ref: refs/heads/v3.0
kripto paralarbitcoinvadeli işlemspot işlemcoinlerresimli sözler

Saç Kırıkları Neden Oluşur, Nasıl Önlenir [UZMAN GÖRÜŞLERİ]

Saç Kırıkları Neden Oluşur, Nasıl Önlenir [UZMAN GÖRÜŞLERİ]
26.07.2021
194
A+
A-

Saç kırıkları, her ne kadar vücudumuzda hissedilmese ve vücut sağlığı ile ilgili bir problem olmasa da estetik açıdan bizi rahatsız eder. Saç sağlığındaki kötüye gidişten kaynaklı olarak da oluşabilecek saç kırıkları, her zaman ciddi bir problemin habercisi olmayabilir. Günlük alışkanlıklara eklenebilecek ufak değişikliklerle ve evinizde uygulayabileceğiniz sağlıklı maskelerle bu sorundan kurtulmak mümkün.

Saç Kırılmalarının Sebebi ve Çözüm Yolları

Saç Kırığı Nedir?

Saç kırığı, saç boy ve uçlarında görülebilen, saçların pürüzsüz olan yüzeyinde oluşan çatlamalar, kopmalar ya da çatallaşmalar olarak adlandırılabilir. Sağlıksal olarak bir problemin habercisi olmamakla birlikte estetik açıdan, saçınızı olduğundan daha yıpranmış halde gösterebilir.

Saç kırıkları, dönem dönem ortaya çıkabileceği gibi uzun süreli olarak da rahatsızlık verici olabilir. Birçok sebebi olan bu problemden kurtulmaktan çok önleyici görevdeki çözümlerini denemek çok daha kolay olacaktır. İşte saç kırıklarının oluşma sebepleri.

1-Saç Kuruluğu

Saç Kuruluğu

Saç kuruluğu, sağlıksal olarak da birçok saç ve saç derisi problemine yol açtığı gibi saç kırılmalarının da baş sebepleri arasında yer alabilir. Kuru ve nemsiz saçın kırılganlığı saç kırılmalarına çok müsait bir ortam yaratacaktır. Nemsiz saça sert davranmak, çekiştirmek, saçı kurutmaya çalışırken aşırı ısı uygulamak ya da havluyla fazla bastırarak ve sürtünme uygulayarak kurulamaya çalışmak, zaten kuru ve yeterince sertleşmiş olan saçlarınıza daha fazla hasar verecektir.

Çözümü;

Saçları nemsiz bırakmamaya, özellikle bu saç tipleri için özel şampuanlar ve bakım ürünleri kullanarak saçlardaki bu kuruluğun giderilmesine dikkat edilmesi gerekir. Su tüketiminin artırılması, saç kuruluğunun tedavisi için oldukça yardımcı olacaktır. Evde uygulayabileceğiniz doğal maskelerle saçlarınızı neme doyurabilir ve saç kırıklarının oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Evde Maske Tarifi

1/2 avokado
1/3 çay bardağı zeytinyağı
1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

Bütün malzemeleri uygun bir karıştırma kabında karıştırarak ilk önce saç uçlarından başlayarak saç boylarına doğru nazik hareketlerle saçlara uygulanmalıdır. İçeriğindeki yumurtadan dolayı gerekli proteini, avokadodan dolayı gerekli e vitamini ve mineralleri, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağından da nem tutuculuğu alacak olan saçlar, düzenli kullanımda kuruluk şikayetinde gözle görülür sonuç alacaktır.

ilginizi çekebilir: Saçta Kepek Neden Olur, Nasıl Geçer?

2- Mevsimsel Etkiler

Mevsimsel Etkiler

Değişen hava koşulları, saçlarda var olan nem ve elektrik dengesini sarsacağı için saç kırılmalarına, yıpranmalara ve dökülmelere sebebiyet verebilir. Özellikle yaz ve kış aylarında çok sıcak havalardan kaynaklı olan fazla elektriklenme ya da çok soğuk havalardan kaynaklı olarak saç tellerinde donma ve sertleşme saçları daha dayanıksız hale getirir.

Çözümü;

Saç kırıkları ile mücadele etmek için, mevsim geçişlerinde saç bakımlarına ayrıca özen göstermek gerekir. Nemlendirici ürün kullanımı ve hassas maske bakımları daha  sık ve daha dikkatle uygulanmalıdır. Saçları dışarıdaki hava koşullarından korumak her zaman mümkün olmayacağı için koruyucu ürünlerle desteklenmesi gerekir

Mevsimsel Etkiler İçin Evde Yapılabilecek Saç Bakımı

1 çay bardağı elma sirkesi
3 su bardağı su

Elma sirkesini su ile seyrelterek her duştan sonra saçlarınızı iyice duruladıktan sonra son durulama suyu olarak bu karışımı kullanmanız, mevsimsel hava değişimlerinin saçlarınız üzerindeki negatif etkilerini nötrleyecektir. Saçların parlamasını sağlar. Varsa kepek şikayetlerini de önleyecektir.

3- Isı Kullanımı

Isı Kullanımı

Saç kırıklarının oluşmasının en büyük sebeplerinden biri sayılabilecek olan durumdur. Aşırı ısı kullanımı, her ne niyetle olursa olsun, saçın oluşumunu sağlayan keratine ve saç proteinlerine zarar vererek saç kırılmasına ve saç dökülmelerine sebep olur. Saç kurutma makineleri, saç şekillendiriciler ya da kimyasallarla birlikte uygulanan aşırı ısı içerek bakım işlemler, saç ve saç derisi sağlığı için negatif etkiler yaratmaktadır.
Saç kurutma makineler, saçlardaki nemi alarak kuruttuğu için saç ve saç derisi kuruluğuna yol açar. Saç elektriklenmesine yol açarak saçları hassaslaştırır.
Saç şekillendiriciler, şekil vermek için saçın içerisindeki nemi komple yok ederek saçta bir sabitleme sağlamaya çalışır. Bu sebeple saçlar ay şekilde hassaslaşır. Hem işlem esnasında hem de sonrasında kırılmalar yaşanır. Uzun vadede daha büyük yıpranmalar görülebilir.

Çözümü;

Saça uygulanan ısılı işlemlerden mümkün olduğunca uzak durmak, saç sağlığını korumak ya da saç sağlığını sağlamak için etkili bir çözümdür. Nadiren kullanılan bu işlemlerde ise güvenilir ve temiz içerikli ısı koruyucu ürünler kullanmak, ısıdan kaynaklı hasarın daha aza indirilebilmesi için yardımcı olacaktır.

Isıdan kaynaklanan Saç Kırıkları İçin Evde Maske Tarifi

2 Tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
2 Tatlı kaşığı badem yağı
2 yemek kaşığı bal

Bütün malzemeleri uygun bir karıştırma kabında iyice karıştırdıktan sonra saç uçlarından başlayarak saç boylarına doğru nazik hareketlerle ve saça yedirerek uygulanması gerekir. Saçta 30-45 dakika kadar bekledikten sonra durulayabilir ve haftada 2 defa uygulandığı takdirde gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesine Karşı En Etkili Bakım Önerileri

4- Sıkı Saç Modelleri

Sıkı Saç Modelleri

Saça şekil verirken kullanılan ısılı aletlerin yanı sıra ısısız işlemlerde de saçlar hasar görebilir. Saçlara şekil verirken yapılan sıkı saç toplama teknikleri, saç kırıklarına neden olabilir. Saçın  bağlandığı yer dahil olarak şekil verilen tüm saç bu stilden etkilenir ve saçta yıpranmalar oluşur. Sıkı lastik tokalar, saçları arkaya doğru gerdirerek uygulanan modeller ve benzeri saç şekilleri, saç kırıkları oluşmasına sebep olur.

Çözümü; 

Saçlarda daha nazik modellerin kullanılması gerekir. Bu duruma zorunlu maruz kalanlar için özel bakım ve onarım ürünleri kullanılması işe yarayacaktır. Bakım yaparken özellikle onarım vaadi olan ürünler kullanmak, saçın etkilendiği bu durumu hafifletecektir.

Sıkı Saç Modelleri İçin Evde Maske Tarifi

1 adet bepanthen ampul
1 adet Evigen ampul
1 tatlı kaşığı bal
2 yemek kaşığı badem yağı
2 yemek kaşığı zeytinyağı

Bütün malzemeleri uygun bir karıştırma kabında birleştirdikten sonra saç diplerine ve saç uçlarına nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Saç diplerine yaptığınız masaj, saç diplerindeki kan akışını hızlandırarak gerginliği alacaktır. 1 saat kadar beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada 1 olacak şekilde uygulamak, saç kırıklarına çözüm olacak ve saç uzamasını sağlayacaktır.

5- Yanlış Ürün Kullanımı

Yanlış Ürün Kullanımı

Saç kırıkları dahil olmak üzere pek çok saç ve saç derisi probleminin başında yanlış ürün kullanımı gelir. Saç tipine uygun olmayan ürünler, içeriği temiz olmayan ürünler ve kimyasal olarak ağır olan ürünler saçları hasara daha açık hale getirerek saç kırılmasına sebep olur.

Çözümü;

Saç tipinize uygun ve temiz içerikli ürünler tercih edin. Kimyasal olarak ne kadar hafif ürünler tercih ederseniz saç sağlığınız da doğru orantılı olarak artacaktır. Böyle bir duruma maruz kaldığınızda ise direkt doğru ürünlere geçiş yapmalı ve arındırıcı bakımlarla desteklemelisiniz.

Yanlış Ürün Kullanımı İçin Evde Arındırıcı Maske Tarifi

2 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı badem yağı

Malzemeleri uygun bir karıştırma kabında birleştirdikten sonra saç diplerinizi suyla ıslatın. Hazırladığınız karışımı saç diplerinize peeling şeklinde nazikte uygulayın ve 30 dakika kadar bekleyin. Daha sonra durulayın. Haftada 1 defa işlemi uyguladığınız takdirde gözle görülür sonuçlar elde edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç Problemleri İçin Şampuan Önerileri

Editör Puanı
Bu yazıyı puanlamak için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.