kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyaman

Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyaman
11.11.2019
299
A+
A-

Adıyaman, güneydoğu Anadolu bölgesinin en sempatik illerinden biri olup uzun dönemler öncesine dayanan bir tarihi vardır.

Destanlara ve masallara konu olmuş “Nemrut Dağı” ile meşhur olan kentimiz, turizmin bu bölgede yayılmasıyla birlikte daha bir parlayan yıldıza sahip olmayı başarmıştır.

Nemrut Dağı, uzunca dönemler öncesine dayanan bir geçmişe sahiptir, bugünlerde şehrin çok fazla ziyaretçi almasının nedeni elbette bu efsanevi yerin güzelliklerini görmekle birlikte güneşin doğuşunu izlemektir. Çünkü burada, güneş bir başka doğar.

Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyaman

Adıyaman, tarihi çok eski dönemlere dayanan bir kenttir. Nitekim Palanlı Mağarası’nda yapılan arkeolojik kazı çalışmalarından elde edilen bilgiler de bunu doğrulamaktadır. M.Ö. 40000 yıllarına dayanan bir geçmişe sahip olduğunu kanıtlayan bu kazı çalışmalarına ek olarak Nemrut Dağı’nda yer alan Kommagene Krallığı’na ait kalıntılar da bu bilgileri doğrular niteliktedir.

Şehrin tarihi geçmişini araştırmak amacıyla kentin birçok yerinde arkeolojik kazı çalışmaları yapılmış ve her kazı çalışmasında, kentin daha uzun dönemler öncesine dayanan gerçeğini gösteren kanıtlara ulaşılmıştır. Bunlardan bazıları olan; Samsat-Şehremuz Tepe’deki tarihi bulgulardan M.Ö. 7000 yılına kadar Paleolitik, M.Ö. 5.000 yıllarına kadar Neolitik, M.Ö. 3000 yıllarına kadar Kalkolitik ve M.Ö. 3000-1200 yılları arasında da Tunç Çağı dönemlerinin yaşandığı anlaşılmıştır.

ilginizi çkebilir: Gaziantep’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyaman

Muazzam bir destinasyon, Güneydoğu Anadolu’nun farklı bir yüzü olarak değerlendirilebilecek Adıyaman, çok sayıda gezilecek yerleri ile bu kente doğru seyahat edenlerin elini boş döndürmüyor. Gelin, şimdi hep birlikte Adıyaman’da gezilecek yerleri inceleyelim.

Adıyaman gezilecek yerleri

Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has tarihi ve kültürel değerlere sahip olan Adıyaman’ın gezilecek çok sayıda güzel yeri bulunmaktadır. Nemrut Dağı Milli Parkı, Gerger Kalesi, Adıyaman Yeni Kale, Cendere Köprüsü, Altınlı Köprü ve Göksü Köprüsü, Perre Antik Kenti, Pirin Antik Kenti, Arsemia Antik Kenti, Karakuş Tümülüsü, Haydaran Kaya Mezarları, Turuş Kaya Mezarları, Sofraz Tümülüs Mezarları, Karadağ Tümülüsü, Beştepeler Adıyaman Çarşı Camii, Eskisaray Camii, Yenipınar Camii, Adıyaman Ulu Camii, Abuzer Gaffari Türbesi, St. Petrus Kilisesi ve St. Pavlus Kilisesi Gümüşkaya Mağaraları, Zey Mağaraları ve Palanlı Mağarası Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma İmparatorluğu ve Helenistik dönemlere ait eserleri görebileceğiniz Adıyaman Müzesi, şehirde görmeniz gereken en güzel yerlerdir. Tabi bunlar haricinde de görebileceğiniz çok sayıda yerin varlığından söz etmemiz gerekiyor.

Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyamanilginizi çekebilir: Gümüşhane Görülmesi Gereken Yerler

Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman şehir merkezine 90 km. uzaklıkta yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı, sadece ülkemiz adına değil, tüm dünya adına önemli bir tarihi mirastır. UNESCO (Dünya Kültür Mirası Listesi)’da yer alan bu yerde Kommagene Krallığına ait; kral mezarlıkları, heykeller ve Tümülüslere ev sahipliği yapmaktadır. Buradan güneşin doğuşunu izlemek ise kendi başına heyecan vericidir.

Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyaman

Adıyaman: Kültür

Adıyaman’ın her bir yönü, kendine has ve değerlendirilmeye değer güzelliklere sahiptir. Nemrut Dağı tarihi bakımdan incelenmesi gereken bir yer iken kültürel anlamda sahip olduğu değerler de ayrıca incelenmeyi hak eden ayrıntılardır. Adıyaman’ın kendine has güzelliklerini değerlendirirken mevsiminde şehre ziyarette bulunursanız isabetli bir karar almış olursunuz. Mesire alanları, park ve piknik alanları, ormanlık alanları gibi yerlerde yılın belli dönemlerinde düzenlenen etkinliklere katılarak şehri daha yakından tanıma fırsatı yakalamakla birlikte Adıyaman kültürü hakkında daha net bilgilere sahip olabilirsiniz.

Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyamanilginizi çekebilir: Ordu’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 34 Yer

Adıyaman: Yeme-İçme

Adıyaman’ın yemek kültürü de tıpkı şehrin diğer özellikleri gibi kendine hastır. Bazı yemeklerine yabancılık çekmeseniz de şehrin kendine özgü bazı lezzetlerinin adını bile belki ilk defa duyacaksınız. Adıyaman’ın yöresel yemeklerinden olan; Tevek Sarması, Dövmeç, Bumbar, Basalla, Adıyaman sıkması ve Aş çorbası gibi farklı lezzetleri kentle özdeşleşmiş lezzetlerdir. Tabi son dönemlerde “Meşhur Adıyaman Çiğköftesi” ile adını duyuran çiğköftenin tadına bir de yerinde bakmayı da ihmal etmeyin.

Adıyaman Yeme-içme

Adıyaman’a nasıl gidilir?

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir kentimizdir. Türkiye’nin farklı noktalarında kente ulaşmak için; havayolu, karayolu ve tren yolunu kullanarak ulaşmak mümkündür. Ankara ve İstanbul’dan tarifeli uçak seferlerini kullanabilir, Türkiye’nin dört bir yanından Adıyaman otobüs bileti alarak kara yolu ile seyahat edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Diyarbakır’da Gezilecek Önemli Tarihi Yerler

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.