kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin’in Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Kimdir?
26.05.2021
158
A+
A-

Satoshi Nakamoto… O bir kadın mı, bir erkek mi, tek bir kişi mi yoksa bir şirketin ortak adı mı bilinmez ama son yüzyılın en büyük devrimini gerçekleştiren, tek hamlesi ile bütün dünya ekonomisini ve ekonomistlerinin dikkatlerini üzerine çekti…

Kasım 2008’de “Cryptography Mailing List” ile yayınladığı Bitcoin (BTC) protokolleri ile ekonomi dünyasına yeni bir çığır açan Satoshi’nin kim olduğuyla ilgilenmek yerine ortaya koyduğu ve dünyanın dikkatlerini üzerine nasıl çektiği ile ilgilenmek daha doğru olur. 2009 yılında gelindiğinde yayınladığı ilk Bitcoin versiyonundan sonra mail aracılığı ile bir araya getirdiği ekibi ile 2010 yılına gelene kadar Bitcoin üzerinde geliştirme çalışmaları yaptı.

Satoshi nakamoto kimdir

Satoshi Nakamoto’nun Kimliği

Hakkında birçok dedikodu, birçok haber çıkmasına rağmen gizemliliğini hiçbir zaman bozmayan Satohsi hakkında en sonra haber 2011 yılında yayınlandı. Yayınlanan haberin ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu bilmesek de haberde Satoshi’nin yeni bir şeyler üzerine çalıştığı iddia edildi. Tabi haberler “haber” olmaktan öteye geçmedi ve Satoshi, gizliliğini korumaya devam etti. Bu haberin çıkmasındaki neden ise Satoshi’nin eposta yoluyla bir çalışma arkadaşına “Başka şeylere geçtim” şeklinde attığı mailden kaynaklanıyor. Bundan sonrasında da zaten Satoshi hakkında asılsız haberler dışında herhangi bir bilgi alınamadı, kayıp mı oldu, bir şekilde dikkatleri isminden ziyade tasarladığı proje üzerine mi çekti bilinmez ama bilinen tek şey Satoshi’nin kimliğinin gizli olmasıdır. Aynen kullandığı Blockhain sistemi gibi şifrelenerek ulaşılamaz bir hale geldi demek belki de en yakışacak yakıştırma olur.

İlginizi Çekebilir: Cardano (ADA) Nedir?

Satoshi Nakamoto Japon mu?

Satoshi Nakamoto projesini en iyi şekilde geliştirmeye devam ederken hakkında çıkan dedikoduların sonu bir türlü gelmek bilmiyordu. Özellikle de 2011’den sonra hakkında daha fazla haber çıkmaya başladı. Kimi O’nu adından dolayı Japon olarak nitelendirdi, kimi bir şirket olarak değerlendirdi, kimi bir erkek olarak, başkası ise bir grup olarak değerlendirdi. Ama o dönemlerde en çok dillendirilen şey, Satoshi Nakamoto’nun bir Japon olduğu ile ilgiliydi.

Satoshi Nakamoto ile ilgili bir diğer önemli haber de yine aynı dönemde çıktı ve O’nun 37 yaşında Japonya’da yaşayan bir adam olduğu ile ilgiliydi. Aslında bu haberin çıkış nedeni Satoshi’in kendisiydi. Eşler arası bir forumda kendine ait olduğunu iddia ettiği bir profilinde paylaştığı bilgilerdi. Bu bilgilerde, Japonya’da yaşayan 37 yaşında bir genç olduğunu belirtmişti. Ancak bu haberin inandırıcılığının neredeyse hiç olmadığını belirtmek gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kripto Paralarda (Stake) Staking Nedir?

Satoshi Nakamoto İle İlgili Çıkan Haberler

Böylesine büyük bir projeye imza atan biri hakkında elbette çıkan haberlerin sonu gelmedi gelmeyecek de… Hatta bazı haberler çok komik şekilde çıktı. Özellikle 2014 yılında  Newsweek dergisinin yaptığı haber, Satoshi ile çıkan en komik haber olarak nitelendirildi. Derginin haberine göre Güney Kaliforniya’da 64 yaşındaki emekli fizikçi Dorian Satoshi Nakamoto’dur. Ancak bu, bahsedilen kişiyi bir şaşırtacak kadar komik bir durumdur. Tabi haber ortaya çıkınca haberciler bahsi geçen kişinin peşine düştüler ve Bitcoin yaratıcısı Satoshi ile ilgisinin olmadığı ortaya çıktı.

Bitcoin yatırıcısı Satoshi hakkında çıkan bu haber tabi ne ilk oldu ne de son. Aynı dönemlerde Alman DJ Jörg Molt, Las Vegas’ta düzenlenen önemli bir kripto etkinliği olan World Crypto Con sırasında önemli bir iddia ortaya attı. Molt, Bitcoin’in yaratıcısının kendisi olduğunu Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos’un da yakın arkadaşı olduğunu söyleyerek elinde de 250,000 BTC olduğunu söyledi. Kısa sürede büyük bir yankı uyandıran bu haberin de tabi ki boş olduğu kısa sürede anlaşıldı ve Twitter gündeminde Molt’un adı “Faketoshi” olarak çıktı.

İlginizi Çekebilir: Donanım Cüzdan Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Satoshi için Neden “Japon” dendi?

Satoshi hakkında çıkan birçok dedikodu olmasına rağmen en çok değer gören dedikodu, O’nun bir Japon olduğu ile ilgiliydi. Bunun nedeni ise isminin Japoncada karşılık bulması olarak değerlendiriliyor. Japoncada  “Satoshi”, “hızlı düşünen, zeki” anlamına; “Naka”, “orta, içerisinde, ilişki” anlamlarına gelebiliyor. “Moto” ise “başlangıç, kuruluş” anlamında kullanılmaktadır. Bu yüzden Satoshi’nin bir Japon olduğu üzerinde çok fazlasıyla iddia ortaya atıldı. Ama bunun gerçeklik payı ne kadar, ne denli doğru bir tespit kesinlikle bilinen bir şey değil. Farklı nitelendirmeler, farklı yakıştırmaların hedefine oturan Satoshi’nin kim, cinsiyetinin ne olduğu, hangi milliyetten olduğunun aslında hiçbir önemi yok. Neticede o Bitcoin’in (BTC) yaratıcısı…

 

Satoshi Nakamoto Neden Gizli Kalmak İstiyor?

Son yüzyılın dünya üzerindeki en büyük projesi olarak nitelendirilen Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto hakkında bu kadar asparagas haber yapılmasına rağmen, neden gerçek kimliğini açıklamak yerine anonim kalmak istiyor?

Dünyanın süper güçlerinin olduğunu herkes kabul eder ve bunların başını da Amerika çekiyor. Elinde bulundurduğu yerel parası USD, neredeyse tüm dünya ülkelerine karşı ekonomik savaş açmış durumda. Fiziksel bir para olması sebebi ile ne kadar güçlü olursa olsun, Satoshi’nin fiziksel paralar hakkında söylediği güvensizliği izale etmeye yetmiyor. Böyle bir durumda Satoshi gerçek kimliğini açıklarda Amerika’nın nasıl bir tavır sergileyeceğini tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Zaten ilk dönemlerde çıkan haberler de bunu gösteriyordu. Nitekim FBI Bitcoin’i “bireyler için federal hukuk ihlali” olarak nitelendirmişti. Yani Satoshi gerçek kimliğini ortaya çıkarttığında büyük ihtimalle projesi başarısızlıkla sonuçlanacak ve muhtemeldir ki Amerika yönetimi Satoshi’ye büyük bir bedel ödetecektir.

Sonuç olarak; Satoshi Nakamoto diye biri var mı, erkek mi, kadın mı, tek bir kişi mi bir grup ya da şirket mi olduğu ile ilgili olarak somut tek bir gerçek bile yok. Yatırımcılar da açıkçası bu durumla çok da ilgilenmiyorlar. Onlar için Bitcoin, yeni bir yatırım aracı ve mevcut geleneksel yatırım araçlarına göre hem çok daha güvenilir hem de gelecek vaat eden bir projedir…

İlginizi Çekebilir: Binance Para Yatırma Nasıl Yapılır, Papara’dan Binance’a Para Aktarma Bitti mi?

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i Nasıl Kurdu?

Satoshi, 2007’nin baharında C ++ programlama dili ile kodlamaya başladı. Ancak bu fikrini 2008 yılına kadar saklı tuttuktan sonra fikrini, Proto-kripto para B-money ve Hashcash’i başlatan birkaç Kriptograf arkadaşıyla paylaştı. Satoshi, fikrini arkadaşlarıyla paylaştıktan kısa bir süre sonra Kriptografi Posta Listesini kullanarak fikrini daha geniş yelpazeye taşıdı.

 

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i Neden Kurdu?

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi, fikrini açıkladığında bazı kesimlerden alaycı eleştiriler bile almıştı. O dönemlerde böyle bir sistemin oturması ve insanların bu sistemi değerlendirmesi gülünç bir şey olarak değerlendiriyordu. Ancak Satoshi’nin ortaya koyduğu proje aslında ekonomi dünyasını alt üst edecek düzeyde bir proje idi. Projeyi kurmasının amacını “Tam olarak eşler arası, hiçbir güvenilir üçüncü tarafın olmadığı yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışıyorum” şeklinde açıklamıştı. Bunun bir başka anlamı, kripto paraların oturması ile fiziki paraların yavaştan ortadan kalkması anlamına geliyordu ki böylesine büyük bir proje için 12 yıllık bir sürenin çok kısa olduğunu söylemek gerekiyor. Ancak 2021 yılına gelindiğinde, mahalledeki berber ile esnaf lokantası işletmecisinin dilinde bile kripto paralar var. Yani Satoshi’nin hedefine ulaşması çok da uzak değil…

İlginizi Çekebilir: DeFi (Merkeziyetsiz Finans) Nedir?

Satoshi Nakamoto; geleneksel para birimleri ile işlem yapmanın kendi başına bir kök sorun olduğunu nitelendiriyor ve Bitcoin’in ortaya çıkartılmasının nedeni olarak tam da bunu sunuyor. Çünkü Bitcoin’de eşler arası bir ağ kullanılarak harcama sorununa çözüm üretiyor. Hem gizlilik açısından hem de transfer süresi açısından Bitcoin’in daha güvenilir bir aktarım kaynağı olduğunu belirtiyor ki günümüz kullanıcıları bunun ne kadar gerçek olduğunu iyi bilirler.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.