kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Kripto Para Borsaları Güvenilir mi?

Kripto Para Borsaları Güvenilir mi?
18.06.2021
137
A+
A-

Kripto para borsaları, varlıkların alım ve satımı için kurulan platformlardır. Borsaların güvenilir olup olmadıklarını teyit etmeden işlem yapmak, para kaybına neden olur.

Büyümeye devam eden ve büyümesi ile de tüm yatırımcıların dikkatini üzerine çeken kripto paralar ve kripto para borsaları, birbirinden ayrılmaz ikililerdir. Yatırım yapmak için bir emtiaya ihtiyacınız varsa ya da bir kripto paraya ihtiyacınız varsa, bunu temin edeceğiniz yer kripto para borsalarıdır.

Kripto Para Borsaları Güvenilir mi?

Kripto para borsalarının her geçen gün artan bir sayı ile kullanıcıların karşısına çıkması özellikle piyasada yeni olan yatırımcıların daha dikkatli olmalarını gerektiriyor.

Son olarak Thodex kripto para borsası ve akabinde Vebitcoin kripto para borsası, söylediğimiz bu konuya örnek teşkil edecek platformlardır.

Elbette her yatırımcı güvenilir kripto para borsalarında işlem yapmak ister. Bazı yatırımcılar yeni olmalarına rağmen çok büyük sermayelerle de bu işe girebiliyorlar. Dolayısıyla güvenilir olması çok önemlidir.

İçinde bulunduğumuz sene içerisinde ilk olarak Thodex Borsasının sahibi Furkan Fatih Özer’in yatırımcıların DOGE Coin’lerini soğuk cüzdana aktararak ortadan kaybolması akabinde Vebitcoin, Goldexcoin ve Sistemkoin kripto para borsalarının da kapanması, yeni yatırımcılarda tedirginliğe yol açtı.

“Kripto para borsaları güvenilir mi?” sorusunun bu kadar sorulmasının elbette farklı nedenleri de var. Ancak biraz da yatırımcının dikkat etmesi gerekir. Çünkü mail, Telegram ya da SMS ile her gün yüzlerce borsa, yüksek kazanç vaatleriyle bilgilendirme yapıyor.

Kripto para borsalarında yaşanan olumsuz durumların aslında en büyük sebeplerinden biri de vaat edilen yüksek kazançlara kapılarak hakkında bilgi sahibi olunmadan yatırım yapılmasıdır. Yani kullanıcıların kripto para borsaları hakkında araştırma yapmadan işin içine girmeleri, büyük girdapların açılmasına neden oluyor.

Dünyada Kripto Para Borsaları

Kripto paralar ortalama 2011 yılından sonra daha aktif şekilde hayatımızda yer edinmeye başladılar. Bu zamana kadar çok fazla kripto para ve kripto para borsaları olmadığından ülkeler çok da üzerinde durmuyordu açıkçası.

Yüksek oranda artan kripto para borsaları oluşmaya başlayınca ve biraz da dolandırıcılık olayları iyiden iyiye rahatsızlık vermeye başlayınca, hükümetler bununla ilgili yeni kararlar almaya başladılar ve çoğu ülke, kripto para borsaları hakkında yeni kararlar alarak borsaları lisansa bağladılar.

Kripto Para Borsalarında Lisans Ne İşe Yarar?

Tabi yatırımcılar sadece kazançlarına baktıkları için çoğu zaman önemli konuları gözardı edebiliyorlar. Kripto para borsalarının lisanslı olup olmaması da çok mücbir bir şart olarak görülmüyor. Ancak öyle değil…

Dünya genelinde kripto para borsaları hakkında yeni kararların alınması ve borsaların lisansa bağlanmaları demek, aslında borsaların ülkelerin şartlarını yerine getirmesi anlamına gelmektedir. Yani herhangi bir sorun oluştuğunda yargı yolunun açık olması anlamına gelir.

Türkiye’de Kripto Para Borsaları Hakkında Düzenleme Yapıldı mı?

İşin açıkçasını söylemek gerekirse Türkiye’de kripto para borsaları ile ilgili yapılan düzenlemeler çok da iç açıcı değil. Thodex olayından sonra ekranlara çıkan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun yaptığı açıklamada da bu net bir şekilde açıklanıyor.

Özellikle insanların Thodex’in sahibinin çalıp gittiği paranın durumunu öğrenmek isterken Hazine ve Maliye Bakanlığı, SPK, BDDK, Masak, Gelir İdaresi Başkanlığı, kripto paralarla ilgili geniş bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Kripto parada bizi çok rahatsız eden yurtdışına bir para transferi var. Biz 1-2 hafta içinde düzenlemeyi çıkaracağız.” şeklinde açıklama yapmasından da anlaşılıyor ki ciddi bir karar alınmadı.

Sebepler ve sonuçlar ne olursa olsun dünyanın bir gerçeği haline gelen kripto para borsaları, dikkatli bir şekilde incelenerek yatırım yapılması gereken alanlardır. Bu yüzden kripto para borsaları güvenilir mi sorusunu sormadan önce yatırım yapacağınız borsalar hakkında derin bir araştırma yapın.

Güvenilir Kripto Para Borsası Nasıl Seçilir?

Acemi kripto para yatırımcıları, internet dünyasına da yabancı oldukları için bazen ismi cismi duyulmamış, üzerinden “dolandırıcılık akan” borsalara bile paralarını yatırabiliyorlar. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bu tip durumlar genellikle hüsran ile sonuçlanıyor.

Peki, kripto para borsası seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yazımızın bu bölümünden sonra bu konulara değineceğiz.

İlginizi Çekebilir: Binance Nasıl Kullanılır

1-  Borsanın Güvenliğini İnceleyin

Borsanın Güvenliğini İnceleyin

Kripto para aldığınız borsalar, aynı zamanda cüzdan olarak da kullandığınız yerlerdir. “Sıcak cüzdan” ya da diğer adıyla “online cüzdan” denilen yerler aslında kripto para borsalarıdır. Yani varlığınızın tamamı, borsaya bağlıdır demek yerinde olacaktır. Bu yüzden güvenilir bir kripto para borsasında arayacağınız ilk şart güvenliktir.

Borsa seçerken güvenlik önlemlerinde; gizli verilerin ve fonların en son güvenlik standartları, profesyonel bir güvenlik ekibi ile korunup korunmadığına ve bunlara ek olarak bir kurtarma fonu gibi özelliklere sahip olup olmadığını kesinlikle bilmeniz gerekir. Peki, güvenlik katmanları nelerdir, kripto para borsalarını güvenilir kılan katmanlar hangileridir?

a) Borsanın Güvenlik Standartları

Borsanın Güvenlik Standartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir borsanın güvenilir olması için güvenlik standartlarına uygun şekilde hareket etmesi son derece önemlidir.

Bilindiği üzere kripto paraların kendileri hacklenemez ya da çok düşük bir ihtimal dahilinde belki saldırıya uğrar. Haliyle siber saldırı yapmak isteyen biri, kripto paranın kendisine değil, işlemde olan borsaya saldırı düzenleyecektir.

Eğer seçtiğiniz borsa, güvenlik standartları konusunda dünyanın en son teknolojisini ve ekibini kullanmıyorsa, paranızın riskte olduğunu bilmenizde fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Satoshi Nakamoto Kimdir?

b) Fonların Güvenliği

Fonların Güvenliği

Kripto para borsası seçerken fon güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığını bilmeniz, en önemli konuların başında gelir. Çünkü hackerlar ya da kötü niyetli insanların son dönemlerde mesken olarak en çok tuttukları yerler, kripto para borsalarıdır.

2019 yılında Binance’a yapılan saldırı ve bu saldırıdan dolayı çalınan 40 milyon dolar değerindeki Bitcoin olayı da aslında bunu net şekilde göstermektedir. Ya da 2017 yılında koineks son adıyla Thodex borsasına yapılan saldırı da bunu göstermektedir.

Ancak önemli olan borsanın çalınan paralara karşı nasıl bir önlem ve kullanıcısına nasıl bir garanti verdiği önemlidir. Binance, yaşanan saldırıda çalınan kripto paraları, kullanıcılarına iade etmişti.

c)  Borsanın Güvenlik Ekibi

Borsanın Güvenlik Ekibi

Kripto para borsalarında güvenlik ekibi, en çok dikkat edilmesi gereken detayların başında gelir. Bir borsanın güvenlik ekibi zayıf ise kesinlikle fonlarınız risk altında demektir. Tabi bu konuyu araştırarak bulmanız mümkün değildir, çünkü borsalar, güvenlik ekibini gizli tutarlar.

Bunu en iyi anlamanın yolu, kripto para borsası ile ilgili araştırma yaparak o güne kadar uğradığı saldırılar ve saldırılar neticesinde oluşan durumların neler olduğunu incelemek olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Donanım Cüzdan Nedir?

d) Kullanıcı Verilerinin Korunması

Kullanıcı Verilerinin Korunması

Borsalara kayıt olurken, kimlik bilgileri, yüz doğrulama, adres gibi kişisel tüm bilgiler istenir. Buna (KYC) doğrulaması denir ve güvenilir kripto para borsalarının tamamı bu şartların yerine getirilmesini ister. Buna ek olarak, ödeme bilgilerinin de üzerine eklenmesi, kişilerin neredeyse önemli tüm bilgilerinin borsada paylaşması anlamına gelir.

Böylesine önemli verilerin korunması için borsaların hassas davranmaları gerekir. Borsa seçerken verilerinizi, veri koruma kanunları uyarınca işleyen ve bilgilerinizi paylaşmayan ya da üçüncü taraflara satmayan bir borsa olduğuna önem vermeniz gerekir.

Yukarıda paylaştığımız bilgiler, bir borsanın güvenliği ile ilgili konulardır. Eğer bu söylediklerimizi tam anlamıyla karşılamayan bir borsada işlem yapıyorsanız, fonlarınızın büyük ölçüde riskte olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

Bunlara ek olarak bir kripto para borsasının güvenilir olup olmadığını anlamak için aşağıdaki konulara da dikkat etmeniz gerekir.

e) Ürün ve Hizmetler

Ürün ve Hizmetler

Kripto para borsası seçerken güvenlik adımlarına önem verdiğiniz kadar ürün ve hizmetler alanında sundukları seçenekleri de değerlendirmeniz gerekir.

İdeal bir kripto para borsası, alım satım çifti, ödeme yöntemleri ve kripto para deneyiminizi tamamlayacak ve yeni kazançlar elde etmenizi sağlayacak ticari seçeneklerle karşınıza çıkar. Peki, ürün ve hizmetler konusunda bir kripto para borsasında neleri aramalısınız?

İlginizi Çekebilir: Kripto Para Yatırımı Nedir?

a-1) Yatırma ve Çekme Yöntemleri

Yatırma ve Çekme Yöntemleri

Kripto para borsalarına yatırım yapmak kolaydır fakat çekim işlemi, ideal sınırlar içerisinde olmayan bir borsada çok zordur.

Geçtiğimiz dönemlerde Vebitcoin isimli kripto para borsasında bu sorun bir hayli oluşmuştu ve kullanıcı her para çekmek istediğinde farklı bir sorunla karşılaşıyordu. Zaten akabinde borsanın güvenilir bir yer olmadığı da belli oldu. Hırsız bir borsaya denk gelmemek için yapmanız gereken en önemli şey, yatırma ve çekme yöntemlerinde nelerin sunduğunu araştırmak olmalıdır.

Banka/kredi kartı ödemeleri, banka transferleri, P2P gibi ödeme seçenekleri sunan kripto para borsaları tercih edilmelidir.

a-2) Kripto Para Çeşitliliği ve Çiftler

Kripto Para Çeşitliliği

Kripto para borsalarının tamamında Bitcoin, Ethereum, XRP gibi kripto paralar mutlaka vardır. Ancak bunlar, kripto para yatırımı yapmak için yeterli değildir.

Daha farklı kazanç yöntemlerine ulaşmak için kripto para çeşitliliğine önem veren borsaları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Huobi Global, Binance, KuCoin, Bittrex gibi borsalar, sundukları seçeneklerle kullanıcılarının daha fazla kazanma şansını elde etmelerini sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Vadeli İşlemlerde Likidasyon Nedir?

a3) Komisyonlar

Komisyonlar

Kripto para yatırımı yapılmasının en büyük amacı elbette para kazanmaktır. Ancak paranız varsa para kazanabilirsiniz değil mi? Bu yüzden kripto para seçimi yaparken paranız yokken de para kazandıracak bir borsa seçmelisiniz.

Binance, Huobi Global gibi büyük platformlar, kullanıcıları arasında komisyon ödemeleri paylaşırlar ve yeni getirilen kullanıcılar da referans ile geldikleri için komisyon kesintilerinde indirim kazanırlar. Yani hem eski kullanıcı hem de yeni kullanıcı daha fazla kazanç elde eder.

Kripto para borsalarını güvenlik kılan etkenler, özet olarak yukarıda saydığımız gibidir. Ancak bunlar dışında da dikkat etmeniz gereken farklı konular da bulunmaktadır. Bunlar, tecrübe edindikçe karşınıza çıkacak konulardır.

En İyi ve Güvenilir Bitcoin Siteleri Hangileridir?

Gelelim asıl konumuzda… Türkiye ve dünya genelinde hizmet veren 200’ün üzerinde kripto para borsası bulunmaktadır. Bazıları yaptıkları sık reklamlarla karşımıza çıkar, bazıları sosyal medyada aktif olmaları ile karşımıza çıkar.

Türkiye’de Thodex, Vebitcoin gibi sitelerin kapanmasından sonra yeni isimler türemeye başladı ve ciddi anlamda reklamlar yapılmaya başladı.

Yeni çıkan kripto para borsaları hakkında çok fazla deneyimimiz olmadığı için şimdilik listemizde bu isimlere yer vermeyeceğiz. Ancak piyasanın eski isimleri arasından önerebileceğimiz birkaç krippto para borsasını sizlere sunacağız.

Binance

Binance

Global ölçekte hizmet veren ve dünyanın en çok kullanılan kripto para borsası Binance, en güvenilir ve en iyi kripto para borsa siteleri arasında listenin ilk sırasında yer alıyor.

Kullanıcı deneyimi, güvenlik, ticari çeşitliliği ve daha birçok konuda diğer kripto para borsalarını gerisinde bırakan Binance, güvenerek kripto para yatırımı yapabileceğiniz platformların başında gelir.

Günlük 1 milyar doları aşan işlem hacmi ile dünyanın en hacimli borsası olmayı başaran Çin merkezli Binance, Türk kullanıcılarına yönelik sunduğu BinanceTR uygulaması ile kolay alım-satım işlemlerini sağlamaktadır.

PC deneyimine ek olarak kullanıcılar açısından kolaylık olması adına sunduğu Binance Mobil uygulaması ile de son derece iddialı olan Binance, arkasındaki güçlü ekibi ve kurucusu ile kripto para ekosistemine rota veren isimdir.

Binance’da ömür boyu yüzde 20 indirim komisyonu almak için tıklayın.

Cex.io

Cex.io

Profesyonel yatırımcıların en sık tercih ettikleri kripto para borsalarından biri de Cex.io, sunduğu hizmetleri; Bitcoin, Ethereum, XRP ve kripto paraların lider birçok isminin olması, mobil kullanım deneyiminin sunulması gibi seçeneklerden dolayı, Cex.io, kripto para borsaları arasında en sık tercih edilen isimlerden biri olmayı başarıyor.

İşlem hacmi bakımından çok büyük olmasa da yerel borsalara göre daha fazla işlem hacmine sahip bir borsa olan Cex.io, güven içinde trade yapabileceğiniz borsalardan biridir.

Cex.io komisyon indirimi kazanmak için tıklayın.

Huobi Global

Huobi Global

Dünyanın en iyi ve en güvenilir kripto para borsaları arasına girmeyi başaran Huobi Global de son dönemlerde yaptığı ataklarla fazlasıyla gündeme gelmeye başlayan isimlerden biri oldu.

Kurucusu ve CEO’su ise Leon Li. Tsinghua Üniversitesi mezunu, bilgisayar mühendisi biri. Kurucusunun güçlü bir isim olması ve daha önce bu alanda farklı girişimlerde bulunması, özellikle güvenlik ve kullanıcı deneyimi açısından birçok özelliği bir arada sunmasını kolaylaştırıyor.

Mobil uygulama ve PC kullanım seçeneklerine sahip Huobi Global ile kısa ve uzun vadeli trade yapabilirsiniz. En güvenilir ve en iyi kripto para borsaları arasında yer alan borsayı biraz incelediğinizde işlemlerin de kolaylıkla yapılabildiğini göreceksiniz.

Huobi Global İndirim komisyonu kazanmak için tıklayın.

KuCoin

KuCoin

En güvenilir ve en iyi kripto para borsaları arasında yer alan ve yine kurucusunun kimliği ile ön plana çıkan KuCoin, Çin merkezli kripto para borsasıdır.

Bitcoin ve çok sayıda alt coin seçeneğine sahip olmasına ek olarak vadeli işlem yapma imkanı da sunması, KuCoin’in tercih edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Alibaba Group’da teknik uzman olarak görev alan Michael Gan’ın bulunması, kullanıcı deneyiminde başarılı sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Mobil kullanıcı deneyiminde başarılı bir noktaya ulaşmış KuCoin ile kripto para ticaretini çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

BTCTurk

BTCTurk

Türkiye’de en çok tercih edilen kripto para borsalarının ilki olan BTCTurk, son dönemlerde spor kulüplerine sponsor olması ile kendinden daha fazla söz ettirmeye başlayan bir isim oldu.

Kripto para alım-satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz platform, tamamen Türkçe olmasından dolayı diğer borsalara göre daha kolay kullanım deneyimi sunmaktadır.

Mobil uygulamasından kolaylıkla işlem yapabileceğiniz BTCTurk’ten kredi kartı ya da banka havalesi ile kripto para alabilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kripto para borsalarına kimlik bilgilerini vermek doğru mu?

Kripto para borsaları, kişisel bilgileri, ikinci bir hesabın açılmaması ve dolandırıcılık işlemlerinin yapılmaması için isterler. Başarılı olan tüm borsalar bunu isterler. Diğer adıyla KYC doğrulaması olan kimlik doğrulaması istemeyen borsalardan uzak durmanızı öneririz.

Kripto para borsaları yasal mı?

Kripto paralarla ilgili Türkiye’de yeni bir düzenleme yapıldı. Kripto para borsaların yasadışı olması gibi bir durum söz konusu değil. Binance gibi köklü borsalar, aktif oldukları ülkelerin yasalarına göre hareket ederler.

Kripto para borsaları batar mı?

Kripto para borsalarının da biere şirket olduklarını unutmamak gerekir. Batmaları çok normaldir, ancak batmaya ya da kapanmaya karşı kullanıcılarına ne gibi haklar sunduklarını araştırmanız gerekir. Binance, bu konuda gelirinin yüzde 10’luk bir kısmını farklı bir cüzdanda tutarak olası bir durumda, bu parayı kullanmaktadır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

  1. Muhammed dedi ki:

    Başarılı bir çalışma olmuş emeğinize sağlık