kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Apartman Dairesinde Beslenebilecek Köpek Cinsleri

Apartman Dairesinde Beslenebilecek Köpek Cinsleri
02.12.2021
738
A+
A-

Apartman dairesinde beslenebilecek köpek cinsleri, yaşam alanlarına kolay ve çabuk uyum sağlamaktadırlar. Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, bu yaşam alanına uyum sağlayabilecek ve komşularınızı rahatsız edip ürkütmeyecek bir köpek beslemeniz gerekir.

Apartman Dairelerinde Bakılabilecek Köpekler

Apartman Dairesinde Beslenebilecek Köpek Tavsiyesi

Çoğumuzun köpeklere karşı ayrı bir ilgi ve merak duymaktayız. Lakin yaşadığımız apartman daireleri bu isteğimizi karşılamak için pek uygun olmamaktadır. Komşuları köpek havlamasına karşı rahatsız etmek istemiyorsunuz ama köpeklere karşı olan sevginizden de vazgeçemiyorsanız, sizler için apartman dairesinde beslenebilecek köpek cinsleri arasında yer alan cinsleri araştırıp, bu yazımızda bir araya getirdik. Faydalı olmasını dileriz.

1- Beagle Cinsi Köpek

Apartmanda bakılabilecek en iyi köpek cinslerinden biri Beagle köpeğidir. Sevimli görüntüye sahip olduğundan çocukların çabuk ısındığı bir köpek çeşididir. Asıl kökeni İngiltere’ye dayanan bu köpek cinsleri, çok zaman önceleri avcı ve arayıcı işleri için pek sık tercih edilmiştir. O zamandan bu zamana dek en iyi evcil köpek cinsi olduğunu söyleyebiliriz.

Beagle Karakteri ve Özellikleri

Sakin oldukları kadar da inatçı yönleriyle de bilinen köpek cinsidir. Sevecen hareketleriyle hemen herkesle arkadaşlık kurabilmektedir. Her gün yürüyüş yapılması tavsiye edilen edilir. Meraklı olduklarından dikkatlerini çeken bir şeyin peşinden gidebilmektedirler. Bundan dolayı tasmasız gezdirilmemesi tavsiye edilmektedir.

Beagle Cinsi Köpek Tablosu

Ortalama yaşam süresi: 12-15 yıl
Mizaç: Cana Yakın, Heyecanlı, Zeki, Kararlı, Sakin, Nazik
Renkler: Limon ve Beyaz, White & Tan, Üç Renk, Chocolate Tri, Kahverengi ve Beyaz, Turuncu ve Beyaz, Kırmızı ve Beyaz
Boy: Erkek: 36-41 cm, Dişi: 33-38 cm.
Kilo: Erkek: 10-11 kg, Dişi: 9-10 kg
Beagle Köpek Videosu

2- Pekingese (Pekinez) Cinsi Köpek

Apartman yaşamı için en uygun cins köpeklerinden biri olan Pekingese (Pekinez) kökeni Çin’e dayanmaktadır. Minik görüntüsüne aldanmayın. Oldukça cesur ve atik bir köpek cinsidir. Evde en iyi bekçilik yapabilen köpeklerden biridir. Tüyleri biraz fazla olduğundan her gün bakım isteyebilmektedir. Bakıcısına oldukça sadık kalabilen bu cins köpekler, ayrıca oldukça inatçı bir yapıya da sahiptir. Sahibine olan sevgisini sık gösterir. Sahibiyle inatlaşmaktan oldukça keyif duyar.

Pekingese (Pekinez) Karakteri ve Özellikleri

Apartman hayatı bu köpek cinsleri için oldukça ideal bir alandır. Hareketi pek sevmezler. Oyun oynayarak günlük hareket ihtiyacını bu şekilde bile karşılayabilir. Kısa Yürüyüş yapmaktan keyif duyarlar. Uzun yürüyüşleri pek sevmezler. Çocuklarla eğlenmeyi sevseler de, küçük ters bir harekette aşırı tepkiler verebilmektedirler. Bu yüzden çocuklu aileler için pek uygun olmayan bir cinstir.

Pekingese Cinsi Köpek Tablosu

Ortalama Yaşam Süresi 11-13 yıl
Mizaç: Cana yakın, sevecen
Boy: 30 cm.
Ağırlık: 3,5 kg.
Renk:  Kırmızı, altın, samur, bek, bakır, siyah, krem ve mavi
Pekingese Köpek Video

İlginizi Çekebilir: En Az Havlayan Köpek Cinsleri

3- Maltese Terrier (Malta Köpeği)

Apartman hayatına uyum sağlayan, en iyi köpek cinslerinden biri olan Maltese Terrier (Malta Köpeği) görüntü itibariyle herkesin dikkatini çekecek kadar şirin bir köpek cinsidir. İsminden de anlaşıldığı üzere ana vatanı Malta’dır. Tüyleri uzun ve dayanıklıdır. Kolay kolay dökülmeye maruz kalmazlar. Enerjileri oldukça yüksek olan bu cinsler, eğlenmekten de büyük bir keyif alırlar.

Maltese Terrier Karakteri ve Özellikleri

Çocuklara karşı oldukça hassas olduklarından, çocuklu evlere pek önerilmemektedir. Enerjileri bol olduğundan diğer köpeklerle de arkadaşlık kurmaktan hoşlanırlar. Eğitimi pek sevmedikleri gibi fazlaca da uğraş ve sabır gerekmektedir. Yürüyüş yapmaktan büyük bir keyif duyarlar. Erken yaştan itibaren bakımı sağlandığı takdirde, havlamaları kontrol edilebilmektedir. Sahiplerini çok sevdiklerinden, herkesten kıskanabilmektedirler.

Maltese Terrier Köpek Tablosu

Boyut: 20 cm – 25 cm
Ağırlık 3 kg ila 4 kg
Ortalama Yaşam Süresi: 12-15 yıl
Gebelik Dönemi: 63 gün
Renk: Beyaz
Maltese Terrier Video

İlginizi Çekebilir: En İyi Petshop Sitesi Önerileri

4- Chihuahua (Şivava) Cinsi Köpek

Apartman hayatına uyum sağlayabilecek en iyi köpek cinsi Chihuahua (Şivava) köpek cinsi olarak da adlandırılmaktadır. Küçük ve şirin bir görünümü vardır. Kolay taşınabildiğinden çanta ya da kucakta taşınmaktadır.  Kısa tüylü olduğundan bakımı kolaydır. Sık sık tüy dökmezler. Ancak oldukça hassa bir cins köpeğidir. Tüyleri kısa olduğundan soğuğa karşı aşırı derece de hassastırlar.

Chihuahua (Şivava) Karakteri ve Özellikleri

Bakıcısına aşırı derecede olan Şivava, yabancılara karşı her zaman teyakkuzda ve şüphecidir. Bu özelliğinden dolayı ilk kez karşılaştığı insanlara ve de diğer köpeklere karşı aşırı ve çabuk tepki vermeye başlarlar.

Bu cins köpek bakımı yapmak isterseniz, bir yaşından önce bakımını üstlenmelisiniz. Böylece apartman hayatına daha adapte etmesine yardımcı olabilirsiniz. Sevecen ve sabırlı bir cins olduğunu söyleyebiliriz, ancak sinirlendirildiğinde ısırabilmektedir. Zeki ve akıllı bir köpek cinsidir. Ancak Eğitim konusunda oldukça tembeldir. Öğrenmeye pek sevmezler. Günlük mutlaka her gün egzersiz yapmaları için dışarda gezdirilmelidirler.

Chihuahua Cinsi Köpek Tablosu

Boyut: 13-23 cm.
Ağırlık 0,5 ile 2,8 kg
Ortalama Yaşam Süresi: 12-20 yıl
Renk: mavi, kırmızı, gümüş, samur, ten rengi, kahverengi
Chihuahua Video

5- Pug Cinsi Köpek

Apartman hayatına uyum sağlayacak bir diğer köpek cinsi de Pug köpek cinsidir. Sakin ve uslu durabilen en uysal köpek cinslerinden sadece biridir. Oyun oynamayı sever lakin çabuk sıkılır. Evi içinde bekçilik vazifesini yapabilecek bir cins köpeğidir. Tüyleri kısa olduğundan fazla dökülmezler. Bu açıdan dolayı temiz köpek olduklarını söyleyebiliriz.

Pug Cinsi Köpek Karakteri ve Özellikleri

Öğrenmeye açıktırlar ama bunun için biraz fazla uğraşmak gerekecektir. Sıcak ve dost yanlısı olduklarından kısa süre içinde herkes ile yakın dostluk kurabilmektedirler. Günlük olarak her gün yürüyüşe çıkarılması gerekir. Sevilmek hoşlarına gittikleri için sürekli ilgi görmek ister. Ayrıca sahibini de başkalarından kıskanabilmektedirler.

Pug Cinsi Köpek Tablosu

Boyut: 30-36 cm.
Ağırlık 6 – 9 kg, – Dişi Pug Köpeklerinde Kilo 6 – 8 kg
Ortalama Yaşam Süresi: 10-20 yıl
Renk: Açık Kahve Siyah Beyaz Gri.

Pug Cinsi Köpek Video

İlginizi Çekebilir: Yavru Kediler Ne Yer, Nasıl Beslenir?

6- Jack Russell Terrier Cinsi Köpek

Apartman hayatına uyum sağlayabilen bir diğer köpek cinsi Jack Russell Terrier’dir. Ev yaşamına kolay alışırlar. Asıl kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır. Avcı özelliğine sahip olduğundan, tilki avı için eskiden tercih edilirmiş. Bu özelliğinden dolayı hem atik hem de eğlenmeyi seven bir cinstir.

Jack Russell Terrier Karakteri ve Özellikleri

Günlük mutlaka yürüyüş ihtiyacı karşılanmalıdır. Eğitim konusunda oldukça inatçı bir yapıya sahiptir. Dikkatini çeken herhangi bir şeyin peşinden kolayca kaçıp gidebilmektedirler. İnatçı oldukları kadar da cesur bir yapıya da sahiptirler. Kısa tüylü olduklarından temiz bir köpek olduğunu söyleyebiliriz.

Havlamaktan büyük bir mutluluk duymaktadırlar. Haraketli olduğundan ev içinde koşuşturmaktan pek haz alırlar. Diğer köpeklere karşı oldukça güçlü ve saldırgan bir tavır takınırlar. Ama oldukça küçük bir cins olduğundan bu saldırgan tavırlarından dolayı yenilmektedirler. Sahibinin bu konuya dikkat etmesine fayda vardır.

Jack Russell Terrier Tablosu

Boyut: Erkek: 34-38 cm. Dişi: 31-35 cm.
Ağırlık 6-8 kg
Ortalama Yaşam Süresi: 13-16 yıl
Renk: Siyah, Beyaz

Jack Russell Terrier Video

7- Yorkshire Terrier Cinsi Köpek

Yorkshire Terrier cinsi köpekler, eskiden fare avı için evde beslenilen köpeklerden biridir. Ana yurdu İngiltere’ye dayanan bu cins köpekler apartman hayatına uygun köpek cinslerinden biridir. Görüntü itibariyle hemen hemen herkesin dikkatini ve ilgisini çekmektedir. Minicik bedenleri olduğundan sıklıkla çantada taşınma tercih edilmektedir. Ev ahalisine karşı oldukça sevecen tavır takınırken, yabancılara karşı ciddi anlamda kuşkucu yaklaşmaktadırlar.

Yorkshire Terrier Karakteri ve Özellikleri

Avcılık içgüdüsünden dolayı diğer hayvanlarla sıcak ilişki kuramamaktadır. Tüylü olduğundan fazlaca bakım ihtiyaçları olmaktadır. Havlamaktan büyük bir keyif duyar. Gezmekten pek haz duymazlar. Eğitilmeye pek açık değiller. Rahatların ada oldukça düşkündürler. Kokuya karşı oldukça hassas bir yapıya sahiptirler.

Yorkshire Terrier Tablosu

Boyut: 15-18 cm.
Ağırlık 3-4 kg.
Ortalama Yaşam Süresi: 13-16 yıl
Renk: Mavi, Taba

Yorkshire Terrier Video

İlginizi Çekebilir: En İyi Kısırlaştırılmış Köpek Maması

8- Fransız Bulldog Cinsi Köpek

Apartman hayatı için en uygun köpek cinslerinden biri olan Fransız Bulldogcinsi köpekler, oldukça çevik ve hareketlidirler. Adından da anlaşıldığı üzere ana vatanı Fransa’ya dayanmaktadır.  Küçük boyundan dolayı evlerde eskiden fare avlaması için bulundurulmaktaydı. Zeki ve çalışkandırlar. Yaşadığı evde çok iyi bekçilik edebilmektedirler.

Fransız Bulldog Karakteri ve Özellikleri

Ev ahalisine karşı oldukça sevecen hal takılırken, yabancılara karşı fazla hassasiyet göstermektedirler. Öğrenmeye orta derece de uyum sağlarlar. Tüyleri çok kısa olduklarından, pek bakıma ihtiyaç duymamaktadırlar. Tüyleri kısa olduğundan soğuk havaya karşı çok duyarlıdırlar. Oyun oynamaktan büyük bir keyif duyarlar. Ev yaşamı için oldukça ideal olduğunu söylesek de horlama ve salya salma gibi olumsuz tarafları da bulunmaktadırlar.

Fransız Bulldog Tablosu

Boyut: 30 cm.
Ağırlık 9-13 kg.
Ortalama Yaşam Süresi: 10-14 yıl
Renk: siyah, beyaz, siyah-beyaz, siyah-tan rengi, mavi, açık kahverengi

Fransız Bulldog Videosu

9- Pomeranian Boo Cinsi Köpek

Oldukça sevimli bir yüz görünümüne sahip olan Pomeranian Boo cinsi köpekler, apartman hayatı için oldukça ideal bir köpek tercihi olmaktadır. Görüntü itibariyle hemen hemen herkesin ilgi odağı olmaktadırlar. Uzun tüylü olduğundan düzenli ve güzel bir bakım yapıldığında tüyleri çok kabarmaktadır. Böylece oyuncak köpekleri andırmaktadır. Oldukça bakım ve uğraş gerektiren bu sevimli cins köpekler, sıcak ortamı ve sıcak havayı hiç sevmezler.

Pomeranian Boo Karakteri ve Özellikleri

Ev ahalisine karşı oldukça sevecen tavır takınır. Küçük yaştan eğitildiği takdirde, havlamaları biraz kontrol edilebilir. Eğitime oldukça açık ve akıllı köpeklerdir. Her gün dışarda gezdirilmeye pek ihtiyaç duymazlar. Bunun için hafta da 3-4 gün dışarda gezdirilmesi kâfidir. Küçük yaştan itibaren eğitildiğinde, diğer hayvanlara karşı havlamaları kontrol altına alınabilmektedir.

Pomeranian Boo Tablosu

Boyut: 18-30 cm.
Ağırlık 1-3 kg.
Ortalama Yaşam Süresi: 15 yıl
Renk: siyah, beyaz
Pomeranian Boo Video

10- Cavalier King Charles Spaniel

partman hayatına kolaylıkla uyum sağlayabilecek Cavalier King Charles Spaniel cins köpekleri, görüntü itibariyle çok sempatiktir. ilk görüldüğü andan itibaren herkesin dikkatini ve merakını çeken bir cinstir. tüyleri uzun olduğundan özel ve devamlı bakım istemektedir.

Cavalier King Charles Spaniel Karakteri ve Özellikleri

küçük yaştan itibaren evcilleştirilmeye pek müsaittir. eğütüm konusunda zaman zaman inatlaşmakla beraber, oldukça meraklııdrlar. ev ahalisi dışındakilere kuşkucu yaklaşmaktadırlar. her gün mutlaka dışarı çıkarılması gerekir. hareketi ve oynmayı çok seven aşırı enerji doku bir cins köpeğidir.

Cavalier King Charles Spaniel Tablosu

Boyut: 30-33 cm.
Ağırlık 5,9 – 8,2 kg
Ortalama Yaşam Süresi: 9-14 yıl
Renk: Blenheim, Ruby, Tri-color, Black-tan
Cavalier King Charles Spaniel Video


Apartman Dairesinde Beslenebilecek Köpekler SSS

Hangi köpekler havlamaz?

Havlamayan köpek yoktur. Doğaları gereği her köpek havlar. Ancak bazı cins köpekler, daha az havlarlar ya da sosyalleştirme eğitimi verilen köpekler daha az havlarlar.

Ev için hangi köpek uygundur?

Ev için uygun olan köpek cinsleri, Pug, Bichon Frise, Chihuahua, Poodle, Shiba İnu, Boston Terrier cinsi köpeklerdir.

Hangi cins köpekler tüy dökmez?

Tüy dökmeyen köpek cinsleri, Bichon Frise, Shih Tzu, Poodle, Yorkshire Terrier, İskoç Terrier, İrlanda Su Spanieli, Schnauzer, Basenji köpek cinsleridir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.