kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Başarılı İnsanların 33 Ortak Özellikleri: Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir?

Başarılı İnsanların 33 Ortak Özellikleri: Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir?
10.09.2020
446
A+
A-

Başarılı insanların özellikleri, genel olarak birbiri ile aynılık gösterir. Başarılı insanlar, genellikle problemlere değil sonuca odaklanan insanlar, daha başarılı olurlar. Problemlere odaklanmak, problemlerin çözülmesini sağlamaz. Ancak sonuca yani çözüme odaklanmak problemleri çözmeye yardımcı olur. İşte başarılı insanların ortak özelliklerinden en önemlisi de budur. Tabi bunun haricinde birçok ortak özelliklerinin olduğundan söz etmek gerekir.

Yaşayan her insan “başarılı” olmak ister ve bunun için de kendine göre bazı yol haritaları çizer ve bu haritalar üzerinden hayatını sürdürür. Deneme-yanılma, deneyimleme ya da pratikte kullandığı teknikleri daha da geliştirerek kullanmak, başarılı insanlarda görülen en temel özelliklerdir. Peki, bunlar haricinde başarılı insanların özellikleri nelerdir? İşte sizin için derlediğimiz yazımız…

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri Nelerdir? 

Başarılı olabilmek için başarının ne olduğunu ve bunu elde edenlerin hangi özelliklere sahip olduklarını bilmek gerekir. Yani Başarılı insanların özellikleri hakkında fikir edinmek gerekir. Bunu bilmek, yol gösterici bir haritaya sahip olmakla eş değerdir.

1- Sürekli Soru Sorarlar

soru sormak

Başarılı insanların ortak özellikleri arasında en dikkat çeken madde sürekli soru sormalarıdır. Başarılı insanlar bilmediğini gizlemezler ve sürekli soru sorarlar çünkü soru sormanın onlara sağlayacağı faydaların farkında olurlar.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural (tıklayın)

2- Başarılı İnsanlar Pes Etmezler

Pes etmezler

Başarılı insanlar, kolay pes eden bir karakteri benimseyemezler. Onların lügatında pes etmek yoktur ve yolun sonu başarısızlık olacak olsa bile sonucunu görmek isterler. Ve genelde de pes etmeyen insanlar istediklerini elde etmeyi başarırlar.

3- Başarıdan Korkmazlar

Başarıdan korkmazlar

Başarılı insanlar, başarının getireceği sorumlulukların ve yeni engellerin farkında olurlar ve bu durum karşısında karamsar olmazlar.

İlginizi Çekebilir: Kariyerinizde Nasıl Gelişebilirsiniz? Kariyer Hayatında Başarılı Olmak İçin Okunması Gereken 13 Kitap (tıklayın)

4- Başarısızlıktan Korkmazlar

Başarısızlıktan korkmazlar

“Neyden korkarsanız o başınıza gelir” diye bir söz vardır. Bu söz çok doğrudur çünkü evren öyle bir sistemle işler ki, evrene hangi mesajı yollarsanız olaylar o yönde gerçekleşir. Başarısız olacağınıza inanırsanız, yanılmazsınız. Başarılı insanlar ise başarısızlıktan korkmaz ve hedefleri için ellerinden gelen tüm çabayı harcarlar.

5- Sürekli İletişim Halinde Olurlar

Sürekli iletişim kurarlar

Başarılı biriyle konuştuğunuz zaman göreceksiniz, asla içlerine kapanık olmazlar ve aksine iletişim yönleri büyük ölçüde gelişmiştir.

6- Hızlı Davranırlar

Hızlı davranırlar

Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri de bir fırsatla karşı karşıya kaldıklarında hızlı davranmalarıdır. Bazı konularda hızlı davranmak çok önemlidir ve böyle durumlarda başarılı insanlar atılımcıdırlar. Bir fikir karşısında hareketsiz kalırsanız, o fikir gerçekleşmemeye mahkûmdur… Başarılı insanlar bunun farkında olurlar ve gecikmeden hızlı bir şekilde ne yapacakları konusunda karar verebilirler.

İlginizi Çekebilir: Çekici Olmanın Yolları: Daha Çekici Olmak İçin Yapılması Gereken 25 Şey (tıklayın)

7- Doğru Hedef Belirler

Doğru hedef belirler

Hızlı karar almanın ve iyi fikirlere sahip olmanın yanı sıra doğru hedefin önemi de oldukça fazladır. Hedefiniz doğruysa çabalarınızın sonucunda eninde sonunda ulaşabilirsiniz fakat yanlış yönde hedefler belirliyorsanız verdiğiniz doğru kararların ve harcadığınız çabaların boşa gittiğini görmeniz kaçınılmazdır.

8- Kendisine Saygı Duyar

Kendilerine saygı duyarlar

Başarı elde etme hususunda en önemli maddelerden biri de kendine saygı duymaktır. Kendisine saygı duymayan insanlar, başarısızlık ya da haksız eleştiriler ve hatta bazen de doğru eleştiriler karşısında bile etkilenerek pes etme ya da motivasyon kaybı gibi tepkiler gösterebilirler. Başarılı insanlar yapılan eleştirileri görmezden gelmezler ve değerlendirirler fakat kendilerine olan saygısı sayesinde karamsarlığa düşmezler. Aksine eleştiriler neticesinde eksiklerini kapatmaya çalışırlar.

İlginizi Çekebilir: Mutlaka Okumanız Gereken En İyi 15 Macera – Polisiye Romanlar [ ✅ 2021] (tıklayın)

9- Başarılı İnsanlar Hatalarından Ders Çıkarır

Başarılı insanlar hatalarından ders çıkarırlar

Her insan çeşitli nedenlerden dolayı başarısızlıkla karşı karşıya gelebilir. Başarılı insanlar, bu durumlarda yaptıkları hatalarla yüzleşir ve ders çıkarırlar ki tekrar aynı koşullarla karşılaştıklarında farklı yoldan ilerleyebilsinler.

10- Küçük Adımlarla Büyük Hedeflere Yürürler

Küçük adımlarla büyük hedeflere yürürler

Başarılı kişiler, bir anda gerçekleşen başarı ve kazancın sağlam bir altyapısının olmadığının farkındadırlar. Bazen başarıya ulaşmak oldukça zordur fakat başarılı insanlar, küçük adımların sürekliliğinin büyük hedeflere ulaştırabileceğinin farkındadırlar ve vazgeçmeden hedeflerine yürümeye devam ederler.

11- Verimli Çalışırlar

Verimli çalışırlar

Çok çalışmak etkilidir fakat eğer çalışmalarınız verimli değilse, pek bir işe yaramayacağını görebilirsiniz. Bunun farkında olan genellikle çalışmalarının verimine ve kalitesine çok fazla önem verirler.

İlginizi Çekebilir: Motivasyon Yükseltmenin Yolları: İş Yerinde Motivasyon Yükseltmenin 20 Yolu

12- Gelişmeleri Takip Ederler

Gelişmeleri takip ederler

Başarılı insanlar, bir işe girdiklerinde ya da bir ürün sattıklarında müşteride oluşan memnuniyeti takip ederler. Edindikleri bilgiler neticesinde yaptıkları işleri ve ürünleri geliştirmeye çalışarak daha başarılı olurlar.

13- İyi Bir Dinleyicidirler

İyi bir dinleyicidirler

Sürekli konuşan insanlar yalnızca bildiklerini tekrar etmekle kalırlar. Fakat başarılı kişiler bu durumun aksine daha az konuşur ve daha çok dinlerler. Sürekli olarak edindikleri bilgiler sayesinde kendilerini daha fazla geliştirirler.

İlginizi Çekebilir: Depresyondan Kurtulmanın 20 Yolu (tıklayın)

14- Duygularını Kontrol Etmeyi Bilirler

Duygularını kontrol etmeyi bilirler

Başarılı kişilerin ortak özelliklerinden biri de duygularını kontrol etmeyi bilmeleri. Onlar duygularının zihinlerini ele geçirmelerine izin vermezler.

15- Doğru Zamanda Doğru Yerde Olurlar

Doğru zamanda doğru yerde olurlar

Başarılı insanlar, her zaman kendilerini daha fazla geliştirebileceği yerlerde ve kendisine bir şeyler katabilecek insanlarla vakit geçirirler. Negatif düşüncelere sahip olan insanlarla kendi potansiyeli düşürmez ve vakit kaybetmezler. Ne demişler; “Kim olduğun en çok vakit geçirdiğin 5 kişinin ortalamasıdır.”

İlginizi Çekebilir: Gizli Depresyon Geçiren Kişilerin Gösterdiği 10 Belirti (tıklayın)

16- Erken Kalkarlar

Erken kalkarlar

“Erken kalkan hızlı yol alır” derler… Başarılı kişiler, güne erken başlarlar. Diğer insanlar kendilerini geliştirmek ve başarmak için uğraşırken onlar günlerini uyuyarak harcamazlar.

17- Fiziğine Dikkat Ederler

Fiziğine dikkat ederler

Sağlıklı beyin sağlıklı vücuttan gelir ve başarılı insanlar bunun farkındadırlar. Fiziklerini her zaman korurlar ve sürekli egzersiz yaparlar. Bu onlara hem fiziksel hem de ruhsal anlamda çok yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Olmanın Yolları: Nasıl Daha Sağlıklı Olunabilir? [13 Yöntem] (tıklayın)

18- Hobi Edinirler

Hobi edinirler

Hobiler insanların hem fiziksel hem de ruhsal gelişimini destekler. Başarılı insanlar iş hayatının dışında keşfettiği bir hobisiyle sinir ve stresini atarlar. Ayrıca hobiler insanların daha mutlu olmasını sağlar ve mutluluk da başarıyı beraberinde getirir.

19- Niceliğe Değil Niteliğe BakarlarNiceliğe değil niteliğe bakarlar

 

Başarılı insanlar, yaptıkları işlerin sayısına değil kalitesine ve değerine bakarak yaparlar. İş yerinde çok fazla üretmek sizi bir süre idare edebilir fakat işinizin özgün bir kalitesi yoksa süreklilik olmaz. Bu nedenle başarılı olmak için işin kalitesine büyük ölçüde önem verilmesi gerekir.

20- Problemlerin Çözümüne Odaklanırlar

Problemlerin çözümüne odaklanırlar

Başarılı kişiler, problemleri kabullenirler fakat o problemlere yenilmezler. Aksine problemlerin oluşumuna değil çözümüne odaklanırlar.

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumanın Faydaları: Mutlaka Okunması Gereken 40 Kitap Önerisi (tıklayın)

21- Evcil Hayvan Sahiplenirler

Evcil hayvan sahiplenmek

Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalara göre, evcil hayvan sahibi olmak şefkat duygusunu arttırır, sinir ve stresi azaltır ve daha mutlu olabilmenizi sağlar. Başarılı olmak için işinizi sevmenizin yanında sinir stresten mümkün olduğunda uzak durmanız ve mutlu olmanız gerekir. Bu konuda da en büyük yardımcılar hayvan dostlarıdır.

22- Doğru Soruları Sorarlar

Doğru soruları sorarlar

Yanlış sorular sormak hiçbir zaman doğru sonuca ulaştırmaz bu nedenle de her zaman doğru soruları sorarlar. “Neden başarısız oldum, ne yapılabilirdi, bir dahakine nasıl davranmalıyım?” gibi doğru sorularla doğru cevaba ulaşmaya çalışırlar.

23- Gözlem Yaparlar

Gözlem yaparlar

Her zaman etrafında oluşan gelişmeleri, müşterilerin yorumlarını ve geri dönüşlerini, rakiplerinin yaptığı işleri ve daha birçok şeyi gözlemlerler ve daha iyisini daha özgün bir şekilde nasıl yapabileceğini düşünmeye başlarlar.

24- Hayal Ederler

Hayal ederler

Çok uçuk hayaller değil de realist ve olabilirliği yüksek olan hayaller kurarlar. Hayal ettiğinizde daha yaratıcı fikirler ortaya çıkar ve bu da daha başarılı olmanızdaki en büyük etkenlerden  biridir.

25- Başarılı İnsanlar Disiplinli Olurlar

Disiplinli olurlar

Başarılı insanlara baktığınızda her zaman bir disiplin sahibi olduklarını görürsünüz. Fırsatları da olabilir fakat asla disiplinsiz davranmazlar ve bu nedenle patronları tarafından da diğer çalışanlara göre oldukça fazla benimsenirler.

İlginizi Çekebilir: Başarılı Olmanın Yolları: Başarı Maratonunda 40 Altın Kural (tıklayın)

26- Kendilerine Güvenirler

Kendilerine güvenirler

Başarılı insanlar her zaman kendilerine güvenirler fakat bu güvenin yanlış kararlar aldırtacak seviyede olmasına izin vermezler.

27- Planlı Çalışırlar

Planlı çalışırlar

Her zaman bir iş planları ve hatta normal hayatlarında bile yapacakları şeylerin planları vardır. Plan yapmak, nerede, ne zaman, ne yapacağınız konusunda size fikir verir ve karamsarlığa düşmenizi engeller. Bu da iş motivasyonunuzu yükseltir ve daha başarılı olmanızı sağlar.

28- Dakik Davranırlar

Dakik olurlar

Dakik olmak, başarılı olmanın yolları arasında en önemli maddelerden biridir. Hayranlık uyandırıcı şekilde her konuda dakik ve vakitli davranırlar ve bu yüzden yalnızca iş ortamında değil arkadaş ortamında da çok saygı görürler. Bu durum da onların kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlar.

29- Geçmişe Takılı Kalmaz, Geçmişten Ders Çıkarırlar

Geçmişe takılı kalmazlar, geçmişten ders çıkarırlar

Geçmişte herkesin başına birçok şey gelebilir fakat bu sorunlar başarılı insanları yıldırmak için hiçbir zaman yeterli olmaz.

İlginizi Çekebilir: Eski Sevgiliye Söylenecek En Kapak Sözler (tıklayın)

Geçmişte oluşan sorunlar onlara da zarar verebilir fakat hep bir sınırı olur ve o sınıra geldiğinde düştükleri yerden şimşek hızında ve daha güçlü bir şekilde kalkmasını çok iyi bilirler.

İlginizi Çekebilir: Çekici Olmanın Yolları: Daha Çekici Olmak İçin Yapılması Gereken 25 Şey

30- Risk Almaktan Korkmazlar

Risk almaktan korkmazlar

En başarılı işlerin arkasında öncesinde alınmış olan riskler vardır. Başarılı insanlar risk almanın kaybettireceği ihtimalini bilirler fakat başarılı olma ihtimalinin verdiği umut ile risk almaktan korkmazlar. Her başarılı insanın geçmişte aldığı bir risk vardır.

31- Kendi Hatalarından Başkalarını Sorumlu Tutmazlar

Kendi hatalarından başkalarını sorumlu tutmazlar

İnsanlar çoğunlukla başlarına kötü bir şey geldiğinde suçu başkalarına yüklemeye meyillidirler. Fakat başarılı insanlar hatalarını ve başlarına gelen kötü şeyleri kabullenir ve onlardan ders çıkarırlar. Bu da daha fazla olgunlaşmalarını sağlar.

32- Her Zaman Fark Yaratırlar

Fark yaratırlar

Başarılı insanların hiçbir zaman diğerleriyle aynı kafa yapısına sahip olmadığını ve aynı şekilde çalışmadıklarını görürsünüz. Bir şekilde her konuda farkını göstermeyi çok iyi bilirler. Bu nedenle patronlar tarafından da çok benimsenirler.

İlginizi Çekebilir: Franz Kafka Kimdir? Kafka Kitapları ve Edebi Kişiliği (tıklayın)

33- Alçakgönüllü Olurlar

Alçakgönüllüdürler

Başarılı insanlar, elde ettikleri başarının vereceği gururdan kaçınarak her zaman alçakgönüllü olurlar ve hiçbir zaman kendilerini başkalarından daha üstün görmezler.

Başarılı İnsanlar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Başarılı olmak için ulaşılabilir hedefler belirlemeli ve hiçbir şeyin sizi yıldırmasına izin vermemelisiniz.

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları Nelerdir?

İş hayatınızda başarılı olmanın en etkili yollarından biri, işin niteliğine değil niceliğine bakmaktır. İşin kalitesi her zaman ne kadar çok yapıldığından daha önemli olmalıdır.

Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyız?

Derslerde başarılı olmak için düzenli bir plan oluşturmalı ve her detayına özenle uymalısınız. Bu süreçteki en önemli yoldaşınız disiplin olacaktır.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.