daha iyi anlamak için bir de “kediler ne yememeli?” sorusuna da yanıt bulmak gerekir. Uzmanlar, kedi sahiplerini özellikle uyararak, şu 15 yiyecek ve içecekten uzak tutmaları konusunda uyarıyor. İşte kedilerin yememesi gereken zararlı yiyecekler.

Kuru üzüm veya taze üzüm, kedilerde sindirim sisteminin bozulmasına, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Bu yüzden kedilerin asla yaklaşmaması gereken besinler arasında yer alır. Kedi besleme uzmanları, soğan ve sarımsağın kedilerde, kan hücrelerinin parçalanmasına yol açtığı ve asidik dengesini bozduğu için kesinlikle verilmemesi konusunda uyarıyor. Kedilerin yememesi gereken yiyecekler arasında çiğ yumurta da yer alır. Bunun nedenini açıklayan uzmanlar; çiğ yumurtada salmonella bakterilerinin yer alması olarak gösteriyor. Çiğ yumurta beyazı, kedilerde uyuşukluğa neden olur. Bu yüzden yaramaz bir petiniz varsa yumurtaları ulaşamayacağı bir yere koymanız önerilir.

Kolesterol başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartan yağlı gıdalar, kedilerden uzak tutulması gereken yiyecekler arasında yer alır. Kedilerde fazla yağ tüketimi durumunda, ishal ve kusma problemlerine yol açmaktadır.

Kedilerde titreme, kalp ritmi bozukluğu, nöbetlere ve daha da kötüsü ölüme bile neden olabilen çikolata, içerisindeki maddelerden dolayı kedilere en çok zarar veren yiyecekler arasında yer alır. Kediler, çikolata sevmezler aslında ancak sahiplerinin de bu konuda ısrar etmemeleri gerekir.

Kedilerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, köpeklere göre daha farklıdır. Köpek mamasında A vitamini, taurin ve araşidonik asidi bulunmaz ve bu da kedilerin beslenmeleri için yetersiz kalmasına neden olur. Sürekli olmamak kaydıyla verilebilse de yine de uzmanlar, kedilere köpek maması verilmesini önermezler. Kedilerde  huzursuzluğa, hızlı nefes alıp vermeye ve kalp çarpıntılarına neden olan kahve ve çay, bol miktarda kafein içerir. Bu da kedi sağlığı için kesinlikle zararlıdır.

Kediler, köpekler gibi yırtıcı hayvanlar değildirler. Bu yüzden onlara pişmiş ya da çiğ kemik vermekten kaçınılmalıdır. Ağızlarının parçalanmasına, sindirim sisteminin bozulmasına kadar birçok probleme yol açan kemik, kedilerden uzak tutulması gereken yiyecekler arasındadır.

Kedilerde gıda zehirlenmesine yol açan çiğ süt, krema ve çiğ et, kesinlikle kedilerin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Bazen kediler, başka bir şey zannederek yerler ve bu da ciddi problemlere neden olur. Hamurun kabarması için kullanılan maya, kedilerin midesinin de kabarmasına neden olur. Öyle ki bu durum, kedilerin ölümüne bile sebebiyet verebilecek bir durumdur. Uzmanlar, kedilerin yememesi gereken yiyecekler arasında çiğ hamurun olduğunu belirtiyor.

Alkol, insanlarda olduğu gibi kedilerde de ciddi sağlık problemlerine neden olur. Hatta uzmanlar, 3 kaşık viskinin bir kediyi öldürebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle “eğlencesine” bile olsa asla kedinize alkol vermeyin.

“Kedi ulaşamadığı ciğere mundar” dese de siz yine de çok fazla aşırıya kaçmayın. Çünkü ciğer kedilerde A vitamini sentezini engeller, kemik ve omurgalarında ciddi deformasyonlara neden olur. Uzmanlar, kedi sahiplerinin kedilerine ciğer vermemeleri konusunda uyarmaktadır.

Kedi Beslenmesi Hakkında SSS

Kedilere mama dışında ne verilir?

Kediler, mama dışında et, sebze, meyve ve bazı tahıl ürünlerini tüketebilirler. Ancak vereceğiniz her besin ne olursa olsun aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmayın. Bazı besinler, kedilerin sindirim sistemine zarar verebilir, alerjiye neden olabilir. Bu yüzden vereceğiniz besinlere dikkat etmelisiniz.

Kedi maması olmaması halinde kediye ne verilir?

Kediler ne yer sorusuna karşın evde kedi maması olmaması durumunda ne verilmesi gerektiğini de bilmek gerekir. Bu tip durumlarda kedinize Kabak, havuç, patates, brokoli, maydanoz, yer elması. Tahıllar: Pirinç (esmer veya beyaz), çavdar, arpa, buğday ve bunların un hali; ayrıca erişte, makarna, bulgur formunda tahıllar. Et: Her tür kırmızı ve beyaz et, yani dana, kuzu, hindi, balık ve tavuk eti verebilirsiniz.

Kediler yoğurt yer mi?

Kediler, yavruluk döneminde iken laktozu sindirebildikleri için yoğurt yiyebilirler. Ancak anne sütünden kesildikten sonra kediler laktozu sindiremedikleri için yoğurt verilmez.

Kedilere ev yemeği verilir mi?

Kedilerin günde iki öğün şeklinde düzenli olarak beslenmeleri gerekir. Kedi maması yerine ev yemeği de kediye verilebilir ancak vereceğiniz ev yemeğinin protein açısından zengin olmasına dikkat etmenizi öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.