Kripto Paralar

Binance Güvenilir mi? Tüm Ayrıntılarıyla Güvenlik Rehberi

Kripto para borsalarının hızlı bir şekilde büyümesi ve hayatımıza girmesiyle birlikte borsalar hakkında “güvenilir mi?” soruları da fazlasıyla sorulmaya başlandı.

Dünyanın en çok tercih edilen kripto para borsası Binance güvenilir mi? sorusu da yeni yatırımcıların sıkça sordukları sorulardan biri olmaya başladı.

Binance güvenilir mi

Son dönemlerin en yeni ve en çok rağbet gören yatırım alanlarının başında kripto para yatırımı geliyor. Ancak kripto para yatırımı yapmadan önce seçeceğiniz borsanın güvenilir olup olmadığını araştırmak, güvenilirse “neden güvenilirdir?” sorusuna cevap bulmadan kesinlikle yatırım yapmayın.

Biz de bu minvalde, dünyanın en çok kullanılan ve işlem hacmi bakımından en yüksek işlem hacmine sahip Binance üzerinde bir araştırma yaptık. İşte “Binance güvenilir mi?” sorusuna aradığımız yanıtlar ve Binance’nin neden tercih edilmesi gerektiğine dair önemli notlar…

Binance Nedir?

Binance, kripto paraların takas edildiği bir platformdur. 2017 Temmuz ayında Changpeng Zhao (CZ) tarafından kurulan borsa, kısa sürede büyük ivme yakalayarak sektörün en güvenilir ismi olmayı başardı.

Hong Kong merkezli olarak kurulan Zhao’nun şirketi Beijie Technology, 15 milyon dolar toplayan başarılı bir ICO’nun ardından borsayı faaliyete geçirmiştir. ICO’da para yatıran yatırımcılar, Binance üzerinden para yatırmak için Binance Coin (BNB) satın aldılar.

Kurulduğu günden bu yana sürekli yeniliklere imza atarak kullanıcılarının güvenini oluşturmayı başaran Binance, Coinmarkatcap’te 24 saatlik işlem hacmi bakımından uzun süredir sektörün lideri olmayı başarıyor.

Binance yüzde 20 ömür boyu komisyon indirimi almak için tıklayın

Binance kayıt

Binance Hizmetleri Nelerdir?

Binance’ı diğer borsalardan farklı kılan en büyük özelliklerinden biri, hizmet seçeneklerinin çok fazla olmasıdır. Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paraların birçoğunun yer aldığı platformda, ticaret seçenekleri de diğer borsalara göre daha geniştir. Peki, Binance hizmetleri nelerdir?

P2P ticareti: P2P ticareti, kullanıcıları birbirine bağlayan bir ticaret modelidir. Kullanıcılar arasında kripto para takasının yapıldığı bu ticaret türünde, kullanıcıların tercihlerine bağlı olarak çok çeşitli ödeme seçenekleriyle itibari para ödemelerini kolaylaştırmaktadır.


Kredi kartı banka kartıKredi / Banka Kartı: Kripto para borsalarının birçoğunda kredi kartı ya da banka kartı ile kripto para almak mümkün değil. Türkiye’de Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile anlaşması olan, diğer bankalardan ise EFT yapılarak işlem yapma kolaylığı sunan Binance, kredi kartı/banka kartı ile 32’den fazla kripto para alınmasını sağlamaktadır.


Spot ticaretSpot ticaret: Spot kripto para ticareti, bütün borsa platformlarında kullanılan bir ticaret türüdür. Bu ticaret türünde kullanıcıların kolay bir şekilde işlem yapmasını sağlamak amacıyla geliştirilen Binance, Klasik arayüz (Binance Lite) ticaret çiftlerinin hızlı bir şekilde görüntülemesini sağlayarak kullanıcı dostu bir ticaret anlayışı sunmaktadır.

Daha ileri düzeydeki yatırımcılar için Binance Pro özelliğini geliştiren platform, bu spot ticarette grafiklerin incelenmesi fırsatını sunmaktadır. İleri düzeydeki yatırımcılar, alım-satım işlemlerini yapmadan önce grafikler üzerinden analiz yaparak kripto paraların geleceği hakkında fikir beyanında bulunmaktadır.


Vadeli işlemVadeli İşlemler: Vadeli işlemler, yeni kullanıcılar için çok fazla önerilen bir ticaret olmasa da ileri düzeyde grafik okuyan ve temel analiz konusunda bilgi sahibi olan yatırımcılar açısından son derece kazançlı bir sistemdir. Kaldıraçlı işlem olarak da bilinen vadeli işlemler, Binance’in müşterilerine sunduğu bir diğer ticaret türüdür.


kazanKazan: Herhangi bir ticaret yapmadan da Binance’dan para kazanmak mümkündür. Sürekli olarak kendini geliştirmeye devam eden platform, kısa ve öz anlatımı ile yatırımcının varlıklarını borç alarak günlük kazanç vermektedir. Kazanç sistemi, günlük, haftalık ya da 90 günlük olabilecek şekilde kullanıcıların tercihine bırakılmaktadır.


Kripto Para Borsaları ve Güven

Kripto para borsaları güvenilir mi

Kripto para piyasasının yeni bir yatırım alanı olması ile birlikte maalesef kötü amaçlı olarak kurulan borsa platformları her dönem kendini göstermeye devam ediyor.

Son zamanlarda Thodex dolandırıcılığının yaşanması, yaşanan son örnek olsa da “sonuncu örnek” olmayacaktır. Bu yüzden özellikle kripto para borsalarına girip yatırım yapmayı düşünenlerin öncelikle borsalar hakkında temel bilgilere sahip olmaları gerekir, kripto para borsaları güvenilir mi sorusuna net yanıt bulmaları gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kripto para borsaları güvenilir mi? 

Binance Güvenirliğini Sağlayan Etkenler

Kripto para borsaları arasında işlem hacmi bakımından en yüksek işlem hacmine sahip olan Binance, Türk yatırımcılar da dahil olmak üzere dünyadaki tüm yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen kripto para borsasıdır.

“Binance güvenilir mi?” sorusuna detaylı şekilde yanıt vermeden önce Coinmarketcap verileri üzerinden Binance güvenilir mi sorusuna yanı verelim.

1- Coinmarketcap Binance Verileri

Coinmarketcap Binance Verileri

Coinmarketcap, kripto para yatırımı yapan ve teknik analiz ile temel analiz konularına hakim olan yatırımcıların en sık kullandıkları alanlardan biridir. Bu site, kripto paraların anlık fiyatlarını, hangi borsada işlemde olduğunu, kripto para hacimlerini ve günlük yükselişlerini sunan bir platformdur.

Bununla birlikte kripto para borsaları verilerinin de paylaşıldığı coinmarketcap verilerini izleyerek bir borsanın alanındaki başarısı ve güvenirliğini daha iyi görebilirsiniz.

Coinmarketcap’da Binance verilerine baktığımızda; 24 saatlik işlem hacminin $17.439.220.282 seviyesinde olduğu, haftalık 38.475.284 ziyaretçisinin olduğu AED, ARS, AUD fiat desteklediği görülmektedir.

Binance yüzde 20 ömür boyu komisyon indirimi almak için tıklayın

Binance kayıt

Yukarıda verdiğimiz veriler tabi ki günlük olarak değişmektedir. Ancak işin işe yarar kısmı, Binance’ın bu verilerle kripto para borsaları arasında lider olduğudur. Yani dünyada en çok kullanılan kripto para borsası Binance’dır ve “binance güvenilir mi?” sorusunun da bir cevabıdır.

2- Binance Komisyon Oranları

Binance Komisyon Oranları

“Binance güvenilir midir?” sorusuna bir de komisyon oranları üzerinden bakalım. Neden komisyon oranları? Çünkü bir borsanın kullanıcı güvenliğini sağlaması, güvenlik adına gerekli önlemleri alması gibi etkenler, tek başına bir borsanın güvenilir olduğunu kanıtlamaya yetmez.

Günlük trade yapan bir yatırımcı için komisyonlar son derece önemlidir. Komisyon oranı düşük olan bir borsanın seçilmesi de bu bakımdan son derece önem arz eden bir konudur.

3- Komisyon Oranları Neden Önemlidir?

Borsada işlem yapan biri için komisyon oranları oldukça önem taşır. Çünkü her alım-satım işleminde kesilecek komisyon, yatırımcıyı önemli oranda etkiler.

Binance komisyon oranları, BNB komisyon indirimi ile daha fazla avantaj sağlayabilirsiniz. Binance’da spot alım-satım komisyonu 25%, USDⓈ-M Vadeli İşlemler Alım Satımı ise 10% olarak belirlenmiştir. Binance komisyonları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ve komisyon oranlarına ulaşmak için tıklayın.

Komisyon oranları, bir platformun güvenilir olup olmadığını da aslında anlatan bir detaydır. Örneğin elinizdeki 20,0000 dolarlık bir sermaye ile günlük 5 defa işlem yaptığınızı düşünün ve platformun, 0,20 dolar komisyon kestiğini hesaplayın.

Günde 5 defa alım satım yapmanız demek 200,000 dolarlık işlem yaptığınız anlamına gelir. Bu da alım yaparken 200 dolar, satış yaparken 200 dolar komisyon ücreti ödeyeceğiniz anlamına gelir. Günlük trade yapan bir yatırımcı için hiç de basite alınacak bir rakam değildir.

İlginizi Çekebilir: Binance Listelenecek Coinleri Neye Göre Belirler?

Alım satım yaparken kazanılan paranın getirisi, komisyon oranlarının göze batmamasına neden olur. Ancak hesapladığınızda ciddi anlamda komisyon ücreti ödediğinizi görürsünüz. Bu nedenle “Binance güvenilir mi?” sorusunu yanıtlarken ya da kendi araştırmanızı yaparken komisyon oranlarını karşılaştırarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Paribu, BtcTurk ve diğer Türk borsaları ile kıyasladığınızda, Binance komisyon oranlarının çok daha düşük olduğunu görebilirsiniz.

Örneğin Paribu’da %0.25 ile %0.35 arası alım – satımda değişkenlik gösterir, bu da Türkiye’deki kripto para borsaları arasında en yüksek komisyon kesintisi yaptıklarının anlamına gelir. BtcTurk kripto/TRY komisyon oranı %10 ile %18 arasında alım komisyonu uygulamaktadır.

Yukarıdaki tablolara ve Binance komisyon oranlarına baktığınızda, arada ne kadar ciddi rakamların oynadığını görebilirsiniz. “Binance güvenilir mi?” sorusunu sorarken belki de bakmanız gereken en önemli ayrıntılardan biri de komisyon oranlarıdır.

İlginizi Çekebilir: En Güvenilir Kripto Para Borsaları

4- Binance Türkçe Dil Desteği

Binance TR

“Binance güvenilir mi?” sorusuna yanıt ararken bir de dil desteği konusuna da değinmek gerekir. Açık söylemek gerekirse, Türk kripto para borsaları Türkçe dile sahip oldukları halde bazen cevaplarını anlamak çok güç olabiliyor.

Geçmiş dönemde kepenkleri kapatarak yatırımcıların parasını vermeyen vebitcoin sitesi, Türkçe dille olduğu halde, ne işlemlerinden bir şey anlamak ne de desteklerinden bir şey anlamak mümkün değildi. (Vebitcoin, hiçbir zaman müşterisine gerçek anlamda destek vermedi.) Diğer platformlarda da benzer durumlar yaşanmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Binance Coin (BNB) Nedir?

Binance’ın en büyük ayrıcalıklarından biri de Türk kullanıcılarına yönelik özel olarak oluşturduğu Binance TR ve buna ek olarak Türkçe müşteri hizmetleridir.

Dünyanın en güvenilir kripto para borsalarından biri olan ve Türkiye’de bir yabancı şirket olarak ilk defa ofis açmış bir firma olmasına rağmen Huobi Global bile tam anlamıyla Türkçe destek vermiyor ve iletişime geçildiğinde, farklı yerlere yönlendiriyor.

Huobi Global, Türkiye Twitter hesabı var, cevap verme süreleri kısa ancak net olarak müşterinin isteklerini karşılamıyor ve bunun için bir mail adresi belirterek sorunların buraya aktarılmasını istiyor.

“Binance güvenilir mi?” sorusuna yanıt ararken üzerinde en çok durulması gereken konulardan biri de Türkçe dil desteğinin olmasıdır. Hem müşteri hizmetleri hem de sitede Türkçe dilin bulunması, özellikle yeni yatırımcılar için sitenin hem güvenilir bir şekilde kullanılmasını hem de sağlıklı şekilde iletişim kurulmasını sağlıyor.

5- Kripto Para Çeşitliliği ve Çiftler

Kripto para çeşitliliği

Kripto para yatırımcıları için bir borsa seçerken dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerden biri de borsanın sunduğu kripto para çeşitliliği ve çiftlerdir.

“Binance güvenilir mi?” sorusunu da yakından ilgilendiren bu durum, Binance’ın kalitesini ve güvenini de net bir şekilde ortaya koymaktadır. İşlem çifti ve kripto para çeşitliliği bakımından diğer borsaları gerisinde bırakan platform, bu yönüyle de kullanıcılarının güvenini kazanmayı başarmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Likidasyon Nedir?

6- Şirketin Kurucusu

Changpeng Zhao

“Kripto para borsaları güvenilir mi?” sorusunu sormadan önce, borsanın arkasındaki isimleri bilmek en önemlisidir. Çünkü kurucunun geçmişi, teknoloji ile olan yakınlığı ve daha da önemlisi kripto para ekosistemindeki yeri son derece önemlidir.

Binance, bu anlamda da yine kurucusu ile diğer borsalara açık ara fark atmayı başarıyor. Çinli Changpeng Zhao ya da diğer adıyla “CZ”, kripto para ekosisteminin önemli isimlerinden biridir.

Daha önce Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda görev alan ve burada çeşitli başarıların altına imzasını atan CZ, birçok kripto paranın geliştirilmesinde de önemli rol almıştır.

2017 yılına gelindiğinde Binance’ı kuran Changpeng Zhao, sahip olduğu tüm deneyimleri borsa üzerinden kullanıcılarına sunarak kısa sürede güvenilir borsalar arasında Binance’ın isminin yer almasını sağlamıştır.

Binance Kapanır mı, Kapanırsa Ne Olur? (Kullanıcı Yorumları)

Uluslararası çapta en çok kullanılan kripto para borsası Binance kapanır mı ya da kapanırsa ne olur? Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri de budur.

Bu tür soruların cevabını aslında kullanıcı yorumlarında aramak daha mantıklıdır. Mesela, “Binance kapanır mı?” sorusu hakkında yapılan birkaç yorum şöyle;

“CZ, dünyanın parasını zaten Binance üzerinden kazanıyor, neden kapansın?”

“Binance, güncellemeleri düzenli olarak yapıyor, kullanıcılarına bilgi veriyor ama yine de paranızı riske atmak istemiyorsanız çekebilirsiniz.”

“Thodex mağdurları geçmiş olsun bu vesileyle lütfen güvenilir borsalar olan Binance  gibi borsalardan şaşmayın.”

Kullanıcının deneyimi ile Binance’ın son derece güvenilir bir platform olduğunu anlaşılabiliyor. Ancak yine de her uzmanın belirttiği gibi “hiçbir borsa gözü kapalı güvenilecek yer değildir, bu yüzden kendi tedbirlerinizi alın.”

Binance Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Binance giriş nasıl yapılır?

Binance giriş yapmak için https://accounts.binance.com/tr/login linkine tıklamanız yeterlidir. Sahte web sitelere girmemek için adres bölümüne, SSL sertifikasına ve isminin doğru şekilde olmasına dikkat edin.

Binance TR güvenilir mi?

Binance TR uygulaması, Türk yatırımcılar için özel olarak geliştirilmiş, daha çok bankadan para transfer için açılmış bir uygulamadır. Binance global ile ilişkilendirilen Binance TR de Binance global ekibi tarafından güvenliği sağlanmaktadır.

Binance nasıl kullanılır?

Binance kullanımı, diğer kripto para sitelerinden çok daha kolaydır. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra giriş işlemi için mobil uygulama ya da bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Binance 10X ne demek?

Binance vadeli işlemler, forex piyasası gibi kaldıraçlı işlemlerin yapıldığı yerdir. Binance 10X, kaldıraçta 10X yani 1:10 oranında işlem yapmak demektir.

Binance hangi ülkenin?

Binance, Çin merkezli olarak kurulmuş bir şirkettir. Ancak 2017 yılında Çin’in kripto paraları yasaklaması üzerine şirket merkezini Japonya’ya taşımıştır.

Binance kimin?

Binance, daha önce birçok önemli kripto para projesinde önemli rol oynayan Çinli Changpeng Zhao’dur. Kısaca CZ olarak adlandırılmaktadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu