kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Karma Cilt Nasıl Tespit Edilir? 5 Adımda Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt Nasıl Tespit Edilir? 5 Adımda Karma Cilt Bakımı
30.11.2021
189
A+
A-

Karma cilt bakımı, diğer cilt tiplerine göre farklı bir cilt yapısına sahiptir ve özenli bir bakım istemektedir. Hem yağlı hem de kuru cilt özelliklerini barındırmaktadır.

Yüzün T bölgesi olan burun, alın ve çene kısımlarının yağlı bir görünüme, diğer yerlerin ise kuru özelliklere sahip olduğu bir cilt tipidir. Bu özelliğinden dolayı,  dermatolog bu cilt tipini dermatolojik olarak bakmamaktadırlar.

Karma Cilt

Karma Cilt Tespiti Nasıl Yapılır?

Karma cildi tanımamanın en kolay ve pratik yolu oldukça basit bir yöntemle olmaktadır. Parmaklarınızla burnunuza dokunarak gezdirin. Parmaklarınızda yağlı ve kaygan bir his oluşuyorsa, yanaklarınıza dokunduğunuzda ise daha gergin ve parlak bir his oluşmuyorsa, arma bir cilt tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Karma bir cilt tipine sahipseniz muhtemelen nasıl bakım yapmanız gerektiği hakkında ikilemeler yaşıyor olabilirsiniz. Hem yağlı, hem de kuru bir cilt tipine sahip olduğunuzdan hangi cilt bakım ürünleri kullanmalıyım diye kararsız kalıyor olabilirsiniz.

Karma cilt tipine sahipseniz mutlaka karma cilt tipine uygun cilt bakım ürünleri kullanmalısınız. Karma cilt bakım ürünleri hem kuru cilt, hem de yağlı cilt tipleri için ihtiyaç duyulan tüm bakım içeriklerine sahiptir.

Karma cilt bakımı ürünleri yağlı görünüme sahip olan t bölgesine, yağlı cilt bakımı yapar. Böylece bu bölgedeki yağlı görünümü azaltarak, cildin diğer bölgeleriyle eş değer bir görüntüye kavuşturur. Böylece t bölgesindeki yağlı bölgelerin sebum salgısını kontrol ederek, aşırı yağlanmanın önüne geçmemektedir.

Kuru ve yağlı cildin diğer bölgelerini kuru görüntüden kurtararak, cildin nem ihtiyacını karşılar. Böylece cildin nem dengesi sağlanır. Cildin tüm her yerinde eşit nem oranı sağlanmış olur.

Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Karma bir cilt tipine sahipseniz, özellikle cilt bakımı yapmanın yanı sıra kulanmış olduğunuz cilt ürünlerine de dikkat etmeniz gerekecektir. Rast gele temizlik ve bakım ürünleri kullanarak, cildinizin daha fazla karışık bir hal almasına izin vermeyin.

Karma cilt bakımı, diğer cilt tiplerine göre daha zorlayıcı olsa da bu yazımızda sizlere aktaracağımız bilgiler doğrultusunda bakım yaparak cildinizi hem daha sağlıklı hale gelmesini sağlayabilir hem de daha genç görünmesini elde edebilirsiniz. İşte karma cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler.

1- Makyaj Temizliğini İhmal Etmeyin

Makyaj yapmaktan keyif duyuyorsanız ve bundan asla vazgeçemiyorsanız, mutlaka ağır makyaj ürünleri ile aranıza mesafe koymalısınız. Bunun yanı sıra makyaj temizleme ürünleri de seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Uzun süre boyunca cildinize hapsolmuş makyaj malzemelerini çıkarmak için mutlaka mineralli tonik ya da doğal gül suyu tercih etmenizde daha fazla güzel sonuçlar alabilirsiniz. Karma olan bir cilt tipinize, ağır içerikli temizleyiciler kullanmak, cildinizi daha karma bir hale sokarak nem dengesini bozacaktır.

Karma bir cilt için en iyi temizleyici ürünler, daha yumuşak ve naif ürünler tercih edin. Sabun gibi sert ürünler seçmek yerine, jel ve köpürücü ürünler seçerek daha dengeli bir temizlik sağlayabilirsiniz. Bu ürünler ile cildinizdeki tüm ağır makyaj malzemelerini derinlemesine temizleyerek, cildinizin hava almasını sağlayabilirsiniz. Böylece hava alan cilt daha dengeli ve nemli bir görünüme kavuşacaktır.

Derinlemesine temizliğini sağladığınız cildiniz için sonrasında cilt tipinize en uygun nemlendirici kullanarak cildinizin yumuşak ve hoş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Eğer detaylı bir bakım yapmayı düşünüyorsanız. Cilt tipinize uygun maske ve peeling uygulamalarını mutlaka yapmalısınız.

2- Cildinizi Nemlendirin

Karma cilt tipine özel nemlendirici içerikler kullanarak cildinizin bozulan nem dengesini sağlamalısınız. Cildinizin t bölgesinin aşırı yağlanmaya maruz kaldığını söylemiştik. Karma cilt bakımı için özel içerikli ürünler seçerek, gece uyumadan önce cildinizin bakımını sağlayın. T bölgesini doğal içerikli bir tonik ile yumuşak ve nazik hareketlerle silin. Yanaklarınızı da yine cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile nemlendirin.

3- Cilt Tipinize Uygun Makyaj Ürünleri Tercih Edin

Karma ciltler için özel içerikli fondöten kullanarak, cildinizi matlaştırarak yağlı görünümü azaltmaktadır. Ayrıca cildinizdeki gözenekleri ciddi şekilde kaparak daha kusursuz bir cilt görünüme sağlamaktadır. T bölgesi içinde cildinize uygun pudra kullanarak yağlı görünüme kapatabilir ve mat bir görüntü yakalayabilirsiniz.

4- Karma Cilt İçin Günlük Bakımı Yapın

Karma ciltler için en uygun ve en doğru ürünler, cilt tipinize uygun ürün seçimi olacaktır. Cilt tipine uygun seçilen nemlendirici ve temizleyici ürünler ile cildinizin dengeli nem ihtiyacını sağlayabilirsiniz.

Karma cildinizin parlaklığını kapatmak için uygun makyaj ürünü tercih etmeli ayrıca cildinizin her gün temizliğini ve bakımını sağlamalısınız. Cildinize her gün tonik işlemi yaparak kusursuz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Cildinizde sıkça genişleyen gözenekler için mutlaka makyaj bazı kullanarak bu hoş olmayan görüntüyü kusursuzca kapatabilirsiniz. Bu işlemi ihtiyaç duydukça yapabilirsiniz, böylece kısa süre içinde gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

5- Yağsız Nemlendiriciler Kullanın

Karma ciltlilerin mutlaka dikkat etmesi gereken kurallardan biri de yağsız nemlendirici tercihinde bulunmaları gerekir. Yağlı nemlendiriciler, cildin daha fazla yağlanmasına ve gözeneklerin daha açılmasına neden olmaktadır. T bölgesi için yağsız nemlendirici tercihi yapılmalı, dudak ve yanak bölgeleri aşırı kuru ise bu bölgeler içinde yağlı nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

 En İyi Nemlendirici Krem
 En İyi Çocuk Diş Macunu
Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.