kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Gateio Vadeli İşlem (Marj, Futures, Kaldıraçlı İşlem) Nedir Nasıl Yapılır?

Gateio vadeli işlem, kullanıcının toplam varlıklarının 1-100X oranlarında işlem açtığı ticaret ürünüdür.

Gateio Vadeli İşlem (Marj, Futures, Kaldıraçlı İşlem) Nedir Nasıl Yapılır?
16.11.2022
638
A+
A-

Gateio vadeli işlem ya da diğer adıyla “kaldıraçlı işlem” kullanıcı varlıklarının X katlarınca işlem açmasına verilen isimdir.

Vadeli işlemler, yüksek risk içeren ve aynı zamanda kazancı da yüksek olan işlemlerdir. Yeteri kadar temel analiz ve teknik analiz konularında kendinize güvenmiyorsanız, yüksek kaldıraçlı işlemler açmayın.

Gateio Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Gateio kaldıraçlı işlem

Gateio kaldıraçlı işlem, kullanıcıların varlığa dayalı kaldıraçlı işlem yapmasını sağlayan türev ürünlerdir. Piyasada alınıp satılabilen kaldıraçlı tokenler, sürekli sözleşme ya da vadeli sözleşme seçenekleri ile yapılabilen işlemlerdir.

Örneğin; Elinizde 100 dolar varlığınızın olduğunu düşünün. BTC kaldıraçlı işlem açacaksınız ve kaldıraç oranınızı da X10 yaptığınızı düşünelim. Bu, 100 dolarlık bakiyeniz ile 1000 dolarlık işlem açmanız anlamına gelir. Haliyle riski de buna göre yüksek olur. Çünkü sistemin varlıklarınıza karşılık verdiği 10 katlık para, borç olarak verilir ve likidasyon fiyatına geldiğinizde tüm varlıklarınızı kaybedersiniz.

Gate.io Vadeli İşlem Nasıl Açılır?

Gate.io’da vadeli işlem açmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edin.

Adım adım Gateio vadeli işlem açma…

Hesabınıza giriş yapın. Henüz Gateio üyeliği oluşturmadı iseniz %20 sürekli komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için tıklayın.

Adım 1: “Vadeli İşlem” Butonuna Tıklayın

Gateio vadeli işlem
Gateio vadeli işlem girişi

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menüde yer alan “Al-Sat” menüsüne tıklayın, açılan sekmeden “Marj Ticareti” sekmesine tıklayın.

Adım 2: Coin Seçin

Gateio marj ticareti
Gate.io vadeli işlem coin seçme ekranı

Marj ticareti sekmesine tıkladığınızda açılacak sayfada birçok seçenek göreceksiniz. İşlem açmak için sol tarafta yer alan coin bölümünden işlem açmak istediğiniz coini seçin.

Adım 3: İşlem Tipini Seçin

Gateio vadeli işlem açma
Gateio işlem tipi belirleme alanı

Gateio’da kaldıraçlı işlem açarken işlem tipini kendinize göre seçebilirsiniz. “Isolated” veya “Cross” işlem tipini seçebilirsiniz. Eğer ilk defa vadeli işlem açıyorsanız ve bu konuda acemi iseniz “Cross” yani “Çapraz” olarak işlem açmanızı öneririz.

Isolated (İzole) Nedir?

İzole marjin açık pozisyonun toplam riskini yatırımcı tarafından belirlenen başlangıç marjini ile sınırlar.

Cross (Çapraz) Nedir?

Cross (çapraz) marjin, Mevcut Bakiye’deki tüm varlıklar kullanılarak open pozisyonun çapraz olarak paylaştırıldığı marjin türüdür, bu yöntem kaybedilen pozisyonda likidasyon risklerini azaltacaktır.

Adım 4: Kaldıracı Ayarlayın

Gateio vadeli işlem kaldıraç ayarlama
Gateio vadeli işlem kaldıraç ayarlama

İşlem tipini belirledikten sonra kaldıraç oranınızı ayarlamanız gerekir. Gateio 10 kata kadar kaldıraç kullanmaya izin verir. Kaldıraç ayarını yukarıda gösterdiğimiz alandan yapabilirsiniz.

Adım 5: İşlemi Onaylayın

Gateio vadeli işlem açma
Gateio kaldıraçlı işlem onayı

Kaldıraç ayarınızı da yaptıktan sonra artık belirlediğiniz fiyat aralıklarından ya da piyasa fiyatından kaldıraçlı işlem açabilirsiniz. Yukarıda resimde gösterildiği gibi “Emir defteri” bölümünden satın almak istediğiniz fiyatı belirleyebilir, “Kullanılabilir” bölümünden işlem yapmak istediğiniz oranı belirleyebilirsiniz.

AL (UZUN) Nedir?

Bir işlem açarken eğer fiyatın mevcut fiyatın üstüne çıkacağını yani fiyatın yükseleceğini düşünüyorsanız “Al Uzun” ya da diğer adıyla “Long” işlem açarsınız.

SAT (KISA) Nedir?

İşleme gireceğiniz coinin fiyatını düşeceğini tahmin etmeniz durumunda “Sat Kısa” yani “Short” işlem açarsınız.

Vadeli İşlemler Nasıl Takip Edilir?

Gateio’da vadeli işlem açtıktan sonra işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Sayfada yer alan bazı alanları kullanarak işleminizin hangi aşamada olduğunu görebilir, kar zarar durumunuzu gözden geçirebilir ya da işleminizi anlık olarak kapatabilirsiniz.

Gate.io kaldıraçlı işlem sayfasında göreceğiniz bazı terimler ve anlamları aşağıdaki gibidir.

 • Pozisyonlar: Bu ekranda açtığınız pozisyonların ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Yani işleme alınıp alınmadığını bu alandan takip edebilirsiniz.
 • Kapanan İşlem Geçmişi: Bu alandan daha önce açtığınız ve kapattığınız işlemlerin listesini görebilirsiniz.
 • Açık Emirler: Bu ekranda, açtığınız ve devam eden vadeli işlemleri görebilirsiniz.
 • Emir Geçmişi: Bu alanda, geçmişte açtığınız ve kapattığınız tüm emirlerin listesini görebilirsiniz.
 • İşlem Geçmişi: Bu ekranda yaptığınız işlemlerin geçmişini detaylarıyla birlikte görebilir ve değerlendirme yapabilirsiniz.
 • Emri Durdur: Emri durdur bölümünden, pozisyonunuzu hangi fiyatta kapatmak istediğinizi belirlersiniz. Fiyat belirlediğiniz yere ulaştığında işleminiz otomatik olarak kapatılır.

Gateio Vadeli İşlem Riskleri Var mı?

Kaldıraçlı işlemler, kendi başına risk taşıyan türev işlemlerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek kaldıraçlarla işlem açmak, temel ve teknik analiz bilgisine sahip olmadan kaldıraçlı işlem açmak gibi işlemler, tamamen riskli işlemlerdir. Gateio vadeli işlem açmak da bu anlamda risklidir.

Özellikle piyasanın çok oynak olduğu dönemlerde kaldıraçlı işlem açmak, büyük bir risk almakla eşdeğerdir.

Piyasanın yatay seviyede uzun süre beklediği dönemlerde kaldıraçlı işlem açmak, işlemlerin her an ters dönmesine ve zarar etmenize neden olabilir. Bu yüzden uzun süreli yatay piyasalarda vadeli işlem açmak kesinlikle doğru değildir.

Gateio vadeli işlem ticaretinde kullanıcılarına 100X’e kadar kaldıraçlı işlem açmayı sunar. Ancak kaldıraç oranınız ne kadar yüksek olursa alacağınız risk de o kadar yüksek olur. Bu yüzden özellikle vadeli işlemlerde yeni iseniz maksimum 3X ile işlem açmanızı öneririz.

Vadeli İşlem Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vadeli işlemler, sadece Gateio borsasında değil diğer tüm platformlarda risk oranı yüksek ticari işlemlerdir. Bu nedenle işlem açmadan önce aşağıda sıraladığımız konulara dikkat etmeniz gerekir.

 • Temel ve teknik analiz bilginiz yoksa vadeli işlem açmayın.
 • Telegram ya da diğer sosyal medya kanallarından “sinyal” adı altında verilen önerilere dikkat etmeyin.
 • Borç para ya da kredi/kredi kartı ile kripto para alarak vadeli işlem kesinlikle açmayın.
 • Kısa sürede lazım olacak paralarla kripto para alım-satımı yapmayın.
 • Bir grafiği incelerken mum yeteri kadar yükselmiş ya da yeteri kadar düşmüş ise FOMO’ya kapılıp mumun ortasından işleme girmeyin.
 • Vadeli işlemlerde risk oranı spot işlemlere göre çok daha yüksektir. Bu nedenle uzun süreli bir pozisyonda beklemeyin. İşleminiz aldığınız risk seviyesine geldiğinde kapatın.
 • Stopp Loss koymadan kesinlikle işlem açmayın.

Kripto Vadeli İşlemde Likidasyon Nedir?

“Likidasyon” ya da “likide olma” olarak kısaltılan bu terimin sözlük anlamı; ticarette elde edilen ve hemen elden çıkartılmak istenen bir malın, emtianın ya da parasal değeri olan herhangi bir şeyin düşük fiyatlarla satılması anlamına gelir.

Likidasyon hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

SSS

Vadeli işlem ne demek?

Kripto para vadeli işlem, kullanıcının elindeki varlıkların katlarınca işlem açmasına denir. Sürekli vadeli işlemler, açılan işlemlerde belirli bir tarihin olmaması, kullanıcının istediği zaman işlemi kapatabilmesine denir.

5X, 10X, 100X ne demektir?

Marj işlem yapılırken kullanıcılar platformun belirlediği orana kadar kaldıraç kullanabilirler. Örneğin 10 dolarlık varlığınıza karşılık 100X işlem açtığınızda 1000 dolarlık bir işlem açmış olursunuz. Bu da alacağınız riskin çok yüksek olduğu anlamına gelir.

Kaldıraçlı işlem tehlikeli mi?

Kaldıraçlı işlem, spot işlem gibi değildir. Likidasyon fiyatına geldiğinizde, elinizdeki tüm varlıklarınızı kaybedersiniz. Bu nedenle son derece tehlikeli bir işlemdir.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

 1. @zübeee dedi ki:

  gate ido’da vadeli işlemlerde bir coini istediğimiz fiyattan almak ya da satmak neden sınırlıdır
  bu sınırı kaldırmak mümkün müdür

  yani diyelim bir token alıyoruz ben çok düşük fiyattan almak istiyorum
  ama alış koyamıyorum ancak bana pahalı olan bir fiyattan alış koyabiliyorum.

  Diyelim bir tokeni çok çok yüksek fiyattan satmak istiyorum ama satamıyorum
  çünkü belli bir fiyattan fazla satışa engel oluyor bu engeli kaldırmak mümkün müdür
  teşekkür ediyorum

  1. Sibel Akın dedi ki:

   Merhaba, spot alımda “Limit” alım seçerseniz istediğiniz fiyattan alım ya da satım emri verebilirsiniz. Muhtemelen seçtiğiniz alım ve satım tipi farklıdır. Kontrol etmenizi öneririm.