kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Lev Tolstoy “Anna Karenina” Romanı İncelemesi

Lev Tolstoy “Anna Karenina” Romanı İncelemesi
15.09.2023
1.502
A+
A-

Anna Karenina romanı, Lev Tolstoy tarafından 1873 ve 1877 yılları arasında realist bir bakış açısıyla kaleme alınmış bir eserdir.

Anna Karenina İncelemesi

Anne Karenina incelemesi

Anna Karenina romanı, ilk yayınlandığı sıralarda bölüm bölüm yayınlanmış ve daha sonra da bir arada toplanarak kitap haline getirilmiştir. Bu roman, Rusya’nın toplumsal yapısını ve yaşayış tarzını anlatıyor olmasıyla çok fazla benimsenmiş ve birçok farklı listede dünyanın en iyi romanları arasında yerini almıştır.

Aynı zamanda Dünya Klasikleri arasında yer alan Anna Karenina, özellikle de insan karakterinin analizi ve psikolojik tahlilleriyle çok başarılı bir romandır. Öyle ki Dostoyevski, bu roman hakkında şu sözleri dile getirmiştir:

“Anna Karenina, çağımızın Avrupa edebiyatındaki benzerlerinden hiç birisinin, kendisiyle boy ölçüşemeyeceği kadar kusursuz, mükemmel ve ölümsüz bir sanat eseridir” demiştir.

Anlatılanlara göre bu eser, Tolstoy hakkında otobiyografik ögeleri bünyesinde bulunduruyordur. Romandaki karakterlerin, yazar tarafından gerçek hayatta tanınan kişilerden alıntılandığı da söyleniyor. Romanda geçen Levin’in kardeşi Nikolay, gerçek hayatta da Lev Tolstoy’un öz kardeşidir. Ve romanda olduğu gibi gerçekte de Tolstoy’un gözlerinin önünde veremden ölmüştür.

Henri Troyat tarafından kaleme alınan Tolstoy biyografisinin anlatıldığı kitapta ise Anna Karenina’nın gerçekliği şu sözlerle ifade edilmiştir:

“Tolstoy’un Komşusu ve aynı zamanda da arkadaşı olan Bibikov, Anna Stepanovna Pirogova adlı bir kadınla yaşıyordu. Uzun boylu, geniş yüzlü bu kadın, onun metresiydi. Adam, onu pek umursamıyordu. Hatta başka biriyle evlenme planları yapıyordu. Onun bu ihanetini öğrenen Anna, sadece birkaç eşyasını alıp kaçtı. Ve ardından kendini trenlerin altına attığı haberi geldi. Ölmeden önce Bibikov’a bir de mesaj göndermişti. Özetle ‘katilim sensin’ diyordu.”

Anna Karenina – Lev Tolstoy

Anne Karenina romanı

1870’li yıllarda Tolstoy tarafından yazılan Anna Karenina, Rus edebiyatının başyapıtlarından olmasının yanı sıra tüm dünyada büyük ilgi çeken ve günümüzde hâlâ binlerce insan tarafından okunan eşsiz bir eserdir.

“Realist” bir bakış açısıyla kaleme alınan Anna Karenina, sosyal durumları ve psikolojik konulara değinen gerçekçi anlayışla yazılmış zamanın en önemli eserlerindendir. Tolstoy’un en çok bilinen eseri Anna Karenina, aynı zamanda birçok filme de konu olmuştur.

Bu romandan alıntılarla vizyona giren son film ise 28 Aralık 2012’dedir.

Anna Karenina, aristokrat sınıfının yaşantısını, Çarlık Rusya’nın yönetim biçimini en detaylı biçimde ele alan realist anlayışla yazılmış bir romandır. Roman karakterlerinin Tolstoy hakkında biyografik ögeler içeriyor olması, Anna Karenina karakterinin de gerçek olabileceği fikrini uyandırıyor.

Bu eserde aristokrat sınıfının zengin, güzel ve kültürlü bir üyesinin evli olduğu halde yasak aşk yaşaması anlatılıyor. Anna Karenina başyapıtını kaleme alan Tolstoy hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için bkz.

Romanda Anlatılan Anna Karenina Kimdir?

Anna Karenina Kimdir?

Anna Karenina, Çarlık Rusya’nın aristokrat sınıfına dahil olan zengin, güzel ve kültürlü bir kadındır. Yüzbaşı Kont Aleski Vronski ve Aleksey Aleksandroviç Karenin adlı iki adamın arasında kalan Anna, aldığı riskler ve yanlış kararların neticesinde trajik bir aşk hikayesine konu olur.

Bir kadının sevdiği adam için neleri feda edebileceğini detaylıca gösteren bir karakterdir. Fakat hissettiği aşk, onu hayatın karanlık yüzüyle karşılaştırınca hissettiği pişmanlığın ne kadar ağır olacağını da göstermiştir.

O dönemde kocasını aldatan birçok kadının olmasına rağmen yaşadığı yasak aşkı cesurca ve dürüstçe en başından itiraf eden tek kadının Anna Karenina olması, ona karşı ne kadar olumlu şeyler hissettirse de sonrasında eşine verdiği sözden dönmesi üzerine düşünceler de olumsuz yöne çevrilmiştir.

Anna Karenina karakteri, bize aşkın nasıl bir güç ve cesaret verdiğini gösterdiği gibi aynı zamanda alınan cesurca kararların sonucunda ne denli uçuruma sürükleyeceğini de gösteriyor.

Aşk, dayanılmaz bir duygudur ve mantığımızı ele geçirir ve bazen risk almanın o kadar da iyi olmayacağını gösterir. Yaptığım bu tanımı romanın özetini okuduğunuzda çok daha iyi anlayacaksınız. Fakat romanın özetine geçmeden önce karakterler hakkında bilgi sahibi olmanız için onların özelliklerine değineceğim.

Anna Karenina Romanının Kahramanları

Anna Karenina Romanının Kahramanları

Romanda ne kadar aristokrat sınıfı ve Çarlık Rusya’nın yönetim biçimi de anlatılıyor olsa bile, Anna Karenina isimli karakterin yaşadığı aşk, birçoğumuzun daha çok dikkatini çekiyor. Anna Karenina’nın hayatına dokunan karakterler şunlardır:

Anna Karenina

Anne Karenina

Romanın başkahramanlarından Anna Karenina, aristokrat bir yaşam yapısına sahip, sevgi ve duygusal dürüstlük arayışı olan evli bir kadındır. Anna’nın yasak aşkı, onu zamanla sefalete ve intihara sürükler.

Karenina, her anlamda kendini yetiştirmiş kültürlü, zeki ve güzel bir kadındır. Yüksek sosyetede neredeyse herkesin dikkatini çeken biridir. Anna, evliliğinde hiç mutlu değildir ve başka bir adama aşık olduğunda bunu en başında kocasına açıklayabilecek kadar cesur ve yürekli bir kadındır.

Yüzbaşı Kont Vronski

Yüzbaşı Kont Vronski

Zengin ve atılgan bir subaydır. Yakışıklı ve tutkulu bu Vronski, Anna’ya karşı her zaman şefkatli davranmıştır fakat bu ikilinin aşkı onu kariyerinden uzaklaştırınca büyük bir hayal kırıklığına uğramıştır. Evli bir kadın olan Anna’yla olan ilişkisi ona büyük bir vicdan yükü vermiştir.

Levin

Levin

Prenses Kitty’ye aşık olan cömert ve yürekli bir çiftçidir. Entelektüel ve felsefi bir kişidir fakat bu düşüncelerini tarım gibi konularda uygulamaya geçirir ve kölelik düzenini değiştirir. Levin’in Kitty ile birlikte olma çabaları en başında karşılık bulamasa da sonunda mutlu bir evlilikle sonuçlanır.

Ekaterina Alexandrovna Shcherbatskaya (Kitty)

Ekaterina Alexandrovna Shcherbatskaya (Kitty)

Başta Yüzbaşı Vronski’yle birlikte olan fakat yarı yolda bırakıldıktan bir süre sonra çiftçi Levin’in aşkına karşılık vererek onunla evlenen bir kadındır. Hayatın bazı kırıcı gerçeklikleri karşısında her zaman dik durmaya çalışır.

Prens Stepan Arkadyaviç

Prens Stepan Arkadyaviç

Prens Stepan, Anna’nın erkek kardeşidir. Tamamen zevke düşkünlüğüyle bilinen Stiva karakteri, gerçekte Tolstoy’un St. Petersburg yaşamının bir simgesiydi.

Romanın karakterlerini tanıdığınıza göre şimdi de bu karakterlerin bize Anna Karenina romanında hangi anafikri vermek istediklerini görelim.

Anna Karenina Romanının Anafikri

“Anna Karenina,” Rus yazar Lev Tolstoy tarafından yazılan bir romanın adıdır ve ana fikri, karakterlerin karmaşık insan ilişkileri, ahlaki değerler ve toplumun etkisi etrafında dönüyor. Romanın ana fikri aşk, sadakat, toplumsal normlar ve bireysel özgürlük gibi temaları içerir.

Anna Karenina’nın ana karakteri, Anna’nın toplumun beklentileri ve kendi içsel arzuları arasındaki çatışmasını anlatır. Anna, aşkı ve mutluluğu arayışında toplumsal normlara ve ahlaki değerlere karşı gelir. Bu kararları, hayatının sonunda trajik sonuçlara yol açar.

Roman, diğer karakterlerin yaşamları üzerinden de toplumun etkisini ve insan ilişkilerinin karmaşıklığını gösterir. Levin ve Kitty gibi diğer karakterler de aşk, aile ve kariyer arasındaki dengeyi ararlar.

Anna Karenina Romanının Konusu

Lev Tolstoy tarafından kaleme alınan ve Rus edebiyatının başyapıtlarından olan Anna Karenina romanı, kültürlü, güzel ve aristokrat bir yaşam koşullarına sahip bir kadının evli olmasına rağmen yaşadığı yasak aşkı konu ediniyor.

Zamanının toplumsal yapısını ve insan karakterinin analizini en başarılı şekilde sunan Anna Karenina romanı, kocasını aldatan birçok kadından bahsediyor fakat bu kadınların hiçbiri Anna kadar dürüst değildir. Romanın sonunda Anna, bu aldatışının bedelini buhran içerisinde kendini tren raylarının önüne atarken öder.

Anna Karenina Romanının Özeti

Anna Karenina Romanının Özeti

Anna Karenina, kültürlü bir ailede iyi yetiştirilmiş olan, güzel, alımlı, ince, kültürlü ve çok bakımlı bir kadındır. Anna, yüksek makamlı bir devlet memuru olan Aleksey Aleksandroviç Karenin adlı bir adamla evlidir.

Bu çiftin bir tane de çocukları vardır ve bu aile birbirine karşı sevgisiz olmalarının yanı sıra, aynı zamanda da monoton özelliklere sahiptir. Ne Anna ne de Aleksey, bu evlilikten mutlu olmamaya başlarlar. Anna’nın tek mutluluğu evi ve çocuğudur.

Bir gün Anna Karenina, ağabeyi Prens Stepan Arkadyaviç‘in karısıyla arasının bozulduğunu öğrenir. Ve bu iki karı kocayı yeniden bir araya getirmek için ağabeyinin evine yani Moskova’ya gider.

Tek amacı bu çifti barıştırmak olan Anna, beklenmedik kişiler ve olaylarla karşılaşacaktır.  Ve bu olaylar sonucunda hayatı birden bire farklı bir yöne gidecektir. Tabi o, henüz bunların olacağının farkında değildir.

Moskova’daki ağabeyi Prens Stepan Arkadyaviç’in evine gittiğinde çok yakışıklı bir adam olan ve geçtiği her yerde dikkat çekebilmeyi başaran Yüzbaşı Kont Aleski Vronski ile tanışır.  Yüzbaşı Kont Aleski Vronski, Anna’yı çok çekici ve güzel bulmuştur.

Böyle bir kadını güzel bulmamak mümkün değildir zaten. Derken eve yalnız gitmesine izin vermemiş ve onu yalnız bırakmamıştır. Tabi bu sırada yüzbaşı Kont Aleski, Stiva’nın kızkardeşi olan Prenses Yekaterina Aleksandrovna Şçerbatski (Kiti)‘ye kur yapıyor, civardaki herkes de bunu biliyordur. Orada sürekli Vronski ve Prenses Kiti’nin aşkı konuşuluyordur. Buna rağmen Vronski, Anna’ya karşı olan ilgisini kaybetmemiştir.

Eski bir çiftçi ailesinin oğlu olan genç adam Konstantin Levin ise, yüzbaşıyla aşk yaşayan Prenses Kiti’ye aşıktır. Prenses de Levin’e karşı hoş duygular hissetmiştir fakat ailesinin ikna çabaları üzerine Kont Vronsky ile birlikte olmayı seçmiştir. Bu seçimden dolayı Levin çok acı çekiyordur.

Ona evlenme teklifi etse bile Kiti, bu teklifi yüzbaşı nedeniyle reddetmek zorunda kalmıştır. Levin’in sade bir çiftçi olması, Kiti’nin ailesinin Vronski’yle daha parlak bir geleceğinin olacağını düşünmesi genç çiftçinin köyüne dönüp Kiti’yi unutmaya çalışmasına neden olmuştur.

Bütün olanlara rağmen Anna Karenina’ya aşık olan yüzbaşı Vronski, prensese karşı olan ilgisini kaybetmeye başlayarak kuruna Anna üzerinden devam etmiştir.

İlk zamanlar yapılan bu kurlara tepkisiz kalan Karenina, bu genç ve yakışıklı yüzbaşının kurlarına daha fazla dayanamaz çünkü kocasından hiçbir zaman görmediği ilgiyi ona gösteriyordur. Zamanla Anna da yakışıklı yüzbaşına karşılık vermeye başlamış ve çevredekilere görünmekten çekinmeyecek kadar birbirlerine karşı sevgi duymaya başlamışlardır.

Prenses, hem Vronski’nin ilgisini kaybetmenin hem de Levin’i kaybetmenin acısıyla hastalanmıştır fakat ailesiyle birlikte gittikleri Alman kaplıcalarında kaybettiği sağlığını yeniden kazanmıştır. Ardından yavaş yavaş Vronski’yi unutmaya başlamıştır.

Anna, kendisini Moskova’dan Petersburg’a kadar yalnız bırakmayıp eşlik eden Vronski’ye karşı ilgisiz kalamıyordur. Öyle ki, dedikodulara bile aldırış etmeden onunla olan aşkını sürdürmeye devam etmiştir. Ve hiç beklenmedik bir şey gerçekleşmiştir. Anna, Yüzbaşı Kont Aleski Vronski’den hamile kalmıştır…

Anna’nın yüksek devlet memuru olan eşi Aleksey Aleksandroviç Karenin, karısının başka bir adamı seviyor olmasına karışmamıştır fakat mevkisinin sarsılacağı korkusu içini kaplamıştır. Bu durumu karısına açtıktan sonra Anna, yüzbaşıyla olan ilişkisini sürdürmeyerek sonlandıracağını dair söz vermiş ve bu sözünde durarak kararını da Yüzbaşı Vronski’ye söylemiştir.

Anna’nın bu kararını Petersburg’da öğrenen yüzbaşı, at yarışı sırasında atının tökezlemesi nedeniyle düşerek ağır yaralanmıştır. Bu sırada yarışı izleyen Anna, sevdiği adamın öldüğünü zannedip kocası Aleksey’e her şeyi itiraf etmiştir. Fakat Aleksey, mevkisinin sarsılmasına izin vermeyeceğini ve bu nedenle de boşanmayı reddettiğini, yüzbaşıyla olan ilişkisini de sonlandırmasını ister.

Kont’un ölmediği haberini alan Anna, kocasına verdiği sözü bozarak onunla olan ilişkisini sürdürmeye devam eder. Bu sırada Kitti’ye ettiği evlilik teklifinin reddedilmesi nedeniyle köşküne dönen Levin, kölelik düzeni konusunda farklı adımlar atarak yeni düzenlemeler ortaya koyar. Ardından bu yeni düzeni Kitti’ye anlatmak için yeniden Moskova’ya döner.

Genç ve yakışıklı Yüzbaşı Vronski, Anna’dan eşinden boşanmasını ve kendisiyle birlikte olmasını ister. Anna’nın kocasının boşanmayı reddetmesine rağmen karısının ilişkisini sürdürdüğünü görmesi üzerine boşanmayı kabul eder fakat oğlunu Anna’ya göstermez.

Karısının doğum yapacağını ve ölüm döşeğinde olduğunu öğrenen Aleksey, hem kendini aldatan karısını hem de aldattığı adamı affetmek zorunda kalır. Vronski, bu utanç karşısında kendini öldürme kararı alır ve bu girişimin sonucunda kendini yaralar.

Bir zaman sonra hem Anna Karenina, hem de Yüzbaşı Vronski, sağlıklarına yeniden kavuşurlar. Bu olaylardan sonra Anna, eşinden boşanarak oğlunun velayetinin de onda kalmasına karar vermiştir. Vronski ise ordudan ayrılacak ve çocuklarını birlikte büyüteceklerdir. Birbirlerini çok seven bu çift, her şeyi geride bırakarak İtalya’ya giderler. Bir süre herkesten ve her şeyden uzak yaşarlar.

Kiti’ye yeniden evlenme teklifi eden çiftçi Levin, bu sefer aşkına karşılık verildiğini görünce çok mutlu olur. Bu genç ve güzel çift evlenirler. Mutlu birlikteliklerinin ardından da çok güzel bir çocukları olur.

Bir süre sonra İtalya’dan dönen Yüzbaşı Vronski ve Anna Karenina, birlikte yüzbaşının köşküne yerleşirler. Anna bu süreçte kocasına gözükmeden gizlice çocuğunu görmeye gitmektedir. Yavaş yavaş vicdan azabının baskın gelmeye başlaması, Anna’yı huzursuzlaştırmış ve o da bu huzursuzluk nedeniyle ve böyle bir hayat yaşıyor olmalarından dolayı Vronski’ye rahat vermemeye başlamıştır.

Anna, artık toplum tarafından dışlanmaya başlayan bir kadındır ve onun bu kadar dışlanması huysuz, sinirli ve kıskanç bir kadın olmasına neden olmuştur. Bu durum karşısında Vronski’yle de arası bozulmaya başlamıştır.

Bunun üzerine bir de Vronski’nin başka bir kadına bağlandığını öğrenen Anna, artık kendisini sevmediğini düşünerek baskın bir şekilde pişmanlık hissini yaşamaya başlamıştır. Bir gün kendini bir şekilde Vronski ile tanıştıkları tren istasyonunda bulan Anna, o bunalım haliyle kendini bir trenin önüne atmış ve hayatına son vermiştir.

Lev Tolstoy Kitapları

 1. Anna Karenina,
 2. İnsan Ne ile Yaşar,
 3. Savaş ve Barış,
 4. İvan İlyiç’in Ölümü,
 5. Diriliş,
 6. Çocukluğum,
 7. Hacı Murat,
 8. Tanrı’nın Egemenliği İçinizdedir,
 9. İtiraflarım,
 10. Kazaklar,
 11. Kreutzer Sonat,
 12. Aile Mutluluğu,
 13. İlk Gençlik,
 14. Gençlik,
 15. İnsana Ne Kadar Toprak Lazım,
 16. Sanat Nedir?,
 17. Efendi ile Uşak,
 18. Bilgelik Kuponu,
 19. Sahte Kupon,
 20. Sergi Baba.

SSS

Anna Karenina'nın karakteri nasıldır?

Anna Karenina, romanda merkezi bir karakterdir. O, toplumsal normlara ve ahlaki değerlere karşı gelerek aşkı ve mutluluğu arayan bir kadını temsil eder. Karakterin içsel çatışmaları ve kararları, romanın gelişimini etkiler ve trajik sonuçlara yol açar.

Romanın diğer önemli karakterleri kimlerdir?

Romanın diğer önemli karakterleri arasında Konstantin Dmitrievich Levin, Darya Alexandrovna Oblonsky (Dolly), Alexei Alexandrovich Karenin, ve Ekaterina Alexandrovna Shcherbatskaya (Kitty) gibi karakterler bulunmaktadır.

Anna Karenina," neden bu kadar ünlüdür?

Anna Karenina,” dünya edebiyatının klasiklerinden biri olarak kabul edilir ve büyük bir edebi değere sahiptir. Roman, insan doğası ve toplumun etkisi üzerine derinlemesine bir inceleme sunar. Ayrıca karakterlerin karmaşıklığı ve trajik hikayesi, okuyucuları etkileyen unsurlardan biridir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

 1. Mert dedi ki:

  Orada bir dizi iyi noktayı tamamladınız. Konuyla ilgili bir araştırma yaptım ve çok sayıda insanın blogunuzla aynı fikirde olacağını öğrendim. Güzel bir yazı olmuş.

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Mert Bey, destekleyici yorumunuz için teşekkür ederiz.

 2. Emre dedi ki:

  Bence bu web sitesinin yöneticisi, web sitesi için gerçekten çok çalışıyor, çünkü burada her şey kalite temelli bilgiler.

  1. Esra Yerlikaya dedi ki:

   Merhaba Emre Bey, destekleyici yorumunuz için teşekkür ederim.

 3. Anonim dedi ki:

  çok detaylı ve güzel bir incelemeydi