Hayvanlar

Kediler Ne Yer? | Kedilerin Yemesi ve Yememesi Gereken Yiyecekler

Kediler ne yer sorusunun pek cevabı bulunur. Kedilerin beslenme düzeni diğer hayvanlardan farklılıklar gösterir. Evcil kediler ve sokak kedileri arasındaki farklar, dönemsel beslenme düzenlerine de yansır. Bağışıklık sistemi olarak daha zayıf olan evcil kedilerin, mevsim koşullarına ve farklı dönemlere göre beslenme şekillerinde de farklılıklar görülür.

Dönemsel olarak değişen pek çok faktör vardır. Kedinizin bakımı, oyun ihtiyacı, psikolojik durumu ve beslenme düzeni. Bunların içerisindeki en önemli unsur beslenme düzenidir.

İçeriden kaynaklanabilecek problemler için, dönemsel olarak yönlendirilen mamalar, ya da ek besinler, kedilerin yaşam standardını yükseltecektir .

Kediler Ne Yer?

Kediler ne yer

Kediler, vahşi doğada etçil hayvanlardır. Küçük hayvanları avlayarak çiğ etlerle beslenirler. Fakat bitkilerden özellikle çimenden de destek alırlar. Çimen, sindirim sistemini düzenleme aracı olarak kullanılır. Sindirimi zor olan çiğ et ya da ağır yemekler, çimen yardımıyla kolaylıkla sindirilir. Fakat kediler ne yer dediğimizde, aklımıza sokak kedileri de gelmelidir.

İlginizi Çekebilir: Yavru ve Yetişkin Kedi Aşılama Takvimi

Vahşi doğaya karışamayarak sokaklarda yaşayan küçük dostlarımız, insanların beslenmeleri için uygun gördüğü besinler ve yemek artıklarıyla beslenirler. Bu yüzden yaşam süreleri, ev kedilerine göre daha kısadır.

İnsanlar için var olan, insanlar için yapılan yemekler, hayvanlar için uygun değildir.

İnsanlar için üretilen gıdaların içinde bulunan enzimler ve sindirime yarayan maddeler, kedilerin vücudunda tembelliğe yol açar. Bu da kedilerin yaşam kalitesini düşürür ve sağlığı bozar. Bu yüzden her kedi sahibinin kediler ne yer sorusuna yanıt bulması gerekir.

Evcil hayvanlar için en etkili beslenme şekli, evde özel olarak yapılan mamalar ve dışarıdan elde edilebilecek, kedinize uygun kuru ve yaş mamalardır. Peki, kediler mama dışında ne yer?

Mama Dışında Kedilere Verilebilecek Besin Listesi

Kediler her ne kadar mama ile beslenen canlılar olsa da kedilerin mama dışında da yiyebilecekleri bazı besinler vardır. Uzmanlar, kontrollü şekilde verilmesi halinde, kedilerin daha sağlıklı yaşamaları için aşağıdaki besinlerin verilmesinin uygun olduğunu söylemektedir.

 1. Kırmızı et
 2. Somon balığı
 3. Tavuk Eti
 4. Hindi eti
 5. Yumurta
 6. Sebzeler
 7. Meyveler
 8. Yoğurt
 9. Peynir
 10. Tam Tahıllar
 11. Ton balığı

1- Kırmızı Et

Kırmızı et, kedilerin beslenmesinde önemli rol oynar. Hem vahşi doğada hem de evcil hayvanlarda kırmızı et, ihtiyaçları olan protein ve gerekli besin değerlerinin karşılanmasını sağlar. Doğası gereği etçil olan kediler, kırmızı eti severek tüketirler fakat evcil kedinize tamamen pişirerek yedirmeniz gereken bir besindir. Kırmızı et, çiğ verildiği takdirde çeşitli bağırsak parazitlerine yol açar.


Somon balığı2- Somon Balığı

Somon balığı, bedensel ve zihinsel gelişim için fazlasıyla faydalı bir balık çeşididir. Doğal protein kaynağı olan ve birçok yararlı yağı bünyesinde fazlasıyla barındıran somon balığı, kediler için kusursuz bir besindir.

Somon balığını kediniz için hazırlarken kılçıklarının iyice temizlendiğinden ve tem olarak pişirildiğinden emin olun. Kılçıklar kedinizin ağzına batabilir ya da yemek borusunda tahrişe yol açabilir. Pişmemiş etler de özellikle evcil hayvanlar için çeşitli hastalıklara yol açabilir.


Tavuk eti3- Tavuk Eti

Tavuk eti, diğer et türlerine göre daha kolay sindirildiği için özellikle kedinin yavruluk döneminde tercih edilmelidir. İçeriğindeki protein ve vitamin değerleri kedinizin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak hafif bir öğün olacaktır.

Tavuk etini kediniz için hazırlarken, kemik ve kıkırdaklarını aldığınıza ve eti iyice pişirdiğinize emin olun. Tavuk etinde bulunan ince kemikler özellikle yavru kedilerde, yemek borusu ve ağız içinde tahrişe ve yaralanmalara neden olabilir.


Hindi eti4- Hindi Eti

Kas ve vücut gelişimi için oldukça etkili olan hindi eti, kediler için de aynı görevde ve direnç artırıcı görevde kullanılabilir. Hindi göğüs ya da yine aynı şekilde çok yağ içermeyen kısımlarını tamamen haşlayarak kedinize verebilirsiniz.

İçeriğindeki protein yoğunluğu ve çeşitli takviyeler, enerji yönetimi, direnç artırma ve kas gelişimi için kediniz üzerinde oldukça etkili olacaktır.


yumurta5- Yumurta

Kedilerin protein ihtiyacını karşılaması için yumurta, kedilere verilmesi gereken besinlerden biridir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de doğal beslenme yöntemi olarak yumurta önerilmektedir.

Fazla yumurta tüketimi kedilerde sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Kedinize yedirmek istediğiniz yumurtanın tamamen piştiğine emin olun. Çiğ ya da ez pişmiş yumurta, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi sorunlarına yol açabilir.


sebzeler6- Sebzeler

Kediler, kendi doğalarında ne kadar etçil olsalar da onlar için kullanılabilecek ve severek tüketebilecekleri pek çok sebze bulunur.

Çeşitli amaçlarla kendileri de vahşi doğada zaman zaman bazı sebze ya da bitkilerden yardım alsalar da evcil kediler için kullanılabilecek sebzeler şunlardır.


İlginizi Çekebilir: Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kediler Hangi Sebzeleri Yer?

Sebzeler, kedilerin sağlıklı beslenmesi için verilebilecek besinlerdir. Fakat her sebzenin kediye verilmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Kediler ne yer konusunda yanıt veren Kedi besleme uzmanları, kedilerin yiyebilecekleri sebzeleri şu şekilde sıralamaktadır.

 1. Havuç,
 2. Yeşil Fasulye,
 3. Ispanak,
 4. Bezelye,
 5. Karnabahar,
 6. Brokoli,
 7. Kuşkonmaz,
 8. Bal kabağı

havuçHavuç

Farklı şekillerde pişirebileceğiniz havuç, kedinin sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, göz ve diş sağlığı için son derece faydalı bir besindir. Tek kural, aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.


Yeşil fasulyeYeşil Fasulye

Demir ve çeşitli mineraller bakımından zengin olan yeşil fasulye, özellikle yavru kediler için oldukça besleyici bir sebzedir. Fiziksel ve zihinsel gelişimleri için aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz.


ıspanakIspanak

Demir, çinko ve mineraller yönünden zengin olan ıspanak, kedilerin kemik ve kas gelişimleri için oldukça önemlidir. Kedilerin severek tüketeceği bu sebzeyi kontrollü şekilde vermeniz gerekir. Aşırıya kaçıldığı takdirde böbrek problemleri yaşatabilir.


bezelyeBezelye

B grubu vitaminleri yönünden özellikle B11 yönünden zengin olan bezelye, küçük dostlarınızın enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Ölçülü şekilde verildiği takdirde vücut ihtiyaçlarını karşılar.

Ancak bezelye konusunda da aşırı kaçmamanız gerektiğini unutmayın.


karnabaharKarnabahar

Özellikle yaşlı kedilerde oluşabilen kemik ve eklem ağrıları için kullanılan karnabaharı, haşlayarak öğün halinde ya da kedinizin mamasına küçük parçalar halinde çiğ olarak karıştırarak verebilirsiniz.


brokoliBrokoli

Özellikle orta yaş ve yaşlı kedilerde kanserden korunma ve besin takviyesi için kullanılabilir. Çok sayıda antioksidan içeren brokoli, fazla tüketildiği takdirde kedilerde ishal, kusma ve halsizliğe neden olabilir.


kuşkonmazKuşkonmaz

Kedinize iyice haşlandığından emin olarak vereceğiniz küçük parçalardan oluşan kuşkonmaz, pek çok vitamin ve lif içermektedir. Özellikle sindirim sistemini düzene sokarak hafif bir beslenme sağlar.


Bal kabağıBal kabağı

Bal kabağı, kedilerde sindirim problemleri için tedavi amacıyla bile kullanılan bir besindir. Özellikle kabızlık tedavisi için bal kabağının lifli yapısından ve içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerden destek alınır. Aynı zamanda kedilerdeki tüy kusma konusunda da yardımcı olur. Bal kabağı, yutulan tüylerin kusarak değil dışkı yoluyla rahatlıkla atılmasını sağlar.


İlginizi Çekebilir: Kedi Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

Kediler Hangi Meyveleri Yer?

Pek çok insan gibi siz de kedilerle ilgili bir başlıkta meyve gördüğünüz için şaşırabilirsiniz. Fakat bazı meyveler kedilerin sağlığı açısından önem taşır. Uzmanlar, sık sorulan kediler ne yer sorusuna karşılık kedilerin yiyebilecekleri meyveleri şu şekilde sıralamaktadır;

 1. Kavun,
 2. Çilek,
 3. Elma,
 4. Muz,
 5. Yaban mersini

kavunKavun

Özellikle kabızlık probleminde kullanabileceğiniz kavun, kedilerin severek tükettiği meyveler arasındadır. İçerdiği A ve C vitamini, gelişimlerine katkıda bulunurken sindirim sistemlerini de kontrol altında tutar. Aşırıya kaçmadan, çekirdeksiz ve ufak parçalar halinde verilmelidir.


ÇilekÇilek

Kedilerin severek tükettiği çilek, bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirir. Kediler üzerinde yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir. Yeni hüce oluşumunu destekleyen çilek, kas oluşumu ve kas gelişimi yönünden de destek sağlar.

Çok küçük miktarlarda ve gözetim altında verilmelidir. Çünkü bazı kedilerde alerjen reaksiyonlar gösterebilir. Çilek yedikten sonra, hapşırma, öksürük, hırıltı, kusma, ishal gibi durumlar görüldüğü takdirde bir veterinere danışılmalıdır.


elmaElma

A, C ve E vitamini yönünden zengin olan özellikle kırmızı elmalar, 3 aylıktan büyük kediler için takviye gıda olarak kullanılabilir. Yavru kediler için püre halinde yetişkin kediler için de çok küçük parçalar halinde ve küçük öğünler halinle kullanılabilir.


muzMuz

Pek çok vitamin ve mineral yönünden zengin olan muz, ek gıda olarak kedileriniz için uygundur. Kedilerin severek tükettiği muz, ölçülü derecede ve kontrol altında verilmelidir. Yüksek şeker içermesinden dolayı fazla tüketilmemesi gerekir.


Yaban mersiniYaban Mersini

Kedilerde kanser hastalığına yakalanma oranını düşüren ve kedileri kanserden koruyan yaban mersini, çok sayıda antioksidan ve lif bakımından zengindir. İdrar yolları ve bağışıklık sistemini koruması açısından da gönül rahatlığıyla ölçülü miktarda kullanabilirsiniz.

Kediler Hangi Tam Tahıllı Besinleri Tüketmelidir?

Tıpkı insanlar gibi kediler de belirli protein ve karbonhidrat oranlarına ihtiyaç duyarlar. Günlük olarak alınması gereken protein ve karbonhidrat ihtiyacını da en iyi şekilde karşılayabilecek besinler tam tahıllardır. İşte kedileriniz için kullanabileceğiniz tam tahıllı besinler.

 1. Mısır
 2. Yulaf
 3. Tatlı patates

MısırMısır

Kedilerin günlük karbonhidrat ihtiyacını karşılayabilen mısır, kediler tarafından da çokça sevilir. Diğer hayvan cinsleri için de  protein ve karbonhidrat kaynağı olarak da kullanılır. Kedilerin mamasına karıştırarak ya da küçük parçacıklar halinde öğün olarak verebilirsiniz.

 

YulafYulaf

İçeriğinde yoğun olarak bulunan protein, kedilerin özellikle büyüme ve gelişme döneminde büyük fayda sağlayacaktır. Olgun ya da yaşlı kedilerde ise sindirim sistemi problemlerini gidermek için mamasına karıştırarak ya da evde mama hazırladığınızda içerisine yulaf ekleyerek verebilirsiniz.

 

Tatlı PatatesTatlı Patates

Hazır kedi mamalarının da içerisinde çokça bulunan tatlı patates, kedinizin severek tüketeceği ve günlük karbonhidrat ihtiyacını karşılayacak değerli bir besindir.

 

Kedilerin Yememesi Gereken 15 Yiyecek ve İçecek

Kediler ne yer konusunu daha iyi anlamak için bir de “kediler ne yememeli?” sorusuna da yanıt bulmak gerekir. Uzmanlar, kedi sahiplerini özellikle uyararak, şu 15 yiyecek ve içecekten uzak tutmaları konusunda uyarıyor.

 1. Kuru üzüm,
 2. Soğan ve sarımsak
 3. Çiğ yumurta,
 4. Yağlı gıdalar,
 5. Çikolata,
 6. Köpek maması,
 7. Kahve
 8. Çay,
 9. Kemik (pişmiş veya çiğ kemik yedirilemez),
 10. Krema,
 11. Çiğ et
 12. Çiğ süt,
 13. Çiğ hamur,
 14. Alkol,
 15. Ciğer.

Kuru üzümKuru Üzüm

Kuru üzüm veya taze üzüm, kedilerde sindirim sisteminin bozulmasına, karaciğer ve böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. Bu yüzden kedilerin asla yaklaşmaması gereken besinler arasında yer alır.


Soğan sarımsakSoğan Sarımsak

Kedi besleme uzmanları, soğan ve sarımsağın kedilerde, kan hücrelerinin parçalanmasına yol açtığı ve asidik dengesini bozduğu için kesinlikle verilmemesi konusunda uyarıyor.


Çiğ yumurtaÇiğ Yumurta

Kedilerin yememesi gereken yiyecekler arasında çiğ yumurta da yer alır. Bunun nedenini açıklayan uzmanlar; çiğ yumurtada salmonella bakterilerinin yer alması olarak gösteriyor. Çiğ yumurta beyazı, kedilerde uyuşukluğa neden olur. Bu yüzden yaramaz bir petiniz varsa yumurtaları ulaşamayacağı bir yere koymanız önerilir.


Yağlı gıdalarYağlı Gıdalar

Kolesterol başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartan yağlı gıdalar, kedilerden uzak tutulması gereken yiyecekler arasında yer alır. Kedilerde fazla yağ tüketimi durumunda, ishal ve kusma problemlerine yol açmaktadır.


ÇikolataÇikolata

Kedilerde titreme, kalp ritimi bozukluğu, nöbetlere ve daha da kötüsü ölüme bile neden olabilen çikolata, içerisindeki maddelerden dolayı kedilere en çok zarar veren yiyecekler arasında yer alır. Kediler, çikolata sevmezler aslında ancak sahiplerinin de bu konuda ısrar etmemeleri gerekir.


Köpek mamasıKöpek Maması

Kedilerin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, köpeklere göre daha farklıdır. Köpek mamasında A vitamini, taurin ve araşidonik asidi bulunmaz ve bu da kedilerin beslenmeleri için yetersiz kalmasına neden olur. Sürekli olmamak kaydıyla verilebilse de yine de uzmanlar, kedilere köpek maması verilmesini önermezler.


Çay kahveKahve ve Çay

Kedilerde  huzursuzluğa, hızlı nefes alıp vermeye ve kalp çarpıntılarına neden olan kahve ve çay, bol miktarda kafein içerir. Bu da kedi sağlığı için kesinlikle zararlıdır.


KemikPişmiş/Çiğ Kemik

Kediler, köpekler gibi yırtıcı hayvanlar değildirler. Bu yüzden onlara pişmiş ya da çiğ kemik vermekten kaçınılmalıdır. Ağızlarının parçalanmasına, sindirim sisteminin bozulmasına kadar birçok probleme yol açan kemik, kedilerden uzak tutulması gereken yiyecekler arasındadır.


Çiğ etÇiğ Süt / Krema / Çiğ Et

Kedilerde gıda zehirlenmesine yol açan çiğ süt, krema ve çiğ et, kesinlikle kedilerin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Bazen kediler, başka bir şey zannederek yerler ve bu da ciddi problemlere neden olur.


Çiğ hamurÇiğ Hamur

Hamurun kabarması için kullanılan maya, kedilerin midesinin de kabarmasına neden olur. Öyle ki bu durum, kedilerin ölümüne bile sebebiyet verebilecek bir durumdur. Uzmanlar, kedilerin yememesi gereken yiyecekler arasında çiğ hamurun olduğunu belirtiyor.


alkolAlkol

Alkol, insanlarda olduğu gibi kedilerde de ciddi sağlık problemlerine neden olur. Hatta uzmanlar, 3 kaşık viskinin bir kediyi öldürebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle “eğlencesine” bile olsa asla kedinize alkol vermeyin.


CiğerCiğer

“Kedi ulaşamadığı ciğere mundar” dese de siz yine de çok fazla aşırıya kaçmayın. Çünkü ciğer kedilerde A vitamini sentezini engeller, kemik ve omurgalarında ciddi deformasyonlara neden olur. Uzmanlar, kedi sahiplerinin kedilerine ciğer vermemeleri konusunda uyarmaktadır.


Kediler İçin En İyi Mama Önerileri

Uzun lafın kısası “kediler ne yer?” sorusuna verilebilecek en iyi yanıt elbette sağlık koşulları dikkate alınarak üretilen kedi mamalarıdır. Fakat kedi maması seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

En iyi kedi mamalarına ulaşmak için tıklayın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu