ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Gaziantep’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Gaziantep’te Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler
09.07.2021
241
A+
A-

Buram buram tarih ve kültür kokan Gaziantep’te nereler gezilir? Gaziantep’te gezilecek yerler nelerdir? gibi merak ettiklerinize bu yazımızda cevap vereceğiz.

Gaziantep’te Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Güneydoğu Anadolu bölgesinin kadim kenti Gaziantep, tarihi ve kültürel değerleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Binlerce yıl geçmişin izlerini günümüze taşıyan kentte, yüzlerce hatta binlerce yıl ötesinden kalma tarihi eserler bulunmaktadır. Bir de yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla yeni yeni keşfedilen gizemli noktalar.

İlginizi çekebilir. Güneşin Doğduğu Şehir: Adıyaman

Sıcak insanları ile tarihi kültürel değerlerin kesiştiği nokta Gaziantep’te görülmesi gereken onlarca nokta vardır. Hamamları, dini yapıları ve doğal güzellikleri… Her biri kendi başına incelemeyi hak eden değerler olup misafirlerini kendine hayran bırakmayı başarmaktadır. Şimdi dilerseniz bu gizemli kentte gezilecek 5 yer hakkında edindiğimiz bilgileri sizlere sunalım.

Gaziantep’te Gezilecek Yerler 

Gaziantep'te gezilecek yerler

Çağlardan beri birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Mezopotamya ile Akdeniz’in arasında bulunan Gaziantep bir diğer adıyla Antep, antik çağlardan bu yana canlılığını ve dinamikliğini koruyan bir şehirdir. İpek Yolu’nun üzerinde yer almasından kaynaklı kurulduğu günden bu yana ticaret ve ekonomi için bir lokomotif görevi görüyor diyebiliriz. Rivayetlere göre Gaziantep’in asıl adı Ayıntap olarak geçiyormuş. Bu isim ise şehre suların gür ve bol olmasından kaynaklı verilmiştir. Ayın su kaynağı, pınar; tap da kuvvet anlamında kullanılıyormuş. Fakat zamanla bu isim Antep olarak değişmiş. Kurtuluş savaşındaki kahramanlığından ötürü de şehir Gazi unvanını alarak Gaziantep olmuştur. Türkiye’nin en büyük sekizinci şehri olan Gaziantep, aynı zamanda UNESCO tarafından “Dünya Gastronomi Şehri” olarak koruma altına alınmıştır.

İlginizi çekebilir. İstanbul’da Gezilecek En Güzel Yerler

Tarihi bir şehir olan Gaziantep, bulunduğu bölgeye ve konuma göre çok gelişmiştir. Bu sebeple de “Doğu’nun Paris’i” olarak adlandırılır. Nüfusu yaklaşık 2 milyon olan Gaziantep’in, sadece tarihi yapıları değil, aynı zamanda birbirinden farklı ve önemli kültürleri de içerisinde barındırıyor. Birbirinden farklı müzeleri, antik kentleri, tarihi yapıları, taş zeminli dar sokakları ve evleri bir kenara, lezzetli yemekleri bir tarafa… O halde gelin hep birlikte bu güzel şehrin mutlaka gezilmesi gereken yerlerine bir göz atalım…

1- Zeugma Antik Kenti

Gaziantep'te gezilecek yerler

Gaziantep, binlerce yıllık geçmişi ile günümüzde kadar gelebilen kentlerden biridir. Şehrin dört bir yanında boy gösteren kültürel değerler, görülmeye değer alanlardır. Nizip ilçesinde bulunan ve tarihi MÖ 300’lü yıllara kadar uzanan Zeugma Antik Kenti de bunlardan biridir. Burası, Büyük İskender’in generallerinden olan Selevkos Nikator tarafından kurulmuş bir yerdir. Büyüklüğü, 21 bin dekarlık bir alanı kapsıyor. Gizemli tarihin sırlı yönlerini keşfetmek için kesinlikle uğranılması gereken yerlerden biridir.

2- Zeugma Mozaik Müzesi 

Gaziantep'te gezilecek yerler

Zeugma Mozaik Müzesi, dünyada görülmesi gereken nadir müzelerden biridir. İçerisinde Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan eserlerin yer aldığı müzede, dünyaca ünlü “Çingene Kızı Mozaiği” de yer alıyor. Müze, Gaziantep’in sembollerinden biri olup kadim kentin misafirlerince en çok uğranılan noktalardan biridir. 2014 yılında açılan Hatay Arkeoloji Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olarak da nam salmış. Toplam büyüklüğü 1700 metrekare olan bu müze, Gaziantep’te görülmesi gereken harika yerlerden biridir

3- Tarihi Antep Evleri 

Gaziantep'te gezilecek yerler

Gaziantep’in kültürel değerleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Müzeleri, doğal alanları ve tabi ki kendine has mimarisi ile dikkat çeken tarihi Antep Evleri… Şimdilerde butik otel olarak şehre gelen misafirlere hizmet sunan tarihi evler, Gaziantep mimarisini tanımak için görülmesi gereken değerler arasında yer alıyor. Yabancı turistlerin de ilgi ile görmek istedikleri Tarihi Antep Evleri, gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz değerlerdendir.

4- Tarihi Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep'te gezilecek yerler

Türkiye’de sayılı bakırcılar çarşılarından biri de Gaziantep’te bulunuyor. Aslında bir anlamda sönmeye yüz tutmuş bir meslek diyebiliriz. Ne var ki örnekleri; Diyarbakır, Mardin ve Gaziantep’te bulunan Bakırcılar Çarşısı, hâlâ ilk günün heyecanı ile çalışıyor. Buradan hediyelik bakır kaplar ve bakırdan yapılmış diğer hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz. Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, gezi günlerinizin çok daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

5- Gaziantep Kalesi

Gaziantep'te gezilecek yerler

Ve tabi ki Gaziantep Kalesi… 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve şehrin merkezini süsleyen kale, 2000’li yıllarda yapılan restorasyon çalışmasıyla birlikte ziyaretçilerine açılmış. Kente hakim 12 kuleden oluşan Gaziantep Kalesi, şehrin sembollerinden en önemlisidir. Gaziantep gezilecek yerleri listenizde kesinlikle buranın olması gerektiğini söylemeden geçmemek gerekiyor.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Gaziantep'te gezilecek yerlerGaziantep'te gezilecek yerler

Türkiye’nin dört bir yanından Gaziantep’e ulaşmak mümkündür. Otobüs seferleri günlük olarak hemen hemen her şehirden düzenlenmektedir. Uzak diyarlardan gelen misafirler için hizmet veren Gaziantep Havalimanı ise şehre daha kısa sürede ulaşmak için alternatif seçeneklerden biridir.

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.