ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Doğal Malzemelerle Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Doğal Malzemelerle Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır?
A+
A-

Siyah nokta maskesi, ciltteki tüm siyah noktalardan arınmak için sıklıkla tercih edilen bir maskedir. Siyah noktalar, hem kadınların hem de erkeklerin sıklıkla yaşadıkları ve şikâyet oldukları cilt sorunudur. Siyah nokta denilince genelde burun akılla gelse de vücudun her bölgesinde karşılaşılabilen bir cilt sorunudur.

Siyah nokta, sıklıkla burun ve çevresinde görülmekle birlikte, yüzde, sırtta, kollarda, ensede ve de omuz bölgelerinde sıklıkla karşılaşılmaktadır.

Siyah Nokta Maskesi

Siyah Noktalar Nasıl Oluşur?

Siyah noktaların oluşum nedeninin altında foliküller yatmaktadır. Ciltteki foliküllerin tıkanması sonucu, cilt hava alamaz duruma gelir. Hava alamayan bu yüzeyde oluşan, kir, leke, makyaj kalıntıları ve ölü hücreler açılmış olan bu boşluğu doldurur. Bunun sonucunda siyah noktalar meydana gelmektedir.

Siyah noktalarla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Siyah Nokta Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

  • Cildin aşırı yağ üretmesi
  • Propionibacterium acnes denilen bakterinin cilt üzerinde aşırı miktarda birikmesi
  • Düzenli aralılarla ciltteki ölü hücrelerin dökülmemesine bağlı olarak kıl köklerinin yıpranması
  • Genç yaşta doğum kontrol hapı alırken ya da adetsırasında gerçekleşen hormonal değişiklikler
  • Kortikosteroidler, lityum veya androjenler gibi ilaçların sıklıkla alınması

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Engellenebilir?

Yüzünüzü düzenli yıkamayı ihmal etmeyin: sabah- akşam yüzünüzü, cilt tipinize uygun bir temizleyici ürün ile yıkayan. Böylece gün boyunca yüzünüzde biriken kir ve yağların temizlemiş olursunuz. Yüzünüzü yıkarken nazik hareketlerle yıkmaya özen gösterin. Tahrişe uğrayan yüzünüz aknelerin daha da artmasına neden olabilir.

1- Doğru Ürün İle Düzenli Cildinizi Yıkayın

Sabah uyanır uyanmaz doğru bir ürün ile yüzünüzü yıkamayı her gün kural haline getirmelisiniz. Gece boyu salgılan yağların cildinizden temizliğini sağlayabilirsiniz. Gece uyumadan önce aynı işlemi mutlaka tekrar etmelisiniz.

Gün boyunca dışarıda maruz kalmış olduğunuz, tüm kirlerden, islerden, makyaj kalıntılarından mutlaka kaliteli ve cilt tipinize uygun bir ürün ile cildinizin temizliğini sağlamalısınız.

2- Yağsız Cilt Ürünleri Tercih Edin 

Kusursuz ve canlı bir cilt için her zaman için kaliteli ve doğru cilt bakım ürünü önemlidir. Cildinizin siyah noktalardan arındırmak ve de siyah noktaların oluşumunu engellemek için yağsız cilt ürünleri tercih etmelisiniz. Yağlı cilt ürünleri cildinizin daha fazla tıkanmasına neden olur. Buna bağlı olarak tüm kirler bu yağların üzerinde birikerek cildin hava gözeneklerinin tıkanmasına ve buna bağlı olarak siyah noktaların oluşumuna zemin hazırlar.

3- Cildiniz İçin Peeling Ürünlerini Tercih Edin

Ccilt bakımını ve temizliğini sağlamaya çalışırken diğer ürün tercihi önemli faktördür. Cildinizi siyah noktalardan ve aknelerden arındırmak içi mutlaka peeling süngerlerini tercih etmelisiniz. Peeling süngerleri, cildinizi tamamen ölü hücrelerden arındırmaya çalışırken, cildinizi tahriş etmez ve yormaz.

Peeling süngerleri ve maskeleri ölü cilt hücrelerini yüzünüzden alır ve siyah noktaların azalmasına yardımcı olabilir. Cildinizi tahriş etmeyen ürünler arayın.

4-Haftada Bir Kez Yastık Kılıfınızı Değiştirin

Yapılan araştırmalar neticesinde. Uzun süre kullanılan yastıklarda, yağ ve kir birikimi ciddi bir şekilde gerçekleşmektedir. Biriken bu yağ ve kire bağlı olarak, bakteriyel ortam hazır hale gelmektedir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz mutlaka bu noktaya dikkat etmenizde fayda vardır.

Evde Siyah Nokta Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Yumurta Akı Maskesi

Bir adet yumurta akını iyice köpürterek beyaz bir hale getirin. Sonra yüzünüze iyice köpürttüğünüz yumurta akını temiz bir fırça yardımı ile yüzünüze sürün. Üzerine ince parçalara ayrılmış tuvalet kâğıdını sürün. Tekrar yumurta akını peçetenin üstüne sürün.

Bu işlemi üç kez tekrar edebilirsiniz. Yaklaşık 15-20 dk. Boyunca bekleyin. Kuruyan maskeyi sonra cildinizden ayırın ve ılık su ile cildinizi yıkayın. Bu işlem ile cildinizdeki özellikle burun bölgesindeki tüm siyah noktalardan arındığını görünce çok mutlu olacaksınız.

Karbonat Ve Maden Suyu Maskesi

2 yemek kaşığı karbonatı uygun bir kaba alarak, üzerine macun kıvamına getirebileceğiniz kadar az miktarda doğal maden suyu dökün. İyice karıştırarak krem haline getirin. Cildinizde siyah Noktaların bulunduğu tüm yüzeylere bu maskeden sürün. Ve nazik hareketlerle masaj yapar gibi gezdirin.

Yaklaşık 15 dk. Bekleyin ve sonrasında ılık su ile yıkayın. Bu işlemi haftada 3 kez deneyin. Düzenli aralıklarla bu maskeyi yaptığınız takdirde kısa süre içinde tüm siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Yoğurt ve Yulaf Maskesi  

2 yemek kaşığı yulaf ezmesinin içine, 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 2 yemek kaşığı doğal zeytinyağını uygun bir kapta homojen bir kıvama getirene dek iyice karıştırın. Bir miktar pamuk yardımıyla yüzünüze masaj yapar gibi bu maskeden sürün.

Yaklaşık olarak 20 dk. Bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Hafta da bu işlemi 3 kez mutlaka uygulayın. Devamlı ve istikrarlı bu maskeyi yapmanız durumunda kısa süre içinde yüzünüzdeki tüm siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Karma Cilt Nasıl Tespit Edilir
Kore Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.