kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Deri ve Tüy Hassasiyeti Olan Köpekler İçin En İyi Mama Önerileri

Deri ve Tüy Hassasiyeti Olan Köpekler İçin En İyi Mama Önerileri
20.08.2021
313
A+
A-

Köpeklerde deri ve tüy hassasiyeti, genetik faktörler ya da çevresel faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Uzmanlar, doğru mama kullanımı ile bu problemin giderilebileceğini söylüyor.

Köpeğinizin cilt sorunlarının ardındaki asıl nedenleri bilmeniz, tedavinin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Öncelikle köpeğinizin hassas ciltli olup olmadığını öğrenmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir.

Hassas cilt semptomu olan köpeklerde bazı belirtiler sıklıkla görülür. Aşağıda sayacağımız belirtiler köpeğinizde varsa, erken dönemden tedavi altına almanız ve uygun mama kullanmaya başlamanız önemlidir.

Köpeklerde Deri ve Tüy Hassasiyeti Belirtileri

Köpeklerde Deri ve Tüy Hassasiyeti Belirtileri

Köpeklerde görünüş, sağlıklı olup olmadığını en iyi anlatan durumdur. Köpeğinizde son dönemlerde aşağıdaki durumların yaşandığını görüyorsanız, köpeğiniz deri ve tüy hassasiyeti yaşıyor olabilir, tedbirli olun.

 1. Köpeğinizde aşırı kaşıntı var mı?
 2. Köpeğinize tüy kaybı var mı?
 3. Kuru veya pullu döküntüler yaşıyor mu?

Yukarıda saydığımız 3 belirti, köpeklerde deri ve tüy hassasiyetini gösteren durumlardır. Veteriner uzmanlar, bu tip durumlarda zaman kaybetmeden veteriner hekim kontrolünden geçirilmesinin önemli olduğunu vurguluyor.

❤️ İlginizi Çekebilir: Büyümeyen Köpek Cinsleri

Köpeklerde Deri ve Tüy Hassasiyeti Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde Deri ve Tüy Hassasiyeti nedenleri

Hassas deri ve tüy dökme problemi, genel olarak birbirine bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir durumdur.

Deri ve tüy hassasiyeti olan köpeklerde bu sorun 4 ana başlık altında incelenmektedir. Bunlar;

 1. Genetik faktörler,
 2. Çevresel faktörler,
 3. Alerjiler ve hastalıklar,
 4. Yanlış mama kullanımı.

1- Genetik Faktörler

Yapılan bazı diyetler ya da kullanılan bazı mamalar, köpeklerde genetik olarak deri ve tüy hassasiyetine neden olabilmektedir.

Örneğin mısır bazlı glüten bazlı mamalar, bazı köpeklerde genetik olarak alerjiye neden olabilmektedir. Bu da deri sorunu ve tüy dökülmesine yol açmaktadır.

Köpeklerde deri ve tüy hassasiyetine neden olan bir diğer durum ise alerjik durumlardır. Örneğin bazı köpekler  polen, çim veya toz akarları gibi yaygın alerjenlerden birine karşı daha hassas olabilirler. Bu da yine deri ve tüy sorununa neden olabilmektedir.

❤️ İlginizi Çekebilir: Kedinize Kilo Aldıracak Yüksek Kalorili Mama Önerileri

2- Çevresel Faktörler

Çevresel faktörler de köpeklerde deri ve tüy hassasiyetine neden olan etkenlerden biridir. Bulunduğu ortam, mevsim değişikliği, parazitler gibi cilt sorunlarına neden olan durumlar, deri hassasiyetine yol açabilir ve köpeklerde aşırı tüy dökümüne yol açar.

3- Alerjiler ve Hastalıklar

Köpeklerde deri ve tüy hassasiyetine neden olan etkenlerden bir diğeri de alerjiler ve hastalıklardır. Yaşanan bu bazı durumlar kontrol altına alınmadığında sorun daha da büyüyebilir.

Peki, köpeklerde deri ve tüy hassasiyetine neden olan alerjiler ve hastalıklar nelerdir?

 1. Alerjik dermatit: Bu durum, gıdalardan çevresel irritanlara ve bakım ürünlerine karşı köpeklerin cildinin reaksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkar, deri ve tüy hassasiyetine neden olmakla birlikte kuru ve kaşıntılı deri dermatitine neden olabilir.
 2. Maya enfeksiyonu: Köpeğinizde aniden beliren kulakları kaşıma ve ayak parmaklarını çiğneme durumu söz konusu ise maya enfeksiyonu sorunu yaşıyor olabilir. Bu durumda, köpeğinizin cildinde tahriş, kaşıntılı ve cildinin rengine dikkat edin.
 3. Folikülit: Köpeğin cildinde yara, şişlik ve yara izleri gibi durumlar söz konusu ise köpeğinizin tüy köklerinde folikülit neden olmuş olabilir.
 4. Impetigo: Daha çok yavru köpeklerde görülen bu durum, irin dolu kabarcıklarla kendini gösterir.
 5. Sebore: Köpeğin cildinin yağlı ve pullu olmasına neden olan sebore, hormonal anormallikler gibi başka tıbbi sorunlardan kaynaklanabilir.
 6. Saçkıran: İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de saçkıran oluşabilir. Köpeklerden saçkıran köpeğin başı, pençeleri, kulakları veya bacaklarında görülen iltihap ve bununla birlikte tüy döküntüleri ile kendini gösterir.
 7. Alopesi: Alopesi de hem insanlarda hem de köpeklerde görülebilen bir durumdur. Bu durum genellikle stres veya kötü beslenme sonucu ortaya çıkar.
 8. Mange (Uyuz): Yüz, bacak ve kulaklarda kaşıntı ile kendini gösteren uyuz, derinin kırmızılaşmasına yol açar.

Yukarıda saydığımız alerjiler ve hastalıklar, köpeklerde deri ve tüy hassasiyetine yol açan durumlardan bazılardır. Doğru bilgiyi veteriner hekime danışarak alabilirsiniz.

Hassasiyeti Olan Köpekler İçin Hangi Mamalar Kullanılmalıdır?

Deri ve tüy hassasiyeti için mama önerileri

Deri ve tüy hassasiyeti, yukarıda saydığımız etkenler çerçevesinde gelişebilmektedir. Ancak uzmanlara göre tüm bu sorunların ana nedeni köpekler için tercih edilen mamaların doğru mamalar olmalarıdır.

Deri ve tüy hassasiyeti olan köpekler için mama seçimi yaparken; amino asitler, yağ asitleri, B vitamini ve çinko gibi cildi hafifleten içeriklere sahip köpek mamalarının tercih edilmesi gerekir.

Bazı köpeklerde hassas deri ve tüy dökülmesi sorunu gıda duyarlılığından da kaynaklanmaktadır. Uzman veteriner ile görüşüp sorunu onayladıktan sonra köpeğinize protein ağırlıklı mamalar verebilirsiniz.

Deri ve Tüy Hassasiyeti Olan Köpekler İçin 5 Mama Önerisi

Deri ve tüy hassasiyeti olan köpekler için özenle seçtiğimiz 5 mama önerisi, yaşadığınız sorunun hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

Sunacağımız en iyi köpek mamaları, tamamen kullanıcıların yorumlarına odaklı olarak hazırlanmış olup köpeğinizin yaşadığı deri ve tüy hassasiyetinin arkasındaki asıl nedeni öğrenmek için mutlaka veteriner hekim kontrolünden geçirin.

Royal canin köpek maması1- Royal Canin Dermacomfort Köpek Maması

Kaşıntı ve deri hassasiyeti olan köpekler için özel olarak tasarlanan Royal Canin Dermacomfort Köpek Maması, yapılan incelemeler ve kullanıcı yorumlarına göre 2 ay düzenli kullanım sonucu, deri ve tüy hassasiyetini yüzde 91 oranında giderdiği belirtilmektedir.

Köpeklerde deri ve tüy hassasiyetine neden olan alerjen proteinler sınırlandırılarak üretilen Royal Canin Dermacomfort Köpek Maması, köpeğinizin sağlıklı bir cilde sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Cildin bariyer rolünü destekleyen vitaminler, antioksidanlar, Omega 3 ve 6 ve patentli bir amino asit ve 4 B grubu vitamin kompleksi ile zenginleştirilen Royal Canin Dermacomfort Köpek Maması, özellikle yetişkin köpekler için önerilmektedir.

Petzzshop güvencesi ile sipariş etmek için tıklayın

acana puppy köpek maması2- Acana Puppy Tahılsız Tavuk ve Balıklı Yavru Köpek Maması

Köpeklerde hassas deri ve tüy sorununa karşı önerilebilecek en iyi mamalardan biri de Acana Puppy tahılsız tavuk ve balıklı yavru köpek mamasıdır. Mama, özel olarak formüle edilmiş, yavru köpekler için üretilmiştir.

Kullanıcı yorumlarında da son derece olumlu yorumlar alan mama; 60% oranında hormonsuz tavuk, yumurta ve balık, 20% oranında meyve ve sebzeler, 20% oranında yulaf gibi tamamen hipoalerjenik ve yüksek sindirilebilir içeriklerden üretilerek, köpeklerde deri ve tüy hassasiyetine son vermektedir.

Omega 3 ve Omega 6 kaynağı somon yağı kullanılarak üretilen Acana Puppy tahılsız tavuk ve balıklı yavru köpek maması, köpeğinizin cilt problemini ortadan kaldırmakla birlikte tüylerinin daha parlak olmasını sağlar.

Petzzshop güvencesi ile sipariş etmek için tıklayın.

Hills köpek maması3- Hills İdeal Balance Tahılsız Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması

Tahıl kullanılmadan elde edilen orta ırk ve yetişkin köpek maması, köpeklerde sık görülen deri ve tüy hassasiyeti problemine karşı etkili bir şekilde formülize edilmiştir.

İçeriğinde yağsız proteinlere yer verilerek köpeğin ideal kilosunda kalması sağlanan Hills İdeal Balance Tahılsız Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması, havuç, bezelye ve doğal savunmaları güçlendiren vitamin, mineral ve sağlıklı cilt oluşumunu destekleyen Omega3 ve Omega6 yağ asitleri ile desteklenmiştir.

Antioksidanlar açısından son derece güçlü olan Hills İdeal Balance Tahılsız Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması, içeriğinde kullanılan domates sayesinde, köpeğinizin güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmasını desteklemektedir.

Yapay renk ve tatlandırıcılar içermeyen Hills İdeal Balance Tahılsız Ton Balıklı Orta Irk Yetişkin Köpek Maması, kullanıcılar tarafından da olumlu yorum alan bir köpek mamasıdır.

Petzzshop güvencesi ile sipariş etmek için tıklayın

Lavital köpek maması4- LaVital Büyük Irk Somonlu Yetişkin Köpek Maması

İçeriğinde somon yağı, vitaminler, bitkisel yağ ve vitamin takviyeleri bulunan LaVital Büyük Irk Somonlu Yetişkin Köpek Maması, köpeklerde deri ve tüy hassasiyeti sorununa karşı özel olarak üretilmiştir.

Yetişkin köpeklerde güven içinde kullanılabilen mama, büyük ırk köpeklerin eklemlerinin korunması için özel olarak formüle edilmiştir.

Köpeklerin bağırsak aktivitelerini destekleyerek sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlayan LaVital Büyük Irk Somonlu Yetişkin Köpek Maması, alerjilere neden olabilecek maddelerden arındırılmıştır.

Herhangi bir yapay tatlandırıcı veya renklendirici kullanılmayan köpek maması, kullanıcıları tarafından beğeni ile sipariş edilmektedir.

Pezztshop güvencesi ile sipariş etmek için tıklayın

N&D Köpek maması5- N&D Ocean Morina Balıklı Orta ve Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması

İçeriğinde kullanılan balkabağı sayesinde köpeğinizin sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan N&D Ocean Morina Balıklı Orta ve Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması, deri hassasiyeti sorunu yaşayan köpekler için en ideal köpek mamalarından biridir.

Yapay tatlandırıcılar ve renklendiriciler kullanılmadan Morina balıklı olarak üretilen köpek maması, orta ve büyük ırk köpekler için son derece ideal bir besin kaynağıdır.

Kullanıcılarından olumlu yönde yorum alan N&D Ocean Morina Balıklı Orta ve Büyük Irk Yetişkin Köpek Maması, köpeklerde deri ve tüy hassasiyeti için önerilebilecek en iyi mamalardan biridir.

Petzzshop güvencesi ile sipariş etmek için tıklayın

Köpeklerde Deri ve Tüy Hassasiyeti Tedavisi İçin 5 Öneri

 • Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak taramaya özen gösterin.
 • Özel olarak formüle edilmiş şampuanlar kullanın.
 • Deri ve tüy hassasiyetine karşı özel olarak üretilen köpek maması kullanın.
 • Köpeğinizin cildinde çıkan yaraları tedavi etmek için E vitaminini doğrudan köpeğinizin yaralı bölgelerine sürün.
 • Köpeğinizin ayaklarını düzenli olarak silin.
Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.