Kripto Paralar

Binance Vadeli İşlem Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Binance vadeli işlem, düşük parayla yüksek işlem açmak demektir. Ancak dikkatli bir şekilde işlem yapılmaması durumunda tüm varlıklarınızı saniyeler içerisinde kaybedebileceğiniz bir işlemdir.

Kripto para borsalarının her geçen gün kullanıcılarına daha fazla işlem yapma olanağı sunması, kazanç sağlama açısından daha etkilidir. Ancak bazı işlemler, hem yüksek kazanç barındırırken, hem de yüksek risk oranları da barındırmaktadır. Vadeli işlemler de bu riskli işlem tiplerinden biridir. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance, vadeli işlem açma imkanını kullanıcılarına sunuyor. Peki, vadeli işlem nasıl yapılır, vadeli işlem hesabı nasıl açılır, vadeli işlem yaparken nelere dikkat edilmelidir? Tüm bu sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulacaksınız.

Binance vadeli işlem nedir

Binance Vadeli Hesap Açma

Yüksek risk içeren ancak doğru şekilde kullanıldığında yüksek kazanç sağlayan Binance vadeli işlem hesabı açmak için öncelikle standart bir hesap açmanız gerekir. Hesabınız yoksa buraya tıklayarak yüzde 10 al-sat komisyonu ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Binance Nasıl Kullanılır?

Binance Nasıl Kayıt Olunur?

Binance kayıt olmak için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. E-posta adresinizi girin, güvenli bir şifre belirleyin ve kayıt işlemini tamamlayın. Yüzde 10 al sat indirim komisyonu kazanmak için bu link üzerinden kayıt olabilirsiniz.

Kayıt işleminizi tamamladıktan sonra vadeli hesap açmak için sayfanın üst kısmında yer alan “vadeli işlemler” menüsüne tıklayın. Bu ekrana geldiğinizde sayfanın sağ üst köşesinde mail adresinizin ilk iki karakterini göreceksiniz.

Binance Vadeli işlemleri aktif hale getirmek için açılan sayfada “Şimdi aç” butonuna tıklayarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bundan sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan spot cüzdan hesabınızdan para transferi yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Binance Vadeli İşlem Hesabı Nasıl Fonlanır?

Binance vadeli işlem fonlama

Binance vadeli işlemlere başlayabilmek için öncelikle bu hesabınıza para transferi yapmanız gerekmektedir. Bunun için spot cüzdanınızdaki bakiyenizi kullanabilirsiniz. Eğer spor hesabınızda bakiyeniz yoksa, kredi kartı, banka kartı ya da Papara hesabı gibi seçeneklerle spot cüzdanınıza para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Spot cüzdanınızdan vadeli hesabınıza para transferi yapmak için cüzdanım bölümüne girin “Transfer” butonuna tıklayın ve Spot Cüzdan -> Vadeli hesap şeklinde yerleri değiştirerek transfer etmek istediğiniz kripto parayı seçerek transfer edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Holochain Nedir?

Binance Vadeli İşlem Sayfası Kullanımı

Binance Vadeli İşlem Sayfası Kullanımı

Çoğu yeni yatırımcı, daha fazla kazanç elde edebilmek için vadeli hesaptan işlem açmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek kazanç bıraktığı gibi kısa sürede tüm bakiyenizin erimesine de neden olabileceğiniz için temel ve teknik analiz konularında çok fazla tecrübeniz yoksa vadeli işlem yapmayın ya da yapacaksanız en azından destek ve direnç çizgilerine göre maksimum kaldıraç x3 olarak seçmenizi öneririz. Binance Vadeli İşlem bölümünde şu işlemleri yapabilirsiniz;

 • Kaldıraç kontrolü (Binance vadeli işlemde varsayılan kaldıraç oranı x20’dir. Bunu mutlaka düşürün),
 • Gösterge fiyatlarını kontrol etme (Likidasyona uğramamak için bu ekranı kesinlikle kontrol etmeniz gerekir),
 • Beklenen fonlama oranını takip edebilirsiniz,
 • Pozisyonun oto-kaldıraç kaldırma oranını buradan takip edebilirsiniz. (özellikle yüksek oynaklığın yaşandığı dönemlerde bu bölüme çok dikkat etmeniz gerekir),
 • 24 Saatlik değişim ve 24 saatlik hacim gibi işlemleri bu ekrandan takip edebilirsiniz,

Kaldıraç Nasıl Ayarlanır?

Kaldıraç ayarlama

Vadeli işlemlerde en önemli şey, kaldıraç ayarıdır. Kaldıracın ne olduğuna kısa bir şekilde değinmemizde yarar vardır.

Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Kaldıraç, elinizdeki az para ile yüksek oranda işlem açmak demektir. Örneğin 10 dolarlık bir bakiye ile kaldıracınızı kripto paraya göre X125 seviyesine kadar yükseltebilirsiniz. Bunun açıklaması şudur; 10 dolarlık bir işlem ile 1250 dolarlık bir işlem açabilirsiniz. Fakat küçük bir düşmede paranız tamamen kaybolur, aksi yönde ise kazanç sağlayabilirsiniz. Bu nedenle yüksek kaldıraçlı işlemlerden kesinlikle kaçınmanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Chiliz (CHZ) Nedir?

Kaldıraç ayarlamak için sayfanın üst kısmına gidin ve mevcut kaldıraç oranı (X20) bölümüne gelerek kaldıracınızı manuel olarak ayarlayın. Daha sonra onayla dediğinizde kaldıracınız düşer ya da yükselir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus; örneğin kaldıraç oranınız X125 ve siz zarardasınız. Zararda iken kaldıraç ayarını düşüremezsiniz, ancak yükselişte iken bunu yapabilirsiniz. Bu nedenle işlem yapmadan önce mutlaka kaldıracı düşürün.

Gösterge Fiyatı Nedir?

Binance vadeli işlemler, yazımızın içerisinde defalarca belirttiğimiz gibi çok yüksek risk içeren işlemlerdir. Bu nedenle bu alanda işlem yaparken son derece dikkatli olmanız gerekir. Gösterge fiyatı, fiyat manipülasyonlarını önlemek için sistem tarafından geliştirilmiştir. Gösterge fiyatı, fonlama verisi ve birden fazla spot borsadan gelen fiyat verilerinin bir araya getirilmesiyle hesaplanan gösterge fiyatı, Likidasyonlar ve gerçekleşmemiş PnL’i hesaplamak için gösterge fiyatı kullanılır. İşlem yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, gösterge fiyatı ile son fiyat birbirinden farklı olabilir.

Teklif Türü Nedir, Nasıl Kullanılır?

Binance vadeli işlem yaparken kullanabileceğiniz teklif türleri önemlidir. Zarar etmemek daha da önemlisi likidasyona uğramamak adına özellikle stop işlemini uygulamanız gerekir. Peki, Binance vadeli işlemlerde teklif türleri nelerdir, nasıl kullanılır?

Limit: Limit fiyatı, vadeli işlem yaparken sizin kendi belirlediğiniz fiyattır. Örneğin X coin’in anlık değeri 0.010$ ve destek seviyesi ise 0.09$, siz bu seviyeden alım emri verebilirsiniz ya da tam tersi satış yaparken de mevcut fiyattan daha yüksek bir fiyata satış emri verebilirsiniz.

Piyasa: Piyasa fiyatı ile teklif verme işlemi, mevcut piyasa fiyatından alım ya da satım yapma işlemine denir. Piyasa teklifi verirken piyasa alıcısı olarak işlem masrafı ödemek zorunda kalırsınız.

Stop-Limit: Stop işlemi, belki de vadeli işlemlerde uygulanması gereken en önemli işlemdir. Bu işlem, örneğin 0.010$’dan aldığınız bir coinden ne kadar zarar edebilmeyi göz önüne alacağınıza dair belirlediğiniz bir hedeftir. Örneğin anlık fiyatı 0.10$ olan bir coinden sadece 0.01$ zarar etmeyi göze alıyorsanız, stop-limit oranını ona göre ayarlamanız gerekir. Bunun anlamı, fiyat bu seviyeye geldiğinde düşük zararla elimdeki coini sat demektir. Aynı şekilde bunu yüksek oranda da yapabilirsiniz, kazanç sağladığınız noktaya geldiğinde, otomatik olarak satış işlemi gerçekleştirilir.

Stop-Piyasa: Stop piyasa da stop limit işleminin piyasaya göre hareket etmesi anlamına gelir.

Ne Zaman Likide Olunur?

Vadeli işlem açmanın riskleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi verdikten sonra konunun en önemli bölümüne geçelim. Likidasyon, elinizdeki paranın tamamen tükenmesi anlamına gelir. Bu işlem, yeni bir işlem açtığınızda, mobil uygulama kullanıyorsanız sağ al köşede Likidasyon fiyatını görürsünüz. Bunun anlamı, satın aldığınız X coin, o seviyeye geldiğinde ve siz pozisyonunuzu koruyorsanız, paranızın tamamının eriyeceğini gösterir.

Likidasyona Uğramamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yüksek risk içeren vadeli işlemlerde, doğru şekilde hareket ederseniz kazancınız artar kayıplarınız da düşer. Ancak başından beri söylediğimiz gibi kaldıraçlı işlem yapacaksanız, yüksek kaldıraç kullanmaktan kesinlikle kaçınmanız gerekir. Peki, likidasyona uğramamak için ne yapmanız gerekir?

Spot cüzdan bakiyesi, vadeli işlem için son derece önemlidir. Tüm bakiyenizle vadeli işlemlere girmeyin. Örneğin 50$’lık bir işlem açın ve kaldıraç oranını X5 yapın. Likidasyon oranınız ile gösterge fiyatınızı kontrol edin, eğer birbirine çok yakın ise ve grafiklerde bozulmalar görünüyorsa, spot bakiyenizden bir miktar daha para vadeli işleme transfer edin ve likidasyon fiyatınızı düşürün.

Binance Vadeli İşlemlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. Kaldıraç oranını çok yüksek tutmayın. Maksimum X5
 2. Gösterge Fiyatı ile Likidasyon fiyatını göz önünde bulundurun,
 3. Temel analiz ve teknik analiz bilginiz yoksa vadeli işlem açmayın,
 4. Borç para, kredi ile kesinlikle işlem yapmayın,
 5. Grafik mumumun ortasından işlem açmayın,
 6. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin,
 7. Gereksiz FOMO’ya kapılmayın,
 8. Duygularınızla hareket etmeyin,
 9. Likidasyon riskine karşı mutlaka spot hesabınızda bakiye bulundurun,
 10. Tüm bakiyenizle vadeli işlem açmayın.

Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ederek Binance vadeli işlem yapmanızı öneririz. Ancak daha da önemlisi, üçüncü maddede belirttiğimiz gibi temel ve teknik analiz bilginiz yoksa kesinlikle vadeli işlem açmayın.

Not: Binance referans hesabından üye olarak yüzde 10 alım-satım komisyon indirimi kazanmak için tıklayın.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Sibel Akın

Merhaba ben Sibel Akın. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Kripto paralar, iş fikirleri, sağlık, teknoloji ve yatırım tavsiyeleri alanında edindiğim tecrübelerimiz sizlere www.sonbilge.net üzerinden sunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Binance vadeli işlem hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Gayet açıklayıcı ve faydalı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu