kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Huobi Güvenilir mi, Huobi Güvenliğini Sağlayan Faktörler Nelerdir?

Huobi güvenilir mi? güvenliği nasıl sağlıyor, kapanırsa ne olur gibi tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Huobi Güvenilir mi, Huobi Güvenliğini Sağlayan Faktörler Nelerdir?
09.01.2023
355
A+
A-

Huobi Global, 2013 yılında kurulmuş, sektördeki en eski ve saygın kripto borsalarından biridir. Milyonlarca müşterisi bulunan platform, kullanıcı varlıklarını korumaya yönelik; soğuk depolama, iki faktörlü doğrulama ve SMS doğrulama ve mail doğrulama gibi güvenlik katmanları sunmaktadır. Buna ek olarak KYC doğrulama (kimlik doğrulama) zorunluğu da getiren Huobi, bu yönleri ile en güvenilir kripto borsaları arasında değerlendirilir.

Huobi kayıt

Huobi Japonya’da Sanal Para Birimi Değişim Hizmeti Sağlayıcısı olarak Finansal Hizmetler Ajansı’na (FSA) kayıtlıdır, bu da FSA tarafından denetime ve düzenlemeye tabi bir kripto borsasıdır. Denetlenen bir kripto borsası olması “Huobi güvenilir mi?” sorusuna “Evet” demeyi daha da öznel bir hale getirmektedir.

Huobi Özet

Kuruluş2013
CEOLeon Le
MerkezÇin
Coin Sayısı632+
İşlem Hacmi (Günlük)324 Milyon Dolar+
Kullanıcı10 milyon +

Dünyanın önde gelen kripto borsalarından Huobi Global, kullanıcı veri ve varlıklarının güvenli bir şekilde korunması için 1300 personeli ile gece/gündüz demeden çalışır. 10 yıllık bir geçmişe sahip borsanın bugüne kadar ciddi anlamda bir siber saldırı ile karşılaşmaması, kullanıcı varlıklarına yönelik yapılmış herhangi başarılı bir siber saldırının olmaması Huobi borsasının en büyük ayrıcalıklarındandır.

Tabi ki yukarıda anlattığımız özellikleri “Huobi %100 güvenlidir” demeye yetecek cevaplar değil. Bu nedenle aşağıda borsanın tüm özellikleri ve ayrıntıları ile Huobi güvenilir mi sorusuna etraflıca bir cevap vereceğiz.

Yüzlerce kripto para seçeneği ve fiat para birimi ile %10 komisyon indirimi ile Huobi kayıt olmak için tıklayın

Huobi güvenilir mi

Huobi Güvenilir mi, Neden Güvenilirdir?

Huobi güvenilir mi sorusunu cevaplarken kripto borsaları derecelendirme platformlarının verilerini göz önüne alarak sorulara cevap verdik. Coingecko, SimilarWeb, Weissratings, Coinmarketcap ve Cer.live raporlarından yola çıkacak Huobi güvenilir mi sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

İşte kripto borsaları derecelendirme platformlarına göre Huobi güvenliği…

Coingecko Huobi Değerlendirmesi

Son 24 saatte % -6.01değişimle, 24 saatlik toplam 68,1 Milyar $ işlem hacmiyle 545 kripto borsası takip eden ve en güvenilir kripto borsalarını sıralayan Coingecko, Huobi borsasını en güvenilir kripto borsaları arasında değerlendirmektedir. Rezerv verileri mevcut, 10 üzerinden 10 güven puan ile puanlandırıyor.

SimilarWeb Huobi Değerlendirmesi

Huobi, sunduğu güven ile sayesinde haftalık ziyareti en çok olan kripto borsaları arasında yer alır. SimilarWeb verilerine göre Huobi’nin haftalık 6.479.251,0 ziyaretçisi bulunmaktadır. Toplamda milyonları aşan kullanıcı sayısına sahip olan kripto borsasının bu kadar çok tercih edilmesinin temel nedeni, elbette kullanıcı güvenliğini en iyi şekilde sağlamasıdır.

Weissratings Huobi Değerlendirmesi

Bağımsız derecelendirme kuruluşu weissratings de Huobi’nin güvenilir bir platform olduğunu söyleyen bir diğer kripto derecelendirme sitesidir. Weissratings verilerine göre en güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Huobi, son 24 saatteki değişimi 234,10 milyondur. 749 işlem çiftine sahip olan borsa, en güvenilir kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Coinmarketcap Huobi Değerlendirmesi

Her kripto yatırımcısının gün içinde mutlaka ziyaret ettiği Coinmarketcap verilerine göre de Huobi en iyi kripto borsaları arasında yer almaktadır. Sitenin verilerine göre 632+ altcoin seçeneğine sahip olan Huobi, ALL, AUD, BRL +47 fiat para birimi desteklemektedir. Son 24 saatlik işlem hacmi ortalaması 2022 yılında $325,864,228 olan borsanın ortalama likiditesi 478 olarak belirlenmiş.

Cer.live Huobi Değerlendirmesi

Kripto para derecelendirme kuruluşları arasında en iyi metrikleri veren cer.live de Huobi Global’in güvenilir kripto borsası olduğunu bildirmektedir. Cer.live raporlarına göre en güvenilir kripto borsası sıralamasında ilk 10 sırada yer alan Huobi, varlık ve kullanıcı verileri güvenliğini en iyi şekilde koruyan borsalardan biri olarak değerlendirmektedir.

Yüzlerce kripto para seçeneği ve fiat para birimi ile %10 komisyon indirimi ile Huobi kayıt olmak için tıklayın

Huobi’de İşlem Yapmak Güvenli mi?

Kripto borsası araştırması yapılırken borsanın çeşitli bazı veriler doğrultusunda güvenilir olup olmadığını incelemek gerekir. Ancak işlem yaparken yaşanabilecek sorunlar var mı, borsa hızlı mı gibi soruların yanıtlarını da bulmak gerekir. Bu nedenle Huobi güvenilir mi ayrıntılarında işlem yapma güvenliği hakkında da bilgi vereceğiz.

Kripto borsalarına aşina olanlar ve özellikle 2017 ve sonrasındaki boğa sezonunda işlem yapan kullanıcıların borsalar hakkında yaptıkları en büyük şikayetler, fiyatların hareketlendiği dönemlerde borsaların bakıma alınması, işlemlerin donması gibi durumlar yüzünden istedikleri yerden coin satamamaları idi.

Huobi, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaştığı 2021 Aralık ayında yakaladığı 68.789,63 USDT seviyesinde bile Huobi’de herhangi bir donma ya da bakım çalışması gibi işlemler yapılmadı.

Hızlı işlem, güvenilir Bitcoin ve altcoin alım-satım platformu Huobi, sistem güncellemesi yapsa da kullanıcılarını etkilemez. Yani Huobi’de işlem yapmak son derece güvenilirdir.

Huobi Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Yukarıda gerek kripto para derecelendirme sitelerinden aldığımız veriler gerekse de işlem güvenliğinde Huobi’nin sunduğu özellikleri değerlendirdikten sonra sıra Huobi’nin ne kadar güvenli olduğunu açıklamaya geldi.

Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş, Huobi’nin güvenilir olmasını 3 ana temele dayandırıyor. Bunlar;

 • Sistem Sürekliliği: 2017-19 arasında Türkiye’de faaliyet gösteren birçok kripto borsası, işlem yoğunluğundan dolayı çok defa bakım moduna alındı ve bu da kullanıcıların zarara uğramasına neden oldu. Huobi’de ise sistem sürekliliği esası olduğu için böyle bir durum yaşanmadı. Huobi, teknik becerileri ile Türkiye kripto para piyasasında fark yaratacak güvenlik güncellemeleri ile kullanıcıların herhangi bir şekilde zarara uğramasına engel oldu.
 • Üst Düzey Güvenlik: Huobi Global’de 1300’den fazla kişi çalışmaktadır ve Huobi Global risk kontrol ekibi düzenli olarak soğuk ve sıcak cüzdan izolasyonlarını takip ederek varlıkların güvende olduğunu izler. Huobi güvenlik ekibi, 7/24 sistemi inceler, herhangi bir açığın bulunup bulunmadığını kontrol eder, en küçük bir uyarıda hemen gerekli güvenlik önlemlerini alarak kullanıcılarını korumaya alır.
 • Güvenilirlik: Borsaların hack ya da siber saldırılara uğraması son derece olağandır. Ancak önemli olan bu tip olası durumlar karşısında borsaların aldığı önlemlerdir. 20.000 BTC’lik Huobi Güvenlik Rezervi fonu ve Huobi’nin geri aldığı tüm Huobi Token’ların (HT) yüzde 20’si ile fonlanan Huobi Kullanıcı Koruma Fonu’na aktarılmaktadır. Olası bir saldırı durumunda platform, kullanıcıların zararını bu fondan karşılar.

Güvenlikle dijital varlık ekosisteminin gelişimlerinin paralel bir seyir izlediğinin altını çizen Huobi Türkiye Genel Müdürü Alphan Göğüş, “Bir dijital varlık alım satım platformu için en önemli sorumluluk, kullanıcılarının birikimlerini siber saldırılara karşı korumak ve işlem sürekliliğini sağlamaktır. Ne yazık ki zaman zaman bu iki konuda ihmalkar davranan platformların, yaşanan olumsuz durumlar karşısında kripto para piyasasının dalgalı yapısını bir bahane olarak kullandıklarını gözlemleyebiliyoruz. Huobi’de kullanıcı güvenliği ve işlem sürekliliği bizim kırmızı çizgimiz. Türkiye’de her geçen gün daha fazla sayıda kullanıcımız Huobi farkını keşfediyor. Biz de bundan büyük mutluluk duyuyoruz” diyor.

Huobi Güvenli mi?

Huobi borsası, 1300+ personeli ile varlık ve sistem güvenliğini sağlayan bir platformdur. Ekibin büyük bir çoğunluğu 7/24 sistem güvenliği ile ilgilenirken buna ek olarak varlıkların büyük bir çoğunluğu soğuk cüzdanlarda korunur. Borsa, hack ve siber saldırılara karşı varlıkların korunmasını oluşturduğu Güvenlik Rezervi ile desteklemektedir. Huobi Global, Huobi Token (HT) ekonomisini yayınladığında, kullanıcı varlıklarının güvenliğini sağlama ile ilgili olarak;

“Gelecekte yaşanabilecek güvenlik kazalarından dolayı yaşanabilecek kayıplar Yatırımcı Koruma Fonu’ndan değil, Huobi Güvenlik Rezervi’nden karşılanacaktır.” ifadelerine yer veriyor.

Genel olarak Huobi borsasını incelediğimizde, hem borsanın vermiş olduğu vaatler hem de HT Token’in piyasa değeri ile platformun HT Token’i kullanım amaçları incelendiğinde Huobi güvenilir mi? sorusuna rahat bir şekilde “evet güvenilirdir” diyebiliyoruz.

Yüzlerce kripto para seçeneği ve fiat para birimi ile %10 komisyon indirimi ile Huobi kayıt olmak için tıklayın

Huobi Kapanır mı, Kapanırsa Ne Olur?

Borsaların kapanma ihtimalleri her zaman için vardır. Son olarak FTX gibi dünyanın en büyük türev borsasının bile iflas kararı vererek kapandığını biliyoruz. Henüz kullanıcı varlıkları ile ilgili ne yapılacağı belli değil. Ancak Huobi, bunu öncesinden planlayarak kullanıcılarının güvenini kazanmayı başarmış bir platformdur.

Huobi borsası, yukarıda da verdiğimiz verilerde görüleceği üzere işlem hacmi bakımından en büyük kripto borsaları listesinde yer almaktadır. Bu kadar büyük bir işlem hacmine sahip bir borsanın kapanması durumu küçük bir ihtimal dahilindedir. Ancak olası bir kapanma ya da saldırı yemesi halinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi 20.000 BTC’lik Huobi Güvenlik Rezervi fonu ve Huobi’nin geri aldığı tüm Huobi Token’ların (HT) yüzde 20’si ile fonlanan Huobi Kullanıcı Koruma Fonu’na aktarılmaktadır. Kapanma ya da saldırı yemesi durumunda, kullanıcıların uğradığı zarar, oluşturulan bu fondan karşılanacak.

Huobi Tarihçesi ve Kuruluşu

Huobi Global, 2013 yılında Singhua Üniversitesi mezunu Leon Le tarafından kurulmuş bir platformdur. Le’nin bilgisayar mühendisi olmasına ek olarak kripto para ekosistemi ile yakından ilgilenmesi, Huobi’nin başarılı bir platform olmasını etkileyen en büyük faktördür.

Le, Oracle’da yaptığı çalışmaları ile bilinen kripto ekosisteminin önemli isimlerinden biridir. 2013 yılında kripto paralara olan ilginin yoğun bir şekilde artması ile birlikte harekete geçen Leon Le, bir karar alarak Huobi Global platformunu kurdu. Kurulduğu dönemde Çin’in en büyük kripto para borsası olma özelliğine sahip olan platform, özellikle güvenlik konusuna önem verdi ve bu sayede bugüne kadar 10 yıl geçmiş olmasına rağmen platform ciddi bir saldırı ile karşı karşıya kalmadı.

2013 yılından 2016 yılına kadar sadece Çin’in en büyük kripto para borsası iken 2016 yılına gelindiğinde Huobi  kripto para ticaretinin yüzde 60 dolayını eline almayı başardı.

Çalışmalarını başarılı bir şekilde sürdürmeye devam ederken 2017 yılında Çin devletinin kripto para, ICO ve kripto borsaları ile ilgili aldığı karar üzerine Huobi Global, bir dönem gerileme yaşadı. Bu durumun önüne geçmek için merkezini Güney Kore’ye taşıma kararı alan platform, çalışmalarını bundan sonra buradaki merkezinde yönetme kararı aldı.

Huobi’nin merkezini Güney Kore’ye kurduktan kısa bir süre sonra globalleşme adımı attı ve Singapur, Japonya, Hong Kong ve ABD’de ofislerini kurdu. 2019 yılına gelindiğinde ise Türkiye’de ilk ofisini kuran yabancı kripto para borsası oldu ve kısa sürede Türkiye’den de geniş kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı.

Neden Huobi?

Yukarıda Huobi Global ile ilgili verdiğimiz tüm bilgilerden sonra neden Huobi’nin tercih edilmesi gerektiğine dair önemli bilgilere yer vereceğiz.

Huobi güvenilir mi? Evet, güvenilir bir platformdur. Güvenlik sistemi, 7/24 güvenlik ekibi, Güvenlik Rezervi Fonu gibi özelliklerine ek olarak bir de kullanıcılarına sağladığı önemli bazı avantajları ile öne çıkıyor. Bunları öğrendiğinizde “Neden Huobi?” sorusunun cevabını net bir şekilde anlayacaksınız.

 • Düşük işlem ücreti: Huobi; spot işlem, vadeli işlem, Huobi earn gibi özelliklere sahip bir platformdur. Kullanıcılarını her anlamda koruyan platform, işlem ücreti konusunda da kullanıcılarına esneklik tanımaktadır. Huobi’de minimum para çekme tutarı 200 USDT olup 20 USDT ücret alınmaktadır. BTC: Minimum para çekme miktarı ücretsiz olarak 0,01 BTC’dir, ancak ağ ücreti alınabilir. ETH: Minimum para çekme tutarı 0,015 ETH olup 0,01 ETH ücret alınmaktadır. HT: Minimum para çekme tutarı 1 HT olup 0,5 HT ücret alınmaktadır.
 • Ticaret Türleri: Bir borsanın güvenilir olması kadar sunduğu ticaret türleri de önemlidir. Huobi bu anlamda da en kapsamlı platformlar arasında yer alır. Huobi’de; spot işlem, ETP, marjin, trading bot, coin ftures, Huobi Earn, ikili yatırım, staking gibi birçok ticaret modeli bulunmaktadır.
 • Pasif Gelir: Huobi kullanıcıları, kripto stake ederek de pasif gelir elde edebilirler. Bunun için kurulan Huobi Earn, kullanıcının belirleyeceği günlük, haftalık, aylık ya da yıllık periyotlarda para kazanabilecekleri bir alandır.
 • Kullanıcı Deneyimi: Borsaların güvenilir olmasına ek olarak bir de kullanım alanında da çeşitli özelliklere sahip olmaları gerekir. Huobi, hem yeni yatırımcılar için hem de profesyonel yatırımcılar için en kullanıcı deneyimine (UX) sahip platformlardan biridir. Karmaşık yapıdan sıyrılmış, daha basit bir ara birime sahip olması sayesinde, kullanıcılar işlemlerini rahat bir şekilde yapabilmektedir.
 • Mobil Uygulama: Huobi, hem PC kullanıcıları için hem de mobil kullanıcıları için tasarladığı mobil uygulaması ile her yerden alım-satım yapmayı kolaylaştıran bir platformdur. Huobi IOS uygulaması ve Huobi Android uygulaması ile kolay bir şekilde giriş yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Huobi Üyeliği Nasıl Yapılır?

Yukarıda borsanın genel olarak tüm özelliklerinden bahsettikten sonra üyelik oluşturma hakkında da bilgi vermeye geçelim.

Huobi kayıt işlemi son derece basit bir şekilde yapılabilir. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek hesabınızı oluşturabilirsiniz.

 • Huobi kayıt sayfasına ulaşmak için tıklayın.
 • Kişisel ya da kurumsal hesap seçeneklerinden birini seçin
 • Açılan forumda “Uyruk, e-posta adresi, parola ve şifre doğrulama” bilgilerini girin.
 • E-posta adresinize gönderilen doğrulama kodunu girin.
 • KYC doğrulama yaparak Huobi hesap açma işlemini tamamlayın.

Huobi İletişim Bilgileri

Facebook: Tıklayın

Twitter: Tıklayın

Reddit: Tıklayın

Medium: Tıklayın

Linkedin: Tıklayın

Instagram: Tıklayın

Telegram Türkiye: Tıklayın

Mail Adresi: destek@huobi.com 

Huobi’yi Neye Göre Değerlendirdik?

Huobi güvenilir mi sorusuna yanıt ararken borsanın birçok özelliğini değerlendirdik. Güvenliği nasıl sağladığı, komisyon ücretleri, varlık güvenliğini nasıl koruduğunu gibi birçok ayrıntıyı göz önünde bulundurduktan sonra Huobi güvenilir mi sorusunu yanıtladık.

Tabi ki bir kripto borsası olarak Huobi’nin güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hiçbir borsa, devlet güvencesi altında olmadığı için ve her zaman her borsanın kapanma riski ile karşı karşıya olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu yüzden Huobi güvenilir mi sorusuna %100 güvenilirdir demek doğru olmaz.

Sonuç olarak; Huobi güvenilir mi? Evet, güvenilir bir borsadır. Ancak İşlem yapmadan ya da kayıt oluşturmadan kendi araştırmalarınızı da yapmanız gerekir.

Huobi kayıt

SORUMLULUK REDDİ BEYANI: Sitemizde yer alan kripto borsaları ile herhangi bir ortaklığımız bulunmamaktadır. Kripto paralar, yüksek risk içerek yatırım araçlarıdır. Sonbilge.Net, uğrayacağınız herhangi bir zararı garanti etmez.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.