Kripto Paralar

Vadeli İşlemlerde Likidasyon Nedir? [Likidasyondan Kurtulmak İçin 10 Altın Öneri]

Vadeli işlemlerde likidasyon değer fiyatı bir pozisyonun likidasyon fiyatına ulaştığında gerçekleşir.

Likidasyon, ticari alanlarda genel olarak kullanılan bir terim olmasına rağmen kripto para borsalarının işlem hızının artmasından sonra yatırımcılar arasında daha fazla kullanılmaya başlanan bir terim haline geldi. “Likidasyon” ya da “likide olma” olarak kısaltılan bu terimin sözlük anlamı; ticarette elde edilen ve hemen elden çıkartılmak istenen bir malın, emtianın ya da parasal değeri olan herhangi bir şeyin düşük fiyatlarla satılması anlamına gelir. Vadeli işlemlerde likidasyon ise yapılan işlemler karşılığında fonlanan varlığın tamamen erimesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden, vadeli işlemler yüksek risk içeren işlemler olarak tanımlanır.

İlginizi Çekebilir: Alım Satımlarda Yüzde 10 Sürekli İndirim Komisyonu Kazanmak İçin Tıklayın

Forex borsaları, tamamen likidasyon mantığı üzerinde çalışsa da kripto para borsalarında farklı türden ticaret yapma seçenekleri sunulmaktadır. Dünyanın en çok kullanılan kripto para borsası Binance, yatırımcılarına farklı yatırım seçenekleri arasında sunduğu vadeli işlemlerden kazanç sağlama modelini geliştirmiştir. Vadeli işlemler; kısaca yatırımcının elindeki varlığa karşılık X1-X125 arasında kaldıraçlı işlem yapabilmesine denir. Örneğin elinizde 10 USDT bir varlığınız varsa, X100 kaldıraç işlemini uyguladığınızda 10 USDT ile 1000 USDT’lik bir işlem açabilirsiniz. Kulağa hoş gelse de 0,1 gibi bir düşüşte tüm paranız likidasyona uğrar.

Likidasyon Nedir?

Likidasyon nedir

Vadeli işlemlerin belli dönemlerde kesilip hesapların görülmesi anlamına gelen likidasyonu biraz daha açalım…

Binance vadeli işlemlerde ya da diğer kripto para borsalarında yer alan vadeli işlemlerde işlem açmak için spot cüzdanında bulunan varlıklarınızı öncelikle vadeli hesabınıza transfer etmeniz gerekir. Bu işlemi nasıl yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için “Binance Vadeli İşlem Nedir, Nasıl Yapılır?” başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Binance’de Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Bir varlığa vadeli hesap üzerinden işlem açılırken kaldıraç kullanılır. Kaldıraç; kısa ve öz olarak elinizdeki varlığın üzerinde işlem açmaya denir. Örneğin 10$’lık bir varlığa karşı X125 değerinde bir işlem açabilirsiniz. İşte Likidasyon riski de tam olarak burada başlar. Genel olarak acemi yatırımcıların sıkça düştükleri likide durumuna neden olan en büyük risk, düşük varlıklara karşı yüksek kaldıraçlar kullanmaktır. Örneğin 100$’lık işleme karşı X10 kaldıraç kullanıldığında, 1000$’lık bir işlem açtığınız anlamına gelir. Yani fiyat yüzde 1 oranında arttığında 10 dolar kazanırsınız aksine yüzde 1 düştüğünde ise 10 dolar kaybedersiniz. Yani 100 dolarlık bir işlem için maksimum yüzde 10’luk bir düşüş yaşandığında likidasyona uğrarsınız.

Likidasyon Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Likidasyon fiyatı

Likidasyon fiyatı; değer fiyatı bir pozisyonun likidasyon fiyatına ulaştığında gerçekleşir. Örneğin X bir coine yatırım yaptınız. 10$’lık bir işlem açtınız. Burada coinin alım fiyatına göre likidasyon fiyatı hesaplanır. Örneğin 0,010$’dan işleme girdiğiniz bir coin için belirlenen bir likidasyon oranı vardır. Bu oranın 0,05$ olduğunu varsayalım. Siz “long” açtınız yani alım emri verdiniz. Bunun anlamı, 0.010$’dan aldığınız coinin daha yükseleceğini hesaplayarak açtığınız anlamına gelir. Ama grafik analiniz doğru hesaplanmamış ise coinin fiyatı aşağı doğru düşmeye başlar ve fiyat 0.05$’a geldiğinde likide olursunuz. Ya da tam tersine “short” yani satış emri verdiniz, düşmesini beklediğiniz coinin fiyatı yükseldiğinde yine belirlenen likidasyon fiyatına ulaştığında, varlıklarınızı kaybedersiniz.

Likide Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kripto para borsalarının birçoğunda yer alan vadeli işlemler, aslında acemi yatırımcıların kesinlikle uzak durmaları gereken bir işlemdir. Kazanması ne kadar kolaysa kaybetmesi de bir o kadar kolay olan bir işlemdir. Bu yüzden temel ve teknik analiz konularında yeteri kadar bilgiye sahip olmayan, risk analizi yapmasını bilmeyen, duygularını kontrol altında tutamayan yatırımcıların kesinlikle vadeli işlem yapmamaları gerekir. Peki, vadeli işlem yaparken likidasyona uğramamak için yapılması gerekenler nelerdir?

  1. Grafik incelemesi yapılmadan kesinlikle vadeli işlem yapmayın.
  2. Yükseleceğinden ya da düşeceğinden çok emin olmadığınız coinlere girmeyin.
  3. Mum grafiğinin ortasından işleme girmeyin.
  4. Destek ve direnç noktalarını iyi hesaplayın ve pin atma durumuna karşı iyi hesaplama yapın.
  5. Yüksek oranlarla kesinlikle kaldıraçlı işlem açmayın.
  6. Varlığınızın en fazla yüzde 3 ya da 5’lik bir oranı ile vadeli işlem açın.
  7. Likidasyon olma durumuna karşı spot cüzdan hesabınızda mutlaka nakit bulundurun.
  8. Piyasa çok aşırı hareketli ise ve likide olma olasılığınız çok yüksekse zararı göze alarak pozisyonu kapatın.
  9. Başkalarının çizdiği grafiklerle vadeli işlem yapmayın.
  10. Telegram ya da Twitter kanallarından paylaşılan grafiklerle hareket etmek yerine teknik ve temel analiz konularını en iyi şekilde öğrenene kadar kesinlikle vadeli işlem yapmayın.

Margin Trade ve Spot Trade Nedir? Farkları ve Riskleri Nelerdir?

Genellikle acemi yatırımcıların sık düştükleri hatalardan biri margin trade ile spot trade arasındaki farkı bilmemelerinden dolayı uğradıkları zarardır. Twitter ve Youtube kanalı ile yatırımcıları bilgilendiren Crypto Kemal Hoca’nın aşağıdaki videosunu dikkatle izlemenizi öneririz.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu