ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Binance ve Huobi Global Karşılaştırması

Binance ve Huobi Global Karşılaştırması
21.06.2021
188
A+
A-

Binance Huobi Global karşılaştırması yapacağımız bu yazımız, borsa tercihinde bulunurken hangisini seçeceğiniz karar verme konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

2013 yılında faaliyete başlayan ve 2019 yılında Türkiye’de ofis kurarak Türk yatırımcılarının dikkatini üzerine çekmeyi başaran Huobi Global ve 2017 yılında CZ’nin yönetiminde kurulan Binance kripto para borsaları, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde en çok kullanılan lider isimlerdir. Peki, Huobi mi iyi yoksa Binance mi?

2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun e-posta yoluyla gönderdiği Bitcoin tanıtımı ve bir yıl aradan sonra Bitcoin’in faaliyete girmesi ile finans alanında devrim niteliğinde yeni bir alan yaratıldı. İlk başlarda genel ismi ile “kripto para yatırımı” yerine “Bitcoin yatırımı” olarak adlandırılan bu alan, her geçen gün daha da geliştirildi ve tüm dünya ve dünya hükümetlerinin dikkatini üzerine çekmeye başladı.

Huobi mi Binance mi

İlk dönemlerde birkaç borsa dışında ve Bitcoin alım-satımı dışında herhangi bir işlem olmamasına rağmen 2021 yılına gelindiğinde dünya genelinde 300’den fazla kripto para borsası bulunmaktadır. Yerel ve global anlamda hizmet veren çok sayıda borsanın olması elbette yeni yatırımcıların seçim yaparken kafalarının karışmasına neden olabiliyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi sektörün iki lider ismi; Binance ve Huobi Global, tüm borsalar arasında sundukları ayrıcalıklar ve güvenlik tedbirleri sayesinde daha fazla tercih edilen borsalar olmayı başarıyor. Peki, Huobi Global ile Binance arasındaki farklar nelerdir, hangisi daha iyidir?

Güvenilir Kripto Para Yatırımının Adresi: Huobi Global

Huobi Global, yaşça Binance’dan önce kurulmuş bir platformdur. 2013 yılında Leon Li tarafından kurulan Huobi, faaliyetlerine Çin merkezli olarak başladı. 2016 yılında dünyanın en çok işlem hacmine sahip kripto para borsası olmayı başardı. Tabi bu başarının bir nedeninin de o dönemlerde kripto para yatırımcısının sayısının azlığına bağlamak mümkündür. 2017 yılına gelindiğinde Çin’in aldığı bir karar ile kripto para üretimi ve borsaların faaliyetinin durdurulması kararı, Huobi’nin yeni Pazar arayışına girmesine neden oldu ve merkezini Çin’den taşıyarak Güney Kore’ye kurdu.

? Huobi Global’e Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Güney Kore merkezli olarak faaliyetlerine devam eden Huobi Global, burada da faaliyetlerini hızlandırarak kısa sürede daha fazla alana yayılmaya başladı. 2019 yılına gelindiğinde Singapur, Japonya, Hong Kong ve ABD ofislerini kurdu ve akabinde Türkiye’de de ofisini kurarak Türk kripto para yatırımcılarının dikkatini üzerine çekmeyi başardı.

Güvenlik önlemlerine son derece önem veren ve özellikle de bu yönüyle dikkatleri üzerine çeken Huobi Global, aradan geçen 8 yıllık zaman diliminde ciddi bir saldırı ile karşı karşıya kalmamıştır. Bu yönüyle tüm kullanıcılarının takdirini toplamayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir: En iyi Kripto Para Siteleri

Huobi Global, herhangi bir kapanma ya da saldırı durumuna karşı “Huobi Güvenlik Rezervi” adında bir varlık fonu ve buna ek olarak kendi kripto parası olan Huobi Token (HT)’ın gelirinin yüzde 20’sini farklı bir cüzdanda saklayarak olası bir durumda kullanıcıların zararını karşılamak amacıyla saklamaktadır.  Yani bu yönüyle de güven veren bir kripto para borsasıdır.

? Huobi Global’e Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Dünyanın En Çok Tercih Edilen Kripto Para Borsası: Binance

2017 yılında marketin çok hızlı hareket ettiği dönemlerde ortaya çıkan kripto para borsası Binance, dünyanın en çok kullanılan borsalarından biridir.

Binance, Changpeng Zhao tarafından 2017 yılında kuruldu. 1977 yılında Çin’in Jiangsu kentinde dünyaya gelen Changpeng Zhao ya da kısa ismi ile “CZ” bir profesörün oğludur. “Burjuva yanlısı bir zeka” olarak babası tarafından nitelendirilen Changpeng Zhao, babasının sürgünde olduğu dönemlerde ailesinin ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla birçok farklı işte çalışmıştır.

? Binance Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Changpeng Zhao, üniversite hayatını “Bilgisayar Bilimleri” alanında tamamlamış, eğitiminin ardından Tokyo Menkul Kıymetler Borsa’sında işe başlamıştır. Buradaki iş başarısını ciddi anlamda kanıtlamayı başaran burjuva yanlısı zeka, çalıştığı bu dönemde ticari emirleri eşleştirmek için özel bir yazımı geliştirmiştir. Daha sonraki hayatında, vadeli işlem geliştiricisi Bloomberg Tradebook’ta görev almış, 2005 Şanghay’a taşınan “CZ”, burada Fusion Systems’ı kurdu, daha sonraki dönemlerde, Blockhain.nfo ve birçok kripto para projesinde önemli görevler üstlendikten sonra OKCoin gibi önemli yerlerde görev almış ve nihayetinde 2017 yılına gelindiğinde kendi platformu Binance’ı kurmuştur.

Binance, 2017 yılında faaliyete girmiş olmasına rağmen o dönemde Huobi Global de dahil olmak üzere birçok borsa olmasına rağmen kısa sürede büyük ses getirmeyi başarmıştır. Elbette bunun arkasındaki en büyük etkenlerden biri, sistem kurucusu Changpeng Zhao’un başarısı ve kullanıcı yönlü olarak geliştirdikleri uygulamalardır.

İlginizi Çekebilir: Binance Para Yatırma Nasıl Yapılır?

2019 yılına gelindiğinde Binance, büyük bir saldırı ile karşı karşıya kalmış ve 40 milyon dolar değerinde Bitcoin, çalınmıştır. Kısa süreliğine kullanıcılar arasında panik havasına neden olan bu durum, Changpeng Zhao’un zekası sayesinde, Binance’ın lehine dönmüştür. Binance, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, çalınan paranın kullanıcılarına iade edileceğini bildirmiş ve bunu da yapmıştır. Bu da Binance için bir dönüm noktası niteliğinde olmuştur.

Binance mi, Huobi Global mi?

Son dönemlerin en popüler yatırım alanı haline gelen kripto paralar için doğru borsa seçimi yapmak en önemli konudur. Çünkü borsalar, aynı zamanda sıcak cüzdan görevi gören yani yatırımcının varlıklarını emanet ettiği yerdir. Bu yüzden güvenlik konusu en önemli etkendir. En iyi kripto para borsaları arasında yer alan Binance ve Huobi Global, bu konuda kullanıcılarının beklentilerini en iyi düzeyde karşılayabilmektedir. Fakat, bazı ayrıntılar, iki borsanın birbirinden ayrılmasına neden olmaktadır. Yazımızın bu bölümünde, Huobi Global ve Binance karşılaştırması yaparak iki borsa arasındaki farklılıklara değineceğiz…

Binance mi Güvenilir, Huoi Global mi?

Borsa seçimi yaparken öncelikle göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler vardır. Bunlar;

 1. Güvenlik
 2. Ürün ve hizmetler,
 3. Para Yatırma-Çekme
 4. İtibar ve sicil,
 5. Kullanıcı deneyimi,

Huobi Global İncelemesi

Huobi Global İncelemesi

Sektörde Binance’dan önce kurulduğu için önceliği Huobi Global’e vermek istedik. 2013 yılında Çin Merkezli olarak kurulan Huobi, kullanıcı deneyimi ve güvenlik noktasında beklentileri karşılayabilen bir borsadır.

Huobi Global Güvenlik Düzeyi

2013 yılında faaliyete giren ve 2019 yılında Singapur, Japonya, Hong Kong, ABD ve Türkiye’de ofislerini kuran Huobi Global, başından beri güvenlik noktasında üzerine düşenin en iyisini yapmaktadır. Bugüne kadar ciddi anlamda herhangi bir saldırı ile karşı karşıya kalmayan Huobi, bu noktada, dünyanın en güvenilir borsalarından biri olmayı başarıyor.

Huobi Global Ürün ve Hizmetler

Ürün çeşitliliği de bir borsa için önemli bir katmandır. Bir borsada ne kadar çok işlem yapma seçeneği varsa, kullanıcının kazanma şansı da o kadar yüksektir. Huobi Global, bu konuda Binance kadar geliştiremedi kendini. Hali hazırda spot işlem ve vadeli işlemler dışında; NFT, Earn seçeneklerini sunuyor. Ancak bu seçeneklerin çok da kullanılmadığını belirtmek gerekir.

? Huobi Global’e Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Huobi Global Para Yatırma Çekme

Her kripto para yatırımcısının borsadan beklediği en büyük özelliklerden biri, para yatırma ve çekme işlemlerinde sunulan seçeneklerdir. Huobi Global, güvenlik noktasında yakaladığı başarıyı, maalesef yatırma ve çekme işlemlerinde yakalayamadı. Hali hazırda sadece kredi kartı ile para yatırma ve başka borsalardan para transferi seçeneklerinin bulunması, Huobi Global’in eksik yönlerindendir.

Huobi Global İtibar ve Sicili

2013 yılında Çin merkezli olarak faaliyetlerine başlayan Huobi Global, 2017’de Çin’in kripto para madenciliği ve borsalar hakkında aldığı yeni karar yüzünden merkezini Güney Kore’ye taşıma kararı alan Huobi Global, 8 yıllık geçmişi boyunca, ciddi herhangi bir saldırı ile karşı karşıya kalmaması ile güvenlik konusunda ve itibar noktasında kendinden söz ettirmeyi başarmıştır.

? Huobi Global’e Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Huobi Global Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi noktasında ciddi anlamda üzerine düşeni yapan Huobi Global, 7/24 destek hizmeti ile kullanıcılarının yaşadığı problemleri çözüyor.

Binance İncelemesi

Binance İncelemesi

2017 yılında faaliyetlerine başlayan ve kısa sürede dünya genelinde en çok tercih edilen kripto para borsası haline gelen Binance incelemesinde derlediklerimizi sizlere sunuyoruz.

Binance Güvenlik Düzeyi

Changpeng Zhao tarafından 2017’de kurulan Binance, ilk günden bu yana kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için gerekli bütün çabayı göstermiş ve göstermeye devam etmektedir. Arkasında çalışan güçlü bir ekibinin olması, Binance kullanıcılarına güven veriyor. Kripto para borsası seçerken, aynı zamanda fonlarınızı da emanet ettiğiniz yeri seçmiş olursunuz. Bu yüzden seçeceğiniz borsanın güvenlik konusunda gerekli tüm önlemleri almış olması gerekiyor. Binance, bu konuda beklentilerin çok daha ötesinde, sağlıklı çalışmaları ile kullanıcılarına güven vermeyi başarıyor.

Binance Ürün ve Hizmetler

Binance’ın çok fazlasıyla tercih edilmesinin ardında yatan asıl nedenlerden biri de ürün ve hizmetler konusunda çok fazla seçeneği bir arada sunmasıdır. Spot borsa, marjin işlem, vadeli işlem, birikim, staking, kazan gibi birçok farklı ürün ve hizmet ile kullanıcılarına hitap eden Binance, bu özelliği sayesinde, diğer kripto para borsalarından ayrılmayı başarıyor.

? Binance Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Binance Para Yatırma Çekme

Borsa kullanıcılarının en çok istedikleri özelliklerin başında para çekme ve yatırma işlemlerinde sunulan esnekliklerdir. Huobi Global, diğer alanlarda başarılı olsa da para yatırma ve çekme işlemlerinde Binance kadar fazla seçeneğe sahip değil. Binance, Nisan ayı sonlarına kadar Papara hesabı ile para yatırma işlemini de sağlıyordu. Ancak Türkiye’de kripto paralar hakkında çıkartılan yeni yasa ile birlikte, bankalar dışında herhangi bir aracı kurum ile kripto para alım-satımı yasaklandı. Binance, buna karşın Binance TR uygulamasını faaliyete koydu ve Ziraat Bankası ile Vakıfbank ile bir anlaşma gerçekleştirdi. Bu iki banka dışında da yine farklı bankalardan da transfer işlemlerine izin verdi.

Banka transferinin yanı sıra; Advcash hesabından ve Exchange ile para yatırma seçeneklerini sunması da yine kullanıcılar açısından avantaj olarak sunulabilir. Tabi diğer ülkelerdeki para yatırma seçeneklerinde kapsamlı çözümlere yer vermesi de yine Binance’ın Huobi Global’in önüne geçmesini sağlayan etkenlerdir.

Binance İtibar ve Sicili

Tüm yukarıda saydıklarımıza ek olarak bir borsanın itibar ve sicilini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Binance, Türkiye’de ve diğer ülkelerde, ülkelerin belirlediği yasalara göre hareket eden bir şirkettir. Bugüne kadar sadece 2019 yılında bir saldırı ile karşı karşıya kalan ve bu saldırı sonucunda 40 milyon dolar değerinde Bitcoin çalınan borsa, yaşanan bu olay karşısında kullanıcılarını mağdur etmedi ve paralarını iade etti. Bu da Binance için ciddi anlamda bir itibar kazanmasını sağladı.

? Binance Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Binance Kullanıcı Deneyimi

Borsaların en önemli özelliklerinden biri de kullanıcı deneyimidir. Binance, Türkiye ve dünyanın diğer ülkelerinde en çok tercih edilen borsa olmayı başarırken aslında bunu en çok da kullanıcı deneyimine borçludur. 7/24 destek sunması ve destek hizmetlerini her geçen gün daha da geliştirmesi, kullanıcılarının Binance’a daha ’azla güvenmelerini sağlamaktadır.

Sonuç olarak;

“Huobi mi Binance mi?” sorusuna verilebilecek en iyi cevabın aslında Binance olduğunu söylemek gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi iki borsa arasında ciddi anlamda farklılıklar bulunmaktadır. Ancak güvenlik noktasında Huobi Global’in de kesinlikle güvenilir bir platform olduğunu belirtmek gerekir. Burada karar verme durumu tamamen kullanıcıların beklentileri ile alakalıdır. Yani Huobi Global beklentilerinizi karşılayabiliyorsa, kesinlikle kullanabilirsiniz, Binance de beklentilerinizi karşılıyorsa ki karşılıyordur, güven içinde Binance’da da işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

 1. Muhammed dedi ki:

  Güzel bir karşılaştırma yazısı olmuş. Emeğinize sağlık.

 2. Mahmut Taş dedi ki:

  Gayet aciklayici ve sade bir karsilastirma olmuş emeginize saglik ?