kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Yeni Doğum Yapmış Bir Anneye Bunları Asla Söylemeyin

Yeni Doğum Yapmış Bir Anneye Bunları Asla Söylemeyin
11.12.2019
270
A+
A-

Siz siz olun, yeni doğum yapmış bir anneye bunları asla söylemeyin. Sizi terslemese bile içerleneceğinden emin olabilirsiniz. Bunlar neler peki? İşte detaylar…

Psikolojik olarak rahat olmayan ve stresleri ile baş başa olan bir anne, yeni doğum yapmış bir annedir. Patavatsızlık yapılıp sorulan bazı sorular da annelerin bazen hayattan soğumalarına, kızmalarına ve hatta psikolojik olarak kendilerini baskı altında hissetmelerine neden olabiliyor. Tecrübeli anneler ve uzmanların görüşlerine göre yeni doğum yapmış bir anneye bunları asla söylemeyin. Nedir o söylenmeyecek şeyler? İşte detaylar…

Bir anneye bunları asla söylemeyin

 

1- “Bebeğiniz neden bu kadar küçük?”

Annelerin sinirlerini en çok bozan sözlerden biri “bebeğiniz çok küçük” sözüdür. Sanki iri doğan bebekler çok daha iyi olurmuş gibi bir algının oluşmasına neden olan bu cümle, annelerin sinirlerinin bozulması için yeterlidir.

Yeni Doğum Yapmış Bir Anneye Bunları Asla Söylemeyin

2- “Doğum mu yaptın? Hiç de belli olmuyor”

Anne adayları doğum yaptıktan sonra sadece psikolojik olarak değişime uğramazlar. Aynı zamanda fiziki olarak da birtakım değişimlere uğrarlar. Ama patavatsız bir misafir gelip de “Aaa! Sen doğum mu yaptın? Hiç de belli olmuyor” dediğinde annenin sinirleri zıplamaya başlar. Sanki 9 aydır karnında bir şey taşımıyormuş da bebeği leylekler getirdi gibi bir hisse kapılıp öfkelenebiliyorlar, haklılar da… Yeni doğum yapmış bir anneye bunları asla söylemeyin, bunu bir kenara not edin. Hamilelik kıyafetleri giyip doğum yaptıktan sonra yeni elbise modelleri ile bir annenin değişmesi çok normaldir, bunu aklınızdan çıkartmayın.

3- “Bebeğin anne sütü içiyor mu?”

Her anne bebeğini anne sütü ile besler diye bir kural yok. Bazı annelerin sütü olmaz ve mecburen mama ile bebeğini beslemek zorunda kalır. Bunun bilincinde olan insanlar zaten konuşmazlar ama patavatsız insanlar “bebeğin anne sürü içiyor mu?” diye sormaktan çekinmezler. Ama gel gör ki annenin psikolojisi alt üst…

4- “Bebeğin geceleri uyuyor mu?”

Yeni doğan bebeklerin çoğunda gece uyumama problemi var. Şanslı bir anne ise bebeği uyur. Bu soruyu aslında annelik duygusunu tatmış biri sormaz. Ama annelik ile ilgili bilgisi olmayan biri kesinlikle bu sinir bozucu soruyu sormaktan çekinmez ve annenin sinirlerini alt üst etmeye yeter.

Yeni Doğum Yapmış Bir Anneye Bunları Asla Söylemeyin

5- “Çalışmaya devam edecek misin?”

Çalışan bir anne, bebeğine yeterince vakit ayırabileceğini düşündüğünde, doğumdan önce çalıştığı işine geri dönmek ister. Ama bazen bebek görmeye gelen misafirlerden biri patavatsızca “çalışmayı düşünüyor musun?” diye sorar. Annenin sinirlerini bozmak için bilerek sorulmuş bir soru gibi durur. Bir de toplumda bebeğini bırakıp çalışan kadınlar ayıplandığı için bu soru iyi niyetle sorulmaz genellikle… Yeni doğum yapmış bir anneye bunları asla söylemeyin ve aklınızda bulunsun.

6- “Başka çocuk düşünüyor musunuz?”

Milletin özel aile planlama bakanıymış gibi sorulan bu soru annelerin sinirlerini alt üst eden sorulardan biridir. Hele ki ikiz bebek dünyaya getirmiş bir anne için hiç de çekilmeyecek bir sorudur. Kimin çocuk yapıp yapmamayı düşündüğü kimseyi ilgilendirmez, akıllıca bebek görmesine gidip çıkın, üstünüze vazife olmayan işlerden size ne?

7- “Doğru pozisyonda emzirmiyorsun ondan canın yanıyor”

Ne kadar gereksiz bir cümle değil mi? İlk defa annelik duygusunu tadan bir kadın zamanla hangi pozisyonda bebeğini emzireceğini kendi öğreniyor zaten. Yeni doğum yapmış bir kadına kalkıp da böyle bir cümle kurmak, onu tamamen işin acemisi, anneliğin ne olduğunu bilmeyen biri yerine koymaktan başka bir şey değil. Kesinlikle böyle bir cümle kurulmaması gerekir.

Yeni Doğum Yapmış Bir Anneye Bunları Asla Söylemeyin

8- “Çok zor değil mi?”

İlk defa annelik duygusunu tatmış biri, kesinlikle bazı şeylerden feragat etmek zorunda kalır. Ama bunu başkasının söylemesi hiç de doğru değil. Evet, annelik dünyanın en zor görevi olsa da bebeği için dünyayı bir kenara bıraktıran bir meslektir aynı zamanda. Dolayısıyla bir anneye “zor olmuyor mu?” gibi saçma bir soru sorulmaz. Zor olmaz kardeşim!

9- “Sana hiç benzemiyor”

Gel de sinirlenme! 9 ay boyunca karnında bir bebek taşı ve doğurduktan sonra biri çıkıp “bu bebek sana hiç benzemiyor” desin… Yalan söylüyorsun, her çocuk annesine de babasına da benzer. Sadece ya babasına daha çok benzer ya da annesine. Ama ikisinin de genlerini taşıdığı için mutlaka annesine de babasına da benzer. Bunu bilmiyorsanız ya susun, ya da öğrenin! Yeni doğum yapmış bir anneye bunları asla söylemeyin deriz.

Yeni Doğum Yapmış Bir Anneye Bunları Asla Söylemeyin

10- “Erkek çocuk da düşünüyor musunuz?”

Sanki bebeği siparişle dünyaya getiriyorlar. “Eee kız çocuğunuz oldu, erkek çocuk da düşünüyor musunuz?” Yahu sana ne? Düşünür, düşünmez… Siparişle gelen bir şey değil ki bu cinsiyetini anne ya da baba belirlesin. Allah neyi kısmet ederse o gelir, belki de hiç gelmez… Yeni doğum yapmış bir anneye bunları asla söylemeyin, bizden tavsiye…

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.