kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler [ ✅UZMAN ÖNERİLERİ]

Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler [ ✅UZMAN ÖNERİLERİ]
04.08.2021
182
A+
A-

Kedi maması seçiminin ne kadar zor olduğunu ancak kedi sahipleri anlayabilir. Küçük dostumuzun küçücük olmasına rağmen herhangi bir konuda bu kadar problem yaratabiliyor oluşu hepimizi zaman zaman hayrete düşürmüştür. Küçük dostlarımız, içgüdüleri gereği kendi doğal yaşamlarında zararlı olan yiyecekleri ya da daha az zararlı olan yiyecekleri ayırt edebilirler.

Mama konusunda bu kadar zorlukla karşılaşmamızın sebebi de tam olarak bu içgüdülerinden kaynaklıdır. Biz her ne kadar anlamasak dostlarımız bunu fark edebilir.

Biz sadece tadı, kokusu, içeriğinde yer alan maddeleri  dışarıdan algılayabilir ve kontrol edebiliriz. Kedilerin bizzat tükettiği mamaların onlara ne kadar sorun çıkardığının farkında kendileri daha iyi varabilir.

Mama seçim kriterlerine en uygun şekilde kediniz için seçtiğiniz mamalar bir anda kedinizin gözünde eksiye düşebilir ve tekrar bir mama arayışına girebilirsiniz.

Çok sağlıklı olduğu halde ellerinin tersiyle ittiği mamalara da tam olarak bu sıralarda şahit olabilirsiniz. Bu yüzden kedi maması seçiminde uzmanların görüşünü dikkate almanız daha sağlıklı olacaktır. Peki, uzmanlar kesi maması seçiminde nelere dikkat edilmesini öneriyor?

Kedi Maması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi Maması Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi sahibi olmanın belki de en zor yanlarından biri mama seçimidir. Sizin uygun gördüğünüz her mamayı kediniz kabul etmeyebilir ya da onun ihtiyaçlarını karşılayacak doğru mamayı bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Uzmanlar, kedi maması seçerken aşağıdaki kriterlere dikkat edilmesini önermektedir.

 1. Kedinin sağlık durumuna göre,
 2. Kedinizin yaşı, kilosu, gelişimine göre,
 3. Kısırlık durumuna göre,
 4. Kedinizin ihtiyacına göre,
 5. Kedinizin damak tadına göre.

Kedinin Sağlık Durumuna Göre Mama Seçimi

Kedinin Sağlık Durumuna Göre Mama Seçimi

Kediler, diğer evcil hayvanlara göre daha hassastırlar ve sağlık sorunları ile mücadele etme noktasında bağışıklık sistemleri daha zayıftır. Bu yüzden kedi maması seçerken mutlaka kedinin sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Veteriner kontrolünden düzenli şekilde geçirilen kedi için veteriner hekimin uygun gördüğü içerikteki mamaların seçilmesi, kedinin sağlığı açısından son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Kedi Sahiplerinin Bilmesi Gerekenler

Kedinin Yaşına Göre Mama Seçimi

Kedinin Yaşına Göre Mama Seçimi

Kediler de diğer canlılar gibi bebeklik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemi olmak üzere temel üç evreden geçerler. her evre, farklı bir mama seçimi gerektirir. Bu yüzden kediniz için en iyi mamayı seçerken kedinizin yaşını mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir.

Günümüz şartlarında mama seçimi yapma konusunda çok sayıda alternatif marka ve ürün seçeneği olduğu için kedinin yaşına göre mama seçimi yapmakta zorluk yaşamayacaksınız.

Sadece dikkat etmeniz gereken temel husus; kedinizin seçeceğiniz mamayı tercih edip etmeyeceğidir. Çünkü her kedi, her mamayı sevmeyebilir.

Kedinin Kısırlık Durumuna Göre Mama Seçimi

Kedinin Kısırlık Durumuna Göre Mama Seçimi

Kısırlaştırılmış kedilerin tüketmesi gereken mamalar, kısırlaştırılmamış kedi mamasından daha farklıdır. Doğru kedi maması tercihinde bulunmak önemli bir ayrıntı olduğu için bu konuda son derece dikkatli davranmak gerekir.

Kısırlaştırılmış kedi maması; vitamin ve mineral bakımından zengin, düşük karbonhidrat seviyeli, lifli ve dengeli protein oranına sahip mamadır.

Kısırlaştırma ameliyatı geçiren kedilere normal ve yüksek karbonhidrat oranlı mamaların verilmesi, kesinlikle doğru bir davranış değildir. Bu yüzden kedi maması seçerken kedinin kısırlık durumuna göre seçim yapmak önemli bir ayrıntıdır.

Kedinin İhtiyacına Göre Mama Seçimi

Kedinin İhtiyacına Göre Mama Seçimi

Bazı kediler, bazı kedilerden daha fazla mineral ve vitamin ihtiyacı duyabilirler. Bu durum, kedilerin özel durumlarına bağlı olmakla birlikte, kedinin yaşına, fiziki özelliklerine, cinsine göre ve yaşına göre değişebilir. Bu yüzden uzman veterinerlerden destek alarak kediniz için doğru mama seçiminde bulunmanız gerekir.

Kediler, doğaları gereği enerjik ve hareketli varlıklardır. Fakat cinsinden kaynaklı ya da kedinin özel bir durumundan kaynaklı olarak kedinizin enerji seviyesi düşük ya da yüksek olabilir. Böyle durumlarda kedinizi beslerken uygun mamayı seçmek zorundasınız.

Kedinin Damak Tadına Göre Mama Seçimi

Kedinin Damak Tadına Göre Mama Seçimi

Kediler, her ne kadar benzer varlıklar olsa da aslında onların iç dünyası birbirinden farklıdır. Tıpkı insanlar gibi onlar da damak tadına hitap etmeyen mamaları kolay kolay tercih etmezler.

Elbette zorlarsanız, kediniz aç kalmamak için verdiğiniz mamayı tüketecektir, insanlar da öyledir. Ancak doğru kedi bakımı ve doğru kedi beslenmesi konusunda kararlı iseniz kedinizin damak tadı tercihine ayak uydurmanız gerekir. Uzmanlar, kedilerin damak tadına uygun mamaların tercih edilmesi konusunda kedi sahiplerini uyarmaktadır.

En İyi 5 Kedi Maması Önerisi

En İyi Kedi Maması Önerisi

Kediniz için doğru mama tercihinde bulunmak istiyorsanız, öncelikle mamaların içeriğini gözden geçirmeniz gerekir. Buna ek olarak kullanmayı düşündüğünüz mamayı kullanan başka bir pet sahibinden fikir almanız, sosyal medya sitelerinde ya da ilgili yerlerde kedi maması yorumlarına göz atmalısınız.

Doğru kedi maması seçimi, sanıldığı kadar kolay bir iş olmamakla birlikte rutine oturtulduğunda uğraş gerektirmeyen bir iştir. Biz de sizin için yaptığımız değerlendirmeler sonucunda kullanıcıların da çok beğenerek tavsiye ettikleri 5 kedi mamasını sizlere sunmak istedik. İşte kediniz için en uygun kedi mamaları.

1- Prochoice Kuzu Etli Yetişkin Kedi Maması

Özellikle yetişkin kediler için sindirim sistemi ve bağışıklı sistemini korumak çok önemlidir. Çünkü kediler yaş aldıkça sindirim sistemleri yavaşlar ve bağışıklık sistemleri de zayıflar. Tıpkı yavru kedilerde olduğu gibi yetişkin kedilerde de özel beslenmelerine dikkat edilmesi gerekir.

Prochoice kuze etli yetişkin kedi mamasının bütün bu problemlere yanıt veren içeriği ile yetişkin kedileriniz için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İçeriğindeki doğal aromalar ile birlikte kedinizin de severek tüketeceği bu mama da yetişkin kediler için gerekli olan mineral ve vitaminlerin tümüne ulaşabilirsiniz.

Tüy sağlığı, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi, enerjilerini kontrol altında tutmak gibi pek çok soruna yanıt bulabileceğiniz bir mamadır. Az yağlı ve tahılsız içeriği ile yetişkin kedilerde ortaya çıkan fazla kilo problemi ile birlikte obezite probleminin erken önlemi olarak bu mamayı tercih edebilirsiniz.

İçeriğinde bulunan yardımcı gıdalar ve ek gıdalar ile dışkılama problemi, koku problemi ve mineral eksikliği problemleriyle de savaşacaktır. Düzenli kullanım sonucu küçük dostunuzda gözlerinizle gördüğünüz sonuçlara şaşırabilirsiniz.

Prochoice Kedi Maması Yorumları

“Kedim çok seçici olduğundan severek yediği tek mama diyebilirim diğer sitelerden daha uygun aldım sorun yaşamadım.” (Trendyol)

“Bayılarak yiyor kedimiz bu markanın mamalarını. Tüy dökümünü de azaltıyor. Başka marka kullandığımızda tüyleri avuç avuç dökülüyor.” (Trendyol)

“Kedime bu mamadan alıyoruz severek yiyor gelişmesinde yardımcı olduğunu düşünüyorum.” (Trendyol)


Küçük dostlarımız kısırlaştırıldıktan sonra pek çok beden ihtiyacı değişir. Şimdiye kadar olan tüy sağlığı, sindirim sistemi sağlığı, vitamin mineral ihtiyaçları listeleri yeniden oluşur. Kısırlaştırma sonrasında hormonal dengesizlikler yaşayacak dostlarımız için ihtiyaçlarına uygun olarak mamalar kullanılmalıdır.

Vücutlarında yaşadıkları hormonal dengesizlik, sindirim sistemlerine, bağışıklık sistemlerine ve vitamin mineral dengelerine büyük etki edecektir. Bunun için kısırlaştırılmış kedilerin ihtiyaçlarına göre özel olarak üretilmiş mamalar kullanılmalıdır.

N&D Balkabaklı Bıldırcın ve Narlı Kısırlaştırılmış kedi maması, kısırlaştırma işlemi sonrasında kedilerinizde yaşayacağınız tüy dökme problemi, sindirim sistemi problemleri ve psikolojik değişimlerinin dengelenmesi, hizaya sokulması ve doğan diğer ihtiyaçlarının giderilmesi için dizayn edilmiştir.

Kısırlaştırma operasyonu sonrasında ekstra yavaşlayan sindirim sistemleri için gluten ve tahıl içermeyen içeriği ile olası obezite sorunu ve yağlanma problemini ortadan kaldıracaktır.

Operasyon sonrası duyulacak fazladan vitamin ve mineral ihtiyacı konusunda da ihtiyaca göre etki göstererek siz ve küçük dostunuzu memnun edecektir. İçeriğinde bulunan doğal aromalarla, kedinizin reddedemeyeceği bir mamaya kavuşmuş olacaksınız.

N&D Balkabaklı Bıldırcın ve Narlı Kısırlaştırılmış Kedi Maması Yorumları

“Üründeki protein oranı yüksek, en kaliteli mamalardan biri bence… 1,5 kg olanı tercih ediyorum daha fazla alınca (5kg gibi) aynı mamadan sıkılıyor kedim… o yüzden dönüşümlü bunu ve aynı markanın diğer kısır kediler için olan versiyonunu alıyorum????” (Trendyol)

“ND mama içerik olarak çok kaliteli. Bir kedinin yaşam döngüsünde karbonhidrat neredeyse %1 oranında. Bu yüzden sağlıklı ve uzun ömürleri olması için grain free mamalar tercih edilmeli.” (Trendyol)

“Kedim tadını çok sevdi. Proplan ile kabızlık yaşıyordu, bir öğün bundan başladım, kakası daha yumuşadı.” (Trendyol)


3- Pro Plan Liveclear Hindili Yavru Kedi Maması

Kedilerde 1 yaş altı çocuk olarak alınabilir. Yaşını doldurana kadar olan beslenme düzeni, gençliği ve yetişkinlik dönemi için büyük önem taşımaktadır. Çocukluk döneminde dengeli olarak karşılanan ihtiyaçları, ilerleyen dönemlerde potansiyel problem olabilecek rahatsızlıklarına önüne geçmektedir.

Özellikle yavru kedilerde bulunan ve gençlik dönemine kadar devamlılığını sürdüren bazı bakteriler, düzenli ve dengeli bir yaşam sürmediği sürece kedinizin sağlığını tehdit etmektedir. Bu bakterilerle savaşabilecek bir yeme düzeni özellikle bir mama seçimi yapmanız gerekir.

Gençlik dönemine geçene kadar ağzında ve dişlerinde bulunan hassasiyet de özellikle göz önünde bulundurmanız gereken başka bir etkendir.

Pro Plan Hindili Yavru Kedi Maması, ufak tanecikleri ve kolay sindirimi ile küçük dostunuzun rahatını düşünen sizler için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bir mamadır.

Yavru kedilerin ağızlarının içinde ve dolayısıyla tükürüklerinde bulunan bakterileri etkisiz hale getirerek yavrunuzu güvende tutacak.

Aynı zamanda küçük dostunuzun da severek tüketeceği bu mama, ağızlarında bulunan bakterilerin yalanla ve temizlenme sırasında tüylerine geçişine izin vermeyecektir. Tüy atımını kolaylaştırır ve kusmalara engel olarak dışkıyla atılımını sağlar.

Sağlıklı vücut ve göz koordinasyonunu destekler. Sağlıklı vücut gelişimi ve beyin gelişimi için yavru kedinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve besin ögelerini içerir. Yapay renklendirici ve yapay tatlandırıcılar içermez.


4- Pro Choice Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması

Yavru kediniz için yapabileceğiniz seçimler kısıtlıdır. Çünkü bir yavru kedinin hem vücut ihtiyaçlarını karşılayacak hem onu rahatsız etmeyecek hem de sindirim sisteminde problemler çıkarmayacak bir mama bulmak zordur.

Ekstra hassas olan diş ve diş etleri için de doğru tercih olarak yaş mama tüketimi doğru tercih olacaktır.

Pro choice kitten yavru kedi maması, doğal kıvamı ve yumuşaklığı ile küçük dostunuzun kolayca tüketmesine yardımcı olacaktır. İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerle birlikte tavuk parçalarıyla oluşturulmuş bu mama her ırk yavru kedinin ihtiyaçlarını karşılayarak keyifle yiyecekleri bir besin olacaktır.

İçeriğin tamamı tavuk, sebze takviyeleri ve mineral takviyelerinden oluşur. İçeriğindeki A, D, E vitaminleri ve Zinc ile küçük dostunuzun büyüyüp gelişmesine katkıda bulunur. Öğün tavsiyesi olarak gramajları şöyle ayarlayabilirsiniz

 • 3 aylık kedilere tüm konserve kutusundan 1/4
 • 6 aylık kedilere konserve kutusunun 2/4
 • 1 yaşında kediler için de tüm konserve kutusunu günlük olarak kullanabilirsiniz.

Açılan mamaları buzdolabında saklayarak en geç 72 saat içerisinde tüketilmesi önerilir. Açılmamış konserve kutularının, güneş görmeyen yerlerde ve oda sıcaklığında saklanması önerilir.

Pro Choice Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması Yorumları

“Kedim bayıla bayıla tüketiyor güzel bi mama??” (Trendyol)

“Kedilerim o kadar seviyor ki anlatamam. Çok güzel bir mama gerçekten öneririm.” (Trendyol)

“Harika bir ürün kedim severek yiyor kokusu da ağır değil taneler küçük.” (Trendyol)


5- Zoovital Colostrovital Yavru Kedi Süt Tozu Ek Besin Takviyesi 

Annesinden erken ayrılmak zorunda kalan bebek kediler için özel olarak üretilmiş, anne sütünden alınabilecek vitamin ve mineral takviyelerinin tümüyle güçlendirilmiş Zoovital süt tozu ek besin takviyesi, emzirilme dönemindeki kedilerin öğünlük ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilmiştir.

Günlük vitamin ihtiyaçları, mineral ihtiyaçları, enerji ihtiyaçları, protein ihtiyaçları ve fazlası için, bebeklik döneminde kullanılabilecek en güvenilir ve en temiz içerikli takviye gıdadır. 1 ile 90 gün arasındaki yavru kediler için uygundur.

Yetişkin kediler için de, içeriğindeki yoğun takviye vitaminlerden dolayı hamilelik dönemlerinde ya da emzirme dönemlerinde destek besin olarak kullanılması uygundur. İçeriğinde bütün protein, vitamin, mineral ve yağları bulunduran Zoovital süt tozu ek besin takviyesi, yavru kedilerde anne sütü yerine kullanılabilir.

Önerilen Kullanım Şekli

 • 1 çay bardağı ılık suya 1 çay kaşığı Zoovital süt tozu ek besin takviyesi koyarak homojen bir kıvam elde edene kadar karıştırın.
 • İhtiyaca göre 4 saatte bir verilebilir.
 • Karışım hazırlandıktan sonra 45 dakika içinde tüketilmelidir.

Zoovital Colostrovital Yavru Kedi Süt Tozu Ek Besin Takviyesi Yorumları

“Kullanılabilecek en iyi kedi süt tozu markalarından. İshal yapmadı çok severek içti yavru. Kilosunu da baya toparlamasını sağladı.” (Trendyol)

“Kedime başta zorla içiriyordum şimdi kendisi içiyor ve daha çabuk gelişmeye başladı faydasını görüyoruz.” (Trendyol)

“Sokakta bulduğum minnoşum için almıştım. İştahsız olduğundan çok az kullanabildim. Mama kaliteli. Kalanı da komşumun minnoşuma verdim.” (Trendyol)

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.