kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Neden Kitap Okunmalıdır? Kitap Okumanın Faydaları

Neden Kitap Okunmalıdır? Kitap Okumanın Faydaları
03.08.2021
551
A+
A-

Kitap okumanın faydaları hakkında araştırma yapan uzmanlar, birçok alanda insanların kendini daha iyi geliştirme imkanı bulmalarını sağladıkları ifade ediliyor. Kitap seçimi, en az okuma tekniklerini bilmek kadar önemlidir. Doğru bir kitap seçilmediğinde, dünyanın en iyi kaleme alınmış kitabı olsa da kitaptan pay çıkartmak, ufkun genişlemesini beklemek doğru olmaz.

Kitap, evrenin var oluşumunu, insanın yaşayış biçimini ve yaşadıklarını aksettirmenin yazıya dökülmüş halidir. Kişilerin iç dünyasını daha iyi anlatabilmelerini sağlayan, okuyucuların yeni fikirlere sahip olmalarını sağlayan en önemli etken kitaptır. Kitap, hayatın var oluşundan son gününe kadar bilgi içeren, bazen fikir sunan, bazen bilgi öğreten emeklerin toplamıdır.

Kitap okumanın faydaları

Teknolojinin hayatımıza hakim olmasıyla birlikte kitapların yerini elektronik cihazlar almaya başladı. Kitabın dokusu, kendine has kokusu ve verdiği hazzı deneyimlemeden bir ömür harcayan insanlar, hayatın anlamlı yanından bir haber yaşıyorlar.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka Okumanız Gereken En İyi 15 Macera Kitabı

Yoğun ve yorucu olan günlerin sinirini ve stresini kitapların farklı dünyasında kendinizi bularak yok etmek istemez misiniz? Kitaplara karşı farklı bir bakış açısı kazanmak istiyor ve farkındalık sahibi olmak istiyorsanız yazımı okumaya devam edin…

Neden Kitap Okunmalıdır?

Niçin kitap okunmalıdır

Kitaplar, yalnızca harflerin bir araya getirilerek kağıda dökülmesi gibi görünüyor olsa da, bireylerin dünyaya bakış açısını değiştirir ve fikirler üzerinde büyüleyici etkiler oluşmasını sağlar.

Geçmiş yaşantısında hiç kitap okumamış ve sonradan kazandığı farkındalıkla birlikte düzenli okuyucu olan insanları incelediniz mi? İnsanlar, bana göre gerçek evrimini kitaplarla başlatır. Hiç kimsenin kitap okumadan önceki ve kitap okuduktan sonraki hali aynı olamaz. Kitapların kişisel hayata birçok katkısı vardır.

Kitap okumanın faydaları arasında hayata ve dünyaya bakışını değiştiren kitaplar, hayatın bir parçası olmadığı müddetçe haz almak ve dünyaya farklı bakmak mümkün olamaz. Kitap okumanın hem maddi hem de manevi birçok faydası vardır. İşte kitap okumanın 20 faydası.

1- Zekayı Geliştirir

Kitap Okumak Zekayı Geliştirir

Kitap okumak, kişinin görüş açısına yeni mesafeler kazandırır. Daha önce hakkında bilgi sahibi olmadığınız bir konu hakkında kitap okuduğunuzda, zekanızın o yönde geliştiğini fark edersiniz.

Bir konu hakkında araştırma yaparken, bulduğunuz küçük ve yeni bilgiler bile hayatınıza bir artı katar ve bakış açınızı mükemmel bir şekilde değiştirir. Aslında bir anlamda kitap okumak zeka geliştirme açısından son derece faydalıdır. Uzmanlar, kitap okumanın faydaları arasında yer alan zeka gelişimine yardımcı olur maddesinin özellikle incelenmesi gerektiğini düşünürler.

İlginizi Çekebilir: Lev Tolstoy Anna Karenina Romanı

2- Kelime Dağarcığını Geliştirir

Kitap Okumak Kelime Dağarcığını Geliştirir

Kitap okumanın sağladığı faydalardan en önemlisi de kelime dağarcığını geliştiren en büyük etken olmasıdır. Diller tahmin edemeyeceğiniz kadar zengindir fakat günlük hayatımızdaki konuşmalarımızda bu zenginlikten pek faydalanamayız.

Kitaplarda kullanılan kelimeleri konuşma dilinde de kullanmaya alıştığınızda günlük konuşmalarda bile daha etkili konuşabilir ve karşınızdaki kişiyi daha hızlı ikna edebilirsiniz. Kitap okumanın faydaları arasında belki de en çok dikkate değer detaylardan biri de budur.

İlginizi Çekebilir: Nietzsche’ “Böyle Buyurdu Zerdüşt” Romanı

3- Kişiyi Geliştirir

Kitap Okumak Kişiyi Geliştirir

Herhangi bir hedefiniz var ve hedeflediğiniz alanda hızlı bir şekilde uzmanlaşmak mı istiyorsunuz? O halde kitap okumaya hemen başlamalısınız. Çünkü kitaplar, doğru seçildiğinde kişiye birçok şeyi bir anda katmaya başlar. Yani doğru kitap okumanın faydaları, seçim yapmadan okumaktan daha etkilidir.

Örneğin psikoloji alanında yapacağınız okumalardan bir süre sonra kendinizi en az bir psikiyatrist kadar insanların sorunlarıyla ilgileniyor bulabilirsiniz ya da tarih kitapları okumaya başladığınızda, kendinizi uzman bir tarihçi olarak görmeye başlayabilirsiniz. Yani hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız o alanla ilgili kitap okursanız kesinlikle hedefinize ulaşırsınız.

4- Kitap Okumak Doğal Bir Tedavi Yöntemidir

Doğal Bir Tedavi Yöntemidir

Kitapları daha önce hiç bir tedavi yöntemi olarak düşünmüş müydünüz? O halde artık düşünebilirsiniz… Çünkü Kitaplar yalnızlık ve varoluşsal sancılar çektiğiniz rahatsız edici dönemlerde en sadık yol arkadaşınız olacaktır. İnsanlardan uzaklaşmak ama aynı zamanda kendinizi tedavi etmek istiyorsanız kitap okumanın faydaları arasında yer alan bu maddeyi dikkate almanızı öneririz.

Ruhsal anlamda çöktüğünüz anda hemen kitapların dünyasına sığının, nasıl etkili bir şekilde size iyi geldiğini göreceksiniz. Kırılacağını bildiğiniz dallara sıkı sıkıya sarılıp güvenmektense her dönemde yanınızda olacak ve size iyi gelmekten hiç vazgeçmeyecek olan kitaplara sarılın.

İlginizi Çekebilir: Dostoyevski Yeraltından Notlar 

5- Genel Kültürü Arttırır

Kitap Okumak Genel Kültürü Arttırır

Dünyanın en zeki ve en bilgili insanı da olsanız kitaplardan öğreneceğiniz çok şey var! Kitaplar, her alanda bilgi sahibi olmanızı ve bazen hiç gitmediğiniz yerler ve hiç tanımadığınız kişi tipleri hakkında bir fikrinizin olmasını sağlar.

Hiç tanımadığınız bir ortama girdiğinizde konuşulan konu hakkında sizin de fikriniz sorulduğunda susup beklemek istemiyorsanız, düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanmak için acele edin. Fakat kitap okurken doğru kitap seçmek önemlidir. Hangi türden kitap okumayı seviyorsanız o alanda kendinizi geliştirin ya da periyodik bir okuma gerçekleştirin.

Örneğin 1 yıl boyunca sadece turizm kitapları okuyun, o alanda yeteri bilgiyi edindikten sonra farklı bir alana geçin. Kitap okumanın faydaları arasında yer alan genel kültürü arttırır maddesini göz önünde bulundurun.

6- Karar Vermeyi Kolaylaştırır

Kitap Okumak Karar Vermeyi Kolaylaştırır

Kitap okumak, aynı zamanda tecrübe etmeden tecrübe sahibi olmaktır. Ticari kitaplar okuyan biri, yeni girişimcilik yapmaya başlasa bile hiç kitap okumamış birine göre daha sağlıklı karar alabilir.

Edebiyat alanında kitap okumuş, romanların dünyasında kendini bulan biri, hayatı ile ilgili bir karar alırken kitaplardan çıkarttığı dersleri göz önüne getirir ve nasıl karar vermesi gerektiğini daha iyi anlar. Yani kitap okumak kişinin karar vermesini kolaylaştırır ve aynı zamanda sağlıklı karar vermesini etkiler.

7- Yalnızlık Hissinden Kurtarır

Kitap Okumak Yalnızlık Hissinden Kurtarır

Yalnızlık sadece tek başına kalmak değildir, kalabalıkların içinde de tüm dünyada tek başınaymışsınız gibi yalnız hissedebilirsiniz. Belki de o an hiçbir çözümün olmadığını düşünebilir ve bu yalnızlık hissine istemeden de olsa yenik düşmeye başlayabilirsiniz. Fakat silkinme vakti! Kitap okumanın faydaları arasında kişinin kendini yalnızlık hissinden kurtulması da yer alıyor.

Geçmiş hayatınızda yalnız kaldığınızda hiçbir çareniz yoktu belki fakat artık kitaplarınız var. Dünyada sizi anlayan tek bir kişi olmasa bile kitaplar sizi belki de kendinizden bile daha iyi anlar.

İlginizi Çekebilir: Oğuz Atay: Tehlikeli Oyunlar Kitap Özeti

8- Rahat İfade Etmeyi Sağlar

Kitap Okumak Kendini Rahat İfade Ettirmeyi Sağlar

Kitap okumanın faydaları bir hayli geniştir aslında. Kişinin kendini ifade edebilmesi kadar güzel bir şey yoktur. Bu da kişinin hem bilgili hem de iletişimde yetenekli olmasını gerektirir.

İnsanlarla iç içe olmak, sosyal olmak kişinin kendini daha rahat ifade etmesini sağlar. Fakat bu sosyallik kitap okuma ile taçlandırıldığında, kişinin kendini ifade etmesi çok daha kolay olur. Bir alanda sürekli kendini geliştiren ve o alanla ilgili yeni araştırmalar yapan biri, bir seminerde ya da söyleşide kendini rahatlıkla ifade etmesine katkıda bulunur. Kendinizi daha iyi hissetmek için kitap okumanın faydaları alanında biraz daha detaylı araştırma yapın.

9- Kitap Okuma Alışkanlığı Bulaşıcıdır!

Kitap Okuma Alışkanlığı Bulaşıcıdır!

Çocuklar, anne ve babalarının söylediklerini yapmayı pek sevmezler. Genellikle çocuklara bir şey yaptırmak istendiğinde anne ve babaların o şeyi yapması ve çocukların da onlardan örnek alarak yapması beklenir. Anne babalar olarak çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için sizin de okumanız gerekir.

Çocuklarınız sizi örnek alacak ve kitap okumayı seveceklerdir. Bunun yanı sıra herhangi bir yerde kitap okumaya başladığınızda zamanla o ortamda bulunan insanların da okumak istemesini sağlayacaksınız. Düşünsenize, dünyadaki herkes kitap okuyor!

Pedagog Adem Güneş‘in ifade ettiği gibi “Çocuklarınızı eğitmeyin, zira onlar sizin yaptığınızı yaparlar.”

Yani kitap okumanın faydaları arasında çocuklara da okuma alışkanlığı kazandırma yer alıyor. Çünkü bir evde kitap okuma hakim ise çocuğun farklı bir alana yönelmesi beklenemez: Çünkü onlar, gördüklerini uygularlar.

10- Hayatı Sevdirir!

Kitap Okumak Hayatı Sevdirir!

Yaşamdan beklediğiniz hazzı alamıyor ve yeterince tatmin olamıyor musunuz? Peki, kitap okumayı denediniz mi? Uzmanlara göre de kitap okumanın faydaları arasında stresi azaltması yer alıyor.

Kitap okumanın faydaları, günlük yaşantının yoğunluğu ve stresinden uzaklaşmanızı, farklı bir dünyaya geçiş yapmanızı sağlar. Böylece hayatın farklı yanlarını da görüp hayata farklı bir pencereden bakarak yaşamı daha çok sevmeye başlarsınız.

Aynı zamanda kitap okuyan insanların umutları her zaman taze kalır. Özellikle roman okuyan insanlar, hayata daha pozitif bakarlar ya da başarı öyküleri okuyanlar, karşılaştıkları her güçlükten sonra mutlaka başarabileceklerine inanırlar. Bu da hayatı daha fazla sevmeyi sağlar.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

11- Hafızayı Güçlendirir

Kitap Okumak Hafızayı Güçlendirir

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Düzenli olarak kitap okuduğunuzda zihninizi sürekli aktif tutarsınız. Konular hakkında yeni bilgiler edinmek, sürekli olarak zihnin hareket halinde olması demektir ki bu da hafızayı güçlendirir.

İnsanların çoğunda unutkanlık vardır. Bazılarında daha azdır bazılarında daha fazladır. Ancak kitap okuyan insanlarda hafıza problemi daha nadir görülür. İnsan beyni bir değirmen gibidir, yeni bir şeyler verirseniz öğütür, vermezseniz var olan şeyleri öğütür ve çürütür ve bu da hafıza problemine neden olur.

Düzenli olarak kitap okuyan insanların hafızalarının daha güçlü olduğu yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde anlaşılmıştır.

12- Stresi Azaltır

Kitap Okumak Stresi Azaltır

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırma kaynaklarına baktığımızda kitap okumanın faydaları arasında stresle baş etmek üzerinde ne kadar etkili olduğunu bilimsel olarak kanıtlanmış haliyle bulabilirsiniz. Hayat zaten yorucu, neden daha fazla zorlaştırmak yerine daha kolay bir hale getirmek için bir şeyler yapmayalım ki?

İnsanlar kitap okuma alışkanlıklarını devam ettirdikleri müddetçe, hayatlarının akışında sürekli değişimler görerek, yeni kavramlar ve bilmedikleri hayatlar hakkında fikir sahibi olurlar.

Dünyada insanların yeni şeyler öğrenmeleri adına yapmaları gereken ve elde bırakmaması gereken en temel dayanak okumaktır. Okuma alışkanlığını elde etmek için romanları ve güncel konular hakkında yazılmış kitapların okunmasında büyük fayda görüleceği söylenebilir.

İlginizi Çekebilir: Sabahattin Ali Kitapları

13- Becerisini Geliştirir

Kitap Okumak Yazma Becerisini Geliştirir

Yazabilmek için okumak gerekir, daha iyi yazmak için daha fazla okumak gerekir. Bir yazar, okumadan, araştırma yapmadan yazamaz.

Örneğin tarihi olaylar üzerinde bir ödeviniz var, bunu internetten kısa bilgilerle araştırarak bulabilirsiniz ancak kaleme dökebilmek için daha fazla bilgiye ihtiyacınız olur. Olaylara tek bir pencereden bakmak yerine birkaç pencereden bakmak, bir olayı kaleme dökerken daha fazla fikri ortaya koymanızı sağlar. Bu yüzden kitap okumanın faydaları arasında yazma becerisi kazandırması da yer almaktadır.

14- Konsantrasyonu Artırır

Kitap Okumak Konsantrasyonu Artırır

Teknoloji çağında yaşıyor olmamız ve biraz da hayat şartlarının getirisi ile birlikte insanlar artık aynı anda birden fazla işi bir arada yapmak zorunda kalabiliyorlar. Tabi ki bunu yapabilmek büyük ölçüde konsantrasyon gerektirir.

Konsantrasyonun artması için de zihnin sürekli hareket halinde olması, bir anda birden fazla şeye odaklanabiliyor olması gerekir. Kitap okumak, bu anlamda son derece faydalı bir iştir. Uzmanlar, kitap okumanın faydaları arasında konsantrasyon üzerinde son derece etkili olduğunu vurgulamaktadır.

15- Rahat Uyumayı Sağlar

Rahat Uyumayı Sağlar

Teknolojinin gelişerek hayatımızın her alanına girmesi, sosyalleşmeyi büyük anlamda baltaladı. Hatta uykularımızın kaçmasına bile neden oldu. Çocuğunuzu uyutmadan önce kitap okumanın faydaları ile daha rahat bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz. Uyusunlar diye ellerine telefon vermek yerine onlara masal okuyun.

Sürekli telefonla oynayan, internette vakit geçiren insanlar, uykularından lezzet alamıyorlar. Fakat uzmanlara göre, teknoloji ile zaman geçirmek yerine kitap okuduktan sonra uyuyan insanların daha rahat uyuduklarını söylemektedir.

İlginizi Çekebilir: Oğuz Atay “Tutunamayanlar” Roman Özeti ve Kitap Alıntıları

16- Empati Duygusunu Güçlendirir

Empati Duygusunu Güçlendirir

Araştırmacı P. Matthijs Bal ve psikolog Martijn Veltkap’ın yaptığı araştırmaya göre kitap okuyan insanların empati gücünün daha yüksek olduğu görülmüştür. Çünkü kitap okurken kendinizi kurgu da olsa karakterlerin yerine koyar ve onlar gibi düşünüp hissetmeye başlarsınız. Bu da zamanla empati gücünüzü daha fazla güçlendirmeye başlar.

Empati yapabilmek, günümüzde insanlık ailesi adına en önemli şeylerden biridir. Empatinin yapılamaması, maalesef hayat akışında problemlerin oluşmasına neden oluyor. Bu yüzden düzenli olarak kitap okumak ve okunanları hayata dökmek gerekir. Kitap okumanın faydaları arasında sıralanan empati, yukarıda da değindiğimiz gibi günümüzün temel ihtiyaçlarındandır.

17- Depresyonu Önler

Depresyondan Kurtulmayı Sağlar

Yapılan araştırmalar sonucunda bir araştırma makalesi yayınlanarak kitap okumanın depresyondan kurtulmayı sağladığı belirtilmiştir.

İnsanlar kimi zaman gizli depresyon geçirirler ve depresyonda olduklarının bile farkında değildirler. Kitap okumak, depresyondan kurtulmanın en etkili yolları arasındadır. Hayatınızın gidişatını ve seyrini değiştirmek istiyorsanız, düzenli kitap okumalısınız.

Depresyon, günümüzün en büyük problemleri arasında yer alıyor ve maalesef bunun en büyük nedenlerinden biri de uzaklaştığımız kitaplardır. Kitap okumanın faydaları hakkında bilgi edindiğinizde eminim daha fazla kitap okuyacaksınız.

18- Sosyallik Kazandırır

Daha Sosyal Biri Olmanızı Sağlar 

National Endowment for the Arts (Ulusal Sanat Vakfı) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kitap okuyan insanların daha arkadaş canlısı ve daha kolay sosyalleşebilen insanlar olduklarını belirtmiştir.

Kitap okuyarak kendinizi dış dünyaya daha fazla açabilir ve içsel buhranlarınızdan sosyalleşerek uzaklaşabilirsiniz. Birçok yönden kitap okumanın faydaları, yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Buna göre düzenli olarak kitap okuyan insanların daha sosyal oldukları görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Türk ve Dünya Edebiyatının En İyi 10 Aşk Kitapları

19- Özgüveni Geliştirir

Özgüveni Geliştirir

Özgüven sahibi olmak, hayatta yapılacak her işte daha fazla başarı göstermeyi etkiler. Düzenli olarak belirli bir alanda kitap okuyan insanlar, ilgilendikleri alanla ilgili çok rahatlıkla bir tartışma ortamına girebilirler.

Kitap okurken doğru kitapların seçilmesi halinde, özgüvenün müthiş derecede yükseleceği tespit edilen bir durumdur. Bu yüzden uzmanlar, özgüven sahibi olmak isteyenlere düzenli olarak kitap okumayı önermektedir.

20- Sorunlarla Başa Çıkmayı Kolaylaştırır

Sorunlarla Başa Çıkmayı Kolaylaştırır

Hayatta insanın karşısına çıkabilecek onca sorun vardır. Her sorunu kendi fikirleriyle çözmek isteyen insanlar, genelde büyük bir hüsrana uğrarlar. Fakat kitap okuma alışkanlığı edinmiş ve farklı alanlarda kitap okuyan biri, karşılaştığı sorunların çözülmesinde daha başarılı sonuçlar elde eder.

Araştırma kitapları, bilimsel kitaplar, akademik kitaplar ya da romanlar… Her bir türün kendine göre insana sağladığı artıları vardır ve hayata bakış açısını değiştirmekle birlikte sorunlarla başa çıkmayı da kolaylaştırır…

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 3]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.