Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

0
192

Anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biri de “doğum sonrası ne zaman adet görülür? Sorusudur. Bu konu hakkında uzmanların verdiği bilgiler ışığında açıklık getireceğiz.

Her kadının vücut yapısı, fizyolojik ve biyolojik yapısı farklıdır bu da doğumdan sonra adet kanaması zamanında değişikliklerin görülmesine neden olmaktadır. Bazı kadınlarda daha erken kanama başlarken bazı kadınlarda daha geç görülebilmektedir.

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman görülür

Adet kanaması ne zaman görülür?

Doğumdan sonra adet kanaması yukarıda da söylediğimiz gibi kadından kadına değişebilmektedir. Ancak genel olarak 6 hafta ile 1 yıl arasında değişebilmektedir. Adet gecikmesi, titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Adet gecikmesi kadının yeniden hamile kalmasına neden olabilmektedir, genel olarak 1 yıla kadar olan gecikmeleri normal olarak gören uzmanlar, bunun daha da uzaması durumunda kesinlikle jinekoloji uzmanlarına görülmesini ön görmektedir.

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman görülür

Adet kanaması nedir?

Her kadın ortalama 15 yaşından itibaren adet kanaması görmeye başlar ve bu durum 40 yaşına kadar devam eder. Bazı kadınlarda daha da ileri yaşlara kadar devam edebilir. Ortalama 28 günde bir tekrarlanan regl kanamaları, doğum sonrasında bir süre durabilmektedir. Böyle bir durum karşısında paniğe kapılmaya gerek yoktur. Lohusalık dönemi olarak adlandırılan 40 günlük dönemde adet kanaması görülmeyebilir ve bu süre 6 haftaya kadar uzayabilmektedir. Fakat normal olmakla birlikte adet kanamalarında sürenin çok uzaması tehlike sinyallerinin çalmaya başlamasına neden olabildiği için böyle bir durumda kesinlikle kadın doğum uzmanı ile görüşerek nedeninin ne olduğunu araştırmak gerekir.

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman görülür

Rahim iç yüzeyine her ay düzenli olarak gelen döllenmiş yumurta rahim duvarına yapışır. Gebelik durumu söz konusu değilse yerini alttan gelen yeni bir dokuya bırakır ve eski dokular dışarı atmaya başlar. Bu da regl kanaması adı verilen durumun yani adetin gerçekleşmesidir.

Adet kanaması ne kadar sürer?

Her kadının yapısı farklı olduğu için adet kanamalarının periyodik zamanları değişebilmektedir. Genel olarak 28 günde bir periyodik olarak tekrarlansa da hamile kadınlarda ve emzirme döneminde olan kadınlarda bu süre değişebilmektedir. Doğum sonrası regl kanamaları kadından kadına göre değişse de 6 hafta ile 1 yıl kadar gecikmenin yaşanması normal olarak karşılanmaktadır. Bu durumda kabul gören en uzun döneme “emzirme dönemi” denmektedir. Yani 1 yıl boyunca adet kanamaları gerçekleşmiyorsa, bu durumun ana nedeni emzirme döneminde olunmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman görülür

Doğum Sonrası Adet Görme

Hamilelik döneminde kadınların hormon seviyesi normal düzeyinde seyretmez bu da haliyle bazı değişimlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bu değişimlerden biri de doğum sonrası adet görme değişimidir. Normal şartlarda 25-35 gün periyotları arasında tekrarlanan regl kanaması, doğum sonrasında hormonların yeniden eski düzenine dönünceye kadar gerçekleşmeyebilir.

Doğumdan sonra anne bebeğini emziriyorsa, adet kanaması ortalama olarak 2 hafta sonrasında başalar. Doğum yapan kadınlarda ilk adet düzensiz olabilir, ilk yumurtlama 6 hafta sonrasında başladığı için kanamalarda 8-14 gün sonra başlayabilir.

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman görülür

Doğum Sonrası Adet Düzenli midir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi hamilelik döneminde kadınlarda hormon düzeylerinde değişimler meydana gelir. Bu durum adet kanamalarının bir süre düzensiz olmasına neden olabilir. Jinekoloji uzmanları, regl döneminin bazı kadınlarda 2 bazılarında ise üçüncü regl döneminden sonra düzene gireceğini söylüyorlar. Fakat kadınların yüzde 30’luk bir bölümünde ilk regl kanamasından önce yumurtlama meydana gelmez. Yumurtlama ise kadından kadına göre değişebilmektedir. Bazı kadınlarda ikinci regl dönemin çok kısa sürebilse de bazılarında bu süre üçüncü regl dönemine kadar uzayabilmektedir.

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman görülür

Doğum sonrası emzirme dönemi bitmesine rağmen adet görmeyen kadınların mutlaka bir uzman hekime görünmeleri gerekmektedir. Muayenede öncelikle gebelik testi yapılır ardından prsogesteron hormonu belli süreli verilerek adet görülmesi sağlanır. Tüm bunlara rağmen kadın yine de adet görmüyorsa, durumun ciddiyetinin anlaşılabilmesi için farklı tetkiklerin yapılması gerekebilir.

Emzirmek Adedi Geciktirir mi?

Doğumdan sonra başlayan emzirme dönemi de kadınlarda bazı değişimlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Emziren annelerin göğüs uçlarının etkilenmemesinden dolayı süt yapımını gerçekleştiren prolaktin hormonu düzeyinin yükselmesi nedeni ile adet kanaması yine her kadına göre değişebilmektedir. Bebeğini düzenli olarak emziren annelerde gün içinde ortalama 5-10 defa arasında hamile kalma riski daha az görülmektedir. Bunun nedeni de yine yumurtlamanın bastırılmasıdır. Bu da yine adet gecikmelerine neden olabilmektedir. Yani böyle bir durum ile karşılaşan annenin paniğe kapılmasına gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir  Makyaj nedir, nasıl yapılır?

Doğum sonrası adet kanaması ne zaman görülür

Doktorunuzdan bilgi alın

Yukarıda verdiğimiz bilgiler, genel olarak doğum sonrası regl kanamasının gecikmesi ile ilgili nedenlerdir. Ancak her kadında nedenler farklı olabileceği için doğru bir tanının konulabilmesi için kesinlikle uzman bir doktorla görüşülmelidir. Adet kanamalarının gecikmesi doğum sonrası normal olarak kabul edilse de bazen anormal durumlar da söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden en doğru bilgiye ulaşmak ve varsa önemli bir sağlık sorunu gerekli tedavinin yapılması gerekmektedir. İnternet sitemizden yayınladığımız sağlık makaleleri, genel olarak görülen durumlar ve değerlendirmeler olup herhangi bir tedavi için kullanılması önerilmemektedir.

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: Ortalama: ]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here