ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Namı-ı Diğer “Cep Herkülü”

Namı-ı Diğer “Cep Herkülü”
06.12.2019
259
A+
A-

“Cep Herkülü”; Naim Süleymanoğlu… Mütevazı yaşam tarzı, alçakgönüllülüğü, azmi ve başarıları ile 7’den 70’e herkesin hayranlığını kazanmış, pek çok gencin spora ilgi duymasında büyük pay sahibi olan bir idol.

Adını ezbere bildiğimiz, halter sporunun simgesi haline gelmiş Naim Süleymanoğlu’na hayranlığımız ne kadar fazlaysa, hakkında bildiklerimiz de o kadar az aslında. O, hayatı boyunca sadece başarıları ile anılmaya özen göstermişti. Ve istediği gibi de oldu. 1,47’lik boyuna inat kazandığı başarılarla devleşti Naim Süleymanoğlu

Bulgaristan’da Bir Türk

Naim Süleymanoğlu’nun hayatı hakkında pek çoğumuzun hafızasında kalan Bulgaristan’da doğduğu ve bir süre sonra da ülkemize iltica ettiği. Sporla uğraştığı dönemde hemen hepimiz başarılarını büyük bir coşkuyla karşılamış olsak da, yazık ki onun hakkında bildiklerimiz bu kadarla sınırlı. Şimdi dilerseniz sporun efsaneleşmiş isimlerinden biri olarak hafızalarımıza kazınan Naim Süleymanoğlu’nun yaşamına ve başarılarına kısaca biraz değinelim.

Namı-ı Değer “Cep Herkülü”

23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan’ın Türklerin yoğunluğu ile bilinen bir bölgesi olan Ahatlı’da başlayan Naim Süleymanoğlu’nun yaşamı uzun yıllar bu ülkede, nice başarılara imza atarak sürdü.

 Naim Süleymanoğlu’nun Başarıları

1977 yılında henüz 10 yaşındayken halter sporuna gönül veren ve ilk olarak 15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonasına katılan sporcu 52 kiloda 2 altın madalya alarak Bulgaristan’a döndü. 16 yaşında şampiyonluğuna bir de dünya rekoru ekleyen Naim Süleymanoğlu “En Genç Dünya Rekortmeni” unvanını alarak başarısına bir yenisini ekledi. İstikrarlı çizgisini bozmayan ve azimle başarıdan başarıya koşan sporcu için bu başarılar henüz bir başlangıç ve yeni zaferlerin de habercisiydi. 1983’de Viyana’da düzenlenen turnuvalara 56 kilo kategorisinde katılan ve silkmede 165, koparmada 130.5, ve toplamda 295 kilo kaldırarak üç dünya rekoruna imza attı. 1984 yılında düzenlenen Los Angeles Olimpiyatları’na ülkesinin siyasi politikaları nedeni ile katılamayan sporcu; 1984, 1985 ve 1986 yıllarında “yılın haltercisi” olarak ilan edildi. 1986 yılında düzenlenen dünya şampiyonasında ise 60 kiloda toplamda 335 kilo ile kendi dünya rekorunu egale ederek dünya şampiyonu oldu.

Namı-ı Değer “Cep Herkülü”

 Türkiye’ye İltica…

1982 yılından 1986 yılına kadar Bulgar vatandaşı ve sporcusu olarak ülkeye birçok başarı kazandıran Naim Süleymanoğlu; o dönem Bulgaristan’da Türklere yapılan ırkçılık yanlısı davranışlardan ve baskılardan son derece rahatsızdı.  Bu nedenle, kendince bir plan yapmış ve 1986 yılında Avusturalya’nın Melbourne şehrinde düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda bu planı hayata geçirmeye karar vermişti. Şampiyonaya katılmak için gittiği Avusturalya’da bir anda ortadan kaybolan Naim Süleymanoğlu 11 Aralık’ta Türk Büyükelçiliğine sığınarak, iltica talebinde bulundu. Talebi olumlu karşılanan halterci nihayet öz vatanına dönmüş, önünde aile özlemi ve yeni başarılarla dolduracağı yeni bir sayfa açılmıştı. 1988 yılında düzenlenen Seul Olimpiyatlarına da 60 kilo kategorisinde katılan Naim Süleymanoğlu yeni bir rekora imza atarak ülkemize güreş dışındaki ilk olimpiyat madalyasını getirdi. 1992 yılında düzenlenen Barcelona Olimpiyatları’nda altın madalya kazanarak yine aynı yıl “Dünyanın En İyi Sporcusu” ilan edildi. 1993 yılında yapılan Dünya Şampiyonası’nda 2 dünya rekorunu ve 3 altın madalyayı, 1994 yılında Bulgaristan’da düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda üç dünya rekorunu senelerce konuşulacak başarıları arasına ekledi.

Namı-ı Değer “Cep Herkülü”

Spor yaşamını sonlandırmasının ardından 2000 yılında Atina’da toplanan Uluslararası Halter Federasyonu kongresinde as başkanlığa seçildi ve 4 yıl bu görevi devam ettirdi. Bir ara siyasette şansını deneyen Naim Süleymanoğlu, ne yazık ki siyasette aradığını bulamadı ve kısa sürede bu kararından vazgeçti.

 Naim Süleymanoğlu’na Veda

50 yıllık hayatına birçok başarı sığdıran Naim Süleymanoğlu; siroza bağlı karaciğer yetmezliği tanısı ile 28 Eylül’de yoğun bakıma alındı. 6 Ekim’de karaciğer nakli yapılarak sağlığına kavuşturulmaya çalışılan ünlü halterci 11 Kasım tarihinde beyin kanaması nedeni ile acilen ameliyata alındı. 18 Kasım 2017’de tedavi görmekte olduğu hastanede yaşama veda eden Cep Herkülü ardında unutulmayacak, azmi ve başarıları ile gençlere örnek olacak bir yaşam öyküsü bıraktı.

Naim Süleymanoğlu Filmi

Bugüne kadar Naim Süleymanoğlu’nu sadece başarıları ile tanıdık. Oysa ki onun öyküsünde aşka, hasrete, gurbete dair pek çok yaşanmışlık vardı gün yüzüne çıkarılmamış. Özel hayatını sessiz, sakin ve gözlerden uzak yaşamayı tercih eden, belki de bu nedenle sıradan bir hayat yaşadığını düşündüğümüz Naim Süleymanoğlu ile ilgili bilinmeyen birçok ayrıntıya Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmini izleyerek şahit olacağız. 22 Kasım 2019 tarihinde seyirci ile buluşan, Naim Süleymanoğlu’nun hayatına tanıklık edeceğimiz bu filmin yapımcılığını Dijital Sanatlar, yönetmenliğini ise Özer Fevzioğlu gerçekleştirdi.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.