kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Donanım Cüzdan Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

Donanım Cüzdan Nedir, Neden Kullanılmalıdır?
22.04.2021
206
A+
A-

Kripto para yatırımı, son dönemlerin en çok tercih edilen yatırım tiplerinden biri olsa da donanım cüzdan kullanmadan işlem yapmak, kayıpların büyümesine ya da daha net ifadeyle oluşabilecek borsa çökmesi ya da dolandırıcılık vakalarına karşı korumasız kalmak anlamına gelir.

Kripto para ekosisteminde en önemli ve özel araçlardan biri özel anahtardır. Özel anahtar, kripto varlıklarının bir teminatı, pasaportu ya da tapusu gibidir. Elinizde bulundurduğunuz fonları harcamak için özel anahtarın kilidini açmanız gerekir. Bunun için borsa platformuna ihtiyacınız olacak. Ancak şöyle de düşünmeniz gerekir. Evet, özel anahtarınız borsanın güvencesi altındadır ya bilgisayarınıza ya da kullandığınız herhangi bir cihaza yapılacak olası hack saldırısı durumunda borsa ne yapabilir? Bu tamamen sizin sorumluluğunuzda olur. Bu yüzden özel anahtar güvenliği üst düzeyde olsa da özel cüzdanınızın korunacağı yer tamamen sizin inisiyatifinizdedir.

Donanım Cüzdan Nedir?

Donanım cüzdan nedir

Paranın korunması, para sahibinin kendi sorumluluğundadır. Parasını ister evinde saklar, ister işyerinde isterse de bankada saklar. Kripto paralarda da durum bundan çok farklı değil. Kripto para, merkeziyetsizlik ilkesi üzerine kurulmuş olup üçüncü kişilerin müdahalesine kapalı dijital varlıklardır. Her kripto para için verilen özel bir cüzdan kodu (Private key) vardır. Bu cüzdan kodu, borsa platformlarında, masaüstü cüzdanlarda, mobil cüzdanlarda ya da cüzdan da denilen soğuk cüzdanlarda koruma altına alınabilir. Bunlardan en güvenlisi de elbette donanım cüzdandır.

İlginizi Çekebilir: Binance Nasıl Kullanılır?

Donanım cüzdanların en büyük özelliği, internete bağlamaya gerek kalmadan varlıkların saklanabilmesidir. Yani mobil cüzdanlar ya da çevrimiçi cüzdanlar gibi saldırıya açık cüzdanlar değiller. Tabi cüzdan kullanacak kişilerin uzun vadeli yatırımcılar olmaları gerekir, yoksa sık sık anahtarın online cüzdana erişime açılması gerekecektir.

Donanım cüzdanlar, tek başlarına çalışmalar, bunları çalıştıracak bir cihaza ihtiyaç duyarlar. Bilgisayar, laptop ya da destekleyen tabletlerde kullanılabilirler. Flash bellek benzeri bir cihaz olduğu için haliyle akıllara “donanımsal cüzdana virüs bulaşır mı?” sorusu geliyor. cüzdan, sahip oldukları tasarım sayesinde, virüslü bir bilgisayara takılsalar bile özel anahtarların sızma riski ile karşı karşıya kalması durumu söz konusu olmaz.

Donanım Cüzdan Neden Kullanılmalıdır?

Donanım cüzdan neden kullanılmalıdır

Kripto para yatırımına yeni başlayanlar, genellikle borsa cüzdanlarını kullanırlar. Örneğin Binance’dan açılan bir hesapta alınan her kripto paranın özel bir cüzdan kodu vardır. Binance kripto para platformu elbette dünyanın en güvenilir borsalarından biridir. Ancak Binance’ın hacklenemeyeceğinin garantisi yoktur ya da herhangi başka bir sorunun yaşanamayacağının garantisi yoktur. Yani işin özetinde, borsalardaki cüzdanların kontrolü, teknik olarak kullanıcının elinde değildir.

Her kullanıcı soğuk cüzdan kullanmak istemez. Borsa platformuna çok fazla güvenir, donanım cüzdanını kaybetme endişesi yaşayabilir ya da donanımsal cüzdanına bir zarar geldiğinde sorumluluğun kendinde olacağını bildiği için bu sorumluluğu almak yerine olası bir durumda taşlayacağı bir yerin olmasını istediği için cüzdan kullanmak istemeyebilir.

İlginizi Çekebilir: Binance Earn Nedir?

Elbette her yatırımcı biraz korkak olmalıdır, büyük rakamlarla ilgileniyorsa daha çok korkak olmalıdır. Ancak bu korkuyu yenmek için ya da sırf mal varlığının başına bir şey geldiğinde suçlayacak bir yer bulmak için cüzdan kullanmak yerine online cüzdan kullanması tam bir çözüm değildir. Bu yüzden tam bir korunma için yine de  kullanılması gereklidir.

Donanım Cüzdanının Dezavantajı Var mı?

Donanım cüzdanlar

Kripto paralar, adından da anlaşılacağı üzere gizlilik ilkesi ile hareket eden paralardır. Uçtan uca şifrelenme mantığı ile çalışan kripto paraların korunabilmesi için cüzdan ve özel kodlar kullanılır. Yukarıda donanım cüzdanın faydaları ve diğer cüzdanlardan farkları hakkında gerekli açıklamayı yaptık. Peki, donanım cüzdanın dezavantajı yok mu? Elbette var.

Donanım cüzdanlar, taşınabilir cüzdanlar oldukları için kaybolma tehlikesi olabilir. Taşıdığınız pantolon ya da gömleğinizin cebinde unutmuş olabilirsiniz ve yıkanması gibi suyla temas durumu yaşanabilir, PİN kodunu unutabilirsiniz ya da 24 kelimelik anahtar kelimeyi kaydetmemiş olabilirsiniz. Tüm bunlar cüzdan kullanmanın riskleri arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Holo (HOT) Token Nedir?

Soğuk cüzdanların sıcak cüzdanlara (online cüzdanlar) göre bir diğer dezavantajı ise işlem yapma özgürlüğünün anlık olarak elinizde olmamasıdır. Günlük alım-satım işlemi yapan yatırımcıların, online cüzdan kullanmaları daha sağlıklıdır.

En İyi Donanım Cüzdanları Hangileridir?

Donanım cüzdanlar da kendi aralarında markalarına göre sınıflara ayrılmaktadır. Gerek destekledikleri kripto para sayısına ve türüne bağlı olarak gerekse de donanımsal özellikler bakımından sundukları ayrıcalıklarla kalite sınıfında birbirinden ayrılabilmektedirler. Peki, 2021’in en iyi cüzdan hangileridir?

Defter nano s1- Defter Nano S

Ledger Nano S, kripto para yatırımcılarının en çok tercih ettikleri donanım cüzdanlarındandır. Hem günlük alım satım yapanlar hem de uzun vadeli yatırım yapan yatırımcıların sık tercih ettikleri Ledger Nano S, önerilebilecek en iyi donanım cüzdanlardan biridir.

Resmi Web Sitesinden Satın Almak İçin Tıklayın


Defter nano x2 Defterli Nano X

Ledger Nano S’den sonra yeni bir sürüm olarak piyasaya sürülen Nano X sürümü de aynı firmaya ait bir donanım cüzdanıdır. Nano S’den en büyük farkı kablosuz çalışma özelliğine sahip olması ve daha fazla kripto paranın saklanmasıdır. Ledger Nano X kripto para yatırımcılarının yeni trendleri arasında yer alıyor.

Resmi Web Sitesinden Satın Almak İçin Tıklayın.


kasa bir3- Kasa Bir

Diğer donanım cüzdanlarına göre hem daha kolay kullanım özelliği sunan, hem daha fazla kripto parayı destekleyen ve tüm bunlara rağmen en uygun fiyatı donanım anahtar olma özelliğine sahip olan Trezor One, kullanılabilecek en güzel cüzdanlardan biridir.

 

Resmi Web Sitesinden Sipariş Etmek İçin Tıklayın


Kasa modeli T4- Kasa Modeli T

Cüzdan markaları, ürettikleri modelleri geliştirme üzerine de bir hayli çaba göstermektedir. Trezor One’dan sonra piyasaya sürülen Trezorr Model T, One sürümüne göre daha fazla kripto para alıyor, dijital göstergeye sahip ve yeni güncelleme ile birlikte SD kart kullanımını da destekleyecek. Elbette fiyatının biraz yüksek olması şikayet konusu olsa da yine de güvenilir bir donanım cüzdandır.

Resmi Web Sitesinden Sipariş Etmek İçin Tıklayın.


kobo kasası5- Cobo Kasası

Kripto para yatırımında en uzun vadeyi düşünenler için önerilebilecek en güvenli cüzdan Cobo Vault donanım cüzdandır. Bu cüzdan tam izole edilmiş, dokunmatik ekranlı, güçlü bir metal kılıfın içinde tutuluyor. Kripto varlıklarını uzun süre korumak isteyenler için önerilebilecek en güçlü donanım cüzdan Cobo Vault olduğunu söyleyebiliriz.

 

Resmi Web Sitesinden Sipariş Etmek İçin Tıklayın.


Coolwallet S6- CoolWallet S

Diğer donanım cüzdanlarına göre daha farklı bir tasarıma sahip ola CoolWallet S, kredi kartına benze yönüyle dikkat çekici bir hale getirilmiş. Güvenlik ve taşıma konusunda üst düzey bir koruma sağlasa da tasarım açısından kötü bir imajının olduğu kabul edilebilir. Ancak farklı bir donanım cüzdan kullanmak isteyenlere önerilebilecek donanım cüzdanlardan biridir.

Resmi Web Sitesinden Sipariş Etmek İçin Tıklayın.


Safepal S17- SafePal S1

Kripto varlıkların saklanmasında farklı ilginç özelliklere sahip olması ile öne çıkan SafePal S1 cüzdan, fiyatı uygun olmasına rağmen kullanılabilecek en geniş özelliklere sahip cüzdanlardan biridir.

 

Resmi Web Sitesinden Sipariş Etmek İçin Tıklayın.


Keepkey8- Anahtarı Tut

Dahili ShapeShift entegrasyonuna sahip olan KeepKey cüzdanı, diğer tüm cüzdanlardan çok daha farklı bir sistem ile çalışıyor. Sunduğu tüm potansiyellere sahip olup kullanabilmek için kayıt olmak gerekiyor. Uzun vadeli yatırımcılar için önerilebilecek donanım cüzdanlardan biridir.

Resmi Web Sitesinden Sipariş Etmek İçin Tıklayın.


Donanım Cüzdanlar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Donanım cüzdanın garantisi var mı?

Evet, tüm markaların kullanıcılarına sunduğu 2 yıllık garanti süresi vardır. Bu süre içinde herhangi bir sorunda marka, koşulsuz ve şartsız olarak yeni cihazı kullanımınıza sunar.

Cüzdanım kaybolursa ne olur?

Cüzdanınızın kaybolması durumunda, kurulum aşamasında sizden istenen 24 adet Private Key’i hatırlıyor ya da bir yere kaydettiyseniz, yeni donanım cüzdanı satın alarak aktarım yapabilirsiniz. Ancak private key’lerinizi mutlaka bir yere kaydetmiş olmanız gerekir.

Donanım cüzdanları güvenilir mi?

Genel olarak her donanım cüzdanın sunduğu farklı özellikler vardır. Güvenlik konusunda piyasada bilinen markaların çoğunun güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Pin kodu unutulursa ne olur?

Pin kodunu unutmanız ya da 3 defa hatalı girmeniz durumunda donanım cüzdanınız bloke olur. Böyle durumlarda fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekir. Burada da sizde kurulumda girdiğiniz 24 private key istenir. Bunları doğru şekilde girdiğinizde yeni pin kodu belirleyerek varlıklarınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz.

question-3=”Pin kodu unutulursa ne olur?” answer-3=”Pin kodunu unutmanız ya da 3 defa hatalı girmeniz durumunda donanım cüzdanınız bloke olur. Böyle durumlarda fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekir. Burada da sizde kurulumda girdiğiniz 24 private key istenir. Bunları doğru şekilde girdiğinizde yeni pin kodu belirleyerek varlıklarınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz. ” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]question-3=”Pin kodu unutulursa ne olur?” answer-3=”Pin kodunu unutmanız ya da 3 defa hatalı girmeniz durumunda donanım cüzdanınız bloke olur. Böyle durumlarda fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerekir. Burada da sizde kurulumda girdiğiniz 24 private key istenir. Bunları doğru şekilde girdiğinizde yeni pin kodu belirleyerek varlıklarınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz. ” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]” image-3=”” sayım=”4″ html=”true” css_class=””]” image-3=”” sayım=”4″ html=”true” css_class=””]
Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.