kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Binance Vadeli İşlem (Kaldıraçlı İşlem, Futures) Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Binance vadeli işlem yapma hakkında ayrıntılı bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Binance Vadeli İşlem (Kaldıraçlı İşlem, Futures) Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
10.05.2023
667
A+
A-

Binance vadeli işlemler, yatırımcılara gelecek fiyat hareketlerine karşı korunma veya faydalanma imkanı sağlayan finansal türev ürünlerdir. Bu işlemler belirli bir vadeye sahiptir ve belirli bir fiyat seviyesinde alım veya satım yapmayı taahhüt ederler.

Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek Binance vadeli işlem hesabınızı oluşturabilirsiniz. 

Adım adım Binance vadeli işlem hesap açma…

 • Binance hesabınızı oluşturmak ve %20 komisyon indirimli hesabınızı oluşturmak için buraya tıklayın
 • Açılan sayfadan kullanmak istediğiniz e-mail adresinizi ve güçlü bir şifre belirleyin. 
 • Referans kodu bölümü boş ise referans kodu alanın “V3NT48CN” kodunu yazın.
Binance vadeli işlem hesabı açma
 • Bilgilerinizi girdikten sonra “Hesap oluştur”, “Create acoount” butonuna tıklayın.
 • Kısa bir süre sonra belirttiğiniz mail adresinize “doğrulama e-postası” alacaksınız. Hesabınızı doğrulamak için bağlantıya tıklayın.

Binance standart hesabınızı oluşturup KYC doğrulaması yaptıktan sonra hesabınıza giriş yapın ve üst menüde yer alan (mobil kullanıcılarda profil resmine tıklayın) buradan “Ayarlar” sekmesine tıklayın ve “Dil ayarları” bölümüne gelin ve dili İngilizce yapın.

Not: Binance vadeli işlemler, Türkçe dilde iken yapılmamaktadır. Türkiye’de kaldıraçlı işlemler yasak olduğu için Türkçe dil kullanarak kaldıraçlı işlem yapamazsınız. 

Hesabınızın dil ayarını yaptıktan sonra üst menüde yer alan “Vadeli işlem” menüsüne tıklayın. Mobil kullanıcıları, alt kısımda yer alan “Futures” butonuna tıklayın. 

Binance futures butonu

Binance Vadeli İşlemler sayfasına girdiğinizde ekranın sağ üst köşesinde hesabınızda kullandığınız e-posta adresinizin ilk iki karakterini görebilirsiniz.

Binance vadeli işlem hesabı

Binance kaldıraçlı işlem hesabınızı aktif etmek için sağ alt köşede yer alan “Şimdi Aç” butonuna tıklayın. Artık vadeli işlem hesabınız aktif olmuş olacak. 

Binance vadeli işlem hesabı açma

Vadeli işlem (kaldıraçlı işlem), yüksek risk içerdiği için temel ve teknik analiz konularında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz öncelikle grafik analizi, temel analiz gibi önemli konularda kendinizi eğitmeniz gerektiğini unutmayın.

Binance Vadeli İşlem Hesabı Nasıl Fonlanır?

Binance vadeli işlemlere başlayabilmek için öncelikle bu hesabınıza para transferi yapmanız gerekmektedir. Bunun için spot cüzdanınızdaki bakiyenizi kullanabilirsiniz.

Eğer spor hesabınızda bakiyeniz yoksa, kredi kartı, banka kartı ya da Papara hesabı gibi seçeneklerle spot cüzdanınıza para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Futures bölümüne gidin.
 2. Transfer etme butonuna tıklayın
 3. Miktarı yazın
 4. İşlemi tamamlayın.
Vadeli işlem fonlama

Binance Vadeli İşlem Sayfası Kullanımı

Vadeli işlem (futures) yapmaya başlamak için bazı ayarları yapmanız gerekir. Kaldıraç ayarı, stop noktası gibi ayarları yaptıktan sonra daha güvenilir şekilde işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Kaldıraç kontrolü (Binance vadeli işlemde varsayılan kaldıraç oranı x20’dir. Bunu mutlaka düşürün),
 • Gösterge fiyatlarını kontrol etme (Likidasyona uğramamak için bu ekranı kesinlikle kontrol etmeniz gerekir),
 • Beklenen fonlama oranını takip edebilirsiniz,
 • Pozisyonun oto-kaldıraç kaldırma oranını buradan takip edebilirsiniz. (özellikle yüksek oynaklığın yaşandığı dönemlerde bu bölüme çok dikkat etmeniz gerekir),
 • 24 Saatlik değişim ve 24 saatlik hacim gibi işlemleri bu ekrandan takip edebilirsiniz.

Kaldıraç Nasıl Ayarlanır?

Binance kaldıraç ayarı

Vadeli işlemlerde en önemli şey, kaldıraç ayarıdır. Kaldıracın ne olduğuna kısa bir şekilde değinmemizde yarar vardır.

Binance Vadeli İşlem Komisyon Oranları

Binance vadeli işlem komisyon oranları, işlem yapılan varlık ve pozisyonun açık kalma süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda Binance vadeli işlem komisyon oranlarını tablo halinde bulabilirsiniz:

VarlıkAçılış KomisyonuKapanış KomisyonuSürdürme Komisyonu
BTC%0.02%0.02%0.01
ETH%0.02%0.02%0.01
XRP%0.02%0.02%0.01
BCH%0.02%0.02%0.01
LTC%0.02%0.02%0.01
EOS%0.02%0.02%0.01
TRX%0.02%0.02%0.01
ETC%0.02%0.02%0.01
LINK%0.02%0.02%0.01
ADA%0.02%0.02%0.01
DOT%0.02%0.02%0.01

Bu tabloda yer alan komisyon oranlarına ek olarak, Binance vadeli işlem platformunda “maker” ve “taker” olarak adlandırılan iki tür işlemci bulunmaktadır.

“Maker” işlemciler, pasif emirler vererek likidite sağladıkları için daha düşük komisyon oranına sahiptirler.

“Taker” işlemciler ise, mevcut likiditeyi alarak işlem yaptıkları için daha yüksek bir komisyon öderler.

Ayrıca, Binance vadeli işlem platformunda kaldıraç oranlarına göre değişen finansman ücretleri (funding) vardır. Bu ücretler, uzun pozisyon sahipleri tarafından kısa pozisyon sahiplerine veya tam tersi şekilde ödenir ve pozisyonların spot piyasa fiyatına bağlı olarak güncellenir.

Komisyon oranları ve finansman ücretleri gibi detaylar, Binance’nin web sitesinde yer alan “Vadeli İşlemler Kılavuzu” bölümünde daha detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Binance Vadeli İşlem Özellikleri

Binance vadeli işlemler, yatırımcılara kripto para birimlerinde gelecekteki fiyat hareketlerine karşı korunma veya faydalanma imkanı sağlar. Binance kullanıcıları, vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinde işlem yapabilirler.

Binance vadeli işlemlerinde kullanılabilen farklı emir tipleri vardır. Bunlar arasında piyasa emri, limit emri ve stop-loss emri yer alır. Kullanıcılar ayrıca kaldıraç oranlarını seçebilirler. Binance’de şu anda 1x ila 125x arasında değişen kaldıraç oranları sunulmaktadır.

Komisyon Oranları Karşılaştırması

Binance vadeli işlemlerinde komisyon oranları oldukça rekabetçidir. Binance’nin vadeli işlem ücretleri, benzer borsaların çoğundan daha düşüktür. Komisyon oranları işlem yapılan varlığa ve pozisyon büyüklüğüne bağlı olarak değişir. Binance kullanıcılarına ayrıca komisyon indirimleri sunar.

Risk Yönetimi Stratejileri

Vadeli işlemler yüksek risk taşıyan finansal araçlar olduğundan, Binance kullanıcılarına risk yönetimi konusunda farklı stratejiler sunulmaktadır. Stop-loss emirleri kullanarak pozisyonlarını koruyabilir veya pozisyon boyutunu uygun şekilde yöneterek risklerini azaltabilirler.

Gelecek Trendler

Kripto para piyasası hızla değiştiğinden, vadeli işlemlerde gelecekteki trendleri tahmin etmek önemlidir. Binance, kripto para birimleri vadeli işlem piyasasındaki lider borsalardan biri olduğundan, vadeli işlemlerle ilgili yeni trendlerin doğru bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

İşlem Örnekleri

Binance kullanıcılarına, vadeli işlem yaparken karşılaşabilecekleri senaryoları anlamalarına yardımcı olmak için işlem örnekleri sunar. Tarihsel fiyat hareketlerine dayalı olarak yapılmış gerçek bir işlem veya çeşitli risk yönetimi stratejileri kullanarak yapılmış bir işlem, kullanıcılara vadeli işlemlerin nasıl çalıştığını daha iyi anlatmaya yardımcı olur.

Binance Vadeli İşlem Avantajları

Binance vadeli işlemlerinin avantajları arasında yüksek kaldıraç oranları, çeşitli emir tipleri ve düşük komisyon ücretleri yer alır. Ayrıca, Binance vadeli işlem piyasası oldukça likittir ve geniş bir kullanıcı tabanına sahiptir.

Binance Vadeli İşlem Riskleri

Vadeli işlemler yüksek risk taşıdığından, Binance kullanıcılarının risk yönetimi konusunda dikkatli olmaları önemlidir. Yüksek kaldıraç oranları nedeniyle kayıplar artabilir ve bu nedenle risk yönetimi konusunda iyi bir strateji izlenmesi gerekmektedir.

Binance Vadeli İşlemde Kar/Zarar Nasıl Hesaplanır?

Binance vadeli işlemde kar ve zarar hesaplama, işlem yapılan varlığın fiyat hareketlerine bağlı olarak değişir. Bir vadeli işlem pozisyonu açtığınızda, o pozisyonun kar veya zararına bakmak için iki faktörü ele almanız gerekmektedir: pozisyon büyüklüğü ve piyasa fiyatı.

Pozisyon Büyüklüğü

Vadeli işlem pozisyonunuzun büyüklüğü, sözleşmenin büyüklüğü (yani her bir sözleşmenin temel varlık miktarı) ve seçtiğiniz kaldıraç oranına bağlıdır. Örneğin, Bitcoin için Binance vadeli işlemlerinde bir sözleşme 100 dolarlık Bitcoin içerir. Eğer 10x kaldıraç kullanarak 1 Bitcoin’e eşdeğer olan 10 sözleşme satın alırsanız, pozisyon büyüklüğünüz 1.000 dolara yükselir.

Piyasa Fiyatı

Pozisyonunuzun kar veya zararının hesaplanması, pozisyona girdiğiniz fiyat ve piyasa fiyatı arasındaki farka dayalıdır. Örneğin, Bitcoin vadeli işlemleri üzerinde uzun pozisyon aldıysanız ve Bitcoin fiyatları yükseldiyse, pozisyonunuzun kar etmesi beklenir. Ancak, Bitcoin fiyatları düşmeye başlarsa, pozisyonunuz zarar edebilir.

Kar ve Zarar Hesaplama

Binance vadeli işlemde kar veya zarar hesaplamak için birkaç adım izleyebilirsiniz:

 1. Pozisyon Büyüklüğünü Hesaplayın: Sözleşme sayısını (pozisyon büyüklüğünü) belirlemek için, seçtiğiniz varlık için her sözleşmenin temel varlık miktarını ve kaldıraç oranını çarpın. Örneğin, 10 Bitcoin sözleşmesi satın almak için 10x kaldıraç kullanırsanız, pozisyon büyüklüğünüz 1000 dolardır.
 2. Giriş Fiyatınızı Belirleyin: Pozisyona girdiğiniz fiyatı belirleyin. Bu, uzun pozisyon için alış fiyatı veya kısa pozisyon için satış fiyatıdır.
 3. Piyasa Fiyatını Belirleyin: Şu anki piyasa fiyatını belirleyin.
 4. Kar veya Zararınızı Hesaplayın: Uzun pozisyonlar için kar zarar hesabı şu şekildedir: (piyasa fiyatı – giriş fiyatı) x pozisyon büyüklüğü. Kısa pozisyonlar için ise kar zarar hesabı şu şekildedir: (giriş fiyatı – piyasa fiyatı) x pozisyon büyüklüğü.

Örneğin, 10 Bitcoin sözleşmesi satın aldınız ve giriş fiyatınız 60.000 dolar olsun. Bitcoin fiyatları yükselir ve şu anki piyasa fiyatı 70.000 dolardır. Pozisyon büyüklüğünüz 1000 dolardır, bu nedenle karınız şu şekildedir: (70.000 – 60.000) x 1000 = 10.000 dolar.

Binance vadeli işlemde kar ve zarar hesaplama, yatırımcıların pozisyonlarını izlemesine ve risklerini yönetmelerine yardımcı olur. Ancak, yüksek kaldıraç oranları nedeniyle vadeli işlemler yüksek risk taşıdığından, iyi bir risk yönetimi stratejisi takip etmek önemlidir.

Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Kaldıraç, elinizdeki az para ile yüksek oranda işlem açmak demektir. Örneğin 10 dolarlık bir bakiye ile kaldıracınızı kripto paraya göre X125 seviyesine kadar yükseltebilirsiniz.

Bunun açıklaması şudur; 10 dolarlık bir işlem ile 1250 dolarlık bir işlem açabilirsiniz. Fakat küçük bir düşmede paranız tamamen kaybolur, aksi yönde ise kazanç sağlayabilirsiniz. Bu nedenle yüksek kaldıraçlı işlemlerden kesinlikle kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

Kaldıraç ayarlamak için sayfanın üst kısmına gidin ve mevcut kaldıraç oranı (X20) bölümüne gelerek kaldıracınızı manuel olarak ayarlayın.

Daha sonra onayla dediğinizde kaldıracınız düşer ya da yükselir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus; örneğin kaldıraç oranınız X125 ve siz zarardasınız. Zararda iken kaldıraç ayarını düşüremezsiniz, ancak yükselişte iken bunu yapabilirsiniz. Bu nedenle işlem yapmadan önce mutlaka kaldıracı düşürün.

Gösterge Fiyatı Nedir?

Binance vadeli işlemler, yazımızın içerisinde defalarca belirttiğimiz gibi çok yüksek risk içeren işlemlerdir. Bu nedenle bu alanda işlem yaparken son derece dikkatli olmanız gerekir. Gösterge fiyatı, fiyat manipülasyonlarını önlemek için sistem tarafından geliştirilmiştir.

Gösterge fiyatı, fonlama verisi ve birden fazla spot borsadan gelen fiyat verilerinin bir araya getirilmesiyle hesaplanan gösterge fiyatı, Likidasyonlar ve gerçekleşmemiş PnL’i hesaplamak için gösterge fiyatı kullanılır. İşlem yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, gösterge fiyatı ile son fiyat birbirinden farklı olabilir.

Binance Vadeli İşlem Süresi

Binance vadeli işlemlerinin süresi, sözleşme türüne ve kullanılan kaldıraç oranına bağlıdır. Binance’de iki tür vadeli işlem sözleşmesi bulunmaktadır: Perpetual Contracts (Sonsuz Sözleşmeler) ve Dönemsel (Futures) Sözleşmeler.

Perpetual Contracts (Sonsuz Sözleşmeler)

Perpetual Contracts, vadesi olmayan sözleşmelerdir ve Binance vadeli işlem piyasasındaki en popüler sözleşme türlerinden biridir. Bu sözleşmelerin vadesi yoktur, ancak finansal hesaplamaların her 8 saatte bir yapıldığı ‘funding’ periyodu vardır. Bu periyotta, uzun pozisyon sahipleri kısa pozisyon sahiplerine bir miktar öder veya tersi gerçekleşir. Bu hesaplamalar, sözleşmenin fiyatının spot piyasa fiyatına yakın kalmasını sağlar.

Dönemsel (Futures) Sözleşmeler

Dönemsel (Futures) Sözleşmeler ise belirli bir vadeye sahip sözleşmelerdir. Binance’de genellikle 1 aydan 3 aya kadar farklı vade dönemleri sunulur. Bu sözleşmeler, sona erme tarihinde nakit olarak yerine getirilir.

Kaldıraç Oranı

Binance vadeli işlemlerinde kullanılan kaldıraç oranı, sözleşme türüne bağlı olarak değişir. Perpetual Contracts’ın maksimum kaldıraç oranı 125x iken, Futures Sözleşmeleri için maksimum kaldıraç oranı 75x’tir.

Teklif Türü Nedir, Nasıl Kullanılır?

Binance vadeli işlem yaparken kullanabileceğiniz teklif türleri önemlidir. Zarar etmemek daha da önemlisi likidasyona uğramamak adına özellikle stop işlemini uygulamanız gerekir. Peki, Binance vadeli işlemlerde teklif türleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Limit: Limit fiyatı, vadeli işlem yaparken sizin kendi belirlediğiniz fiyattır. Örneğin X coin’in anlık değeri 0.010$ ve destek seviyesi ise 0.09$, siz bu seviyeden alım emri verebilirsiniz ya da tam tersi satış yaparken de mevcut fiyattan daha yüksek bir fiyata satış emri verebilirsiniz.

Piyasa: Piyasa fiyatı ile teklif verme işlemi, mevcut piyasa fiyatından alım ya da satım yapma işlemine denir. Piyasa teklifi verirken piyasa alıcısı olarak işlem masrafı ödemek zorunda kalırsınız.

Stop-Limit: Stop işlemi, belki de vadeli işlemlerde uygulanması gereken en önemli işlemdir. Bu işlem, örneğin 0.010$’dan aldığınız bir coinden ne kadar zarar edebilmeyi göz önüne alacağınıza dair belirlediğiniz bir hedeftir.

Örneğin anlık fiyatı 0.10$ olan bir coinden sadece 0.01$ zarar etmeyi göze alıyorsanız, stop-limit oranını ona göre ayarlamanız gerekir. Bunun anlamı, fiyat bu seviyeye geldiğinde düşük zararla elimdeki coini sat demektir.

Aynı şekilde bunu yüksek oranda da yapabilirsiniz, kazanç sağladığınız noktaya geldiğinde, otomatik olarak satış işlemi gerçekleştirilir.

Stop-Piyasa: Stop piyasa da stop limit işleminin piyasaya göre hareket etmesi anlamına gelir.

Ne Zaman Likide Olunur?

Vadeli işlem açmanın riskleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi verdikten sonra konunun en önemli bölümüne geçelim. Likidasyon, elinizdeki paranın tamamen tükenmesi anlamına gelir.

Bu işlem, yeni bir işlem açtığınızda, mobil uygulama kullanıyorsanız sağ al köşede Likidasyon fiyatını görürsünüz. Bunun anlamı, satın aldığınız X coin, o seviyeye geldiğinde ve siz pozisyonunuzu koruyorsanız, paranızın tamamının eriyeceğini gösterir.

Likidasyona Uğramamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yüksek risk içeren vadeli işlemlerde, doğru şekilde hareket ederseniz kazancınız artar kayıplarınız da düşer. Ancak başından beri söylediğimiz gibi kaldıraçlı işlem yapacaksanız, yüksek kaldıraç kullanmaktan kesinlikle kaçınmanız gerekir.

Peki, likidasyona uğramamak için ne yapmanız gerekir?

Spot cüzdan bakiyesi, vadeli işlem için son derece önemlidir. Tüm bakiyenizle vadeli işlemlere girmeyin. Örneğin 50$’lık bir işlem açın ve kaldıraç oranını X5 yapın.

Likidasyon oranınız ile gösterge fiyatınızı kontrol edin, eğer birbirine çok yakın ise ve grafiklerde bozulmalar görünüyorsa, spot bakiyenizden bir miktar daha para vadeli işleme transfer edin ve likidasyon fiyatınızı düşürün.

Binance Vadeli İşlemlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. Kaldıraç oranını çok yüksek tutmayın. Maksimum X5
 2. Gösterge Fiyatı ile Likidasyon fiyatını göz önünde bulundurun,
 3. Temel analiz ve teknik analiz bilginiz yoksa vadeli işlem açmayın,
 4. Borç para, kredi ile kesinlikle işlem yapmayın,
 5. Grafik mumumun ortasından işlem açmayın,
 6. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin,
 7. Gereksiz FOMO’ya kapılmayın,
 8. Duygularınızla hareket etmeyin,
 9. Likidasyon riskine karşı mutlaka spot hesabınızda bakiye bulundurun,
 10. Tüm bakiyenizle vadeli işlem açmayın.

Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ederek Binance vadeli işlem yapmanızı öneririz. Ancak daha da önemlisi, üçüncü maddede belirttiğimiz gibi temel ve teknik analiz bilginiz yoksa kesinlikle vadeli işlem açmayın.

SSS

Binance vadeli işlemler çalışmıyor

Binance vadeli işlem yapabilmek için öncelikle dil ayarını “İngilizce” olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra Quize katılarak soruları yanıtlamanız gerekmektedir. Türkçe olarak mobil uygulama kullananlar, Binance kaldıraçlı işlem yapamazlar.

Binance vadeli işlemler nerede?

Binance vadeli işlemler, mobil uygulamada dil ayarını İngilizce yaptıktan sonra ekranın alt kısmında yer alan “Futures” sekmesinden açılır.

Binance Futures aktif etme

Binance futures aktif etmek için öncelikle standart hesabınızı oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra dil ayarlarından “İngilizce” olarak değiştirdikten sonra menüden “Futures” sekmesine tıklayarak hesabınızı aktif edebilirsiniz.

Binance vadeli işlem süresi var mı?

Binance vadeli işlemlerde belirli süre aralıklarındaki sözleşmeleri kullanabilirsiniz. Ancak geleneksel kaldıraçlı işlemlerde işlem süresi yoktur. İstediğiniz zaman işlemi kapatabilirsiniz.

Binance kaldıraçlı işlem nasıl kapatılır?

Kaldıraçlı işlemi kapatmak için belirlediğiniz bir fiyattan satmak için işlem açık iken “Stop Profit & Loss” butonuna tıklayın “Trigger Price” bölümünden fiyatı belirleyin. Anlık olarak kapatmak için ise işlemde iken “Close Position” butonuna tıklayarak kapatabilirsiniz.

Binance vadeli işlem kaldırıldı mı?

Binance vadeli işlem Türkçe dil kullanıcılarına Türkiye’de kaldıraçlı işlemlerin yasaklanmasından sonra kaldırıldı. Vadeli işlem açmak için dil ayarlarından dili “İngilizce” olarak değiştirmeniz gerekir.

Kaldıraçlı işlem tehlikeli mi?

Kaldıraçlı işlem, kullanıcının varlıklarının X katlarınca işlem açması demektir. Örneğin 10 dolarlık varlığınız ile 10X kaldıraç kullandığınızda, sistem size 90 dolar daha borç verir böylelikle 100 dolar ile işlem açmış olursunuz. Haliyle likidasyon fiyatına geldiğinizde paranın tamamını kaybetmiş olursunuz. Bu yüzden kaldıraçlı işlem açmadan önce mutlaka temel ve teknik analiz bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca kaldıraç oranınızın yüksekliğine bağlı olarak risk oranınız da yüksek olacaktır. Bu yüzden maksimum 3X ile işlem açın.

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan; BinanceGate.ioHuobiByBitBitexenICRYPEX kripto borsaları ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Yorumlar

 1. Ahmet Tandemir dedi ki:

  Binance vadeli işlem hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gayet açıklayıcı ve faydalı olmuş.