kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Simental İnek Özellikleri, Süt Verimi ve 2023 Fiyatı

Simental inek, yüksek süt ve et verimi ile bilinen en iyi inek ırklarından biridir.

Simental İnek Özellikleri, Süt Verimi ve 2023 Fiyatı
30.01.2023
294
A+
A-

Simental inek ya da diğer adıyla “Swiss Fleckvieh”, çift amaçlı olarak İsviçre cinsi olan bir sığırdır. Adı, İsviçre’nin Bern kantonunda, Bernese Oberland’da yer alan “Simme Nehri” vadisi olan Simmental’den alan bu sığır, beyaz lekeli ve kırmızımsı bir renge sahiptir. Her ne kadar çift amaçlı yetiştirilse de simental ineği, verdiği yüksek orandaki sütü ile de bilinen bir cinstir.

İsviçre’de daha çok beslenen ve tercih edilen bir sığır türü olsa da son dönemlerde dünya genelinde bir popülarite kazandığını söylememiz gerekir. Hem süt vermesi hem de et üretimi için oldukça rağbet gören simental ineği, diğer ineklerden farklı olarak hem çift hem de süt üretimi amaçlı kullanılmaktadır.

Simental İnek Genetiği

Simental inek

Simental inekler hakkında araştırma yaparken süt ve et üretim kapasitesinin dikkate alınması gerekir. Simental, yılda ortalama 8,000-10,000 pound (4535,9237 kg) süt verimi ile yüksek süt üretimine sahip bir sığır türüdür. Sütü protein ve yağ bakımından yüksek olması da ayrıca ineklerin genetik özelliklerinde öne çıkan bir diğer değerdir.

Yüksek yağsız et verimiyle de et üretimi alanında daha fazla tercih edilen Simental, hızlı büyümesiyle de dikkat çekici bir ırktır. Olgun bir simental ortalama 1,200-1,500 kilogram ağırlığındadır. Eti yağsız ve iyi mermelenmiş olup lezzet olarak mükemmellik seviyesindedir.

Simental İneğinin Tarihçesi

Simental ineği, 18. yüzyılın başlarına kadar uzanan uzun ve büyüleyici bir geçmişe sahiptir. Bu ırk, çiftçilerin sert dağ iklimine dayanabilecek ve hem süt hem de et üretebilecek bir ırk aradığı İsviçre’nin Simme Vadisi’nde geliştirilmiştir. Günümüzde, dünyanın farklı yerlerinde de tercih edilen bir ırk olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur.

İlk olarak Simental sığırı, 1869 yılında ABD’de ithal edilmiş ve kısa süre içinde ABD’li çiftçiler tarafından rağbet görmeye başlamıştır. Günümüzde Simental, Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya’da büyük bir popülariteye sahiptir. Ancak bu ülkeler dışında diğer birçok ülkede de yaygın olarak beslenmeye başlamış bir ırk olduğundan söz edebiliriz.

Simental İneğinin Özellikleri

Simental inekler kendilerine özgü kırmızı ve beyaz renkleriyle tanınırlar ve genellikle orta ila büyük boydadırlar. Ayrıca güçlü, sağlam yapıları ve yüksek süt ve et üretimleri ile bilinirler.

Simental inekleri ayrıca uysal ve arkadaş canlısı kişilikleriyle bilinir, bu da onları idare etmeyi ve özellikle çift sürmeyi kolaylaştıran en büyük özelliği olmasını sağlamaktadır.  Simental, tüm bu özelliklerine ek olarak dayanıklı ve güçlü yapıları ile de öne çıkmaktadır. Bu da yine simental sığırının çok fazlasıyla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Simental Sığır Irkı Görünüm Özellikleri

Simental inekleri özel kılan birçok yönü bulunmaktadır. Irkın görünüm itibari ile diğer ineklerden daha farklı olması da yine belirgin özellikleri arasında değerlendirilmektedir. Simental sığır ırkı görünüm özellikleri şu şekildedir;

 • Sarı-beyaz veya kırmızı-beyaz renklerindedir.
 • Baş, alın ve kirpikler beyazdır.
 • Erkeklerde de dişilerde de boynuz bulunur.
 • İklim şartlarına kolay bir şekilde adaptasyon sağlarlar.
 • Ömürleri diğer inek ırklarına göre daha fazladır.
 • Yüksek döl verimi özelliğine sahiptirler.
 • Annelik içgüdüsü diğer sığırlara göre daha yüksektir.
 • Simental ineklerde sağlık problemi nadir görülür.

Simental sığır ırkı verim özellikleri

 • Canlı ağırlık: Erkek: 1100 – 1400 kg ; Dişi: 600 – 900 kg
 • Cidago yüksekliği: Erkek: 150 – 165 cm ; Dişi: 138 – 150 cm
 • Canlı ağırlık artışı: 1350 – 1600 gr/gün          
 • Et randımanı: %58
 • Süt verimi: 6.500 Lt
 • Yağ oranı: %4.2

Simental Süt ve Et Üretimi

Simental inekler, yılda ortalama 8,000-10,000 pound (4535,9237 kg) süt verimi ile son derece üretken ve verimli ineklerdir. Ayrıca yüksek tereyağı ve protein içeriği ile bilinirler, bu da sütlerini peynir ve diğer yüksek değerli süt ürünleri için ideal hale getirir.

Et üretimi açısından Simental, iyi bir et ve yağ dengesine sahip yağsız, yüksek kaliteli etleriyle bilinir. Bu özelliklere sahip olması özellikle çiftliklerde daha fazla aranan bir cins olmasını etkilemektedir.

Günümüzde anavatanı dışında dünyanın diğer ülkelerinde de popülarite kazanmasının en büyük nedeni de yine hayvancılık adına önemli özelliklere sahip olmasıdır.

Simental İnek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Simental ineği, çok çeşitli ortamlar ve üretim sistemleri için uygun olan çok yönlü ve üretken bir ırktır. Güçlü genetik tabanı ve yüksek heterozigotluk seviyesi ile Simental çok çeşitli koşullara uyum sağlayabilir ve yüksek kaliteli süt ve et üretebilir. İster ticari bir üretici ister otla beslenen bir üretici olun, Simental ineği üretiminizi ve karlılığınızı en üst düzeye çıkarmak için mükemmel bir seçimdir.

Peki, simental sığırı yetiştiriciliği yapmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir, bakımı nasıl yapılır?

Boğa Seçimi

Simental inekleri yetiştirirken, ilk adım buzağıya babalık yapacak boğayı seçmektir. Bir boğa seçerken genetik yapı, doğurganlık ve genel sağlık gibi faktörleri göz önünde bulundurmak önemlidir. Bir boğa güçlü bir genetik temele sahip olmalı ve buzağıya geçebilecek herhangi bir genetik kusur veya hastalık içermemelidir. Ayrıca, boğa doğurgan olmalı ve genel sağlık geçmişi iyi olmalıdır.

Damızlık Zamanlaması

Üreme zamanlaması, üreme sürecinin başarısında çok önemli bir rol oynar. Simental inekleri tipik olarak ilkbahar sonundan sonbahar başına kadar süren bir üreme sezonuna sahiptir ve üreme sezonunun zirvesi yaz aylarında gerçekleşir. Yetiştirme zamanlamasını, buzağının bol miktarda gıdanın bulunduğu ve koşulların buzağının büyümesi ve gelişmesi için daha uygun olduğu sıcak aylarda doğacak şekilde yapmak önemlidir.

Suni Tohumlama

Suni tohumlama (AI) Simental ineklerinin yetiştirilmesinde yaygın bir yöntemdir. Bu yöntem, ineği suni olarak tohumlamak için seçilen bir boğadan alınan dondurulmuş spermanın kullanılmasını içerir. YZ, uygun maliyetli ve verimli bir ıslah yöntemidir ve sürü içinde daha fazla genetik çeşitlilik sağlar. Bununla birlikte, başarılı bir üreme için doğru teknik çok önemli olduğundan, AI kullanırken eğitimli bir profesyonelle çalışmak önemlidir.

Doğal Yetiştiricilik

Doğal yetiştiricilik, Simental ineklerinin yetiştirilmesinde kullanılan bir diğer yaygın yöntemdir. Bu yöntemde ineği doğal yollarla yetiştirmek için canlı bir boğa kullanılır. Doğal yetiştiricilik daha geleneksel bir yetiştirme yöntemidir ve buzağının daha doğal bir şekilde yetiştirilmesini sağlar. Bununla birlikte, doğal yetiştiricilik aynı zamanda daha büyük bir yaralanma veya hastalık bulaşma riski taşır.

Genetik Seçim

Simental ineklerin yetiştirilmesinde genetik seleksiyon önemli bir husustur. Genetik seleksiyon, bireylerin genetik yapılarına ve arzu edilen özellikleri buzağıya aktarma potansiyellerine göre damızlık olarak seçilmesini içerir. Bu, süt ve et üretimi, doğurganlık ve genel sağlık gibi özellikleri içerebilir. Genetik seleksiyon, hem AI hem de doğal hizmet yöntemleriyle birlikte kullanılabilir.

Neden Simental?

Hayvancılık ile uğraşanlar, inekler konusunda araştırma yaparlar. Özellikle süt verimi ve et verimi açısından daha avantajlı olacak ırklar tercih edilir. Simental de bu anlamda dünya genelinde en çok tercih edilen ırklardan biridir.

Simental inek tercih edilmesinin birçok haklı gerekçesi bulunmaktadır. Başta diğer inek ırklarına göre daha fazla süt vermeleri, et üretiminde hakeza diğer ineklere göre daha verimli olmaları ve buna ek olarak çift sürmede de kullanılmaları, dünya genelinde simental ineklerin tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biridir.

Türkiye’de simental inek beslemek iklim koşulları göz önünde bulundurulduğunda kolaydır. Bu ırklar, soğuk iklim koşullarına ve engebeli arazi şartlarına uyum sağladıkları için kolaylıkla tercih edilebilir ineklerdir.

Simental İnek Fiyatları

Simental ineklerin tercih edilmesindeki bir diğer neden de fiyatının ülkemizdeki diğer ineklere göre daha uygun olmasıdır. Ancak simental fiyatları, ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle satın alacağınız ülkede simental fiyatları hakkında bilgi edinmeniz önemlidir.

Simental inek fiyatları 2023 aşağıdaki gibidir.

 • 7 Günlük Simental İnek Fiyatı 23.000 TL
 • 3-6 Aylık Simental İnek Fiyatı 13.000 TL
 • Damızlık Simental Mantfon Hostayn İnek Fiyatı 21.000 TL

Simental İnek Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Simental inek fiyatları da diğer inek fiyatları gibi çeşitli bazı koşullara bağlıdır. Yem fiyatlarının yükselmesi, güncel ekonomik koşullar, mağazalar ve diğer birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Yukarıda verdiğimiz fiyat bilgisi, 2023 simental inek fiyatlarıdır. Ancak bu fiyatların değişebileceğini bilmenizde yarar vardır.

Büyümeyen Köpek CinsleriBüyümeyen Kedi Cinsleri

SSS

Simental ineklerin fiyatı kaç para?

Simental inek fiyatları, ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. 2023’te 7 günlük simental inek fiyatı 23,000 TL, 3-6 aylık simental inek fiyatı 13,000 TL, damızlık simental mantfon hostayn inek fiyatı ise 21,000 TL’dir.

Simental ineklerin özellikleri nelerdir?

Simental ineklerin özelliği kendine özgüdür. Renkleri, sarı-beyaz ya da kırmızı-beyazdır, baş, alın ve kirpikleri mutlaka beyaz olur, erkek ve dişileri boynuzludur.

Simental cinsi inek günde kaç litre süt verir?

Simental inek, yılda yılda ortalama 8,000-10,000 pound (4535,9237 kg) süt verir. Bu da günlük ortalama 12,5 kg. süte eşittir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.